SOEST. „Ons Genoegen" wint opnieuw de V.V.V.-beker. a Ned. Ver. van Huisvrouwen. Bloemencorso V.V.V. Omstreden lening. Examen Eenheidsdiploma E.H.B.0. Schaken. Concert Ned. Motet- en Madrigaalkoor. Emmabloem-collecte. IN DE HOEK. Soester successen in A.M.A.C.-nachtrit. BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 Voetbaluitslagen. DINSDAG 22 APRIL 1958. 36e JAARGANG No. 31. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De toneelvereniging „Ons Genoegen", die op 1 augustus 10 jaar bestaat, or ganiseerde zaterdagavond, als winnares van de V.V.V.-wisselbeker, een feest avond in hotel „Bos en Duin", die als hoogtepunt het bekend maken van de winnaar van dit jaar had. Vooraf werd echter velerlei gedaan om de gezel ligheid te vergroten en de spanning er nog wat meer in te houden en dat lukte best. De heer A. G. Terhorst verwelkomde de verenigingen namens het bestuur van „Ons Genoegen" en de V.V.V. en een bijzonder welkomstwoord gold de heer Houtman, bestuurslid van de „Na- tu", die de gondlegger is van deze wedstrijden. De heer Houtman vertelde hoe hij drie jaar geleden advies gaf voor het hou den van een dergelijke wedstrijd. Dat nu reeds voor de derde maal de prij zen bekend gemaakt zouden worden getuigde van een gezond toneelleven in Soest. Het houden van een dergelijke wed strijd brengt ook gevaren met zich mee, want door een ongezonde animositeit kunnen de verhoudingen wel eens min der goed worden tussen de verenigin gen onderling. Wanneer men echter bedenkt, dat het winnen van de beker helemaal niet zeggen wil dat men nu de beste toneel vereniging is en wanneer men niet uit het oog verliest, dat het oordeel van de jury een oordeel van mensen is, dan zal het houden van deze wedstrijden prettig kunnen blijven. De heer Terhorst dankte de jury na mens de V.V.V. en de verenigingen en gaf de heren A. M. Gronloh, A. J. Gron- loh en J. van Weelden een geschenk. De dames kregen bloemen. Hierna begon de quiz met als jury mej. Koenders uit Utrecht, de heren Breke- mans uit Amersfoort en Wegkamp uit Baarn. Als eerste kwam het paar mej. J. Roe- lofs en de heer C. Hilhorst op het to neel en zij behaalden 32 punten. Voor „Soestdijk" kregen de heren Kenter en Groenewoud 34 punten. Voor „Contact" mej. Van Doorn en de heer Van Schalk wijk 10 punten, voor „Maskerade" mevr. Dutrieux en de heer Verruijt 22 pun ten en voor „Ons Genoegen" mevr. Gij- tenbeek en de heer G. Westerveld 12 punten. Het kansspel moest hierna het definitieve puntenaantal vaststellen en hiermee behaalde „Soestdijk" de eerste prijs (totaal 49) en Maskerade de twee de (47). De heer A. M. Gronloh gaf de verenigin gen enige wenken voor hij overging tot het bekend maken van de prijzen. Daarna werden de verenigingsvoorzit ters op het toneel geroepen en de heer Kamerbeek overhandigde de jury de beker, die de vereniging dit jaar in zijn bezit gehad heeft, nog zonder te weten dat hij deze weer mocht meenemen. Eerste werd „Ons Genoegen", dat met het stuk „Onder één dak" van Jan Fa- bricius 189 punten verwierf. Tweede „Kerkebuurt", dat de eerste maal de beker won en de tweede maal derde was. Voor „Het meisje met het leeuwen- jong" kreeg de vereniging 187 punten. 3. „Maskerade" uit Soesterberg met 180 punten, 4. Soestdijk met 177 punten en 5. „Contact" met 173 punten. De waarnemend voorzitter der V.V.V., de heer J. C. Brouwer, wenste „Ons Genoegen" geluk en reikte de beker uit. „Kerkebuurt" kreeg een medaille, die in ontvangst genomen werd door de heer H. v. d. Pol. De heer J. G. Kamer beek dankte de jury en de heer Terhorst voor het vele werk dat ten bate van de Soester toneelverenigingen gedaan wordt. „Ons Genoegen" trad in oktober van het vorig jaar op met het stuk „Onder één dak". De rollen werden gespeeld door de dames N. Gijtenbeek-Meester, A. Rodermond-Van Dijk, J. Praag en A. Hogervorst en de heren G. Westerveld, H. v. d. Broek, L. Wortel en J. van Rossum. Het bestuur van de V.V.V. is reeds nu bezig animo te wekken voor het vierde bloemencorso. Het eerste vond plaats in 1955 en ieder kon naar eigen goeddunken zijn auto versieren. De tweede maal riep men de hulp in van een deskundige, die het corso op een aestetisch hoger niveau wist te bren gen, maar dit kostte nogal veel geld en weerhield velen ervan het vorig jaar deel te nemen. Het bestuur heeft dan ook besloten dat dit jaar het eigen initiatief weer de vrije hand krijgt, zodat men met een minimum aan kosten mee kan werken aan het vormen van een traditie, het jaarlijks terugkerende Soester bloemen corso. Men kan deelnemen als individueel met een luxe auto of wagen, als groep of vereniging met een auto, een reklame- wagen of een praalwagen, als fabrikant of middenstander met een auto of wagen en als vertegenwoordiger van een fa briek met een auto of wagen. Bij het toekennen der prijzen worden de vol gende groepen onderscheidena. luxe wagens, b. reklamewagens, c. praalwa gens, d. originele wagens. Het ligt in de bedoeling het corso be gin augustus te houden en de soester bloemisten in te schakelen voor het eventueel gezamenlijk inkopen van de bloemen. Het staat dan ieder vrij hier van te profiteren of geheel op eigen gelegenheid een wagen te versieren. Punt 6 van de raadsagenda, dat don derdag j.1. met 27 andere punten in be handeling kwam, leek een heel onschul dig punt. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten ad 90.000. Dit bedrag is voor een gemeentehuis houding, zelfs in de tijd van de beste dingsbeperking, niet zo'n hoog bedrag, dus een klap met de hamer zou wel de enige aandacht zijn die er aan besteed werd. Het liep echter anders, want reeds in een ingezonden stuk, dat vorige week in ons blad stond, had een lezer gewe zen op de vreemde rente-kapriolen, die ten koste van de gemeenten uitgehaald worden en de heer Oranje (V.V.D.) achtte dit onschuldig uitziende punt de moeite waard om zich met de volgende woorden tot de voorzitter te wenden We spreken hier over de aanwending van de rentespaarbrieflening 1957 en ken, niet anders betekenen dan leent gij uw spaarduiten via ons aan uw ge meente en uw gemeente zal daarmee volksvijand nr. 1 bestrijden. Uw ge meente zal met uw geld woningen en scholen bouwen voor u en uw naaste. Dit was geen naieve opvatting van een opvatting van zaken, die past bij de trouw, die wij aan het over ons gestelde gezag verschuldigd zijn. En deze opvatting was ook geldig voor het 40 °/o niet-voorkeursgedeelte, deze 90.000,waar wij nu over spreken. De clausule voor de eigen gemeente was alleen een extra aansporing tot deelname maar geen wijziging in het voorgestelde doel. Maar wat doet de minister van binnen landse zaken, in overeenstemming met zijn ambtgenoot van financiën, op 18 maart, om zo te zeggen, daags na de sluiting van de emissie Dan zegt zijne exellentie tegen de au tonome gemeenten „Gemeenten, gij kunt deze gelden tot uw beschikking krijgen, maar gij zult er geen wonin gen en scholen van gaan bouwen. Gij zult er uw korte schuldenlast mee om zetten in dit lange geld. Waarom, me neer de voorzitter, zegt de minister dit nu de inschrijvingen binnen zijn en waarom heeft hij dit niet gezegd toen de inschrijvingen werden opengesteld Ik insinueer niet dat dit bewuste mis leiding geweest is. Ik wil alweer met dezelfde getrouwheid aan het rege- ringsgezag (omdat in een democrati sche samenleving dit gezag zonder die trouw niet kan blijven bestaan) mij ervan zeker houden, dat alle opzet tot misleiding hier ontbreekt. Maar, me neer de voorzitter, ik ben-er stellig van overtuigd, dat ik mij tot de tolk maak van zeer velen, zo niet de overgrote meerderheid van de deelnemers, wan neer ik verklaar, dat hun een zeer ernstige teleurstelling door onze mi nister is bereid, een teleurstelling, die voor ons in geen verhouding staat tot deze domme 90.000,Ik vrees dat althans deze ministers zich voor goed de pas afgesneden hebben voor een tweede emissie, met enigerlei voor spiegeling van deze aard. Ik zou al deze dingen niet gezegd heb ben, meneer de voorzitter, als ik in het ons voorgelegde voorstel ook maar enige aanwijzing had kunnen vinden die erop wees, dat het college naar eigen wegen gezocht had om deze gang van zaken, zoal niet te keren, maar dan toch min stens ertegen te protesteren. Wij zouden ett«nd lage Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de lezing van de heer Oltman, op dinsdag 29 april, niet plaats heeft in hotel „de la Promenade" doch in hotel „Zeiler" te Baarn. Aanvang 2.30 uur. Een kijkje op de door de firma Middelman gehouden modeshow. kennen allemaal de propaganda die voor deze lening is gemaakt. Ten overvloede heb ik hier de officiële prospectus van die lening voor mij liggen. Daarin lees ik onder het hoofd toelichting „De opbrengst van de thans aangekondigde woningbouwlening, bestaande uit ren- tespaarbrieven 1957, zal worden uitge leend aan de gemeenten om te worden gebruikt voor de financiering van de woningbouw (deze laatste vier woorden vet gedrukt, meneer, de voorzitter), als mede de bouw van scholen. Meneer de voorzitter, hoe hebben wij, gewone burgers, deze aanduiding van de bestemming moeten verstaan Ik zeg, moeten verstaan, want met deze toe lichtende aanbeveling was de kous nog niet af. Hierop volgde alweer vet ge drukt de mededeling, dat de deelne mers tot 60 °/o van hun deelname zelf de gemeente mochten aanwijzen waar aan hun geld bestemd voor woningen en scholen moest worden doorge- leend. Voor een ieder in wie nog enige goede trouw leeft, kon dit, populair gespro- zo graag in het college onze procureur gezien hebben. Het zou niet nutteloos geweest zijn, ook al had u niets zake lijks bereikt. Het is niet de eerste keer, dat ik er op wijzen moet, dat wat for meel niet als in strijd met het geschre ven woord kan worden aangemerkt ma terieel onrechtvaardig en zelfs immoreel kan zijn. Laat mij daar nu nog aan toe mogen voegen dat het afwijzend ge baar van de machteloze vaak indruk wekkender is naarmate het misbruik van macht waartegen het zich richt, groter is. Want aan misbruik van macht hebben deze ministers zich in mijn ogen schul dig gemaakt. En dit is voor een macht hebber een zwaar vergrijp, al is het menselijk. Er is nog een tweede punt, meneer de voorzitter, dat ik graag ter sprake wil brengen. De wethouder van financiën heeft ons, naar aanleiding van hetgeen in de financiële commissie ter sprake gekomen is, nadere mededeling gedaan omtrent aanvullende toezegging van de bank, voorzover voor haar winst uit deze lening en doorlening mocht voort vloeien. Waarom deze mededeling ons in eerste instantie zijn onthouden is mij volkomen duister. Ik kan dat al leen betreuren. Het is niet de eerste maal dat wij reden tot klagen hebben over een tekort aan spontane voorlich ting. Ik stel het uiteraard op prijs dat deze toelichting zij het ter elfder ure toch nog is gevolgd. Maar, meneer de voorzitter, al heeft de bank ons dan de toezegging gedaan, dat wij in een eventuele winst die uit het verschil in lenen en doorlenen van deze gelden zou kunnen voortvloei en zullen delen, toch blijft het onbe grijpelijk misschien moet ik zeggen des te onbegrijpelijker dat de bank afwijkt van de normale gang van zaken, die meebrengt dat leningen ons op de zelfde voorwaarden worden doorgeleend als waarin ze worden opgenomen. De bank betaalt maximaal 5Va °/o ren te en berekent ons 6 De bank be dingt het recht van vervroegde aflos sing maar leent ons door zonder dat recht. U zult mij niet ten kwade mogen duiden dat ik na wat ik zoeven ge zegd heb enige moeite heb om te vertrouwen op toezeggingen voor toe komstige mogelijke winstdeling, zonder dat die toezeggingen in het leencon tract zijn opgenomen. Het college heeft als dilemma gesteld aannemen tegen deze voorwaarden of weigeren. Natuurlijk ben ik het met het college eens, dat wij de bank niet met deze gelden mogen laten zitten, maar dat geeft de bank de vrijheid niet om ons de voorwaarden te dicteren. Ik zou het op prijs gesteld hebben als het college zich verweerd had en een tegenvoorstel had gedaan, namelijk aan vaarden tegen dezelfde condities waarop de bank het geld heeft gekregen, uiter aard vermeerderd met de kosten. Dit zou een normaal voorstel zijn geweest, geheel in overeenstemming ook met b.v. de lening die wij straks als punt 18 van de agenda te behandelen krijgen. Ik vraag mij daarom af of wij als raad niet juister zouden doen het college alsnog te verzoeken een zodanig voor stel te doen. Of beschikt het college reeds thans over voldoende materiaal dat ons kan waarmaken dat de bank met haar voorstellen onze belangen het beste dient Mag ik horen, meneer de voorzitter, hoe het college hierover denkt Vrijdag j.1. werd door dokter Zwarte- veen uit Utrecht in hotel „De Gouden Ploeg" het examen afgenomen voor het eenheidsdiploma Eerste Hulp Bij Onge lukken. Van de afd. Soest van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. deden 18 2e-jaars cursisten examen, waarvan er 11 slaag den, n.1. mevr. M. B. Cochius-v. Vel- zen, mevr. H. F. A. Eterman-Leeuwe rik, mevr. A. C. v. Homoet-v. d. Schoor, mevr. E. C. Karssen-Suik, mej. M. J. van Drie, mej. A. J. Kudders, mej G. Kudders, mej. Reiche en de heren J. v. Drie, J. v. Oostende en H. E. J. Smit. In het Ritmeester-tournooi te Veenen- daal behaalde onze plaatsgenoot de heer C. Samsom de 2e prijs in de hoofdklas se. De heren A. van Dijk, G. van Mun ster en A. Hilhorst, eveneens uit onze gemeente, behaalden in de eerste klasse resp. een le, 2e en 2e prijs. In het schaaktournooi te Bussum be haalde de heer C. van Dijk alhier een le prijs in de 2e klasse en de heer J. J. W. Blom, eveneens alhier, een 2e prijs in de derde klasse. Gaarne verwijzen Wij belangstellenden naar de advertentie van bovengenoemd koor, die voorkomt in dit nummer. Het jubileum-concert van zaterdag a.s. kunnen wij warm aanbevelen. Deze week vraagt de "T.B.C.-bestrijding uw bijdrage. Koopt een speldje van de Emmabloem-collecte Zoals u in ons blad hebt kunnen lezen zijn vele uit Indonesië gerepatriëerden besmet met deze gevreesde ziekte. Daarom helpt allen mee Met de bestrijding van de T.B.C. Er is de laatste weken in verschillende landen van West-Europa nogal enige deining over wel of geen startplaat sen voor raketten. Het vreemde is, dat, al zijn de geleer den het er over eens, dat de vrede mo menteel het meest gediend is met een voorraad raketwapens in het wester se kamp, iedereen de startplaatsen het liefst bij zijn buurman ziet. Het wordt wel niet met zoveel woorden gezegd, maar duidelijk is het wel. Ook in ons land zijn er velen, die niets voor die startplaatsen voelen en mis schien was het inderdaad beter geweest, zoals ik enige tijd geleden schreef, dat onze regering niet zo had staan dringen om als nummer één te verklaren geen bezwaren tegen startplaatsen te heb ben, doch eerst eens had afgewacht wat onze vrienden zouden zeggen. Nou, dat weten we nu wel zo ongeveer. Er waren instemmingen en voorbehou den, zoals trouwens wel was te voor zien. Maar hierbij vielen de heren van de Labourparty in Engeland toch wel zo veel uit de toon, dat het de moeite van releveren waard is. Zij verklaarden namelijk niets meer of minder, dat zij nog liever een russische bezetting had den dan startplaatsen voor raketwapens in Engeland. Er zijn, naar mijn mening, maar 2 mo gelijkheden. Of de heren zijn vermom de Moskou-satelieten, of ze zijn in hun vredesneurose zozeer piedewiet, dat ze niet weten wat ze zeggen. Nu moeten wij niet uit het oog verliezen, dat onze engelse vrienden niet uit ervaring we ten wat een bezetting betekent. Wel hebben de landen, die van 1940 tot 1945 de Duitse bezetting doormaakten, geprobeerd hen aan het verstand te brengen wat „bezetting" zeggen wil en ze hebben ons wel vol meewaren aan gehoord, maar gesnapt hebben ze het blijkbaar niet. Want hoezeer ik ook te gen alle geweld ben, hetzij met A, H of andere bommen, wil ik onze engelse vrienden toch graag zeggen, dat ik lie ver op iedere vierkante kilometer een raketwapen heb staan en desnoods met de hele ratteplan de lucht in vlieg, dan nog weer eens een bezetting te moeten doormaken en zeker wanneer het een russische zou zijn, waarbij de duitse, erg als die reeds was, kindèrspul zou blijken te zijn. Dan praten we nog niet van het vooruitzicht „op transport te worden gesteld" naar ergens achter de Oeral. H. OEKMAN. Zaterdagavond j.1. organiseerde de Amersfoortse Motor- en Automobiel club de jaarlijkse nachtrit voor auto's en motoren. Ook dit jaar bestond weer, mede door het gunstige weer, veel belangstelling voor deze rit. Het parcours, dat hoofdzakelijk over de Veluwe was uitgezet, heeft de rijders voor vele moeilijkheden geplaatst, zodat vele strafpunten moesten worden ge noteerd. In het eindklassement in de autoklasse plaatste C. Samsom uit Soest zich als eerste, terwijl D. J. v. d. Broek, even eens uit Soest, de derde prijs behaalde. Laatstgenoemde, die in het clubteam van de A.M.A.C. was opgenomen, wist met zijn teamgenoten ook de prijs voor clubteams te winnen. De overwinning met 3-1, die S.E.C. 1 op F.A.K. behaalde en het 1-1-gelijk spel van Amsvorde tegen Ares heeft S.E.C. bovenaan de ranglijst gebracht met 27 punten uit 18 wedstrijden. 2. Amsvorde met 26 punten uit 17 wed strijden. De uitslagen van andere wedstrijden waren P.V.C. 2—S.E.C. 2 0-4. S.E.C. 2—V.V.Z.A. 2 2-1. S.E.C AVictoria A 6-1 Baarn BS.E.C. B 0-5. S.E.C. aGooische Boys a 7-2. Hilversum aS.E.C. b 7-1. Welpen S.E.C. 1Cobu Boys 5-0. Welpen S.E.C. .2—V.V.Z.A. 1 0-3. Welpen S.E.C. 3—Quick 4 0-1.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1