SOEST. Jan v. Ginkel weer veldloopkampioen. Simavi-collecte. Prot.-christ. Partijen en de gemeenteraadsverkiezingen. Gezinsavond K.A.B Rendabel bijen houden. Bromfietser valt. Sportprogramma. Vier kinderen uit één gezin besmet. Kleine brand. Niet naar Turnhout. Feestavond P.V.O. Korfbal. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 „De Variant". VRIJDAG 21 MAART 1958. 36e JAARGANG no. 23. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. OURANT Abonn. p. kwart 2.10 per posft 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De 42-jarige Jan van Ginkel uit Baarn heeft opnieuw getoond dat hij het met glans kan opnemen tegen de jeugd bij de politie, want met grote voorsprong won hij de cror.s-country om het poli- tiekampioenschap van Nederland, wel ke woensdagmiddag op de terreinen van het Koninklijk domein gelopen is. Vorige jaren was het parcours in Soestduinen, maar nu had H.M. de Ko ningin toestemming gegeven de loop te houden op het terrein rond het paleis en een bijzonder zwaar parcours stelde hoge eisen aan de seniores, de adspiranten en de veteranen. De wedstrijden werden geopend door de heer H. G. Scholtmeijer namens het bestuur van het district Utrecht van de Marechaussee-sportvereniging en als voorzitter van S.P.S.V., die een groot deel van de organisatie verzorgde. In specteur Scholtmeijer verwelkomde jhr. mr C. Dedel, intendant van het paleis van H.M. de Koningin brigade-gene raal L. de Zeeuw van de Koninklijke Marechausseekolonel Kaub, divisie commandant van de marechaussee Am sterdam hoofdinspecteur J. Voerman van Bloemendaal, oud korpschef van Soestmajoor Colenbrander, districts commandant van de marechaussee Utrechthoofdinspecteur C. van Es, korpschef te Soestde burgemeesters van Soest en Baarn kolonel E. Meijer, territoriaal inspecteur van de rijkspo litie Amsterdam mr P. Cleveringa van het departement van binnenlandse za ken, afdeling politie, en hij deelde mee, dat Z.K.H. Prins Bernhard, bescherm heer van de Nederlandse Politie Sport bond, die aanwezig had willen zijn, door ziekte verhinderd was. De heer Scholtmeijer dankte de ge nodigden voor hun komst en de deel nemers voor hun aandeel in het orga niseren van deze wedstrijden. Het zou een zware cross worden op een moeilijk terrein en al spoedig bleek dit juist te zijn. Bij de juniores startte 44 lopers met Jan van Ginkel als de grote favoriet en verder Spee uit Bergen op Zoom, die vorige week Van Ginkel bedreigde en Brugman uit Maastricht. Na een vlotte start nam Van Ginkel spoedig de kop en hij heeft die niet meer afgestaan. Na de eerste rende kwam hij alleen door, op meer dan 100 meter gevolgd door Klomp en Brugman. Alleen ging de Baarnse crack door de finish. Zijn tijd over 8 km. was 27.45 min. Tweede werd J. F. M. Klomp, Maas- stricht, 29.12. 4. A. J. J. Mol, Den Haag, 29.24. 5. D. van Gameren, Arnhem, 29.34. 6. P. J. Spee, Bergen op Zoom, 29.40. 7. S. de Koning. 8. W. van Atten, Den Haag. 9. J. H. Triepels, Arnhem. De adspiranten waren in doorsnee ruim 20 jaar jonger dan de winnaar van de seniores, maar hun tijden waren slech ter dan van de seniores. C. M. Koe- voets uit Apeldoorn werd eerste (30.21). P. G. Schalkwijk, Apeldoorn, 30.22. 3. J. Roest, Apeldoorn, 31.35. 4. G. Jan sen, Nunspeet, 31.43. 5. K. L. Bosch, Overveen. 6. S. K. P. v. d. Haak. Over- veen. Bij de veteranen, die 4 km. lie pen, won O. Lamain, Amsterdam, in 15.30 minuten. 2. H. Westerhof, 15.55. B. Berkemeijer, Arnhem, 17.9. 4. W. van Soest, Haarlem. 5. A. C. Pieke, Haarlem. Na afloop van de wedstrijden reikte de voorzitter van de Nederlandsche Politie Sportbond, de heer G. J. Tim mermans, hoofdinspecteur te Velzen, de prijzen uit. In de cantine van de marechaussee, waar de lopers bijeen kwamen, dankte hij H.M. de Koningin, die het terrein voor deze wedstrijden beschikbaar had gesteld, jhr mr C. Dedel voor zijn goede zorgen, de commandant van de brigade Soestdijk van de marechaussee voor het beschikbaar stellen van de kazer ne en voor de organisatie en de geno digden, die met hun aanwezigheid sti mulerend gewerkt hadden. Sport is voor de politie harde noodzaak en de belangstelling van de autoriteiten kweekt interesse voor deze sport, die er toe meewerkt, dat een politieman onder alle omstandigheden weet hoe hij handelen moet. Hij dankte de lopers voor de opoffe ringen, die zij bij hun training niet kunnen ontlopen. De heer Timmermans sprak een dankwoord tot het bestuur van S.P.S.V. en de sportvereniging van de marechaussee, brigade Soest dijk en in het bijzonder tot luitenant Koeman en brigadier Bergman. Hij I dankte de heer Lanclé, oud-politieman, die voorzitter van de jury was en de wedstrijdleider, de heer Boerman. De voorzitter van de N.P.B. sprak er zijn vreugde over uit, dat de wedstrij den in zo'n prettige sfeer gehouden waren. Het parkoers met zand, sneeuw en ijs was bijzonder zwaar geweest, maar de getrainde lopers hadden de moeilijkheden overwonnen en de heer Timmermans raadde hen aan door te gaan met deze training. Jan van Ginkel kreeg de medaille voor het nationaal kampioenschap, terwijl de heer Timermans hem vorige week de medaille voor het districtskampi oenschap uitreikte. Van Ginkel had deze wedstrijd met enige schroom tegemoet gezien, omdat hij al in de leeftijd der veteranen is, maar het was uitstekend gegaan en de heer Timermans hoopte dat de na tionale kampioen op zijn voornemen om met de wedstrijdsport op te houden, zou terugkomen. De lopers Klomp en Brugman kregen als tweede en derde een medaille. Aan de veteranen, de heren Lamain, Westerhof en Berkemeijer reikte de heer Timmermans eveneens medailles uit. Hierna ontvingen de adspiranten hun prijzen. Koevoets, Schalkwijk en Roest bezetten de eerste drie plaatsen onder de 36. Bij de veteranen waren 10 deelnemers en van de 80 lopers was er slechts één uitgevallen. Het simavi-comité hier ter plaatse houdt in de week van 24-29 maart de jaarlijkse inzameling. De opbrengst is bestemd voor Surina me en Nieuw Guinea.. Het bestuur van Simavi heeft n.1. be sloten om in deze verwarde en onze kere toestand aan de nederlandse art sen in Indonesië niets te zenden. De Anti-Revolutionaire Partij, de Christelijk-Historische Unie en de Staatkundig Gereformeerde Partij zul len dit jaar, evenals in 1953, voor de gemeenteraadsverkiezingen weder ge zamenlijk met één lijst uitkomen. De candidaten zijn 1. J. v. d. Arend (A.R.). 2. C. van Andel (C.H.). 3. drs L. J. Dijkstra (A.R.). 4. J. W. D. Ber- kelbach van der Sprenkel, arts (C.H.). 5. D. de Haan (A.R.). 6. J. Kenemans (A.R.). 7. H. Terlouw (S.G.). 8. P. Beek man (A.R.). 9. Mevr. M. H. B. Muur- ling-Voorthuis (C.H.). 10. T. Terlouw (S.G.). 11. Th. Scheurwater (A.R.). 12. J. Verspui (C.H.). 13. G. H. Kersten (S.G.). 14. J. H. Bijsterbos (A.R.). 15. Chr. van der Zee (C.H.), 16. J. de Vries (A.R.). 17. J. van Ouwerkerk (C.H.). 18. J. B. van Schaik (A.R.). 19. A. Seisveld (A.R.). 20. ir P. L. Walraven (A.R.). De afd. Soesterberg van de K.A.B. houdt op maandag 24 maart a.s., des avonds 8 uur, in het noodgebouw bij de kerk haar 5e gezinsavond. Gegeven wordt de nieuwe sacramentele huwelijkssluiting, een filmprojectie met klankbeelden door Lumen, het instituut voor toegepaste foto- en filmkunst, op 5 mei 1957 opgenomen in r.k. kerk te Soesterberg. Na de pauze een passie-programma. Gisteravond sprak de heer C. Pater uit Bunnik voor de Soester bijenhou ders, in restaurant Zonneheuvel, over rendabel bijen houden. Door de afwezigheid van de voorzitter werd hij verwelkomd en ingeleid door de heer Van Elmpt. Hij deelde mee, dat verschillende Soes ter imkers in het voorjaar met hun vol ken naar het Flevomeer gaan omdat in Soest het land te schraal is voor de bijen in de lente. Van de zomer gaat het hier beter. De heer Pater raadde de imkers aan een vaste bedrijfsmethode bij het hou den van bijen te kiezen. Vakkennis en goede bijenkasten van één soort zijn tevens nodig. Zesraams- kasten dient men te hebben, maar nog belangrijker is, dat men een bedrijfs- methode niet klakkeloos van een ander of uit een tijdschrift overneemt. De bedrijfsmethode moet passend zijn voor de omgeving waar men woont. Men moet vasthouden aan een bepaalde methode en niet halverwege het sei zoen overstappen op een andere. Wie thuis genoeg gelegenheid tot ho- ningwinning heeft hoeft niet te reizen met de bijen, maar als er wel gereisd moet worden dan in het voorjaar naar fruit of koolzaad. De N.O.-polder heeft weinig koolzaad velden maar in de Flevopolder is 600 ha. uitgezaaid. Het koolzaad ligt daar op vrij lichte grond, zodat men niet de honingdracht van de vette grond krijgt. In het voorjaar zal 2000 ha. koolzaad uitgezaaid worden op zwaardere grond. In de Flevopolder kunnen de bijen te vens terecht op 300 ha. moeras-andijvie en enige honderden hectaren zee-asters. Op de dijken is kiaver te vinden. Bij het reizen moet men kiezen tussen fruit of koolzaad. Beiden nemen is niet juist. Zodra het weer omslaat moet de bijen houder voorjaarsinspectie houden. Kleine en zwakke volken moeten bij elkaar gevoegd worden om sterke vol ken te krijgen. Men moet royaal zijn met kunstraat. Om de drie jaar moe ten de kunstraten vernieuwd worden. De honing moet men tegen de juiste prijs verkopen en niet de ene pot voor 90 ct. en de andere voor 1,50. Het is gewenst dat het bestuur van de vereniging hierbij richtlijnen geeft. Het verdient aanbeveling de honing niet in jampotten te doen maar in sier lijke bokalen, waaraan de verbruiker kan zien dat hij nederlands fabrikaat heeft. Met de verkoop van honing alleen is men er niet. De verzamelde was brengt ook zijn geld op.'* Voor het stuifmeel kan men ongeveer 20,per kilo krijgen en er is vooral in Frankrijk heel veel vraag naar Koninginnegelei. De kithars uit de kast brengt ongeveer 2,50 per kilo op. Het verdient aanbeveling ook zelf eens een bijenvolk te telen, want er is een tekort aan bijenvolken. Niet alleen dit brengt geld op, waardoor het bijen- houden rendabel wordt, maar ook het reizen naar het fruit, want de fruit teler geeft bestuivingsgeld. De heer Pa ter beval het volgen van cursussen aan. Een bromfietser, die van de Soester- bergsestraat de Ossendamweg opreed, nam de bocht verkeerd waardoor hij viel. Hij sloeg met zijn hoofd tegen een boom en moest naar het St. Elisa- beth ziekenhuis gebracht worden. Het slachtoffer, de Soestenaar G.S., had een hersenschudding opgelopen. Voetbal. Zaterdag B.D.C. aL.V.V. a, 4.15 uur. B.D.C. bLimvio b, 3 uur. Welpen B.D.C. 1Hoogland 1, 2 uur. Welpen Quick 5B.D.C. 2, 2 uur. B.F.C. b—S.EC. a, 2.45 uur. Baarn cS.E.C. b, 3 uur. Welpen C.J.V.V. 1—S.E.C. 1, 2 uur. Welpen S.E.C. 2Quick 2, 2.45 uur. Welpen S.E.C. 3—H.V.C. 6, 2 uur. Zondag S.E.C. 1B.V.C. 1 (derde kl.), 2.30 uur. In het S.EC-elftal zullen de gebroeders Maas en Otto Maassen meespelen. Zij vervangen Brouwer en De Bruin, die geblesseerd zijn. S.E.C. 4Victoria 4, 12 uur. Avance 1B.D.C. 1, 2.30 uur. Hilversum 5B.D.C. 2, 12 uur. Meervogels 3B.D.C. 3, 2.30 uur. Actief 4—B.D.C. 4, 12 uur. B.D.C. A—Actief A, 12 uur. Hockey. Zaterdag. Meisjes Soest AKampong A, 2.30 u., Schriksl. Soest BA'foort B, 2.15 u., Birkstraat. Jongens Soest BVoordaan A, 3.45 u., Schriksl. Soest DS.C.H.C. E, 3.30 u. Birkstr. Kampong CSoest C, 4 uur. Schaerweide BSoest A, 3.45 uur. Zondag. Dames Soest 3 en 4 comb.Kameleon 3, 12 u., Schrikslaan. H.I.C. 2—Soest 1, 12 uur. Heren Soest 1Voordaan 3, 2 u. Schrikslaan. Kampong 6Soest 3, 2 uur. „Vier kinderen uit het gezin van de heer A. D. in Bergambacht, dat 8 per sonen telt, zijn dezer dagen opgenomen in het sanatoiium „Oranje Nassau Oord" te Renkum. De kinderen bleken met t.b.c, besmet te zijn door een 60- jarige man, die reeds enige tijd bij de familie inwoonde. De man is in het ziekenhuis te Gouda opgenomen. Na onderzoek kwam aan het licht, dat de man zich aan het be volkingsonderzoek op t.b.c. twee jaar geleden heeft weten te onttrekken." Tot zover het bericht, dat een dezer dagen in de pers is verschenen. Zorg er voor, dat dit niet een van uw kinderen kan overkomen en ouderen zorgt er voor, dat u dit anderen niet zult kunnen aandoen. Het besmettelijke karakter van de tu berculose en de veelal zeer verborgen aard van de afwijkingen, waardoor in vele gevallen eerst korter of langer tijd na het ontstaan van het ziekte proces, meermalen geheel toevallig, een long-t.b.c. wordt gevonden, maken, dat contactbesmettingen thans nog veel te veel voorkomen. Een dergelijk bevolkingsonderzoek, waaraan de in het couranten-berichtje genoemde man zich aldaar had onttrok ken, vindt binnenkort ook in Soest plaats en de wens van het gemeente bestuur is, dat in onze gemeente zich niemand zal onttrekken aan dit onder zoek. Inmiddels heeft iedere inwoner van Soest van 12 jaar en ouder een en- quêtekaart ontvangen, en heeft u be paalde wensen (alleen 's morgens, al leen 's middags of alleen 's avonds), stuurt u dan de kaart binnen een week terug aan het gemeentebestuur met duidelijke omschrijving van uw wensen. Het gehele onderzoek zal 20.000 per sonen omvatten en vereist een grondige voorbereidingeen spoedige terugzen ding van de enquêtekaarten is daarom dringend gewenkt. Het onderzoek zal plaats vinden in de periode van 1 mei tot half juni 1958. Door het vlam vatten van een gasslang brak brand uit in een huis aan de Oude Utrechtseweg. De brandweer was snel aanwezig maar hoefde de nevelspuit niet te gebruiken omdat het nogal los liep. De brandschade was slechts gering. De sportweek, die de komende zomer door de Soester Sportfederatie georga niseerd wordt, zal van 5-12 juli plaats vinden, maar het aangekondigde be zoek aan Turnhout gaat niet door om dat de Belgen, die twee jaar geleden onze gemeente bezochten, nog even willen wachten met het beantwoorden van dit bezoek. In tegenstelling met de mededeling in de advertentie betreffende de propa- ganda-feestavond, in ons nummer van dinsdag j.1., wordt bericht, dat aan de in advertentie genoemde adressen kaar ten verkrijgbaar zijn t.e.m. 29 maart. Kaarten zijn ook verkrijgbaar bij de heer C. Klomp, kapper, Koninginne- laan 68. Zaterdag ging het adspirantenteam an E.D.O. naar Veenendaal, waar S.K.F. als gastvrouw optrad. De E.D.O.-spelers, die de laatste wed strijd met 0-1 van S.K.F. verloren had den, trokken direct sterk van leer en reeds bij de eerste aanval werd de score geopend. G. Kunz maakte 1-0. Het tweede doelpunt nam M. Spijker voor zijn rekening. De E.D.O.-verdedi- ging met J. Schiffart, W. Roeten, H. van Dijk en F. de Leeuw deed het uitstekendelke S.K.F.-aanval werd keurig onderschept. Na rust verhoogde G. Kunz en M. Spij ker de score, zodat de E.D.O.-adspi- ranten met een verdiende 4-0-overwin- ning naar huis terug konden gaan. In een slecht gespeelde wedstrijd heeft E.D.O. 2 zondag toch nog een goed resultaat weten te behalen tegen het sterke Samos. Het werd een 1-1-gelijk spel. Samos ging direct in eén hoog tempo van start en kreeg volop gele- Het gisteravond geëindigde conflict tussen de K.L.M.-directie en haar pi loten trok, door de bijzondere plaats die de K.L.M. in onze harten inneemt, iedere nederlander zich persoonlijk aan, al lag de sympathie niet bij iedereen bij dezelfde partij. Maar onverschillig aan welke kant de sympathie ligt, we zijn het er wel over eens, dat het bij onze K.L.M. niet tot een staking had mogen komen, want de K.L.M. en ook de piloten verliezen door een staking een zeer groot deel van de zo op glorieuze wijze door de gehele wereld verworven goodwill, een goodwill die veel verder gaat dan de ongeveer 2V2 miljoen, die deze staking heeft gekost. Van mannen met een ontwikkeling als waaruit de K.L.M.-directie en het corps piloten bestaat, hadden wij mogen verwachten, dat zij de consequenties van hun stap hadden voorzien, want er werd een wel zeer pijnlijke situatie geschapen. Ik wil hier niet treden in een beoor deling van de reeds zo lang hangende salariseisen der piloten, al vind ik een salaris, dat, naar gelang van de dienst jaren, kan oplopen tot ca. 50.000,— per jaar met premievrije verzekering enzo, een niet onaardig loon. Uit het uitblijven van arbitrage over hun looneisen hebben de piloten wel kunnen concluderen, dat hun eisen in Den Haag niet in zo heel erg goede aarde vielen. Minister Suurhof heeft zich dan ook kennelijk van het conflict gedistan- cieerd, want voor hem was het wel bijzonder pijnlijk. In de rumoerige dagen van de souve- reiniteitsoverdracht immers, deed hij in Indonesië aan de leden van de toen juist opgerichte vakverenigingen uit de doeken, wat de techniek van het staken was. Staken is een voorrecht dat, op het juiste ogenblik gehanteerd, altijd tot het doel leidt, zei hij tot de Indo nesiërs. Dit was zijn goed recht en daarom zal het niemand verwonderen, dat geen bemiddeling in het conflict werd verleend. Maar laten we er niet langer over pra ten. Het conflict is ten einde en er zal geen nederlander zijn, die zich niet opgelucht voelt. Dat het ontslag van de twee piloten tevens werd ingetrokken strekt de K.L.M.-directie tot eer. Zij behoeft niet het gevoel te hebben het pleit te hebben verloren. In momenten waarin de ge moederen iets verhit zijn zeggen en doen wij allen wel eens dingen, welke wij een ogenblik later betreuren. De wijsheid heeft gezegenvierd in het belang van Nederland, de K.L.M. en de piloten. H. OEKMAN. genheid de score te openen, maar zij maakte er geen gebruik van. Pas 10 minuten voor rust namen de Utrechtenaren een 1-0-voorsprong. Na rust had E.D.O. een licht overwicht, dit vooral door het goede middenvakspel van H. de Ruig. De aanval van E.D.O. 2 vlotte niet zo best. Alleen A. Nieuwenhuis speelde - na een afwezigheid van een jaar - rustig en subliem. Het zag ernaar uit, dat E.D.O., door het slechte schieten van de aanval, wederom een 0-1-neder- laag zou lijden, maar een kwartier voor het einde wist E. Kreger in moei lijke positie te scoren, zodat Samos en E.D.O. de punten deelden. De heropgerichte damvereniging „De Variant" heeft deze week een oriënte ringswedstrijd gehouden, waarbij in on derlinge partijen het wedstrijd spelen en het noteren beoefend werd. Ver schillende spelers lieten hierbij zien, dat zij op het 100-ruiten bord niet gauw het veld ruimen. Onder hen was de heer Blokland, die het zijn tegen stander zeer moeilijk maakte door zijn aanvallend spel. De heren De Ruiter en Bremer oefenden zich speciaal in de verdediging. De Variant kan van deze nieuwe spelers verwachten, dat het sterke figuren voor de damclub zullen worden.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1