De aanstaande verkiezingen. BRANDWEER TELEF. 3333 SOEST Natuurbeschermingswacht „Eeraland". PROVINCIALE STATEN. VERKIEZING Groninger Vereniging. Kath. Vrouwengemeenschap. ONZE FOTOPRIJSVRAAG. Volleybal S.V.V. IN DE HOEK. Aanrijding. Vernieling. Het weerbericht. DINSDAG 25 MAABT 1958. 36e JAARGANG no. 21. SOE5TER OURANT Verschijat Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.16 per pos! 2.25 U1TGAV2: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35. SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Als wij morgen naar de stembus gaan om de provinciale staten te kiezen dan zal dat de elfde stemming zijn na de bevrijding en de twaalfde volgt op 28 mei. In 1946 werd driemaal gestemd (voor trweede kamer, provinciale staten en de gemeenteraad), in 1948 voor de tweede kamer, in 1949 voor de gemeenteraad, in 1950 voor de provinciale staten, in 1952 voor de tweede kamer, in 1953 roor de gemeenteraad, in 1954 voor de proviciale staten en in 1956 voor de tweede kamer. In 1939 werd de laatste vooroorlogse stemming van de gemeenteraad ook in Soest gehouden. Er waren toen bijna 9800 stemgerechtigden van wie 9017 hun stem uitbrachten. Hiervan waren er 8386 geldig. De Hoorns-Katholieken kregen er 2676 (31,9%), de S.D.A.P. 1201 (14,3 op de Protestants- Chris telijke lijst werden 2425 stemmen uit gebracht (28,9 en de liberalen kre gen 962 stemmen (11,5 De overige partijen (waaronder de N.S.B. en communisten) verwierven 1122 stemmen (13,4%). De bevrijding kwam en met haar een herwaardering van de politieke par tijen. De nationaal socialisten waren verdwenen en de communisten stonden viij aardig in de gunst. De katholieken bleven nagenoeg van gelijke kracht, de socialisten stegen met sprongen in stem- menaantal, vergeleken bij de laatste vooroorlogse stemming, de A.R. en C.H.U. liepen iets achteruit, evenals de liberalen, die zich nu als V.V.D. aan kondigden. De Staatkundig Gerefor meerden gingen meedoen en 10 stem mingen lang is er een kleine opgang of een kleine neergang geweest voor alle partijen, zonder dat van geweldige verschuivingen gesproken kan worden. Alleen de communisten, die in 1946 nog 9 van de stemmen in Soest had den, zakten steeds meer af en bij de laatste verkiezingen kwamen ze niet verder dan 1,9 Het aantal geldige stemmen steeg van 10974 in 1946 tot 13649 in 1956. De per centages waarmee de K.V.P. tienmaal 28.9, 30.6, 31, 27.7, 32.7, 31.6, 27.1, 33.6, J2.9 en 30.9. In tien jaar dus een toename van 2 De percentages 27.7, 27.1 waren zo laag omdat de lijst Weiter toen 2.5 en 3.4 procent kreeg. De P.v.d.A. begon in 1946 met 25.9 In de volgende jaren was het 22.8, 20.4, 20.6, 18.1, 20.8, 23.6, 21.9, 23.3, 28.2. Een toename van 2,3 in tien jaar met tussentijds verschillende diep tepunten. De Anti-revolutionairen startten in 1946 met 18.6 en in 1956 waren zij teruggelopen tot 14.4 Voor de ge meenteraadsverkiezingen van 1953 maakten zij deel uit van de prot. chr. lijst, die 27.3 van de stemmen kreeg. Van 18,6 tot 14.4 kwam de A.R.- partij via 18.1, 19.3, 20.6, 20.4, 21.2, 17.2 en 17.7. Van 1954 op 1956 een ach teruitgang van 3,3 De C.H.U. boekte winst door van 6.3 in 1946 op 7,3 in 1956 te komen. Het hoogste percentage werd behaald in 1950 (provinciale staten) 8,8 De Partij van de Vrijheid, later de V.V.D.startte met 8.9 in 1946 en ging steeds vooruit, al was er bij de ge meenteraadsverkiezingen van 1946 een kleine terugval 8.9, 9.3, 7.8, 11.6, 10.7, 12.9, 13.6, 13.9 en bij de laatste verkie zingen opnieuw een kleine achteruit gang tot 13,1. In 1949 hadden V.V.D. en C.H.U. sa men een lijst en zij kwamen tot 19.8 van de stemmen. De 9% van de communisten in 1946 werd 9,4 in datzelfde jaar, maar kort daarop 9,3 en in 1949 kwam de eerste zware klap toen het percentage terug liep tot 5,1. In 1949 werd het 5,2 en daarna ging het steeds bergafwaards 4.8, 3.7, 3.6, 2.1, 1.9. De Staatkundig Gereformeerde Partij startte in 1946 met 1.6 en via 1.5, 2.2, 1.6, 2:5 kwam het tot 1.9 bij de laatste verkiezingen. In 1953 maakte de S.G.P. deel uit van de prot. chr. lijst. De natuurbeschermingswacht „Kern land" heeft, in restaurant Zonneheuvel, de jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van de heer P. M. Wijs muller, die na zijn welkomstwoord her innerde aan het overlijden van de heer Sj. Sytema, die in het voorjaar van 1957, als bestuurslid, een deel van de voorbereiding van het congres op zich genomen had, maar spoedig daarna ziek werd en enkele weken later over leed. De vereniging verloor in hem niet alleen een goed bestuurslid en na- tuurwachter maar ook een trouw vriend. Staande herdacht men het over leden lid. De voorzitter kon tot zijn vreugde mee delen, dat men algemeen van oordeel was, dat 't tweedaags congres, dat door afdeling Soest georganiseerd werd, uit stekend geslaagd is. Hij dankte zijn medebestuursleden en mevr. Van Ca- pelle voor het vele werk dat zij ver richt hadden om dit goede slagen mo gelijk te maken. Tevens werd dank gebracht aan de heren Bergers, Goudriaan en Terhorst van de V.V.V. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de burgemeester, waarin deze de natuurwachters dank bracht voor het vele werk dat zij verrichten om het Soester natuurschoon te behou den. De notulen werden gelezen door de secretaris, de heer B. J. Vellenga, waar na de leider, de heer Klein Molenkamp, een verslag uitbracht van de werkzaam heden in het afgelopen jaar. Op 1 januari 1957 waren er 22 leden, maar op 31 december waren er nog maar 18 over. De natuurwachters hadden vaak verstek moeten laten gaan door het slechte weer. Er was assistentie ver leend bij enkele uitvoeringen, die in het openluchttheater gehouden werden en bij de Victoria bromfietsrit. In 1957 werden 652 waarschuwingen gegeven tegen 584 in 1956. Deze waarschuwingen golden het rijden van bromfietsers op rijwielpaden, het roken in bossen, het klimmen in bomen, het motorrijden op bospaden, het plaat sen van auto's in brandgangen, het plaatsen van auto's in het bos, het fiet sen buiten de paden, het schieten met een katapult, het snijden in bomen, het ledigen van vuilnisemmers in het bos, het lopen in plantsoenen, plukken van bloemen, vernielen, het lopen door de jonge aanplant, het los laten lopen van honden, vuurtje stoken, het gebruik van kooktoestellen in de bossen en het op zetten van tenten op plaatsen waar die niet mogen staan. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat twee leden de vereniging door de dood ontvallen waren. Ook in het afgelopen jaar moest de vereniging er varen, dat er gebrek is aan jonge na tuurwachters, die de animo bezitten om door te zetten. In het afgelopen jaar is er geen causerie- of contact avond gehouden omdat in 1956 geble ken was dat hiervoor weinig interesse is. Er zijn vele bestuursvergaderingen en besprekingen gehouden in verband met het congres, dat in mei werd ge houden. Uit het financieel overzicht bleek dat er een batig saldo was, dat voor een deel te danken was aan de royale steun van de gemeente bij het houden van het congres. Er zijn op het ogenblik 33 contribue rende leden en 6 contribuerende instan ties. Er is behoefte aan donateurs, die het belang van de natuurbescherming inzien en dit willen tonen door de na tuur oeschermingwacht financieel 1e steuntn. De vereniging zal trachten do- ïateurs te werven door het uitgeven van folders, waarin de voordelen va;" de natuurbeschermingswacht zullen wcr- 'it*n opgesomd. Namens de kascommissie verklaarde de heer Van Capelle dat het financi eel beheer niets te wensen overliet. Er was een vacature ontstaan door het overlijden van de heer Sytema. Het bestuur had de heer G. Hiemstra kan didaat gesteld en deze werd bij akkla- matie gekozen. De heer Huizinga uit Soestduinen ver wonderde zich over een schrijven, dat bezoekers van een deel der gemeente bij het natuurbad altijd maar onge straft dit mooie stukje als vuilnisbelt Morgenavond zullen wij aan ons bureau de uitslag van de te Soest te houden stemming voor de ver kiezing van de Provinciale Staten bekend maken. De eerste uitslagen worden tegen 8 uur verwacht, daar de stem- bureau's ditmaal voor het eerst tot 7 uur 's avonds geopend zijn. g bruiken of takken afsnijden om thuis te laten zien dat ze in de natuur ge weest zijn. De vereniging zal op dit deel wat scherper toezien. De voorzitter moest ondermeer uit dit schrijven con cluderen dat 90 van het publiek een recreatie-oord niet waard is. De heer Swager had gemerkt, dat langs de Soesterbergsestraat bijzonder oude en mooie vliegdennen en andere bomen gtkapt waren, waarvan het uiterlijk deed vermoeden dat ze nog kerngezond waren. Als dit is om de jonge aanplant meer kans te geven dan gaat dit toch ten koste van het natuurschoon, want dergelijke bomen zijn onvervangbaar. Er zal onderzocht worden of nog meer bomen dezelfde weg zullen gaan en de vereniging zal proberen ze te behouden wanneer het om gezonde bomen gaat. De voordrachtkunstenaar Jan Zijl, die geen onbekende is bij de leden van de Groninger Vereniging, heeft zaterdag- wond in de Gouden Ploeg een program ma van voordrachten en vertellingen uit het Groninge, land gebracht. Er was vooraf f en korte vergadering, onder voorzitterschap van de heer K. Veenkamp, die de leden van de zuster vereniging uit Baarn verwelkomde alsmede drie dames, die, als zusters, ge lijktijdig lid geworden waren. De heer H. v. d. Kuil, die bedankt had als be stuurslid, werd opgevolgd door de heer J. de Jong. In het gebouw Ludgardis sprak de heer Visser voor een aandachtig gehoor over zijn overgang naar de R.K. Kerk. Als enige zoon van een rechtzinnig predikant, die jong stierf, werd de heer Visser dominee. Hij begon zijn loopbaan in Noordwijk en werd in 1946 beroepen in Bunscho ten. Spreker zegt tot de overtuiging te zijn gekomen van de geloofswaarheden in de katholieke kerk, waardoor hij moest breken met zijn gemeente, die hem zeer na aan het hart lag en nog ligt. Verder zei spr., dat hij louter en alleen tot zijn overgang gekomen is door bij belstudie en niet door het lezen van katholieke lectuur. Bij het lezen en overwegen van de woorden Verzamel de schatten voor de hemel" drong de volle betekenis van deze woorden tot hem door en ook dat het mogelijk was door verdiensten van goede werken de hemel te verdie nen. Door enkele sterfgevallen in zijn ge meente tot ernstig nadenken gebracht, werd het de heer Visser duidelijk, dat er naast hemel en hel ook een plaats van loutering moest zijn en in de bijbel zoekende vond hij in duidelijke taal de bevestiging van deze gedachte. Met schrik ontdekte spreker dat dit een „roomse" gedachte was. Dat Maria in de protestantse kerk niet de plaats krijgt die haar toekomt, drong tot spreker door toen hij in het Magnificat las „Van nu af zullen alle geslachten mij zalig prijzen". Luc. 1 46-55. In 1952 was de heer Visser overtuigd, dat hij niet langer dominee kon blijven en hij liet vanaf de kansel bekend ma ken dat hij niet kon preken wegens geloofsmoeilijkheden. In "53 legde de heer Visser zijn ambt neer, leerde in de abdij te Oosterhout het kath. geloof kennen en werd opge nomen in de R.K. Kerk. Spreker noemt zich geen bekeerling want wat hij nu gelooft heeft hij al tijd geloofdalleen is zijn geloof nu rijker en dieper doordat hij niet meer over zoveel dingen heen leest als voor heen. Het uitdragen van Gods woord is de heer Visser een levensbehoefte. Daarom is hij gelukkig dat hij kan wer ken als godsdienstleraar in Nijmegen In dit nummer treffen onze le zers de 3e serie foto's aan van de grote foto-prijsvraag en in onze courant van a.s. dinsdag, 1 april, plaatsen wij de vierde en laatste serie. De belangstelling voor deze prijs vraag is overweldigend, zowel van de zijde der winkeliers als van de lezers. Te voren hadden wij reeds vast gesteld, dat de prijsvraag niet langer dan vier weken mocht lopen, omdat op dinsdag, 8 april, de dag na Pasen, ons blad niet kan verschijnen. Als gevolg hiervan moesten wij enkele zakenlieden, die wat laat waren met hun opgave voor deel name, teleurstellen. Zij ontvingen van ons bericht, dat de 112 plaatsen (4 x 28) waren vol geboekt. Wij zijn overtuigd hen een vol gende maal onder de deelnemers aan te treffen, want dat wij nog eens met een belangrijke attrac tie zullen komen staat wel vast. Van de zijde der lezers bereiken ons de meest uiteenlopende vra gen. De belangrijkste vragen zijn echter wel op welke wijze en wan neer oplossingen moeten worden ingezonden. In verband hiermede berichten wij, dat wij in onze courant van dinsdag a.s., het blad dus waarin de laatste serie foto's zal verschij nen een invulformulier zullen in leggen, welke voor het inzenden der oplossing moet worden ge bruikt. Daar zeer veel inzendingen zullen binnenkomen, is het begrijpelijk, dat wij hierin wat eenheid moe ten brengen. Op elk der 112 op het formulier voorkomende lijntjes moeten ach tereenvolgens worden ingevuld het cijfer en de woorden achter dit cijfer, zoals deze voorkomen op onze fotopagina's en daarachter de juiste naam van de deelnemende firma, zoals deze voorkomt in de advertentie van de desbetreffende firma, welke in dezelfde courant is geplaatst waarin de foto van be doelde firma werd opgenomen. We beginnen dus met 1 en eindi gen met 112. Denk er echter wel om niets an ders dan de juiste naam van de deelnemende firma, dus zonder toevoeging van adres, telefoon nummer of iets dergelijks. Zoals wij reeds hebben gemeld mogen alle leden van een gezin, waarvan het hoofd bij ons als abonné staat ingeschreven een op lossing inzenden. In elke courant van a.s. dinsdag sluiten wij echter slechts één in vulformulier in. Meerdere exem plaren kunnen aan ons bureau gratis worden afgehaald. De Administratie SOESTER COURANT. en Leiden. Hij preekt nog graag en doet dat soms in besloten kring. „Wij staan niet zo ver van onze gere formeerde broeders af als wij wel denken", aldus spreker. „Laat ons bidden voor de eenheid, opdat wij samen mogen staan in de volheid van de Kerk. Eenmaal zullen wij samen zijn met allen die Christus hebben liefgehad." Na de pauze was er een levendige dis cussie. De presidente dankte de spre ker en sloot met gebed. Het tweede herenteam heeft vorige week in de competitie te Amersfoort een opmerkelijke prestatie geleverd door de ongeslagen koploper in de der de klasse, Meteoor 1, een verrassende 1-2-nederlaag toe te brengen. Tijdens de eerste set zag het er niet naar uit dat S.V.V. zou gaan winnen, want de Meteoor-heren overspeelden met harde smashes en taktisch gespeel de ballen de Soester heren geheel. Deze set werd dan ook met 15-0 door Meteoor gewonnen. De tweede set had een bijzonder spannend verloop door dat S.V.V. het juiste tegenspel wist te Al lijkt het er, wat de temperatuur be treft, heel niet op, toch is het al een paar dagen lente en voor we het weten komen, naar we hopen, aanstonds weer de stromen bezoekers door en in onze gemeente. Bij de vele plekjes en bezienswaardig heden, die zij herkennen van vorige jaren, zullen onze gasten helaas ook nog het stomme verkeersobstakel in de Van Weedestraat aantreffen. Vorig jaar heb ik ze gezegd volgend jaar is de zaak voor elkaar, let maar eens op. Pessimisten zeiden toen, dat ik dat 10 jaar geleden ook al beweerden, maar ik verzekerde onze gasten dit keer is het heus en waarachtig waar volgend jaar hebben we een doorlopend rij wielpad en behoef je geen acrobaat mee te zijn om daar op je fiets te blij ven zitten. Het gaat er nu toch echter veel op lij ken, dat de zwartkijkers gelijk krijgen, want, ondanks de geruchten over over eenstemming en de spectaculaire uit zetting van een jaar geleden, gebeurt er niets, althans niets zichtbaars. Hopenlijk draaien hier of in Utrecht, achter de schermen, de ambtelijke mo lens, maar wanneer ooit, draaien ze dan nu toch wel zeer langzaam. Is het nu niet mogelijk dit speciale ge val met een beetje buitenmodel voort varendheid af te wikkelen Enige maanden geleden hoorden we, dat de partijen, wat de prijs betreft, overeenstemming hadden bereikt. Nu is het mij wel bekend, dat de ge wone gang van zaken met gemeente raad en Provinciale Staten erg tijdro vend is, maar voor een urgent geval als dit, waarin het feitelijk een wonder is, dat er niet dagelijks ongelukken ge beuren, moet het toch mogelijk zijn het zaakje in een paar weken aan de kant te maken. We hebben nog een grote maand de tijd. Dan gaat de doortocht door onze gemeente weer beginnen tot minstens eind september. Laten we de mensen nu eens laten zien, dat, wanneer het moet, wij het in Soest ook vlot kunnen en zorgen dat die sta in de weg met een paar weken is opgeruimd. H. OEKMAN. vinden. Door goed blokkeren en op stellen werden vele Meteoor aanvallen onschadelijk gemaakt. Aanvankelijk wist Meteoor nog een ruime voorsprong te nemen, maar bij de stand 8-13 nam S.V.V. de aanval over en won deze set met 16-14. In de beslissende set gaf S.V.V. de toon aan en nam direct 'n ruime voorsprong. Er werd door Meteoor verwoed gevoch ten, maar dit kon niet verhinderen dat S.V.V. met prima smashes deze set met 15-10 won. Ook de jeugd had een zware wedstrijd en wel tegen Vios 4, dat door de over winning op S.V.V. 2 weer de volle kans op het kampioenschap kreeg. De jongens weerden zich uitstekend tegen hun tweemaal oudere tegenstanders. In een gelijkopgaande strijd nam Vios de eerste set voor haar rekening met 15-12. S.V.V. bracht de verhouding weer in evenwicht door de tweede set te win nen met 14-16, Een kleine inzinking bij de S.V.V.-jeugd was voor de Vios- heren voldoende om de beslissende set met 15-8 te winnen. J. H. van de B. alhier reed gistermid dag, op de Lange Brinkweg, tegen een vrachtauto, welke het terrein van de slachtplaats verliet, waardoor zijn wa gen schade opliep. Er ontstond onenigheid over de vraag of de vrachtwagen op het moment van de aanrijding wel of niet stilstond. In het afgelopen weekeinde hebben meerdere knapen, op het terrein van de Tricotagefabriek aan de Beckeringh- straat, een aantal eterniet-platen doen sneuvelen en andere vernielingen aan gericht. De politie stelt een onderzoek in. De heer J. F. den Tonkelaar zal don derdagavond, in het Oranje Hotel, spre ken over „Hoe een weerbericht tot stand komt", een praatje met een plaat je over de weersverwachting.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1