M0è IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje Fa. Van de Wijngaart RAMP® Vervolg raadsverslag ERKENDE A. N. W. B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN Gazelle - Raleigh - Locomotief fUGERS RIJWIELEN Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEB 63 - SOEST - TELEFOON 2034 verkouden dit geen enkele zin had. Wonderlijke be richten deden de rondl* en deze stichtten slechts verwarring. Het is jammer, dat de vereniging op deze wijze voort ging, want er werden illusies gewekt die zin loos zijn. De heer Van Kleef trad tenslotte af als voorzitter en de rest van het be stuur nam contact met de gemeente op om te vragen hoe het nu verder moest. De oudvoorzitter schreef een brief aan het college, waarin imperatief om 160 huizen voor bejaarden gevraagd werd, te bouwen aan de Bosstraat. Vervolgens zette hij een oproep in de krant en tekende deze als voorzitter, hoewel hij afgetreden was en daarmee is alles zo raadselachtig en vreemd ge worden, dat het college niet anders kan adviseren dan haar te machtigen deze zaak af te handelen. Als de volgende raadsvergadering niet al te snel plaats vindt, dan zal het col lege met plannen kunnen komen die betrekking hebben op de huisvesting van de bejaarden. De heer De Haan kon de heer Van Wely niet bevredigend antwoorden over eventuele obligaties, want hiervan was hem niets bekend. c. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten nadat de heer ORAN JE (V.V.D.) gewezen had op de achter stand in de huishuur. De VOORZITTER deelt hierop mede, dat dit de aandacht van het college heeft. d. Jaarverslagen van de commissie tot wering van schoolverzuim te Soest en Soesterberg met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen Conform besloten. e. Verzoek van het r.k. schoolbestuur te Soest om medewerking ingevolge ar tikel 50 der Kleuteronderwijswet tot aanschaffing van een stofzuiger ten be hoeve van de kleuterschool aan de Steenhoffstraat met voorstel om dit verzoek in handen van burgemeester en wethouders te stellen voor het uit brengen van preadvies. Conform besloten. f. Verslag van de stichting ter bevor dering van de schooltandverzorging in het Gooi en Omgeving over het boek jaar 1955/1956 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. g. Schrijven van Gedeputeerde Staten dezer provincie d.d. 27 januari 1958, in houdende goedkeuring van de begro ting 1958 met de le wijziging alsmede de daarbij behorende bedrijf sbegrotin- gen met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEF. 3823 3. Voorstel tot benoeming van een lid van de huurcommissie (kamer Soester berg) ter voorziening in de vakature van P. C. J. van Dorssen. De heer R. v. d. Berg wordt met alge mene stemmen (16) gekozen. 4. Voorstel met betrekking tot de be taling aan de provincie Utrecht van een bijdrage in de onderhoudskosten van de rivier de Eem. De heer ORANJE (V.V.D.) is van me ning, dat het misschien onverstandig zou zijn de bijdrage in het onderhoud van de Eem te betalen als de gemeente van oordeel is, dat Soest geen profijt heeft van deze rivier en af wil van de overeenkomst die betaling verplicht stelt. Daarnaast moet men zich afvra gen of dit belang er inderdaad niet is. Als vaarwater heeft de Eem geen be tekenis meer voor onze gemeente, maar wel voor de afvoer en dan is het niet onredelijk dat we meebetalen in de onderhoudskosten. De VOORZITTER is het eens met de heer Oranje, die in twijfel trekt of het besluit van april 1955 wel juist was. Toen werd gemeend, dat het cevielrech- telijk juist was de overeenkomst, die tot betalen verplichtte, op te zeggen, maar later is gebleken, dat dit in het publiekrechtelijke vlak ligt en nu moet de Kroon uitsprak doen. De plicht tot meebetalen bestaat nog, dus dit moet zeker over 1956 en 1957 gebeuren. Deze kosten vloeien alleen voort uit het onderhoud ten bate van de bevaarbaarheid, dus de afvoer heeft er niets mee te maken. Het is raadzaam de herziening van de overeenkomst zo snel mogelijk bij de Kroon aanhangig te maken, waardoor mogelijk voortaan minder of niets betaald behoeft te worden. Conform het voorstel wordt besloten. 5. Voorstel tot naamgeving van de weg langs de St. Theresiaschool. Voor de raad tot stemming overging KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2030 Betaling in overleg. werd door mevr. LANDWEER (Prot. Chr.) het woord gevraagd. Zij sprak de volgende verklaring uit Naar aanleiding van het voorstel van uw college om de straat, waaraan de nieuwe St. Theresiaschool gelegen is, de naam van St. Theresiastraat te geven, kan ik niet nalaten U te zeggen, dat dit voor mij een teleurstelling is. Uit de notulen van de vorige vergadering las ik, dat de burgemeester gezegd heeft aan mevr. Polet, toen zij een an dere naam voorstelde „Het is moeilijk vanavond te beslissen over een andere naam. Het is beter daar nog even over te denken." Ik heb toen de stille hoop gekoesterd, dat - toen U, mijnheer de voorzitter, alsnog dit punt van de agen da wilde aanhouden tot de volgende raadsvergadering - het college ingegaan zou zijn op de suggestie van mevr. Polet en de straat zou noemen naar een rooms-katholiek geleerde op on derwijsgebied. Helaas heeft dit niet zo mogen zijn. Als enig argument waarom men dit niet heeft gedaan wordt het betoog van de burgemeester naar voren ge bracht. Het is voor mij enigszins pijn lijk over dit betoog te spreken, om dat het komt van een protestantse bur gemeester. Daarom zweeg ik hierover op de vorige vergadering, wat wethou der Van Zadelhof f mij toen kwalijk nam. Ik weet heel goed dat een bur gemeester boven de partijen moet staan, maar waar dit een principiële zaak is, die voor enkelen onzer zelfs een ge wetenszaak is, zo kan het niet anders of ik moet dit keer toch een korte op merking maken. Ik weet wel dat een raadvergadering geen plaats is voor theologische debatten, maar als U, mijnheer de burgemeester, in uw be toog enkel zo heel eenvoudig zegt „ja, de rooms-katholieke kerk heeft nu een- Over de hele wereld vinden meer mensen baat bil RENNIES dan bij enig ander maagtablet Rennies blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in Korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. maal haar heiligverklaringen en de protestanten kennen dit niet", dan is dat voor mij geen steekhoudend argu ment. Het gaat erom waarom wij pro testanten dit niet kennen. Maar U zult toch zeker ook wel weten, dat de af schaffing van de heiligverklarigen, zo als deze in de roomkatholieke kerk plaats vindt, zuiver de consequenties zijn van de reformatie. Kan het dan anders, dan dat wij als calvinisten stelling daartegen nemen, als het gaat om de naamgeving van een openbare straat. Want volgens mij wordt daardoor tekort gedaan aan de almacht van God. Daarom kan ik onmogelijk mijn stem geven aan dit voorstel. De heer VAN ANDEL (Prot. Chr.) sloot zich met de volgende woorden bij mevr. Landweer aan Voor de motivering van het opnieuw ongewijzigd ter tafel brengen van dit voorstel, wordt uitsluitend verwezen naar hetgeen ter verdediging daarvan in een vorige vergadering is gezegd. Uit het betoog van de voorzitter haal ik aan, dat hij toegeeft dat er na tuurlijk wel een andere naam te vin den was. Aan het slot van zijn be toog zei de voorzitter „Het is moei lijk vanavond te beslissen over een andere naam. Het is beter daar nog even over na te denken. Het gaat van avond dan ook over de naam St. The resiastraat of het zich nader beraden over een andere naam en geen besluit te nemen. Het zij mij vergund hierover nog het volgende op te merken Het gaat er hier om een straat een naam te geven; slechts een voornaam met de daarvoor geplaatste toevoeging Sint. Dat het hier werkelijk uitsluitend begonnen is om de toevoeging Sint wordt bewezen door het betoog van de heer Van Zadelhoff, waarin hij zich permitteerde te zeggen „Theresiastraat zegt niets, dat is, op z'n hollands ge zegd, flauwe kul". Het gaat hier dus om een uitgesproken r.k. principe, de heiligverklaring van overledenen door het hoofd van de r.k. kerk. De naamgeving van de school zelf is een zaak van intern katholiek beleid. Dit wordt door mij en anderen ge respecteerd, zoals blijkt uit het feit, dat bij de opening der school bijna de gehele prot. chr. fractie aanwezig was. Daartegen behoort de naamgeving aan bedoelde straat tot het beleid van de gemeenteraad. In alle plaatsen in Ne derland, waar de r.k. bevolking een minderheid vormt, worden straat- of wegennamen, die alleen met voornamen worden aangeduid, uitsluitend aan het Oranjehuis ontleend. Waar de bevol king in meerderheid katholiek is, we melt het van straten met voornamen waaraan de toevoeging Sint voorafgaat. Dit is mijn persoonlijke ervaring gedu rende lange tijd in Nijmegen en vele plaatsen in Limburg. Het is dan ook onjuist hier in Soest erop aan te drin gen bedoelde straat St. Theresiastraat te noemen, omdat Soest een overwe gend niet r.k. bevolking heeft. Men kan er ook zijn schouders over op halen en zich bij het aandringen van de r.k. fractie neerleggen. Dit is mijns inziens onjuist, want er is hier geen sprake van meerdere of mindere ver draagzaamheid. Voor mij is hierbij een uitgesproken principiële kwestie in het geding. In dit verband moge ik in herinnering brengen, dat, waar in de notulen ge sproken wordt over een emotionele sfeer en een inverwikkelijk debat, dit slechts het gevolg is van de principes die in het gedrang werden gebracht. De uitingen, die tot de genoemde sfeer aanleiding gaven, waren in eerste in stantie afkomstig van de r.k. fractie. Vergunt U mij hierover ronduit te spreken, zonder anti-papistisch genoemd te worden. Ik ontken ten stelligste dat te zijn. Men moet hier zakelijk over mogen spreken, zonder anti-papist te worden genoemd en zich principieel te kunnen uiten. Aan het voorstel, zoals het vanavond ten tweede male op de agenda voorkomt, zal ik mijn stem niet geven. Gezien de beschouwingen in de vorige raadszitting was de ver wachting gemotiveerd, dat B. en W. een andere naam zouden voorstellen. Dit is helaas niet gebeurd. Zelf heb ik daarover mijn gedachten laten gaan. Men zou kunnen voorstellen „Sint The- resiaschoolstraat" om te trachten het geschilpunt te vermijden. Deze naam is zelfs logischer dan de voorgestelde die betwist wordt. Toch kan ik ook daarvoor niet veel enthousiasme op brengen. Mocht vanavond het voorstel van B. en W. worden aangenomen, zoals het thans is ingediend en de naam St. Theresiastraat de meerderheid krijgen, dan is dit een naamgeving die niet past bij de gemeente Soest. Immers, volgens verklaring van de heer Zoetelief is de bevolking van onze ge meente slechts voor een-derde deel katholiek. Dit zal ook voor de toekomst bij de behandeling van gelijksoortige voorstellen zijn gevolgen hebben. Een dergelijke beslissing past niet bij de samenstelling van de bevolking, waar van de gemeenteraad wordt geacht een weerspiegeling te zijn. Ik meen dat men zich hiervan wel rekenschap mag geven. Wordt vanavond dit voorstel niet aangenomen, dan zal daarmede in de toekomst worden voorkomen dat on verkwikkelijke discussies ontstaan over de vraag of in Soest al dan niet stra ten genoemd zullen worden naar r.k. heiligen. Goede samenwerking en saamhorigheid tussen de fracties onderling zijn een gemeentebelang. Daarom dienen kwes ties en vraagstukken als met dit voor stel samenhangen, vermeden te worden. Ik zou het op prijs stellen indien het college zich nogmaals zou beraden en dit voorstel terugnemen, teneinde in een volgende vergadering alsnog een andere naam aan de raad ter beoorde ling voor te leggen. belangrijke dingen geconfronteerd wor den aan dit beginsel. Het betoog van de heer Van Andel was een betere zaak waardig en in dat geval zou ik de eer ste zijn, die aan zijn zijde stond. Thans meen ik mij te moeten distanciëren van de mening, die hier naar voren ge bracht wordt door mevr. Landweer en de heer Van Andel. Voor mij ligt de onderhavige kwestie heel anders. Het betreft hier de naamgeving van een straat. Dit is voor mij geen principiële kwestie. Door mijn stem te geven aan dit voorstel bedoel ik niet enige waar de te hechten aan de naam St. There- sia. Die naam zegt mij totaal niets en blijft mij als protestants christen niets zeggen. Voor onze katholieke dorpsge noten zegt dit zeer veel. Ik ontken ten enen male mijn beginsel te verlooche nen door voor de naam St. Theresia straat te stemmen. KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Mevr. POLET (P.v.d.A.) zegt opnieuw, dat zij in principe niets tegen de naam heeft, maar noemt het gebrek aan fan tasie de straat de naam te geven van de school die erin staat. Vergelijking met Groen van Prinste- rerstraat en Sint Willibrordusstraat gaan niet op, omdat hier de scholen naar de straten genoemd zijn, die er eerder waren. Zij hoopt dat het geen gewoonte wordt vast te houden aan de ze uniforme naamgeving. De heer CLEMENS (K.V.P.) begrijpt het verzet van de heer Van Andel niet goed. Hij was officier, en het zal hem wel bekend zijn, dat de patrones van de artillerie Sint Barbara is. Niet al leen van de katholieken maar ook van de niet-katholieken. De heer ORANJE (V.V.D.) spreekt zijn bijzondere waardering uit voor het be toog, dat de voorzitter in de vorige ver gadering ten gunste van de naamge ving uitsprak en de wijze waarop hij hierbij afstand wist te nemen van deze zaak. De heer v. d. Arend distancieerde zich met de volgende woorden van zijn geestverwanten „Gaarne wil ik in het kort even ingaan op het betoog van mevr. Landweer en de heer Van Andel. Zij hebben hier een principieel geluid laten horen en hiervoor ben ik dank baar. Temeer omdat een principieel geluid in de vergadering van de ge meenteraad zo weinig gehoord wordt. Dit is ook wel te verklaren. De gemeen tepolitiek is in hoofdzaak praktische politiek, terwijl de hogere regeringsor ganen, zoals de eerste en tweede kamer, die de landsbelangen in haar geheel behartigen, veel meer in staat zijn ook principiële politiek te voeren. Ik meen dat ook wij als protestant tot taak heb ben een politiek te voeren, die gedra gen wordt door het beginsel. Een begin sel, waarvoor wii de richtlijnen vinden in de Bijbel. Zonder te kort te doen aan het betoog van beiden, spreek ik als mijn overtuiging uit, dat het jam mer is, dat betrekkelijk kleine en on- zieningen aan onroerend goed voor uit breiding van woongelegenheid. Conform besloten. 12. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 35, lid 6, van het besluit buitengewoon lager onderwijs aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1958. Conform besloten. 13. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 103, lid 6, der Lager-onderwijswet 1920 aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1958. Conform besloten. 14. Voorstel tot verdaging van de be slissing op het uitbreidingplan Soestdijk- 't Hart. Conform besloten. 15. Voorstel inzake wijziging van de I.Z.A.-regeling Utrecht. Conform besloten met aantekening dat de heer PIEREN (P. v. d. A.) tegen dit voorstel is. 16. Voorstel tot wijziging van de ge meente- en bedrijfsbegrotingen 1956. Conform besloten. 17. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting en de begroting voor het woningbedrijf en het grondbedrijf 1958. Conform besloten. 18. Voorstel tot wijziging van de ver ordening als bedoeld in art. 11, lid 2 der Winkelsluitingswet. Conform besloten. 19. Voorstel tot aankoop van grond aan de Kostverlorenweg van N.V. Bouw- en Aannemings-Maatschappij Bakhuizen te Hilversum. Conform besloten. 20. Voorstel tot aanvulling van de bouwverordening der gemeente Soest. Conform besloten. 21. Voorstel tot wijziging der veror dening ter voorkoming van brandge vaar in belangrijke gebouwen. Conform besloten. 22. Voorstel tot het toekennen van voorschotten als bedoeld in artikel lOlbis der Lager-onderwijswet 1920 aan diverse schoolbesturen over het jaar 1958. Conform besloten. 23. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten (voorkeurslening rentespaarbrieven 1957). Conform besloten. 24. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten (eerste nationale woningbouwlening 1957). Conform besloten. 25. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel lOlbis der Lager-onderwijswet 1920 aan di verse schoolbesturen over het jaar 1958. Conform besloten. 26. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 17 december 1957, afd. I, nr. 5004, tot verlening van het recht van opstal op een aan de Soesterberg- sestraat gelegen perceel gemeentegrond aan de P.U.E.M. N.V. voor de bouw van een transformatorstation. Conform besloten. 27. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 15.000,voor de ver bouw van het slachthuis. Conform besloten. Verder werd nog behandeld een voor stel tot verkoop van 228 m2. grond aan J. W. Sistilha voor 7,per m2. en aankoop van 790 m2. a 5,per m2., TT, .waartoe besloten werd. U begrijpt, mijnncer de voorzitter, dat Bij de rondvraag gaf de heer ORANJE Ik geloof dat het uitdragen van onze levensbeschouwing, die getoetst moet worden aan Gods woord, veel hoger idealen beoogt. Ik heb respect voor de overtuiging van wie dan ook, niet in het minst van mijn eigen fractiege noten. En als een deel van de fractie meent dat aannemen van dit voorstel strijdig is met eigen overtuiging en levensbeschouwing, dan respecteer ik dat in de ruimste zin des woords. An derzijds neem ik aan, dat men ook voor mijn opvatting begrip heeft. In eigen kring heb ik dan ook niet getracht enig begrip bij te brengen voor het standpunt van B. en W. Een ieder zij in deze kwestie in eigen gemoed ten- volle overtuigd. Een ander facet van deze zaak en die is gelukkig in het debad niet naar voren gekomen is de mogelijkheid, dat bij sommige raadsleden de mening zou hebben postgevat, dat van zekere zijde aandrang is uitgeoefend om deze straat St. Theresiastraat te noemen. Naar eer en geweten kan ik verklaren, dat van een dergelijk streven in het college van B. en W. geen sprake is geweest. Integendeel. Met vreugde mag ik constateren, dat wij onderling res pect en begrip hebben voor eikaars overtuiging. Wellicht dat dit ook mede de oorzaak is, dat werkelijk principiële tegenstellingen in onze raad vrijwel niet voorkomen en dat het college er opuit is dergelijke gevoeligheden zoveel mogelijk te vermijden en in het voe ren van haar politiek meer te letten op hetgene wat ons samenbindt dan op datgene wat ons mogelijk zou schei den. U begrijpt, meneer de voorzitter, dat het voor mij pijnlijk is dit standpunt tegenover een deel onzer fractie te moeten innemen, temeer, omdat ik er van overtuigd ben, dat de fractiegeno ten, die tegen dit voorstel zullen stem men, gedreven worden door hun in zicht, dat zij om des gewetens wille dit moeten doen. Daarvoor blijf ik respect hebben. Voor mij ligt de zaak op een ander vlak, waarbij vooral heeft bijgedragen het helder betoog, dat U, mijnheer de voorzitter, gehouden hebt op de vorige vergadering, waarbij u het voorstel van B. en W. verdedigde. ik dit gaarne even in het midden wil de brengen, omdat de samenwerking en de eensgezindheid in onze fractie mij zeer ter harte gaan, maar anders zins dat ik het onderhavige geval moei lijk als een principiële kwestie kan zien, daar de reële grond 1 naar mijn over tuiging daaraan ten enen male ont breekt. Bij de stemming bleken de drie aan wezige protestants-christelijke leden van de raad, mevr. Landweer en de heren Van Andel en Schaafsma, tegen de naamgeving te zijn. Wethouder v. d. Arend stemde voor, de heer Dorrestein was met kennisgeving afwezig en de heer Brouwer moest door omstandighe den eerder vertrekken. 6. Voorstel tot toepassing van art. 13 van Lager-onderwijswet 1920. Conform besloten. 7. Voorstel tot vaststelling van het ge tal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare u.l.o.-school voor het jaar 1958. Conform besloten. 8. Voorstel tot het verlenen van mede werking aan het verzoek van de stich ting Engendaalschool tot aanschaffing van schoolmeubelen en ontwikkelings materiaal voor de kleuterschool. Conform besloten. 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet ten behoeve van de in richting enz. van de b.l.o.-school Sa natorium Zonnegloren. Conform besloten. 10. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar- verklaarde woning Bonifaciusstraat 18. Conform besloten. 11. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet t.b.v. het verlenen van tegemoetkomingen in kosten voor voor- (V.V.D.) het college in overweging eens te willen bekijken of het niet mogelijk is een rouwkamer voor alle gezindten van gemeentewege in te richten. De voorzitter zegt toe dat deze suggestie bestudeerd zal worden. De heer PIEREN (P.v.d.A.) vraagt aan dacht voor de moeilijkheden die in Soesterberg zullen ontstaan als niet spoedig verlichting komt in het ge brek aan schoolruimte. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) kan geen definitieve toezeggingen doen en hij is niet erg optimistisch. De heer VAN ANDEL (Prot. Chr.) vraagt of het huis met voortuin, dat als verkeersobstakel in de Van Wee- destraat staat, voor het seizoen opge ruimd kan worden, want de bouw valligheid van de woning neemt toe en daarmee het gevaar voor het ver keer. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) heeft goede hoop, dat er in de vol gende vergadering een voorstel tot aan koop gedaan zal kunnen worden. Mevr. POLET ziet graag de raadsstuk ken vroegtijdig verzonden en zij hoopt dat dit ook in het komende jaar weer gebeuren zal. De heer yAN WELY (V.V.D.) vraagt of het waar is, dat de politie machteloos staat als een wielrijder een voetganger op het niet-verhoogde voetpad van de Steenhoffstraat aanrijdt. De VOORZITTER meent, dat de politie niet zo heel gauw machteloos staat, want al kan niet altijd bewezen wor den dat een wielrijder, die een voet ganger in die straat aanrijdt, op een verkeerd weggedeelte reed, er is ook nog een verbod de vëiligheid van de weg in gevaar te brengen. Borden kan de gemeente niet plaatsen, want wa terstaat heeft deze weg in onderhoud.

Soester Courant | 1958 | | pagina 6