JAPAN KRIJGT EEN WESTERS GEZICHT IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje SOEST Bioscoopprogramma. Fa. Klaas de Ruiter Zn. Brandstoffen- en Oliehandel EDEL-ANTHRACIET Vogel vreugde. Zeepost. TWEEDE BLAD RALEIGH. fUGERS RIJWIELEN Voor Kwaliteitsvoeder UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Soester Schaakclub. Medische dienst. Benoemd. Jubileum-feestavond Soester Turnclub. Angst voor iedere bap eten met dat zunrbranden in 't verschiet. Gevoelige slag. Olympia puzzelt. Kortsluiting. FALCON REGENKLEDING YENEMA nog floteie VOLDOENING Kapsalon W. A. BUTZELAAR Sluiting seizoen Volksuniversiteit. De inwoners van New York had den vorig jaar even een ogenblik no dig om bij te komen van de schrik, dat hun stad niet meer de grootste stad ter wereld is. Want zwart op wit stond daar in de statistiek dat de Japanse hoofdstad Tokio deze eer heeft over genomen en hiermede Londen en New York achter zich heeft gelaten. Rond 8,5 miljoen inwoners heeft To kio. De groei van deze stad is de laatste jaren enorm geweest en houdt ge lijke tred met de economische vooruit gang die Japan in de na-oorlogse jaren heeft gemaakt. Het heeft het Britse rijk overvleu geld als scheepsbouw-natie en op al lerlei gebied betekent Japan een con current voor de wereldmarkt. Sedert de oorlog is er veel in Japan veranderd. Steeds meer westers is dit land georiënteerd, al kan men er de maatstaven van het westen nog niet aanleggen. De keizer is geen god meer. De laatste jaarwisseling toonde nog eens overduidelijk het verschil tussen het voor- en naoorlogse Japan. Want terwijl het voor de oorlog verboden was de keizerlijke tuinen te betreden, thans Een kijkje in de belangrijke vissers haven Shimonoseki. was het zo dat tienduizenden daar doortrokken om de keizer te begroeten. De keizer is geen godheid meer, al zijn er ook nu nog veel Japanners, die dat maar moeilijk kunnen slikken. In hun ogen blijft keizer Hirohito de god op aarde. En zo gaat het nog met veel dingen. De oude Japanner leeft nog echt in de historie. Japan is evengroot als Finland het heeft echter 91 miljoen inwoners. Na Nederland en België is het het dichtst bevolkte land. Als men daarbij dan nog bedenkt dat viervijfde deel van de Japanse bodem uit onvruchtbaar bergland bestaat, dan kan men begrij pen dat de overbevolking daar een reusachtig probleem is. De laaste 12 jaar vermeerderde het aantal inwoners met een half miljoen per jaar. In de laatste jaren heeft de regering dan De Riksha-man heeft een vrije avond en gaat met ziin voertuig naar huis. Twee jon^e geisha's in gesprek in de tuin van het huis waar zij door jarenlange studie de juiste omgangsvormen hebben geleerd. ook enkele regelingen betreffende ge boortebeperking officieel goedgekeurd, zij het nadat vele bezwaren moesten worden overwonnen. De hoofdstad Tokio is al meer dan vijfhonderd jaar oud. Oorspronkelijk heette de stad Jedo. Tegen het einde van de zestiende eeuw werd het de hoofdstad der Shogoens, die de keizer tot een marionet hadden gedegradeerd. De keizer werd door hen verbannen naar zijn paleis in Kioto. Negentig jaar geleden echter werd de macht der Shogoens gebroken en werd de keizer weer de heerser van het land. Vanaf dat moment kreeg Jedo de naam Tokio. Doodstraf voor brandstichters. De grootste vijand van de stad is de brand. De vele op en aan elkaar ge bouwde woningen zijn veelal van hout. Elke brand betekent dan ook het ver lies van meer dan tien woningen. En er zijn zo'n tien grote branden per dag in deze stad, zodat men kan begrij pen, dat op alle mogelijke gebied ge tracht wordt brand te voorkomen. Nog geen honderd jaar geleden was het zo dat op het stichten van brand de dood straf stond. Nu is dat niet meer het geval, al is de straf nog wel zwaar. De brandweer in Tokio heeft overal in de stad grote uitkijktorens gebouwd. Vanaf deze torens slaan de brandwach ten dag aan dag de stad gade. Bij het kleinste verdachte rookwolkje wordt al alarm geblazen en trekken de brand weerauto's er op af. Gelukkig worden er meer en meer woningen van steen en beton gebouwd, hetgeen natuurlijk het gevaar voor en de gevolgen van brand beperkt. Trouwens de stad Tokio heeft nog een grote vijand. Dat is de vulkaan waarop ze is gebouwd. Die vulkaan is al lang gedoofd, maar de geleerden zijn het er wel over eens, dat de aard beving, het vorig jaar de stad trof, nog een gevolg is van het feit dat er vroe ger een vulkaan is geweest. Nog maar enige weken geleden was er weer een aardbeving. Gelukkig bleken de gevolgen erg mee te vallen. Maar de schrik had velen weer te pakken, want vele Japanners hebben de grote aard beving van 1923 nog meegemaakt. Daarbij kwamen 150.000 mensen om het leven en het duurde zeven jaar voor de stad weer was opgebouwd. Japanners worden westers. Dat Japan steeds meer westers wordt is eigenlijk wel te begrijpen. Niet al leen hebben vele Japanners tijdens de oorlog in het buitenland vertoefd, na de oorlog leerde men door de bezetting de Amerikaanse gewoonten kennen. De internationale handel, waarin velen hun brood verdienen, brengt mee dat men veel contact heeft met de wester se landen. Kunstzinnig snijwerk wordt meestal door de makers zelf bij de ingang van de tempel verkocht. Het komt dan ook niet veel meer voor, dat men Japanners in kimono ziet lopen en de Japanse vrouw die goed ge kleed wil zijn, steekt haar licht op in de Parijse modehuizen. Ook het verdwijnen van de geisha's is een teken dat de wereld in Japan veranderd. Al zullen er nog wel een paar eeuwen over heen gaan voordat de oude Japanse gebruiken verdwenen zullen zijn. Romy Schneider, de jonge duitse film ster, is in korte tijd beroemder gewor den dan Greta Garbo of Mariene Diet- rich voor de oorlog ooit waren en zij draait de ene film na de andere. Driemaal Sissi, de jonge Oostenrijkse koningin en deze week is zij in het City-theater is de film Monpti te zien. Ditmaal niet met Karlheinz Böhm als partner maar met Horst Buchholz. KERKPAD N.Z. 1 F. C. KUIJPERSTRAAT 4 TELEFOON 2788 Neemt proef met onze prima Afm. n ƒ12.05 Afm. III ƒ13.05 Speciaal voor trechterhaarden Afm. IV ƒ9.55 Beter en veel goedkoper dan de tegenwoordige Wales-Anthraciet. Anthraciet eierkolen 8. Typisch straatbeeld van Tokio. Naast de moderne westerse kleding de tra ditionele Japanse klederdracht. Men krijgt in deze film het Parijs van de prentbriefkaarten te zien, met daar in een jong paar, bestaande uit de vol slagen snobistische Nadine, die zich ont zettend verveelt met haar „Monpti", een over-elegante nietsnut, die de dagen kapot slaat in de Parijse cabarets. Daarnaast het Parijs dat niet op an sichten te zien is triest en troosteloos. In dat Parijs van de achterkamertjes groeit de oprechte liefde, die een ander paar verbindt. Anne Claire (Romy Schneider) ontmoet haar Monpti (Horst Buchholz) en zij weeft een heel net van sympathieke leugentjes om haar armoede en haar gevoel voor de schutterige onbeholpen jongen te verbergen. Zij wil hem niet loslaten en schermt met een burger lijke welstand die zij niet bezit. In het begin van de film is de jonge kunstenaar eenzaam en ongelukkig. Het jonge meisje doorkruist stralend zijn somber leven tot zij het slachtoffer wordt van een verkeersongeluk. Dan is hij weer eenzaam maar niet zo onge lukkig meer, want hij had haar leren kennen, die droomde van een toekomst met de enige man, die zij ooit „Monpti" noemde met het bijnaampje dat dui zenden franse meisjes en vrouwen voor de man van hun hart reserveren. Zondagmiddag de avonturenfilm „Ge kruiste zwaarden" met Errol Flynn, specialist in gevechten op de degen en Gina Lollobrigida. Geen kasteelmuur is te hoog en te sterk voor hem als hij op avontuur uit is en hij toont zich een vakkundig verover aar van vrouwenharten. In de donderdagcyclus „Le lit", een bundel filmnovellen, zoals alleen de franse filmindustrie die brengen kan. Het zijn er vier en ze zijn alle even luchtig en amusant. De vereniging „Vogel vreugde" houdt woensdag a.s. een bijeenkomst in café „Middelwijk", Steenhofstraat, welke ook toegankelijk is voor belangstellenden. Men zie de advertentie in dit blad. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Uruguay Star", 15 april. Australië s.s. „Orcades", 19 april. Brazilië m.s. Uruguay Star", 15 april. Canada s.s. „Rijndam", 16 april. Chili via New York, 16 april. Ned. Antillen m.s. „Aegis", 14 april. Suriname m.s. „Oberon", 16 april. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Winchester Castle", 19 april. Br. O. Afrika s.s. „La Bourdonnais", 12 april. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 11 APRIL 1957. KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2030 Betaling in overleg. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 De uitslag van de laatst gehouden wed strijd is C. SamsomG. Geijtenbeek 1-0. H. SchreuderC. Samsom 0-1. G. GeijtenbeekA. van Dijk 1-0. B. BeukenA. Hilhorst 0-1. J. ImmerzeelJ. J. W. Blom 0-1. J. SnijderB. Beuken 0-1. J. J. W. BlomA. Hilhorst 0-1. H. KriksC. Landman 0-1. K. F. Mud—J. v. d. Waal 0-1. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr J. H. W. Tervoert, Lindenlaan 16, telefoon 2705, en dr H. van Dorssen, Eigendomweg 96, telefoon 2119. Geopend is apotheek Soest, Soesterberg- sestraat. Als leider van de Soester Turnclub is met ingang van 1 april benoemd de heer P. J. Brasser te Rotterdam. Woensdagavond geeft de Soester Turn club, ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan, een jubileum-feestavond in de zaal van Eemland. Evenals vorige jaren zal men weer kun nen genieten van een vlot, beschaafd en amusant optreden van het bekende kleinkunst-ensemble van Benny Vreden, dat ditmaal een muzikale comedie brengt onder de titel „Hotel De Mens", met medewerking van Kitty Knappert, Ellen Craamer, Piet Ekel en Benny Vreden. Hotel De Mens is een luchtig spel in 18 taferelen, een muzikale komedie met veel verwikkelingen rond het charman te en veelzijdige kamermeisje Kitty Knappert, die zingt, danst en acteert en Benny Vreden, die afwisselend zingt en confereert als portier, gérant, picco lo, kelner, kok en chasseur. Piet Ekel typeert op kolderieke wijze een aantal hotelgasten, w.o. een Ame rikaanse impresario, een Groningse nut- spreker, een weervoorspeller uit De Rennies blussen 't vuur in 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Rennies nemen - zo nodig bij voorbaat. De hevig ste zuurbrand stilt al, op 't moment dat 'n Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel - met uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wég pijn Bilt, een televisiekok, een badgast anno 1900 e.a. Ellen Craamer is een lieftallige ver schijning met een Diana Durbin-achtige stem. Zij werd als zangeres speciaal voor deze comedie aangetrokken. Een totaal nieuwe opzet, een nieuwe vorm van cabaret. Men zie de advertentie in dit blad. Een leerling-vormer, die bij een ijzer gieterij aan de Dorresteinweg werkt, kon zich bij een onenigheid met een medearbeider niet beheersen en sloeg hem met een stuk gereedschap op het hoofd. Het slachtoffer werd gewond. Tegen de dader is procesverbaal opge maakt. Olympia is weer met de puzzelritten begonnen die iedere zomer verreden worden en het begin was overweldi gend, want 53 koppels namen deel. Het parkoers dat gefietst moest worden bedroeg 23.5 km. Na afloop van de rit reikte de heer C. v. d. Flier de prijzen uit. Uitslag1. A. van Asch en J. v. d. Weerd, 32 strafp. 2. Echtpaar T. Rens- hoff (38). 3. J. Doorduin en M. Radema ker (38). 4. R. Teeken en G. van Nim- wegen (54). 5. J. de Boer en J. van Steendelaar (55). 6. J. en H. Rademaker (59). 7. J. Hodde en C. van Velzen (60). 8. F. Schilder (71). 9. K. Roskam en K. Ruizendaal (72). 10. J. Benschop en J. Ruttenberg (81). E. en R. van Tol won nen de troostprijs omdat zij 199 straf- punten hadden. Bij de heer J. C. T. aan de Olijkeweg ging op een avond met een flinke knal het licht in de kamer uit en het maakte plaats voor het schaarse licht van kleine blauwe vlammen langs het plafond van board. Dit betekende een begin van brand, doch met een emmer water werd aan het gevaar een einde gemaakt. VOOR DAMES EN HEREN IN TWEED - EG. LINNEN GABARDINE DE NIEUWSTE MODELLEN F. C. Kuyperstraat 10 - Tel. 2803 QGITTN STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 Woensdagavond is het seizoen geslo ten voor de leden van de Volksuni versiteit met een filmavond, die ge geven werd in het St. Jozefgebouw. Er werden geluidsfilms gedraaid over de malaria, het spint, de wintervlinder, de frambozenkever, het rotten van ap pels, de appelluis, de emelt, de kool- vlieg, de aardvloo, wormstekigheid, de witte vlieg en de warmte als kracht bron.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5