GARDO Zwitsaletten lAntiekhuis in Soestdijk? Beckeringstraat 20 Soestdijk tel. 3041 Soest voor 30 GARD O'S KINDER WAGENBEDRIJVEN extra bij door extra a< HOLLANDIA INKOOP - VERKOOP Tere huid? DE KRACHTBEVRIEZER KLASSIEK MANTELKOSTLLM Repareert alles aan Uw kinderwagen Kappen - Zeiltjes - Wielen - Banden - Spuiten Verchromen - Bekleden enz. KETTINGWEG 4 TELEF 3718- BAARN "AABN r.OES rViiÖOELBURG Het bezoek vany het Britse koningspaar aan ons land is door een hartelijk wel kom uit de bevolking en in de pers ver gezeld gegaan. Het was voor de Neder landers een vreugde de koninklijke echtgenoten, de lieftallige koningin, zo wel als de bescheiden prins, zich hier te zien bewegen en de ontmoeting tussen de beide vorstenhuizen gade te slaan. Bij een statiebezoek als wij beleefden welt van zelf een stuk geschiedenis omhoog. Men gaat zich rekenschap ge ven van de rijke en vaak bewogen be trekkingen tussen Groot-Brittannië en Amersfoort - Bloemendal lioek 't Zand - Tel. 3198 Telefoon 5462 Hilversum Bestrijd UW PIJNEN met Nederland. Er is in het verleden dik wijls strijd geweest tussen de beide ri vale zeemogendhedende zeventiende eeuw met haar keten van zeeoorlogen geeft een aanhoudend voorbeeld van belangenconflict. Naast de zeevarende en koloniserende mogendheid, die onze overbuur is in Europa, heeft de republiek der zeven verenigde Provinciën stand gehouden en roem geoogst. Het kleinere land heeft, terzijde van de wereldmogend- heid, zich waardig gehandhaafd en tot in onze dagen als tweede koloniale mo gendheid een ontzaglijk overzees rijk bestuurd op een wijze, die de vreem deling eerbied af dwong. Wij komen uit de historie als een evenknie van Engeland te voorschijn. Geen land ontkomt aan de fataliteit der historie. De kleinere macht moest de mindere blijven van de grotere. Maar de betekenis der Nederlanden wordt in Engeland erkend. Léér het mooie vak van modinette in het frisse, moderne atelier van Hollandia-trico in Soestdijkl Direct goed loon en gezellig, echt vrouwelijk werk. Kom eens praten elke dag van 9-5 (ook tussen de middag dus en bovendien op woensdag, tussen 7 en 9 uur 's avonds, op IfjS IKit"- bet adres Steenhoffstraat 63. bij bankoop van een metJ12 geldzegels. Eet Wie van de historie gewaagt der Brits- Nederlandse betrekkingen, hij moet de oorlogen, die in een ver verleden tussen beide concurrenten ter zee werden ge voerd, mede vermelden. Juist het wis selvallige in die betrekkingen geeft er het levende en boeiende aan. Engeland en Nederland hebben nooit als twee effen, neutrale machten naast elkaar gelegen, zij hebben ingegrepen in eikaars historie, steeds innige wis selwerking gehad en elkanders cultuur sferen beïnvloed. Laat ons bij de komst der Britse souvereinen één historisch feit vaststellen dat een diepe betekenis heeft voor ons volk wij hebben een Franse overheersing gehad en een Duit se, maar nooit een Engelse. Hoe duizendvoudig zijn de contacten ge weest tussen de beide naties Er is veelvuldige vermaagschapping tussen de beide dynastieën. Een Oranje heeft eenmaal de Britse troon bezet. Niet al leen strijd, maar ook een onderling sa mengaan voor dezelfde idealen heeft de verhouding tussen de beide landen bepaald en ook een levendig verkeer tussen geleerden en kunstenaars. I Babyderm-zeep denen opgesomd werden, die het wense lijk deden zijn heel veel haringen te nuttigen. K. had een borrel op en hij wou nog meer jenever hebben. Om dit te krij gen ging hij een café van W. te Soes- terberg binnen. De kastelijn was een verstandig man en hij zei tegen K. dat hij niets meer kreeg omdat hij al genoeg gedronken had. Dat nam K. niet en hij stak van W. met een mes in zijn gezicht. Van W. moest naar het zie kenhuis en K. ging de cel in. Er kwamen nieuwe straatnamen in de gemeente en ook kregen sommige straten een andere naam. De Achter weg werd Ferdinand Huycklaan, de Korte Achterweg Henriëtte Blaekweg, de Wilhelminastraat werd Wilhelmina- laan, de Kerkhoflaan werd Nachtegaal- weg. De Zeisterstraat in Soesterberg werd Rademakerstraat. De Schrikslaan ontstond en de Alb. Hahnweg, de Zwa- luwenweg, de Olijkeweg, de Sophia- laan en de Van Lenneplaan. Ook kre gen de wegen in het Vosseveld de na men die ze nu nog hebben. Maar wij behoeven niet in de historie te delven om opgetogen te zijn over het bezoek van het Britse koninklijke paar. Wij ontvingen koningin Elisa- beth en prins Philip met een gevoel van diepe erkentelijkheid. Want wij herinneren ons een vlak achter ons liggend verleden. Toen de Duitsers ons onverhoeds over vielen en ons wurgde in zijn greep, toen was het Londen, dat onze regering opnam en haar continuïteit waarborgde. En het zijn Canadese jongens geweest, onderdanen van het Britse imperium, die hun bloed hebben gegeven voor onze vrijheid. Een dergelijk offer vergeet een volk nooit. Men kenschetst de Nederlander wel eens als het type, dat zich tussen de 2 ROKKEN jk 1 RECHTE EN 1 PLOOIROK waarmee U voor iedere gelegenheid gekleed bent grain de poudre 16. Hij ziet hoe zijn vader hard naar de winkel terug komt hollen en dan gaat hij zelf ook weer vlug aan het Werk om de scherven van de kapot ge vallen flessen op te ruimen. Hij is er juist mee klaar als zijn vader het hok je achter de winkel binnenkomt. ,,Billy, jongen", zegt de apotheker tegen zijn zoontje en tegelijk ook tegen zijn vrouw, die opgewonden achter hem aan komt, „Billy, vrouw, wat ik daar beleefd heb, is wel het gekste, dat ik ooit heb meegemaakt „Ja, wat was dat eigenlijk vraagt zijn vrouw. „De poes heeft een stelletje flessen stukgegooid en toen roept Billy opgewonden. „O, daar praten we straks wel over", zegt apotheker Pillekedraayer, „dat heeft hier niets mee te maken." Dan vertelt hij alles wat hem zo-even overkomen is. Hoe hij naar de sigaren winkelier Blaaskaak ging, om sigaren te halen en hoe hij, juist op het ogen blik, dat hij de winkel zou uitstappen, plotseling verstijfde en geen stap meer kon verzetten. En hoe hij zag, hoe het met alle andere mensen in de buurt net zo gesteld was. LAANSTRAAT 70 - BAARN

Soester Courant | 1958 | | pagina 6