Gemeenteraadsvergadering. SOEST. Lustrumviering Nederl. Motet- en Madrigaalkoor. Kunstmaan Hockeytournooi. Garantiesom voor S.S.F. Gas. Op politieagent geschoten. Onderl. wedstrijden E.H.B.0. Uitkering bij ziekte. Eerste recordrit Tempo. Brand. Schoolsport. Geld op straat. Humanisme hier en thans. Lege ;eswijziging. IN DE HOEK. Dronken militair. Jaarvergadering Winkeliersvereniging. Volleybal S.V.V. DINSDAG 15 APRIL 1958. 36e JAARGANG No. 29. SOESTER (f)Q U RANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De raad van Soest is in openbare zitting bijeengeroepen tegen donderdag 17 april, 's avonds 7.15 uur, ter afdoening van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen der raads vergaderingen van 11 en 27 februari 1958. 2. Ingekomen stukken. a. Mededeling, dat de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen over 1955 op 17 maart 1958 ongewijzigd door de Ge deputeerde Staten van Utrecht zijn goedgekeurd. b. Verzoekschriften van het bestuur der vereniging „De School met den Bij bel" gevestigd te Soest om medewer king ingevolge artikel 50 der Kleuter- onderwijswet voor het aanschaffen van diverse benodigdheden voor de kleuter scholen aan het Driftje, de Schoolstraat, de Julianalaan en de Rembrandtlaan met voorstel van burgemeester en wet houders om deze verzoeken in handen van hun college te stellen voor het uitbrengen van preadvies. c. Overzicht van bedragen en valuta data uit hoofde van door kopers van rentespaarbrieven ten aanzien van de gemeente uitgesproken voorkeur met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. d. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. e. Verzoek van de heer M. van Zinde ren Bakker om ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand met voorstel om dit ontslag met ingang van 15 mei 1958 eervol onder dankzegging te ver lenen. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de verbetering van de afrastering van een gedeelte van het terrein behorende bij de school voor g.l.o. aan de Beetzlaan. 4. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend krediet ten behoeve van de aanschaffing van kleutersets voor de Chr. Kleuterschool aan het Driftje. 5. Voorstel inzake de tarieven van het Soester Natuurbad. 6. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten ad 90.000. 7. Voorstel tot verhoging van het be drag, waartegen de gemeente tegen fraude enz. is verzekerd. 8. Voorstel tot toekenning van een duur- tetoeslag over het eerste halfjaar 1958 ten behoeve van het daarvoor in aan merking komende gemeentepersoneel. 9. Voorstel tot wijziging der gemeente begroting en bedrijfsbegrotingen 1957 (overschrijding kredieten). 10. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een extra krediet tot aanschaffing van meubilair voor het hoofdenkamer- tje van de o.l. school Kerkebuurt. 11. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een extra krediet voor aanschaf fing van een nieuwe geschiedenismetho de t.b.v. de openbare lagere school Kerkebuurt. 12. Voorstel tot medewerking ingevolge art. 72 der lager-onderwijswet 1920 tot verbetering en verandering der verlich ting in vier lokalen der Christelijke school aan de Driehoeksweg. 13. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van leges en van rechten wegens huwe lijksvoltrekkingen op buitengewone tijd of wijze. 14. Voorstel tot wijziging van de veror dening regelende het beheer van het gemeentelijk gasbedrijf te Soest. 15. Voorstel tot vaststelling van een partieel uitbreidingsplan voor Soestdijk en 't Hart. 16. Voorstel tot het verlenen van mede werking ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwijswet tot aanbouw van een werk-speellokaal aan de Christe lijke kleuterschool te Soesterberg. 17. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet inzake bijdrage onder houdskosten van de Eem over 1957. 18. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten ad 109.000. 19. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht nabij de Soesterbergse- straat ten behoeve van de P.U.E.M. 20. Voorstel tot verkoop van een per ceeltje grond en tot verlening van een recht van weg nabij de Prof. Lorenzlaan te Soesterberg aan de P.U.E.M. ten be hoeve van de bouw van een transfor- j matorstation. 21. Voorstel tot aankoop van een per- I ceel grond, gelegen nabij de Gen. Win kelmanstraat van W. A. Pohl c.s. 22. Voorstel tot wijziging van a. het algemene ambtenarenreglement. b. de arbeidsovereenkomsten-verorde ning; c. de wachtgeldregeling; d. de uitkeringsverordening. 23. Voorstel tot onteigening van gron den, gelegen nabij de Prof. Lorenzlaan, de Gen. Winkelmanstraat en de Ples- manstraat. 24. Voorstel tot het verstrekken van een garantie in een eventueel tekort van een op 30 april a.s. te houden Concours Hippique. 25. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 17 december 1957 tot ver pachting van grond aan diverse perso- Het Nederlands Motet- en Madrigaal koor, voorheen bekend onder de naam „Semper Avanti", bestaat 26 april a.s. 10 jaar en het ligt in het voornemen dit lustrum luisterrijk te vieren. Op zondagmorgen, 21 april, zal het koor, onder leiding van haar dirigent Lex Karsemeijer, te 11.30 uur, in de pa rochiekerk te Soestdijk, de vierstem mige „Missa ad usum Capellae Pontifi- cae" van A. Scarlatti uitvoeren, öp zaterdagavond, 26 april, zal het koor in de Julianakerk te Soestdijk een groot concert geven, waarop wederom een zeer uitgebreid en gevarieerd pro gramma ten gehore zal worden ge bracht. Zondagavond, 27 april, zal door leden en introducé's op intieme wijze het 10-jarig bestaan worden gevierd. De Soester Sportfederatie bestaat bijna 5 jaar en als inleiding tot de viering van dit eerste lustrum is door de Mixed Hockey Club Soest het Kunstmaan- tournooi gehouden, waaraan door 10 verenigingen deelgenomen werd. Dit tournooi vond vrijdag op het S.E.C.- terrein plaats. In poule A speelden de elftallen van 't Gooi, Kameleon, Kampong, Schaer- weide en Soest (jupiter). Het Soester team moest met Kameleon om de eerste plaats spelen. De elftallen waren volledig tegen elkaar opgewas sen en doelschoten moesten beslissen. Kameleon won dit. In poule B won Amersfoort alle wed strijden van Apeldoorn, Hilversum, Voordaan en Soest (meteoren). De stand in poule A was 1. Kameleon. 2. Soest (jupiter). 3. Kampong. 4. Schaer- weide. 5. 't Gooi. Poule B 1. Amersfoort. 2. Hilversum. 3. Voordaan. 4. Apeldoorn. 5. Soest (me teoren). De finale werd gespeeld tussen Ka meleon en Amersfoort. Het werd een spannende strijd, waarin het sterke Amersfoort toch niet opgewassen bleek tegen Kameleon, dat met 21 won en daarmee de eerste prijs behaalde, die de aanvoerder ontving uit handen van de voorzitter van S.S.F., de heer W. J. van Schaffelaar. Het was een wisselbeker en een herinneringsbord. De Soester Sportfederatie vraagt, even als het vorig jaar, om een garantie van 1750,in een eventueel tekort van het concours hippique, dat op 30 april gehouden wordt. B. en W. adviseren de raad deze ga rantie te geven, daarbij vermeldend dat er het vorig jaar geen aanspraak op deze som gemaakt is. De buren van de fam. H. aan het Kerk- pad roken zondag een doordringende gaslucht, die uit het huis van H. kwam. Bellen en kloppen hielp niet en de po litie werd er bij gehaald. Die consta teerde dat er niemand thuis was, maar dat een gaskachel, gasstellen en alles wat maar gaspit in het huis was volop brandde. Na onderzoek bleek dat de familie H. in Den Haag was. Alles werd uitgedraaid en men ontbood de heer H. aan de telefoon. Hij deelde mee, dat hij al die vuurhaarden in zijn huis aange legd had omdat hij er niets voor voel de in een koud huis te komen wanneer hij uit het Haagje terug kwam. Een agent, die rustig op de Lange Brinkweg fietste, vermoedde allerminst dat er op hem geschoten zou worden, maar toen hij een kogel langs zijn oren hoorde fluiten wist hij wel beter. Hij ging op onderzoek uit en trof de jongen, H. D., aan, die vertelde, dat hij door de brievenbus van de ouderlijke woning op een boom geschoten had en dat toen juist de agent langs kwam. Hij had hem niet kunnen zien. De buks werd in beslag genomen en er werd proces verbaal opgemaakt. Bij de onderlinge wedstrijden van de E.H.B.O., welke vrijdagavond in „De Gouden Ploeg" werden gehouden onder auspiciën van de afd. Soest van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O., traden 5 ploegen in het strijdperk, n.1. 2 ploe gen van de afd. Soest, 2 ploegen van ■de R.K. E.H.B.O., afd. Soest en 1 ploeg uit Baarn. Na opening van de avond door dokter W. J. Schutte, voorzitter van de afd. Soest, werden de diverse groepen af gezonderd en moesten zij, in volgorde van loting, hun talenten tonen op het gebied van E.H.B.O. en vervoer. Na afloop besprak dokter Schutte de verleende hulp en wees er tevens op, dat met deze wedstrijden alleen ge tracht is de onderlinge band der di verse afdelingen te verstevigen. De jury, bestaarde uit, mej. Reijerse en de doktoren Schutte en Kuipers, als mede de heer C. de Hooge, waardeer de de groepen als volgt le prijs Soest 2, 171 punten, leider 50 p. 2e prijs Baa" n, 130 punten, leider 44 punten. 3e prijs R.K. Soest 2, 117 punten, leidster 39 punten. 4e prijs Soest 1, 101 punt >n, leidster 26 punten. 5e prijs R.K. bitest 1, 99 punten, lei der 34 punten. De werknemer bij de gemeente die ziek wordt of een ongeval krijgt zal gedurende 12 maanden zijn volle trak tement ontvangen, daarna 6 maanden twee-derde en de volgende 6 maanden de helft. De eerste rit om de beker, die nog ge schonken zal moeten worden door een sportliefhebber, ging over 40 km. Het was mooi weer, maar de wind was nog zo krachtig, dat er geen fraaie tijden gemaakt konden worden. Na 10 km. was de stand 1. Gerrit Rut- tenberg, 16.53 min. 2. Jaap v. d. Burgt (17,26). 3. Adri v. d. Burgt (17.42). 4. Nic Westhof (17.44). 5. Wout van 't Klooster (17.46). De laatste drie dus met onderlinge verschillen van slechts twee seconden. Zesde was A. Post (18.29). Deze zou in het verdere verloop van de strijd opklimmen naar de vierde plaats. Met Menze van de Broek ging het niet zo erg. Hij reed stug en er zat geen sou plesse in. Nic Westhof, die nog last heeft van zijn knie, gaf na 25 km op. Na 30 km. verwisselden de gebr. v. d. Burgt van plaats. De uitslag was I. Gerrit Ruttenberg, 40 km. in 1.09.18. 2. Adri v. d. Burgt (1.11.24). 3. Jaap v. d. Burgt (1.11.51). 4. A. Post (tourist) (1.13.03). 5. Wout van 't Klooster (1.13.40). 6. Menze v. d. Broek (1.20.44). 7. Bart de Wolf (1.21.16). De adspiranten reden 25 km. Dé uit slag hiervan was 1. Anton Snijders (55.08). 2. Ries v. d. Deijssel (1.07). Even ging zondagavond het gerucht, dat er een uitslaande brand was bij de heer A. P. Hilhorst aan de Hooiweg, maar alle fietsers, brommers en auto mobilisten, die er snel naartoe gingen, zagen maar weinig, want het betrof een brand van enkele honderden me ters ruigt langs de spoordijk en de brandweer, die met groot materiaal uitgerukt was, bluste snel met de ne velspuit. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door vonken uit een locomo tief. De commissie voor lichamelijke opvoe ding op de scholen in de gemeente Soest heeft een deel van het programma voor 1958 samengesteld. De schoolkorf- baldag zal op vrijdag 6 juni a.s. ge houden worden. De leerlingen van de lagere scholen spelen 's morgens, die van u.l.o. en v.g.Lo. 's middags. De Algemene Vaardigheidsdag voor de leerlingen van de zesde klassen der lagere scholen wordt op donderdag 26 juni gehouden. Door de medewerking van het bestuur van de stichting natuurbad kan weer iedere morgen van 8-12 uur met de leerlingen van de vijfde en zesde klas gezwommen worden. De datum van af zwemmen der leerlingen zal nog nader bekend gemaakt worden. In Soest ligt het geld op straat. Nadat er enkele weken geleden 500.- aan versnipperd bankpapier gevonden werd gaat de jeugd verder met het op sporen van geld. De kinderen H. vonden een zakje klein geld, dat op de Oude Utrechtseweg in een boom ver stopt lag. Dr D. H. Prins heeft zondag in Oranje hof gesproken voor de afdeling Soest- Baarn van het Humanistisch Verbond. Het was de laatste bijeenkomst van het seizoen. Dr Prins wees erop, dat het Humanis tisch Verbond geen zin heeft te ijveren ondere hen, die een geestelijk onder dak hebben in de kerken, maar het ver bond is twaalf jaar geleden opgericht met het doel het geestelijk tehuis te scheppen voor buitenkerkelijken, die hierin bezieling en bezinning zouden vinden. De naam humanist zegt reeds, dat hij die zich zo noemt, zich in dienst wil stellen van de medemens en voor een deel bestaat deze taak uit het samen brengen van hen, die zich door hun geaardheid niet op hun plaats vinden in een kerk. Daarmee krijgt men geen verzameling van gelijkdenkende mensen, maar het zijn toch mensen van gelijke grondslag. Deze grondslag vindt men terug in de beginselverklaring van het Huma nistisch verbond. Voor de humanist is het van groot be lang dat zijn levensbeschouwing niet uitgaat van een openbaring. Hoe men in het leven wil staan maakt ieder zelf uit en slechts de innerlijke stem is het richtsnoer. De humanisten wor den niet verbonden door een starre ove- tuiging maar door een bewust bouwen aan het eigen ik, waarbij het een dage lijkse gewoonte moet worden zich re kenschap te geven van het hoe en waar om der eigen handelingen. Hierin bestaat het gevaar, dat men te veel de betrekkelijkheid van alle waar den zal gaan inzien, hetgeen beslist on juist is. Het hanteren van de waarde meter is dan ook van zeer groot belang omdat er verschillende waarden zijn, die niet zonder meer gewijzigd kunnen worden, terwijl men ze tevens ten- volle in hun betekenis moet blijven zien. De mens kan slechts mens zijn met en temidden van zijn medemensen en de humanist moet bedenken, dat hij slechts kan leren van de andersdenkende ern stige mens. Dé levensbeschouwing van dé Humanist bestaat niet en dit is in zekere zin een voordeel, want het moet niet zo zijn, dat men een starre levensbeschou wing, die voor iedereen precies gelijk is, als houvast nodig heeft. Men moet in beweging blijven en met overleg zijn overtuiging aanpassen aan gewij zigde omstandigheden. Deze levensbeschouwing dient uitgedra gen te worden aan hen, die zich bui tenkerkelijk noemen en aan anderen, die niet goed weten waar ze thuis ho ren en die in algemeen menselijke moeilijkheden de weg een beetje kwijt geraakt zijn. B. en W. achten het gewenst dat de leges voor een bouwvergunning ver hoogd worden met 50 °/o, met een maximum van 100,omdat aan de verlening van een bouwvergunning zeer veel administratieve voorbereiding voorafgaat. Voor een kampvuurvergunning wordt thans een recht van 1,geheven, maar omdat kamperende jeugdgroepen meestal met beperkte financiële midde len moeten rondkomen, wordt dit terug gebracht tot 50 cent. Voor legalisatie van een handtekening, Toen ik vorige week mijn hoekje voor vrijdag j.1. zat te schrijven over de twee jongens, die vroegen Nederland te worden binnen gelaten, had ik het gevoel en een klein beetje angst een open deur in te trappen, want op het zelfde ogenblik, dat ik schreef bang te zijn, dat onze rechter, aan de hand van zijn wetboeken, zo ver zou gaan de jongens de toegang tot ons land te wei geren, vond ik het absurd zoiets te ver onderstellen. Hoe hebben wij ons niet geweerd toen de Hongaren vorig jaar in nood zaten. Hoe hebben wij toen niet het vuur uit onze sloffen gelopen, autocolonnes ge zonden, vliegtuigen gecharterd, het In ternationale Rode Kruis en ons eigen Rode Kruis in gang gezet, radio-acties gehouden, huizen disponibel gesteld die er eigenlijk niet waren enz. enz. Ik vond het daarom, ondanks mijn angst voor de rechter met zijn wetboeken, toch maar erg minnetjes van mezelf er ook maar een moment aan te twij felen, dat deze jongens niet in ons land zouden worden opgenomen. Maar kleinzielig van me of niet, ab surd tot in het x maal idiote de ne- derlandse rechter zag geen reden de vluchtelingen in ons land toe te laten. Een onbegrijpelijke en niet te beschrij ven schande is geschied. Twee jongens die, hoe ook gerekend, van Nederlandse oorsprong zijn, wordt de toegang tot ons land, dat zich tot in het oneindige voor vreemdelingen uitslooft in hulpacties, botweg geweigerd. Tegenover deze jongens, het doet er niet toe tot in welke graad hun nederlandse bloed gaat, geneer ik mij nederlander te zijn. Zelfs al waren het volbloed indonesi- ërs geweest, hadden wij hen de helpen de hand moeten reiken. Vluchtelingen van zijn poorten weg sturen doet een beschaafd volk niet. H. OEKMAN. waarmerking van een stuk en voor een bewijs van Nederlandschap zal voortaan 1,inplaats van 50 cent verschuldigd zijn. Voor toeristenkaarten betemd voor het reizen in een aantal west-europese landen zal men voortaan eveneens 1,moeten betalen. De 2,50 voor het in behandeling ne men van een aanvrage voor woning- ruil komt te vervallen. Voor een keu ringsbewijs, nodig voor auto's die zonder chauffeur verhuurd worden en voor de verlenging van dit bewijs, zal men voor taan 1,moeten betalen. Voor iede re jachtakte zal men 2,50 moeten betalen. De heer B. in de Bosstraat wilde met zijn auto wegrijden, maar dat ging niet, want een dronken militair zat erin en hij wilde er niet uit. De politie werd er bijgehaald en toen stond de veel belovende landsverdediger vlug op straat. Het bleek A. uit Amersfoort te zijn. Hij werd aan de marechaussee in Soesterberg overgegeven. De Soester Winkeliersvereniging ver gadert donderdagavond in De Gouden Ploeg. Er is in de pauze een verloting van 3 reizen naar de wereldtentoon stelling en na de pauze verkiezing van twee bestuursleden door het periodiek aftreden van de heren J. ten Berge en M. J. Jansen, die zich beiden herkies baar stellen. Er zal besproken worden of de winkeliersvereniging deelneemt aan het bloemencorso, dat deze zomer voor de vierde maal gehouden zal wor den. Het damesteam van de Soester volley balvereniging bond de strijd aan tegen het damesteam van Olympia in de Markthal te Amersfoort. Hoewel de S.V.V.-dames goed tegenstand boden konden zij toch niet verhinderen dat de eerste set met 7-15 en de tweede met 2-15 verloren werd. Het eerste herenteam van S.V.V. stel de ziin aanhang in de wedstrijd tegen Olympia 2 teleur door met 1-2 te ver liezen. Het tweede herenteam zorgde er voor, dat toch punten mee naar Soest genomen konden worden uit de wed strijd tegen WOVO 2.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1