EEN SOESTER ZONDAG. Biggen- en Eiermarkt. SOEST. Ned. Clir. Vrouwenbond. Het Gasbedrijf. Nasleep van brand. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 P. v. d. A. candidatenlijst. Schaaknieuws. Sireneproef B.B. DINSDAG 25 FEBRUARI 1958. 36e JAARGANG No. 16. OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per posft 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Er zijn van die zondagen, waarop de meeste mensen andere dingen doen dan ze van plan waren, omdat het weer verre van zondags is. Ze zouden naar het voetballen gaan of bij oma op bezoek, ze zouden een stuk gaan fietsen of er met auto, scoo ter of motor op uit, maar daar komt allemaal niets van terecht, want bij het opstaan regent het of er vallen gro te massa's sneeuw en als een lange dag voorbij is dan ziet het er nog steeds het zelfde uitregen of sneeuw. Zo'n dag was het eergisteren en om ten minste enkele mensen wat aflei ding te kunnen brengen hebben wij 26 telefoon nummers gedraaid en 26 Soester inwoners gevraagd hoe zij zich vermaakten op deze dag, die mis schien het einde betekende van sneeuw en ijs. Meneer A maakte zijn aquarium schoon en toen hij de telefoon hoorde was hij net aan het piekeren of hij hard water zou gebruiken of de voorkeur zou geven aan zacht. Dat vertelde hij mij, met de vraag wat ik er van dacht. Ik zei, dat ik het echt niet wist en dat ik altijd in de mening verkeerd had, dat met hard water ijs bedoeld werd. Dat was heel dom van me, zei hij, waarop hij weer terug ging naar z'n visjes en voortpiekerde over hard en zacht. Meneer B vroeg me 'n woord van 6 let ters, dat met een m moest beginnen en en met een n eindigen. Akelig vlot zei ik „mannen", maar dat kon niet klop pen, want het moest een ander woord voor bladluis zijn. Samen hebben we een half uur aan de telefoon staan zoe ken en tasten maar we kwamen er niet uit en hij besloot maar een ander kruiswoordraadsel te nemen, want hef was er een uit „Denksport", dus er vielen geen tonnen mee te verdienen, zoals met andere puzzels. Meneer C had de dampen in omdat S.E.C. niet speelde. Hij had zingend van vreugde uit Amersfoort terug wil len komen. Ik troostte hem met te ver- tellen^ dat hij waarschijnlijk nog er ger de dampen in gehad zou hebben als S.E.C. wel gespeeld had, want waar schijnlijk was hij dan met tranen in de ogen de weg terug gereden omdat het elftal, dat in deze competitie nog niet verslagen was, de eerste nederlaag ge leden had. Dat had ik niet moeten zeggen, want er was maar één S.E.C. en ik had van voetballen net zoveel verstand als een koe van mastklimmen. Toen ik hem met een paar vriendelijke woorden in een betere stemming wilde brengen kwam hij tot de conclusie, dat ik niet zo'n hele kleine sufferd was en wat ik wou antwoorden heb ik toen maar in geslikt omdat het zondag was. Mevrouw D was met de pickup be zig en draaide platen van Yma Sumac, j Dat is die indiaanse juffrouw die gil len kan als een stoomfluit en brommen als een russische beer. Ze hield niet van jazz, want dat vond ze maar ge organiseerd lawaai, zei ze, en ook niet van nederlandse zangers in het lichte genre, want hoe minder stem die had den, hoe populairder ze. waren. Dat vond ik echt niet leuk voor Max van Praag en Eddy Christiani, maar ik kan het ook niet helpen. Meneer E las een krant van 31 de cember 1957 en had zich verdiept in het verleden, waarvan Bilderdijk zo schoon zei dat het in het heden ligt. Hij had nog eens gelezen dat Pablo Casals, de tachtigjarige, met een meisje van nauwelijks twintig trouwde en hij wou me gaan uitleggen dat die oude man dat niet had moeten doen, want de vrouw van Lou Bandy was er ook vandoor gegaan toen ze genoeg had van z'n grijze haren en z'n oude-mannen- gezicht. Hij las dat de Aga Kahn en Jean Sibelius overleden waren en dat I in Little Rock de Amerikanen de hele j wereld een voorbeeld hadden gegeven van beschaving door negerkinderen te terroriseren. Als ze zich wat meer met de ruimtevaart bemoeid hadden dan zouden de Russen niet het eerst een hondje de lucht in geschoten hebben, meende hij. Meneer F was z'n radio aan het ma ken en ik bewonderde hem telefonisch onverholen, want ik kan zo'n apparaat alleen maar aan- en afzetten. Hij gons de over weerstanden, condensatoren, schroefjes en snoertjes, maar ik kon hem niet volgen. Wel heb ik begre pen, dat je niets meer te maken hebt met het vullen van accu's, zoals enkele tientallen jaren geleden. Mevrouw G zat naar Eduard van Bei- num te luisteren, maar eigenlijk meer naar de musici, die onder zijn leiding Ravel en Debussy speelden en ze vond er niets aan, zei ze. Zij hield meer van Malando of Maria Zamorra en de su per-zot Elvis Presley had haar hele hart en ziel gestolen, maar die kun je op zondagmiddag niet beluisteren. Meneer H was bezig van twee waar deloze wekkers één bruikbaar te ma ken en naar zijn opgewekt gekout te oordelen zou hem dat nog wel luk ken ook. Heerlijk is het toch als je niet gestraft bent met twee linkse handen, die alles verkeerd doen. Ik wenste hem veel succes bij zijn re visie werkzaam heden en wees erop, dat de radertjes die overbleven leuke tolletjes voor de kinderen waren om in school op de bank mee te spelen. Dat zou wel niet doorgaan, dacht hij, want zijn zoon had als vlieger een straaljager van een mil joen onder zijn beheer. Gelukkig had hij nog geen enkel toestel door neer storten gesloopt. Mejuffrouw I was zaterdagavond met het idee naar bed gegaan, dat ze zon dag eens echt gezellig moest griezelen. Dat had ze gedaan door in Hilversum naar de film „De vloek van Franke- stein" te gaan, maar ze vond dat ze eigenlijk maar matig gegriezeld had. Dat monster was wel een engerd, maar je went aan alles. Als echtgenoot zou ze echter liever een man hebben met een minder afschrikwekkend uiterlijk, want je moet er jaren tegenaan kijken. Meneer J kon er zich niet op beroe men zijn buren zeer terwille te zijn geweest, want hij had de hele middag luidruchtig op een trompet zitten oefe nen om het net zo ver te brengen als Louis Armstrong, Harry James of Ed dy Calvert, die zich niets van de bu ren aangetrokken hebben toen ze op mars gingen naar wereldroem. Meneer K was zijn bromfiets aan het kuisen en wat aan het bijlakken, want hij had een halve doodsmak gemaakt, zei hij. Z'n kapotte knie zou vanzelf wel overgaan, maar de lak was be schadigd en dat was veel erger. Je kon dat wel laten doen, maar met een klein salaris was het toch al krabben en bijten, dus zelf aan de slag gaan was het parool. Meneer L was met zijn postzegels be zig, waaronder zich niet de blauwe Mauritius bevindt, die duizenden waard is. Wel een zegel, die in de catalogus voor 50,genoteerd staat, maar hij had nog niemand kunnen vinden, die meer dan een tientje wou geven, dus dat leek hem boerenbedrog. Mevrouw M zat de puzzel op te lossen waarbij je kunt kiezen tussen 1, 2 en 3. Heel gemakkelijk, maar als je huis zet dan had het woning moeten zijn en als je na lang wakker liggen veld invult dan was terrein beter geweest. Meneer N schaakte met zichzelf en had een greep in de historie gedaan. Hij speelde de wedstrijden na waar mee dr. Euwe in 1935, na een dra matische strijd, het wereldkampioen schap veroverde op de schaakreus Al- jechin, die het, ondanks de steeds aan wezige poes en de vaak aanwezige al- kohol, niet kon bolwerken tegen de 34-jarige Machgielis Euwe, die met 151/4-141/2 won. Meneer O wou niet direct zeggen wat hij aan het doen was en het had er veel van weg, dat hij dacht „het gaat je niets aan". Daar had hij wel gelijk in, maar hij was toch zo sportief te vertellen, dat hij met z'n voeten in een lekker sopje zat als voorbereiding tot een eksteroog-behandeling. Het kun nen ook wel likdoorns geweest zijn, maar ik heb hem heel gauw gegroet, want anders werd het water koud. Ook meneer P was niet scheutig met zijn mededelingen, maar te oordelen naar een wat schelle stem op de ach tergrond had hij ruzie met zijn vrouw. Arme kerel, die misschien nog niet weet dat de tong van de vrouw het zwaard is dat ze niet laat roesten. Mevrouw Q was bezig de kluis te ope nen en ik heb haar tien getallen van 9 cijfers gegeven in de hoop dat ze nu eens geluk heeft, want ze zei, dat ze nooit iets won. Ze had vast gerekend op een S.U.S.-huis, maar dat was ook niets geworden. Ik heb haar getroost met de mededeling, dat alle winnaars van prijzen ook altijd gezegd hebben „ik win nooit iets". Meneer R. sliep met de telefoon naast zich en het duurde een hele tijd voor hij besefte wat ik van hem wou. Meneer S toonde zich een heer, want hij begon niet te schelden omdat ik hem de troost van iedereen ontnomen had. Hij zou zijn belastingbiljet maar eens gaan invullen, zei hij, want het heeft geen enkele zin te wachten tot 15 april. Het viel anders niet mee, een vrouw en de staat te onderhouden, meende hij, maar we leven nog en het wordt ook nog wel weer eens lente. En als je slaapt dan denk je nergens aan. Meneer S zat te verzamelen. Suikerzak jes uit Maastricht en Rodeschool, luci ferdoosjes uit vele plaatsen, bierviltjes uit honderd landen en ook nog siga renbandjes, want je moet niet te een zijdig worden. Vroeger had hij geld ge spaard, maar dat lukte nu niet meer. Mevrouw T speelde piano. Niet zo goed als Brailowski of Willem Andriessen, maar dat geeft helemaal niets als je er geen boterham mee hoeft te verdie nen. Mevrouw T speelde alles. Niet al leen van de diligence maar ook Chopin, Liszt en Grieg. En misschien genoot ze er veel meer van dan Gerard Henge- veld of Arthur Rubinstein. Meneer U leek wel een soort grossier in rampspoed. De kinderen hadden een poppenledikantje geëist en waren van plan hun spaarpot te slachten. Daar kwam niets van in, zei pa, hij zou zelf dat ding wel even in elkaar slaan. Daar was hij net mee bezig toen ik belde, of eigenlijk niet helemaal, want hij was op zoek naar jodium, omdat alles niet helemaal naar wens verlopen was. Ik troostte hem met de mededeling, dat ik ook echt geen kans zou zien een poppen ledikantje te maken. Dat vond hij maar een schrale troost, zei hij. Mevrouw V was aan het lezen. Gedich ten van dichters, die met varkens ge meen hebben, dat ze pas na hun dood gewaardeerd worden. Ze las degelijke gedichten van Boutens en Kloos, want van de hedendaagse wartaal moest ze niets hebben. Meneer W was aan het aardappelschil len en hij vond het heel gewoon dat te vertellen. Dat is bar flink, want de meeste mannen zijn stoer in die din gen en doen net alsof ze veel te man- j nelijk zijn om zich met huishoudelijke bezigheden te bemoeien. Na het eten zou hij de vaat ook even doen, zei hij, want zijn vrouw was door-de-weeks druk genoeg. Ik groette hem eerbiedig, geroerd door zoveel zelfverloochening en sprak de wens uit, dat hij niets uit zijn vingers zou laten vallen. Meneer X studeerde. Techniek, want het ziet er naar uit, dat over enkele tientallen jaren niemand meer kan lo pen en ieder zich per auto, motor, scooter of brommer voortbeweegt. Hij moet in het voorjaar examen doen, dus zo'n sneeuwzondag kwam goed van pas. Meneer IJ wekte de indruk te willen schelden, want hij had zich net met veel zeep ingesmeerd om zijn baardig uiterlijk wat te verfraaien. Ik had hem kunnen vertellen, dat je zoiets beter 's morgens kunt doen, maar dan was hij beslist gaan vloeken. Mevrouw Z was aan het bridgen en ze vroeg me of ze met de kaarten, die ze in haar hand had, sans atout kon bieden. Ik weet niet zo veel van brid gen, dus ik zei maar, dat niemand je kan beletten sans atout te bieden, ook wanneer je geen enkel plaatje hebt, maar dat was een heel ondeskundig advies. Ik wou die stommiteit met vele smoesjes weer goed maken, maar mijn goodwill was verspeeld en daarmee eindigde voor mij de zondag weinig florissant. Het is maar te hopen dat vol gende week de zon schijnt. Anders gaan velen weer dingen doen waarvoor de zondag niet bestemd is. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. te Amersfoort werden aangevoerd 283 biggen in prijzen van 40,tot 58, en 5 drachtige zeugen van 275,— tot 375,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 175.000 stuks. Hoendereieren van 11,- tot 12,25. Middenprijs 11,60. Prijs per kg. ƒ1,90 (basis 61 gr.). De handel op beide markten had een redelijk verloop. In de stampvolle Eemlandzaal sprak voor de afd. Soestdijk van de N.C.V.B. mevr. A. M. de Moos-Rignalda, over het onderwerp „Op zoek naar Schoonheid". Wij allen zijn, aldus spreekster, in deze nerveuze tijd, op zoek naar waarachtige schoonheid. Onze voorouders vonden vaak cultuur en kunst werelds. Daar- door komen wij met onze begrippen achter en komt God niet tot zijn eer. 't Is de schuld van de kerk, dat satan op vele terreinen zijn triomfen viert. In vogelvlucht liet mevr. De Moos zien hoe wij als kinderen van God kun nen genieten van de natuur en sterren hemel. Voorts besprak zij veel schoons, dat te vinden is in de literatuur, mu ziek, zang, schilderkunst, beeldhouw kunst, film, toneel en volksdans. In alle beroepen kunnen, we de schoon heid uitleven, b.v. bij 't inrichten van ons huis, het schikken van bloemen, in onze kleding enz. Wij zijn geschapen tot beleven van schoonheid. Ons leven moest een aan beveling zijn voor het Evangelie. Chris tendom en kunst horen bij elkaar. Spreekster hield een warm pleidooi voor het lezen van goede proza en poëzie. Zij besloot haar aandachtig be luisterde causerie met het voordragen van enkele gedichten van M. Jacobse, Okke Jagers, A. Wapenaar en L. van IJselstein. Na de pauze volgde een geanimeerde nabespreking, waarin verschillende vra gen werden beantwoord. Er komen enkele wijzigingen in het beheer van het gasbedrijf, die betrek king hebben op het financiële deel. Het is steeds zo geweest, dat het gas bedrijf per jaar 4000,aan de- ge meente betaalde omdat de buizen voor het gas grotendeels in gemeentegrond liggen. Dit bedrag werd echter alleen betaald als er winst gemaakt was en B. en W. achten het niet juist, dat deze betaling hiervan afhankelijk is. Ook de directeur van het gasbedrijf vindt dit onjuist, zodat er een wijziging komt in de verordening, die het beheer van het gemeentelijk gasbedrijf regelt. Hier in komt nu te staan dat het gasbedrijf jaarlijks een bedrag betaalt, waarvan de grootte bij de begroting wordt vast gesteld. Verder komt er een vernieuwings- en uitbreidingsfonds, want binnenkort zal er geld nodig zijn voor vernieuwing en uitbreiding. Er zal jaarlijks een bedrag van 25.000,gestort worden als de winst dit toelaat. Deze stortingen zullen worden gestaakt als er 200.000,in het fonds is. Door de gemeenteraad zal uitgemaakt worden waarvoor deze gelden gebruikt zullen worden, terwijl tevens de goedkeuring van gedeputeer de staten nodig is. De vernieuwing van de klok van de kleine gashouder staat op het pro gramma en dit gaat 100.000 gulden kosten. Daarnaast zal de inwerkingtre ding van het gasbedrijf Centraal Ne derland naar globale berekening een bedrag van 300.000,gaan kosten. Het maximum van de algemene re serve wordt verhoogd tot 100.000, Deze reserve is bedoeld als dekking voor de door het bedrijf geleden ver liezen. De directeur van het gasbedrijf had voorgesteld het toelaatbare kasmaximum te verhogen van 2000,- tot 10,000.-. Hiertegen maakten B. en W. bezwaar, omdat ze voorstanders zijn van het cen traliseren van de kasmiddelen. Na na der overleg bleek de directeur hier voor begrip te hebben, maar hij maakte bezwaar tegen directe betalingen van gelden, die voor gasgebruik verschul digd zijn. Eén van de bezwaren was het verzwakken van de verkoopstimu- lerende werking van de toonkamer, omdat betalingen dan niet meer bij het gasbedrijf maar bij de gemeente ontvanger verricht worden. Er is nu besloten, dat ontvangsten en betalingen per postgiro over de ge meente-ontvanger lopen en dat de ge meente aan het gasbedrijf de benodigde kasmiddelen in rekening-courant ver strekt. De rentepercentages worden voortaan niet meer door de raad maar door het college vastgesteld. Toen er donderdagavond brand uitge broken was in een woning op de Akker- weg, arresteerde de politie de bewoner, De lezing die dr E. Bongersma vorige week over „verdraagzaamheid" hield, deed mij terug denken aan een politiek gesprek tussen een paar Soester inge zetenen, waarvan ik getuige was. Zij waren beiden van hun gelijk over tuigd en er zeker van, dat, wanneer hun partij het voor het zeggen zou hebben ons landje een paradijs op aar de zou zijn voor iedereen. Beiden maakten echter dezelfde fout, door zonder meer aan te nemen, dat de vele landgenoten, die noodgedwon gen hun politiek inzicht maar moesten volgen, dit als zoete koek zouden slik ken. Dit is een grote vergissing en we hoe ven niet ver in de geschiedenis terug te gaan en, voor wat het heden betreft, achter het IJzeren Gordijn te kijken, om te weten waartoe een één-partij regering leidt. We moeten vooral niet denken, dat het alleen maar ondragelijk kan zijn wan neer in een land een één-partij-rege ring onder communististen of fascisten bestaat. Ik pas althans voor iedere re gering van één partij, onverschillig of deze A.R., K.V.P., C.H., P.v.d.A. of V.V.D. is. Ik geef toe, dat het op het ogenblik ook niet alles is, maar ik prefereer dit toch boven een situatie, waarin een be paalde partij er alles door kan krijgen omdat ze de helft plus één van het aantal stemmen heeft. Het heeft natuur lijk voor -en politieke partij haar aan trekkelijkheid om, al was het maar voor één jaartje, eens helemaal de baas te zijn, om een paar zaken, die erg steken, even recht te trekken. Laten we hopen, dat de verhoudingen in ons landje tot in lengte van jaren zo blijven, dat de partijen elkaar onge veer in evenwicht houden en beschou wingen over „verdraagzaamheid" niet nodig zijn. H. OEKMAN. W. v. S., die van brandstichting ver dacht werd. Hij is weer vrijgelaten omdat opzet niet bewezen geacht is. Wel grove nalatigheid, want inplaats van de stekker van de radio in het stop contact te doen, werd die van de strijk bout genomen, die op een houten vloer stond. Deze vatte vlam toen de bewo ners niet thuis waren. Door de P.v.d.A., afdeling Soest, is de volgende candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen samengesteld 1. K. de Haan. 2. Mevr. S. M. Polet- Musler. 3. P. C. Pieren. 4. P. Grift. 5. G. Reimerink. 6. G. Buyl. 7. Mr P. D. H. Slecht. 8. H. v. Ginkel. 9. J. J. v. d. Brakel. 10. M. A. Hermsen. 11. Mevr. Ch. v. Ek-Kraan. 12. F. G. Sonders. 13. Mej. A. Maat. 14. G. Lenderink. 15. J. v. Oven. 16. Mevr. L. J. de Smidt- van de Bliek. 17. R. Kooistra. 18. Mevr. N. Kooistra-Dijkstra. 19. H. van Eg- dom. 20. L. W. Velthuijzen. De uitslag van de wedstrijd Soest I Oog en al I (Utrecht) is als volgt C. SamsomJ. Jacobs Y2V2. H. de Leeuw—S. v. d. Zee 1—0. A. W. Voors -niet opgekomen 01. J. Thomassen N. Mohagen 0—1. C. Zaalberg v. Zeist— Th. v. Kleef Y2Y2. H. Schreuder W. Brouwer V2—Y2. A. van Dijk—C. v. Veenendaal Y2Y2. H. de Graaf J. Visser V2Yz- G. GeijtenbeekJ. v. d. Hulst 1—0. Totaal V/2—4Y2. De uitslag van de wedstrijd Soest II En Passant I (Bunschoten) is A. SnijdersK. Vermeer 01. H. de LeeuwL. Bos 10. J. TimmerA, v. d. Groep Y2V*. A. HilhorstL. Hei- nen Y2Y2. C. v. DijkA. de Jong 10. J. ImmerzeelT. v. Halsteren 01. J. P. Hoek-J. v. d. Hoogen Y2-Y2' J. J. W. BlomG. Zandbergen 01. B. BeukenR. de Graaf 10. H. Over- goorH. Kok 01. Totaal 41/25^2. De eerstvolgende proef met de sirenes van de organisatie Bescherming Bevol king zal worden gehouden, maandag 3 maart a.s., des middags te 12 uur.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1