Detroebelen binnen het communisme. Spectaculaire B.B.-demonstraties te Soest. SOEST. Vervuiling van het Eemwater. Modeshow Middelman, Gemeentehuis en Postkantoor in „vlammen". Tientallen doden en gewonden. Alles oorlogs-echt. Jaarvergadering Winkeliersvereniging. Vergadering „De Zwaluw". IN DE HOEK. Medische dienst. Prinses Marijke padvindster. Nationale Volksliederenavond. 83-jarige aangereden. Vleesverkoop. Autobotsing. Inwoning ging niet door. VRIJDAG 18 APRIL 195$. 3te JAARGANG No. 30. V©rschjjnt ieder© dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35. SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De overgrote meerderheid der Neder landers moet niets van het communisme hebben en, hoewel er enkele kernen zijn, waar de communisten zich hand haven en zij nog in staat zijn een ge ringe positie te blijven bezetten in de volksvertegenwoordiging, de communis tische partij gaat steeds achteruit. Ons land is geen goede aarde voor het com munistische gewas. Nederland is niet anti-communistisch uit allerlei neven-overwegingen, het is het van nature, gelijk het van nature gekant is tegen elk dwangregiem. De N.S.B. heeft hier ook nooit voet gekregen. En de ontevredenheid zoekt in ons land andere uitwegen dan het communisme. Blijft het dan niet gevaarlijk Zeker, maar minder in zijn vorm van politieke partij dan door zijn algemene doorsijpe ling van ons leven. Onder het mom van edele bedoelingen tracht het ons mee te tronen in zijn sfeer. Wie is er in zijn hart niet tegen, dat Nederland de ze tel wordt van raketbases Men behoeft daarvoor geen communist te zijn. Wie juicht het niet toe, in zijn spontane re actie, dat er voorstellen gedaan worden tot vermindering van het gevaar der kernwapenen Wij zijn er allemaal vóór Maar wij geven er ons niet aanstonds rekenschap van, dat niet een vredes- bedoeling achter zulke voorstellen ligt, dat Rusland geen kernwapenen nodig heeft om Europa onder de voet te lopen en dat wij als dit eenmaal geschied is, het lot delen van de Hongaren. De communistische propaganda komt veel meer van de geheime aanhang der communisten, van mensen, die zich waarschijnlijk er niet eens van bewust zijn waarheen zij drijven dan van de eigenlijke partij. En zij heeft, zo komt het ons voor, meer vat op de intellec tuelen dan op de arbeiders. In elk geval heeft de wervende kracht van het commuisme geen invloed op de stembus-uitspraak en het is opmerke lijk, dat de linkse dissedenten van de P.v.d.A. niet uitgeweken zijn naar de communisten, maar het gezocht heb ben in nieuwe partijvorming. De soci- alistisch-pacifistische partij is groter ge vaar gebleken voor de P.v.d.A. dan de C.P.N. Men moet vaststellen, dat de communis ten weinig strategie getoond hebben in hun optreden. In de Staten Generaal vormen zij een volkomen afgescheiden groep, die automatisch verklaart, dat zij overal tegen is. Geen begroting wordt aangenomen zonder het voorbehoud van de communisten. Het is iets, waaraan men gewoon is geraakt, een soort van formule, die geen indruk meer maakt. Zij schieten te kort aan constructief ver mogen, ook als oppositie-partij. Zelfs hun revolutionair optreden mist elke grootheid van stijl. En nu gaan zij, middenin de verkie zingsstrijd, elkaar verscheuren en ver bannen. Zij zijn in ontbinding op het ogenblik, waarin het voor elke politie ke groep een levensbelang is, een geslo ten slagorde te tonen. Wat er eigenlijk precies aan de hand is, met al die uit zettingen en zuiveringen, daarover wor den wij niet duidelijk ingelicht. Gaat het over de positie van de eigen vak-centrale, haar te handhaven of zich toe te leggen op de ondermijning I van de moderne vakbeweging Naar I het ons voorkomt stuiten zij daarbij j op een muur van beton. Of doet de machtswellust van enkele leiders zich gelden, die onwelgevallige figuren, ook al hebben ze de partij jarenlang in de Kamer gediend, willen verwijderen Heeft Moskou een parool uitgevaar digd Wij geloven eerder dat men Mos kou na wil spelen, dan dat men een de creet van Moskou ten uitvoer brengt. Want wij menen dat men daar wel leep genoeg is om te zien, dat een betich ting van te zwak Leninisme bij volks vertegenwoordigers, in Nederland de arbeiders niet voor het communisme j wint. Een groot deel van onze arbei- ders voelt socialistisch, maar het is een socialisme van de werkelijkheid, dat hun een behoorlijk bestaan en sociale voor zieningen wil verzekeren, een strijd over doctrines heeft op onze arbeiders, die dragers zijn van onze realistische volks- aard geen vat. Wij tasten in het duister omtrent de eigenlijke oorzaak van de communis-1 tische zelfmoord, die wij aanschouwen. Maar als wij verheugd zijn over het de- bakel van deze partij, wier richting wij rechtstreeks in strijd achten met de levensbelangen van ons vaderland, wij zien toch ook een gevaar in de verzwak king der onderkenbaarheid van het communisme. Het komt hier binnen langs andere banen dan die der offici ële partij. Daarom moeten wij ons niet laten misleiden door de actuele droevige figuur der C.P.N. en steeds waakzaam blijven. Het is nog niet zo lang geleden, dat de volgende waarschuwing tot de inwoners van Soest, Baarn en Eemnes gericht werd „Zwem niet in de Eem en raak het water zelfs niet aan. Het is sterk vervuild en contact ermede kan een ge vaar voor de gezondheid opleveren." Inspecteurs van de Volksgezondheid en het Rijks-Instituut voor Zuivering van afvalstoffen, laten dergelijke waar schuwingen ook meer horen, warfneer een bactereologisch onderzoek uitgewe zen heeft, dat water in open rivieren schadelijk voor de gezondheid is. Maar met bordjes „Afgekeurd zwem water" of „Besmet water" komt er geen verandering in de toestand, die gaande weg erger wordt. En geloof niet vreemdeling, inwoner van Soest, Baarn of Amersfoort, dat het water aan de Eemmonding of tus sen de pieren beter is, al is het hier dan ook zijn „luchtje" kwijt. Gelukkig is de toestand hier nog niet zo erg als in andere plaatsen in ons land. We willen b.v. Meppel noemen. maanden van het jaar bedwelmd of dood ronddrijven. De heer Rinke Tolman, die vorige week voor de Mij. van Tuinbouw en Plant kunde in Baarn een lezing hield over het Eempoldergebied, vond hét dan ook bespottelijk, dat een hengelaar, die een ondermaats visje vangt op de bon geslingerd wordt, maar zij, die de hele visstand door vermoording uitroeien, vrijuit gaan. De vraag komt dan ook op kan hier iets aan gedaan worden, of wie geeft de eerste stoot, dat er een einde komt aan deze verontreiniging Waterzuiveringsinstallaties ^>als die o.m. al in Uithoorn, Neede en Culemborg gebouwd werden vormen de oplossing. Waterschappen en gemeenten alleen zullen de daarvoor benodigde kapitalen niet kunnen opbrengen. Daarom richten de Watersportvereni gingen „De Eem", „Emland", de hen gelsportvereniging „De Snoekbaars", de Baarnse Reddingsbrigade en de V.V.V. „Baarns Bloei" tot U het verzoek, de vergadering, die binnenkort over dit onderwerp in het gebouw voor Chris telijke Belangen te Baarn gehouden wordt, te bezoeken. Het was weer gezellig in de zaal van Eemland, die door bloemisterij „Oran jezon" fleurig versierd was ter gelegen heid van de jaarlijkse modeshow, geor ganiseerd door de firma Middelman. Gistermiddag en gisteravond kwamen weer vele dames en weinig heren zien naar de fleurige blouses, de leuke rok jes, de keurige toiletjes en de mooie mantels, die getoond werden door man nequins, die langzamerhand goede be waar de zg. Mallegracht, die de uit- kenden in Soest gaan worden. monding is van de Drentse rivieren de Oldevaart en de Woldaa oorzaak was, dat drie kinderen, die met dit water in aanraking kwamn, met tyfus besmet werden. Maar dat ook in de Eem de toestand verre van rooskleurig is, bewijzen de duizenden vissen, die er in sommige Rita, de troost van de grote maten, was er weer, en Jetty, die al voor de derde of vierde maal Eemland toonde hoe kleding gedragen moet worden, Joke de meisjesachtige en Jane, de super- slanke. Gert was er ook om te laten zien wat flinke jongens dragen en Henneke Regelmatig hebben we onze lezers op de hoogte gehouden van de vorderingen der organisatie Bescherming Bevolking. Met de regelmaat van de klok kon U lezen, dat er weer een aantal B.B.-ers geslaagd was, die trouw een cursus volgden in brandweer, redding, melden, E.H.B.O. en telefoondiensten. Vele avonden is er geoefend onder leiding van instructeurs, om, in tijd van oorlog of bij vredesrampen niet alleen naar beste kunnen hulp te verlenen, doch, wat belangrijker is, in georganiseerd verband de gevolgen van een en ander zo doeltreffend mogelijk te bestrijden. Dit is dan ook hetgeen waar het om gaat op zaterdag 26 april, 's middags te half drie. Op dit tijdstip begint de grote demonstratie en zal de brandsirene enige minuten loeien, waarna de politie het verkeer op een gedeelte van de hoofdweg in beide richtingen zal omleggen, waardoor de omgeving van het postkantoor en gemeentehuis voor de demonstratie en belangstellenden vrij van verkeer zal zijn. Bommen zullen ontploffen, branden zullen ontstaan, slachtoffers zul len overal verspreid liggen. De brandweer gaat met diverse soorten materiaal de branden te lijf. De redders zullen gewonden transporteren op verschillende manieren, o.a. vanaf de bovenste verdieping van het postkantoor. Dit gewonden-transport geschiedt via ladders, daar aangenomen wordt, dat de trappen in het postkantoor onbruikbaar zijn geworden door de brand. Een groep redders van een zelfbeschermingsorganisatie van het Rijk zal een grootscheepse demonstratie geven in het redden van gewonden vanaf het torentje van het gemeentehuis via een reddingslijn over de straat naar het parkeerterrein achter het V.V.V.-kantoor. E.H.I.O.-ers zullen aan gewonden de eerste hulp verlenen en ze, in samenwerking met de redders, per brancard vervoeren naar het ge wondennest, hetwelk is ingericht in de drie garages naast het gemeentehuis. De dienst van Gemeentewerken zorgt per auto voor het vervoer der gewonden naar de „verzamelplaats gewonden" in de Da Costa- school aan de Prins Bernhardlaan, alwaar een mobiel geneeskundig team gereed staat om de gewonden verder te verzorgen. Ongetwijfeld zal de belangstelling voor deze grote demonstratie zeer groot zijn. Om ieder gelegenheid te geven een en ander zo goed mogelijk te volgen is deze „plaats des onheils" gekozen, daar er naar alle kanten veel ruimte is. Een van de factoren, die voor het welslagen van de demonstratie echter onontbeerlijk is en die de organisatoren niet in de hand heb ben, is de weersgesteldheid. Hiermede is niet gezegd, dat er in Soest slechts mooi-weer B.B.-ers zijn. Velen zullen getuige zijn van deze demonstratie, maar aangenomen wordt, dat niemand op- of aanmerkingen maakt. Bedenk slechts dat deze mensen, na veel oefening, bereid zijn in tijd van nood of oorlog zich voor de gemeenschap, dus ook voor U, in te zetten. toonde de kleding van de jonge dames. Een nieuwe ster aan het mannequin firmament toonde zich de man-manne quin Kees Smidt, die misschien de eer ste Soester mannequin is, die kan con curreren met zijn vrouwelijke collega's van deze middag en avond. Mevr. Truus Verburg was weer de lady-speaker, die de vele tientallen nummers die geshowd werden, met ge zellige babbeltjes en zakelijke medede lingen aan elkaar reeg en zij was soms even verwonderd als de toeschouwsters wanneer zij de vaak verrassend lage prijzen noemde, die deden vergeten dat we in de tijd van de bestedingsbeper king leven. Er was veel in kreukherstellende stof fen en veredeld katoen, er waren regen mantels in streepdessins, die tevens als zomermantels dienst kunnen doen. Er was bad- en sportkleding en de wonder- stoffen als Terlenka, waar nooit een strijkbout aan te pas komt, brengt ook voor de heren uitkomst, want de broeken die Kees droeg blijven altijd keurig in de vouw. Ninoflex, dat wa terdicht en kleurecht is, moet ideaal voor ons klimaat geacht worden, want voor regenmantels is het onvervang baar. Ook ditmaal werd de show een succes. Onder voorzitterschap van de heer A. Mol is gisteravond in „De Gouden Ploeg" de jaarvergadering van de win keliersvereniging gehouden. De voor zitter prees het afgelopen jaar, dat met een goede St. Nikolaasaktie en een ge slaagde schilderijententoonstelling een uitstekend jaar was. Na de ingekomen stukken, het lezen van de notulen en het jaarverslag van de secretaris, de heer M. J, Jansen, waaruit o.m. bleek dat de vereniging momenteel 178 leden heeft, waarvan er 27 aanwezig waren, bracht de kas- commissie verslag uit over het finan cieel beheer van de penningmeester, de heer H. van Harten, die zijn finan cieel overzicht toelichtte. Er werd een nieuwe kascommissie benoemd. De heren M. J. Jansen, C. Mineur en C. Hilhorst wonnen een reis naar de wereldtentoonstelling. De aftredende de heren J. ten Berge en M. J. Jan sen werden herkozen. De subsidie voor de V.V.V, blijft 250,en de ver gadering nam het besluit deel te ne men aan het bloemencorso, waarvoor 400 gulden werd uitgetrokken. De vereniging van postduivenhouders „De Zwaluw" hield een vergadering Er zullen maar weinig Nederlanders zijn, die niet met meer dan normale be langstelling het proces volgde, dat vrij wel iedereen kent als „de zaak Majoor K" en ik geloof, dat eveneens vrijwel iedereen een zucht van verlichting slaakte toen woensdagavond bekend werd, dat de eis vrijspraak was. Al is het als leek moeilijk je een oor deel te vormen over een rechtzaak en zeker wanneer je geen enkele bijzonder heid weet, we hadden toch allemaal zo'n beetje het idee, dat er naar ons rechtsgevoel iets raars dreigde te ge beuren. Het is natuurlijk het meest prettig voor majoor Koopman zelf, dat het in hoger beroep tot vrijspraak kwam, maar niet minder voldoening zal worden ge voeld bij het dagblad ,,De Telegraaf", die sedert het eerste vonnis van 1 jaar- en 3 maanden, dag in dag uit voor ma^ joor K. op de bres stond, omdat vol gens dit dagblad, de kans niet denk beeldig was, dat ons land voor een „Dreifussaffaire" stond. Ik vind, dat iedere nederlander zich zelf kan feliciteren nu, na veel gehar rewar, gelukkig blijkt, dat er toch recht wordt gesproken. Niettegenstaande mijn vreugde voor majoor Koopman en zijn gezin, voor het dagblad en de verdedigers, ben ik toch niet in m'n sas. Ik vraag me n.1. af wat het lot van ma joor K. zou zijn geweest wanneer er nu eens geen dagblad was geweest dat geen vrede had met het verloop van de affaire. Ik heb het onprettige idee, dat dan majoor K., zoals dat heet, "voor de bijl was gegaan". Laten we daarom dankbaar wezen, dat het dagblad, mede door de manier waar op zij zich vastbeet in de „zaak K", een hogeschool-voorbeeld gaf van de waar de van een vrije pers. Alleen ik vind dat met deze vrij spraak de kous nog niet af is. Daarvoor zijn er te vreemde dingen gebeurd. H. OEKMAN. Een advertentie in een der eerstvol gende nummers van ons blad zal de lezers alle verdere inlichtingen verschaf fen. De toegangsprijs is zeer laag ge steld om een ieder, groot of klein, in staat te stellen een aantrekkelijke be levenis bij te wonen. Men reservere dus de avond van de 29e dezer voor dit, elk jaar zeer op prijs gestelde, zang- en muziekfestijn. In het komende weekeinde wordt de in hotel „De Gouden Ploeg". De voor- artsendienst waargenomen door dr W. zitter, de heer J. v. d. Brakel, deelde J- Schutte, Burg. Grothestraat 65, tel. mee, dat er een belangrijke wijziging 12^33 en dr G. v. Beurden, Steenhoff- gekomen is de verzending van duiven, straat 12, tel. 2667. die daardoor sneller op de plaats van Geopend is apotheek „Soestdijk", Tan bestemming zullen zijn. Er zal voortaan op zaterdag ingekorfd worden. In de klokcommissie hebben zitting de heren Van Dorrestein, Gorissen en O ver- beek. In de ringcommssie de heren Snijders, Van Klooster en Limburg. Op 3 augustus is er een vlucht om luxe prijzen naar St. Ghislain-Hornu. Door het bestuur is een beker beschik baar gesteld, die de Arie Rijksen-beker heet. Hij is bestemd voor de eigenaar van de eerstaankomende duif. Op 4 mei wordt de eerste vlucht ge houden. Er zuilen 13 vluchten voor oude duiven, 6 voor jonge duiven en 5 navluchten gehouden worden. H.K.H. Prinses Marijke is, in aanwezig heid van H.M. de Koningin, geïnstal leerd tot padvindster in Soestdijk. Twintig meisjes namen deel aan deze installatie. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar, in de Julianakerk te Soestdijk, aan de vooravond van Koninginnedag een uit voering worden gegeven van nationale liederen afgewisseld door orgelbespe lingen. De uitvoerenden zijn weer ver schillende plaatselijke zangkoren en jongenskoren en het blijkt mogelijk te zijn telkens een ander programma te brengen, dat afstemt op de feestvie ring om de verjaardag van onze Konin gin. Het gebodene neemt ongeveer ander half uur in beslag en neemt om kwart over acht precies een aanvang. Weedestraat. Een 83-jarige bewoner van de wiekslo- terweg, C. van E., reed op zijn fiets van huis de weg op en werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door een meneer uit Doorn. De grijsaard kwam op de motorkap terecht en werd toen in een droge sloot gesmeten. Dok ter Van Dorssen kon slechts onbeteke nende kwetsuren constateren. De man werd naar huis gebracht. Morgenochtend, 9 uur, zal aan het slachthuis wederom verkoop van vlees plaats hebben. Op de Soesterbergsestraat stondem de auto's geparkeerd van J. G. en M. S., beide uit Soest. G. reed zijn wagen achteruit en op hetzelfde moment bracht S. zijn wagen voorwaarts in beweging, waardoor een botsing ontstond en beide wagens schade opliepen. De familie W., wonende aan de Klaar- waterweg, wilde gaan inwonen bij de familie v. 't K. Mevr. W. zou dan mevrouw v. 't K., die ziekelijk is, kunnen verplegen. De politie heeft dit plan verijdeld daar het verboden is een gemeentewoning te betrekken zonder toestemming.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1