VENEZUELA Prof. OUD Land van overvloed en armoede Radio- enTelevisie-service Verlovings- TZingen waar de olie rijkdom bracht, waar schoen poetsers in luxe sleeën rondtoeren, maar waar sommigen nog niet weten dat het buskruit is uitgevonden Luistert naar de openingsrede van op het partijcongres, ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE SOEST. Spiraal-jongeren bijeen. 'MemGroenhuizer Geslaagd. Bioscoopprogramma. ATTENTIE BIJ GROTE AFNAME MINDER BETALEN HUISBRANDOLIE No. 1 DE WITTE POMPEN Angst voor iedere hap eten met dat zunrbranden in 't verschiet. Jaarvergadering Tempo. Zeepost. Schoorsteenbrand. - ~';i rvaMMBHMBTi De moderne woonflats in Caracas vormen een schril contrast met de rest van de stad. Op de ene plaats neonreclame, twee honderd kilometer verder oerwoudhut ten, waar men nog niet weet, dat de mens middelen heeft om bij avond te kunnen zien. Ziedaar een van de schril le tegenstellingen die Venezuela kent. Er zijn er nog talrijke meer. De mo derne straaljagers, die dagelijks over de hoofdstad Caracas gieren, vormen een heel ander beeld dan de primitieve pijl en boog, waarover de inlander be schikt als hij op jacht gaat. Maar Venezuela is nu eenmaal het land van tegenstellingen en niemand zal zich daar over de enorme verschil len het hoofd breken. Die verschillen zijn ontstaan op de dag dat in dit land olie werd ontdekt. Dit heeft een grote omwenteling ge bracht. «Bouwgrond b.v., die enige jaren slechts vijf gulden per meter kostte, Over het algemeen staat het onderwijs brengt nu vierhonderd gulden per me- in Venezuela op behoorlijk peil. Ook ter op. de kinderen van eenvoudige inlanders Er zijn op het ogenblik ongeveer krijgen gelegenheid zich in de moderne scholen (gebouwd met geld van de olie maatschappijen) te bekwamen. niet bekend. Vroeger zei men van Texas dat daar de miljonairs aan de bomen groeiden. Van Venezuela zegt men tegenwoordig Venezuela, dat is Texas met geld. Deze uitdrukking zegt genoeg. Rijkdom en geluk gaan echter lang niet altijd samen en daarom is het niet te verwonderen, dat het nogal eens on rustig is in dit land. Dat heeft enige weken geleden dictator Jimenez onder vonden. Negen jaar heeft hij over het land geregeerd. In die negen jaar kwam het land tot grote bloei, maar dat lag niet aan hem maar aan de olie. Als het land welvaart kent zijn de bewoners over het algemeen tevreden. Niet echter in Venezuela. Het verzet te gen dictator Jimenez nam steeds groter Onder de bodem van het Maracai- meer bevindt zich het vloeibare goud. Vandaar dat in dit meer talrijke boor torens zijn gebouwd. 18.000 oliebronnen en daaruit stroomt het vloeibare goud in zo'n tempo, dat 't land eigenlijk met zijn rijkdom geen raad weet. Nu moet dat „geen raad weten" niet naar onze begrippen worden opgevat. Want er is nog heel wat te verbeteren. Maar de inwoners van Venezuela zijn geen Europeanen. Het leven is daar heel anders. Er heerst grote rijkdom naast bittere armoe. Ook hier dus weer schrille tegenstellingen. Hoeveel miljonairs het land telt is Een kijkje in de moderne universiteit van Caracas. vormen aan. Dit verzet werd nog be vorderd omdat Jimenez zijn ontslagen en verjaagde collega Peron uit Argen tinië gastvrijheid heeft verleend en hem zelfs de gelegenhied heeft gebo den politieke activiteit te ontwikkelen. Daar was het leger en de luchtmacht van Venezuela niet van gediend, al thans de kopstukken daarvan niet. En daarom heeft men de beide leiders maar het land uitgejaagd. Nu hoeft men daar geen medelijden mee te hebben. Want niet alleen had den zij een dergelijke behandeling ver diend, maar bovendien hebben zij wel zo'n greep in de staatskas gedaan, dat ze een onbezorgd leven kunnen leiden. Het Simon Bolivar-plein in het een- Nergens in Venezuela is zo duidelijk trum van Caracas. Nergens ziet men zo te zien, dat het land in enkele tiental- veel en zulke mooie auto's. Maar Venc- len jaren tot rijkdom is gekomen, dan zuela is rük. in de hoofdstad Caracas. Het is een van de meeest moderne maar ook de duurste hoofdstad ter wereld. Ne men we b.v. de woningbouw. In de laatste jaren zijn er 40 woonblokken gebouwd waar niet minder dan 80.000 mensen wonen. Een bioscoop die niet luchtgekoeld wordt trekt geen publiek. Een taxi chauffeur zou zich schamen als hij met een wagen, ouder dan twee jaar, moest rijden. Hij zou trouwens ook geen klanten meer krijgen. De rijke bovenlaag der bevolking heeft de macht in handen. Het zijn de mensen, die de olievelden in handen hebben. Ze hebben zich in enkele ja ren een rijkdom verzameld die men zich nauwelijks kan voorstellen. De olie is ons goud, zegt men in Ve nezuela, en zolang er mensen zijn zal er olie gebruikt worden. Het vorig jaar leverde Venezuela veertien procent van alle olie die in de wereld werd ge bruikt. In Caracas is het helemaal niet gek wanneer de liftboy van een luxe hotel met zijn eigen wagen naar het werk komt. Zo zijn er ook schoenpoetsers, die zich de luxe van een eigen wagen ge makkelijk kunnen permiteren. Het land van tegenstellingen. Inder daad. Wie in Caracas in een vliegtuig stapt en twee uur verder vliegt, zit midden in 't oerwoud, waar nog men sen wonen, die niet weten dat het bus kruit al is uitgevonden. Hier leven Indianen, die niet eens weten, dat zij tot de inwoners van Ve nezuela behoren en het niet kan sche len ook. Zij weten niet, dat de hoofdstad van het land Caracas heet en hebben er helemaal geen begrip van wat die blanke mensen toch willen met de olie die ze uit de grond halen. OP HEDENAVOND, 28 FEBRUARI, VAN 8.05 TOT 9 UUR, OVER DE ZENDER HILVERSUM II (298 M.). v.WE EDESTR 36* SOESTDIJK TELEF:2792 Amsterdamse jongeren, die zich sinds enige tijd verenigd hebben rond het tijdschrift „Spiraal", organiseerden een kleinkunst- en dansavond in hotel ,,'t Huis Groeneveld". Er bleek voor deze avond grote be langstelling te bestaan, want naast een groep van pl.m. 70 Amsterdamse jon geren bevonden zich onder de bezoe kers leden van de Studentenkring uit Utrecht en van de Saturnusring uit Laren, een groep van de Gooise Acade mie en jongeren uit Baarn en Soest. Belangstelling voor deze eerste spi raalbijeenkomst toonden verder o.m. de zangeres Hanna Sluiter, de kunst schilder Sluiter (uit Hilversum), de ontwerper A. Werner en de carrica- turist Wim van Nieuwenhove. De lei ding van deze avond berustte bij Her man Egberts. De jeugdige medewerkers van „Spi raal" hebben deze avond volop gele genheid gekregen om voor een enthou siast publiek op te treden. Ruut de Groot, leider van de Jonge w fKaütt/ - ttoeg&oi iaN6eSTR.38 TCL.626S AMERSFOORT rengroep Experimenteel Toneel, liet in enige voordrachten zien hoe een kun stenaar ook met louter expressie weet te imponeren ook Ad v. d. Roede wist met een expressieve voordracht te overtuigen. Lia Hogenbirk zong met een mooie stem enige Franse chan sons Ottmar Fraai (van Curagao) zong Zuid-Amerikaanse liederende jonge expressionist Singh droeg Spaanse gedichten voor en twee re dacteuren van Spiraal - Sam Haras en Crisstald van Engelland - declameer den gedichten. Vooral de oorlogsge dichten van laatstgenoemde, die een geheel eigen stempel dragen en met overtuigende zeggingskracht werden gedeclameerd, waren belangwekkend en kregen van het jeugdige gehoor het applaus, dat ze verdienden. Het zeer gevarieerde programma werd afgewisseld met dansen en daarmee werd deze eerste spiraal-avond ook besloten. Voor de dansmuziek zorgde de Jazz band van Chris Campagne „The Disco Town Stompers". De jeugdige Baarnse musici - en in het bijzonder de drum mer van de band, Wout Verhoef - voerden het danstempo na het mid dernachtelijk uur zodanig op, dat de liefhebbers van de moderne dans zich volledig konden uiten. De jonge man nen met baardjes, de meisjes met heel lang en zeer kort haar, de nozem-types en ook de vele jongeren, die in een ge woon confectiepakje of japonnetje naar dit avondfeest gekomen waren, lieten deze kans niet voorbijgaan. Zij dansten tot ze niet meer konden, want de „Disco Town Stompers" bleken over een groter uithoudingsvermogen te beschikken dan de paartjes op de dansvloer. Het liep reeds tegen 3 uur toen aan dit Spiraalfeest, dat een ongedwongen ontmoeting geweest is tussen Amster damse-, Gooise- en Stichtse jongeren, een einde kwam. Gezien het goede verloop en het succes van de avond, geloven we, dat de Spi- raalgroep nog wel eens meer een feest zal organiseren. Voor het praktijkexamen boekhouden zijn geslaagd de heren Bosboom, Hui gen, Boerema, v. Dalen, v. Dorp, Wiss en v. Veen. Voor steno duits mej. T. M. Bij steno Frans mej. M. G. C. v. Schalkwijk typen de dames M. Buytenweg, T. T. van Dijk, F. R. Kreunen, I. Man, H. A. M. Monsjou, N. Mook, J. J. Roetman, E. van Schaik, W. Terlouw en de heren A. M. Meiburg en I. T. Künz. Bovenstaande kandidaten werden op geleid door Instituut Practicum. Van vrijdag tot en met zondag „Aan de rand van de hel" met William Holden. Majoor Bond (William Holden) heeft maandenlang in een koreaans krijgsge vangenkamp gezeten en als hij zich eindelijk weer bij zijn onderdeel kan n elden voelt m n er aanvankelijk wei nig voor hem opnieuw als piloot de lucht in te sturen na het lange ver blijf in het gevangenkamp. Hij gaat echter niet alleen vliegen maar begeeft zich ook op het terrrein van de raket ten en beleeft hierbij tot in de stratos feer adembenemende avonturen. Van maandag tot en met woensdag „Santiago" met Alan Ladd, Rossana Podesta en Lloyd Nolan. Tijdens de Cu baanse vrijheidsoorlog wordt het eiland door de spaanse vloot geblokkeerd. Wapens en munitie konden niet inge voerd worden, zodat ze gesmokkeld werden. Cash Adams (Alan Ladd) is de leider van zo'n groep smokkelaars. Het begint al gauw spannend te worden als Cash en zijn mannen slaags raken met een andere groep smokkelaars. Cash Adams wint en de smokkelwaar komt op een schip, dat een mooie jonge dame aan boord heeft, waarover nogal eens ruzie ontstaat. Tijdens de tocht naar het binnenland wordt een spaanse artilleriepost opge ruimd. Vooraf geeft de mooie Isabella zwemmend de leiding en ze wijst de weg. Als de wapens aan land gebracht zijn komt er spaanse controle en een lid van de bemanning laat de hele boel de lucht invliegen omdat ze het schip toch niet meer nodig hebben. Bij de tocht door de wildernis wordt een klein spaans fort opgeruimd, maar tenslotte wordt de Cubaanse generaal bereikt, die de wapens zal afnemen. Als deze geen geld heeft en een der mannen zaken wil gaan doen met de Spanjaarden, ontstaat een zwaar ge vecht van Cash met dit verradelijke individu en de held wint natuurlijk. Als beloning krijgt hij Isabella tot vrouw. Donderdag „De Zilveren Beker" met Het hoofd van deze secte, Simon, die zich voor een tovenaar houdt, zal zijn kunsten vertonen door van de toren te springen, die door Basil in opdracht van Nero gebouwd is. Hij valt dood en de vertoornde'Nero dwingt Helena, die ervoor zorgde dat Basil de opdracht voor de torenbouw kreeg, eveneens van de toren te springen. Basil gaat nu op zoek naar de kelk, die opnieuw gestolen is, maar hij vindt slechts een stuk en het wordt hem dui delijk dat de kelk pas terug zal komen als de tijd daarvoor rijp is. le soort PETROLEUM voor oliestook- haarden. B.P. Petroleum. Caltex Benzine. BEL OP no. 2185. STEENHOFFSTR. 25 SOEST Rennies blussen 't vuur in 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Rennies nemen - zo nodig bij voorbaat. De hevig ste zuurbrand stilt al, op 't moment dat 'n Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel - met Uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wèg pijn Virginia Mayo en Pier Angeli. Rome, aan het begin van de jaartelling, is de plaats van handeling in deze film, maar ook Antiochië en andere plaat sen uit de oudheid. Lukas, één der apostelen, geeft de zil versmid Basil opdracht een sierkelk te maken als houder van de beker, die bij het laatste avondmaal gebruikt werd. Als deze klaar is worden pogingen ge daan door een secte, die het christen dom bestrijdt, de kelk te stelen en de gehele film door is de kelk oorzaak van strijd. De waarnemend voorzitter van Tempo, de heer J. Gerritse, is op de jaarverga dering, welke woensdagavond in res taurant Zonneheuvel gehouden werd, tot voorzitter gekozen. De vergadering was goed bezocht. De heer Gerritse verwelkomde de leden, waarna de secretaris, de heer H. Schle- >baum, het jaarverslag gaf. Tempo heeft op het ogenblik 22 renners, die lid van de vereniging zijn. De penningmeester, de heer Sj. v. d. Broek, gaf het financieel overzicht, waaruit een batig saldo bleek. Namens de kascommissie verklaarde de heer V. ten Haaf, dat het financieel beheer in orde was. De heren Sj. v. d. Broek en W. J. Hartman traden periodiek af als be stuurslid. De heer v. d. Broek werd bij akklamatie herkozen en voor de heer Hartman, die zich niet herkies baar stelde, kwam de heer J. Nijeboer in de plaats. De nieuwe kascommissie bestaat uit de heren J. Bunschoten en B. Oudendorp. Er werd besloten dat er een hometrai ner zal komen in Soest-Zuid bij de heer Bunschoten en in Soestdijk bij de heer v. d. Burgt. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentiniëm.s. „Zaanland", 3 maart. Argentinië s.s. „Andes", 8 maart. Australië s.s. „Iberia", 8 maart. Brazilië m.s. „Zaanland", 3 maart. Braziliës.s. „Andes", 8 maart. Canada s.s „Beaverdell", 4 maart. Canadas.s. „Kloosterdijk", 5 maart. Canada s.s. „American Angler", 11 maart. Chili via New York, 5 maart. Indonesië s.s. „Anchises", 8 maart. Ned Antillen m.s. „Virgilia", 4 maart.. Nw. Zeeland via Engeland, 8 maart. Suriname m.s. „Jason", 4 maart. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Bloemfontein", 5 maart, en m.s. „Stirling Castle", 8 maart. Br. O. Afrika s.s. „Jean Laborde", 8 maart. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De Soester brandweer heeft woensdag een uur nodig gehad om in de woning van de heer v. d. D. aan de Schrikslaan, met de nevelspuit, een hardnekkige schoorsteenbrand te blussen. De brand was ontstaan door koekvoi- ming in de schoorsteen als gevolg van het stoken van eierkolen en het niet genoeg vegen van de schoorsteen.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5