IERLAND Koppel EEN LAND IN lUtëSSc PUROL DRUKKERIJ SMIT TWEE STUKKEN TWEEDE BLAD C. DE JONGH RADIO - TELEVISIE SOESTERBERG Medische dienst. Buurtvereniging „Oranje". Voor Kwaliteitsvoeder fa. spruit UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL MODERN DRUKWERK Noord-Ierland heeft een eigen parlement en regering. - Paardentrams en eeuwen oude winkeltjes. - Belfast 300 jaar geleden' voor 150 pond te koop. - Nu voor geen miljarden tèlcn Vergadering van de V.V.D. Volleybal S.V.V. Stand werkloosheid. SOEST. Wat is de betekenis van een bevolkingsonderzoek Als 't vuur hoog opschiet in de keel - ERKENDE A.N.W.B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN Volleybal Olympia. 50E5TERBERG5E5TR.4V TEL 20A5 50E5T VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 14 MAART 1958. aan te moedigen, wat verwarring sticht te in de Olympia-gelederen. De stand werd 12-1 voor Spirit en dit bleek te veel voor Olympia, dat de inzinking enigszins te boven was gekomen. De 8- 15-nederlaag was dan ook niet veront rustend. De derde set had een spannend verloop. Olympia nam al spoedig een kleine voorsprong en begon steeds beter te spelen. Spirit deed echter wat het kon en zag kans een 10-8-voorsprong te ne men. Het eindoffensief van de Soester dames was de tegenstandster echter te machtig en met 15-11 kwam het einde van deze spannende strijd. Tegen V.V.A., dat in deze competitie geen belangrijke rol meer speelt, waren slechts twee sets nodig om tot winst te komen. Het grote overwicht van Olympia blijkt wel uit de standen 15-6 en 15-7. Het tweede damesteam heeft een mooie overwinning geboekt op Vios 4. De setstanden waren hier 15-12, 13-15 en 15-11. Ook heren 2 heeft zich niet laten ver rassen en het won verdiend van Vios, dat zich in de gevaarlijke zone bevindt, en probeert; op alle mogelijke manieren degradatie te ontlopen. De vechtlust van deze heren is bijzonder groot, wat wel bleek in de tweede set. Zij zagen kans een 3-13-achterstand om te zetten in een 15-13-overwinning. In de derde set ontnamen de Soester heren hun de illusie van een overwinning door met 15-6 te winnen en beslag te leggen op beide punten. Programma voor donderdag Heren Olympia 1—S.V.V. 1, 7.45 uur. Spirit 2—Olympia 2, 9.15 uur. Dames Meteoor—Olympia 2, 8.25 uur. E9 verdwijnen met KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Dokter Jellema, Paltserweg 255, Den Dolder, tel K 3402-4555, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waarnemen. De buurtvereniging „Oranje" heeft weer haar zomerprogramma vastgesteld. Het zomerfeest wordt gehouden op 2, 3, 4 en 5 juli, zodat de sluitingsdag sa menvalt met het grote vliegfeest, dat op die dag gehouden wordt ter gelegen heid van het 45-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht. Vele attracties zullen er op het feest van de buurtvereniging aanwezig zijn en het zal weer besloten worden met het traditionele vuurwerk. Ook zal getracht worden om, in ver band met het feest van de Luchtmacht, het feest van de buurtvereniging meer luister bij te zetten, zodat het ook aan- FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 trekkelijk wordt voor vreemdelingen en daarmee is een aanzienlijk deel van Soesterberg zeker gebaat. In het kader van het zomerfeest is er ook weer het bloemencorso voor de kinderen. De eerstvolgende feestavond voor de leden zal plaats vinden op zaterdag 12 april in de grote ontspanningszaal van het officierscasino aan de Kampweg. Op deze avond zal voor de eerste maal optreden de eigen toneelvereniging „Oranje". Deze avond wordt besloten met een gezellig samenzijn. De jaarlijkse uitgaansdag is vastge steld op dinsdag 15 juli. De reis gaat ditmaal richting Alkmaar en Velsen. Onderweg zal een en ander worden be zichtigd en 's avonds zal in Amsterdam een goede voorstelling worden bijge woond. Ierland is verdeeld in tv/ee stukken. Wie het over de „Republiek Ierland" heeft, denkt meestal niet aan het feit, dat in het Noorden van dit land de pro vincie Ulster ligt, met een eigen parlement en regering en nauw verbonden nog met het koninkrijk Engeland. Natuurlijk is er in Ierland een beweging, die deze scheiding betreurt en pro paganda maakt voor hereniging. Doch veel uitzicht op een verbroedering tussen de beide delen van Ierland is er niet. Nijverheidsschool in de Molenstraat, hotel „De Schouw" Birkstraat en „De Lichthoek" Parklaan. In Soesterberg vindt het onderzoek plaats in het wijk- gebouw van de Ned. Herv. Gemeente aan de Luit. Koppenlaan. Nadere inlichtingen kunt u verkrijgen op de afd. Sociale Zaken ter gemeen tesecretarie (tel. 2643 toestel 005). Noord-Ierland ook wel Ulster ge naamd, heeft een protestantse bevol king Zuid-Ierland is overwegend ka tholiek. Dit verschil in geloof is o.a. een van de belangrijke oorzaken, waardoor Noord en Zuid in Ierland het samen niet eens kunnen worden, om één staat te gaan vormen. In 1920 werd Ierland door een be sluit van het Britse parlement in twee delen gesplitst, die daarna al spoedig geheel eigen wegen gingen. Noord- Ierland bleef bij Engeland horen de Britse vorstin is mede koningin over Noord-Ierland. Overigens heeft dit Noord-Ierse liliputlandje een eigen re gering en een eigen volksvertegen woordiging. Het profiteert van de so ciale vooorzieningen van Engeland, zo o.a. van de kosteloze Engelse gezond heidsdienst van overheidswege. Het ar me Zuid-Ierland heeft de noordelijke eilandbewoners in dit opzicht niets aan te bieden waarom dus, rede neren de Noord-Ieren, zullen we ons dan bij Zuid-Ierland aansluiten. Wie Noord-Ierland bezoekt, komt al spoedig onder de bekoring van de eigenaardige schoonheid van dit larjd. In de kleine dorpen en stadjes loopt nog de paardentram. Romantische oude burchten en kastelen, waarom heen tal van oude verhalen en legen den geweven zijn, spreken tot de fan tasie van de mensen. Intieme kleine winkeltjes, die er nog precies zo uit zien als 150 jaar geleden, toen de voorouders van het huidige geslacht er hun broodwinning uitoefenden, kleine cafeetjes met een eigen whiskybran derij dat alles ziet men nog in Noord-Ierland. Ook de hoofdstad van dit landje, natuurlijk in vele opzichten uitge groeid tot een moderne stad, Belfast geheten, heeft in zijn oude kerken en Een beeld van de beroemde „Reuzen- Trap" in het Noord-Ierse graafschap An- trim. De door een vulkanische uit barsting gevormde tegels hebben prach tige kleuren, die schitteren in het zon licht. De nationale Heilige en Schutspatroon van Zuid-Ierland is St. Patrick, wiens graf en standbeeld zich in Noord-Ier land bevinden. Jaarlijks trekken dui zenden Zuid-Ierlanders naar het graf van deze Heilige. sloten nog vele herinneringen aan een oud verleden. Wie Noord-Ierland be zoekt, bezoekt ook de „Reuzentrap", een soort natuurwonder, nl. een zeld zame steenformatie, een soort reuzen- trap naar een bergtop. De volksmond zegt, dat deze „trap" in oeroude tij den door Ierse reuzen gemaakt is, doch de mannen der wetenschap we ten het wel beter die beweren, dat de merkwaardige trapachtige steenfor matie ontstaan is na een vulkanische uitbarsting. Er kristaliseerden toen duizenden vijf- en zeshoekige tegels uit, in prachtige kleuren van geel naar rood. Op een vooruitstekende rots punt daar in de buurt staan nog de overblijfselen van een kasteel, Men zegt er van dat het op een kwade dag door een grondverschuiving met ge heel zijn menselijke inhoud (een graaf, een gravin en 9 bedienden) plotseling in zee verdwenen isalleen enkele ruines bleven op de rotspunt achter. Driehonderd jaar geleden nog was Belfast een onbelangrijke nederzetting die door de Engelse Koning cadeau gegeven werd aan een van zijn vrien den, een zekere Arthur Chichester, die het geschenk alleen aannam, omdat er bovendien een vast jaargeld aan ver bonden was. In een bewaard gebleven brief schreef Chichester aan een vriend „ik ga eens kijken, knap er wat op en verkoop dan heel Belfast voor 150 pond tenminste als ik daar voor nog iemand kan vinden t Nu, 300 jaar later, is dit gebied met geen miljoen "ponden te betalen Na- Op vele plekken in N. Ierland waant men zich nog in de oude tijd. Het leven heeft er stil gestaan. Zo ziet men b.v. menig zelf uit natuursteen gebouwde boerderij of (op bovenstaande foto) smederij. Een primitief gebouwtje met leien dakpannen. Noord-Ierland heeft prachtig en apart natuurschoon. Wat zegt U b.v. van deze zweefbrug over een diepe kloof, met in de verte boeiende uitzichten dat de uit Frankrijk verdreven Huge noten er, behalve hun protestantse godsdienst, ook de linnenindustrie hadden gebracht, kwam Belfast snel omhoog. Een zwarte bladzijde in de geschie denis tussen Noord- en Zuid-Ierland vormt nog altijd de gewapende, maar ondergrondse strijd tussen beide lan den. Nog pas weer is eem politiebureau in Noord-Ierland overvallen en in de lucht gevlogen door sabotagedaden van het zg. geheime (en verboden) Zuid- Ierse vrijheidsleger. Het is een bewe ging, die meent door terreurdaden de Noord-Ieren tot aansluiting bij het zuiden te kunnen bewegen. In werke lijkheid is de uitwerking van hun ge welddadig optreden natuurlijk ave rechts. Donderdag, 20 maart a.s. spreken voor de plaatselijke afdeling der V.V.D. mevr. mr E. Veder-Smit uit Zeist en Drs E. B. N. Schuitema uit Baarn. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de advertentie in dit blad. De S.V.V.-dames hebben vorige week de strijd aangebonden tegen twee zwa re tegenstanders, Vios 1 en Spirit 1, die samen met Olympia 1 de kopgroep van de eerste, klasse vormen. Het feit, dat de S.V.V.-dames behoorlijk weerstand boden kon niet verhinderen dat beide teams de punten voor zich opeisten. De eerste wedstrijd tegen Vios ken merkte zich door goed spel van beide teams, doch door het beter afwerken van de aanvallen wisten de Vios-dames tot een betere score te komen. Setstan den 15-6 en 15-11. In de eerste set tegen Spirit gingen de S.V.V.-dames goed van start en zij be hielden lange tijd een voorsprong. De Amersfoortse dames moesten toen alle zeilen bijzetten om in deze set tot winst te komen. In de tweede set nam Spirit geen risico en met vele goede aanvallen en smashes werd het spel aan S.V.V. opgelegd. Setstanden 15-9 en 15-4. Deze prachtige smeedijzeren poort geeft toegang tot het Noord-Ierse parle mentsgebouw, 7 km. buiten de hoofd stad Belfast gelegen. Tien jaar intensieve tuberculosebestrij ding hebben geleid tot een snelle da ling van het ziektecijfer. Niettegenstaande dit verheugende resul taat is het zaak actief te blijven. Jaar lijks worden er nog 7500 mensen voor de eerste maal opgenomen. Recente publikaties in de dagbladen over besmettingsgevallen op scholen hebben aangetoond dat we steeds ac tief moeten blijven. Het bevolkingsonderzoek beperkt zich bovendien niet alleen tot het onder zoek op tuberculose, maar ook andere afwijkingen (hartziekten, longtumor, longkanker e.d.) kunnen door een on derzoek tijdig worden geconstateerd, waardoor de kans op herstel wordt ver groot. Het zal gezien het vorenstaande, weinig betoog behoeven, dat het voor u zelf, uw gezin en uw medeburgers van groot belang is aan dit onderzoek uw medewerking te verlenen door een borstfoto van u te laten nemen. Binnenkort zal aan een ieder (12 jaar en ouder) een enquête-kaart worden toegezonden. In het algemeen zullen vrouwen overdag en mannen des avonds worden opgeroepen. Een ieder wordt in de gelegenheid ge steld zffn wensen kenbaar te maken en zoveel mogelijk zal met deze wen sen rekening worden gehouden. Heeft u bepaalde wensen wat de op- roeptijd betreft stuurt u ons dan de enquête-kaart binnen één week terug. De kosten van de deelnemers zijn zo laag mogelijk gehouden nl. 1,25 per persoon. Dit bedrag mag echter voor niemand een bezwaar zijn. Alleen een opkomst in grote getalen kan dit onderzoek doen slagen In Soest zijn 4 doorlichtingslokalen ge projecteerd, nl. Gebouw Ludgardis, In het arbeidsbureau alhier, waaronder resorteren de gemeenten Soest, Baarn en Eemnes, stonden in de hieronder genoemde maanden, de navolgende aantallen werklozen ingeschreven. Soest. Febr. 1957 76 (12 per 1000 van de mannelijke beroepsbevolking). Dec. 1957 188 (28). Jan. 1958 219 (32). Febr. 1958 226 (34). Baarn. Febr. 1957 23 (5). Dec. 1957 40 (18). Jan. 1958 122 (24). Febr. 1958 132 (26). Eemnes. Febr. 1957 2 (2). Dec. dec. 1957 20, jan. 1958 25, febr. 1958 30. oplaaiend vannit de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST-ZUID TEL. 3823 Verdeeld over de verschillende soor ten van werkloosheid was de stand alsvolgt Tijdelijke werkloosheid door beëindi- giing van werken febr. 1957 35, dec. 1957 120, jan 1958 130, febr. 1958 130. Werkloosheid minder geschikten febr. 1957 30, dec. 1957 40, januari 1958 45, febr. 1958 50. Structuurwerkloosheid febr. 1957 5, dec. 1957 20. jan. 1958 25, febr. 1958 30. Overige werkloosheid febr. 1957 5, dec. 1957 65, jan. 1958 90, febr. 1958 95. Het eerste dames-team van Olympia heeft haar eerste plaats in de eerste klasse dames-afdeling op prachtige wij ze verdedigd met het behalen van twee overtuigende overwinningen op Spirit 1 en V.V.A. 1. Vooral de wedstrijd tegen Spirit had een spannend verloop en het spelpeil was hoog. Spirit was slechts gebaat bij een over winning en maakte het de Soester da mes danig moeilijk. Desondanks werd de eerste set een ruime 15-7-overwin- ning voor Olympia, dat in alle opzich ten boven de rivalen uitstak. De tweede set had een ander verloop. De Spirit dames begonnen sterk aanvallend te spelen en tijdens het spel elkaar luid

Soester Courant | 1958 | | pagina 5