Foto Van Essen Meer bouwen, meer premies. Nieuwbouw verdrinkt in subsidie-doolhof. Humanistische verdraagzaamheid. Volta en Electrolux STOFZUIGERS JOH. H. VAN SCHALKWIJK SOEST. Inenting tegen kinderverlamming. „De Zwaluw". Firma VAN DE WIJNCAART SOESTERBERG Medische dienst. Volleybal-nieuws. Eervolle onderscheiding. KOOP NU DIE CAMERA VRAGENDIENST. Officiële Mededelingen. fMi Met ingang van 15 februari is er een verbeterde subsidieregeling voor de particuliere woningbouw in werking ge treden. Hiermee heeft de minister dus toegegeven, dat de oude regeling be slist niet voldeed. Hij zal dit wel gecon cludeerd hebben uit het geringe aantal aanvragen om een premie en uit het snel teruglopend cijfer van vergun ningen voor nieuwbouw in de particu liere sfeer. Het gaat er nu om of de nieuwe rege ling zodanig is, dat men in zo grote ge tale aanvragen om premie krijgt, dat er in de particuliere sector 40.000 huizen worden gebouwd. Eén van de grootste bezwaren tegen de voorheen geldende subsidieregeling be trof het maximumbedrag dat de 30.000 gulden niet mocht overschrijden. Dit schiep een onrechtvaardigheid tus sen streken met hoge grond- en funde- ringskosten en een verschil in bouwprij zen. Thans heeft men de gemeenten inge deeld in drie klassen, waarbij het maxi mum van de bouwkosten respectieve lijk 27.000,-, 30.000,- en 33.000,- mag bedragen. Hierbij waren reeds de centrale verwarmingsinstallaties van de bouwkosten uitgesloten. Voortaan wor den ook de kosten van een lift en van garages niet meer meegeteld. Dit kan stellig een verbetering worden genoemd voor zover er sprake is van een ver ruiming. Spreiding gewenst. Teleurstellend is echter de verminde ring van het maximum-bedrag voor de laagste gemeenteklasse, omdat, zoals verder zal blijken, de gehele premie regeling toch reeds een onvoldoende te gemoetkoming blijft en ook omdat bij handhaving van een bedrag van 30.000 gulden voor de laagste gemeenteklasse hier mogelijk een stimulans zou zijn ge vonden om bij voorkeur in de goed kopere gemeenten te gaan bouwen, hetgeen de woningspreiding naar de minder bevolkte centra ten goede zou zijn gekomen. Een andere verbetering is aangebracht in de maximum-huurprijzen, die voor de nieuw gebouwde woningen mogen worden gerekend. Deze variëren voor taan van 140,per maand in de steden Den Haag, Amsterdam en Rot terdam tot 105,voor woningen in de laagste gemeenteklasse. Bovendien kunnen bij een hogere huur nog gedeel telijke premies worden toegekend. Het maximum huurbedrag voor een wo ning in de laagste gemeenteklasse mag nog 145,per maand bedragen. Ook is het belangrijk te vermelden, dat er een gedeeltelijke premie kan worden toegekend wanneer de bouwkosten de genoemde maxima van 27.000 tot 33.000 gulden overschrijden. De hogere bouw kosten worden dan van de premie afge trokken. Voor de bouwers en opdracht gevers is dit een hele geruststelling, omdat men de juiste woningkosten nu eenmaal niet op een gulden af kan be groten, temeer omdat men bij de moge lijkheid om een premie te verkrijgen zo scherp mogelijk zal calculeren. Jaarlijkse bijdragen. Sinds 1953 bestaat er reeds een rege ling waarbij voor de bouw van een nieuwe woning, die door de eigenaar wordt betrokken, buiten de volle pre mie nog een jaarlijkse bijdrage van 21/* van het premiebedrag kan wor den toegekend. Bij deze toeslag gelden echter geen maxima voor de stichtings- kosten, maar wel beperkingen inzake de oppervlakte. Tot heden moest men een bemiddelend orgaan inschakelen, wilde men hiervoor in aanmerking ko men. Dit is voortaan niet meer nodig en dit is een belangrijke stap vooruit omdat hierdoor de bouwers voortaan niet meer de bouwfondsen naar de ogen behoeven te kijken, maar zelf ook de eigenaar-bewoner van dienst kunnen zijn. Echter moet worden opgemerkt, dat men bij de regeling Bevordering Eigen I Woningbezit, die uit 1956 dateert, ook nog een 25 tot 35 procent toeslag op de bouwpremie kan ontvangen en een ga rantie voor een hypothecaire lening. Doch hiervoor blijft de inschakeling van een bouwfonds of ander bemiddelend orgaan noodzakelijk. Wel is de beperking opgeheven dat men niet ouder mocht zijn dan 65 jaar om de premie te ontvangen. Voor de toeslag op de premie mag men geen i 65 jaar zijn en voor de garantie op de geldlening bestaat zelfs een grens van 55 jaar. Wil men een premie voor huur woningen ontvangen, dan moet de aan vraag op ten minste vijf woningen be trekking hebben en de huurwoningen moeten tenminste 10 jaar worden ver huurd. Tenslotte is bepaald, dat niet de eerste eigenaar, maar de aanvrager-initiatief nemer de premie zal ontvangen. Hier mee wordt de hand gereikt aan vele aannemers, die zelf het initiatief tot de 1 bouw nemen en niet wachten tot er eerst een opdrachtgever komt. De pre mie kan nu worden afgetrokken van de verkoopprijs en dit betekent een besparing op de overdrachts- en make- laarskosten. Subsidie-deskundigen gevraagd. Een uiteenzetting als de bovenstaande zal aan velen nog allerminst inzicht brengen in de premie- en toeslagmo gelijkheden, die bij de bouw van eigen huis kunnen worden verkregen. Wij be twijfelen zelfs of men in de bouwwe reld precies op de hoogte zal zijn van de mogelijkheden en de praktische toe passing daarvan. Om alle kansen op overheidshulp te benutten zal men zich moeten verzekeren van een deskundige, die van alle subsidiemarkten thuis is. De regeling is ingewikkeld en door spekt met voetangels en klemmen voor leken. Dit betekent een groot nadeel. Zij is niet eenvoudig en niet begrijpelijk voor de leek, die nu eens zelf de moge lijkheden van de bouw en subsidie onder ogen wil zien, terwijl zij de deskundigen tot een uitgebreide studie noopt. Om tot groter effectiviteit te geraken en tevens de doolhof om te zetten in een tuin, die tot het betre den nodigt, zou men een populaire bro chure in een eenvoudige taal met prak tische voorbeelden het licht moeten laten zien. Dit zou er toe leiden, dat de aspirant-koper van een nieuw huis niet als een kat in een vreemd pakhuis op de huizenmarkt staat. Als afgevaardigde naar de afdelingsver gadering van 19 maart werden de heren J. J. v. d. Brakel en J. Ottens gekozen. Verschil in huren. Niemand zal na de verruiming van de subsidie-regeling met de gedachte rond lopen, dat hij nu voor een schappelijke prijs een nieuwe woning kan zetten. Dat blijkt reeds uit de toegestane huur prijzen, die voor de laagste gemeente- toch nog 105,maximaal per maand of ruim 24,per week bedragen. Indien men een dergelijke huursom voor een vijfde klas gemeente reeds als normaal aanvaardt, kan ieder daar uit lezen hoever wij met de huurprij zen voor de „oude" huizen nog achter zijn op het economisch aanvaardbare. En zolang de huur-prijs-afstand tussen nieuwbouw en het vooroorlogs woning- bezit zo groot is, zal de toeloop voor nieuwbouw beperkt blijven. En dan nóg dient men te bedenken, dat men zelfs bij een bouwprijs van 20.000, met een maandhuur van io5,on mogelijk tot een behoorlijk rendement kan komen. Bij alle goede wil door de minister met deze regeling getoond, blijft zij on voldoende en te krenterig bij een zo'n dringende zaak als de nieuwbouw. Bij een dalende conjunctuur zal het aantal liefhebbers voor particuliere bouw be perkt blijven tot hen die uit nood de sprong in het financiële duister wagen met de hoop, dat zij naast de woning- lasten ook nog op een bescheiden niveau kunnen leven. Een nieuwe subsidie-re geling, een nieuw bewijs van een failliet huurbeleid. REEDS VANAF ƒ185.—. Erkend service-station voor Soest en naaste omgeving. STEENHOFFSTR. 55 TEL. 2906 In tegenstelling tot andere .berichten wordt medegedeeld, dat wel een na- inenting gehouden zal worden voor kin deren geboren in 1952, 1953, 1954, 1955 en 1956, die nog geen enkele injectie hebben ontvangen. De ouders van deze kinderen dienen zich, onder overlegging van trouwboek je, inentingskaart en de eventueel reeds eerder ontvangen oproep, te mel den op de afdeling Sociale Zaken ter gemeentesecretarie, op 10, 11 of 12 maart a.s., tussen 9-12 uur. De vereniging van postduivenhouders „De Zwaluw" vergaderde in de Gouden Ploeg onder voorzitterschap van de heer J. J. v. d. Brakel, die vier nieuwe leden verwelkomde. Hij deelde mee, dat in het komend seizoen de duiven zullen worden bespoten met een insec- tenwerend middel. De secretaris, de heer J. Ottens, las de notulen, waarna het vervoer van de duiven naar het buitenland besproken werd. Het botert niet zo best met de spoorwegen. Tot dusver werden de dui ven per auto naar Roosendaal gebracht en verder per trein naar België en Frankrijk. Er is besloten het voortaan per vrachtauto tot Essen in België te doen en verder per trein. De tentoonstellingscommissie gaf het financieel verslag van de geslaagde tentoonstelling bij monde van de heer B. Roest. De heer J. P. van Praag, voorzitter van het Humanistisch Verbond, heeft, in het Oranje Hotel, voor de leden van de Volksuniversiteit, als derde spreker zijn visie gegeven op de verdraagzaam heid. Prof. Van Niftrik gaf zijn kijk hierop als protestant en dr Brongersma als katholiek. Men kende reeds de verdraagzaamheid in het oude Athene en het Romeinse Rijk, maar ze begint pas een rol in de menselijke samenleving te spelen omstreeks het jaar 1500 en komt pas goed in de belangstelling in de 18e eeuw. Er kan slechts sprake van ver draagzaamheid zijn bij het ontstaan van een nieuw mensbeeld, zoals dat in de renaissance het geval was en de hu manistische verdraagzaamheid komt voort uit het humanistische mensbeeld. De mensen duiken samen op in de stroom van de tijd en de ruimte en hun bestaan is raadselachtig evenals deze wereld raadselachtig is. Veel is niet te verklaren, maar aan de pogin- ver^laren ziJn geen grenzen ge steld. Heel veel kan men verklaren maar niet dat de wereld is zoals zij is. Einstein gaf eens een heel wijs ant woord op een vraag die hierop wijst. Men vroeg hem waarom hemellicha men elliptische banen beschrijven. „Waarom niet was zijn wedervraag en daarmee bleef de vraag bestaan. Wij weten niet goed wat wij in deze i raadselachtige wereld moeten doen, maar wie de mens bekijkt ziet in hem iets wat alle andere levende wezens missen, de keuze. Niet uit instinct of automatisme, zoals bij het dier, maar na overleg. Deze keuze is nagenoeg altijd gericht op het heil van de medemens, maar men is het er door de eeuwen heen nooit over eens geweest op welke wij ze dit heil verkregen moet worden' en dat gaf botsingen. Het is moeilijk de ander met rust te laten als men zelf meent de absolute waarheid of wat men daarvoor houdt gevonden te hebben. Hierbij komt de verdraagzaamheid aan de orde. Deze vormt geen probleem als het gaat tussen goed en kwaad, maar tussen goed en goed. Deze ver draagzaamheid mag niet voortspruiten uit onverschilligheid of scepticisme. Ook niet als men er van overtuigd is, dat de volstrekte waarheid als totali teit onbereikbaar is: De humanistische waarheid is dat de mens zich zijn mens-zijn dient te rea liseren en hierin geëerbiedigd wil wor den. Zij komt in conflict met aantasting van de vrijheid van keuze, maar wil de verdraagzaamheid verdedigen met eerbiediging van de overtuiging van de onverdraagzame. Deze verdraagzaamheid brengt con flicten met zich mee, want het is moei lijk de grens te trekken tussen de juistheid van het vrijlaten van de keuze en het ingrijpen om een ander voor dwaasheden te behoeden. Deze verdraagzaamheid en het laten van de vrije keuze speelt een grote rol in het gezin en in de samenleving, want m ieder mens is een worsteling om de waarheid te bespeuren. Het nrobleem van de verdraagzaam heid is in de samenleving nog groter dan in het persoonlijke leven en vooral in de verhouding van de staat tot de burgers komt de verdraagzaamheid wel eens in het gedrang. De staat dient zich te houden aan dat gene wat bepaald wordt door de geza menlijke inzichten, die door een lange lotgemeenschap verworven zijn. Door alle burgers worden deze als authen tiek erkend, al zal niet iedereen ze aan vaarden. Als voorbeeld noemde dr. Van Praag de zondagsheiliging, die ook voor hen, die deze niet nodig achten, aan vaard wordt. Vooral in de .afgelopen oorlog hebben we moeten ervaren hoe door onver draagzaamheid de menselijke waardig heid op een onvoorstelbare manier ver nietigd kan worden. Men wilde de mens tot geluk dwingen. Als dit mogelijk zou zijn dan kan men daarmee de ander misschien materiële geborgenheid be zorgen en ten dele geestelijk voedsel, maar vrijheid van keuze schenkt men nooit. De humanist wenst de verdraagzaam heid steeds uit te dragen en te bevor deren. Hij begrijpt dat zijn levensbe schouwing bestreden wordt, maar acht het onjuist, dat velen de humanist om zijn overtuiging niet als volwaardig zien. Het is niet van belang of protes tantisme, katholicisme en humanisme gelijkwaardig zijn, want ieder heeft het recht daar anders over te oordelen, maar het is wel van belang dat ze ge lijkgerechtigd zijn. Ieder moet het recht hebben voor zijn eigen waarheid te staan. De humanist is er van overtuigd, dat alle mensen elkaar nodig hebben en door verdraagzaamheid kunnen zij el kaar steunen in een wereld die meer dan ooit aan de afgrond schijnt te staan. De verdraagzaamheid is een groot goed, die het de mensen mogelijk maakt met elkaar gevaren te trotseren. Deze ver- Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise draagzaamheid stelt ons in staat te voorkomen dat latere geslachten blij vend te lijden hebben onder de waan zin van de tijd waarin wij nu leven. „Wij zitten samen in het zelfde lekke schuitje, dat leven heet en wij moeten samen proberen dit drijvende te hou den". Met deze woorden eindigde dr. Van Praag zijn betoog, waarna gele- geheid gegeven werd vragen te stellen. Dokter van den Helm, Prins Alexander- weg 83, Huis ter Heide, tel. K 4302 - 574, zal het a.s. weekeinde de artsen diens waarnemen. De spanning was dinsdagavond voel baar toen de trotse leider U.S.S. uit Utrecht de gast van Leatitia was. Sinds vele weken kon Laetitia zonder inval lers uitkomen, wat goed aan het spel peil te merken was. In de eerste set was de strijd zeer le vendig en spannend met kansen voor beide partijen. Uitslag 15-12. In de 2de set kwam Laetitia er steeds beter in. Stand 15-8. In de derde set rees het spel tot een hoogte zoals we dat in deze competitie nog niet hebben gezien. Prachtig samen spelend werd punt na punt gescoord en de stand 15-3 geeft 't overwicht van Laetitia wel duidelijk aan. Zo werd dan de eerste 3-0 nederlaag voor leider U.S.S. een feit en zit de kans op een kampioenschap voor Lae titia er nog volop in. 1 Maart was wel een zeer belangrijke dag voor onze plaatsgenoot, de serge ant-majoor F. J. Hagemeijer. Voor het front van de troep mocht deze sympathieke figuur, die gelegerd is bij de Geneeskundige Dienst in Amers foort, de bronzen medaille wegens 12 jaar trouwe dienst in ontvangst nemen. De heer Hagemeijer, die zich in Vlieg dorp-kringen een bepaalde faam heeft verworven als organisator van de avondvierdaagse en andere sportevene menten, zal het bij de komende receptie zeker niet aan belangstelling ontbre ken. WIJ HEBBEN IN VOORRAAD 1. AGFA SILETTE kleinbeeld, ver laagd van 139,00 tot 119,00. 2. ACON 35 Japanse gekoppelde klein beeld camera (2 jaar garantie) met lederen tas 147,00. REFLEX 6/6 Japans met lederen tas matglasinstelling en volle garantie 139,50 en nog vele interessante aanbiedingen. ZIE ONZE ETALAGE'S. „De betere zaak voor Foto". BIRKSTRAAT - Splitsing Soesterb.str. SOEST-ZUID TEL. 2874 Ook voor uw afdrukwerk met volle garantie. van de op 28 mei 1958 te houden ver kiezingen van de leden van de gemeen teraad. In het door het centraal stem bureau voor deze verkiezing aange legde register worden onder de hierna vermelde nummers de daarachter ver melde namen en/of aanduidingen van politieke groeperingen ingeschreven. 1. Katholieke Volkspartij. K.V.P. 2. Partij van de Arbeid. PvdA 3. V.V.D. Comm. Partij Nederland, C.P.N. Protestants Christelijke partijen Bij inwilliging van het verzoek heeft de politieke groepering de bevoegdheid degene, die een lijst van candidaten in levert, te machtigen boven die lijst de naam van de politieke groepering mits deze niet meer dan 35 letters bevat of de aanduiding daarvan, zoals deze is geregistreerd, te plaatsen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een ieder binnen veertien dagen na de dagtekening van deze kennisge ving van de bovenvermelde beslissing schriftelijk bij de Kiesraad te 's Gra- venhage in beroep kan komen. Soest, 5 maart 1958. AANGIFTE VAN STIEREN. De burgemeester van Soest herinnert aan de bepaling, dat iedere houder van een stier van 8 maanden of ouder ver plicht is daarvan aangifte te doen bij de burgemeester der gemeente, waar de stier acht maanden geworden is of, indien de stier reeds acht maanden oud was, toen hij in zijn bezit kwam, binnen een maand na dit laatste tijd stip. Deze aangifte kan geschieden op een daartoe vastgesteld formulier, het welk ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar is. Van het afschaffen of sterven van een zodanig dier moet binnen 14 dagen aangifte worden gedaan bij de burge meester. Soest, 7 maart 1958. KEURING VAN STIEREN. De burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de voorjaarskeuring van stieren in deze gemeente zal worden gehouden op dinsdag, 8 april 1958, en wel des voor middags 8.15 uur, op het terrein van het Spiehuis aan de Biltseweg en des voormiddags 8.45 uur op het terrein van A. G. van 't Klooster, Olijkewe» nr. 1. Aangifte van stieren voor keuring dient te geschieden uiterlijk veertien dagen voor de keuring bij de secretaris van de Provinciale commissie voor de rund veefokkerij in Utrecht, Ir W. van Oijen, Willemsplantsoen 6, telefoon 25729 (K 30), te Utrecht, of des zaterdags op de Veemarkt, (café bij de Schapen- markt) te Utrecht, onder vermelding van de keuringsplaats waar de stier zal worden aangeboden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de se cretaris van de genoemde commissie, alsmede ter gemeentesecretarie. De centrale premie-stierenkeuring van e daarvoor door de Commissie aange wezen dieren zal dit jaar gehouden 1958 46 Utrecht op vrÜdag. 2 mei Soest, 7 maart 1958. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 3 maart 1958 bij hen is ingekomen een verzoek van B. J. Hakze, wonende te Soest, Van Weedestraat 15, om een ver lof B in de benedenlokaliteit van het perceel gelegen aan de Van Weede straat 15, Soest. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen te gen het verlenen van dit verlof schrif telijke bezwaren bij hun college worden ingediend. Soest, 7 maart 1958. Burgemeester en wetouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 3 maart 1958 bij hen is ingekomen een verzoek van A. J. van Oostenbrugge wonende te Soest, Amersfoortsestraat 124, om een verlof A in de bovenloka- het perceel gelegen aan de Amersfoortsestraat 124, Soesterberg Bmnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen te gen het verlenen van dit verlof schrif telijk bezwaren bij hun college worden ingediend. Soest, 7 maart 1958. AANDUIDING POLITIEKE GROEPERINGEN BOVEN KANDIDATENLIJSTEN. Het centraal stembureau voor de ver kiezing van de leden van de gemeente raad brengt ter openbare kennis, dat genoemd bureau op 5 maart 1958 eén beslissing heeft genomen op de verzoe ken "Jgevolge artikel G 3, eerste lid der Kieswet, ingediend ten behoeve G. D. Gehuwde werksters zijn meest al huiverig een rentekaart mee te bren gen en daarop zegels te laten plakken door de werkgever, hoewel deze daar toe verplicht is. Zij menen dat zij over het verdiende loon loonbelasting zullen moeten betalen. Is hier enige grond van waarheid in Of is het zo, dat als de man b.v. ƒ4000,— per jaar verdient en de vrouw b.v. 600.- dat de man ais gezamenlijk inkomen 4600.- moet opgeven en dus meer inkomstenbe- as ing zal moeten betalen. Hoeveel zou dat m een dergelijk geval zijn Antwoord: Inderdaad moet er geplakt oi en en ook moet er belasting be aam worden door de echtgenoot van werkster. Deze heeft immers een f onn gehad van meer dan 300,— 1J ZUU,nevendiensten plus f 100, verwervingskosten). Het inkomen van e man komt in het onderhavige geval l'Sp" °p 4000,plus 600,— ,m'n ƒ100,verwervingskos- en 4500, waarvoor aan belasting betaald moet worden 3890,—, terwijl over een inkomen van 4000,— f 295.— belasting verschuldigd is. Het verschil s us J 85, Wij hebben hierbij aan genomen dat het een gezin betreft zon der kinderen. f" heer Frits Bouwmeester, de toneelspeler, nog in leven 17*j. T°°a *^a' kij woont Baarsjesweg 174 te Amsterdam. Abonnee. Mijn zwager is 62 jaar, gehuwd, volledig invalide, zijn vrouw wordt m november 1958 65 jaar. Heb- ben zij recht op uitkering alppm°°r^ Y°or ^kering ingevolge de dip knlouc*erdomswet kan zijn vrouw, e blijkbaar kostwinster is, vermoede- U.1K op i november in aanmerking ko- jq Tj j moet °P het postkantoor of bij e Raad van Arbeid daartoe een maand van te voren een formulier halen, dit lr>gevuld worden en daarna weer t ren W°rden of per bijgevoegde derztTv -WOrden "Manden. Na on derzoek krijgt zij bericht. Heden is heengegaan man, ARTHUR F WILHELM in de oude ruim 80 ja A. Wunsc van den i Soestdijk, 4 Zwaluwenw( Geen b< Geen bl( De teraarde zal plaats v terdag, 8 ir om 14.15 ui algemene plaats aan terweg te Ar Vertrek van tenberg" te foort om 14 Wij vragen maand juli eei MEISJE, dat en inwoning gezin naar zee dern, vrij hu gezin. Br. let bur. S. Crt. RUILEN. Net derswoning, Raadhuis, lie nieuwbouw S Br. no. 738 bu Te koop MEISJ ongev. 11 jaai weg 26A. TE KOOP z.g.a fietsoverall, i gevoerd. Kerkj Te koop KIN GEN, als nieu Pyrmontlaan ri foon 3315. Te koop gevr. ticulier vrijst. zelfbewoning. 739 bur. Soeste Te koop ACCC pianoklavier, sen, merk Sopra Van Lenneplaa; TWEEDE MEIS van 8-12 uur, jaar. Zuiderhoe Bernhardlaan 7 telefoon 4191. Een sfeer vloerbedekkir maniei V D brengt in materi; en tegen p Laat V D U sfeerv

Soester Courant | 1958 | | pagina 2