E.H.B.O. Israël-avond te Soestdijk. Volleybal Olympia. Dameshandbal. Dodelijk verkeersongeval. Tempo-successen. Gevonden voorwerpen. Zilver Tetra. IN DE HOEK. Biggen- en eiermarkt. Shot-successen. Biljartprogramma. DINSDAG 18 FEBRUARI 1958. 35e JAARGANG no. 14. SOESTER 0OURANT SOESTDIJK BUEEAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 H.K.H. Prinses Marijke, die heden haar elfde verjaardag viert. Foto M. C. Meijboom. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT De afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., vierde in oktober van het vorig jaar het dertigjarig bestaan. Van deze dertig jaar is het voorzitter schap gedurende 28 jaar door drie art sen bekleed. Door dokter Rupert van 1929 tot 1945, dokter De Vos van 1945 tot 1953 en vanaf 1953 door dokter P. Donker, die vrijdagavond afscheid genomen heeft van de afdeling Soest, omdat hij zich in Doorn gevestigd heeft. Voor het laatst opende hij de verga dering van de E.H.B.O., die ditmaal een buitengewone ledenvergadering was en de scheidende voorzitter deelde met voldoening mede, dat het afscheid van Soest en het werk voor de E.H.B.O. in onze gemeente niet een volledig af scheid van de E.H.B.O. betekende, want in Doorn is genoeg te doen op dit ge bied. Dokter Donker hoopte, dat de Doornse afdeling nog eens de strijd zou moeten aanbinden met de Soester afdeling en dat Doorn dan geen gek figuur zou slaan. Het bestuur had dokter W. J. Schutte als candidaat voor het voorzitterschap gesteld. Er waren geen tegencandidaten en de nieuwe voorzitter werd bij akkla- matie gekozen. De oud-voorzitter sprak de wens uit, dat zijn opvolger de goe de geest in de vereniging zou weten te bewaren en dat hij voorzitter van een bloeiende vereniging zal zijn, waaruit prominente leden naar voren komen, die op concoursen zilveren en gouden medailles zullen kunnen winnen. Dokter Schutte dankte voor de woor den, die de oud-voorzitter tot hem ge richt had. Hij wenste dokter Donker een goede toekomst in Doorn toe met prettig werk voor de E.H.B.O. daar, nadat hij vele jaren voor de E.H.B.O. in Soest gewerkt had. De nieuwe voor zitter hoopte, dat de vergadering hem terecht het vertrouwen geschonken had en dat in de vereniging inderdaad de goede sfeer zal heersen, die nu al se dert 30 jaar van de afdeling Soest een prettige vereniging gemaakt heeft. Mejuffrouw M. van Herwaarden sprak namens bestuur en leden toen zij voor stelde dokter Donker tot erelid te be noemen en hem het gouden insigne te overhandigen dat hieraan verbonden is. Niemand was tegen dit voorstel, zodat dokter Donker, na de heren Rupert en De Vos, het derde erelid van de afdeling is en het enige erelid dat in leven is. Mej. Van Herwaarden dankte de schei dende voorzitter voor het vele werk dat hij ten behoeve van de afdeling deed. Niet alleen als voorzitter maar vele jaren lang als docent, die steeds zijn tijd beschikbaar stelde om de ver eniging bloeiend te maken en de leden op te leiden tot kundige E.H.B.O.-ers. Mej. Van Herwaarden sprak de wens uit, dat dokter Donker steeds met vol doening zal terugzien op het werk dat hij voor de Soester E.H.B.O. deed. Dokter Donker dankte voor de onder scheiding, waarop hij trots is. Hij dank te voor de prettige samenwerking in het bestuur en hij gaf de verzekering, dat hij ook nog aan de afdeling zal den ken als de sigaren die hij kreeg opge rookt zijn. Mej. Van Herwaarden verwelkomde dokter Schutte in het bestuur, dat hem als docent reeds kent. De nieuwe voorzitter bracht een voor stel ter tafel dat reorganisatie van de propaganda-commissie beoogde. Mevr. Schutte trekt zich uit het bestuur van de vereniging terug nu haar man tot voorzitter benoemd is om de schijn van een „familieregering" te vermijden, zo dat de propagandacommissie geen voor zitter meer heeft. De propaganda-com missie is steeds een zelfstandig orgaan geweest met een eigen bestuur en een eigen kas. Mevr. Schutte en de heren De Hooge, Klomp, Van Leeuwen en Schaap vormden deze commissie, die vooral in het afgelopen jaar veel werk verrichtte in verband met het 30-jarig bestaan van de vereniging. De voorzitter stelde voor de propagan da-commissie als werkcommissie onder te brengen in de vereniging, om te voor komen, dat deze commissie een staat in de staat wordt en om dubbele werk zaamheden te vermijden. Het is altijd uitstekend gegaan met de propagandacommissie als zelfstandig orgaan, maar wanneer het een werk commissie wordt zal dat het werk ver gemakkelijken. Deze werkcommissie zal het bestuur kunnen bijstaan als er zo veel te doen is dat de bestuursleden het niet af kunnen. De samenwerking tussen het bestuur en de propaganda commissie is altijd prettig geweest en het bestuur hoopt te kunnen blijven profiteren van de ervaring, die de le den van deze commissie opgedaan heb ben. De secretaris van de propaganda-com missie, de heer De Hooge, bleek het eens te zijn met de zienswijze van de voorzitter, zodat het besluit van de le denvergadering, waarbij de propagan da-commissie voor een jaar benoemd werd, ingetrokken werd en de commis sie als werkcommissie ondergebracht werd in de vereniging. Mej. Van Herwaarden dankte mevr. Schutte voor het vele werk, dat zij als voorzitster van de commissie verricht heeft. Er is veel te doen geweest door de viering van het jubileum en de wedstrijden die gehouden zijn en de propagandacommissie heeft dit, onder leiding van mevr. Schutte, op uitste kende wijze gedaan. Bii de rondvraag werd de mening ge uit, dat er meer belangstelling voor de cursussen zal zijn als de temperatuur in de zaal wat dragelijker is. Na de toezegging van de voorzitter dat hieraan iets gedaan zal worden, werd de ver gadering gesloten. Morgenavond (woensdag), te 8 uur, wordt er een Israël-avond gehouden te Soestdijk, in het gebouw „Credo", Juli- analaan, naast de Geref. Kerk. Frits Slagter, joodse evangelist en straat prediker te Rotterdam, zal een getui gende boodschap brengen. Daniël Gut ter, zendeling onder de joden te Am sterdam, zal spreken over de vraag Wat heeft het herstel van de staat Is raël de jood, de christen en de wereld te zeggen Verder zal er een mooie, gekleurde film over de nieuwe staat Israël vertoond worden. In korte tijd ziet en hoort men veel boeiende en belangrijke dingen ge beuren in het Heilig Land. Het wonder van de samensmelting van joodse men sen uit meer dan 70 landen tot een nieuw eensgezind volk ziet de aan dachtige toeschouwer van nabij en brengt hem tot nadenken. De ontmoe ting van honderdduizenden joden uit oosterse landen met tienduizenden uit westerse landen, die samen tot een nieu we eenheid gesmeed worden. Het zien ervan, na een belichting der profetieën, laat een onvergetelijke indruk na en stemt elk denkend mens tot dieper na denken over dit volkenkundig wonder en over de God der heerlijkheid, Die dit proces reeds 4000 tot 2500 jaar door zijn profeten liet voorspellen. Voor belangstellenden is de toegang vrij. Het eerste team van Olympia moest de strijd aanbinden tegen koploper V.V.A. en heeft deze wedstrijd, zo als verwacht werd, met 0-2 verloren. De Olympianen lieten zich in 't begin 'n weinig intimideren door het harde spel van V.V.A. en zij konden de Amersfoor- ters dan ook niet verhinderen de eerste set met 15-5 te winnen. In de tweede set speelde Olympia veel vrijer, waar door een aardig duel ontstond. Hierin was V.V.A. in alle opzichten de betere, maar door taai volhouden sloeg Olympia toch geen gek figuur. V.V.A. triomfeerde uiteindelijk met 15-11. Het tweede herenteam kon het ditmaal niet bolwerken tegen Giraffes uit Baarn. In de eerste twee sets gaven de Soes ter heren uitstekend partij, maar in de beslissende set was alle vechtlust bij de Olympianen verdwenen. Giraffes maakte hiervan uitstekend gebruik door zich in een vlot tempo naar de overwinning te slaan. Setstanden 13-15, 15-9 en 2-15. Het was weer het eerste damesteam, dat voor een Olympia-overwinning moest zorgen, wat ze dan ook op uit stekende wijze gedaan hebben door Vios 1 de nog enige overgebleven concurrente voor de bovenste plaats met een 1-2 nederlaag naar lagere re gionen te verwijzen. De eerste set van deze wedstrijd was een groot succes voor Olympia. Met goed opgezette aan vallen en harde smashes rukten de Soester dames op naar een 15-1-over- winning. Ook in de tweede set werd het goede spel voortgezet. Bij de stand 6-0 vroeg Vios time-out aan, waardoor de rust in het Olympia-team werd verstoord. Vios liep de achterstand in en stoomde rechtstreeks door naar een 15-8-overwinning. In de beslissende set liep de score geleidelijk op cn werd er door beide teams fel om de punten gestreden. Bij de stand 13-11 kwam een van Vios beste spelers zo onge lukkig te vallen, dat zij met een ern stig verzwikte enkel het veld moest verlaten. Haar invalster kon niet ver hinderen dat Olympia direct daarna met een paar goede aanvallen de stand op 15-11 bracht en daarmee ongeslagen de eerste helft van de competitie af sloot. Donderdag ontmoeten het eerste en tweede herenteam van Olympia elkaar voor de tweede maal in deze compe titie. Het zal een ontmoeting worden waarin spanning niet ontbreken zal. De wedstrijd begint om 9.30 uur. De B.D.C. dameshandbalploegen heb ben in de zaal gespeeld. B.D.C. 1 won met 5-2 van Athleta. B.D.C. A ver loor met 2-4 van Attila A en B.D.C. B verloor met 3-9 van Sport Vereent B. In verband met de nederlandse kampi oenschappen handbal wordt niet zon dag a.s. gestart met het veldhandbal, zoals de bedoeling was, maar een week later, zodat het nieuwe veld met kleedgelegenheid pas op 2 maart in gebruik genomen zal worden. De snelheidsbeperking heeft een gun stige invloed gehad op het aantal on gevallen langs de rijksweg, maar he laas heeft zij het eerste dodelijke on geval in 1958 niet kunnen voorkomen. Zondagavond kwam de 48-jarige mej. N. M. Kelderman uit de Spoorstraat. Zij fietste aan de linkerkant van de Van Weedestraat op het rijwielpad in de richting Soestdijk en voor het politie bureau reed zij onverwacht de hoofd weg op. Uit de richting Soest kwam de auto van de soester bakker J. S., die door het geven van signalen en uit wijken probeerde een botsing met de wielrijdster te voorkomen. Dit mislukte en mej. K. werd door de auto gegrepen. Zij kwam op de motorkap van de personenauto en vervolgens op straat terecht. Hevig bloedend aan het hoofd werd zij op slag gedood. Tempo heeft bij de nationale cycle- cross-ritten te Halfweg geen geweldige resultaten geboekt, maar Gerrit Rut- tenberg bezette toch een eervolle zesde plaats bij de amateurs. Koos van Selm werd eerste bij de nieuwelingen en daarmee dertiende in het algemeen klassement, terwijl Menze v. d. Broek de derde plaats bij de nieuwelingen bezette en vijftiende werd in het al gemeen klassement. Herenhandschoen, zwarte wollen hand schoen, motorband, armbandje, zakmes, portemonnaie, kinderschoen, step met luchtbanden, twee bankbiljetten van 10,zwarte glacé handschoenen, wit rechter kinderschoentje, leren da- meswant, blauwe step, behangselboek, paar wollen handschoenen, bruin want je, jas, wieldop van volkswagen, ring met 4 sleuteltjes, blok schrijfpapier, groen met bruine want, alpinomuts, gele sjaal, paar wollen wanten, groene want, huissleutels, kussensloop met wasgoed, bruine wollen sjaal, klein zakhorloge, doublé herenhorloge, rode portemonnaie met 12,grijze hand schoen, schroevendraaier, geel wantje, schooltas, kinderbril, bruine leren da meshandschoen, grijze jongenspet, lin ker zwarte motorhandschoen, jekker, zilveren gulden, paar bruine wollen dameshandschoenen, wieldop, damestas, zakmesje, zwarte sjaal, tabakspijp, rode autoped, zonnebril, sigarenaansteker, witte handdoek. Inlichtingen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdag- en zater dagmiddag. Het belangrijkste van de vergadering, welke de vereniging Zilver Tetra gis teren in de De Gouden Ploeg hield, was de causerie van de heer v. d. Nieu- wenhuis, die aan de hand van kleuren dia's de mooiste bakken besprak die er in ons land te vinden zijn. Deze moet men in hoofdzaak in de grote steden zoeken en in het bijzonder in Leiden, waar de liefhebber de beschikking heeft over de hortus botanicus, een grote steun bij het verzorgen van de beplan ting. Dit leidt ook wel eens tot een overdaad, zoals verschillende foto's aan toonden. Een aquarium vraagt grote aandacht en wie de beplanting maar voor het vaderland weg laat groeien krijgt nooit een goede bak. De heer v. d. Nieuwen- huis waarschuwde tegen hout op de bo dem van de bak, omdat dit schimmel vorming in de hand werkt en bruine planten veroorzaakt. Turf, zand en na tuursteen is de beste ondergrond. Lei steen wat minder goed, maar veel be- Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 De wat late nieuwjaarsrede van onze burgemeester, gehouden in de eerste raadszitting van 1958, was, wat het fi nanciële gedeelte betreft, nogal in mi neur gesteld. Om het kind maar precies bij de naam te noemen er zal van alle plannen, die in onze gemeente bestaan, in 1958 niets terecht komen. Maar wat willen we Waar niet meer is verliest zelfs de keizer zijn recht, laat staan alles wat onder hem staat. Het is nu toch wel zo, dat zelfs de meest ongelovige Thomas gelooft dat de zaak op de fles is en dat het een verduiveld handige curator moet wezen,, wil hij nog wat uit de boedel redden. Het meest lichte stuk gereedschap, dat hij mee zal moeten brengen, zal m.i. een bulldozer moeten zijn. Nu moet ik zeggen, dat ik een schuld van bijna 2 milliard gulden voor alle nederlandse gemeenten te samen niet eens zo gek vind als we zien, dat alleen aan belasting in 1957 ruim 8 milliard in de schatkist vloeide. Daar moet toch wat mee te beginnen zijn. Van andere bronnen van inkomsten nog niet gesproken, is ruim 8 milliard toch geen poesenvie?igheid. Ik ken iemand, die maandelijks ruim 2 duizend gulden in zijn loonzakje vind en mij kortgeleden rustig vertelde, dat hij te kort komt. Dat ligt natuurlijk niet aan onze samenleving, maar aan het onbenul van die vent. Een der zaken, die te onevenredig zwaar drukt op ons nationale inkomen is het ontzaglijke bedrag van 1,7 milliard per jaar aan uitgaven voor onze defen sie in Nato-verband. Er zijn natuur lijk veel meer en vaak onnodige zaken op te noemen waarnaar wij met mil- lioenen smijten, maar het zijn toch die 1,7 milliard, die ons grotendeels de das om doen. Wij hebben natuurlijk groot belang om bij de Nato te blijven, omdat onze vrijheid er mee gemoeid kan zijn, maar toch vraag ik mij af, of het niet redelijk zou zijn, dat de grote en rijke broers onder de Nato-leden een groter deel van de kosten voor hun rekening nemen, zodat wij niet de kans lopen, dat de kleintjes, zoals wij, door interne moeilijkheden bezwijken en het commu nisme een kans krijgt. H. OEKMAN. ter dan hout. Uitvoerig werden de goede en minder goede zijde van de getoonde aquaria besproken en de leden van de vereni ging kregen vele bijzonderheden van de in de bakken aangebrachte planten. Op de weekmarkt van vrijdag j.1., te Amersfoort, werden aangevoerd 226 stuks biggen in prijzen van 40,tot 58,en 8 drachtige zeugen van 275,— tot 375,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 175.000 stuks. Hoendereieren van 11,50 tot 12,75. Middenprijs 12,10. Prijs per kg. 2,02 (basis 65 gr.). De Amersfoortse tafeltenniskampioen schappen zijn geëindigd en de Shot speler Wiss heeft zijn titel niet kunnen prolongeren, daar de Over 't Net-spe ler Ben van Ede sterker was. In de vierde klasse won H. Overgoor de titel en bij de dames zegevierde mevr. Middelveld met mej. Rademaker op de tweede plaats. Bij de juniores won W. van Doorn en het mooiste resultaat voor Shot was het winnen van de verenigingswisselprijs met 55 punten. Over 't Net bezette de tweede plaats met 34 punten en derde was Meur- sing met 32 punten. 17 febr. Derde klasse B D.O.S. 2 Soesterkwartier 3. 18 febr. Eerste klasseNieuwe Vier sprong 2Vergulde Wagen 1. Tweede klasse A: V.V.V. 2—D.O.S. 1. Vierde klasseZonneheuvel 3K.W.S. 2. 19 febr. Tweede klasse B Zonneheu vel 2Leusderkwartier 4. Derde klasse ANieuwe Viersprong 3O.D.L. 4. Derde klasse B Ruimzicht 2Schouw 2. Vierde klasse Centraal 2O.D.L. 5. 20 febr. Tweede klasse A K.W.S. 1 Schouw 3. Vijfde klasse Leusderkwar tier 5Schouw 3. 21 febr. Vijfde klasse: K.W.S. Theomien 3.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1