EEN REGEN VAN WANDADEN Het geld voor de rioolwaterzuiverings installatie is beschikbaar. Korte Gemeenteraadsvergadering. IN DE HOEK. ▼XIJDAG 28 FEBRUARI 1958. 36e JAARGANG no. 17. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Wij kunnen geen courant ter hand nemen of er komt een bericht in voor omtrent een bankdirecteur, een kas sier, een accountant, die zich aan frau duleuze handelingen heeft schuldig ge maakt. In de laatste tijd lijkt het wel als ge schieden deze misdrijven aan de lo pende band. En wat ons vertrouwen in sommige bekleders van notabele en maatschappelijk belangrijke functies in biezondere mate schokt, dat is dat men meestal aan het onheilsbericht ziet toe gevoegd „de delinquent genoot het aanzien en de achting van de burgers zijner woonplaats. Hij stond gunstig bekend". Het ligt in de rede, dat men op ver antwoordelijke posten, waar van het behoorlijk gedrag van een functiona ris het bestaan en het welzijn van velen afhankelijk is, geen mensen benoemt, aan wier betrouwbaarheid maar in de geringste mate kan worden getwijfeld. Doch dat personen, die in aanzien staan en het goed vertrouwen van hun omge ving in hoge mate genieten, zich plotse ling aan misdaden bezondigen, die hun naasten in de ellende storten, dat geeft een sociaal euvel te aanschouwen, waar aan aandacht moet worden geschonken door de publicist. Wij gissen naar de oorzaken van het nieuwe maatschappelijke verschijnsel van het periodiek bedreven vermo gens-delict, waarvan geen beroepsde linquenten de daders zijn, maar men sen met een zuiver verleden. Wanneer wij een uitbreiding aanschouwen van de criminaliteit en een uitbreiding der eren zen, waarbinnen de misdaden ge schieden, dan zoeken wij naar een al gemene sociale verklaring. En die is waarschijnlijk te geven. Er wordt hoog, onverantwoordelijk hoog geleefd in onze tijd. De verlangens der mensen gaan verder dan een behoor lijk bestaan er is een hunkering naar luxe, naar het kopen van waren, die men niet betalen kan. Er zijn bedrijven, die luxe voorwer pen voortbrengen, die grif gereed staan om gemakkelijke betalingsvoorwaarden toe te staan. Maar niettemin blijft de last op de inkomens drukken en komen velen voor ogenblikken te staan, waarin geen uitweg te vinden is, omdat men gekocht heeft boven zijn budget. Staat deze drang naar luxe op zichzelf of vindt hij zijn oorzaken in de zielsge steldheid van de mensen Veel men sen leven zonder ideaal, zonder ver antwoordelijkheidsbesef. Zij laten zich regeren door hun lusten, zij begeren het vermaak van het moment. Wat zullen zij een leven opbouwen, wat zullen zij offers brengen, wat zullen zij sparen voor een geslaagd bestaan, nu de perspectieven ontbreken en een economische wereldkatastrofe in het vooruitzicht ligt De ontwikkeling van de techniek geeft stuwing aan het „er maar op los le ven". De techniek schept behoeften, die bo ven de eerste levensnoodzakelijkheid uitgaan. Welke man met een kleine beurs begeert niet een auto en koopt er niet een tegen een laag prijsje Maar zodra het ding stuk gereden is, komt men tot een duurder exemplaar en dan begint de keten van uitgaven. Het beeld van de staat geeft geen hou vast meer aan de economische gedra gingen van de burger. De staat behoort een goed huisvader te zijn, maar hij is, met zijn miljarden-grote deficitten op de begroting wel de slechtste huis vader die men zich denken kan. Als de staat gelden verkwist aan on nutte uitgaven, dan kan men zich voor stellen, dat over de burger een gevoel van onverschilligheid komt ten aanzien van zijn persoonlijke financiële beleid. Men maakt geen reserves meer voor slagen, die ons elk ogenblik kunnen treffen, maar men koopt auto's en tele visietoestellen boven zijn vermogen. De staat eist hoge en steeds hoger wor dende belastingen. Er zijn mensen op de weg geraakt naar gevaarlijke transacties, omdat zij aan hun belastingplichten niet konden voldoen. En bij dit alles komt de geldnood, waarin de mensen verkeren, omdat de overheid niet voor het hoognodige zorgt. De lezer begrijpt, dat wij denken aan de woningbouw. Ge kunt wel een huis krijgen als ge het koopt en zeer duur oetaalt. Maar hoeveel jonggetrouwde mensen, die al jaren op een huis wach ten, kunen zich de reusachtige uitgaven veroorloven, die voor het kopen van een moderne woning benodigd zijn De lezer zal misschien opmerken, dat wij te ver afdwalen van ons aangekon digde onderwerp. Maar men kan de voortschrijdende criminaliteit onder de mensen, die geld van andere beheren, niet behandelen zonder de algemene om standigheden van de maatschappij waarin wij thans leven in beschouwing te nemen. De gevallen van fraude, die ons aan leiding gaven tot het schrijven van deze regelen, zijn menigvuldig en heb ben zich afgespeeld binnen een kort tijdsbestek. Gelukkig doet de toestand zich nog niet voor, dat wij ons ver trouwen in het bankwezen moeten op zeggen. Maar de schandalen, die gedu rende de laatste weken aan het licht zijn getreden, vertonen uiterst beden kelijke zijden. Wanneer, zoals bij een der fraudes geschied is, vermoedens rijzen van collectieve samenwerking, waarbij de chefs van de ontrouwe ge- employeerde op de hoogte zouden zijn. en wanneer de verduisteringen over tien jaar lopen en miljoenen bedragen, dan is er niet alleen een kwestie aan de orde, die uitsluitend voor de ge dupeerden van belang is, maar die het openbaar welzijn betreft. Een wegval len van ons vertrouwen in het bank wezen zou betekenen een krisis in ons economisch leven, een bedreiging van onze bestaanszekerheid. Er zijn gelukkig nog duizenden moreel- gezonde mensen de overgrote meer derheid die belast zijn met finan- cieel-verantwoordelijke betrekkingen, die hun plicht doen en zich nooit zul len vergrijpen aan andermans bezit. Het zou onbehoorlijk wezen slijk te werpen op een eerzaam en moeilijk beroep, omdat zich in dat beroep in de laatste tijd veelvuldig excessen hebben voorgedaan. Maar die excessen, bedre ven door mensen, van wie niemand ze verwacht, geven wel aanleiding tot de vraag of de banken niet gehouden zijn haar controle te verscherpen en te ver beteren. En of het niet gewenst is, dat een geëmployeerde verhinderd wordt zijn diensten te bewijzen aan verschil lende financiële instellingen. De diefstal is een delict, dat men on derneemt, de verduistering een delict, waarin men verglijdt. De tekorten hier worden gedekt door de sommen, die men zich elders heeft toegeëigend. En de hoop is dan, wanneer de ontdekking dreigt, dat men zich redden kan door een gelukkige speculatie. Wie eenmaal in het slop der verduis tering is geraakt, hij wordt stelselma tig naar een reeks van misdaden gedre ven. Bij de benoemingen is het onder zoek naar de vakbekwaamheid en maat schappelijke reputatie onvoldoende. Welke kiemen van onbetrouwbaarheid liggen er in het karakter van de solli citant Hierop weet de psychotechni- cus een antwoord. In de gemeenteraadsvergadering, die gisteravond werd gehouden en ruim een uur duurde, was het ingevoegde punt 7a het belangrijkste, want de VOORZITTER kon zeggen, dat met vreugde het besluit genomen is een geldlening aan te gaan van 1.715.000 gulden, welk bedrag verstrekt wordt door de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, voor de tijd van 30 jaar, tegen 5 3/4 °/o. Na 10 jaar mag met het aflossen begonnen worden. Van deze som zal 1.600.000 gulden be steed worden aan de bouw van de ri oolwaterzuiveringsinstallatie en 115.000 gulden is bestemd voor verbreding van de Maatweg. Na opening der vergadering door de burgemeester, mr S. P. Baron Bentinck, werden de notulen van de vergadering van 19 december 1957 onveranderd vast gesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Aanbieding, overeenkomstig artikel 22 van de „Gemeenschappelijke Rege ling met betrekking tot de Bescherming Bevolking in de kring U IV", van de 4e wijziging begroting 1957 en van de eerste wijziging begroting 1958, aange zien de reeds eerder toegezonden wij ziging vervalt, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. b. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. c. Verzoek van mevr. A. Stangenberger- de Jonge te Amsterdam en D. de Haan te Soesterberg, om weg nr. 38 van de wegenlegger aan het openbaar verkeer te onttrekken, welk voorstel bereids in behandeling is genomen. 3. Voorstel tot het verlenen van mede werking aan het verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Soest tot aanschaffing van een stofzuiger voor de kleuter school aan de Steenhoffstraat. De heer VAN WELY (V.V.D.) verwon dert zich er over, dat zoveel scholen nog geen stofzuiger hebben en hij vraagt of hieraan iets gedaan kan wor den. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) is van mening, dat het initiatief hiervoor uit moet gaan van de schoolbesturen, want de gemeeente kan ze moeilijk cadeau geven. In de onderwijscommissie zal deze zaak nader bekeken worden. Bij de kleuterscholen is er voor de eventuele aanschaf van een stofzuiger vaak de moeilijkheid dat de school in een ge bouw van een andere school is onderge bracht. Conform het voorstel werd besloten. 4. Voorstel tot benoeming van een hoofd der openbare kleuterschool aan de Duinwég. Mej. H. H. B. Esch werd met algemene stemmen (19) benoemd. 5. Voorstel tot nadere vaststelling van regelen betreffende de inning van schoolgelden voor het kleuteronderwijs. Conform besloten. 6. Voorstel inzake het opnemen van kas geldleningen en het overeenkomen van een krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten, gedurende het tweede kwar taal 1958. Conform besloten. Het maximum van 3,6 miljoen (vlottende schuld) wordt 2 miljoen en de 3,5 miljoen (rekening- courant-crcdiet) wordt 1,9 miljoen. 7. Voorstel tot het aangaan van een geldlening(en) met de N.V Bank voor Nederlandse Gemeenten. (Aandeel van de opbrengst Eerste Nationale Woning bouwlening 1957.) Conform besloten. 7a. Voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 1.715.000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten. Conform besloten. 8. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de inrichting van een vierde lokaal t.b.v. de openbare ulo-school. De heer VAN WELY (V.VD.) vraagt zich af of het wel verstandig is deze aangelegenheid nu pas in de raad te brengen, terwijl de vierde leerkracht op 1 januari aangesteld is. Er moet wel onder bijzonder moeilijke omstan digheden gewerkt zijn. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) zet uit een, dat men te maken had met de vraag of volledige inrichting van het lokaal nodig was of een provisorische. De school huisvest niet alleen u.l.o. maar ook l.o. en binnen afzienbare tijd zal een van beiden het veld moeten ruimen omdat het gebouw dan te klein is. Het overleg hierover heeft de zaak wat lang opgehouden, terwijl de vierde leerkracht aan deze school een maand eerder kwam dan verwacht was. Om dat er banken genoeg waren kon men zich behelpen. 9. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Korte Brinkweg 33. De heer KLARENBEEK (K.V.P.) vindt het raadzaam deze aangelegenheid na der te bekijken en het voorstel daarom even aan te houden. De voorzitter gaat hiermee akkoord. 10. Voorstel tot vaststelling van de ren tepercentages in rekening-courant over 1957 met het gasbedrijf. Conform besloten. 11. Voorstel tot wijziging der beheers- verordering voor het gasbedrijf. De heer ORANJE (V.V.D.) geeft zijn 1 commentaar op dit voorstel als volgt j Mijnheer de voorzitter, ik heb een en- kele bedenking tegen de redactie van de wijziging van artikel 4a van de ver ordening op het gasbedrijf, zoals het college die voorstelt. Met het college ben ik van oordeel, dat het juist is, dat het gasbedrijf de kosten van ad- 1 ministratie vergoedt voorzover die door de algemene dienst wordt gevoerd, maar het college noemt die kosten in het ontwerp-besluit een aandeel in de kosten van de algemene dienst. Dit woord aandeel wordt in de toelichting gemotiveerd. Het college is namelijk van mening, dat bij de vaststelling van de te vergoeden kosten met de ontwik keling van het bedrijf en met het uit gaven-niveau van de algemene dienst rekening moet worden gehouden. Hier verlaat het college en het doet dat bewust de gedachte van vergoeding voor verleende diensten en legt recht streeks verband én met de bedrijf s- én met de gemeentelijke conjunctuur. Het college maakt van dit woord aan deel een beleidskwestie, die uitgaat bo ven de behartiging van de afgezonder de tak van dienst, de gemeentelijke gas- voorziening. De vraag doet zich dan ook voor waar dit beleid uiteidelijk naar toe zou kun nen gaan. En dan vrees ik, dat met deze redactie de mogelijkheid wordt geopend om bij een goede conjunctuur van het bedrijf en eventueel een min der goede conjunctuur van de alge mene dienst, een zodanig bedrag voor deze dienst vast te stellen, dat in fei te de algemene dienst van winst uit het gasbedrijf gaat profiteren. Ik grijp deze vrees niet uit de lucht, want ik lees in dezelfde toelichting, dat het college in deze vergoeding (lees dit aandeel) nog eens tot uitdrukking wil brengen, dat het gasbedrijf niet als een geheel op zichzelf staand bedrijf kan worden beschouwd, doch dat dit be drijf slechts als een in administratief opzicht zelfstandige tak van de gemeen tehuishouding moet worden aange merkt. Ik kan hieruit niet anders lezen dan dat het college van oordeel is, dat het gasbedrijf lief en leed met de alge mene dienst moet delen en dat in de verordening zij het verkapt wil vastleggen. Ik acht deze motivering niet in over eenstemming met de wet. Artikel 252 van de gemeentewet spreekt nadrukke lijk van een zelfstandige tak van dienst, terwijl hier het college spreekt van een zelfstandige tak van de gemeentehuis houding. Dit is meer dan een fijne nu ance, het introduceert een andere in stelling, die de wet juist niet heeft be doeld. Ik wens er tegen te waken, dat de door de gasconsumenten betaalde gasprijs, zij het maar ten dele, ten bate komt van de algemene dienst en zou kunnen uit groeien tot een verkapte indirecte be lasting. Daarom zou ik een andere re dactie voo de wijziging van artikel 4 van de verordering willen voorstellen, namelijk deze Aan artikel 4 wordt toegevoegd een tweede lid, luidende Voor vergoeding van de kosten van adminisiraue betaalt het bedrijf aan de gemeente een bedrag dat jaarlijks over eenkomstig de verleende diensten door B. en W. wordt vastgesteld. De heer PIEREN (P.v.d.A.) had het juister gevonden als deze zaak eerst in de gascommissie ter sprake geko men was. Er is wel eens over gespro ken, maar zeer terloops. De heer Eieren stelt voor het voorstel aan te houden en het met het voorstel van de heer Oranje in de gascommissie te bespreken. Wethouder VAN DE aReND (Erot. Chr.) antwoordt de heer Oranje, dat het niet in de bedoeling ligt winsten van het gasbedrijf aan te wenden voor de gemeentekas. Die komen slechts het bedrijf zeif ten goede en als ze te hoog zijn dan kan in overweging genomen worden de gasprijs te veriagen. Vroeger betaalde het gasbedrijf een soort retri butie, maar omdat waterleiding en elec- triciteit dit ook niet doen, vond de di recteur van het gasbedrijf dit minder juist. Hij was wel bereid een vergoe ding te geven voor verrichtte diensten, waaronder het betalen van presentie gelden aan de gascommissie. bespre- Het heeft ons nederlandse hart goed gedaan te lezen, dat de „Drenthe", I onder commando van kap. luit. ter zee Van Oorde, op kordate manier de j „Kasimbar", een der vele K.P.M.-sche- pen, die de indonesische machtsheb bers zich op struikroversmanier had- den toegeëigend, in volle zee terug haalde. Kapitein Van Oorde is er een van het gehalte, zoals wij verwachten en wen- sen dat zij op onze marineschepen zul- len zitten. Geen man die eerst even „Den Haag" vraagt „mag ik een schot lossen wan neer ze niet willen", maar er zonder meer op af gaat en van een dief terug neemt wat hij gestolen heeft. Voor het eerst sedert ons land zich, sinds de souvereiniteits-overdracht in I 1950, alle maar denkbare beledigingen en schendingen heeft laten aanleunen, is er thans een daad gesteld. Niet door onze regering overigens, maar door een nederlandse marineofficier, die pre cies wist wat hij doen mocht en het ook deed. Officieren zoals kapt. Van Oorde heb ben wij bij onze marine plenty. Ik weet, dat onze marine niets liever zou doen dan alle K.P.M.-schepen stuk voor stuk weg te halen van de plaatsen waar ze door Indonesië worden vastge houden. Laten we deze zaken daarom zelf op knappen. Niet bij de Nato gaan zeuren en een „Commissie van goede diensten" op ons dak laten schuiven, welke commissie toch probeert recht te pra ten wat krom is. Laten wij de wereld ook eens voor een feit stellen en hun laten zien, dat, al zijn we door de geschiedenis en onwel- wilende bondgenoten een erg klein landje geworden, we toch van ons af kunnen bijten als de Nato ons in ons hemd laat staan en, onder haar auspi ciën, woordbreuk en roof tolereet. Laten we de wereld tonen, dat we in 1958, al zijn we klein, nog altijd de moed hebben de Theems op te varen, zoals De Ruyter het deed. H. OEKMAN. kingen die gemeenteambtenaren ten be hoeve van het gasbedrijf hebben enz. Het is moeilijk hiervoor een geldsbe drag vast te stellen, zodat men een norm moet nemen. Men zou b.v. 10.000,kunnen nemen, waarbij voor iedere aansluiting ƒ2,betaald wordt. Dit is beter dan vergoedingen vast te stellen voor diensten, die men moei lijk in geld kan uitdrukken. Wethouder v. d. Arend ontraadde wij ziging van de redactie. Zijn antwoord aan de heer Pieren bevredigde deze niet, want de wethouder had gedacht dat het niet nodig geweest was dit in de gascommissie te behandelen, omdat dit een jaar geleden al gebeurd was, maar het was toen maar heel terloops ge beurd. Op voorstel van de VOORZITTER werd het punt aangehouden, daar alle leden van de gascommisie het graag nader willen bekijken, evenals de opmerking die de heer Oranje maakte. 12. Voorstel tot het verlenen van kre diet voor het voorbereiden van plan nen voor uitvoering van aanvullende werken. Conform besloten. 13. Voorstel tot intrekking van het uit breidingsplan in hoofdzaak, geldende voor het gedeelte der gemeente gele gen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort, voorzover betreft een gebied, kadastraal bekend als sectie H, nrs. 6900, 6901, 6927 en 7093, gele gen tussen de Talmalaan, Mendelsohn- laan en de Dalweg. Conform besloten. 14. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen nabij de Lange Brinkweg, van W. C. Logtensteijn, zulks in verband met de verbouwing van het openbaar slachthuis. Conform besloten. 15. Voorstel tot aankoop van enige stroken grond ter verbreding van de Maatweg. Conform besloten. 16. De rioolwaterzuiveringsinstallatie te Soesterberg nadert zijn voltooiing. Wethouder VAN ZADELHOFF deelde mede, dat er van de ontworoen signa- leerinrichting niets zou kunnen komen. Deze was bedoelt om te kunnen waar schuwen als er iets niet in orde was. De kosten bedragen echter 15.000, Vervolg raadsverslag pag. 2 kolom 1.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1