TERLENKA Pantalons van £ssen HET BROEKENHUIS KRUISW00RRRAA SOEST. Dr E. Bongersma over katholieke verdraagzaamheid. P£cm De enigste speciaalzaak ter plaatse voor BRILLEN Jongen schoot met windbuks. Spiraalavond. Geen voorrang. Botsing. V.V.D.-vergadering. Kleuterleidster. Gemeentelijke financiën. fUGERS RIJWIELEN Geldlening. Vierde lokaal voor ulo-school. Officiële Mededelingen. BRANDWEER TELEF. 3333 Na prof. dr Van Niftrik, die de pro testantse visie op de verdraagzaamheid gaf, en vóór dr Van Praag, die de hu manistische verdraagzaamheid zal be lichten, heeft dr E. Brongersma uit Heemstede deze verdraagzaamheid van katholieke zijde belicht in zijn lezing voor de Volksuniversiteit, welke gister avond, in het Oranje Hotel, gehouden werd. Dr Brongersma wees er nadrukkelijk op, dat hij niet dé katholieke visie op de verdraagzaamheid gaf, maar een katholieke visie. De verdraagzaamheid is n.1. onder de katholieke theologen meermalen een on derwerp voor discussie geweest en het laatste woord is hierover nog lang niet gesproken. De verdraagzaamheid is een probleem, waarvan da katholiek zich maar niet gemakkelijk afmaakt en waaruit hij niet zo gemakkelijk komt. De katholiek is er van overtuigd, dat de r.k. kerk door Jezus Christus gesticht is een probleem, waarvan de katholiek teres van de mensen. In haar wezen is zij in staat de onfeilbare waarheid met goddelijk gezag te verkondigen. Alles wat strijdig is met deze onfeilba re waarheid berust op dwaling. Dit lijkt absolute onverdraagzaamheid tegenover andersdenkenden, die van mening zijn, dat het er slecht voor hen uitziet als de katholieke kerk de macht in handen zou krijgen. Pater van Doornik heeft zich met deze mogelijkheid bezig gehouden en zich afgevraagd of het katholieke volksdeel genoeg geestelijke rijpheid bezit om inderdaad de leiding te nemen. Hij gaf als zijn mening dat dit niet het geval is en achtte het niet wenselijk, dat een katholieke meerderheid overwicht zou krijgen. In de vereniging van katholieke akademici heeft men de vraag ook op geworpen en drie sprekers, die dit on- OPTIE TO. -GEWOOR'AVPARATE ■IRKSTRAAT 2 TÉL. 2874 SOEST Levering voor ziekenfonds-verzekerden en particulieren. (Ziekenfonds-verzekerden ontvangen de volle kortingen.) derwerp behandelden, waren het er over eens, dat geloofsvrijheid absoluut noodzakelijk is. Tegenover deze tolerantie staan de bewijzen van intolerantie en dr Bon gersma wees op Spanje, waar de pro testantse minderheid onder sterke druk leeft. Het is echter waarschijnlijk, dat dit meer een uiting van het spaanse volkskarakter dan van het katholiek zijn van de Spanjaarden is, want in het nabuurland Portugal, dat voor meer dan 90 °/o katholiek is, heerst volledige godsdienstvrijheid. Eén sterk bewijs van de katholieke verdraagzaamheid in vroegere eeuwen is de inquisitie, die een zwarte blad zijde in de geschiedenis van de katho lieke kerk genoemd moet worden, al zijn er verzachtende omstandigheden aan te voeren wanneer men de moeite neemt dieper in te gaan op het ontstaan van de inquisitie, die ontaarde in een verfoeilijk machtsapparaat. Naast deze uitingen van onverdraag zaamheid zijn daar de uitspraken van geleerden en vorsten, die zich hecht verbonden achtten aan de katholieke kerk, maar toch in woorden en daden de verdraagzaamheid voorstonden. Zelfs waren daar spaanse vorsten bij. Als men al deze dingen bekijkt dan is het dus bijzonder moeilijk te spreken van een uitgesproken katholiek standpunt, waarmee ieder die katholiek is het eens is. Op het ogenblik kan men spreken van een vernieuwing van de katholieke theologie, uitgaande van Frankrijk en deze vernieuwing zal ook het vraag stuk van de verdraagzaamheid niet on gemoeid laten. Naast deze theologische vernieuwing is ook een psychologische verdieping te bespeuren, die haast gelijke tred houdt met de psychologische verdieping in het strafrecht, dat uitging van het oog om oog en tand om tand-principe, dat zich later ging bezighouden met de vraag van de schuld en nog later met de eventuele toerekeningsvatbaarheid, die van invloed was op de strafmaat. Deze verfijning op psychologisch gebied ziet men ook van de katholieke theolo gen tegenover de dwaalleer en hem die deze dwaalleer verkondigt. Augustinus deed de uitspraak, dat de dwaalleer gehaat moet worden, maar dat men de dwalende moet liefhebben. Het is dwaasheid te zeggen, dat de waarheid alleen recht heeft en de dwa ling niet, zoals wel eens van katholieke zijde beweerd is, want slechts mensen hebben rechten en geen abstracte be grippen als waarheid en dwaling. De geloofswaarheid ligt op geestelijk terrein en de dwaling, die deze waar heid wil aantasten, eveneens, dus slechts geestelijke middelen zijn voor de be strijding geoorloofd. De paus heeft in 1953 in een rede ge zegd, dat men niet onder alle omstan digheden de plicht heeft dwalingen te bestrijden en dat men soms zelfs niet het recht heeft dit te doen. Dr Brongersma achtte het onjuist, dat de katholiek doet alsof hij de onfeil bare waarheid in zijn bezit heeft, ter wijl de meeste protestanten van mening zijn, dat het niet gepast is te doen als of de protestants-christenen deze be zitten. Veeleer moet de katholiek den ken aan het woord van Christus ,,Ik ben de waarheid" en er naar streven gelijkwaardig te worden aan Christus, die de waarheid is. Dan is er geen spra ke van hoogmoed en pretentie. Ook in de term „alleenzaligmakende kerk", zoals die door niet-katholieken wordt geïnterpreteerd, ligt een kern van onverdraagzaamheid, maar de an dersdenkende zal dit vergeten als hij weet, dat dit slechts betekent, dat de r.k. kerk de gids is, die de weg weet naar het heil. Dit heil is niet alleen weggelegd voor de katholieken, verbon den aan de zichtbare kerk, maar ook voor allen, die deel uitmaken van de onzichtbare kerk en die van goede wille zijn. In verdraagzaamheid dient de dwaling bestreden te worden, maar in deze bestrijding heeft het evangelie het laat ste woord. In de gelijkenis van de grondbezitter, die weet dat er 's nachts onkruid op zijn akkers gezaaid wordt, gaat de land- eigenaar ook niet met veel energie te werk om dit te bestrijden, maar hij laat het rustig groeien omdat bij de oogst de grote sortering zal plaatsvin den. Het is niet nodig de dwaling uit te roeien, want op de laatste oordeelsdag zal over waarheid en dwaling het oor deel geveld worden. De propaganda van de waarheid is niet gediend met het opleggen van de waarheid. Deze waarheid kan niet opgedrongen worden, want zij gaat gepaard met een dubbele vrijheid. De vrijheid van Gods gave en de vrijheid van het aanvaarden door de mens. Deze waarheid heeft slechts betekenis als zij verworven wordt door persoonlijk inzicht. Ieder mens moet de gelegenheid heb ben in volledige vrijheid zijn overtui ging aan te hangen en getuigenis af te leggen, want het is een volslagen on eerlijkheid de mens zijn overtuiging te laten zonder hem de kans te geven deze uit te dragen. Deze tolerantie is een andere dan die gebaseerd is op onverschilligheid voor de waarheid, want zij wortelt in de overtuiging dat men de mens zijn gees telijke vrijheid niet ontnemen mag. Na de pauze beantwoordde dr Bron gersma enkele vragen. plooihoudend, kreukvrij, wasbaar, in grote kleuren- en maatsortering, reeds vanaf f34.90 Leeuwenstraat 33 - Hilversum Bewoners van de Heideweg en School straat beklaagden zich bij de politie, dat meerdere ruiten van hun wonin gen waren verbrijzeld, waarschijnlijk door schieten met een windbuks. Zelfs een grote ruit van gewapend glas had het moeten begeven. De politie stelde een uitvoerig onder zoek in en kon de schutter ontmas keren. Het is de 17-jarige H. v. V., wiens vader de aangebrachte schade zal moe ten vergoeden. Voor de Spiraalavond, welke zater dagavond a.s., in hotel ,,'t Huis Groe- neveld" te Baarn, wordt gehouden, be staat ook in deze omgeving goede be langstelling. Op deze avond zullen jeugdige kleinkunstenaars en zangers optreden. Kaarten nog gratis af te ha len bij de heer H. Egtberts, Laan straat 20. Baarn. Mevr. V., die op haar bromfiets reed, gaf op de hoek van de Merelweg en de Nachtegaalweg geen voorrang aan de fietsende N. V. Mevr. V. viel. Zij kneusde een been en kreeg een hersenschudding. Zij werd naar huis gebracht. M. de J., die in zijn personenauto op de Nieuweweg reed, botste tegen de achterkant van een vrachtauto, be stuurd door G. P. de B., die bij het rechts afslaan eerst naar links uitweek omdat hij anders de bocht blijkbaar niet goed kon nemen. De bestuurder van de personenauto, die achter hem reed, remde, maar de auto schoot door en ramde de achterzijde van de vrachtwa gen. De personenauto werd ernstig be schadigd. Dinsdagavond vergadert de afdeling Soest-Soesterberg van de V.V.D. in het Oranje Hotel. Secretaris en penning meester zullen de jaarverslagen over 1957 geven en er is een verkiezing van enkele bestuursleden door het periodiek aftreden van de heren Bouwman, Gij zen en Kalt, die zich herkiesbaar stel len. De candidatenlijst voor de verkie zing van de gemeenteraad zal tijdens deze vergadering vastgesteld worden. B. en W. stellen de raad voor mej. H. H. B. Esch te benoemen tot hoofdleid ster aan de kleuterschool aan de Duin weg, die door de gemeente overgeno men wordt. Mej. Esch is daar reeds sinds 1 september als hoofdleidster werkzaam. De raad machtigde het college tot het aangaan van kasgeldleningen onder voorwaarde, dat de bruto-vlottende schuld niet meer mag bedragen dan 1.000.000,met dien verstande, dat dit bedrag in het eerste halfjaar van 1958 zal worden verhoogd tot 3,6 mil joen en dat met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten overeengeko men wordt, dat het krediet voor 1958 wordt vastgesteld op maximaal 900.000 gulden, met dien verstande, dat dit bedrag gedurende het eerste kwartaal van 1958 zal worden verhoogd tot 3,5 miljoen. Deze bijzondere bedragen voor het eer ste kwartaal 1958 waren opgenomen in verband met de zienswijze van de minister, die van oordeel was, dat mach tigingen van 'n tijdsduur van 3 maanden gebonden moeten zijn als zij uitgaan boven de normaal-toelaatbare bedragen. De vlottende schuld van de gemeente bedraagt thans 3 miljoen gulden. Aan kapitaalsuitgaven zal 600.000,wor den betaald. Wegens vaste geldleningen zal 700.000,worden ontvangen. De ontwikkeling van de vlottende schuld is niet zodanig geweest, dat men mag verwachten, dat in het tweede kwartaal van 1958 zal kunnen worden volstaan met het normaal toelaatbare bedrag van 1 miljoen gulden. KERKSTRAAT 3 -SOESMEUOBO Betaling in overleg. Na het besluit tot lening van 200.000 gulden van de N.V. Bank van Neder landse Gemeenten zal de raad nu besluiten tot het aangaan van een lening van ƒ210.000,Dit geld is bestemd voor de aankoop en het bouw rijp maken van gronden. Per 1 januari is een vierde leerkracht aan de openbare u.l.o.-school benoemd en het college stelt de raad voor een krediet van 3535,beschikbaar te stellen voor het inrichten van een vier de lokaal. Horizontaal 85 87 88 92 94 96 97 100 102 land in Europa een der wereldrij ken meisjesnaam werelddeel beletsel laatstleden (afk.) watering onmeetbaar getal deel van een franse ontkenning rijwiel water in Friesland plaats in Zwitser land klimwerktuig pers. voornaamw. europeaan bergplaats bolgewas europeaan godheid vaartuig Nederland (afk.) met eer pers. voornaamw. hemellichaam iedere ijverig werpstrik deel v. d. bijbel (afk.) nummer (afk.) dunne bekende motorra ces (afk.) bevestiging hemellichaam gewicht (afk.) frans lidwoord lichaamsvocht engels voorzetsel pers. voornaamw. in orde voegwoord naaml. vennoot schap (Fr. afk.) dunne draad deel van een effect rivier in Neder land toespraak voorzetsel licht afgeven landbouwwerktuig vruchtennat plaats in Duits land uitroep ongeveer (afk.) wel opgevoede vrouw deel van het ge laat lidwoord 107 meisjesnaam 110 instrument 112 frans pers. voor naamwoord 113 inzet 116 titel (afk.) 118 bijwoord 120 nakomelingschap 121 reeds 123 ijzerhoudende aarde 125 ontzag 128 elektrisch geladen deeltje 130 nederlandse 9 provincie 10 131 plaats in het Gooi 11 Verticaal12 1 zangnoot 15 2 zijrivier van de 17 Donau 20 3 nederlands ver- 21 voerbedrijf (afk.) 22 4 vis 23 5 maanstand (afk.) 24 6 deel van Sumatra 26 7 oevergewas 27 8 klein persoon vruchtennat wintervoertuig deel van de hals afstandsmaat (afk.) lange strook plaats in Engeland elk handelsterm de onbekende (afk.) sprookjesfiguur groente jongensnaam telwoord maanstand (afk.) 30 twist 32 eerste man 33 dubbelklank 36 dwaas 37 bijbelse figuur 39 geestdrift 41 te zijner tijd (afk.) 43 gewicht 44 voorzetsel 46 meisjesnaam 47 oosterse titel 49 handelsterm (afk.) 50 neerbuigend 51 kloosterzuster 52 europeaan 53 uitstalkast 55 uitbouw 56 duur van eb en vloed 57 frans lidwoord 58 deel van een plant 60 voorzetsel 63 vernis 65 kledingstuk 71 ijle stof 72 frans pers. voor naamw. 73 frans voegwoord 75 gevangenis 77 vogel 78' klein takje 80 oppervlaktemaat 81 familielid 83 tandeloos zoogdier 84 mannelijk zoogdier 86 gewicht (afk.) 88 tweetal 89 herkauwer 90 luchtstrijdkrach ten (afk.) 91 europeaan 93 telwoord 95 meisjesnaam 98 bovenaards wezen 99 optiek 101 als eerder (afk.) 103 deel van het jaar 105 deel van het hoofd 106 kindergroet 108 chinese maat 109 rivierslijk 111 deel van de dag (afk.) 114 plaats in Drente 115 land in Europa 117 steensoort 119 mannelijk zoogdier 121 meisjesnaam 122 gesloten 123 geogr. aanduiding (afk.) 124 vreemde munt (afk.) 126 bijwoord 127 en andere (afk.) 128 hetzelfde (afk.) 129 de onbekende (afk.) DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 11 februari 1958 bij hen is ingekomen een verzoek van W. Tabak, wonende te Soest, Nieuweweg 73, om verlof B in de consumptietent, staande aan de Kolonieweg. Binnep twee weken na dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schrifte lijke bezwaren bij hun college worden ingediend. Soest, 14 februari 1958. UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester der gemeente Soest brengt ter algemene kennis, dat gede puteerde staten van Utrecht, bij hun besluit van 3 februari 1958, 5e afde ling nr. 3157'57/246, goedkeuring heb ben verleend aan het besluit van de raad dezer gemeente d.d. 6 november 1957, afd 1, nr 4923, strekkende tot in trekking van het op 13 december 1944 vastgestelde en door gedeputeerd sta ten voornoemd, bij besluit van 18 de cember 1945, 2e afdeling nr. 1060/681, goedgekeurde uitbreidingsplan „Hart- weg" met bebouwingsvoorschriften. Het door gedeputeerde staten goedge keurde besluit ligt ter gemeentesecre tarie voor een ieder ter inzage. Soest, 18 februari 1958. AARDAPPELMOEHEID. De burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat ter gemeentesecre tarie voor een ieder ter inzage ligt de beschikking van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening van 29 oktober 1955, No. L/PA 670, zoals deze gewijzigd is bij de beschikking van 24 november 1956, No. L/PA 3001, alsmede de bij eerstgenoemde beschik king behorende, op deze gemeente be- Voor de oplossing van dit kruiswoordraadsel zie men ons volgende nummer. trekking hebbende kaarten en lijsten, waarop zijn aangegeven de krachtens artikel 3, tweede lid, van het besluit bestrijding aardappelmoeheid aange wezen gebieden en/of terreinen. Op deze gebieden en terreinen is ver boden de teelt van 1. aardappelen en tomaten, 2. bloembollen en knollen, boomkwe kerijproducten, koolraapplanten, stek- bieten en andere planten, die met de ondergrondse delen worden gerooid, een en ander voor zover zij kennelijk bestemd zijn om te worden uitgeplant. In de aangewezen gebieden en terrei nen is sinds de vorige bekendmaking op 12 maart 1957, geen wijziging ge komen. Soest, 21 februari 1958. ONTTREKKING WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het be paalde in artikel 10, 2e lid, van de Wegenwet, ter kennis van belangheb benden, dat een verzoek van mevr. A. Stangenberger-de Jonge te Amsterdam en D. de Haan te Soesterberg, gericht aan de raad dezer gemeente, om over te gaan tot onttrekking aan het openbaar verkeer van weg nr. 38, lopende van de Amersfoortsestraat bij de N.O. hoek van het kadastrale perceel E 1834 in Zuid-Oostelijke richting, op de gemeen tesecretarie (afdeling I) is nedergelgd. Het verzoek ligt aldaar van 22 februari t.m. 8 maart 1958 voor belanghebben den ter inzage. Bezwaarschriften tegen inwilliging van het verzoek kunnen vóór 9 maart a.s. bij de gemeenteraad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van hun colle ge of van een door hen uit hun mid den benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden op dinsdag 11 maart a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis. Soest, 21 februari 1958.

Soester Courant | 1958 | | pagina 2