Indonesië nu. Meditatie. Bekroond. SOEST. Europa ons nieuwe vaderland. Medische dienst. Geslaagd. Overkoepek id orgaan. Vergadering Zilver Tetra. Botsing. Omstreden lot. Uitslagen biljarten. De K.V.P. en de verkiezingen. IN DE HOEK. VRIJDAG 14 MAART 1958. 3«e JAARGANG No. 21. SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. OURANT Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Sedert de overneming van de neder- landse bedrijven en de uitzetting der nederlanders heeft de situatie een nieuw beeld gekregen. Soekarno kwam terug van zijn inspannende vakantie reis en hervond een verdeeld Indonesië, met een tegenregering op Sumatra. Het eerste wat hij deed was niet ver zoening brengen, maar de opstand met geweld onderdrukken. Hij is hardnek kig en keihard tegen de revolutionaire beweging. Hij ontziet zich niet, bom men te laten werpen op gebieden, waar hij weerloze landgenoten kan treffen. De enige hoop op een voortbestaan van de Indonesische eenheid is gelegen in de figuur van Hatta. Maar de on derhandelingen tussen Soekarno en Hat ta zijn zonder resultaat gebleven. Wie kan er geloven, dat Hatta zich gevangen zal geven aan een regering, die door de communisten wordt beïn vloed Zelfs als hij zou toegeven, zou het voor korte tijd zijn, tenzij hij zwichtte. Hoewel Soekarno blijkbaar over wape nen beschikt en hoewel het hem mis schien gemakkelijk zal vallen op den duur de opstandige gebieden te onder werpen door de havenplaatsen te be zetten, moet de betekenis van de tegen regering niet worden onderschat. Zij heeft economische middelen in haar handen, zij bestaat uit knappe koppen en haar revolutie wordt voortdurend uit de buitengewesten gevoed. Er is een evenwicht van krachten tussen de beide groepen en al ziet het er naar uit, dat Soekarno voor het ogenblik de strijd zal winnen, hiermede is over de eindfase van de burgeroorlog nog niets gezegd. Het indonesische probleem, waarvan de aanleiding (de vordering van Djakarta op Nederlands Nieuw-Guinea) geheel op de achtergrond is geraakt, is bezig een internationale moeilijkheid te wor den, waarbij de wereldpositie van het westelijk blok in zijn geheel betrok ken is. Indien Soekarno niet formeel tot het communisme is overgegaan, mag men toch aannemen dat hij 't communisme zeer welgezind is en dat hij van Moskou steun (en raad) ontvangt. Op Java, het gewest, dat de regering te Djakarta steunt, heeft het commu nisme een ontzaglijke aanhang. Indone sië onder zijn invloed en in zijn sfeer te brengen is de blijkbare bedoeling van de Moskovitische politiek. Zijn de wateren binnen de archipel Indonesisch territoir geworden, dan zijn deze zeewegen voor het westen geslo ten, terwijl Rusland langs een andere weg gemakkelijk toegang heeft. Het gevaar dat dan dreigt is dat dan de Sow jet-macht in dat geval voor de poorten van Australië staat, dat het communistische blok dan tot zuidoost- Azië is doorgedrongen en de positie der Verenigde Staten aanmerkelijk ver zwakt. Door de wijziging in het zeerecht, die Indonesië eenzijdig heeft afgekondigd, en die thans in Genève wordt behan deld, is de kwestie der zee-verbindin gen aan de orde gekomen. De vraag zal nu zijn, of Amerika eindelijk in zal zien, hoe het wordt bedreigd, wanneer het aloude zeerecht, dat de territoriale wateren beperkt in Indonesische zin zou worden omgewend. Als ik zo lees, dat A heeft gegapt, B in een smokkelzaak werd gesnapt, Directeur C het vertrouwen misbruikt, Miljonair D zijn belasting ontduikt, Wat meneer E, die zo hoog heeft gestaan, Met hem toevertrouwde geld heeft gedaan F met zijn boekhouding heeft gefraudeerd, Daarbij de spaarders nog heeft I gedupeerd, 't Oneerbaar bedrijf van heer G welig bloeit, Ambtenaar H met een ton heeft geknoeid, Als 'k een zes-nullen-corruptie zaak lees, Iets krijg te horen van doofpot dossiers, Vind ik me zelf in mijn dagelijks gedoe, 'n Keurige, nette persoon. Nou en hoe l KLINGE DOORENBOS. De vraag is ook, of het westen niet de tegenregering openlijk of heimelijk moet steunen, bij voorbeeld met de le vering van wapenen, zoals het oosten Djakarta doet. De tegenregering is klaarblijkelijk aan het westen welgezind. Van haar zijn behoorlijke gedragingen te verwachten, de afschuwelijke terreur van Djakarta zal verdwijnen en er zullen goede, nor male betrekkingen met Indonesië ont staan. Mogen wij onze vrienden laten vernietigen en uitmoorden en mogen wij op onrechtstreekse wijze bijdragen tot de overwinning van het commu nisme Het is ons volkomen onduidelijk, dat er in Nederland nog groepen van men sen voorkomen, die van de kern van het Indonesisch probleem nog niets be grijpen, die in overleg willen treden met de regering van Djakarta, van wel ke wij niets hebben te verwachten. De kans opent zich, dat wij in de naaste toekomst, als de tegenregering mocht overwinnen, te doen krijgen met een redelijk en welwillend Indonesië, waar mee automatisch de goede betrekkin- gén worden hersteld. Waarom dan de krachten, die ten goede werken weer streefd door een vernederende en zin ledige onderhandeling met Djakarta Het westen heeft de normale taak zijn vrienden en geestverwanten in Indo nesië te helpen en de Nederlandse regering handelt verstandig zich afzij dig te houden van diplomatiek contact, tot dat het ogenblik er voor rijp is. De kern van het Indonesische vraag stuk nu is deze dat de groei of de nederlaag van het communisme vóór ons ligt. dan de europese. Een economische eenheid van Europa met zelfbeschikkingsrecht voor ieder land is de weg, die ons werelddeel uit de impasse zal halen. Euromarkt en Euratom wijzen, evenals de Nato, op een verlangen van Europa een een heid te maken. De plannen zijn er, maar het kan nog wel 15 jaar duren voor alles in kannen en kruiken is. Wanneer echter alle landen er van overtuigd zijn, dat iedere europeaan gebaat is bij een verenigd Europa op elk terrein, dan zullen deze plannen werkelijkheid worden tot heil van ons werelddeel. Hans Velu, die reeds eerder in Soest voor de R.K. Middenstandsvereniging St. Petrus en Paulus sprak, heeft dit maal gesproken over „Europa, ons nieu we vaderland". De kleine zaal van Eem- land was goed bezet. Vondel wist al, dat iedereen de liefde voor het vaderland aangeboren is, maar het is juist deze liefde, die voor een deel oorzaak van vele europese oor logen geweest is. In de laatste 100 jaar hebben de duitsers driemaal ge meend, ter wille van deze vaderlands liefde, plus vele andere meer materi ele factoren, een oorlog tegen Frankrijk te moeten beginnen en diverse euro pese landen raakten hierbij betrokken. Na wereldoorlog twee is er een stre ven Europa tot het vaderland van allen te maken die er wonen en Hans Velu sprak hierover met de bedoeling begrip te wekken voor het nieuwe Europa, dat ons aller vaderland moet worden wil len we meehelpen een nieuwe oorlog te voorkomen. Europa dient niet alleen militair maar ook economisch omgeschakeld te wor den. Met de Benelux doen Nederland, België en Luxemburg hieraan mee en in 1950 betekende de voorbereiding voor de europese gemeenschap voor ko len en staal een stap in de goede rich ting. De totale productie van steenkolen en staal van Duitsland en Frankrijk werd, op aanraden van de franse minister Robert Schuman, onder een gemeen schappelijk hoog gezagsorgaan gesteld. Andere landen konden eveneens toe treden en deze eerste stap naar de fe deratie van Europa werd een jaar la ter tevens gedaan door Nederland, Bel gië, Luxemburg en Italië. Europa, dat na de wereldoorlog door de Marshallhulp overeind geholpen werd, moet het voorbeeld van Amerika vol gen en door gemeenschappelijke eco nomie sterk staan. Dit vergt offers, ook van ons land, dat in de laatste jaren meer consumeerde dan het produ ceerde. Deze offers zullen op velerlei terrein liggen. De Benelux en de Ge meenschap voor kolen en staal hebben verschillende zaken duurder gemaakt door de gelijkschakeling met andere landen, waardoor massaproductie bij vergroting van het afzetgebied gemak kelijker is. Versnippering kost geld en deze ver snippering moet tegengegaan worden. Op die manier zal het mogelijk zijn de levenstandaard te verhogen en te bren gen op het peil van de amerikaanse levensstandaard, die driemaal zo hoog is als de onze. De amerikaanse indu strie werkt dan ook veel economischer Onze plaatsgenote, mej. D. Rademaker, nam deel aan de landscompetitie van be dienden in dameskappen, welke dinsdag j.1. te Hilversum gehouden werd. Mej. Rademaker wist in de le ronde de 2e prijs te behalen. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr J. Kui pers, Middelwijkstraat 34, tel. 2815 en dr J. H. W. Tervoert, Lindenlaan 16, telefoon 2705. Zondag is geopend apotheek Soest, Soes- terbergsestraat. Onderstaande personen zijn geslaagd voor rijbewijs B-E L. H. van Kampen, M. R. van de Kuij, G. J. Rasch, F. J. Staal, H. G. Berghauser Pont, L. G. H. Mulder, G. J. Strietman, C. Thie, J. C. ter Brake, C. de Jong en G. G. Peek. Zij werden opgeleid door Autorij school D. Engel, Nicuweweg 97. Op uitnodiging van de afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft woensdag avond een vergadering plaats gevonden van de dagelijkse besturen van de ver enigingen, die zich bewegen op het ter rein van het verzorgen of fokken van kleine huisdieren, bijen, vissen en vo gels, te weten voor aquariumliefheb bers „Silver Tetra", voor vogelvrienden „Vogelvreugde" en „De Soester Vogel vrienden", voor postduivenhouders „De Zwaluw" en „De Vriendschap", voor pluimvee- en konijnenhouders „P.K.V.S.", voor bijenhouders „Vereni ging tot Bevordering der Bijenteelt", voor geitenfokkers „Vereniging tot Be hartiging van de Belangen van Geiten houders". De bedoeling is te geraken tot de uit- l gave van een overkoepelend, 2-maan- delijks verschijnend, periodiek, waar in alle verenigingen één folio-bladzijde copie verzorgen, om zodoende niet al leen de eigen leden of donateurs, doch alle andere dierenvrienden te bereiken. Er kan o.a. in opgenomen worden een rubriek „Vraag en Aanbod", een agen da van de diverse vergaderingen, een kinderrubriek etc. Het ligt in de bedoeling alle nieuw ge- vestigden in onze gemeente dit blad éénmaal gratis toe te zenden. Het zou uitermate nuttig zijn op deze wijze eikaars streven en werkwijze te leren kennen, waarderen en eventuele vraagstukken gezamëlijk op te lossen. Begrijpelijkerwijze is het van het groot ste belang, dat alle verenigingen zich aansluiten en daarbij mogelijke onder linge geschillen vergeten. De reactie van de vele aanwezige be stuursleden der diverse verenigingen was zeer gunstig te noemen, vooral daar de kosten uiterst laag zullen zijn en zelfs voor de kleinere verenigingen j geen bezwaar behoeven op te leveren. De aanwezige leden van het dagelijks bestuur hebben zich spontaan bereid verklaard zich op korte termijn te ver staan met hun volledige besturen. Maandagavond vergadert de vereniging van aquariumhouders „Zilver Tetra" in De Gouden Ploeg. De heer A. de Haan van de vereniging „Pro Aqua" uit Amsterdam zal een le zing houden over hulpmiddelen, bevol king, voeding, ziekte enz. onder de titel „Van Onder Af". Het komt meer voor dat bestuurders van zware vrachtauto's met aanhan gers geen voorrang geven omdat ze zich blijkbaar veel sterker wanen dan bromfietsers, die wel zullen stoppen. Zo reed op de Birkstraat een vracht auto, bestuurd door W. E. uit Amster dam, die afsloeg om een erf op te rijden en zich niets aantrok van de bromfiet ser J. H. A. H. uit Soest, die voor rang had. Deze reed tegen de aanhan ger van de auto, viel en liep verschil lende verwondingen op. Per auto is hij naar zijn huis gebracht. De vracht autobestuurder kreeg een proces-ver baal. Het gebeurt niet zo vaak dat Soest, om een gebeurtenis in onze gemeente, lan delijke belangstelling trekt, want er zijn meer dan 1000 gemeenten in ons land en die komen allemaal op hun tijd aan de beurt. Momenteel is men echter in het gehele land benieuwd wat er gebeuren gaat met het omstreden halve lot uit de staatsloterij, dat netto 42500 gulden waard is. Overal gaf men de dame, die het lot in handen heeft meer kans dan de erf genamen van de overledene, die zeg gen dat wijlen hun oom en neef de rechtmatige eigenaar was. Tot men gis teren in de dagbladen kon lezen, dat de advocaat van de erven T. verklaard heeft aan een nagenoeg gewonnen zaak te beginnen, omdat de houdster van het lot aan de Soester politie verklaarde, dat zij het lot kocht met geld dat zij van de overleden heer T. ontving. Kijk, dan wordt het anders en dan zou ze het lot maar beter direct kunnen af geven als het waar was. Het gekke is echter, dat het niet waar kan zijn omdat de Soester politie er niets mee te maken heeft en nergens ligt een papier waarop staat, dat deze of gene agent, hoofdagent, brigadier, adjudant, inspecteur, hoofdinspecteur of welke politiefunctionaris ook, mevr. K. dit heeft horen zeggen. Als de politie termen aanwezig gevon den had om in te grijpen, dan zou er sprake geweest zijn van een eventuele strafzaak met een proces-verbaal, waar in gestaan zou hebben dat mevr. K. dit verklaarde en dit zou zij dan ook nog hebben ondertekend. De politie heeft echter geen letter op papier gezet om dat zij wel inzag, dat een civiele pro cedure hier de weg was, dus de span ning kan blijven bestaan en de rech ter zal wel uitmaken wat er gebeuren moet. Eerste klasse Nw. Viersprong 2Vriendenschaar 1 0-6. Tweede klasse A Schouw 1Zonneheuvel 1 2-4. D.O.S. 1Zomerlust 2 4-2. V.V.V. 2Sportlust 1 4-2. Tweede klasse B Theomien 1Centraal 1 4-2. Zonneheuvel 2Verg. Wagen 2 4-2. Derde klasse A Nw. Viersprong 3V.V.V. 3 2-6. Derde klasse B Schouw 2Poedel 3 6-2. Vierde klasse Centraal 2Zonneheuvel 3 8-0. K.W.S. 2—O.D.L. 5 8-0. Vijfde klasse Poedel 4Schouw 3 0-8. Princesse 3—K.W.S. 3 6-2. Bij de laatste competitiestanden nemen de Soester verenigingen de volgende plaatsen in Eerste klasseNw. Viersprong 2 zes de plaats. Tweede klasse A D.O.S. 1 eerste, K.W.S. 1 derde, Zonneheuvel 1 vierde, Schouw 1 zesde. Tweede klasse BCentraal 1 vierde, Zonneheuvel 2 vijfde. Derde klasse ANw. Viersprong 3 vijfde. Derde klasse BSchouw 2 tweede, D.O.S. 2 zesde. Vierde klasse Centraal 2 derde, K.W.S. 2 vierde, Zonneheuvel 3 achtste. Vijfde klasseSchouw 3 vierde, K.W.S. 3 zesde. De K.V.P.-afdelingen Soest en Soester- berg hebben vergaderd. Soest heeft een liist van 16 kandidaten voor de gemeen teraad en Soesterberg zal 4 kandidaten Van de week sprak ik een tot barstens toe van woede geladen Soester zaken man. Hij had enige dagen een ambtenaar van de economische recherce „op visite ge had", die even kwam kijken hoe hij met de wet op de afbetaling omsprong. Om „de bestedingen te beperken" en omdat Den Haag het gezonder vindt vooraf te sparen, werd deze wet een jaartje geleden er door gedrukt en, uiteraard, van stonde af aan ontdoken. Voorgeschreven werd hoeveel iemand, die op afbetaling koopt, als eerste be taling heeft te doen en welke rente uiterst mag worden berekend, zodat de cliënten door hun leveranciers niet kunnen worden uitgebeend. Het klinkt alsof er wat voor te zeg gen is, maar in een tijd zoals wij nu weer beleven, is het middel erger dan de kwaal. Een leger controleurs le, 2e en 3e klas, souschefs, chefs en hoger is dag in dag uit in de weer om op de naleving der voorschriften toe te zien, want ver ondersteld u eens, dat een winkelier zich niet aan de voorschriften zou hou den en aan een cliënt iets leveren zou met 10 of 12V2 °/o als eerste betaling inplaats van 15 °/o. Dat zou toch vre selijk wezen. Dat die winkelier willens en wetens z'n eigen risico verhoogt omdat hij, vooral in een dorp als het onze, zijn klanten kent en weet dat zij de vol gende week misschien wel het dubbe le betalen als het even kan, speelt voor de wet geen rol. Die moet worden na geleefd en daar kwam die controleur nu eens naar kijken. Omdat onze Soester winkelier zijn pappenheimers nog beter kent dan onze politie, had hij hier en daar de hand gelicht met die eerste betaling en ge noegen genomen met 10 en I2V2 °/o. Dat viel bij die controleur niet in goe de aarde en toen onze winkelier boven dien nog vertelde, dat hij voor afbeta ling geen rente rekende, maakte hij zich bepaald verdacht, waardoor de stemming niet beter werd. Onze Soester leidt zijn bedrijf als een goed zakenman, neemt risico waar hij die verantwoord of nodig vindt en dan komt een controleur hem enige dagen uit zijn werk halen, geloofd hem niet en gaat aan de hand van het debiteu- renboek al zijn afbetalingscliënten be zoeken. Hij vraagt de mensen, na zijn legitima tie als economische recherce, de hemd van het lijf over gedane afbeta lingszaken en of het wel heus waar is, dat er geen rente wordt berekend. Dit nare gebabbel bij zijn cliënten over hun afbetalingsaankopen, die hem on aangename telefoontjes en boodschap pen bezorgde, vindt onze winkelier wel het ergste van alles. Goed, hij weet dat hij het, omdat hij zijn klanten van haver tot gort kent, niet al te nauw nam met die eerste be taling wanneer dit nodig was, maar hij is, m.i. terecht, woedend over de stijlloze manier waarop de controle plaats heeft en hij komt er maar niet achter wat het nut van al die bemoeie nis is. H. OEKMAN. opgeven. Een commissie van politiek advies zal deze kandidaten in volgorde zetten, waarna de leden zelf de defini tieve volgorde door nummering zullen vaststellen. Deze commissie van advies bestaat uit de bestuursleden van de afdeling Soest, de heren H. J. van Hal, J. C. Brouwer, W. Schimmel, J. Hil- horst en J. v. d. Klei, aangevuld met de heren A. Kok, P. Boerenkamp, G. Huurdeman, W. van Hees, G. Visser, N. de Rijk, P. v. d. Breemer en P. Kok. Plaatsvervangende leden van deze com missie zijn de beren Van Beurden, Van Vloten, Stalenhoef, Rademaker, Simons sr, Vonk, Van Logtenstein en Van 't Klooster. De kandidaten voor Soest zijn in al fabetische volgorde G. v. d. Berg, Mevr. Butzelaar-Rijke, H. A. Butselaar, A. v. d. Deijssel, P. Dijkman, H. S. Hendrikse, A. P. Hil- horst, J. H. Hom, H. Klarenbeek, G. A. Kok, W. Roest, P. van Roomen, Mevr. Stokhof De Jong, P. A. Ver- steijne, W. G. van Zadelhoff, L. D. J. Zoetelief. De heer Zoetelief, die thans voor de K.V.P. in de raad zit, heeft verzocht hem, in verband met zijn leeftijd, niet op een verkiesbare plaats te zetten.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1