K. sch. scli. o. C.B.B.B. Koppel DE TRAGEDIE VAN INDONESIË. 2 vm ra Fa. Klaas de Ruiter Zn. Brandstoffen- en Oliehandel EDEL-ANTHRACIET SOEST Geldlening. Koop van grond. Ned. Vrouwen Electr. Ver. £2. (XI OQ BATENBURG'S Erkende Auto- en Scooterrijschool Van Grimsel tot Grossglockner. Waarom zweeg je zo lang DAARVOOR BEHOEFT U NIET NAAR DE STAD! NIEUWENHUIS DERDE BLAD VOOR SCOOTERRIJLES D. ENGEL DE KRACHTBEVRIEZER Gehuwde ambtenares. Biggen- en Eiermarkt. Officiële mededelingen. BRANDWEER TELEF. 333 3 Ondoorgrondelijk is altijd opnieuw de paradox van het leven. De Kussen ver klaren plechtig, dat zij eenzijdig heb ben besloten de proeven met kernwa penen niet voort te zetten. „Hoe edelaardig roept de eenvoudige mens uit, die maar één verlangen koes tert dat de wereldcatastrofe uitblijft, welke hem en ons allen het leven zal kosten. „Onbaatzuchtig, met voor bijzien van eigen belangen aanvaardt de Rus de wereldvrede en wil hij de vernietiging verbannen, die ons be dreigt," zo redeneren sommigen. Was de politiek der grote mogendheden geen duivels spel gebleven door alle veranderingen heen, die er na de'we reldoorlogen op aarde hebben plaats gehad, dan zouden wij met gelukzalige ogen de aanstaande top-conferentie te gemoet kunnen zien en de vrede nabij kunnen vermoeden, wiens kansen in werkelijkheid steeds verder terug wor den geduwd. De mensen vergeten één ding in hun pacifistische dagdromerij dat het op topconferenties en in vergaderingen der Verenigde Naties niet de mensheid is, zoals die verdeeld over enkele grote en veel kleine landen zich aan ons ver toont, welke ons aller toekomst be paald, maar dat het de grote mogend heden zijn, die daar de lakens uitdelen. De grote mogendheden, dat zijn de grote groepsbelangen, dat zijn het geld en de energiebronnen en de wapenen. De internationale broederschap mist een basis, zolang de oude politiek der negentiende eeuw onder nieuwe vor men en nieuwe benamingen wordt voortgezet. Of men annexatie en on derdrukking van vreemde volken nu „kolonialisme" of „bevrijding" wil noe men, het is slechts een naamverschil, maar de werkelijkheid onder beide etiketten is „slavernij". KERKPAD N.Z. 1 F. C. KUIJPERSTRAAT 4 TELEFOON 2788 Neemt proef met onze prima Afm. II ƒ12.05 Afm. III 13.05 Speciaal voor trechterhaarden Afm. IV ƒ9.55 Beter en veel goedkoper dan de tegenwoordige Wales-Anthraciet. Anthraciet eierkolen 8. Onder het „verfoeilijk" Nederlands ko lonialisme verkeerde de volken van de Indische archipel in een toestand van welvaart, van vrede, van rust en was het leven er gelukkig. De Indonesische landen ontwikkelden zich geleidelijk naar een staat van autonomie. Nu is de „bevrijding" gekomen en er is hongersnood ontstaan en burger twist. En ten slotte is „de bevrijder" op zijn eigen broeders gaan schieten en bereidt hij zijn volk voor op de Rus sische knoet. De nieuwe Czaar aller Russen, Chroesj- tsjow, verschijnt als vredesengel op de troon. Tegelijkertijd is zijn eerste daad een daad van belligerentie. Hij stelt zijn mannen en zijn wapenen ter be schikking om de mensen uit te moor den, die zich verzetten tegen Soekar- no's dictatuur. Het nobele gebaar van de Russen de atoomproeven te staken, is zonder risi co. Langzaam maar zeker breidt de sowjet-macht zich uit, verwerft zij zich al meer steunpunten op het wereldto neel. Snel en zeker verliest het wes ten terrein. De verovering van de satelietstaat Indonesië bezorgt haar een sleutelpositie in Azië. En wat doet de westelijke mogendheid, Amerika, dat de gelijkwaardige van Rusland is Aarzelen en falen Wij willen over de zogenaamde rebel - lenregering op Sumatra ons eindoordeel nog opschorten. Maar het staat wel vast, dat het fatsoenlijker lieden zijn dan de mensen in Djakarta. Niet de huidige centrale regering, maar de tegenregering levert waarborgen voor een solide politiek, die voor het wes ten aanvaardbaar is. Van Djakarta hebben wij alleen maar daden van terreur, molestatie en roverij te verwachten. Maar uit het Suma- traanse kamp klinkt een kreet om hulp. Wat zullen wij, Nederlanders, van Dja karta verder ondervinden De uit tocht van onze landgenoten, die be roofd van alles wat ze in hun leven hebben opgebouwd, naar het verre vaderland moeten vluchten, gaat nog j altijd door. En middelerwijl zijn de machthebbers op Java bezig een nieuwe (Kale schuur schreeuw!) om Ceta-Bever BuitenbijtsJ reeks van confiscatie-maatregelen voor te bereiden. Als wij de toestand van ellende in ogenschouw nemen, dan klaagt ons gewe ten ons aan. Er is geroepen wij heb ben schuld aan Indonesië". Dit is juist wij hebben deze onvergeeflijke schuld aan Indiëdat wij het hebben losge laten. Dat wij een volk, dat in vrijheid zich naar een gelukkig en zelfstandige toekomst ontwikkelde, hebben overge leverd aan een tyran. De lezer begrijpt, dat de bovenstaande regels zijn geschreven onder de ver pletterende indruk van de nederlaag, die de Sumatranen bezig zijn te lijden. Het ziet er somber uit voor die mach ten in Indonesië, die gedreven worden door rede en menselijkheid. Maar wij zijn er niet van overtuigd, dat het slagzwaard van Soekarno in laatste aanleg over het lot van Indone sië zal beslissen. De geschiedenis der mensheid bestaat uit een reeks van on derdrukkingen. Maar nooit kan een onderdrukking bestendig zijn. De vrij heid is altijd weer het eindpunt der menselijke beproeving. Het is niet de wil der Indonesische volken, met hun religieuze inslag, een communistische dwangstaat te worden. Noorden van het vasteland van Nieuw Guinea, die nog heden ten dage naar hem „Schouten-eilanden" wordt ge noemd, waartoe ook Biak hoort. Zo leeft de geschiedenis der Compag niestij d voort in een land, dat met inzet van Nederlandse energie en kundigheid wordt opgebouwd. Deze opbouw en ook de opvoeding van het volk vraagt tijd. Te snel werden tijdens en na de wereldoorlog Papoeastammen, die sinds eeuwen in afzondering hadden geleefd, opgenomen in het tijdperk der techniek van het Westen. De jonge Papoea, die een technische school in Hollandia heeft bezocht, wordt chauffeur, gaat 's avonds naar de bios coop en kleedt zich in palmbeach-pak en bruine schoenen. Op korte afstand echter loopt zijn vader nog in het voor ouderlijk naakt, schiet vis in de kali en voedt zich met het merg van de sago palm. Dit verwekt spanningen tussen de bei de generaties; zeden en gewoonten der Papoea's worden immers beheerst door een strenge adat, die niet ongestraft kan worden doorbroken. In Manokwari, het kleine plaatsje aan de Geelvinckbaai, wonen de „kolonis- De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten heeft Soest een lening aan geboden van 109.000,De looptijd is 25 jaar, de rente 5,25 °/o, de aflos sing geschiedt in 20 gelijke jaarlijkse termijnen en begint 1 april 1964. B. en W. hebben deze lening in beginsel aanvaard en vragen de goedkeuring van de raad. Behoudens goedkeuring van de raad zal van W. A. Pohl te Utrecht ca. 2064 M2. grond gekocht worden, gelegen aan de Generaal Winkelmanstraat te Soester- berg. Deze grond is nodig voor het uitbreidingsplan. Voor een volle zaal, in het Oranje-Ho tel, gaf mevr. C. Klay-Lancée uit Bilt- hoven, die haar man op zijn reis naar Nieuw-Guinea vergezelde, donderdag hierover een boeiende en toch gezellig voorgedragen lezing, door de heer Klay met mooie dia's opgeluisterd, terwijl een tafel vol medegebrachte inheemse handwerkprodukten, schelpen, koralen etc etc. veel belangstelling trok. Als wij, aldus spreekster, na de reis met de constellation van de K.L.M in Biak arriveren, valt ons oog al spoedig op een muurschildering, voorstellende het 17e eeuwse schip „De Eendracht". Daaronder staan de woorden, die ka pitein Willem Schouten eenmaal schreef in het journaal van dat schip „Ende sij saghen een groot, schoon eylandt, dat seer groen ende playsant was om te sien". Dit groene eiland was Biak en Willem Schouten ontdekte op die gedenkwaar dige vaart in 1616 de eilandengroep ten 50E5TEPBEPGSESTR 44 TELZ045SOEST Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) Heerlijk verwarmde wagen. U wordt gehaald en gebracht. ten", de Indische Nederlanders, die kort na de laatste wereldoorlog zijn geëmi greerd naar Nieuw-Guinea. Zij hoopten, toen er voor hen geen kansen in Indo nesië meer waren, een nieuw bestaan op te kunnen bouwen in een Nederlands stamland, voornamelijk als landbouwers, vooral ter wille van hun kinderen, die dan in het bedrijf zouden opgroeien. Dit alles en veel meer aanschouwt de reiziger in Nieuw-Guinea. Vanzelfsprekend viel deze causerie bij de toehoorders zeer in de smaak en een hartelijk dankwoord van de presidente mevr. H. v. Veeren-v. Lohuizen was dan ook stellig op zijn plaats. De heer C. H. Groen zou een inleiding en commentaar geven op de films „Van Grimsel tot Grossglockner" die vrij dagavond voor de Nederlandse Reis- vereniging, afdeling Soest, gedraaid werd door de heer Elinckhuijsen, maar de consul voor Soest, de heer Raven, deelde in zijn openingswoord mede dat de heer J. E. Slotboom zou spreken en dat de heer C. C. Gerrese de film zou draaien. De heer Raven deed enkele mededelin gen waaronder een wijziging van de da tum die bestemd was om te trachten tot oprichting van een jeugdafdeling te komen. Drs Melchior zal hiervoor naar Soest komen op 25 april. Soest- Soestdijk heeft thans 45 leden. De heer Slotboom wees op het ver schil tussen de bewoners van Oosten rijk en Zwitserland, de landen, waar over de film handelde. Ook is er een verschil tussen deze mensen en ons. Daar wordt de jeugd geleerd dat het goed is om de bergen van beneden, de kerken van binnen en de koffiehuizen van buiten te bekijken als men lang wil leven, maar de Hollander gaat juist uit het vlakke land naar die bergen om ze te beklimmen en als hij 's avonds moe is dan is het koffiehuis voor hem de aangewezen verblijfplaats. Tussen het natuurschoon van Zwit serland en Oostenrijk is niet zoveel- verschil als tussen de bewoners van de ze landen. Zwitserland is geen natie in de gewone zin van het woord. De ver schillende talen die gesproken worden wijzen hier ondermeer op. Pas in 1291 kwam er enige eenheid in de verschil lende kantons en dit deed men om zich te weer te kunnen stellen tegen in dringers. De Zwitser is wat wantrouwig tegen invloeden van buitenaf en hij geeft zich niet spoedig. De Oostenrijker is spontaner. Het land heeft vele oor logen gekend, terwijl er in Zwitserland de laatste eeuw niet gevochten is. Het is een land met één volk geleid door een centrale regering. Vroeger groot vorsten, koningen en keizers, die de kunsten beschermden, zodat Oostenrijk vele beroemde schrijvers en mucici kon voortbrengen. Men is in dit land meer op de ideële dan op de materiële zijde van het leven ingesteld. Wie in zijn vacantie als een gast behandeld wil worden moet naar Oostenrijk gaan, wie geld genoeg heeft voor een luxueu ze vakantie kan in Zwitserland terecht. Het gast zijn in Oostenrijk heeft een klein bezwaar omdat men niet op zijn gastheer mopperen mag als er iets is wat minder goed bevalt want dat doet een goede gast niet. De film die hierna gedraaid werd toonde de bijna 300 aanwezigen de ge noegens die men kan beleven als het eindelijk zomer geworden zal zijn. De toneelvereniging „Ons Genoegen", die zaterdag a.s. zal horen of zij in het bezit zal blijven van de V.V.V.-wissel- beker, die het vorig jaar gewonnen werd, of deze zal moeten afstaan aan een andere vereniging, heeft een uit stekende opvoering van het stuk „Waarom zweeg je zo lang van H. Turnhout en Bert Peets achter de rug. Zaterdagavond werd dit stuk in de bij na volle Eemlandzaal gebracht. De avond werd geopend door de voor zitter van de vereniging, de heer J. G. Kamerbeek. De internist Hans Sluizen (M. J. ter Hoeven, die tevens de regie had), is getrouwd met Regina (mevr. N. Geij- tenbeek-Meesters) en de huishoudster mevr. T. Onwezen-Overheem) roddelt terecht tegen Oma (mej. J. Praag), dat de vrouw des huizes iets te verbergen heeft voor haar man. Charles Durand (G. Westerveld), die U zult verrast staan over onze sortering in ELECTRISCHE ARTIKELEN, zoals SCHEMERLAMPEN - ELECTRISCHE KLOKKEN - LAMPEKAPPEN enz. Voorts alle artikelen en appa raten op sanitair- en electrisch gebied. VAN WEEDESTRAAT 23 TELEFOON 2577 Ook Uw Loodgieter en Electriciën een kennis is van Regina, weet iets van haar uit de tijd toen zij nog in zijn orkest zong en dit is belangrijk genoeg om verborgen te blijven voor Regina's echtgenote, zodat deze louche figuur haar 10.000 gulden afperst, die zij kan lenen van Emiel de Wilde (G. Veldhui zen) een vriend van haar man. Als de chanteur haar echter nog niet met rust laat en haar man bekend zal maken met het feit dat zij een zoon (J. Westerveld) heeft, waarvan de chan teur de vader is, loopt ze met zelf moordplannen rond en verlaat het huis. Mia Hagen (mej. H. Rouwendaal), de assistente van haar man, wordt erop uitgestuurd om haar te gaan zoeken en als ze eindelijk terug is en haar man al les verteld heeft zegt hij „Waarom zweeg je zolang". Tot voldoening van VAN DE „SOESTER COURANT" VAN DINSDAG 15 APRIL 1958. het publiek verongelukt de chanteur Charles Durand. Het stuk werd met prote aandacht ge volgd en mevr. Geijtenbeek-Meesters zorgde met haar spel voor de ontroe ring, die bijna allen beving, maar niet enkele jongeren achter in de zaal, tegen wie de heer Kamerbeek na afloop van de voorstelling mopperde en het verzoek richtte voortaan weg te blijven als zij zich toch niet stil konden houden. Hij dankte de speelsters en de spelers en in het bijzonder de regisseur. NAAR NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 IDEN 20. „Ik heb het allemaal gezien ver klaart Billy trots, „door het raam van het spoelhok". Hij durft niet eens meer te praten over de krachtbevriezer, want hij is bang, dat de jongens hem zullen uitlachen. Stel je voor, dat hij het zich allemaal maar verbeeld heeft en dat het niet eens de schuld van de kracht bevriezer is Toch moet hij straks de proef op de som nog eens even nemen. Hij zegt „Jongens, ga je mee eens even kijken bij Blaaskaak Naar de extra krant „Ja, ja," roepen ze allemaal, „we gaan kijken bij de sigarenwinkel". Op een holletje gaan ze er heen. Aan het raam van de sigarenwinkel hangt een groot stuk papier. Dat is de extra krant. Er staan een hoop mensen voor om het te lezen. Boven op de krant staat met grote letters „VREEMD VERSCHIJNSEL TREFT ONZE STAD" en in kleine let ters „Honderden mensen verstijfd. Ver klaring van professor doctor Kaaskom Verder staat er een verslag in de krant, waarin tot de puntjes beschreven is wat er die middag allemaal gebeurd is. Billy leest het zorgvuldig door, maar er wordt geen woord in gezegd van de vreemde bruine vloeistof. B. en W. hebben zich uitgesproken over de gehuwde ambtenaressen. Hoe wel het college van mening is, dat de taak van de gehuwde vrouw in de eerste plaats in het gezin ligt, acht zij het heel goed denkbaar dat er om standigheden zijn, die een afwijking van deze regel tenvolle rechtvaardigen. Niet de werkgever maar de echtgenoot heeft te maken met het al of niet wen selijk zijn van werken door zijn vrouw. Op de Amersfoortse weekmarkt van j.1. vrijdag werden aangevoerd 348 biggen in prijzen van 48,tot 60, en 16 drachtige zeugen van 275, tot 450, Op de eiermarkt werden aangevoerd 150.000 stuks. Hoendereieren van 14. tot 15.Middenprijs 14,40. Prijs per k.g. 2.32 (basis 62 gr.). De handel op beide markten had een matig verloop. ONTEIGENING KRACHTENS DE WEDEROPBOUWWET. De burgemeester van Soest brengt hierdoor ter openbare kennis, dat van 17 april 1958 tot en met 7 mei 1958 ter secretarie dier gemeente (op werk dagen van 9.00 tot 12.30 uur) voor een ieder ter inzage zal liggen een ontwerp onteigeningsplan, met bijbehorende be scheiden, betreffende op de Soester Eng (tussen Talmalaan en Dalweg) ge legen gronden. Gedurende genoemde termijn kunnen belanghebbenden schriftelijk hun be zwaren tegen de voorgenomen ontei gening bij het gemeentebestuur indie nen. Soest, 15 april 1958. STEMMEN BIJ VOLMACHT. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat bij de verkiezing van de le den van de gemeenteraad een kiezer op verzoek bij volmacht kan stemmen, indien hij mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoek wordt afgewezen a. indien aangenomen moet worden dat de kiezer in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandi- daadstelling is opgenomen, in persoon aan de stemming kan deelnemen b. indien de kiezer gebruik kan maken van de regeling voor het stemmen in een andere gemeente. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 14 mei a.s. een verzoekschrift indienen bij burgemeester en wethouders der ge meente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatsstelling is opge nomen. Bij het verzoekschrift wordt ingediend een verklaring van de gemachtigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Als gemachtigde kan slechts worden aangewezen de echtgenoot of echtgenote, één der bloed- of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager dan wel één der huisgenoten van de volmacht geven. Onder huisgenoten worden ver staan zij, die blijkens het kiesregister hetzelfde adres hebben als de volmacht gever. Indien de gemachtige overlijdt of komt te verkeren in een toestand, waardoor hij vermoedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te nemen, kan de volmacht gever uiter lijk 14 mei a.s. mededeling doen van de aanwijzing van een kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. Voor het verzoekschrift om bij vol macht te stemmen en de aanwijzing van een andere gemachtigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. Soest, 15 april 1958.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5