RALEIGH lAtittekhtm Bezoek Engelse Koningspaar. LIJST HEROPENING. Muziekinstrumenten, Gramofoonplaten, Bladmuziek enz. Muziekhandel „DE GOUDEN SNAAR" VOOR IETS APARTS De natuur is niet te verbeteren „De Variant" heropgericht. Bioscoopprogramma. fUGERS RIJWIELEN SOEST. De V.V.D. vergaderde. Mevrouw Mr E. Veder-Smit, Drs E. B. W. Schuitema Wacht u voor de staatspoliep Volkspartij voor Vrijheid en Democratie DE KRACHTBEVRIEZER Apollo zingt. Padvinders feestavond. Zeepost. Onze zaak, welke voorheen gevestigd was in het perceel F. C. Kuijperstraat 5, behoefde de laatste tijd een grotere ver koopruimte. In verband hiermede hebben wij onze zaak in verplaatst naar STEENHOFFSTRAAT 15. In deze ruimte, waar in wij een zeer doelmatige indeling hebben kunnen maken, zullen wij meer dan ooit in staat zijn U onze collecties te tonen. Zaterdag a.s,, te 2 uur, zullen wij ons nieuwe pand openen en nodigen U beleefd tot een bezoek uit. STEENHOFFSTRAAT 15 - SOEST - TELEFOON 2132 Na het overlijden van Anna, kwam met Georg Ludwig van Brunswijk-Lü- neburg, keurvorst van Hannover, het huis Brunswijk op de Engelse troon. De nieuwe koning blijft keurvorst van Hannover. Hij is gehuwd geweest met' zijn nicht Dorothea von Celle, maar heeft haar op beschuldiging van on trouw verstoten. Hij belijdt de Luther se godsdienst, maar is bereid het An- glikaanse geloof te aanvaarden. Hij kent geen Engels en is ook niet van plan deze taal te leren. In Engeland aangekomen, komt hij al spoedig met het parlement in moeilijkheden. Het valt hem, die in Hannover gewend is als absoluut vorst te heersen, moeilijk steeds met het parlement rekening te houden. Bovendien voelt hij zich nog steeds meer Duitser dan Engelsman en vertoeft graag en veel in zijn geliefd vaderland. Het is dan ook niet verwon derlijk, dat hij er velen reizen heen maakt, zeer tot ontevredenheid van zijn Engelse omgeving. Op een dezer rei zen - in 1727 - sterft hij en omdat hij niet in Engeland begraven wenste te worden, heeft de begrafenis in Han nover plaats. Met deze Duitser op de troon begint de Duitse invloed in Enge land en het is opvallend dat zijn op volgers steeds met Duitse vorstinnen huwen. Het op de troon komen van Sophies zoon heeft ook voor ons koninklijk huis gevolgen. Want in de wet tot naturali satie van Sophie is mede bepaald, dat ook haar wettige nakomelingen in de naturalisatie zijn begrepen. (Act for the naturalization of the most Exce- lent Princess Sophia, Electress and Duchess-Dowager of Hannover and the KETTIHGWEG V TELEF 3718-BAARN Bezoek onze toonkamers - Vrij entrée. Wat U ook bewondertde ein deloze zee, de wind door de toppen der bomen, de zon aan de hemel, de sterren in de nacht, de bloemen in talloze vormen en kleuren alles in de natuur is goed, zoals het is. Nimmer komt bij U de gedachte op, dat U daaraan iets zou wil len of kunnen verbeteren. Ook King-pepermunt is niet te verbeteren, omdat het bereid is uit het edele natuurproduct, dat aan King z'n weldadige eigen schappen geeft. volgende Juliana (1909), dochter van Wilhelmina (1880), dochter van konin gin Emma (1858-1934), dochter van He- lena von Waldeck-Pyrmont (1831-1888), dochter van Pauline (1810-1856), her togin van Nassau, dochter van Prins Paul von Würtemberg (1785-1852), zoon van de koningin van Würtemberg Charlotte (1764-1788), dochter van prin ses Auguste van Brunswijk - Wolfen- bütel (1747-1813), dochter van de in 1751 overleden Frederick, oudste zoon /an George II (1683-1760), zoon van "reorge I (1660-1727), zoon van Sophie. Dok langs een andere lijn is koningin luliana met Sophie verbonden Julia- ra, Wilhelmina, koning Willem III, Willem II, Willem I, stadhouders Wil- 'em V, Willem IV, gehuwd met Anna, dochter van George II, zoon van Ge orge I, zoon van Sophie. 'Mulder. 11. Mevr. Jansen-Dwars. 12. J. C. v. d. Vloot (Soesterberg). I Bij de bestuursverkiezing werd ir Bouwman bij akklamatie opnieuw tot voorzitter gekozen en de heren ir Gij zen en ir Kalt tot bestuursleden. Dinsdagavond is in Oranjehof' de damvereniging „De Variant", die het vorig jaar, na een ruim tienjarig be staan, werd opgeheven, heropgericht. Zestien dammers werden lid en van een vijftal heeft men de toezegging, dat zij zich zullen aansluiten. Het bestuur bestaat voorlopig uit de heren H. van Duinen (voorzitter), J. Nap (secretaris) en G. Collet (penning meester). Onder de leden zijn er verschillende, die al sinds jaren in Soest een goede naam als dammer hebben, zoals de heren Damen, Veerman, Nap, Collet, Van Duinen en Van Schie, terwijl de heer Dasselaar, die thans lid is van de Baarnse damvereniging, zich bij de Variant zal aansluiten. Er wordt iede re dinsdagavond in Oranjehof gespeeld, maar er is nog niet bekend of aan de competitie deelgenomen zal worden. Vrijdag, zaterdag en zondag draait in het City-theater de spannende film „Hun laatste nacht" met Jean Gabin KERKSTRAAT 3-S0EST-TEL2O3O Betaling in overleg. en Madeleine Robinson in de hoofdrol len. Het rustige parijse familiepension met zijn rustige mensen blijkt al spoedig minder kalme gasten te herbergen, want Pierre Ruffin, geacht directeur van de gemeentebibliotheek, leidt een dubbel leven en is tevens in zijn vrije tijd een van de meestgevreesde parijse bandieten. Als hij gearresteerd wordt zwijgt hij over zijn indenditeit, maar als de pensiongasten zijn foto in de krant zien willen zij de politie inlich ten. Ruffin ontsnapt en zoekt zijn toe vlucht bij zijn huisgenote Madeleine, die hij bij de school waar zij les geeft opwacht. Met haar hulp kan hij on derduiken, maar de politie krijgt hun relatie in de gaten, laat het meisje schaduwen en een wilde achtervolging, die Ruffin tenslotte het leven kost, vormt het spannende slot. Zondagmiddag draait de film ,,Het ge weten van het Westen". Maandag, dinsdag en woensdag „Een issue of her body, 1705). Dit is enige jaren geleden nog eens nadrukkelijk bevestigd en wel naar aanleiding van de eis, gesteld door Prins Ernst August van Brunswijk-Hannover om als Brits onderdaan erkend te worden, waarbij hij zich op de wet van 1705 beroept. Eerst wordt zijn vordering afgewezen, maar in hoger beroep - niettegenstaan de deze prins in de Tweede Wereldoor log de wapens tegen Engeland gevoerd heeft - door het Court of Appeal te Londen toegekend. Door deze uitspraak heeft hij of zij, die aantonen kan, dat hij of zij op een of andere wijze van Sophie afstamt - behalve dan degenen, die de roomse godsdienst belijden, zoals bijv. koning Boudewijn van België - aanspraak op de Britse nationaliteit. Bijna alle prote stantse vorsten en hun nakomeling schap - en dit zijn er nog honderden - komen er dan ook voor in aanmerking. Zo ook koningin Juliana en de prinses sen. Wel is in 1948 de wet van 1705 ver vallen verklaard en daarvoor een nieuwe wet (British Nationality Act 1948) in de plaats gekomen, maar alle afstammelingen, die in 1948 rechten kon den laten gelden op de Britse nationa liteit, behouden dit rechtmaar zij, die na 1948 geboren zijn, hebben hier op geen aanspraak meer. Ook Prins Bernhard kan geen aanspraak doen gel den, want het huis Lippe-Biesterfeld is niet door afstamming met Sophie verbonden. De lijn, die koningin Juliana met Sophie verbindt en haar - na eerst af stand van de nederlandse troon gedaan te hebben - het recht geeft de Britse nationaliteit voor zich op te eisen, is de De afdeling Soest-Soesterberg van de V.V.D. vergaderde in het Oranje Hotel en na het welkomstwoord van de voor zitter, ir H. Bouwman, werd bekend gemaakt, dat de afdeling met 317 leden de grootste van de provincie Utrecht is. In het bijzonder verwelkomde de heer Bouwman de heer M. M. van Wely, die voor de komende periode als raadslid voor de V.V.D. geen zitting meer zal hebben omdat hij het tijd vindt plaats te maken voor jongere kandidaten. In zijn openingswoord wees de voor zitter op de botsing, die er tussen so cialisme en liberalisme te verwachten is bij de voortschrijdende socialisatie. Na het lezen der notulen bracht de secretaresse, mevr. Van Goor-Cleton, het jaarverslag uit en mej. Kuipers gaf het financieel overzicht, waaruit bleek, dat de afdeling rflet een stevig batig saldo de verkiezingscampagne kan beginnen. Namens de kascommissie verklaarde de heer Brasem dat het financieel be heer niet te wensen overliet. In de nieuwe kascommissie hebben zitting mej. Van Gastel en de heer J. K. de Bruin. Het vaststellen van de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen vond plaats nadat de veertig aanwe zige leden onderling uitvoerig van ge dachte gewisseld hadden om te komen tot de meest gewenste opstelling, waar bij veel aandacht besteed werd aan Soesterberg. Uiteraard kwam dr D. J. P. Oranje op de eerste plaats. Dr J. E. Brouwer, oud-hoofd van de medische dienst te Soesterberg, thans woonachtig te Soest, bezette de tweede plaats, de heer J. G. Kalden uit Soeserberg de derde en de heer J. K. de Bruin de vierde. 5. Mevr. E. C. van Goor-Cleton. 6. Ir H. Bouwman. 7. J. v. d. Berg. 8. H. Huisma (Soesterberg). 9. J. Siebenga- A.s. DONDERDAGAVOND (20 maart), om 8 uur, spreken in het Oranje Hotel onze CANDIDATEN voor de PROV. STATEN Statenlid en raadslid te Zeist, over „DE V.V.D. IN DE PROVINCIALE STATEN" en oud-dir. van de Philips' Phonografische Industrie te Baarn, over „VRIJHEID EN DEMOCRATIE". Tegen bureaucratie en overbodig overheidsingrijpen Geen almachtige staat met machteloze burgers 5 13. „Pardon heren", zegt hij sussend, laten we nu geen ruzie krijgen. Toe, orofessor, vertelt U nu, wat we hier tegen kunnen doen. U bent zo geleerd De professor trekt een zeer geheimzin nig gezicht en daarbij ziet hij er zó vre selijk uit, dat de dokter van de genees kundige dienst vanuit z'n veilige af stand gauw dichterbij komt hollen, want hij denkt, dat de professor plot seling ziek is geworden en hevige pij nen lijdt. Professor doktor Kaaskom begint ech ter weer te spreken en doceert nu een verbluffend middel, verbluffend inder daad, door zijn eenvoud. „Mijne heren," zegt de professor, „het is duidelijk, dat wij het magnetische veld waarin zich de kosmische radio activiteit bevindt óp non-activiteit moe ten stellen, door middel van een een voudige Hatwee-oo-therapie." „Juist, juist," zegt commissaris Sijsje zwaarwichtig, „nu blijft dus alleen de vraag over, waar wij zo gauw genoeg havermouth kunnen vinden, om al die mensen twee borden H.O. te kunnen geven „Havermouth brult de professor, „twee borden H.O. Mijnheer, ik zei- de een Ha twee oo therapie, mijnheer, dat is een behandeling met water, mijn heer, doodgewoon water 1" dag in October". Het verhaal van een jonge arts, die meer aandacht voor zijn beroep dan voor zijn jonge echtgenote heeft en zelfs zoveel, dat hij er niets voor voelt vader te worden, want dat zou zijn aandacht van zijn werk af leiden. Tenslotte ziet de vrouw geen andere uitweg dan haar man te verla ten. Zij huurt een kamer en komt in grote moeilijkheden als ze haar vriend daar ontvangt. De vrouw van deze man is bereid met een schaar haar aan spraken op de ontrouwe echtgenoot te verdedigen en doet dit ook. Het einde is tragisch, zoals het einde van de mees te Scandinavische films. In de donderdagcyclus „Kinderleed". Het treurige verhaal van twee meis jes, die een gevierde chansonnière als moeder hebben en een misdadiger als vader, en die worden opgevoed bij een norse oude grootvader, die een helle veeg van een huishoudster heeft. De kinderen lopen weg, worden lief derijk opgenomen, maar kunnen het in hun nieuwe tehuis evenmin uithou den door de schurkachtigheid van de vader, zodat de toeschouwer het een verademing vindt dat de politie dit sujet inrekent. Dan komt alles weer goed voor de meisjes en de moeder ziet in dat het wel aardig is een goed chansonnière te zijn en veel applaus te krijgen, maar dat het beter is bij de kinderen te blijven. „Apollo" heeft in een niet geheel ge vulde Eemland-zaal een concert gege ven onder leiding van de dirigent, de heer Gerard van de Schepop, en op nieuw kon geconstateerd worden, dat het nu ruim 35-jarige koor in kwali teit vooruitgaande is, maar deze kwa liteit wordt geschaad door het gebrek aan kwantiteit, want de bassen over heersen te veel de tenoren en het is dan ook begrijpelijk, dat voorzitter C. van Rouwendaal in zijn openings woord meedeelde, dat Apollo nog le den nodig heeft en zelfs graag het koor met een dertigtal leden zou ver sterken. Na het verwelkomen van de aanwezi gen en in het bijzonder van de afge vaardigden der vereniging, deed de voorzitter vooral een beroep op de oud-leden om hen op te wekken het koor te komen versterken en daarmee de stemverhouding wat juister te ma ken. De heer Van Rouwendaal dankte de do nateurs, voor wie deze avond als tegen prestatie bestemd was, en zij die door schenkingen de tombola mogelijk maak ten. Het koor begon met Popule Meus van Palestrina, gevolgd door Die Seele des Weltalls van Mozart. Bekender dan Amor nel battelo van Giacomo klonk de aanwezigen het sla venkoor uit Nabucco van Guiseppe Ver- di in de oren. Het tedere Jezu dulcis van Kothe vormde een sterk contrast met de negro-spiritual Deep River, dat eveneens als overbekend uitstekend in het gehoor lag. „Bruidsvaart in Hardanger" van Half- dan Kjerulf en tot besluit het vrolijke liedje „De Vink" van Jos Rekkers. Na de pauze werd het programma ver zorgd door „Amuziton", een amuse mentsgezelschap uit Utrecht, onder lei ding van H. van Noordanus. Twee jongedames en een jongeman startten als mondharmonicavirtuozen onder de naam „De Hohners" en de heer Van Noordanus hield de zaal in spanning met oosterse magie, waarbij hij met veel smaak scheermesjes en brandende watten consumeerde. Bep Versteegh zong en twee utrechtse dwazen brachten een dwaze sketch. Opnieuw het optreden van de leider van het gezelschap als Hannini, nu met magie die wat moderner was en tot slot een zeemansshow door „De Golf brekers". De Hopman Masselman Groep geeft morgenavond (zaterdag) een feestavond in het St. Josef-gebouw, die* door eigen krachten verzorgd zal worden, terwijl er een kleurenfilm gedraaid wordt. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, slaan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Uruguay", 17 maart. Australië s.s. „Orsava", 22 maart. Braziliës.s. „Uruguay", 17 maart. Canada m.s. „Prins Willem v. Oranje", 20 maart. Canada s.s. „Rijndam", 22 maart. Canada s.s. „American Guide", 22 maart. Chili via New York, 19 maart. Ned. Antillen m.s. „Osiris", 18 maart. Nw. Zeeland via Engeland, 22 maart. Suriname m.s. „Agamemnon", 19 maart. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Arundel Castle", 22 maart. Br. O. Afrika s.s. „Ferd. de Lesseps", 22 maart. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1958 | | pagina 6