C. DE JONGH - RADIO EN TELEVISIE BANDRECORDERS Het vetgehalte. BABY PIANO Indola Droogkap „SUPER COMFORT" PianohancJel W. VAN TOL SOEST Groslijst K.V.P. S.E.C. speelt opnieuw gelijk. Kapsalon E. A. RADEMAKER k Het gelaat aangenaam verkoeld v Ap- Toneel voor Volksonderwijs. Fa. Klaas de Ruiter Zn. Brandstoffen- en Oliehandel EDEL-ANTHRACIET BIJZONDERE AANBIEDING. TWEEDE BLAD DE KRACHTBEVRIEZER KONINGINNELAAN 74 SOE STDIJK TELEFOON 3467 Bij het vaststellen van de groslijst voor de K.V.P. bleken slechts 14 van de 200 stemmen zich niet te verenigen met de door de commissie van advies voor de gemeenteraadsverkiezingen samengestelde lijst. De nummering van de katholieke lijst wordt dus 1. W. G. van Zadelhoff. 2. mr A. A. H. du Toy van Hees (Soes- terberg). 3. A. G. Hilhorst. 4. H. C. Klarenbeek. 5. J. H. Hom. 6. P. R. van Roomen. 7. P. H. Versteijne. 8. B. H. A. Elberst (Soesterberg). 9. Mevr. C. H. A. Butzelaar-Rijke. 10. Mevr. A. M. W. Stokhof de Jong-Sinnige. 11. J. D. C. Zoetelief. 12. G. A. Kok. 13. G. C. v. d. Berg. 14. A. E. Wegman, Soesterberg. 15. H. A. Butselaar. 16. P. J. C. Dijkman. 17. W. Roest. 18. H. S. Hendrikse. 19. A. P. v. d. Dijssel. 20. A. J. van Bal- kom, Soesterberg. S.E.C. heeft dit seizoen nog geen enkele wedstrijd verloren en ook zondagmid dag werd de zware strijd tegen Nijen- rodes uit Breukelen een verdeling van de punten. Dat was niet zo prettig, want S.E.C. heeft nu iedere punt hard nodig, maar toen later bleek dat de enige concur rent, Amsvorde, met 0-1 van V.V.IJ. verloren had, zag het er wat minder somber uit. Beide ploegen hebben nu evenveel punten, maar Amsvorde heeft 1 wedstrijd minder gespeeld. S.E.C. miste twee spelers wegens bles- Middelwijkstraat 77 - Telef. 2175 ALS EERSTE IN SOEST MET (Ned. fabrikaat.) Werkelijk dames, deze droogkap doet haar naam eer aan. Het is voor U buitengewoon prettig on- deze droogkap te zitten. Droogtijd enorm kort. door uitwendige ventilator. Geen last meer van onaangenaam geruis. In één woord AF Probeert U het eens sures. Brouwer en Admiraal, die wer den vervangen door Van Kooij en De Rooij, die beiden behoorlijk konden meekomen. Direct na de aftrap werd een Nijen- rodeback al gedwongen op zijn keeper terug te spelen. De daarop aansluiten de combinatie Van Kooij, Ruttenberg en Huijink liep op niets uit. S.E.C. be dreigde nu met gevaarlijke open aan vallen het doel van keeper Bijeman en Adams had even rust. Jekel raakte even geblesseerd, de keeper van S.E.C. moest van trui verwisselen omdat hij teveel op een Nijenrodes-speler leek, maar verder was er voorlopig weinig aan de hand al werd aan beide kanten snel en goed op winst gespeeld. Een mooie pass van Van 't Klooster naar Van Kooij werd door deze goed afge werkt, maar de keeper kon de bal corner werken. Aan beide zijden luk te het niet de verdedigingen de baas te worden tot Ruttenberg kans zag de bal listig tussen de benen van Vis door naar De Bruin te spelen, die heel rus tig een paar stappen naar voren deed en de bal even rustig en beheerst in het net schoot. Direct daarna 'n mooie combinatie van Van Kooij, Ruttenberg en De Bruin, maar dit werd geen doel punt, want in gestrekte houding dook de Nijenrodes doelman de bal langs de paal. Nu dreigde er weer gevaar voor het doel van Adams en enkele corners ga ven de gasten wel kansen, maar ze waren niet groot genoeg om ze in doel punten om te zetten. Even leek het er op, dat S.E.C. ingesloten zou worden, maar de voorhoede werd weer door de middenlinie opgedrongen en Huijink probeerde het met een ver schot. De bal kon rustig door de keeper wegge werkt worden. Een kogel van De Bruin werd corner gestompt en aan beide kanten werd hard gewerkt voor de ge lijkmaker of voor vergroting van de voorsprong. Van Breukelen gaf Van Kooij een goede voorzet maar deze schoot meters naast. Een gevaarlijke aanval van Nijenrodes werd nog ge vaarlijker toen Van 't Klooster uit gleed. Ten Hove versperde de snelle Vredendaal echter afdoende de weg. Toen kreeg S.E.C. pech. Jekel werkte niet goed weg, Adams schopte mis en Vredendaal kon rustig inschieten. Een halve minuut later kreeg De Bruin de bal van Van Kooij en het tweede S.E.C.-doelpunt was een feit. Twee minuten later scoorde midvoor Hal stij n toen hij even ongedekt stond en daarmee waren 3 doelpunten binnen 5 minuten gescoord en de stand op 2-2 gebracht. In de tweede helft begon Van Kooij met een kopbal op het net uit een voorzet van Ruttenberg. Van 't Kloos ter speelde bij een gevaarlijke situatie zo hard op Adams terug, dat het wel een schot leek, maar de S.E.C.-keeper hield dit schot, evenals de kogel die Van de Weijde op hem afvuurde. De linksbuiten van Nijenrodes, De Bruin, probeerde eveneens te schieten, maar Jekel verhinderde dit. Van de Weijde wrong zich goed door de ach terhoede heen en schoot opnieuw, maar Adams stond goed opgesteld. Er deed zich een vreemd incident voor, want het spel moest onderbroken wor den omdat de scheidsrechter languit op het veld lag. Hij was niet geraakt door een van de spelers of de bal maar kreeg kuitkramp, waarvan hij spoedig af geholpen werd. De Bruin en Ruttenberg probeerden het samen. Ze schopten het ver, maar toch had deze aanval geen succes, want bei den gleden uit. Van Kooij kwam mooi door de achterhoede. Zijn harde schot ging net over de lat. S.E.C. drong nu sterk op om een overwinning te for ceren, maar Nijenrodes ontkwam aan deze druk en beheerste enige tijd vol komen het middenveld. Adams kwam tweemaal in de knel. Hij stopte een keihard schot, dat van dichtbij door linksbuiten De Bruin gelost werd en wat later moest Van 't Klooster assi stentie verlenen bij een aanval van Halstijn. S.E.C. kwam weer in de aanval en in wanhoop kopte Steenhorst een bal over zijn eigen doel. De corner werd genomen, de weggewerkte bal kwam bij middenvoor Halstijn en toen de S.E.C.-achterhoede aarzelde met ingrij pen kon hij rustig het derde doelpunt maken. Er was toen nog een kwartier te spelen. Even leek het of de S.E.C.-ach terhoede lek geworden was, want Vre dendaal rende er met vrij veel gemak doorheen. Hij schoot net naast. Toen er nog tien minuten te spelen wa ren ging Wout de Bruin goed door de achterhoede en misschien zou hij het doel bereikt hebben als hij niet gehaakt was. De scheidsrechter kende een straf schop toe, die door van 't Klooster zo zuiver in de uiterste hoek geplaatst werd, dat de keeper maar niet de moeite nam naar de bal uit te vallen. Daarmee was het 3-3, een stand waar mee beide ploegen tevreden kunnen zijn. Voor te weinig belangstellenden heeft de toneelgroep van de afdeling Laren van Volksonderwijs, onder de goede lei ding van de heer Valenkamp, het to neelstuk „De Spooktrein" van A. Rid- ley opgevoerd. De voorzitter van het Soester Volks onderwijs, de heer C. v. d. Schoor, toonde zich in zijn openingswoord wei nig tevreden over de opkomst. „De Spooktrein" speelt op een klein sta tion, waar Saul Hodgkin als chef de scepter zwaait. Hij maakt aan de reizi gers van een trein bekend dat zij niet verder kunnen en maar onderdak moe ten zien te krijgen, want de Spook trein kan ieder ogenblik langs komen en dan moet de lijn vrij zijn. Iedere KERKPAD N.Z. X F. C. KUIJPERSTRAAT 4 TELEFOON 2788 Neemt proef met onze prima Afm. II ƒ12.05 Afm. III 13.05 Speciaal voor trechterhaarden Afm. IV ƒ9.55 Beter en veel goedkoper dan de tegenwoordige Wales-Anthraciet. Anthraciet eierkolen 8. vervoert naar de mijnen. Deakin ont popt zich als detective van Scotland- Yard en hij arresteert de stationschef, die meer van deze affaire weet. Na aflop van de voorstelling dankte de heer v. d. Schoor het gezelschap voor de belangeloze medewerking. nacht rijdt deze griezeltrein en wie niet opzij gaat wordt vermorzeld. Het echtpaar Winthrop, dat zich ook in de trein bevindt, maakt zich door deze mededeling erg ongerust en voelt er niets voor ergens in dit bedreigde oord een slaapplaats te gaan zoeken, maar de grapjas van het gezelschap, Teddy Deakin, trekt zich er niets van aan. Zij blijven tot de spooktrein komt, die geen spooktrein is, maar een die wapens Met onze melk is al jaren iets aan de hand. Het vergehalte van dit kostelijk nat, voor zover het de huisdeur bereikt, is lager dan voorheen, omdat men het melkvet er grotendeels afroomt. Van dit melkvet produceert men o.a. room boter, maar de afzet daarvan is zozeer teruggelopen, dat er sprake is van gro te overschotten, die in de koelhuizen worden opgeslagen. Er is een afzetprobleem dat gekoppeld is aan een kostprijsvraagstuk. Want onze boeren ontvangen in de moderne, economisch geleide staat een garantie prijs voor de melk, die door de regering wordt vastgesteld. In verhouding tot de consumentenprijs voor afgeroomde melk is de garantieprijs voor de boeren te hoog, of, zo men wil, de melk wordt te goedkoop aan de consumenten ver kocht. Dit laatste heeft de regering zo gewild om met een niet te hoge melk prijs druk op het loonniveau te kun nen uitoefenen. Op die ontvette melk moet dus geld worden toegelegd in de vorm van sub sidie. Anderzijds wil de regering ook niet de boerenstand in te goedkope melk laten verdrinken. Daarom bestaat er een garantieprijs voor melk met een bepaald vetgehalte en een verrekenprijs voor consumptiemelk. En ziehier het strijdpunt. De oorzaak van de twist. De boeren vinden de garantieprijs te laag en de door minister Vondeling toegezegde garantie ligt ca 1 cent be neden het hoogst noodzakelijke, zo menen zij en met hen vele deskundigen. Zelfs bij het vasthouden aan de nu door de minister gestelde garantie zal de subsidie op melk met ca V« cent stijgen. Onze nieuwe bewindsman voor de land bouw doet in de toelichting op zijn be sluit vertwijfelde pogingen een verde- diging op te bouwen voor de afwijking van zijn besluit van het advies van het landbouwschap. Zo meent hij de vergoe- ding van eigenaarslasten 0,23 cent la ger te moeten stellen dan was geadvi seerd omdat aanvankelijk alle pachten 1 omhoog zouden gaan. Nu wijst de prak- I tijk uit, dat die pachten maar langza merhand stijgen en dat momenteel nog slechts een zesde van de pachten is verhoogd. Zie, zegt ir Vondeling, de pachters met nog een lange pacht gaan nu profite ren van de verhoging die elders plaats vindt. Het gaat niet om integrale ver goeding maar om een tegemoetkoming. De minister is er stellig naast als hij de niet verhoogde pachten als richt snoer neemt, want de boeren, die wél een hogere pacht moeten betalen wor den dan de dupe. En dat is evenmin juist. Bovendien staan de boeren sterk als zij een onderscheid maken tussen eigenaarslasten en betaalde pachten. Hoewel de minister met een drogre- In staat van nieuw. MerkEmpire Minstrelle. Kruissnarig. Kast notenhout (bruin). Afmeting hoog 88 cm., breed 125 cm., diep 43 cm. 5 jaar schriftelijke garantie. Prijs 1075. NIEUWE WEG 103 SOEST TELEFOON 2968 VAN DE „SOESTER COURANT' VAN DINSDAG 1 APRIL 1958 De verstijving had al een tijdje geduurd, aldus apotheker Pillekedraayer, toen de brandweer kwam en de professor uitvond waardoor het kwam en een middel aan de hand deed om de verstij ving op te heffen. En dat middel werkte feilloos, al kostte het een nat pak. „Zie je", zegt apotheker Pillekedraay er tegen zijn vrouw en zijn zoontje, „die professor van ons is toch maar een knappe man Ik stond er dichtbij, toen hij met commandant Rolluik praatte en ik kon bijna alles horen wat hij zei. Ik geloof dat hij zei, dat 't een speciaal soort zonnestralen waren, die ons ver stijfden. Nou, en daartegen helpt na tuurlijk een watergordijn „Ja maar, Pa," zegt Billy, „het waren geen zonnestralen De poes heeft een hele hoop flessen omgegooid en „O ja," zegt z'n vader, „de Poes. Dat is waar ookVertel eens, hoe kwam dat allemaal En dan vertelt Billy, wat er allemaal gebeurd is, waarop zijn vader in een hartelijk lachen uitbarst. „Ha-ha dus jij wou beweren, dat hetgeen wat uit al die flessen door elkaar gelopen is, ons verstijfd heeft Neen hoor De professor zei, dat het zonnestralen waren. Nou, en de professor zal het toch wel weten En daarmee werd de zaak afgehan deld. Maar diep in zijn hart is Billy er van overtuigd, dat het toch die bruine vloeistof geweest is, die de mensen heeft verstijfd. denering zijn besluit tracht te recht vaardigen, is de economische achter grond van zijn besluit niet zo ver werpelijk. Men moet nuchter vaststel len dat er veel te veel melk en melk vet wordt geproduceerd en dat dus deze productie moet verminderen. De ze productie-beperking bereikt men nooit wanneer een integrale vergoeding van de kostprijs wordt gegarandeerd. Dan gaan de boeren rustig nog meer melk en melkvet produceren en zit de regering straks met veel te grote overschotten. Ons volk heeft in het seizoen 1956- 1957 220 miljoen voor de landbouw moeten bijpassen. Dat is 20.per in woner bij 11 miljoen inwoners. Een dergelijke steun is voor een overgangs jaar te aanvaarden, maar stellig niet voor permanent. Als er in welke ande re tak van economische bedrijvigheid ook een overproductie optreedt, past de regering nimmer per inwoner 20, bij. De veeteelt is dus al bevoorrecht, maar dit voorrecht is niet eeuwigdu rend. Het merkwaardige verschijnsel heeft zich in Nederland voorgedaan, dat al hoewel de kostprijs van de melk door de garantie niet werd gedekt, niette min van jaar tot jaar de melkproduc tie toeneemt. Deskundigen wijten dit aan de kleine bedrijven op de zand gronden, die veel gezinsleden aan het werk hebben. Deze gezinsarbeid is goedkoop, zodat de kosten van de stij gende melkopbrengst gering zijn. Hoe het zij, blijkbaar kan men op dit soort bedrijfjes met de garantie wel uit, want niemand zal op kosten van ei gen zak de overproductie vergroten. Zeker op de kleine bedrijfjes is er on voldoende kapitaalkracht om dit uit te zingen. Vooruitzichten ongunstig. Men zou met de overproductie van melk en melkvet vrede kunnen hebben als hier sprake was van een tijdelijk verschijnsel. Gedeeltelijk doet zich de ze omstandigheid voor. De weersom standigheden zijn voor de melkproduc tie zo gunstig geweest, dat er overal in Europa abnormale productieverver- meerdering wordt geconstateerd. In Duitsland van meer dan 15 °/o. Verder werd de afzet van melk en melkpro ducten door de bestedingsbeperking en andere welvaartsremming geremd. Deze twee omstandigheden zijn tijde lijk en kunnen dus na een overgangs tijd tot enig herstel aanleiding geven. Echter en dit is veel belangrijker, de algemene vooruitzichten voor de ne- derlandse veeteelt zijn niet gunstig. De ons omringende afzetlanden als Bel gië, west-Duitslanden Engeland zijn zelf bezig in snel tempo hun zuivel- productie te rationaliseren. De voor sprong van Nederland neemt dus af en daarmee de kans op export. Onze grote kans op verbetering hebben wij laten voorbijgaan door bij het ontwerp verdrag Europese Gemeenchap de ne- derlandse landbouw en veeteelt in een hoek te laten drukken. Gezien onze la ge kostprijs hadden wij hier voorrech ten moeten bedingen. Onze regering staat er altijd mee klaar om ons te vertellen, dat wij voor bepaalde projec ten offers moeten brengen. Dat hier ook voordelen tegenover moeten staan wordt dikwijls vergeten. Als men op europees niveau onze landbouw beter had verdedigd, zouden wij nu de boe ren betere vooruitzichten kunnen bie den. Geen mogelijkheden meer Rangschikt men de tegenwerkende fac toren voor onze zuivelwereld en ziet men naar de overschotten dan is het duidelijk, dat de regering het toene mende subsidiebedrag wil verminderen door vettere ongesubsidieerde melk aan de markt te brengen. Die zal 10 cent duurder zijn dan het gestandaar diseerde product. Wanneer er weinig; belangstelling voor die melk zal be staan, zoals in bepaalde kringen van de boerenorganisatie wordt beweerd, dan zou daarmee de noodzaak van pro ductiebeperking des te sterker worden aangetoond. Overigens zal iedere nederlandse con- sument met belangstelling de terug keer van de melange afwachten. Het mengsel van boter en margarine is al te lang uit de markt en van de tafel geweest. Voor het eerst sinds lang zul len we weer zelf een behoorlijk aan deel krijgen in de consumptie van een nationaal product bij uitstek. Tenslotte moet men zich hierbij nog afvragen hoe nu het eten van melange en het drinken van volle melk moet worden ingepast in de bestedingsbe perking en het loonbeleid. Wordt nu straks bij het berekende minimum loon ook rekening gehouden met een pakje melange „op zondag" en een litertje volle melk Hoe zullen de vakbonden dat zien De regering maakt in dit opzicht met haar zuiveloplossing geen reclame voor de bezuiniging. Meer lijkt het erop dat zij omstandigheden schept, die haar eigen financiële zorgen naar de particu liere sector verschuiven.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5