»"fo Wij gaan bergafwaarts* RADIO - TELEVISIE Droom der gevangenen Ons eerste kamerlid Mr H. van Riel geeft commentaar op de verkiezings uitslag. Iedereen SOEST N.V.E.V. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE Unie Vrouwelijke Vrijwilligers. Voor Kwaliteits voeder ERKENDE A.N.W.B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN Nederlandse jonge dichters. DE KRACHTBEVRIEZER UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Zeepost. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. Luistert HEDENAVOND naar onze regelmatige radio-uitzending, van 19.25 tot 19.35 uur, over Hilversum I (402 M.) Een tijdlang heeft men getracht ook in ons land het optimisme te strelen door de teruggang in het economische leven te kenschetsen als tijdelijk van aard, een op adem komen van de klim mende welvaart en nog meer in slaap sussende omschrijvingen. Nadat men de stijgende cijfers der werkloosheid eerst nuttig achtte, daarna niet veront rustend, laat men thans alle remmen los en doet een eenstemmig koor van pes simisme alle verbloemde uitspraken zwijgen. De kip met gouden eieren. Er is geen houden meer aan. Terwijl on ze bevolking een jaarlijks geboorte overschot heeft van 15 per duizend, heeft men van jaar tot jaar naar mid delen gezocht om de kip met gouden eieren, die bedrijfsleven heet, meer bloed af te tappen door het tegen gaan van besparingen binnen en bui ten de onderneming. Wij moeten lijdelijk toezien hoe in de Indische archipel een vermogen van vijf miljard in beslag wordt genomen en wij knikken als zoete jongens wan- verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. neer in het kader der westeuropese verdediging onze defensie-bijdrage met enkele honderden miljoenen wordt ver hoogd. Het Centraal Planbureau windt er geen doekjes om. Dit jaar zullen onze investeringen met 7l/s of wel 550 miljoen dalen. De werkgevers merkten zeer terecht op, dat de daling veel sterker is dan in het kader van de bestedingsbeperking mocht worden ver wacht. Liever werkloosheid Elk land treft maatregelen tot belas tingverlaging en zint op middelen om de inustriële activiteit te vergroten. Bijna tegelijkertijd verklaart minister Hofstra in onze Tweede Kamer, dat van een herstel der investeringsaftrek vooralsnog geen sprake kan zijn. Hij denkt aan de schatkist en laat deze ondernemers een achterstand boeken in de modernisering van het productie apparaat. En de Tweede Kamer knikt omdat een kabinetscrisis de fractielei ders wel eens een onprettig voorjaar zou kunnen bezorgen. Er lopen meer dan 20.000 bouwvakar beiders langs de straat en onze bevol king puilt nog bijkans de huizen uit door een enorm woningtekort. Met een verruimde subsidiepolitiek voor de par ticuliere woningbouw zou men zich mil joenen aan werklozenuitkering bespa ren. Er zouden huizen komen en daar mee wordt kapitaal gevormd dat bespa ring vormt aan staat en bedrijfsleven. Ten koste van wie Dit jaar zal de fiscus vermoedelijk 400 miljoen minder in de schatkist zien vloeien dan in het vorige. Het deviezen- verlies als gevolg van de Indonesische debacle zal een slordige 150 miljoen be dragen. Misschien zal de lopende reke ning van de betalingsbalans een over- heeft wel eens een ogenblik dat hij zich niet helemaal fit voelt. De opwekkende en verkwikkende eigenschappen van de natuurzui vere King-pepermunt helpen U er overheen ten we dit jaar een vermindering van het nationale inkomen en het produk- tieverlies verwerken van ongeveeer twee procent. Oud-minister Van den Brink heeft in een redevoering duidelijk gemaakt, dat in de Euromarkt de eerste jaren voor de kleine landen het zwaarst zullen zijn. Onze thuismarkt, die voor een groot aantal producenten vrij klein moet worden genoemd, worstelt met een tekort aan research en een kwets baar productieapparaat. Een reeks van goede buitenlandse producten zal on ze grenzen kunnen overstromen. Ver schillende grote partners hebben voor de eerste jaren daarentegen de bescher mende rechten gehandhaafd. Wie niet horen wil Hebben wij ons niet te veel in de kou de wind van een eenzijdige concurren tie laten dringen Bij het tot stand komen van de Euromarkt is deze vraag van industriële zijde gesteld. Onze volksvertegenwoordiging heeft niet willen luisteren. Een reeks van kleine en middenbedrijven kan thans nog het hoofd boven water houden. Elke deskundige weet, dat bij ontplooi ing van de Euromarkt de bedrijven met de, economisch gezien, meest gunstige grootte een voorsprong hebben op de rest. Het is bekend, dat het meren deel van dit soort bedrijven over de grenzen ligt. Ons exportpakket is con servatief van samenstelling. Onze bui tenlandse dienst bezit een onvoldoend aantal mensen met een uitgesproken Waarheen gaan wij Het antwoord kun nen we vinden als we zien naar het aan- al faillissementen, dat in februari j.1. in ons land werd uitgesproken en ten opzichte van dezelfde maand in het vorig jaar met ca. 30 °/o toenam. Mo gen wij op economisch gebied tot be zinning komen Donderdag, 10 april, 's middags 2.30 uur, houdt het echtpaar Klay-Lancée, in het Oranje Hotel, een lezing met kleurendia's over Nieuw-Guinea voor de leden van de Ned. Vrouwen Electr. Vereniging. v.WE EDESTR 36* SOESTDIJK TELEF.2792 export-mentaliteit. Ons fiscaal regiem is afgestemd op het steeds opnieuw vullen van de schat kist, die blijkbaar geen bodem heeft. De afschrijvingen mogen niet op ver vangingswaarde worden gebaseerd om over de aftrek van vervroegde afschrij ving maar geheel niet te spreken. Handel en industrie dwalen rond in een doolhof van heffingbepalingen voor omzetbelasting, P.B.O.-organen en soci ale lasten. Een reeks van verordeningen en wetten houdt de bureaucratie in stand, die ook nog de gezonde gang van zaken in het bedrijfsleven bedreigt. Men wappert met schikkingen, ministeriële besluiten, in- en uitvoerdo- cumenten in een hoeveelheid die in het bedrijfsleven een staf van deskundigen aan het werk houdt, waardoor andere zaken, die nodig zijn, worden vertraagd. Roofbouw en dan De eigendom wordt aantrekkelijk ge maakt. Het maken van winst wordt im moreel genoemd. Omzetting van vele kleine zaakjes tot grotere eenheden wordt tegengewerkt door de steeds weer verschijnende belastingplicht, die tot vèrstarring leidt in de mogelijkheden tot uitbouw en samenwerking. De mensen stromen toe middels repa triëring, het kapitaal vloeit weg door uitverkoop van ons effectenbezit. Reeds is de beurs te Amsterdam een toonbeeld van slapte door gebrek aan omzetten. Nederland was een wereldrijk, dat is ingekrompen tot een onbetekenend deelstaatje van klein-Europa. Nederland was een financieel centrum van Europa, thans niet meer in staat zijn eigen in dustrieel apparaat te bouwen gezien de buitenlandse investeringen. Dikwijls wordt de vraag gesteld „Wat doet de U.V.V. eigenlijk"? Het jaar verslag van de Soester Unie van Vrou welijke Vrijwilligers toont aan, dat men in 1957 niet stilgezeten heeft. Door mutaties en overschrijving van werkend lid naar begunstiger, eindig de men in 1957 met 27 werkende leden en 103 donatrices en begunstigers. Het middelpunt van het U.V.V.-werk is de bejaardenzorg en het streven de reeds bestaande bejaardenkring uit te breiden, ook in Soest-Zuid, waarvan men hoopt, dat dit in dit jaar zijn be slag zal krijgen. De bejaardenkring werd in 1957 begon nen met 37 leden, waarvan de leeftijd varieerde van 67 tot 87 jaar. Eén echt paar vertrok naar elders, terwijl drie leden overleden. Er kwamen nieuwe leden bij, waardoor het nieuwe jaar werd begonnen met 41 leden, waarvan er 35 trouw de bejaardenmiddagen be zoeken. Die worden gehouden in het gebouw van de N.P.B. Er wordt ge zongen en voordrachten worden ge houden. Men houdt zich echter ook steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 bezig met kaartspelen, domineren, sjoe len en tijdschriften lezen. Er worden ook boeken uitgeleend uit de eigen bibliotheek. De dames van de U.V.V. zijn op deze middagen gastvrouwen. Zij zorgen voor thee en voor het con tact. In de paasweek werden er eieren als prijzen uitgeloofd bij de gezelschaps spelen en werden versnaperingen uit gedeeld. Dank zij een jaar lang ijverig sparen konden de leden van de bejaardenkring op 31 juli een dag uit met U.V.V.-sters. Per autobus reed men naar het Udde- lermeer en Westerbouwing, men maakte een boottocht naar Arnhem en de Postbank werd bezocht. Over Leersum - waar men dineerde - reed men huis waarts. In samenwerking met de bejaarden kring te Baarn werd op 23 oktober een ontspanningsmiddag gehouden, waarbij leden van de jubilerende Baarnse Huis vrouwenvereniging toneelstukjes op voerden. De U.V.V. zorgde er voor, dat in begin december St. Nicolaas met zijn knecht op bezoek kwam in de bejaardensocie- teit. Met gulle hand deelde Zwarte Piet geschenken uit. De tweede ontspanningsmiddag op 20 december, stond in het teken van het kerstfeest. De zaal was met kaarsen verlicht en een kerstboom ontbrak niet. Mevrouw da Meerdink-v. d. Ban gaf een boeiende reisbeschrijving met kleu rendia's, terwijl een koortje van U.V.V.- dames kerstliederen zong. Een van de U.V.V.-sters bezoekt regel matig een invalide meisje, begeleidt haar naar bijeenkomsten en voorziet haar van tijdschriften. Andere dames bezoeken ouden van dagen, die slecht ter been zijn, brengen fruit en ver snaperingen rond, lezen een blinde dame voor e.d. De U.V.V. organiseerde verder 'n toneel avond met behulp van „De Plankeniers", die het stuk „Dertien aan tafel" op voerden. De aanwezigen waren zeer vrijgevig, want deze avond leverde een batig saldo op van 962. Dit geld werd besteed aan een Hon gaars echtpaar, dat in Baarn een wo ning kreeg maar door Soest geadop teerd werd. Van de U.V.V. kreeg dit echtpaar een eetkamerameublement en een bankstel. Later werd nog een radio toestel geschonken. Georganiseerd werden de volgende collectes Anjerfonds (opbrengst 617 gulden) en Reclassering (opbrengst 301,44). Medegewerkt werd aan de inzamelingen van de Emmabloem, Kon. Wilhelminafonds, het Rode Kruis en de jaarlijkse autotocht van bejaarden. Pleeggezinnen werden gezocht voor vakantie van kinderen uit contractpen sions. Dit gelukte na veel moeite, maar COMMISSIE CULTUREEL KERKl- WERK der Hervormde Gemeente van Baarn. Donderdag 10 april a.s., 's av. 8.15 u., Opvoering van het spel ff van Christopher Fry, door de toneelgroep STUDIO, in de Hervormde Kerk aan de Brink. Toegangskaarten a 1,- bij Boekhan del v. d. Ree, Laanstraat 41c en Boek handel v. d. Ven, Nieuwstraat 29, Baar* en 's avonds aan de kerk verkrijgbaar. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST-ZUID TEL. 3823 inmiddels kregen veel van deze ge zinnen een woning, zodat deze kinder vakantie niet doorging. Slechts twee kinderen kwamen naar Soest. Voor het eerst organiseerde de U.V.V. de verkoop van kinderpostzegels. Gedu rende zes weken werden in het post kantoor zegels en kaarten verkocht ten bate van het zwakke kind. Vier en veertig dames waren het comité be hulpzaam. Aan postzegels werd voor 1524,88 verkocht, aan kaarten voor 190,—. De U.V.V. belaste zich ook met de ver koop van Pro Juventute kalenders. Er werden 360 kalenders verkocht, het geen voor Soest een goed resultaat is. Iedere tweede maandag in de maand werden, in het Oranje Hotel, contact middagen gehouden. De werkende le den vertelden hier hun ervaringen en deden nieuwe suggesties voor bepaalde werkzaamheden. Slechts een 15-tal leden van de Volks universiteit woonden woensdagavond, in het Oranje Hotel, de lezing bij van dr Arnold Saalborn over de Nederland se jonge dichters. Aan de hand van een keur van gedich ten liet dr Saalborn dichters en hun werk van 1880 tot heden de revue pas seren. Willem Kloos en zijn vrienden wilden zich hun persoonlijkheid bewust ma ken. Zij velden een hard oordeel over hun voorgangers vóór 1880 waren er geen jonge mensen. Allemaal oude mannetjes en vrouw tjes, die de paadjes gingen van hun va ders. Kloos schreef zijn „Ik ben een God in het diepst van mijn gedachten'*. Perk dichtte over „De duizenden die zich zelf nooit wezen konden". Deze be wustwording van eigen persoonlijkheid bleef zich ontwikkelen. Roland Holst en Boutens vonden de schoonheid niet zo belangrijk meer. Ten Braak, Du Per- NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 schot van 900 miljoen gulden kunnen vertonen in 1958 maar ten koste van de gezondheid van hoeveel balansen van werknemersgezinnen Er kan niet ontkend worden, dat ook dit jaar de kapitaalmarkt krap zal blijven. Er komt alleen wat meer ruim te om publiekrechtelijke organen gele genheid te geven in de achter ons lig gende jaren gemaakte vlottende schul den te consolideren. Mogelijk ook om de regering gelegenheid te geven werk loosheidssteun uit leningen te financie ren Met de Euromarkt in zicht moe- 18. Buiten staat de professor, omringd door mensen van de krant. Hij geeft een heel lang en geleerd betoog over wat hij denkt dat het geweest is.. Maar hij zegt heus niet zo zeker te zijn, dat het zonnestralen geweest zijn. Ook tegen die kranten-mensen, zegt hij, dat het best iets anders geweest kan zijn, want een dergelijk raadsel is, bij zijn weten, in de natuur nog nooit voor gekomen. En de mensen van de krant schrijven. Ze schrijven alles op wat de professor zegt. Een heel notitieboekje vol En dan springen ze op hun fietsen en rij den zo snel als ze kunnen naar de krant om een extra editie te laten drukken, want het avondblad is allang klaar. ron, Marsman en Slauerhoff werkten onder het dictatorschap van hun eigen intellect. Maar bij allen was er en is er nu nog het verzet tegen de omgeving en tegen de tijd waarin men leeft. Tegen de bur gerlijkheid en tegen de grauwheid van de alledaagsheid. De jonge dichters, de vijftigers, Lucebert c.s. doen dit ook, maar zij weten dikwijls geen raad met zichzelf. Zij „dazen" uit zwakheid. Zij willen een persoonlijkheid zijn zonder sociaal bewustzijn en zijn daarom a-sociaal. Na Kloos' „Ik ben een God in het diepst van mijn gedachten" kwam een periode (1916), waarin een minder hoge toon werd aangeslagen. Toen heette het al „Ik ben een stille man, waar God mee speelt". Toen, met gedichten waarin groeiende wanhoop, begon de mentaliteit van de dichters van heden, waarin er één, Kees Buddingh, het leven als verroeste fietswielen beschouwt en die zij» gedicht eindigt met dan liever de lucht in met die vervelende Van Speyck. Boutens dichtte over de dood, pure poëzie en verpuurde schoonheid. Remco Campert schreef „Vogels vlie gen toch", waarin ritme en klank ont breekt. De gedichten van de vijftigers beel den niet uit, maar beelden, zo heeft Kouwelaar in een beschouwing over de jonge dichters gezegd. De beneve ling van het vers door de tachtigers is verscheurd door de vijftigers. Picasso was hen echter in hun revo lutionaire streven al voor. Brekend met het verleden, puinhope» makend, gaan de jonge dichters hu» weg. De idealen van vroeger schijne* gestorven te zijn in deze kleine kring, waarin Lucebert als Kloos fungeert. Maar ooit zal dit uitlopen op een ge canoniseerde kunstuiting, zoals het vóór hen is gegaan. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Alberto Dodero", 5 april. Argentinië s.s. „Alcantara", 12 april. Brazilië s.s. „Argentina", 5 april. Brazilië s.s „Alcantara", 12 april. Canadas.s. „Waterman", 5 april. Canada m.s. „Noordam", 10 april. Canada s.s. „Nieuw Amsterdam", 12 april. Chili via New York, 10 april. Indonesië m.s. „Java", 10 april. Ned. Antillen m.s. „Oranje Nassau", 8 april. Ned. Nw. Guinea s.s. „Pyrrhus", 10 april. Nw. Zeeland via Engeland, 12 april. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Edinburgh Castle", 12 april. KRITIEK Woensdagavond gaf dr A. Saalbor» voor de V.U. een zeer interessante le zing over het onderwerp „Wat wille* onze jonge dichters Hij legde uit hoe het streven van deze jonge mensen te verklaren was. Hij zag wel veel moois in hun poëzie, maar had toch wel enige kritiek. Dr Saalborn liet ons verschillende ge dichten horen van de beweging va* 1950 en vergeleek die met de beweging van 1880. De interesse voor dit belangrijke on derwerp bleek zeer gering te zijn. Het publiek bestond uit 14 persone* (met inbegrip van de voorzitter en de pers). Ik vind het onbegrijpelijk, dat de oude ren, die zoveel op „de jeugd van tegen woordig" aan te merken hebben, zo weinig belangstelling tonen, als he* de houding van die jeugd verklaard wordt. Volgens mij berust deze afkeuring va* de jeugd dan ook slechts op een voor oordeel, tenzij men de jongeren volko men begrijpt. Over de belangstelling van het aanwe zige publiek had dr Saalborn, die ons alles op zo'n voortreffelijke wijze heeft uitgelegd, niet te klagen. Men bedankte hem dan ook met ee» hartelijk applaus. L. DANIËLS.

Soester Courant | 1958 | | pagina 6