RANG ftièmfl de Cdca^ C3J JOHAN KIEVIET Verlovings ringen SUJUUULU MM 8. LOJJJUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUULIUUUUUUUUUUUUULflJJLO.OXIl^^ J> 1 Heeft u uw vrouw al eens verrast met de nieuwe RANG rol UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Goed verzorgd. Hockey-dames kampioen? Alkohol verboden. TWEEDE BLAD Inderdaad. Voor de betere Schoenreparatie naar SCHOENHANDEL „DE GOUDEN LAARS" SOEST. Soester Vogelvrienden vergaderden. B.D.C.-dames starten. Groenhuizen^ Voor aanleg en onderhoud van uw Elektrische InstaUaties JOH. H. VAN SCHALKWIJK Inenting tegen polio. Bioscoopprogramma. Helpt helpen. P.V.0. vergadert. Uo-oA (hAuzêiteiUu-oedek Uw Rheumatische Pijnen wijken voor een bloedzuiverende kuur. Paarden op pad. Officiële mededelingen. DE KRACHTBEVRIEZER W WERELDTAAL. een luchtige combinatie van cacao- chocoladeen suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver» snapering voor jong en oud. Honderd jaar geleden werd de schep per van Dik Trom geboren. „Mijn vader had, zeker voor zijn da gen, een eigenaardige manier van les geven," vertelt ons mevrouw Van Kem pen-Kieviet. Wij zitten tegenover de enige dochter van de beroemde schrij ver van jeugdboeken C. Joh. Kieviet, die op 8 maart 1858 geboren werd en wiens honderdste geboortedag wij dus morgen herdenken. Hier in dit schitterende huis in het ook mooie Zeist herleeft, door de ver halen van mevrouw Van Kempen, die oude tijd, waarin C. Joh. Kieviet zijn zo gewaardeerde boeken schiep, revo lutionair voor zijn tijd, doch boeken die bewezen dat de schrijver een juiste verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. kijk had op de behoefte van de jeugd, zelfs zo, dat zijn boeken ook door onze moderne jeugd geaccepteerd en ge waardeerd worden en regelmatig her uitgaven verschijnen, die nog steeds be horen tot de bestsellers. Welke jongen van 1958 kent niet het verhaal van Dik Trom, het beroemde geesteskind van Kieviet, evenals „Fulco de min streel", „Okke Tannema" en zovele andere uit het rijke oeuvre van de schrijver. De moderne school. Natuurlijk willen wij weten hoe de onderwijzer Kieviet tot het schrij ven van jeugdboeken kwam en daar over kan mevrouw Van Kempen ons wel het een en ander vertellen. Zoals gezegd had haar vader een eige naardige manier van les geven. Hij was onderwijzer op een éénmans dorps school in Etersheim, een klein dorpje boven Edam aan de kust van de toen malige Zuiderzee. De onderwijsinspectie waardeerde zijn methode niet zo bie- zonder, doch men kon niet ontkennen dat hij goede resultaten boekte. Hij liet de kinderen namelijk buiten gewoon vrij, wist zich aan te passen en leerde hen als het ware spelenderwijs. De leerlingen van de hoogste klassen tenslotte geluk had, kreeg hij er zes tig gulden voor Met de jaren kwam het succes. De jeugd had hier een schrijver gevonden die hen begreep, die boeken schreef die hen bevielen. Zij viel er op aan. Zo verschenen er tientallen boeken van zijn hand, waarvan het grootste deel nog populair is, want naast „Dik Trom" zijn er nog „Fulco de min streel", „Okke Tannema". „De twee neven", „Frans van Dorentil", de serie van „De club op reis", „De club in Valkenburg", „De club van zessen klaar", „Wilde Rob", „Geheimzinnige koepel", „Een dozijn Hollandse jon gens", „Olie en zijn ekster" en niet te vergeten zijn laatste boek „Het kamp in het spookbos". Dit is slechts een greep uit het uitgebreide werk van de ze schrijver, waaraan de nederlandse jeugd veel verschuldigd is. Zijn „Dik Trom" werd een wereldsucces, in vele talen vertaald zelfs tot in het Madoe- rees. De inspiratie. In 1901 was C. Joh. Kieviet hoofd van een school in Zaandam geworden en hier vond hij veel stof voor zijn boe ken met een historische achtergrond. Vrijwel al zijn boeken waren op een of NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 kregen van hem grondig leesles en daartoe maakte hij gebruik van boekjes uit de schoolbibliotheek, maar och, de kinderen hadden er een hekel aan. Het was niets dan zoete, predikende en mo raliserende kost, zoals dat in die tijd gebruikelijk was en de stoere jeugd van Etersheim liet overduidelijk mer ken dat ze hiervan niet gediend was. De oplossing. Natuurlijk piekerde meester Kieviet over een oplossing en die vond hij. Hij ging zelf verhalen schrijven, aange past aan de behoefte van de jeugd, ech te goede jeugdlectuur. Hij schreef zijn verhalen in schriften en allengs werden het boeken. De kinderen moesten uit het manuscript voorlezen, hetgeen bo vendien het grote voordeel opleverde, dat ze zo gedwongen werden naast de gedrukte lettertjes in de normale boe ken ook met de hand geschreven schrift te lezen. De verhalen van meerster Kie viet hadden buitengewoon veel succes bij zijn leerlingen en zo schreef hij voort. Tenslotte rijpte in hem het idee de verhalen te laten uitgeven en prompt ging hij met de manuscripten op stap. Maar de uitgever was bang. Eén vroeg hem zelfs of hij niet goed snik was om dergelijke jeugdlectuur te schrijven,', zo afwijkend van het gewone. Kieviet stoorde er zich niet aan. Jaren deed hij moeite doch zonder resultaat, totdat tenslotte het geluk hem toelachte en een uitgever het wel eens wilde pro beren. Zijn eerste boek „De twee neven" verscheen in 1890 en vanaf dat moment ging het crescendo. Zestig gulden. In 1891 kwam het beroemde boek „Dik Trom", zijn enorme succes, waarop nog vier vervolgen verschenen en wel in 1907, 1912, 1920 en 1923 en de boe ken stroomden uit zijn pen. Toch was het met dat beroemde boek „Dik Trom" niet zo gemakkelijk gegaan. Zes jaar lang had Kieviet geprobeerd er een uitgever voor te vinden en toen hij andere manier op ware gebeurtenissen geïnspireerd. Zo had een nichtje van de schrijver, een leuk en vlot meisje, zich eens verkleed als zigeunerinnetje en had zich lange tijd vermaakt met kinderen uit een woonwagenkamp. De gebeurtenissen hebben Kieviet ge ïnspireerd tot zijn boek „De geheimzin nige koepel". Zo leeft er in Noord-Hol land nog een man die Kieviet heeft ge kend en beweert het voorbeeld geweest te zijn voor „Dik Trom". Dit boek is het wel geweest dat de schrijver het naast aan het hart lag en niet alleen om het succes, maar in de verhalen van Dik Trom leefde bij zelf. In onze tijd, die zo arm is aan goede jeugdlectuur, is het een zegen, dat we nog kunnen teruggrijpen op schrijvers als Kieviet, waarvan de boeken zoda nig zijn, dat ze ook bruikbaar zijn en gewaardeerd worden door onze moder ne jeugd. Regelmatig worden er daarom boeken heruitgegeven, zoals nu weer op stapel staan „Een dozijn Hollandse Jon gens" en „Olie en zijn ekster", Tot aan het einde van zijn leven bleef C. Joh. Kieviet actief. „Het kamp in het spookbos" was het laatste. Op 12 augustus 1931 overleed hij, doch zijn boeken bleven ons. ervan verwachtte. Bij de verloting werd een paar japanse meeuwtjes ge wonnen door de heer J. Stigter. Het lid, de heer J. Mulder, heeft ge sproken over het onderwerp „Van paar tijd tot zelfstandige vogel", waarbij vele adviezen werden gegeven over het kweken van de vogels. Deze waren in het bijzonder van belang omdat de broedtijd in aantocht is. Een 83-jariige Soestenaar, die niet zo best meer voor zichzelf kon zorgen en in zijn huisje de kans liep te ver waarlozen, is naar het R.K. zieken huis in Hilversum gebracht, waar hij het beter heeft dan in zijn oude huis aan de Oude Utrechtseweg, dat ge meente eigendom was en nu gesloopt is. Er mag verwacht worden dat het twee de damesteam van de Mixed Hockey Club zondagmiddag, na afloop van de wedstrijd Soest 2Kampong 5, kampi oen zal zijn. Het ligt dan ook in de be doeling dat de voorzitter de dames zal huldigen. De wedstrijd begint te 11,45 uur en wordt aan de Schrikslaan ge speeld. Scheidsrechters zijn de heren W. Schunselaar en J. Hoppenbrouwers. De opstelling van het a.s. kampioens team is als volgtdoel Herma Mon- sjouachterLidy van Weering en mevr. T. Felix-SchutmiddenToke Hoppenbrouwers (captaine), Trudi Rein- ders en Jos Hoppenbrouwersvoor Jet Regter, Cockie de Beurs, Ank Groe nendijk, Ellen Dorré en Renee Mundt. Negen winkeliers kregen een proces verbaal omdat zij alcoholhoudende dranken verkochten aan kinderen be neden 16 jaar. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 7 MAART 1958. Koninginnelaan 24 Telef. 3426 steeds goed advies! Laren - Veldweg T - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 De Soester Vogelvrienden vergaderden onder voorzitterschap van de heer C. Brandt, die aan het begin van de ver gadering vele leden en in het bijzonder de jeugdleden verwelkomde. Er werd een praatje gehouden over de derby, de onderlinge wedstrijd in het kweken van vogels op speciale wijze. Voor de wedstrijd moet men aangeven v.at men gaat kweken en later wordt bekeken of de gekweekte vogel inder daad de eigenschappen heeft die men Ook voor de handbalsters is de winter voorbij, zodat de B.D.C.-meisjes en da mes weer kunnen beginnen. Nu op een terrein dat voorzien is van kleedgele genheid. Zondag 16 maart a.s. zal dit veld officieel geopend worden. Het terrein ligt aan de Waldeck Pyrmont- laan. Programma voor 9 maart Fidelitas AB.D.C. A, 12.50 uur. Olympia aB.D.C. a, 14 uur. Programma voor 16 maart B.D.C. 1—D.E.S. 1, 12 uur. B.D.C. AS.D.O. A, 13 uur. B.D.C. a—S.D.O. a, 14 uur. Tftatote/ - Vveg&üS IRNGESTfi.U rei.6285 AMERSFOORT Erkend Installateur Steenboffstraat 55 Telefoon 2906 De artsen van Soesterberg en Soest hebben, gedurende 10 dagen, 2161 kin deren van zes, vijf, vier, drie en twee jaar ingeënt tegen kinderverlamming. Van de kinderen, die voor deze inen ting in aanmerking kwamen, zouden er 350 niet verschijnen omdat de ou ders bezwaren hadden of omdat ze de kinderen reeds hadden laten inënten. Er werden 2394 kinderen opgeroepen. Tien procent (253) kwam niet en 2161 werden gedurende tien dagen ingeënt. Bij deze inentingen verrichtten de wijk zusters van de drie kruisverenigingen assistentie. Vandaag, morgen en zondag draait in het City-theater de film „Geen lief de duurt eeuwig", met de francaise Francoise Arnoul en de engelsman Trevor Howard in de hoofdrollen. Parijs, augustus 1944. Feestvierend en juichend want de geallieerden trek ken binnen na de Duitsers verdreven te hebben. Parachutist Roubier, een pa- rijzenaar, trekt met de zegevierende troepen mee. Hij gaat snel naar zijn huis en vindt zijn vrouw in de armen van een ander. Zijn stengun gaat on middellijk af en in het proces dat volgt wordt hij vrijgesproken. Roubier is het zelf niet eens met deze vrijspraak en hij gaat naar Portugal, vol gevoelens van schuld. Daar ontmoet hij een engelse vrouw, die ervan verdacht wordt de hand te hebben gehad in een auto-on geluk, dat haar rijke echtgenoot doode. Scotland Yard blijft haar steeds vervol gen in de persoon van Trevor Howard, die net zolang intrigeert tot de vrouw de boot verlaat die haar en Roubier naar Zuid-Amerika zou brengen en haar gaan naar de Scotland-Yard-be ambte is het bewijs van haar schulder kenning. In de nachtvoorstelling, die zaterdag avond om 11,45 uur begint, „Haven der begeerte" met Jean Gabin, voor een groot deel spelend in de havenwijk van Marseille. Smokkelaars en meisjes brengen de spanning en een vuurge vecht met de politie vergroot die nog. Zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag Dean Martin, Jerry Lewis, Zsa Zsa Gabor en Johanna Dru in de alleraar digste cirkusfilm „Three Ring Circus". Jerry Lewis is een hoogst dwaze clown, specialist in kindervoorstellingen. Maandag, dinsdag en woensdag Gina Lollobrigida in „Vrouw van Rome", naar het boek „La Romana" van Al- berto Moravia. Het verhaal speelt in de italiaanse hoofdstad onder het regiem van Benito Mussolini. Gina wordt op vele manieren door verschillende man nen bemind en twee van hen worden gedood, dus aan spanning ontbreekt het niet. In de donderdagcyclus de vijfde film van deze week „Elke minuut telt", een cinemascopefilm over de gevaren van het verkeer. De garagehouder Simo- net wordt onverwacht weggeroepen door een auto-ongeluk en hij heeft geen tijd de stuurinrichting van de wagen, die hij onderhanden heeft, in orde te brengen. Een S.O.S.-bericht moet de wagenbestuurder waarschuwen en als alles toch nog scheef dreigt te gaan komt de redding op het nippertje. Van 10 tot 22 maart a.s. trekken de Heilsoldaten er weer op uit om gelden in te zamelen ten behoeve van chro nische zieke kinderen, ouden van dagen enz., die in tehuizen van het Leger des Heils zijn opgenomen. Om dit werk met welslagen voort te kunnen zetten is ook uw financiële hulp nodig en men vertrouwt ook dit jaar weer op uw spontane medewerking. De muziekvereniging „Patientia Vin dt Omnia" vergadert donderdag in het repetitielokaal. De heren Lüschen, Bes- selsen en W. J. Lagemaat, die periodiek aftreden als bestuurslid, stellen zich herkiesbaar. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 Met Kruscben Salts - iedere dag die kleine dosis. Waarom er niet morgen reeds mee begonnen Iedere dag verder leven in ondragelijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen Uw hele gestel ondermijnen. En 't gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloed zuiverende organen die nieuwe stimu lans geeft, waardoor 't bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit Twee paarden van de heer B. aan de Koninginnelaan gingen gisternacht samen op stap nadat het hun gelukt was uit de stal te komen. Ze wandel den op de Koninginnelaan en werden daar aangetroffen door twee surveil lerende agenten, die ze weer thuis brachten. 12. „Mijne heren," zegt de professor, „het is duidelijk, dat we hier moeten spreken van een globale en totalitaire adheasie, oftewel een nieuwe, nog niet ontdekte eigenschap van aardmagne tisme onder invloed van een komische diathermie van hoge frequentie. Het zou zeer interessant zijn als wij hier een kompas ter beschikking hadden. Ik zou u daarop onomstotelijk en aanschou welijk kunnen aantonen, hoe wij ons hier bevinden in een magnetisch veld van kosmische radio-activiteit. Iets dergelijks als hier geschiedt, heb ben wij in oeroude tijden reeds gezien bij de vrouw van Lot. „Ja, professor," zegt de commissaris van politie, „dat had ik wel gedacht. Dat is natuurlijk allemaal de schuld van de radio." „Mijnheer zegt de professor, terwijl hij kwaad gaat worden, „hoe durft u mij, professor, doctor Kaaskom, met de hoogste buitenlandse onderschei dingen, op een dergelijke manier in het openbaar te bespotten 1" „Professor", zegt de commissaris, „dat is een beleding van een ambtenaar in functie, dat neem ik niet, en Brandweercommandant Rolluik, deze twist horende, komt snel tussenbeiden. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van drukkerij „De Nieuwe Soester", Mid delwijkstraat 27, alhier, om een druk kerij, waarvoor laatstelijk, bij besluit d.d. 23 februari 1934, le afd. no. 7/113, vergunning is verleend en waardoor het gezamelijk vermogen van de in de inrichting geplaatste electromotoren 12 p.k. zal bedragen op/in het perceel Middelwijkstraat 27, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 1833, te mogen uitbreiden door hen voorwaar delijk is ingewilligd. Aan het Internationale Esperantocon- gres, dat in augustus in Mainz zal wor den gehouden, zullen meer dan 2500 be zoekers deelnemen. Zo meldt het A.N.P. Dat wordt dus weer zo'n bijzonder congres, zoals die (in vredestijd) elk jaar worden gehouden na het eerste in Boulogne sur Mer. Dat congres (in 1905) was een proef neming met risico. De Esperantisten zelf, in de eerste plaats, waren in span ning of het een succes zou worden, ja dan nee. Het werd een succes. Wie nog geen Esperantocongres meemaakte, weet niet hoe bijzonder de Esperanto- congressen zijn. Tolken Koptelefoons Noch het een, noch het ander. De wondersleutel van Dr Zamenhof, het Esperanto, opent voor elk volk de deur tot het andere. Sprekers van zeer verschillende natio naliteit volgen elkaar op op het podi um en allen vinden ze een gehoor, dat hen verstaat, en blijkbaar met hen meeleeft. Onbegrijpelijk, dat de prach tige vinding van Zamenhof niet, (nog steeds niet70 jaar nadat Esperanto in de openbaarheid verscheen) de alge mene waardering en toepassing heeft gevonden, die ze verdient.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5