Heropening „De Gouden Snaar" SOEST. Humanisering van het bedrijfsleven. Ouderavond Hopman Masselman-groep. Eierprijsvraag winkelcentrum Koninginnelaan. Interclubontmoeting „Tempo". Mixed Hockey Club Soest. IN DE HOEK. De Fotoprijsvraag. Biggen- en Eiermarkt. DINSDAG 18 MAART 1958. 36e JAARGANG No. 82. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De heer A. J. Wevers uit Hengelo, personeelschef van de firma Stork, heeft zondagmorgen, voor de gemeenschap Soest-Baarn van het humanistisch ver bond, gesproken over de humanisering van het bedrijfsleven. Voor het uitvinden van de stoomma chine werd, naast het werken op het land, door velen thuis gesponnen en geweven en de producten, die het re sultaat van deze arbeid waren, wer den verkocht. Men leefde vrij en zelf standig in kleine gemeenschappen. In Engeland bracht het uitvinden van de stoommachine het eerst een revo lutie teweeg onder de kleine thuis werkers, die niet konden concurreren tegen de machines. Stoomspinnerijen en stoomweverijen ontstonden en ar beiders waren gedwongen zich te laten opnemen in de grote bedrijven. Zij werkten meestal onder miserabele om standigheden in mensenpakhuizen en zij woonden daar ook. Al gauw kwam er verzet van de mens tegen de machine en daarmee tegen de mechanisatie, rationalisatie en automa tisering van het bedrijfsleven. In 1860 bracht de Luditenbeweging vele arbei ders tot daadwerkelijk verzet en ma chines werden vernield. De mechani satie werd daarmee niet tegengehouden en ook de toestand verbeterde voor lopig niet. De kindersterfte was bijzonder groot en de kinderen die niet stierven kwamen vroeg in fabrieken te werken. De Lu ditenbeweging mislukte in haar opzet de mechanisatie tegen te houden, maar het verzet dat zij ontketende was het eerste signaal voor het jarenlange ver zet tegen het onrecht de mens aan gedaan. Wij weten nu dat de mechanisatie voor een groot deel een zegen voor de mens betekende, maar men mag zich afvragen of de mens als persoon lijkheid er mee gebaat geweest is, wan neer men groter comfort en sneller vervoer door deze mechanisatie niet als het hoogste ziet. Het eerste verzet gold niet de strijd om meer verdienen, korter werken en een beter bestaan in de eerste plaats, maar het ging om recht vaardigheid en gerechtigheid. De mens voelde zich bedreigd in zijn vrijheid en hij streed om als mens erkend en gerespecteerd te worden. Het verzet gold ook de onrechtvaar dige verdeling van de opbrengst, die uit de arbeid voortkwam. Het gold het te grote verschil in leven tussen werk gevers en werknemers en pas door een menswaardiger bestaan zou de mens, die het slachtoffer van de mechanisatie geworden was, zich meer geestelijke vrijheid kunnen verwerven. Heel langzaam vond er een normver andering plaats. De man, die ruim 50 jaar geleden voor 80 weeskinderen een huis liet bouwen en ze in twee ploe gen van 40 gedurende 12 uur liet wer ken en 12 uur slapen, gold in de tijd rond de eeuwwisseling als een goed mens, want hij gaf deze kinderen ook nog te eten. Door de veranderde norm zou deze man nu een uitbuiter genoemd worden. Aan het veranderen van deze norm is veel gedaan door de vakbe wegingen, die aanvankelijk verboden waren, maar die toch niet tegengehou den konden worden. Voor de erkenning moest echter een lange en felle strijd gevoerd worden. Stakingen door de ver bonden arbeiders bracht de werkgevers ertoe zich eveneens te organiseren en het ging hard tegen hard. In 1920 kwam de eerste collectieve ar beidsovereenkomst tot stand, waarbij lonen en werktijden geregeld werden. Bij het onderling overleg leerden werk gevers en werknemers elkaar als mens kennen en zij gingen elkaar waarderen en respecteren. De waardering en res pect was van belang in de strijd te gen de crisis en toen de oorlog uitbrak vielen alle verschillen tijdelijk weg in de strijd tegen de bezetter. De werkgevers- en werknemersorgani saties gingen uit elkaar omdat zij niet wilden samenwerken met de duitse or ganisaties en velen vroegen zich reeds tijdens de oorlog af hoe alles weer ge organiseerd zou moeten worden als Duitsland verslagen zou zijn. Na de bevrijding werd de Stichting van de Arbeid opgericht. Zij moest vorm geven aan de nieuwe gedachten die ontstonden tijdens de oorlog en die een vernieuwing van de verhouding tus sen werkgevers en werknemers beoogde. In het gezamenlijk gesprek bleek, dat overal het verlangen leefde dat hu mane gedachten het bedrijfsleven zou den beheersen. De nieuwe ideeën wer den onderwezen aan werkgevers en lei dinggevend personeel. Er werd aandacht geschonken aan de winstverdeling, waar van de werknemer ook zijn deel kreeg en kapitaal plus arbeid hoopten tot goe de resultaten te komen door samen werking. Dit is grotendeels gelukt al moet men het ook weer niet idealistisch zien. Opleidingscommissies, commissies voor veilig werken en geneeskunde- commissies hebben veel veranderd. Men tracht zoveel mogelijk de mensen op de plaatsen te zetten die hen het beste liggen en bedrijfspsychologen zijn hier voor ingeschakeld. I Er is een loopbaancontrole en men wil met gezamenlijk werken de producten leveren aan de gemeenschap, in de overtuiging, dat deze gemeenschap slechts gediend is met producten, die zo goed mogelijk zijn. De tijd van de bazen die alleen maar commandeerden, is voorbij. Nu is er het onderling over- 1 leg tussen werkgevers en werknemers I in het belang van het bedrijf. I Het ideaal is nog niet bereikt, maar de humanisering zet door en de mens krijgt steeds meer de gelegenheid zich als mens in het bedrijfleven te ontplooien. Zaterdag gaf de Hopman Masselman- groeD een ouderavond in het St. Josef- gebouw, die geopend v/erd door hopman C. v. d. Schoor. Hij verwelkomde de vele ouders, die gekomen waren om het contact met de groep te hernieuwen. Na het zingen van „Hoort, zegt het voort" werd er een film van de groep getoond, die opgenomen is door de heer M. H. de Buizer. Een ander filmpje liet zien hoe het toegaat bij de opname van een welp in de horde. Bij de opmars der gladiatoren werd door de „oude garde" stevig gemar cheerd en toen de rimboe-jachtfilm ge draaid was kwam het Hopman Massel- man Groep-Logboek met de dwaze gebr. Karamazow, een soort salto-mortale- akrobaten, een imitatie-Dorus, die niet hoefde te vertellen dat hij Tom Man- ders voorstelde en Dombo, de vliegende olifant. De heer De Buizer ontving van hop man v. d. Schoor het dankbaarheidsin signe, omdat hij voor zijn filmwerk zoveel voor de groep gedaan had. De heer C. Touwen, die de verkenners de eerste hulp bij ongelukken had bijge bracht, werd benoemd tot instructeur van de groep, waarna de heer v. d. Schoor, namens de ouders van de wel pen en de verkenners, het echtpaar v. d. Schoor huldigde voor het vele werk, dat zij verricht hadden voor de jongens van de Hopman Masselman- groep. De heer v. d. Schoor kreeg een kampeerbed en mevr. v. d. Schoor bloe men. De heer Helder sprak er zijn vreugde over uit, dat de heer v. d. Schoor, die tien jaar hopman van de groep was, niet uit de padvinderij verdwijnt al gaat hij het wat kalmer aan doen nu hopman Veldman de verkenners voor zijn rekening neemt en akela Houkes de welpen. Hopman Masselman, naar wie de groep genoemd is, deed voor de oorlog en korte tijd in de oorlog veel voor de padvinderij, die zijn liefde had. Zijn houding tijdens de bezetting was de houding van een man, die stond voor de waarachtigheid van zijn ideaal tot in de dood. De heer Helder had een por tret van wijlen Hopman Masselman geschilderd en hij bood dit de heer v. d. Schoor aan. Hopman v. d. Schoor heeft steeds de geest van Masselman levendig gehouden in de groep. Het spel van verkennen, dat de padvinder speelt, was voor hop man v. d. Schoor steeds het spel van verkennen van de jongensziel geweest. De heer v. d. Schoor beleefde in de padvinderij zijn roeping. Zijn leiding is steeds opbouwend geweest en zijn werk gericht op het leiden der daden drang van de jongens. Enkele gezellige spelletjes, een kamp vuur, sluiting door hopman v. d. Schoor en daarmee was het eind gekomen aan een waardevolle contactavond voor ouders, welpen en verkenners. Door het Winkelcentrum Koninginne laan, dat gevormd wordt door een 17- tal winkeliers in het winkelgedeelte van de Koninginnelaan, is een paaseier- prijsvraag georganiseerd, waaraan door Toen de heer J. Meeder op 23 novem ber 1954 zijn muziekwinkel in de F. C. Kuyperstraat opende was hij vast en zeker de jongste Soester winkelier en bij de heropening van „De Gouden Snaar", in de Steenhoffstraat, zal hij dat nog wel zijn, want hij is 21 jaar. Muziek was zijn hobby en hij heeft van deze hobby zijn beroep kunnen maken. In de F. C. Kuyperstraat was het niet ideaal, want de muziekschool en de zaak zaten elkaar wel eens in de wie len. Het kon dan ook gebeuren, dat een meisje of een jongen, die les kwa men nemen, hun akkordeonspel even moesten staken, omdat er een klant binnenkwam, die er recht op had ver staan te worden. Vele vragen naar platen moesten tot de heropening in de Steenhoffstraat onbeantwoord blijven, want slechts de niet-erkende merken konden verkocht worden omdat voor de standaardmer- i ken-verkoop eerst examen gedaan moest worden. Dit is nu gebeurd en er is geen plaat meer te bedenken, die er niet te krij gen is in De Gouden Snaar, die een prachtige collectie in de winkel en in de grote etalage heeft. De verkoop van bladmuziek werd uitgebreid en een af deling voor pianomuziek kan de mensen helpen, die meer van een piano dan van een akkordeon, banjo, mandoline, Hawaiian-guitaar of blokfluit houden. De akkordeonlessen worden door de heer Meeder zelf gegeven en voor de andere instrumenten is Jac. Pet, gui- tarist van de Ramblers, de leraar. In de F. C. Kuyperstraat gaf men les in de winkel en voor een deel op het Kerkpad, maar dat gaat nu veel beter want achter de winkel in de Steen hoffstraat is een leslokaal. Een maand is er gewerkt om de zaak in de Steenhoffstraat voor elkaar te krijgen. Het grootste deel is eigen werk, maar het goochelen met de kleuren, die het bijzonder aardig doen, is overgela ten aan de vakman. Opvallend is de scheiding tussen etalage en. winkel, j die werkelijk een scheiding is, maar j toch gelegenheid biedt van buiten het vele te zien wat niet in de etalage kon. De Steenhoffstraat heeft er een mooie zaak bij, die goed van pas zal komen als Soest straks groter wordt en de hoofdstraat steeds meer het winkelcen trum van onze gemeente wordt. alle inwoners van Soest kan worden deelgenomen. In de winkels van alle deelnemende winkeliers kunt U vanaf dinsdag 25 maart een formulier afhalen, waarop een foto is afgedrukt van alle deelne mers. De vraag, die u moet oplossen, is, hoe veel het totaal gewicht is van de 17 op het formulier voorkomende personen. Degene, die het juiste gewicht of het meest bijkomende gewicht raadt, ont vangt in de paasweek, als le prijs, 150 verse eieren. Er zijn in totaal 27 prijzen, allen in de vorm van eieren. Verdere bijzonderheden vindt U in een advertentie in ons blad van vrijdag a.s. Tempo, Adelaar, Pedaalridders en Amersfoort hebben weer een onder linge rit gehouden, waarbij Menze v. d. Broek eerste werd van de adspi- ranten en W. Kerkhof bij de amateurs en nieuwelingen zegevierde. De weersomstandigheden waren gun stig tijdens de rit, die voor de ama teurs en nieuwelingen 80 km. (70 ron den) en voor de adspiranten 30 km. (25 ronden) betekende. Bij de adspi ranten werd heel wat harder gereden dan de vorige week en reeds in de tweede ronde waren er achterblijvers, waarbij Anton Snijders en Ries van Deijssel. In de elfde ronde probeerde Nic Westhof en Doekemeijer er van door te gaan en dit lukte al duurde het enkele ronden voor zij het peleton ach ter zich konden laten, dat nu ingelopen werd door de amateurs en de nieuwe lingen. Het ging zo hard, dat ook Doe kemeijer en Westhof ingehaald werden. Zij konden het tempo niet bijhouden en raakten achter. In het verdere verloop van de strijd kwam weinig wijziging en tussen 6 man moest de eindsprint beslissen. Menze v. d. Broek trok een lange sprint aan en hij won met 1 lengte (30km.) in 50 minuten. 2. Adri v. d. Burgt (Tempo), 3. Wijnands (Pedaal ridders. 4. De Vries (Pedaalridders). 5. J. Rijn (Amersfoort). 6. Hoveling (Adelaar). 7. Veerman (Adelaar). 8. A. Doekemeijer (Tempo). 9. Nic Westhof (Tempo). 10. Dijkman (Adelaar). Bij de amateurs en de nieuwelingen bleven allen bij elkaar tot de tiende ronde. Toen ontsnapten 7 man, waar onder Koos van Selm en Gerrit Rut- tenberg. Zij behielden een aardige voor sprong tot de 21e ronde. Toen werden ze door de achtervolgers ingehaald. Inmiddels hadden Nol de Heus en Ger rit Bunschoten de strijd gestaakt. Na hen moesten er nog meer opgeven en de ongetraindheid door het nog korte seizoen zal hiervan wel de oorzaak zijn. In de 29e ronde ontsnapte opnieuw 7 man, waaronder Ruttenberg en Van Selm. Otto de Weerd en Wout van 't Klooster bevonden zich in de tweede groep van zeven. In de 48e ronde haal den de koplopers de achterblijvers in. Ruttenberg die blijkbaar wat veel van zijn krachten gevergd had, moest in de 56e ronde 5 man laten gaan. Hij viel terug in de tweede groep maar moest ook die laten gaan. Koos van Selm handhaafde zich goed in de eerste groep en in de eindsprint kwam hij op de tweede plaats. 1. W. Kerkhof (Adelaar). 80 km. in 2.10.48. 2. Koos van Selm (Tempo). 3. Morelissen (Amersfoort). 4. H. de Boer (Adelaar). 5. Boelens (Adelaar) op 1 ronde. 6. Gerrit Ruttenberg (Tempo). 7. Vervloet op 2 ronden. 8. Lensink. 9. Otto de Weerd (Tempo) en W. van 't Klooster (Tempo). Het eerste damesteam van de Mixed Hockey Club „Soest" heeft in de vierde ronde om de Amsterdambeker met 7-0 gewonnen van Den Bosch 2. Het is een overwinning geworden met veel vertoon van macht, omdat de Soester dames veel sterker waren, zo dat de tweede-klasser al gauw te mer ken kreeg, dat het een stevige neder laag mee naar Den Bosch zou nemen. Soest is met deze overwinning tot de kwartfinale doorgedrongen. Na tien minuten was het 3-0 door doel punten van Cockie de Beurs, Stans Hoppenbrouwers en Ank Groenendijk. 1 Den Bosch kwam er in deze periode nauwelijks aan te pas. Wat later kon de achterhoede van de gasten de aanval- j len van Soest wat beter verwerken Wanneer in de bezettingstijd de duitse overweldigers zich vergrepen aan voed sel, dat de burgerbevolking ten goede moest komen, werd steevast gezegd, dat dit voedsel niet goed voor onze gezondheid was. Zo was bijvoorbeeld brood van een speciale oorlogssamenstelling veel beter dan brood van alleen maar graan. Van het volksgeloof, dat eieren zo goed voor de gezondheid zijn, bleef ook geen spaan heel. Er bestond uitgerekend niets slechters en in feite was een ei alleen maar wat water met wat gele smurrie er door. Ik las in die dagen een artikel over kaas, waarin werd gezegd vooral uit te kijken met dit product, want door de een of andere omzetting van eiwit ten in ik weet niet meer wat, kon zo maar je hele lichaam in gruizelementen vallen Bij ieder zwart gekocht stukje kaas moest ik hieraan denken. Al dit boerenbedrog schoot me te bin nen, toen ik vorige week een radio spreker hoorde vertellen, dat gestan- dariseerde, afgeroomde melk, zoals wij die nu al jaren drinken, veel beter voor onze gezondheid is dan volle melk, want we eten toch al veel te vet. Mijn slager beweert juist het tegen overgestelde, omdat hij zijn vet en vet vlees aan de straatstenen niet kwijt kan, dus een van die twee kletst maar wat. Wel zei de radio-magere-melk-verdedi- ger dat we meer afgeroomde melk moeten gebruiken, maar ik denk dat hij, in het vuur van zijn betoog, uit het oog verloor, dat we dan met nog meer onverkoopbare boter blijven zitten. Dus hoe meer we drinken, hoe groter de narigheid. Nog altijd geloof ik, dat het voor de boeren en het publiek een zegen zou zijn, wanneer de zuivel zich los kon maken uit de politieke bemoeienis waarin ze getrokken is. Door al die geldverslindende instanties en „schappen" zijn de prijzen op een veel te hoog niveau gekomen. De zui vel, die voor ons land een drijfkurk had kunnen zijn, is een blok aan het been geworden. Een van de beste pei lers werd ondergraven door mannen „die er wel wat in zagen". Zij vergisten zich schromelijk en nu wordt de sof op de ruggen van boer en publiek uitgevochten. H. OEKMAN. en kwam zelf ook tot aanvallen. Het doelpunt viel echter aan de andere kant en het werd gemaakt door Stans Hoppenbrouwers, uit een voorzet van Lidy Steenstra. Een goede combinatie tussen Stans Hoopenbrouwers en Ank Groenendijk stelde de laatste in de ge legenheid het vijfde doelpunt te ma ken en kort voor rust maakte Stans Hoppenbrouwers er een half dozijn van. In de tweede helft kwamen de gasten veel sterker opzetten, maar Soest gaf geen gelegenheid tot doelpunten. Het laatste doelpunt ontstond uit een goed samenspel en door de goede stick techniek van Marion Ebbers werd het 7-0. Het tweede herenteam won met 2-1 van het derde team. In het eerste kwar tier was het derde elftal onmachtig om wat goeds te laten zien, maar daarna kwam er wat tekening in de strijd. Soest 2 hield het derde lang in de ver dediging en De Cneudt maakte het eerste doelpunt. Na rust maakte Spo- renberg er 2-0 van en even voor het eind van de wedstrijd redde W. van Ginsbergen de eer van het derde door het enige tegenpunt te scoren, zodat Soest 2 met 2-1 won. Door een late wijziging in een der ad vertenties is het onderschrift onder foto no. 48 foutief. Dit moet zijn de mooie dagen. Oplossingen metdie kans niet zullen niet als foutief worden aangemerkt. Op de weekmarkt te Amersfoort van vrijdag j.1. werden aangevoerd344 biggen in prijzen van 45,tot 58, 11 drachtige zeugen van 275,tot 375,en 2 guste zeugen van 225, tot 275,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 16.000 stuks. Hoendereieren van 12, tot 13,25. Middenprijs 12,40. Prijs per kg. 2,02 (basis 6IV2 gr.).

Soester Courant | 1958 | | pagina 1