RANG Olifttó de \cnn 7& Dfl wp® bevrijd On: t Bei AU! ^TmnrtTirmTiTmTrtYob htbtb-b nnrn mbtbtb mm»»-» btb btbtb b'b btbtbtb'b binrmm rmmniTiTinnTm m»; ffmrrvjS Heeft u uw vrouW al eens verrast met de nieuwe RANG rol OPENBARE WERKEN IN DE STRIJD TEGEN DE WERK LOOSHEID. N.V. Wasserij „GELRIA" Fa. Van de Wijngaart ERKENDE A. N. W. B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN SOEST. Gemeenteraadsvergadering. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL VRAGENDIENST. C DE KRACHTBEVRIEZER 99 I! Bab Profitet een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. De werkloosheid vormt overal het ge sprek van de dag, zo zelfs, dat in hoog ste college van onze volksvertegenwoor diging, de Eerste Kamer, het uitstel van de investeringsaftrek voor onze indus trie door de regering slechts kon wor den afgedwongen door met een kabi netscrisis te dreigen. Intussen stijgen de cijfers van de werk zoekenden. In januari kreeg het le ger van gedwongen nietsdoeners 130.000 leden, d.i. 38 per 1000 arbeids krachten. Vanzelfsprekend komen nu, de weer door gezamelijk overleg ver- J verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. enigde vakcentrales in actie. Er moeten maatregelen worden genomen om de werkloosheid te bestrijden. Allerlei middelen worden aangeraden. Men moet de kredietverlening verruimen, de weiklozen tegemoet komen door hen een toelage te verstrekken op verplaat singskosten, men moet de omscholing bevorderen en vooral moet de overheid bijspringen door het doen uitvoeren van openbare werken. Alhoewel de overheid wel bereid is er aan mee te werken de werkloosheid zo spoedig mogelijk de kop in te druk ken, toont zij weinig haast met het uitdelen van regeringsopdrachten, ter wijl de cijfers van de aantallen tot leeg heid gedoemden nog aan de optimisti sche kant zijn. Korter werken of niet werken Tal van werkgevers zijn ertoe overge gaan een verkorte werkweek in te voe ren. Hadden zij dit niet gedaan, dan zou het aantal uit het arbeidsproces ge nomen personen nog direct met c.a. 10.000 mensen toenemen. Mocht de slapte in het bedrijfsleven voortduren, dan zal men de cijfers snel zien stijgen, ook al omdat de werkgevers bij het ontslag nu niet meer geremd worden door de gedachte dat de ontslagenen terstond brodeloos zijn. De wachtgeld- en werkloosheidsver zekering vangt hen de eerste maanden op. Deze wetenschap bevordert een vrij snel ontslag. Bovendien bestaan er nog sociale be- f O C^VoOMWASSERIJ Stuur Uw was naar Gelria. Onder voortdurende controle van het Wasserij-Instituut T.N.O. Maandag halen - Donderdag thuis. EDE Telefoon 08380-8050. zwaren tegen een verkorte werkweek. Werktijdverkorting immers verhindert de werknemer om te schakelen naar een andere bedrijfstak. De evenwich tige structuur van het bedrijfsleven wordt dus door de verkorte werkweek aanvankelijk verstoord. Vervolgens komen de betrokken werk nemers later op de arbeidsmarkt en wordt dus de kans om ander werk te vinden, geringer. Koek, ei en geld. Intussen is het niet alles koek en ei met die openbare werken. Volgens de bestaande klassieke theorie laat men deze pas uitvoeren wanneer het be drijfsleven zichzelf niet meer uit de crisis kan omhoog werken. Men kan ze onderscheiden in de gewone over heidsopdrachten, die ook bij voortdu ren van de gunstige conjunctuur zou den moeten worden uitgevoerd en de openbare werken, die door de overheid worden gelanceerd. Zij zijn niet nood zakelijk, kunnen soms nog jaren wach ten of zijn uitgevonden met het speci fieke doel om werk te scheppen. Ook kan men nog onderscheid maken in de goedkope openbare werken, zo als het ontginnen van woeste gronden en eenvoudig graafwerk en de dure, waarbij bouwwerken, rioleringen e.d. te pas komen. Bij de keuze van het middel tot be strijding van de ledigheid moet men nog in aanmerking nemen of de werk loosheid zich in bepaalde streken of seizoenen voordoet dan wel of het monster zich in het gehele land, een werelddeel of over de gehele aarde vertoont. De omvang bepaalt de wijze van aanpak. Het bestrijden van werkloosheid door middel van openbare werken is eigen lijk een uitvinding van de beroemde econoom J. M. Keynes. Hij kwam met zijn oplossing van het probleem tijdens de wereldcrisis van de dertiger jaren. Men kon maar niet over het dode punt heen komen. Keynes opperde toen het plan dat alle regeringen op zeer grote schaal opdrachten zouden geven tot het doen uitvoeren van openbare wer ken. Het deed er niet toe of deze wer ken zo noodzakelijk waren. Wel moes ten ze duur zijn en aan zoveel mogelijk mensen werk verschaffen. Het directe doel was niet om die mensen aan werk te helpen, maar om de geweldige be dragen aan koopkracht onder het pu bliek te spuiten. Van middel tot doel. Men sprak al spoedig van geldinjec ties". Wanneer de verdienende werk krachten het geld zouden uitgeven, zouden alle industriën weer opdrachten krijgen tot het maken van allerlei ar tikelen. De ondernemers zouden weer optimis tisch worden en zelf weer expansie plannen vormen. Keynes' doel was dus niet de massa aan het werk te houden in die openbare werken, maar om ze, via de overheidsopdrachten, weer in het particuliere bedrijfsleven geplaatst te krijgen. Hij wilde een kettingreac tie van activiteit in het leven roepen, omdat de ene industrie de andere aan werk helpt. Nu is Keynes' conceptie in de loop der jaren voor alles en nog wat ge bruikt, onder meer hiervoor, dat men die openbare werken niet meer als middel maar als doel ging zien. Overal waar de particuliere onderne mer geen werk meer biedt, moet de overheid inspringen. Vanzelfsprekend is dit onzin, omdat de overheid niet op elk terrein werkzaam is en dit op allerlei gebied opdrachten zou uitlokken, die geen enkel econo misch rendement zouden afwerpen. Het geven van overheidsopdrachten op een beperkt gebied brengt alleen verlichting in de economische positie van hen, die daardoor direct werk krijgen. Het ef fect van de koopkracht scheppende geldinjecties treed helemaal niet in werking en met het einde van de op dracht ploft ook de arbeidsmarkt weer in elkaar. Niet voldoende. Voor een klein land als het onze kan men zelfs de stelling poneren, dat de geldinspuitingen van onze regering nimmer voldoende groot van omvang zouden kunnen zijn om het gehele eco nomische leven weer op gang te helpen. Dit middel gaat alleen op bij het on verhoopte bestaan van een crisis over een werelddeel of de gehele wereld. Dan zou onze regering in samenwer king met grote landen als Engeland, Frankrijk, de V.S. en andere landen er toe kunnen overgaan het middel van de ongelimiteerde openbare wer ken toe te passen. Over de financiële konsekwenties van de staat spreken wij maar niet. Zij zou den rampzalig zijn. Uit de voorgaan de werkelijke betekenis van de openba re werken-politiek moge duidelijk zijn, dat deze in de besproken vorm nu niet aan de orde is. De werkloosheid in ons land is nog niet bepaald een conjunc turele werkloosheid. Bovendien ver schilt zij aanzienlijk naar de nrovin- cies. Vergelijkt men Drente met Zuid- Holland met een verschil van meer dan 10 procent, dan is dit glashelder. Daar naast is er een aanzienlijk werkloos- heidsverschil per bedrijfstak met toppen voor de bouw- en metaalnijverheid. Zij is ditmaal deels door regeringsmaat regelen opgeroepen om een ander ern stig gevaar, dat van inflatie, buiten de deur te houden. Zelfbeheersing nodig. Zeer terecht is men in bepaalde krin gen van oordeel, dat men de aanzien lijke werkverruiming, hoe snel zij ook toeneemt, zoals die zich thans open baart, vooralsnog als incidenteel kan beschouwen en plaatselijk als ernstig. De daarvoor te treffen tegenmaatrege len moeten daaraan worden aangepast. Dit kan nog des te gemakkelijker om dat men de activiteit in de bouwsector bijvoorbeeld met beperkte middelen kan stimuleren door verruiming van de subsidiepolitiek en het geven van een rentetoeslag bij de bouw van particu liere woningen. Mogelijk kan men de metaalindustrie te hulp schieten door het afgeven van defensie-opdrachten aan de nationale industrie. Onze slotsom kan zijn, dat het doen uit voeren van openbare werken in de goedkopere soort mogelijk aan grond werkers in bepaalde provincies hulp kan brengen, maar dat zij in een algemeen- steeds goed advies! Laren - Veldweg V - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 heid thans nog niet dienstig kunnen zijn, mede omdat de financiële toestand van 's rijks kas ditv thans niet toelaat met het inflatiespovok op de achter grond. Voor het overige werke men op korte termijn met middelen, die bepaalde bedrijfstakken ten goede ko men. Mocht de wereldconjunctuur, die thans tekenen van zwakte vertoont, zich ziek melden, dan komen er andere proble men aan de orde en zal men de kwaal op internationaal niveau moeten be strijden. Pas dan gaan de openbare werken hun rol spelen als doeltreffend medicijn. Zolang men het economisch leven met name op fiscaal terrein nog zo kort houdt, zal men de thans optre dende werkloosheid met veel zelfbe heersing moeten bekijken. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 - SOEST - TELEFOON 20S4 KOOP EN VERKOOP Taiatias - Hypotheken - Assurantiën Erpertise GALLENKAMP FELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEF. 3823 De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeen geroepen tegen donderdag 27 februari a.s. 's avonds te 19.15 uur, ter afdoening der navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 19 december 1957. 2. Ingekomen stukken. a. Aanbieding, overeenkomstig artikel 22 van de „Gemeenschappelijke Rege ling met betrekking tot de Bescherming Bevolking in de kring U IV", van de 4e wijziging begroting 1957 en van de eerste wijziging begroting 1958, aange zien de reeds eerder toegezonden wij ziging vervalt, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. b. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder-' landse Gemeenten met -voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. c. Verzoek van mevr. A. Stangenberger- de Jonge te Amsterdam en D. de Haan te Soesterberg om weg nr. 38 van de wegenlegger aan het openbaar verkeer te onttrekken, welk voorstel bereids in behandeling is genomen. 3. Voorstel tot het verlenen van mede werking aan het verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Soest tot aanschaffing van ee.n stofzuiger voor de kleuter school aan de Steenhoffstraat. 4. Voorstel tot benoeming van een hoofd der openbare kleuterschool aan de Duinweg. 5. Voorstel tot nadere vaststelling van regelen betreffende de inning van schoolgelden voor het kleuteronderwijs. 6. Voorstel inzake het opnemen van kas geldleningen en het overeenkomen van een krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten, gedurende het tweede kwar taal 1958. 7. Voorstel tot het aangaan van een geldlening(en) met de N.V Bank voor Nederlandse Gemeenten. (Aandeel van de opbrengst Eerste Nationale Woning bouwlening 1957.) 8. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de inrichting van een vierde lokaal t.b.v. de openbare ulo-school. 9. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Korte Brinkweg 33. 10. Voorstel tot vaststelling van de ren tepercentages in rekening-courant over 1957 met het gasbedrijf. 11. Voorstel tot wijziging der beheers- verordering voor het gasbedrijf. 12. Voorstel tot het verlenen van kre diet voor het voorbereiden van plan nen voor uitvoering van aanvullende werken. 13. Voorstel tot intrekking van het uit breidingsplan in hoofdzaak, geldende voor het gedeelte der gemeente gele gen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort, voorzover betreft een gebied, kadastraal bekend als sectie H, nrs. 6900, 6901, 6927 en 7093, gele gen tussen de Talmalaan, Mendelsohn- laan en de Dalweg. NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 En hier dames en heren, ziet u het mooiste werk van de expositie Parijs bij nacht. 8. Het venster dichtdraaien Dat gaat niet, want dan moet hij voorbij de spoelschaal en dan zou hij ook verstij ven. Dan ziet Billy het kraantje onder aan de bak. Natuurlijk Dat moet hij doen Hij pakt dadelijk één van z'n schoongespoelde flesjes en houdt dat onder het kraantje. Hier onder de bak heeft hij geen last van de verstijving. Hij is wel zo verstandig de hals van het flesje over het kraan tje heen te duwen, anders zou de uit stromende vloeistof hem tóch nog be vriezen. Dan draait hij het kraantje open. De krachtbevriezer stroomt bruisend in het flesje totdat het vol is. Snel draait Billy het kraantje weer dicht en loopt met het flesje, in de uitgestrekte arm van zich afhoudend, naar de gootsteen. Wijd draait hij de waterkraan open, terwijl hij het flesje in de afvoerbuis leeggiet. Het gaat goed. Hij voelt maar een heel klein beetje verstijving, maar dat gaat meteen weer over wanneer de vloeistof is weggespoeld. Dan gaat Billy weer naar de bak terug en laat het flesje opnieuw vollopen. Dat doet hij vele malen achtereen en langzaamaan verdwijnt de bruine vloei stof in de afvoerbuis van de gootsteen. Het gaat niet vlug, want de bak is groot en het flesje maar klein. Maar Billy kan geen grotere fles nemen, want dan is de halsopening ook wijder en zou de bevriezende kracht toch nog naar buiten kunnen dringen. Maar het vordert toch A. v. d. W. Ik heb een boormachine, wanneer ik deze aanzet (en dat ge beurt vaak) begint m'n radio ontzettend te storen. Ook wanneer ik de radio in een ander vertrek plaats. Is dit te verhelpen Zo ja, hoe AntwoordUw boormachine, die de radio-ontvangst stoort, kunt u storings vrij maken, door een condensator van ca. 10.000 pF tussen de koolborstels te schakelen. Deze condensator moet ge schikt zijn voor een bedrijfsspanning van 220 V wisselspanning. Hiervoor zijn speciale condensatoren in de han del. J. v. d. M. Ik geniet uitkering van de algemene ouderdomswet. Als ik ga trouwen met een vrouw van goed 40 jaar krijg ik dan een uitkering voor ge huwden Antwoord Ja zeker, ingaande de eer ste dag der maand waarin het huwelijk plaats vindt. J. v. N. Is het mogelijk van iemand, die geboren is tussen 1750 en 1800, nog enige biezonderheden te achterhalen zoals over geboorte, huwelijk enz. AntwoordHiervoor kunt u wellicht terecht bij het centraal bureau voor Genealogie, Nassaulaan 18, Den Haag. Er zijn wel enige kosten aan verbonden. Voorts kunt u zich verbinden met de archiefbewaarder van de kerk ter plaat se van geboorte en/of huwelijk. K. Kunt u ons inlichten hoe de trek king van de staatsloterij geschiedt AntwoordHet trekkingscollege be staat uit 7 personen. Bij de trekking zitten deze heren op een rij. Links van hen staat een grote roulerende trom mel, waarin zich duizenden opgerolde papiertjes bevinden. De heer uiterst links bij de trommel neemt er steeds één rolletje uit, dat hij doorgeeft aan nummer twee, die er het bandje af haalt, het doorgeeft aan nummer drie, neus, keel en borst van vastzittend slijm die het nummer van het lot met luide stem voorleest. Inmiddels is van rechts hetzelfde spel gespeeld. Daar staat ook een trommel en de zevende heer neemt daaruit en rolletje, dat hij doorgeeft aan nummer zes, die het bandje er af haalt, het doorgeeft aan nummer vijf, die hardop voorleest welke prijs op het aan de linker kant getrokken nummer gevallen is. Dat staat namelijk op het papiertje van rechts. Nummer en prijs komen dan samen bij de middelste man, die de briefjes bij elkaar doet en ze op eën pen steekt. Zij worden later nog eens gecontroleerd. H. d. V. Ik heb voor onze ramen, aan de noordkant, dubbele ramen gemaakt. Deze heb ik gemaakt aan de buitenkant doch in deze ramen zit geen glas, maar doorzichtig plastic. Deze plasticramen beslaan aan de binnenkant en wel zo erg dat ze volkomen ondoorzichtig wor den. Is er een mogelijkheid dit beslaan te voorkomen? Antwoord Dit beslaan wordt waar schijnlijk gestaakt doordat er warme lucht uit de kamer door kieren tussen de beide ruiten komt. Deze warme lucht koelt dan sterk af, waardoor de waterdamp die deze bevat, tegen de koudste delen, dus het buitenste raam, condenseert. U kunt dit tegengaan door alle kieren langs de binnenramen zeer zorgvuldig te dichten b.v. met plakband of nog beter met Sellotape. A. J. O. Stelt een vraag over het bouwen van een woonark. AntwoordVoor een woonschip zijn geen bouwvoorschriften, doch ze moet voldoen aan de voorschriften, die ge vat zijn in de wet op woonwagens en woonschepen. Dit betreft hoofdzakelijk voorschriften in verband met de veilig heid enz. Kaarten v op 1, T RENSH W. KUIP! F. GERTH A. BRON! H. FIGEE, K. v. d. F Om teleur: Ruim 100 Wij zij zonder LAANSTR

Soester Courant | 1958 | | pagina 6