BEDENKELIJKE REACTIE. Ueitiq, Felle brand legde houten huis in de as. De restauratie van de Oude Kerk. BRANDWEER TELEF. 3333 Israël-avond in „Credo". K.V.S. verloor. IN DE HOEK. Geslaagd. Successen op nationaal kapconcours. Alarm-installatie voorkwam ongewenst bezoek. VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958. 35e JAARGANG No. 15. OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 In de periode, die na de bevrijding is gekomen, is de landsverdediging im populair geworden. De mensen stellen vast, dat zij de grote slokop geworden is van 's rijks financiën, dat zij de belastingbetaler extra bezwaart in een tijd, waarin het moeilijk is de belas tingen op te brengen. Inderdaad in dien wij ontslagen zouden zijn van de begroting van defensie, zou het beeld van 's lands welstand er heel anders uitzien, dan nu het geval is. Wij hebben tijdens de bezetting aan den lijve gevoeld wat de vrijheid waard is voor een mens en voor een volk en wij zijn allen bereid - ook degenen die vroeger met een gebroken geweertje in het knoopsgat liepen - alles voor die vrijheid op te offeren. Maar niemand, geen enkel leek in mi litaire zaken, kan zich een voorstelling vormen van wat er in een toekomstige oorlog zal omgaan en wat het nut is van de ontzaglijke bewapening die wij ons getroosten voor de handhaving van de onafhankelijkheid van ons land. Er heerst geen gerustheid over dat die zal zijn gewaarborgd door ons samen gaan in N.A.T.O.-verband. Trouwens, de techniek van de oorlogvoering heeft zich, sedert de tweede wereldoorlog gestreden werd, zo grondig gewijzigd, dat de vroegere oorlogskriteria niet meer gelden. De waarde van „legers" is sterk afgenomen; de toekomstige oor log wordt een technische uitmoording van weerloze burger bevolkingen. De gemiddelde nederlander begeert niet dat ons land ontrouw wordt aan zijn bondgenootschappelijke verplichtingen. Hij is bereid de bittere pil van de be lastingverzwaring te slikken en hij wil zich schikken naar het inzicht van de heren, die de hogere politiek en stra tegie bepalen. Maar hij wil niet dat er aan oorlogsmiddelen een cent meer uit gegeven wordt dan voor de middellijke bevordering van het strikt-nederlands belang strikt noodzakelijk is. Hij wil dat wij aan onze N.A.T.O.-plichten vol doen, maar hij meent dat wij, bij ons samengaan met de N.A.T.O., onze zelf standige positie binnen de N.A.T.O. heb ben te verdedigen. En hij verzet zich er tegen, dat wij een geëxponeerde positie zullen inne men in de N.A.T.Ó.-strategie. Daarom wil Nederland geen raketten-basis, waardoor onze kwetsbaarheid zou wor den verhoogd. En er is óók oppositie tegen het stichten van raketten-fabrie ken in Nederland. Dit wordt nota bene voorgesteld, ten einde de werkloosheid te verminderen terwijl ons volk smeekt om huizen. Wij hebben met een enkel woord de moeilijke toestand getekend, waarin het ministerie van oorlog zich bevindt, dat ons volk heeft duidelijk te maken waar de zin ligt van de offervaardigheid, die het van ons volk vergt en dat alle re den heeft zijn populariteit te versterken en niet te verzwakken, omdat er om dat ministerie heen geruchten gaande zijn die, indien zij juist bleken, dat de partement in een kwaad licht zouden stellen. Enige maanden lang is een landelijk dagblad bezig met ernstige klachten over figuren in de hogere legerleiding. De beschuldigingen betreffen de dienst, die zorgt voor het materieel van de landmacht en stellen in het licht, dat officieren, die hoge salarissen genieten, zich zouden bezondigen aan corrup- tieve praktijken en zich aanzienlijke provisies zouden toeëigenen. De be schuldigingen worden te ontstellender omdat zij geplaatst worden in het ver band van een vonnis, dat door de krijgsraad is uitgesproken tegen een nederlands officier, majoor K., die op de corruptie zou hebben gewezen. De beschuldigende artikelen twijfelen aan de soliditeit van het vonnis en laten doorschemeren, dat de toeleg aanwezig zou zijn geweest de lastige officier te beteugelen door hem, door een strafvon nis, onschadelijk te maken. Bij het voor onderzoek zou van „praktijken uit de onderwereld" zijn gebruik gemaakt; verder zou de krijgsraad uitspraak ge daan hebben op grond van bewijsma teriaal, afkomsfig van getuigen met dubieuse reputatie. Wij laten de beschuldigingen voor wat ze zijn. Wij missen de gegevens om ze zelfstandig te beoordelen, maar de zaak is in de Kamer gekomen. Die behande ling in de Staten-Generaal is onbevre digend geweest. De staats-secretaris van oorlog heeft aan de interpellerende kamerleden ge antwoord, dat de zaak, waarover zij inlichtingen vroegen, heeft afgedaan en hij heeft aan die verklaring beledi gende woorden toegevoegd aan het adres van de pers en aan het adres van de lezers, die van de beschuldi gende artikelen hebben kennis geno men. Maar hij heeft ons geen enkel gegeven meegedeeld. Wij zeggen„Indien een zaak heeft afgedaan, dan moet zij zijn onderzocht. Waarom onthoudt de staats-secretaris het resultaat van dat onderzoek aan de verontruste natie Het uitspreken van scheldwoorden is onbetamelijk tegenover de pers en te genover de burgerij, vooral wanneer ze gedekt worden door immuniteit, waarover de sprekers in de Staten- Generaal beschikken, maar als er geen inlichtingen worden verstrekt, dan blijft een gevaarlijk mysterie onopge lost. Een van de interpellanten, de heer Ritmeester, heeft aangekondigd, dat hij op de kwestie zal terug komen. Hij moge spoedig aan zijn voornemen ge volg geven, want het doorvreten van het wantrouwen is een onheilspellend verschijnsel. Gisteravond, tegen 12 uur, meldde lang durig sirenegeloei, dat ergens een felle brand uitgebroken was. De rode gloed 1 aan de nachtelijk hemel bevestigde dit. Het houten huis van de familie Van Schaik, gelegen aan de Akkerweg, was in brand geraakt. Spoedig na het alarm arriveerden de brandweerlieden en zij troffen het houten huisje in lichter laaie aan. Vier stralen van de nevelspuit bestre den het vuur, dat de woning voor een groot deel verwoestte, terwijl drie stra len het dak van de boerderij van de heer Schimmel, die dichtbij de vuur haard gelegen was, nat hielden om overslaan van de brand te voorkomen. Na een kwartier was de brandweer de vlammen meester. Het gebouwtje was niet verzekerd. In deze dichtbevolkte woonwijk was de publieke belangstelling ondanks het late uur zeer groot. Uit het door de politie ingestelde on derzoek is gebleken, dat v. S. zich be vond in een café te Soestdijk, waar hij een andere bezoeker de politie telefo nisch liet mededelen, dat de woning van v. S. in brand stond. Kort daarna kreeg de politie nog een telefonische mededeling en toen de po litie ter plaatse verscheen stond v. S. bij zijn brandende woning, dat vroeger als directiekeet heeft dienst gedaan. Tevens is komen vast te staan, dat de woning geheel ontruimd was, zodat geen meubilair verloren ging. v. S. werd in arrest gesteld. Maandenlang is men al bezig met de restauratie van de Oude Kerk, het oud ste gebouw van Soest, dat ontstond om streeks het jaar 1400. In de loop der eeuwen zijn kleine res tauraties ondernomen, maar de grote restauratie, die het gebouw de oude glorie zal hergeven, moest wachten tot het vorig jaar. De toren werd in 1905 onder leiding van de architect dr P. J. H. Cuypers gerestaureerd. De restauratie van de kerk omvat niet alleen de buitenzijde, maar vooral ook de binnenzijde en het interieur. Op 18 augustus van het vorig jaar is, onder leiding van architectenbureau G. II. Kleinhout en ir A. J. v. d. Steur, be gonnen en spoedig had het gebouw het uiterlijk van een ruïne omdat het hele dak eraf moest. Tijdens de werkzaam heden kwam aan het licht, dat de kerk in zijn oorspronkelijke staat kleiner was dan nu. Men vond onbekende toegangen en nissen en deze zullen bij de restau ratie gedeeltelijk in ere hersteld wor den. Het reconstrueren van de gevon den muurschilderingen zal echter niet mogelijk zijn. De kerk komt dit jaar gereed. Het tongewelf dat er vroeeer was, zal ook 1 nu weer aangebracht worden en daar mee zal de kerkruimte veel hoger zijn dan voor de restauratie toen er een plafond inzat. De consistoriekamer zal dan verdwenen zijn, zodat de kerk weer één groot geheel zal zijn, uitlopend in het koor dat smaller is dan de rest. Ook het orgel wordt gerestaureerd en het oude orgelfront, dat niet uitblonk door schoonheid, wordt vervangen door een nieuw. De restauratie kost bijzonder veel geld. Het totaal van de kosten zal ongeveer 625.000,belopen. Van deze som wordt door rijk en gemeente 83 °/o be taald en de rest 45000,moet door de gemeenteleden van de Hervormde Kerk zelf opgebracht worden. Daarnaast zal nog een bedrag van 105.000, nodig zijn voor het maken van berg ruimte, voor de verwarmingskelder met schoorsteen, voor verwarmingskanalen, voor de aanschaf van een ketel voor de centrale verwarming, voor verlichting en het aanbrengen van electrische lei dingen, voor nieuw meubilair, voor de vergroting en restauratie van het or gel en daarmee is men er dan nog niet, want het terrein rond de kerk en de ommuring moeten eveneens opgeknapt worden. Er zijn reeds acties gevoerd om deze anderhalve ton bij elkaar te krijgen, maar het is zo'n groot bedrag, dat een beroep gedaan moet worden op de ge hele Soester bevolking. Dit zal deze maand per folder gebeuren. Namens de restauratiecommissie, waarvan H.M. de Koningin beschermvrouwe is, richt de voorzitter, dr J. A. W. Berghauser Pont, een oproep tot de Soester bevol king om financiële medewerking en 150 gemeenteleden van de Oude Kerk zullen op pad gaan om te trachten heel veel geld binnen te krijgen. In deze folder richt ook de burgemees ter zich tot de bevolking en hij wijst er op, dat ieder van overtuigd is, dat wij aan deze kerk een zeer waar devol bouwwerk hebben. In de zomer wijzen wij onze gasten door middel van schijnwerpers op onze oude kerk en haar toren. De kerk, die eeuwen geleden als goti sche dorpskerk gebouwd werd, is door generaties, die geen oog en geen gevoel voor de schoonheid van het gebouw hadden, ontluisterd en mismaakt door veranderingen. Nu gebleken is, dat een voorzichtige en oordeelkundige restau ratie de kerk haar oude luister kan weergeven, verheugt iedere Soester zich. Er is enorm veel geld nodig en de kerkvoogdij rekent daarbij op de daadwerkelijke belangstelling voor de restauratie van de gehele burgerij. De burgemeester geeft als zijn wens te kennen, dat in Soest het besef leeft, dat iedere inwoner medeverantwoordelijk is voor dit kostbare deel van ons ge zamenlijk cultureel bezit. Dan zal met recht gesproken kunnen worden van „onze" oude kerk. In het restauratiecomité hebben zit ting Ds W. R. Ambrosius, de burge meester, mr S. P. Baron Bentinck; J. W. D. Berkelbach v. d. Sprenkel, E. van Brummelen, D. A. de Bruijn, jhr mr C. Dedel, intendant van het Koninklijk 10. Jammer van de melk, die toch al zo duur is geworden en wat min stens even erg is gevaarlijk voor de banden. Hulde aan de huismoeder, die toont niet alleen om zichzelf, maar ook om ande ren te denken Wie volgt haar in zo'n geval na Verbond voor Veilig Verkeer. Paleis A. van Dooren, ds D. M. Jalink, J. A. Jansen, C. J. Jansen Verplanken, ds D. van Krugten, mevr S. Landweer- dë Visser, raadslid A. de Liefde, ds B. Maarsingh, Th. J. Regter, mr P. D. H. Slecht, P. Visser en W. van de Waal. Het comité van aanbeveling bestaat uit de volgende personen C. van Andel, raadslid J. v. d. Arend, raadslid mr J. C. Baron Baud, groot officier van het Koninklijk HuisA. Brouwer, raadslid C. H. D. A. J. van Es, hoofdinspecteur van politie J. J. J. M. Festen, gemeente-secretarisK. de Haan, wethouder H. J. van Hal, hoofd van de afdeling Sociale zakenmej. A. M. E. Jirris, directrice van de Ko ningin Emma Huishoudschooldr D. J. P. Oranje, raadslid mevr. Th. W. Po- let, raadslid J. C. Rip, arts ds. J. A. C. Rullmann, ger. predikantH. G. Scholtmeyer, inspecteur van politie H. J. Stroband, arts Rinke Tolman, auteur M. van Veeren, notaris W. G. van Zadelhoff, wethouder. Door de eeuwen heen zijn de joden ver volgd en niet in het minst in deze eeuw. In het duitse rijk was geen plaats meer voor de joden toen de nationaal-socia- listen aan de macht kwamen en juist dit is een van de voornaamste oorzaken geworden van de enorme ontwikkeling, die plaats vindt in de nieuwe staat Israël, waar de joden uit meer dan 70 landen bezig zijn een bloeiende ge meenschap op te bouwen ondanks ver zet van velen en haat van de omlig gende volken. De film over Israël, welke woensdag avond voor vele belangstellenden in gebouw „Credo" vertoond werd, liet zien hoe gebouwd wordt aan de jonge staat. De avond werd geopend door de heer D. Gutter, die evangelisatiewerk ver richt onder de joden in Amsterdam, waarna Frits Slagter, joods evangelist, vertelde over zijn moeilijk werk onder geloofsgenoten, die in de loop der eeu wen zo weinig goeds van de christe nen ervaren hebben, dat het heel moei lijk is hen de boodschap van Christus te brengen. De Hebreeuwse Evangelisatie Vereni ging, die werkt onder de joden, is een tak van de Amerikaanse Hebreeuwse Evangelische Vereniging, die bijna der tig jaar geleden werd opgericht en die thans, onder leiding van dr A. U. Mi- chelson, een bekeerde Israëliet, staat. Deze vereniging heeft zich niet alleen bezig gehouden met het uitbrengen van het evangelie, maar zij heeft duizenden joden van voedsel en kleding voorzien en zij doet dit nog door middel van haar vertegenwoordigers in Duitsland, Engeland, Nederland, Frankrijk, Noord- Afrika, Zuid-Amerika en Israël. Zij spreekt tienduizenden joden per soonlijk toe door haar ruim 40 zende lingen en vele vrijwilligers werken mee aan het brengen van het evangelie on der de joden door verspreiding van bij bels. Miljoenen joden worden door de vereniging bereikt via de 60 tot 70 ge huurde radiozenders en daarmee wil men het joodse isolement doorbreken. De avond, die door de Hebreeuwse Evangelisatie Vereniging belegd was, werd muzikaal opgeluisterd door zang van het Ger. Evangelisatie Zangkoor, onder leiding van de heer G. den Broeder. Na het getuigenis van Frits Slagter sprak de heer Gutter over het merk waardig herstel van de staat Israël en wees daarbij op de profetieën, die hier mee in vervulling gegaan zijn. K.V.S. moest tegen het sterke Samos in verzwakte opstelling uitkomen om dat het echtpaar Koster ontbrak en dit gemis is voor een deel schuld aan de nederlaag, die de Soester korfbalploeg tegen het Utrechtse twaalftal leed. Na tien minuten werd door Samos het eerste doelpunt gemaakt en K.V.S. zag kans vrij spoedig gelijk te maken. Langzamerhand werd het echter duide lijk, dat Samos beslist sterker was en met rust was de stand dan ook 3-1 in het voordeel van Samos. In de tweede helft maakte Samos een doelpunt, maar K.V.S. scoorde twee maal en daarmee kwam de stand op 4-3 in het voordeel van de Utrechte naren. Toen was het gebeurd met K.V.S. en met 6-3 zegevierde Samos. Het tweede team is in deze competitie Zonder dat we nog hoeven te zeggen dat er een golf van misdadigheid over ons landje gaat, is het de laatste tijd toch wel zo, dat we er op dit gebied mogen zijn en met meer gerenom meerde landen op dit twijfelachtige vlak kunnen concurreren. Via overvallen, met of zonder aansla gen op het leven, zijn we in een perio de van oplichting aangeland en onder de oplichters zijn er, die zich, uit wroe ging of omdat zij nattigheid voelden, bij de justitie meldden. De oplichters, die hier nog geen last van hebben, zullen voorlopig nog wel wat doorgaan. Bij alle soorten van misdaad heb ik oplichting altijd als extra smerig be schouwd. In zijn soort te vergelijken met sluipmoord. Ik kan altijd nog iets van eerbied op brengen voor een kastenkraker, die kans ziet een levensgrote brandkast als een eitje open te pellen, of voor een fantasiefiguur als de Saint, die plomp verloren midden in een groot gezel schap zegt „handjes omhoog en alles inleveren bij pa". Een oplichter, die, met slinks geknoei in de boeken, zuur verdiende en bij elkaar gespaarde centjes van kleine luiden verdonkeremaant en zelf niet terugdeinst voor het stelen van de spaarcentjes van schoolkinderen, vind ik maar een nare, miezerige dief. Het is jammer, dat de maximale straf, die op oplichting staat, maar 4 jaar is. Nu is 4 jaar „zitten" wel een hele tijd, maar het was toch te hopen, dat voor lieden, die oplichten onder het motto het kan niet schelen wie er aan te kort komt, al zullen het de armsten of kinderen zijn, een zwaardere straf mo gelijk was. Ik wil hiermee geen pleidooi houden voor de oplichter, die het haalt waar het in overvloed zit, maar er is toch een groot verschil tussen zo één en een dief van spaarcentjes. Dat men ook nog op andere wijze met gedupeerde mensen kan meevoelen bewees de 24-jarige student, die vorig jaar 7.000,won met de puzzel „Wie weet die wint" en met 5000.naar Ammerstol trok en dit bedrag aan de burgemeester aldaar overhandigde voor de gedupeerde kinderen. In Ammerstol werd een Burgemeester met stomheid geslagen over zoveel me deleven. Is er nog iemand, die de door het mil joenenheertje aangebrachte schade wil vergoeden H. OEKMAN. nog niet verslagen en ook Filo's 3 heeft geen kans gezien K.V.S. een nederlaag toe te brengen. Dit twaalftal kwam voor de tweede maal tegen K.V.S. 2 in het veld en nu werd het een 0-4 neder laag. Na een half uur maakte Mia van Rou wendaal het eerste doelpunt en Wim André scoorde het tweede. Het derde en vierde doelpunt werd door Wim Wamsteker gemaakt. Voor het rijbewijs B-E zijn geslaagd de heren A. A. Kuijer, C. H. van Niel, K. Smit en M. Coenraadts. Zij werden opgeleid door Autorijschool „De Soester", Smitsweg 19. In de eerste ronde van de nationale competitie om het landskampioenschap dameskappen, welke in „Boslust" te Zeist werd gehouden, werd door mevr. Rademaker de 2e prijs behaald. De Soester dames zullen dit zeker weten te waarderen. In de afdeling herenkappen behaalde de heer E. A. Rademaker de 5e prijs, terwijl de heer W. van Hees de 8e plaats bezette. Hedennacht, te ongeveer 2 uur, kreeg de politie een telefonische mededeling van mevr. L., wonende aan de Foeken- laan, dat de alarminstalatie van haar woning in werking was gegaan. De politie, die direct op onderzoek uit ging, heeft geen persoon kunnen aan houden. Wel werden verse voetstappen in de tuin aangetroffen.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1