Vredesverwach tingen Uitslag Foto-prijsvraag. SOEST Koninginnedag. Tempo-rit om Beckeringh-beker. Gratis abonnementen Natuurbad. Schoolvoetbal. VoUeybal S.V.V. IN DE HOEK. Eieren zoek. Hervormde Evangelisatie. VRIJDAG XI APRIL 1958. 36e JAARGANG NO. Ï8. -OESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Juist op het paasfeest nam de Rus sische regering enige besluiten, die tot de verbeelding spreken. Zij is bereid, ook zonder dat er een accoord komt met het westen, de proefnemingen met kernwapens eenzijdig te staken. En op de automatisch bij de andere partij rijzende vraaghoe zullen wij waarborgen krijgen, dat gij doet wat gij belooft, geeft zij tot antwoord„wij willen ons aan internationale controle onderwerpen". Deze daden worden gesteld aan de vooravond van de beraamde top-con- ferentie, die bedoelt, dat oost en west hun geschillen zullen regelen. De openbare mening oordeelt, ook in het westen, volgens andere kriteria dan de leiders, die verantwoordelijk zijn voor politieke beslissingen. De spontane reactie van de eenvoudige mens op voornemens van zo wijde strekking als de sowjetmacht thans openbaart, is er een van niet te onderdrukken verwach ting en opluchting. Dezelfde geleerden, die de atoom- en waterstofbommen hebben vervaardigd dedën herhaaldelijk hun waarschuwende stemmen klinken. Er is acuut gevaar voor de mensheid reeds thans, nu men niet verder gaat dan de proefnemingen. Toevallig lazen wij dezer dagen, dat in een deel van Amerika de groenten zijn besmet door radio-actieve werkin gen. Wij leven in de hoogste nood. Als de atoom-oorlog uitbreekt, dan betekent dat ons aller vernietiging. Laat ons de mensheid redden van de afgrond, waarin zij zich storten gaat. Laat ons elk voorstel aanvaarden, van welke zijde het komt, waardoor de be dreiging wordt afgewend, die drukt op de wereld, op de samenlevingen en individuën. Het is één minuut voor twaalven. Als Chroesjtsjow zich op de borst klopt en uitroept „wij, Russen, zijn ons van het dringend gevaar terdege bewust en wij zijn het toch maar, die het eerst de daad bij het woord voegen," dan ziet hij tegenover zich in het westelijke kamp een reeks bedenkelijke gezichten. Dit zijn de gezichten niet van de wes telijke massa, maar van de westelijke verantwoordelijke leiders. Tegenover het brede, idealistische, menselijke ge baar van de Rus plaatsen zij hun wan trouwen. Helaas niet ten onrechteWant het is niet een bezadigd, pacifistisch Rus land, dat op het paasfeest de vredes- toorts omhoog heft, maar een sowjet- staat, die voortdurend oorlogsdaden verwekt en heimelijk begunstigt. Er is 'geen wereldoorlog ontbrand na de vernietiging van het Duitse nazisme, maar wij zijn in de laaste twaalf jaren niet zonder plaatselijke oorlogen ge weest. En achter alle internationale moeilijkheden, die wij beleefden, staat de schaduw van Rusland, dat wapens en geld levert en manschappen voor oorlogen, waarin het niet rechtstreeks schijnt betrokken. De Russische paas-besluiten verschijnen in een wereld, waarin zich de grote opmars van de sowjet tegen het westen bezig is te voltrekken. Wat er in In donesië kan gaan gebeuren is uitermate gevaarlijk voor de wereldvrede. Wat gaat er geschieden als een sterke wes- stelijke mogendheid de opstandelingen even doelmatig en doeltreffend gaat on dersteunen als Rusland het Djakarta doet Het beste, waarop men hopen kan, is een tweede, bloedig Korea. De tweeslachtige houding van Rusland, dat enerzijds telkens hartstochtelijke pogingen aanwendt om zich met het westen te verstaan, maar dat ander zijds het westen ondermijnt, waar het daartoe een aanleiding vindt, brengt Rusland in verdenking bij zijn tegen standers, wanneer het die tegenstan ders met de edelst-schijnende gebaren tegemoet komt. Bovendien kan men wel top-conferen- ties organiseren, maar die top-confe- renties kunnen alleen resultaat hebben, als aan beide zijden de status-quo van de andere partij worden geëerbiedigd. De status-quo van Rusland is, dat het rijn greep op oost-Europa bestendigt. De satellietstaten zijn een integrerend deel van zijn beveiligings-systeem en niemand gelooft, dat Rusland een be wapend onafhankelijk herenigd Duits land, dat zich bij de westelijke tegen stander aansluit, zal dulden. De oneindige moeilijkheid van een ge nezing der internationale verhoudingen treedt nog duidelijker aan het licht, als men zich rekenschap geeft van de westelijke status-puo. Die is de status- quo der kernbewapening. Het militair evenwicht tussen de beide wereldmach ten kan slechts bestaan, wanneer het westen zijn kernwapens handhaaft en geen afstand doet van de bevoegdheid ze te gebruiken, want de kans dat Rus land in een „conventionele" oorlog zijn tegenstanders vernietigen zal, is verre van denkbeeldig. Zo zien wij dus dat het westen de kernwapens, die het verfoeit en liever vandaag dan morgen zag afgeschaft, toch moet handhaven als een dreige ment, dat het voor zijn verdediging nodig heeft. Het is ook voor Rusland heel gemakkelijk, zo redeneert het wes ten, zich aan controle op atoomproe- ven te onderwerpen, omdat het voor het Kremlin mogelijk is, de proeven toch te ondernemen buiten de plaat sen, die in het accoord zijn aangewezen. De vraag wordt gesteld, of deze con trole inderdaad is te verwerkelijken. Bij het heersend wantrouwen, dat een rechtvaardigingsgrond heeft, is het bij na ondenkbaar, dat de vredespogingen een tastbare winst zullen opleveren. En dan gaan wij ons herinneren, hoe uitin gen van pacifisme dikwijls de gevaar lijkste periode in de geschiedenis heb ben ingeleid. Rusland loopt minder ri sico met zijn ontwapeningsvoorstel dan het westen zou doen. Een afschaffing van proefnemingen met kernwapens be tekent in beginsel een afschaffing van die kernwapenen zelf. Maar Rusland heeft die kernwapenen niet strikt nodig voor de verdediging van zijn behoud en zijn belang; het westen wel. Als Rusland kwaad wil en de bom wil la ten ontploffen, dan kan het zich recht vaardigen tegenover de geschiedenis en uitroepen wij hebben de vrede gewild, gij hebt de vernietiging gebracht. Het is een krankzinnige toestand, waar in wij leven. Iedereen wil het doods gevaar keren dat over ons hangt, maar de grote machten der wereld verliezen zich in een spel van schijnen, alsof er geen wolk aan de lucht was. Er zijn drie oplossingen mogelijk voor het nijpend probleem. De eerste is coëxistentie, de tweede is oorlog, de derde is bestendiging van de kwel lende toestand van nu. Coëxistentie betekentdoor concessies aan de dwangstaat een deel van de vrijheid prijsgeven, die ons even lief is als het leven zelf. Oorlog betekent al- vernietiging. En voortzetting van de huidige toestand betekentonze ellende te laten doorwoekeren voor een onein dige tijd. Wij vrezen dat, ondanks alle topconferenties, deze oplossing, die geen eigenlijke oplossing is, zal worden ver kozen. En zo zullen wij dan het para dijs als een fata morgana hebben zien lichten en daarna terugvallen in de versombering van een mislukte inter nationale bijeenkomst. Toch is er één ding, dat wij niet mogen vergeten. De drang naar vrede wordt niet alleen aangewend als een spel van diplomatieke listen, hij is ook een zaak van bloedige ernst voor de miljoenen, in oost en west, wien het zwaard boven het hoofd hangt. Daarom zal men op recht moeten zijn op de conferentie en moeten streven naar enige bereiking. Men moge Rusland ontmaskeren, men moge elkaar de waarheid zeggen zo veel men wil, maar als er één kans is, moet men die niet laten vergaan. Onze foto-prijsvraag is een groot suc ces geworden. Dat weet ook U, lezer, die steeds weer, na opname van een serie foto's, soms heel lang uw hersens pijnigde om meer dere gefotografeerde panden te her kennen en wanneer dit niet gelukte de advertenties nazocht alsof U een goudzoeker was. Ook U, die Soest, Soest-Zuid en Soest- dijk op uw duimpje kent en misschien minder moeite had om elke week weer de foto's betrekkelijk vlug te ontcijfe ren, maar toch ook de advertenties moest raadplegen om U te overtuigen of de woorden onder de foto's wel klopten met die in de advertenties. Er kon im mers wel eens een addertje onder het gras schuil gaan. Ja, wij weten het, er waren lastige gevalletjes bij, maar zij, die het geduld konden opbrengen steeds weer de cou rant van a tot z door te snuffelen, zij werden één der velen, die goede oplos singen inzonden. Voor velen was het echter een moeilijke opgave. Soest is immers zo'n uitgestrekte ge meente en hoeveel bewoners van b.v. Soest-Zuid weten daardoor niet de lig ging van een of andere straat in Soest- dijk en hoevelen zijn er niet in Soest- dijk, die niet weten waar b.v. de firma X in Soest-Zuid gevestigd is. Soest is in meerder opzicht een moei lijke gemeente en (nu gaan wij pochen) velen zouden van veel uit eigen ge meente onkundig blijven, wanneer wij hun niet steeds weer op de hoogte hiel den met ons blad. Gedachtig het gezegde „Lieer uw eigen land kennen" zouden wij willen zeggen „Leer ons eigen dorp kennen" en wij nemen aan. dat wij met onze prijsvraag hieraan een weinig hebben bijgedragen. Dat men plezier had in de prijsvraag en het vaak als een sport beschouwde toch maar alle gefotografeerde panden „thuis te brengen", ook al had men niet het voornemen aan de prijsvraag deel te nemen, is ons herhaaldelijk gebleken. Meerdere inzenders lieten hun oplos singen vergezeld gaan van hartelijke briefjes en een der lezers deed dit in onderstaand rijmpje Soester Winkeliers Organisatie. Mijn welgemeende felicitatie Met al die foto's van uw zaken, Die de Soester krant liet maken. Deze reclame zal mettertijd Klandizie geven en profijt. Ook het personeel van Smit Wens ik sterkte en veel pit Om secuur en grondig te bepalen Welke inzending een prijs zal halen, 'k Wens de Soesters stuk voor stuk Met de prijsvraag veel geluk. Sam Clant. De gedachte in de eerste regel is wel niet geheel juist, maar we laten de Soester Winkeliersvereniging gaarne de len in de felicitatie. Maar ter zake. U wilt weten aan wie de prijzen zijn toegevallen. Laten wij u eerst nog zeggen, dat niet minder dan 982 oplossingen werden in gezonden. Bij loting werden de prijzen als volgt toegewezen Prijs van 50, F. Visscher-Assen, Molenstraat 99. Prijs van 40, A. van de Berg, Ossendamweg 8. Prijs van 30, Gerda Knoops, Krommeweg 22. Prijs van ƒ20, G. C. de Bree-Dorrestein, Schaepmanstraat 64. Prijs van 10. W. J. Lagemaat, Staringlaan 4. Prijzen van 5, J. E. Kusse-Plat, Menkolaan 55. Herrie Lips, Bilderdijklaan 39. H. Huisman, Eigendomweg 110. N. v. d. Schans, Koekoekweg 6. G. W. Hak-Knoops, Van Straelenlaan 7. Prijzen van 2,50 N. BegemanHoekstra, Bartolottil. 5. E. Spoelstra-Schröder, Stadhoudersl. 35. L. van der Kooij, Van Lenneplaan 55. C. Linden, Heideweg 16. Joh. W. de Vries, Van Lijndenlaan 26. E. van Maare, Rembrandlaan 4. Mevr. Spies-de Jong, Kerkpad Z.Z. 20F. C. A. Nieuwenhuis, Thorbeckestraat 15. J. F. van Leek, Beukenlaan 46. G. P. Roos, Plasweg 48. Zoals reeds gemeld zullen de prijzen bestaan uit waardebonnen, die bij de winkeliers die aan de prijsvraag deel- namen, in betaling kunnen worden ge geven. i De prijswinnaars kunnen deze bonnen dezer dagen tegemoet zien. De deelnemende winkeliers verzoeken wij bedoelde bonnen, die door ons zul len worden verzilverd, in betaling aan te nemen; Mede namens de winkeliers danken wij onze lezers, die, wel of niet inzender van een oplossing, zo grote belangstel ling voor de prijsvraag hebben getoond Redactie Soester Courant Te 11 uur wordt het défilé gehouden in de paleistuin, waarin ditmaal de hoofd groep worden gevormd door jeug dige leden van verenigingen in Soest en Baarn, in verenigingstenue, 's Middags te 2 uur wordt een kinder middag gehouden in het openlucht-the ater, waar de opvoering zal plaats heb ben van „De Wijze Nar" door de be kende toneelgroep uit de Dichters- en Rivierenwijk te Utrecht, onder leiding van mevrouw Bruinshoofd. Te 8 uur 's morgens vangt verder het concours hippique aan, dat 's morgens en 's middags zal worden gehouden. Het programma voor de avond moet nog worden vastgesteld. Ook is het nog niet bekend of de voet balwedstrijd tussen twee landelijke ver enigingen, zoals de laatste jaren steeds gehouden werd ten bate van het Konin gin Wilhelminafonds wederom zal plaats hebben. Hoewel nog besprekingen gaande zijn, zijn toch reeds enkele onderdelen van de feestviering op koninginnedag vast gesteld. 's Morgens te 8 uur zal de gebruikelijke aubade plaats hebben door de school kinderen voor het gemeentehuis. Dit seizoen zal door de Tempo-renners in vijf ritten om de Beckeringhbeker gereden worden. Voor de eerste rit was weinig belangstelling door het gure weer, zodat maar 7 renners startten. Gerrit Ruttenberg, Otto de Weerd, Adri van de Burgt, Menze van de Broek en Bart de Wolf reden bij de se niores, Adrie Doekemeijer als junior en A. Post als toerist. Er werd over gesproken de rit in te korten, maar de renners voelden hier niets voor, zodat de seniores 70 km. reden en de anderen 30 km. De eerste ronde werd er een flink tem po ingezet. Otto de Weerd lag op kop, gevolgd door Ruttenberg, Adri v. d. Burgt eri Menze van de Broek. Op 50 meter reden Adri Doekemeijer en Bart de Wolf en op 100 m. Post. Na twee ronden was deze volgorde gewijzigd. Toen hadden Ruttenberg en Adri v. d. Burgt de leiding. Op 100 meter ge volgd door Menze van de Broek en Otto de Weerd, op 200 meter Bart de Wolf en Adri Doekemeijer en op 250 meter Post. Zo bleef het ongeveer tot in de zesde ronde. De onderlinge af standen werden echter iets groter. In de zevende ronde ging Gerrit Rutten berg er alleen van door. De eerste 35 km. werden in 1 uur en 2 minuten af gelegd. In de twaalfde ronde gaf Bart de Wolf op. Uitslag1. Gerrit Ruttenberg, 70 km. in 2.04.30. 2. Adri v. d. Burgt (2.12). 3. Otto de Weerd (2.14.55). 4. Menze v. d. Broek (2.17.50). Juniores en toeristen 1. Adri Doeke meijer, 30 km. in 57 min. 2. A. Post (57.23). Wij hebben reeds gemeld, dat, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van het Soester Natuurbad, aan de vóór verkoop van abonnementen de attractie is verbonden van een gratis abonnement op elke 100 verkochte abonnementen. Het eerste gratis abonnement kon reeds worden uitgereikt en wel aan R. van Coevorden, Beukenlaan 88. De vóórverkoop vindt plaats in het V.V.V.-kantoor en in de hulpsecretarie Soesterberg. Om de jeugd van de straat te houden en een prettige sportdag te bieden, or ganiseert de politiesportvereniging S.P.S.V. op 14 april een voetbaldag, die om half 9 op het S.E.C.-terrein begint. Alle schoolvoetbalelftallen doen hieraan mee. De winnaar van dit toernooi kan zich kampioen van Soest noemen. Ulo A Kerkebuurt 1, Chr. Ulo 1, R.K Ulo 1, V.G.L.O. 1. Ulo B Kerkebuurt 2, Chr. ulo 2, BK ulo 2, V.G.L.O. 2. Lagere scholen 1 Kerkebuurt, Groen van Prinstererschool, R.K. school Soes terberg, Insingerschool. Lagere scholen 2 R.K. Jongensschool, School Beetzlaan, Da Costaschool, Chr. school Driehoeksweg. Het damesteam van S.V.V. veroverde in de competitie te Amersfoort twee kostbare punten door Wilhelmina 1 met 2-0 te verslaan. Door deze overwinning zal het zich zo goed als zeker in de eerste klasse weten te handhaven. Hoe de uitspraak luidt, die de Haagse arrondissementsrechtbank vandaag heeft gedaan inzake de twee vluchtelingen uit Indonesië, die daarheen dreigen te worden teruggevoerd, weet ik uiteraard op dit ogenblik nog niet. De gevoelloze woorden en vooral de argumentatie, die de landsadvocaat na mens onze regering gebruikte om aan nemelijk te maken, dat de twee jon gens geen nederlanders maar Indone siërs zijn, doet mij voor hun het erg ste vrezen. En wanneer de uitspraak zo wordt, dat zij terug moeten naar Indonesië, is de zoveelste voor ons rechtsgevoel onbegrijpelijke daad ge steld. De manier, waarop onze consul in Ge nua enige weken geleden deze zaak reeds meende te moeten behandelen, toen de jongens om zijn medewerking verzochten om in Nederland te worden toegelaten, was niet wat het publiek van dit soort verzoeken verwacht dat zal geschieden. Het minste wat onze regering had moe ten doen was deze jongens, in afwach ting van een regeling of onderzoek, asyl te verlenen. Het argument van de landsadvocaat, dat zij niet vroegen om asyl, is natuurlijk dwaas. Vroegen de Hongaren stuk voor stuk om asyl Ons land heeft zo'n goede naam voor wat het verlenen van hulp aan vluchte lingen betreft. De eeuwen door was een vluchteling, zo gauw hij onze gren zen over was, veilig, maar nu twee jon gens, wier ouders, toen het in Indone sië nog dragelijk was, voor de indone- sische nationaliteit kozen, uit dat land vluchten en vragen toegelaten te wor den in hun oorspronkelijk vaderland, zegt dat vaderland, bij monde van de landsadvocaat „Er is geen enkele re den de jongens toe te laten". Het zou en schande van de eerst orde zijn wanneer de rechter afwijzend op het verzoek van de jongens beschikt, of wanneer de rechtbank oordeelt dat zij in deze zaak niet bevoegd is. Het zou vrijwel gelijk staan met een dood vonnis. Zelfs al zouden wij aan de hand van de wet deze jongens moeten uit leveren aan Indonesië, verwacht het nederlandse publiek van onze rege ring dat van deze wet wordt afgewe ken, ook al scheppen wij daarmee een precedent. Deze jongens moeten krijgen hetgeen zij wensen en met hun vluchtpoging ruimschoots verdiend hebben. H. OEKMAN. In deze wedstrijd gingen de S.V.V.- dames goed van start door direct een ruime voorsprong te nemen, welke zij niet meer afstonden, zodat de eerste set met 15-11 gewonnen werd. Dat S.V.V. de overwinning niet cadeau kreeg bleek in de tweede set toen Wilhelmina uit een ander vaatje ging tappen en S.V.V. dreigde te overspelen door een 60 voorsprong te nemen. De Soes ter dames herstelden zich echter prach tig en in een spannende eindstrijd wis ten zij de opgelopen achterstand in een 15-13 overwinning om te zetten. Het eerste herenteam moest het hoofd buigen voor het sterke Vios 1. In de eerste set toonde Vios zijn superioriteit door met 15-8 te winnen. De tweede set gaf S.V.V. prima partij, waardoor Vios alle moeite had deze set met 15-13 te winnen. Het tweede heren team behaalde twee mooie overwinnin gen door Meteoor 2 met 2-1 en D.H.V. met 20 te verslaan. Het jeugd team verloor met ere van het sterke Spirit 5, doch boekte daarnaast een gedecieerde overwinning op Wovo 2. Ook de politie heeft in de paasweek naar eieren gezocht, maar dit waren eendeneieren, die weggenomen waren uit het eendenhok van de heer D. Het bleek, dat hier van diefstal moei lijk gesproken kan worden, want kin deren hadden de eieren weggenomen en ze in een weiland verstopt als een wat verlate inleiding tot een eierzoek- wedstrijd die bij Pasen hoort. Woensdag 16 april spreekt de heer Lucardie uit Zeist in de Heeskapel. Na een korte inleiding zal, aan de hand van een klein tabernakel, de geeste lijke betekenis hiervan verklaard wor den.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1