GRAUBÜNDEN Garage Stam WAAR TIENDUIZENDEN HUN VACANTIE DOORBRENGEN. Ned. Motet- en Madrigaalkoor voert Mis uit. Dameshandbal B.D.C. Slapen onder een appelboom SOEST Bioscoopprogramma. Kapsalon W. A. BUTZELAAR Volleybal „Olympia". TWEEDE BLAD I\ handen ÏWCUWl <u Renault 4 vanaf 4740, Renault Dauphine v.a. 5995, Vraagt inlichtingen en proefrit bij NIEUWERHOEKPLEIN 1 SOESTDIJK TELEF. 2850 In ons blad van dinsdag j.1. hebben wij gemeld, dat het Nederlands Motet- en Madrigaalkoor zondag a.s., in de paro chiekerk te Soestdijk, de „Missa Ad usum Capellae Pontificiae" van A. Scarlatti zal uitvoeren. Als aanvangs tijd werd abusievelijk 11.30 uur ver meld. Dit moest zijn 10.30 uur. heeft Bjerre uiteraard niet kunnen ver filmen, maar wel de facinerende ge woonten in het leven van deze primi tieve mensen, waaronder het prepare ren en roken van een gestorvene, die na de dood nog maandenlang in huis blijft totdat de resten op de top van een berg gelegd worden om de dode de gelegenheid te bieden uit te zien over het land waarin hij leefde. Een onge looflijke wereld van barbaarse gewoon ten werd verfilmd en het resultaat hiervan is een documentaire met gege vens die men voor onmogelijk hield. De B.D.C.-meisjes beginnen door de competitiewedstrijden heen te raken. Zondag speelt het eerste thuis tegen S.D.O., de adspiranten thuis tegen S.D.O. a en de juniores thuis tegen B.S.V. A. Op 27 april gaat B.D.C. 1 naar H.H.C. 2 en de juniores naar B.H.C. De adspi ranten brengen een bezoek aan B.S.V. a. Op 4 mei speelt B.D.C. 1 tegen D.E.S. en B.D.C. A brengt een bezoek aan S.D.O. A. De adspiranten gaan naar B.H.C. a. Op 11 mei is het eerste vrij en de ju niores krijgen bezoek van A.S.V. A. Op 18 mei gaan de juniores naar Lim- vio A. Op 30 april zal B.D.C. deelnemen aan het défilé in de paleistuin ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Koningin. Kent U ook dat onbedwingbare verlangen languit onder een boom te gaan liggen slapen met zor geloze dromen PreciesU kent dat weldadige gevoel nog van uw vakantie, maar u kunt er eenvoudig niet „tussenuit" Dan is King-pepermunt een wel dadige moedgevende versnapering een stukje natuur om overal mee naar toe te nemen Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Waterland", 21 april. Australië s.s. „Essen", 21 april. Australië s.s. „Strathnaver", 24 april. Braziliëm.s. „Waterland", 21 april. Brazilië s.s. „Alhena", 22 april. Canada s.s. „Gr. Beer", 21 april. Canadam.s. „Westerdam", 24 april. Chilivia New York, 24 april. Indonesiëm.s. „Oranje", 23 april. Ned. Antillen m.s. „Hecuba", 22 april. Ned. Nw. Guinea m.s. „Sumatra", 21 april. Nw. Zeeland via Engeland, 19 april. Suriname m.s. „Willemstad", 23 april. Unie v. Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Capetown Castle", 26 april. Br. O. Afrika s.s. „Europa", 24 april. Graubünden is het grootste kanton van Zwitserland en beslaat meer dan een zesde deel van de totale oppervlakte van het land. Vroeger stonden de men sen uit deze streek als de „wilde bond genoten" (Grauen Verbündeten) bekend. Ongeveer 600 jaar voor Chr. drong een etruskische vorst tot in Graubünden door. Het door hem veroverde land noemde hij Raetia. Na de ondergang ▼an de Etrusken namen de Romeinen het land in bezit, waarbij het onder de Graubüntlener Alpen bieden een panorama dat de toeristen steeds weer imponeert. Voor het stadje met zijn 1000 inwo ners bracht dit noodzakelijk veran deringen met zich mee. De meeste sana toria werden bij gebrek aan patiënten tot hotels omgebouwd en de ommekeer werd nog vergemakkelijkt omdat de skisport zo'n grote vlucht nam. Zag men vroeger op de terrassen van Davos' sanatoria ingepakte patiën ten die op genezing wachtten, tegen woordig treft men er allerwegen gezonde, door de zon gebruinde men sen aan. In Davos gaat men met zijn tijd mee. Dat blijkt o.a. uit de stich ting van ski-scholen, waar de leerlin gen zo snel mogelijk een elegante ski stijl wordt bijgebracht. De plaats kan zich verder beroemen op het bezit van de grootste ijsbaan van Europa met leen oppervlakte van liefst 30.000 m2. Ofschoon het Davos waarschijnlijk niet zal gelukken St. Moritz haar roem als koningin der Zwitserse badplaat sen en wintersportparadijzen te ont nemen, behoeft ze zich niet over gebrek aan belangstelling te klagen. De Bianco bergrug, de hemelweg naar de top Bernina in het toeristengebied van Pontresina. naam Reatia Prima een romeinse pro vincie werd. Ofschoon Graubünden al sedert de 15e eeuw met de Zwitsers is verbon den werd het eerst in 1803 als vijftien de kanton lid van de Zwitserse bonds staat. Het wordt met zijn wereldbe roemde herstellingsoorden, badplaat sen en centra van vreemdelingenver keer vaak „Klein Zwitserland" ge noemd. Want hoewel geheel Zwitser land zelf een grote verscheidenheid vertoont, in dit kanton spiegelen zich dezelfde tegenstellingen afmaje stueuze bergketens en stille meren, witte toppen en groene dalen, een zame berghoeven waarin de boeren nauwelijks een bestaan kunnen vin den en luxueuze hotels, waarin de rij ken der aarde zich bewegen. In Graubünden is het rato-romaans de officiële taal. Het kanton heeft een eigen spoorbaan, die een grote mate van onafhankelijkheid van de Zwitser se bondsspoorwegen kent. De inwoners zijn mensen, die niet zo gemakkelijk vriendschap sluiten. Som migen beweren dat ze schuw en te rughoudend zijn, anderen houden ze voor verwaand en zelfs trots. Wie ech ter de bevolking nader leert kennen moet vaststellen, dat het weliswaar niet meevalt een Graubünder tot vriend te winnen, maar dat het de moeite loont als men een goede vriend wil hebben. Davos, centrum van vermaak. Nauwelijks 20 jaar geleden was Da vos internationaal uitsluitend bekend als herstellingsoord, in hoofdzaak voor t.b.c.-patiënten. Deze bekendheid had het te danken aan het klimaat en de gezondmakende berglucht. De moder ne geneeskunde heeft de tuberculose zijn schrikbeeld ontnomen en de mees te patiënten kunnen zich thans de lange reis naar Davos besparen. De hoofdstad Chur. De hoofdstad Chur met zijn 20.000 in woners is voor de meeste toeristen nauwelijks meer dan een doorgangs station op weg naar de wintersport- en ontspanningscentra van Graubünden en het Engadin, doch wie zich de tijd gunt en in deze periode van automatis me en raketten graag eens een uit stapje naar de middeleeuwen wil ma ken, die komt volkomen aan zijn trek. De bevolking van het Engadin is gastvrij, maar ook trots en zelfverze kerd. Als de volgende geschiedenis niet waar is dan is ze toch goed ge vonden en treffend een koningin, die incognito reisde, zag op een boerderij in Engadin een mooie koperen ketel, die ze beslist wilde kopen, maar de boer De scheve toren in St. Moritz is welis waar niet zo beroemd als zijn grote broer in Pisa, maar toch mist geen en kele bezoeker de kans om hiervan een foto te nemen. wilde er niets van weten. Haar kamer heer nam de boer terzijde en vertelde hem, dat de dame een echte koningin was en dat hij beter deed aan haar wens te voldoen, maar de brave man liet zich niet intimideren. „Als ze de ketel moet hebben," zei hij, „dan geef ik hem haar cadeau, maar ik denk er niet over hem te verkopen." St. Moritz speciaal voor dure personen. Waar ontmoeten de upper-ten van de internationale bankierswereld, de oliemagnaten en ex-koningen, film- Naar oude trant fantasierijk beschil derd is de gevel van dit mooie huis in Schuls, een der gezellige dorpen in het romaanse Zwitserland. sterren en diplomaten elkaar in de wintersport Natuurlijk in St. Moritz. En waar wonen ze gedurende hun verblijf in deze wereldberoemde bad plaats en in dit unieke wintersportpa radijs Natuurlijk in het Palace-hotel of in het Grandhotel Kulm, twee van de meest luxueuze huizen ter wereld, waar de chef de reception een bezoek van keizerin Soraya evenmin van zijn stuk Jtan brengen als het verblijf van de multimillionair-reder Niarchos. Lang vóór Rome gesticht werd, was de geneeskracht van de bronnen van St. Moritz al bekend. Tot wereldbadplaats ontwikkelde St. Moritz zich eerst in de afgelopen eeuw. In 1856 kocht de herbergier Johannes Badrutt het kleine Kulm-hotel, waar van de inkomsten hem en zijn gezin nauwelijks konden voeden. Totdat hij met vier engelse gasten een wedden schap afsloot, dat ze in St. Moritz midden in de winter zonder jas kon den wandelen. De Engelsen namen de weddenschap aan en diezelfde winter baanden zij zich moeizaam een weg door de sneeuw. Toen zij eindelijk in St. Moritz aankwamen wachtte Johan nes Badrutt hen in hemdsmouwen op. Zijn weddenschap had hij gewonnen. Een jaar later «kwamen de Engelsen terug, deze keer met een aantal vrien den. De plaats was op weg om bekend te worden. Badrutt moest zijn hotel vergroten. Enige jaren later instal leerde hij er het eerste elektrische licht in Zwitserland. Na zijn dood nam de zoon het hotel Een inwoner van Graubünden op zyn zondags. Wie een voorbeeld zoekt waarin dui delijk wordt aangetoond hoe een echte demokratie in staat is tegenstellingen in een volk niet alleen te overbruggen, maar zelf tot een konstruktief element te maken, moet Zwitserland eens be kijken. Het land heeft ongeveer 5 miljoen in woners, die vier verschillende talen spreken; fransduits, Italiaans en rato- romaans. Sinds het zgn. franse en duitse Zwit serland algemeen bekende begrippen zijn geworden, kennen veel mensen weliswaar St. Moritz of Davos, zonder echter ooit iets van het rato-romaanse Zwitserland te hebben gehoord, hoe wel deze plaatsen juist tot dat deel van de bondsstaat behoren, evenals het niet minder bekende Engadin. Wilde bondgenoten. over. De zaken gingen zo goed, dat hij het Palace-hotel erbij kon kopen. De Badrutts zijn sindsdien de meest ge ziene hoteliers in Zwitserland. Zowel het Kulm- als het Palacehotel werden het trefpunt van de grote wereld. In het gastenboek komen bijna uitslui tend internationaal bekende namen voor. Een van de gasten was de Nizam van Haiderabad. Hij kwam met 500 koffers en bracht zijn eigen kok mee, die steeds goudstof op de rijst strooide voordat deze aan zijn heer werd voor gezet. „De Geheime Dienst grijpt in" is de film die vrijdag, zaterdag en zondag in het City-theater draait. Zondagmid dag handelen Abbott en Costello in stofzuigers. Robert Martin wordt geschaduwd om dat een telefoontje aan de geheime dienst erop gewezen heeft dat hij niet de respectabele zakenman is, waarvoor hij zich uitgeeft. Als hij zich naar een pools vrachtschip begeeft en een ma troos in zijn kleren het schip verlaat, vindt F.B.I. dat allemaal maar heel ge heimzinnig. Al gauw blijkt dat men een Sowjet-spionage-complot op het spoor is dat heel veel moeilijkheden geeft maar tenslotte zegeviert de ge heime dienst. In de nacht voorstelling de film „Mar- tina" een verhaal over de chaos in het na-oorlogse Duitsland, Maandag, dinsdag en woensdag een film van de deense ontdekkingsreiziger Jens Bjerre „Bij de kannibalen van Nieuw Guinea'. In 1940 was van Nieuw Guinea nog 70% onbekend en de rest door slechts weinig blanken bezocht. Een van deze blanken was Jens Bjerre, ontdekkings reiziger, auteur en cameraman. Hij maakte drie uiterst gevaarlijke expe dities naar de meest primitieve en oor logszuchtige stammen die er wonen. De australische regering zorgde voor een groep inlandse politiemannen als bewaking en met hen maakte Bjerre een reis naar het stenen tijdperk. Hij bezocht de Kukukukus, een stam die nog leeft zoals zij dit al eeuwen en eeuwen doet, zonder een enkele vorm van beschaving. Kanibalisme is ten strengste verboden op het eiland, maar deze stam bezondigt zich er nog aan. Gevangenen die dit lot ten deel vallen worden eerst de benen gebroken om hen het vluchten onmogelijk te maken. Dit STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 In een spannende wedstrijd, waarin het spelpeil niet tot grote hoogte kwam, heeft het tweede herenteam van Olym pia het eerste team van S.V.V. met 2-1 geklopt. In de eerste set was S.V.V. iets doortastender dan Olympia, het geen voor S.V.V. een kostbare 15-13- overwinning betekende. In de tweede set kwam Olympia lang zamerhand tot beter spel. De aanval len werden goed afgewerkt en de ver dediging sloot beter. De al spoedig ver kregen voorsprong werd dan ook niet meer prijsgegeven en door met 15-11 te winnen hielden de Olympianen het heft in eigen handen. De beslissende set was van zwak ge halte. Aanvallend was Olympia de meerdere, maar in de verdediging vie len voortdurend grote gaten, waarvan S.V.V. dankbaar gebruik maakte en uitliep tot 11-6. Een goed offensief van Olympia had tot gevolg dat de spelers bij de stand 13-13 weer naast hun ri valen kwamen. In het felle gevecht om de laatste punten bleken de Olympia nen het sterkst en zij wonnen met 16- 14. Bijzonder teleurstellend was de zwakke leiding, woordoor beide teams herhaaldelijk werden gedupeerd. Het eerste herenteam moest de eer la ten aan Vios 1. Verheugend was het spel van Olympia, dat kennelijk de in zinking van de laatste weken wat te bo ven begint te komen. De overwinning is dan ook niet cadeau gegeven en vooral in de tweede set had Vios grote moeite te winnen. De setstanden wa ren 15-8 en 15-13. Het eerste damesteam had geen moei te S.V.V te verslaan. Setstanden 15-8 en 15-3. Het tweede damesteam vocht een ver beten strijd tegen V.V.A. 4, maar moest in drie sets toch met een 2-1-nederlaag genoegen nemen. Hier waren de set standen 15-10, 11-15 en 15-8. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 18 APRIL 1958. PO |l 1^ ruw of schraal HAMgA.fiEmU-b.95cl

Soester Courant | 1958 | | pagina 5