Grote Foto prijsvraag. Verkiezingen Kostwinnersvergoeding verbeterd. SOEST. B.B.-nieuws. Soester Bromfietsclub. Sportprogramma. Jaarvergadering Humanisten. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 Tweede injectie-ronde tegen kinderverlamming. VRIJDAG 7 MAART 1958. 36e JAARGANG No. 19. OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Wij worden ter stembus opgeroepen in een tijd, die een kentering vertoont in het politiek partijwezen en waarin onze belangstelling zozeer wordt gezo gen naar de internationale vraagstuk ken, dat onze aandacht voor wat er in de provincie en de gemeente moet ge beuren er door overschaduwd wordt. Er zijn enkele verschijnselen in de al gemene politieke situatie, waarover wij willen spreken. Daar is vooreerst de kwestie van de eenheidsdrang bij verschillende poli tieke partijen. De Nationale Katholie ke Partij is in de Katholieke Volkspar tij opgegaan. Tussen de anti-revolutio nairen, de christelijk-historischen en de staatkundig-gereformeerden zijn er dis cussies gaande over de mogelijkheid ener één-wording. Men overweegt, dat wil men een protestants blok vormen tegenover andere sterke partijen, een wegwissen van de kleine theoretische verschillen tussen de groepen, die op hetzelfde algemene levensbeginsel rus ten, noodzakelijk is. Door te futiele po litieke onderscheiding verzwakt men zijn kracht. De eenheids-strevingen be ogen een vereenvoudiging van het po litieke leven, een vermindering van de verzuiling, waaraan Nederland leidt. Uit hetzelfde motief van de strijd te gen de verzuiling valt het andere ver schijnsel te verklaren, dat zich in on ze dagen voordoet. Een groter aantal kiezers dan men denkt of weet heeft behoefte aan een openbaar beleid, dat niet volgens theoretische stelregels wordt gevoerd, maar dat de moeilijkhe den, waarin ons land verkeert, op za kelijke wijze wil oplossen. Een merkwaardig voorbeeld van deze gezidheid geeft de gemeente Wassenaar te aanschouwen, waar een groep is ont staan, die de leuze aanheft„ja-broers of bouwers" en die een lijst indiende, welke naar men vermoedt, een belang rijke fractie in de raad zal opbrengen. De groep dezer „zakelijken" groeit in het hele land. Of men stemt op een an dere partij dan die, waartoe men vol gens zijn traditie behoort, omdat zich in die andere partij de candidaat be vindt in wien men het grootste ver trouwen stelt, of men gaat tot afzonder lijke neutrale groepsvorming over, zo als te Wassenaar. De problemen, die in deze tijd aan de orde zijn, hebben veel meer een econo misch dan een theoretisch-principieel karakter, sinds de verlangens der grote volksgroepen vervuld zijn en de taak der regering veel minder bestaat uit scheppen dan voorzien in onmiddellijke noden, die aan ons volk worden gesteld. Het oordeel over de oplossing geschiedt niet meer zozeer volgens het systeem der beginselen en programma's door de partijen gesteld, omdat men in de prak tijk van het politieke leven niet aller eerst geplaatst wordt voor de vervul ling van de programma-eisen, maar voor de incidentele gebeurtenis. Hoe het gist bij zeer velen kan blijken uit de enquête, die gehouden werd door de Partij van de Arbeid. Het is dan ook de vraag of de verkie zingen die voor de deur staan een kie zersuitspraak te zien zullen geven, die een graadmeter is voor de verdere po litieke ontwikkeling. Het grote euvel, waaraan ons politieke leven volgens velen lijdt, is dat de kie zers varen op het kompas van hun partijbesturen en dat het zelfstandig oordeel van de kiezer te weinig geldt. Deze gedachte zal zich, eveneens naar het oordeel van velen, vooral doen gel den bij de verkiezingen van de Pro vinciale Staten, omdat maar weinig kie zers een nauwkeurige voorstelling heb ben van de werkingssfeer der geweste lijke besturen. Voor de Kamer- en de raadsverkiezin gen bestaat een grotere belangstelling. Maar dat de gewestelijke verkiezin gen een politieke barometer zijn en dat de Provinciale Staten de samenstel ling van de Eerste Kamer in handen hebben, weet iedereen. Deze regelen werden niet geschreven om de lezer af te houden van zijn plicht te stemmen volgens zijn over tuiging. Zij beoogden alleen een ob jectieve ontleding te geven van de huidige politieke situatie. Woensdagavond werd in de cantine van de brandweerkazerne een bijeen komst gehouden ter beëindiging van de theoretische opleiding van een aantal noodwachters, die bij de B.B. als brand wacht in diverse blokken zijn inge deeld. In zijn openingswoord verwel komde de P.H.B.B., de heer J. van Leeuwen, in het bijzonder het kring- hoofd, de heer P. A. v. d. Werff en de kandidaten voor het examen. De brandweercommandant, de heer W. Groart, die de candidaten heeft opge leid, had bij het examen de leiding. Een tiental vragen van de veertig, wel ke de gehele stof omvatten, werden door de candidaten uitmuntend schrif telijk beantwoord, waaruit bleek, dat de noodwachters de theorie grondig hebben bestudeerd. Het kringhoofd be tuigde hierover zijn grote voldoening en hij dankte de heer Groart voor de ambitie waarmee hij ook deze winter de cursus heeft geleid. In de komende weken wordt de ge slaagden ruimschoots de gelegenheid geboden de opgedane kennis op de te houden oefenavonden in de praktijk toe te passen. De vorige week werd door de redders examen afgelegd. Deze waren opgeleid door de instructeur, de heer P. de Bos. Ook zij zullen aan praktische oefenin gen deelnemen. De gelederen der B.B. zijn daarmee deze winter dus weer aan merkelijk versterkt. Het was lofwaardig dat reeds gediplo meerde noodwachters, die de cursussen weer hebben gevolgd, zich vrijwillig nogmaals lieten examineren, zodat het een genoegen was voor hen, die de in structie hebben gegeven, te voelen dat hun werk gewaardeerd wordt. De Soester Bromfietsclub heeft de j jaarvergadering in hotel „Bos en Duin" gehouden. De voorzitter, de heer H. Smit, sprak er zijn spijt over uit, dat zo weinig van de 52 leden gekomen waren. Hij deelde mede, dat het jaar verslag van de secretaris achterwege moest blijven, omdat deze verhinderd was te komen. Het financieel overzicht van de pen ningmeester, de heer H. van Rouwen daal, gaf een batig saldo van 133,45 aan. Namens de kascommissie verklaarde de heer C. v. d. Burg dat het financieel beheer in goede handen was. In de nieuwe kascommissie werden de heren J. v. Ginkel en C. v. d. Burg gekozen. Omdat de eerste voorzitter, de heer H. In ons nummer van a.s. dinsdag beginnen wij met een grote foto prijsvraag, welke meerdere weken in ons blad zal lopen. Voor deze prijsvraag, geen puzzel, zodat van jong tot oud kan deel nemen, worden door ons 20 prij zen uitgeloofd tot een totaalbe drag van 200,verdeeld als volgt 1 PRIJS VAN ƒ50,—. 1 PRIJS VAN 40,—. 1 PRIJS VAN ƒ30,—. 1 PRIJS VAN 20,—. 1 PRIJS VAN 10,—. 5 PRIJZEN VAN 5,—. 10 PRIJZEN VAN 2,50. De in ons blad te plaatsen foto's zullen verband houden met ad vertenties, welke in hetzelfde nummer voorkomen, waardoor onze dinsdagscourant gedurende meerdere weken praktisch één grote zoekplaat zal zijn. Uitsluitend zij, die bij ons als abonné staan ingeschreven kun nen aan deze grote foto-prijs vraag deelnemen. In ons blad van dinsdag a.s. vol gen nadere bijzonderheden. Smit, wegens drukke werkzaamheden i deze functie niet langer vervullen kan werd de tweede voorzitter, de heer M Bergers, tot eerste voorzitter gekozen. De heer Smit is vubrtaan tweede voor zitter. Hij dankte het bestuur voor de prettige samenwerking, die er de vijf jaar van zijn voorzitterschap geweest is en hij deed de toezegging dat hij graag de plaats van de heer Bergers inneemt wanneer deze verhinderd mocht zijn. De heer M. Rouwendaal besprak als wedstrijdleider de plannen voor Hemel vaartsdag. Dan zal een lustrumrit voor fietsers en bromfietsers gehouden wor den. Men rekent niet alleen op deel name van buiten Soest, maar voor de fiets wedstrijd ook op de plaatselijke verenigingen Olympia, K.P.S. en Ons Genoegen naast vele anderen. Deze zo- 1 mer zullen er dag- en avondritten ge houden worden, die meetellen voor de clubcompetitie voor het kampioen schap van Soest. Buiten deze competi tie vallen de lustrumrit, de snertrit, de Ingaande met de maand april zullen enige verbeteringen worden aange bracht in de uitkerering van de kost winners vergoeding, aldus deelt de re gering mede aan de Eerste Kamer der Staten Generaal. Dit betreft dan de uit kering aan militairen, die voor her halingsoefeningen moeten opkomen en zij die in aanmerking komen voor uit kering van een kostwinnersvergoeding bij de eerste opkomst. Een vergoeding wegens inkomstender ving zal worden gegeven bij herhalings oefening, in de plaats van de thans bestaande kostwinnersvergoeding. De nieuwe regeling komt hierop neer, dat aan loontrekkenden en daarmede ge lijk te stellen personen 80 °/o van hun brutoloon zal worden vergoed. Zelfstandigen zullen in aanmerking kunnen komen voor een vergoeding, welke gelijk is aan het bruto loon, dat aan een vervanger in de zaak zal moe ten worden uitgekeerd. De vergoeding zal worden gebonden aan een maximum loon of inkomen van 6900,per jaar. Deze uitkering geldt zowel voor loontrekkenden als voor de zelfstandigen. Ook kinderbijslag. Onafhankelijk hiervan zal eveneens recht bestaan op kinderbijslag en kin dertoelage. De kostwinnersvergoeding bij eerste oefening ondergaat een verbetering in die geest, dat van de inkomsten van broers en zusters van de militair niet meer 70 zal worden medegerekend bij het vaststellen van het z.g. overblij vende gezinsinkomen, doch hoogstens 60 °/o daarvan. Hierdoor wordt verkregen, dat in een aantal gevallen, waarin tot dusverre op grond van dit resterende gezinsinko men wel aanspraak op vergoeding kan worden toegekend, hoewel dit voorheen niet het geval was. Bovendien kan het zijn, dat door de nieuwe regeling de vergoeding kan worden verhoogd. De ongehuwdcn. De regeling om als ongehuwd militair zijnde tot kostwinner te kunnen wor den aangemerkt is eveneens uitgebreid. Thans is het zo, dat de militair tenmin ste het dubbele van het overige gezins inkomen in het gezin moet inbrengen, de nieuwe regeling bepaalt daarom trent dat de militair reeds als zodanig kan worden beschouwd indien hij ten minste evenveel inbrengt als de ove rige gezinsinkomsten bedragen. Deze nieuwe regeling is in de eerste plaats van veel belang voor de gezin nen met lage inkomens, aangezien voor de hoofdkostwinner een groter percen tage van zijn inkomsten kan worden vergoed, dan voor het z.g. „medekost winner" zijn. Wij moeten er ten slotte nog de aan dacht op vestigen, dat de nieuwe re geling in zijn geheel nog nergens te ver krijgen is, zodat de finesses van deze belangrijke kwestie nog niet verstrekt kunnen worden. Zo staan de ongehuwden, die b.v. op kamers wonen, niet bij hun ouders, er vermoedelijk ook niet slecht voor. Voor hen bestond reeds de mogelijkheid in het genot te komen van een, zij het kleine, toelage. Hoe deze toelagerege ling nu worden zal, is helaas nog niet bekend gemaakt. herfstrit en de ronde van Soest. Tijdens de rondvraag werd het voor stel gedaan toerritten te houden naar plaatsen als Apeldoorn en Arnhem met een bezoek aan de plaatselijke clubs, die dan later weer hier kunnen ko men. Ook was er animo voor nachtritten, eventueel met dropping, en een palei- zentocht. Deze voorstellen zullen in het bestuur besproken worden. Op 13 augustus bestaat de Nederland se Bromfietsbond 5 jaar en het lustrum comité dat gevormd is stelt zich voor het bestuur een adresseermachine aan te bieden. Als ieder van de 32 vereni gingen 25,betaalt dan is het voor elkaar. De wedstrijdleider deelde mee, dat het in de bedoeling ligt een propaganda- avond te beleggen in samenwerking met de Soester afdeling van de bond voor Veilig Verkeer. Mogelijk wordt er ook weer een verkeerscursus gehouden. De geslaagden van deze verkeerscur- sussen zijn G. N. Vlug, E. Westeneng, A. Pouw, Th. van Putten, C. van Klin geren, C. v. Schaik, J. A. van Meer- veld, H. R. van Noppen, B. A. J. v. d. Pol, E. v. d. Baan en C. H. Grift. Voetbal. Zondag S.E.C. 1Bilthoven, 2.30 uur. S.E.C. 2—S.E.C. 3, 12 uur. S.E.C. 4Laren 4, 12 uur. N.S.C. 3S.E.C. 5, 2,30 uur. Zaterdag S.E.C. AVictoria A, 3.45 uur. Baarn BS.E.C. B, 3.45 uur. S.E.C. aGooise Boys a, 2.30 uur. Hilversum dS.E.C. b, 2.30 uur. Hockey. Meisjes I Soest BAmersfoort B, Birkstr., 2.15 u. Soest CSoest jongens E, Schriksl, 3.30 uur. j Amersfoort ASoest A, 2,15 uur. Jongens Soest BVoordaan A, Birkstr., 3.30 u. Soest DSoest C, Schriksl., 2.15 uur. Schaerweide BSoest A, 3.30 uur. j Dames Soest 2Kampong 5, Schriksl., 11.45 u. i Amersfoort 3Soest 1, 11 uur. J Hilversum 6Soest 3, 11 uur. I Schaerweide 3Soest 4, 12 uur. i Heren Soest 1Kampong 5, Schriksl., 13.45 u. Kampong 6Soest 3, 12.30 uur. De gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond heeft vergaderd in Oranjehof. Deze jaarvergadering, die onder leiding stond van de voorzitter D. Oostelaar, kon niet op de belangstel ling van de 72 leden roemen, want er waren er slechts 9. In Soest wonen 52 leden en in Baarn 20. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter in het bijzonder de vice- voorzitter, de heer D. v. d. Berg, die lange tijd ziek geweest is. De notulen werden gelezen door mevr. Kreger, daar de secretaresse, mevr. Hinderdaal, ziek was. Zij las ook het jaarverslag, waaruit bleek, dat de ver- eniging met 8 leden gegroeid is in het afgelopen jaar. De ledenwerfactie heeft al nieuwe leden opgeleverd. In het afgelopen jaar trad de heer Th. Polet als voorzitter af, omdat hij een districtsfunctie ging bekleden en hij werd opgevolgd door de heer D. Ooste laar. Uit het financieel overzicht van de penningmeester, de heer Feys, bleek dat er een klein nadelig saldo was. Mevr. Rijnaard en de heer Enzlin be dankte als bestuurslid en de voorzit ter dankte de beide afwezige bestuurs leden voor het werk dat zij verrichtten. Mevr. Vermeulen uit Baarn en mevr. Kreger uit Soest stelden zich candidaat en werden gekozen. Mevr. Kreger wordt weer secretaresse en mevr. Hin derdaal, die lange tijd het secretariaat waarnam, blijft in het bestuur. De heer Kreger verklaarde namens de kascommissie dat het financieel beheer in orde was. In de nieuwe kascommissie hebben zitting mevr. Bouma en de heer Colenbrander. De afgevaardigden voor het congres, dat in Wageningen gehouden zal wor den, zullen worden aangewezen op de bijeenkomst, welke 16 maart gehouden wordt. Dan spreekt de heer Wevers uit Hengelo over humanisering van het bedrijfsleven. Ook de kandidaatsstel ling voor het hoofdbestuur zal dan aan Wanneer er dinsdag in onze Soester niet een artikel had gestaan over de a.s. verkiezingen, zou het me zijn ont gaan, dat het over een paar weken al weer zover is, want tot nu toe vond ik nog geen enkel verkiezingsblaadje in m'n brievenbus waarmee mijn stem gewonnen moet worden. Blijkbaar zijn de mannen, die de verkiezingscampag nes moeten leiden, ook hun bestedin gen aan het beperken. Een verstandige maatregel, want ik geloof dat het geld wegsmijten is voor niets omdat de poli tieke interesse van het publiek zo miniem is, dat slechts weinigen de moeite nemen de verkiezingsblaadjes te lezen. Ook geloof ik niet, dat er veel mensen zijn, die, na het lezen van deze propagandablaadjes anders zullen stem men dan ze gewoon zijn. Er is een politieke lauwheid over ons gekomen, die scherp afsteekt tegen de felheid in de vooroorlogse jaren, de jaren van de witkwast en veel geplak. De meeste doelen zijn bereikt, de so ciale zekerheid is op een behoorlijk peil en de kiezers zullen alleen in draf te krijgen zijn wanneer hun iets zeer aparts kan worden voorgeschoteld. Dit zeer bijzondere wil ik de heren pro- pagandadisten vrij van auteursrechten en helemaal voor niets aan de hand doen. Voor een absolute meerderheid zijn, meen ik, ongeveer IV2 miljoen stem men nodig. Wanneer we ieder, die op een bepaalde partij stemt, een lief klein D.A.F.-auto- tje beloven (voor de dames te ruilen voor een mink jas) kan dit, pak wag, 6 milliard kosten. Dat is wel een macht geld, maar daar ben je dan ook de abso lute baas voor en het is altijd nog ruim 2 milliard minder dan we met z'n allen per jaar aan belasting naar de heer Hofstra brengen. Het zal voor de D.A.F. een beetje zware dobber worden, maar dan moeten ze daar maar een beetje pootan spelen. We zullen natuurlijk ook een beetje moeten prutsen aan de kieswet, omdat we moeten kunnen controleren wie een auto verdiend heeft en wie niet. Anders zullen er natuurlijk linkmiegels zijn, die op een andere partij stemmen en toch met een D.A.F.-auto naar huis gaan. Dat moeten we natuurlijk niet hebben het moet eerlijk toegaan. Maar daar vinden een paar handige jongens wel wat op. Die hebben we op het ogenblik genoeg in ons land. Voor 6 milliard aan de macht komen is een spotkoopje, vooral als men weet, dat de volgende verkiezingen worden afgelast, want anders komt over 4 jaar een andere partij Chevrolets be loven. Hoe verder ik m'n stukje schrijf, hoe meer ik het een knots van een idee vind, met perspectief voor jongens die vooruit willen. Ik hoop alleen tegen die tijd ver weg te zijn. H. OEKMAN. de orde komen. Ir. Bouman uit Amersfoort vertoonde na afloop van de vergadering kleuren dia's, die hij op een vakantiereis in Italië maakte. Binnenkort zal een aanvang worden ge maakt met de 2e injectie-ronde tegen kinderverlamming, van de kinderen geboren in de jaren 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957. Ieder kind, dat zijn eerste injectie heeft gehad, krijgt thans een oproep om voor de tweede maal te verschijnen. Nogmaals wordt verzocht vooraf thuis de naam van de huisarts en de kruis vereniging in te vullen. Voor Soester- berg wordt dit dus of „Groene Kruis" of „Wit-Gele Kruis" en voor Soest of „Oranje-Groene Kruis" (wijkver- 1 pleging) of „Wit-Gele Kruis". I Verder dient men mede te nemen het I rose of blauwe inentingsboekje (even- tueel internationaal inentingsboekje) en natuurlijk de tweede oproep (blauw). Kom op de tijd die op uw oproepkaart vermeld staat. Ouders, die twee of meer kinderen moeten laten inenten, kun- I nen komen op het uur, dat het oudste kind is opgeroepen.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1