Ons volk mag niet verachterlijken. SOEST. Hoofdbestuurslid. B.B.-oefening. Tentoonstelling en Modeshow Huishoudschool. Karper uitgezet. „Het Nederlandse Woud bij Jeruzalem. Tennisclub „Soest". Volleybaltournooi S.V.V. IN DE HOEK. VRIJDAG 25 APRIL 195$. 36e JAARGANG Ne. 82. SOESTER (ÜQ U RANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Er is een noodkreet opgestegen uit de onderwijsbetoging, welke zaterdag 19 april te Utrecht is gehouden. Daar wa ren meer dan 5000 leerkrachten bijeen uit alle delen van het land, die klaagden over de verwaarlozing van het onder wijs. Wij willen enige naakte feiten aan onze lezers voor ogen stellen. De ver schillende sprekers richtten zich vóór alles op het eerste euvel de overbevol king in de klassen en het tekort aan leerkrachten. In Rotterdam waren in 1957 bijna 4000 leerlingen op de open bare scholen van onderwijs verstoken wegens gebrek aan leerkrachten. Het voortgezet onderwijs heeft een nog ontstellender gebrek aan bevoegde do centen. Bij het U.L.O. werd in 1957 acht procent van de wiskunde-lessen, 3,4 procent der handelskennislessen, voor Frans, Duits en Engels iets minder dan 2 procent van de lessen gegeven door onderwijzers, die niet in het bezit waren van de vereiste bevoegdheden voor deze vakken. Bij het lager technisch onderwijs in zijn verschillende schakeringen is het per centage onbevoegd gegeven lessen van 27 in 1952 tot 32 °/o in 1957 gestegen. Bij het hele nijverheidsonderwijs werd in 1957 vier en twintig procent der les sen gegeven door onbevoegden. Hoe staat het bij het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs Het aantal onbevoegd gegeven lessen bedroeg 21,3 procent. Drs P. van Houte, aan wiens redevoering wij bovenstaande gegevens ontlenen, eindigde met de uitroep„wanneer de benodigde gel den voor het onderwijs niet kunnen worden gevonden, zijn wij klaar voor de sloop Wat is het gevolg van het teisterend gebrek aan bevoegd personeel Dat gepensioneerden, zelfs zeer ouden van dagen, moeten worden in dienst gehouden en dat de jeugd de vakkundi ge en soliede opleiding, die zij voor haar toekomst nodig heeft, mist. De heer P. van Tuyl, algemeen secre taris van „Volksonderwijs", deed een boekje open over de scholennood. Hij herinnerde eraan, dat van 1938 tot 1946 zo goed als geen enkele school werd ge bouwd, dat er wel scholen zijn ver woest en dat de geboortegolf tot extra ellende heeft geleid. In 1957 is er voor 10 miljoen minder geproduceerd dan men van plari was. In de afgelopen vier jaar werd van het veel te krappe bouwvolume in totaal voor circa 70 miljoen niet geproduceerd en voor 1958 zal, volgens minister Wit te, het bouwvolume dat men projec teerde niet kunnen worden verwezen lijkt. Vele kinderen kunnen eenvou dig niet naar school, omdat zij geen school hebben. De overbezetting der klassen verhin dert, dat de jeugd harmonisch voor het gemeenschapsleven wordt opgevoed. De demokratische gedachten wordt in ons onderwijs afgeknapt. „Werkelijk leren", zo zei prof. Iden- burg, „betekent geestelijke wisselwer king tussen leerlingen en leerkrachten en werkelijke kennis berust in de vor ming van de persoon. Beide kunnen slechts in een kleine ge meenschap van 20 tot 25 leerlingen verwezenlijkt worden. Overvolle klas sen verstoren de demokratie in haar wortel: Men leert er misschien gehoor zamen, maar geen samenleven." Zo verwildert de jeugd. Door de daling van het onderwijsgehalte gaat zij de bekwaamheid voor het leven missen en worden de industriële en in het alge meen de economische belangen van het land, die berusten op een goed ontwik kelde arbeidersklasse, geschaad. Herziening van de toestand bij het on derwijs is een eis van even grote ur gentie als oplossing van de woning nood. Is het toelaatbaar, dat wij elke dag lezen over een verkwistend beleid bij „defensie" terwijl een essentieel volksbelang als goed onderwijs zo zeer wordt verwaarloosd De heer H. G. Scholtmeijer, voorzitter van S.P.S.V., die een jaar geleden voor- aittez van het district west van de Nederlandsche Politie Sportbond werd, is benoemd tot hoofdbestuurslid van de N.P.S.B. Morgen te half drie begint de B.B.-Oe- fening bij het raadhuis, waaraan door drie blokken deelgenomen wordt, ter wijl het Rode Kruis, een reddingsploeg en enkele brandspuiten assistentie zul len verlenen. Het postkantoor en het raadhuis zullen door bommen getrof fen worden en 20 gewonden zullen ondergebracht en verzorgd moeten wor den. Daarnaast vergt het blussingswerk de aandacht. Deze oefening, die onder leiding zal staan van het plaatselijk hoofd van de B.B., de heer J. van Leeuwen, heeft tot doel de noodwachters de gelegenheid te bieden te tonen wat zij kunnen en zij wil tevens de B.B. nog eens extra onder de aandacht brengen van de Soester bevolking waarvan velen de noodzakelijkheid van zelfbescherming nog niet inzien. Er zijn mensen ge weest, die zich opgaven, maar zij von den het niet nodig zich te oefenen. De demonstratie van zaterdag zal echter aantonen, dat een niet-geoe- fende B.B. geen waarde heeft, want wat men aan reddingswerk te zien krijgt kan alleen verricht worden als men door ervaring precies weet wat er gedaan moet worden en dit ook op de juiste wijze doet. Het staat er in Soest met de B.B. niet slecht voor, maar ideaal is het nog lang niet, want er zijn nog 14 blok hoofden en plaatsvervangende blok hoofden nodig, 30 brandwachten, 42 redders, 32 E.H.B.O.-ers en E.H.B.O.- sters en 10 ordonnansen. De organisatie beschikt reeds over 25 opgeleide blok hoofden en plaatsvervangende blok hoofden, 54 brandwachten, 38 redders, 29 E.K.B.O.-exo en 1G ordonnansen. Een beter begrip voor de B.B. moet het mo gelijk maken dat zo spoedig mogelijk het voltallige aantal noodwachters klaar staat om op te treden in tijden van nood. Men rekent er dan ook op, dat velen zullen komen om door het zien van deze oefening tot dit beter be grip te komen en te begrijpen dat nie mand mag achterblijven. Woensdag en donderdag zijn vele ouders van de 111 leerlingen der huishoud school en vele andere belangstellenden naar het gebouw aan de Verl. Talma- laan gegaan, om te zien wat de meisjes in het afgelopen jaar presteerden en om enkele tientallen leerlingen in actie te zien als mannequin. Onder deze belangstellenden bevonden zich de burgemeester en de raadsleden mevr. - Landweer-De Visser en mevr. Polet. In 1954 startte de school met 1 klas, waarin 24 kinderen zaten, die in ver schillende lokaliteiten les kregen. In 1955 werd de nieuwe school geopend en het gaat nog steeds crescendo met de leerlingenaanwas. Van de 111 meisjes, die opgeleid worden tot goede huisvrouwen, komen er 45 uit Baarn en 4 uit Amersfoort. Zij krijgen onderwijs van 14 gespecialiseerde on derwijskrachten. Naast de primaire op leiding, die de algemene ontwikkeling ten goede komt, en waarvan men de resultaten op de tentoonstelling kon zien, volgen de leerlingen gezinshulp en kleuterhulpopleiding. De primaire opleiding omvat alles wat in de huis houding te pas komt, maar ook alge meen vormend onderwijs, zodat het ge leerde op de lagere school bijgehouden wordt. Bij de opleiding tot gezinshulp en kleu terhulp zijn de patronessen, waar de meisjes praktijk opdoen, ingeschakeld. Momenteel worden er 7 gezinshulpen en 17 kleuterhulpen opgeleid. Naast de dagschool nemen de cursussen een belangrijke plaats in. In 1957 na men in totaal 294 dames deel. Er wer den cursussen gegeven, die van de bur ger pot een fijnproeverspot maakte, een cursus fijne keuken, een kookcursus voor verpleegsters en met de naaicursus hield het no<r niet op want in totaal waren er 16. Sommige dames zijn reeds voor het vierde jaar op de cursussen, die niet alleen leerzaam maar ook ge zellig zijn en weinig kosten omdat de gemeente subsidie verleent. Een kookcursus voor mannen kon geen doorgang vinden omdat de heren niet genoeg belangstelling toonden, zodat de enkelen die die dit wel deden, zich maar thuis in het kokkerellen bekwa men moeten. Belangrijk is de samenwerking met de commissie voor de huishoudelijke- en gezinsvoorlichting. Cursussen in naaien, stofversieren, handenarbeid, bloemen schikken en het maken van lampekap- pen worden regelmatig gegeven, ter wijl men sinds kort bezig is met het opknappen van de stoelen en het bekle den. Sommige dames brengen hun echt vrienden mee en het gezin krijgt op deze manier voor weinig geld een nieuw meubilair. Aan de cursussen, gehouden in samenwerking met de com missie voor huishoudelijke- en gezins voorlichting, namen 290 dames en he ren deel. Zij beschouwen dit in de eer ste plaats als een prettige en nuttige vrije-tijdsbesteding, maar tevens komt hetgeen men er leert, juist in de tijd van de bestedingsbeperking, uitstekend van pas. Men leert allerlei werkjes zelf opknap pen met goede resultaten. Het laatste halfjaar wordt er samen gewerkt met het gasbedrijf. Er wor den regelmatig demonstraties gegeven en de huisvrouwen ^eren zo de handige kneepjes van het bakken, braden en koken, terwijl ze daarnaast een gezellige avond hebben. Met de modeshow werd de tentoonstel ling van de school geopend en de meis jes toonden met trots maar ook vaak met schuchterheid wat ze zelf gemaakt hadden. Een kort welkomstwoord van de direc trice van de school,mej. A. M. E. Jir- ris, ging hieraan vooraf en zij fungeerde verder als lady-speaker bij de show. De meisjes toonden niet alleen sport- kleding, pyama's en| onderjurken, maar zelfs volledige j drisSiV e; den door hen zelf gemaakt en als ze met zichzelf helemaal klaar waren dan kwam het kleine broertje of zusje aan de beurt en zij verschenen ook op deze show om te laten zien wat hun knappe zus kon. De hele school was tentoonstellings ruimte geworden en in de keuken en strij kaf deling heerste een grote bedrij vigheid. De wanden waren weer ver sierd met tekeningen, die de meisjes maakten en overal stonden de produc ten, die door handige vingers vervaar digd werden. Toen iedereen alles gezien had werd er buiten een knotsoefening gebracht en hielden de meisjes zichzelf en de be langstellenden aangenaam bezig. Het bestuur van de hengelsportvereni ging „De Snoekbaars" heeft de Soes ter en Baarnse leden een grote dienst bewezen door in de Wilhelminavijver te Baarn, die door het gemeentebe stuur hiervoor afgestaan is een kwan tum teelt- en kweekkarper uit te zet ten. Tweehonderd edelkarpers van 6-9 cm., 150 twee- en driezomerige kar pers van 15-20 cm en een 15-tal teelt karpers tussen 3 en 5 pond. Deze zijn speciaal aangekocht voor het kweken van jonge karpers. Als deze poging slaagt kan de vereniging zelf zorgen voor een visrijk water. 14 mei 1948, 's avonds om 12 uur, ein digde het Britse mandaat over Pales tina en enkele uren tevoren had de Joodse Uitvoerende Raad de onafhan kelijkheid van de Staat Israël gepro clameerd. Een datum van wereldhistorische be tekenis; immers in de diepste dagen van ellende en vervolging had het Joodse volk nooit de zonnige bergtop vergeten, waarvan hun voorouders het Beloofde Land hadden aanschouwd. Door niets kon de verwerkelijking van deze idee worden tegengehouden, zelfs niet door de massale aanval van alle omringende Arabische legers terug te drijven en te verslaan, zoals eens David Goliath versloeg. Vanaf het begin stond Nederland voor aan in de rij van landen, die geest driftig de helfdhalftige strijd van dat kleine land gadesloegen. Nog maar enkele jaren tevoren wa ren wij zelf bevrijd van een wrede tyrannie en wisten dus, wat het be tekende, voor de vrijheid te moeten vechten. Doch daarnaast was men ver vuld van de diepste bewondering voor het volk, waarvoor het Bijbelwoord „Zo ik U vergete, o, Jeruzalem, zo vergete mijn rechterhand zichzelve", zo'n levende werkelijkheid was geble ven. In de afgelopen 10 jaren is er in Is raël in 1948 dor en kaal, in 1958 bevloeid en bebost een gigantisch werk tot stand gebracht. Maar in de verste verte is het niet voltooid. Dikwijls zult U zich hier in Nederland hebben afgevraagd, of er niet een mo gelijkheid bestond om daadwerkelijk van uw sympathie voor dit land te doen blijken. Deze mogelijkheid is er nu Thans wordt U in de gelegenheid ge steld om deel te nemen aan de strijd, om van Israël, het Bijbelse land van melk en honing te maken. De massale actie van Nederlandde aanplant van „het Nederlandse Woud" bij Jeruzalem betekent een ruggesteun in de strijd tegen zand, wind en droogte. Iedere boom, die daar geplant zal wor den, kost 5,Bij storting op post rekening 438135 ten name van het „Joods Nationaal Fonds" te Amsterdam, onder vermelding „Boom in het Ne derlandse Woud bij Jeruzalem", ont vangt U een certificaat, een blijvend getuigenis van Uw medeleven met Is raël. Het spreekt vanzelf, dat ook klei nere bedragen van harte welkom zijn. Comité van aanbeveling voor het Ne derlandse Woud bij Jeruzalem Mr S. P. Baron Bentinck. Mr P. D. H. Schlecht, Mgr. S. Th. Visser, pastoor. Ds B. Maar- singh. Dr. J. A. W. Berghauser Pont. Mevr. S. M. Polet-Musler, W. G. van JZadelhoff, wethouder. J. C. Rip, arts. W. J. Schutte, arts. M. van Veer en, notaris. W. F. H. Tabernal. De tennisclub Soest is de competitie be gonnen met 3 wedstrijden, waarvan er twee gewonnen en een gelijk gespeeld werd. Soest 1 speelde tegen Gooiland 3 en de uitslag werd 4-4. Soest 2 behaalde een 8-0-overwinning op Gispens T.C. 2 en Soest 3 won met 8-0 van Induna 4. Gooiland 3Soest 1. Dames-enkel. Mej. M. Dijkmevr. C. Felix-Schut 3-6 1-6. Mej. T. Hofman mevr. M. van Breukelen-Wilmink 4-6 3-6. Heren-enkel. H. HofmanG. J. Esen- dam 1-6 0-6. T. v. DijkJ. H. van Breu kelen 7-5 3-6 6-2. Dames-dubbel. Mej. M. Dijk en mej T. Hofmanmevr. M. v. Breukelen en mevr. Felix 6-4 9-6. Heren-dubbel. H. Hofman en H. Dijk J. H. v. Breukelen en G. W. Geyten- beek 6-2 6-8 6-2. Gem-dubbel. Mej. Dijk en H. Hofman mevr. Felix en G. J. Esendam 3-6 1-6. Soest 2Gispens T.C. 2. Heren-enkel. J. A. LampkenJ. Ver hoeven 6-1 1-6 0-6. A. de WolfJ. Du- bois 6-3 6-1. Dames-enkel. Mej. A. Bosmevr. J. Lampken 6-1 6-3. Mevr. R. Reimerink mevr. T. Weysefeld 6-2 6-0. Heren-dubbel. A. de Wolf en J. Lamp kenJ. Verhoeven en J. Dubois 6-1 6-2. Dames-dubbel. Mej. L. v. d. Berg en mej A Bosmevr. J. Lampken en mevr. T. Weysefeld 6-2 6-4. Gemengd-dubbel. Mevr. Reimerink en J. A. Lampkenmevr. T. Weysefeld en J. Verhoeven 6-3 6-3. Mej. L. v. d. Berg en A. de Wolfmevr. Lampken en J. Dubois 6-1 6-0. Soest 3Iduna 4. Heren-enkel. M. AlblasA. Vink 7-5 6-1. F. BaptistA. Borneman 6-3 6-2. Dames-enkel. Mej. T. Hoppenbrouwers mevr. G. Lutterman 6-4 6-4. Mej A. van Beinemmej. A. van de Kamp 4-6 6-3 6-3. Heren-dubbel. M. Alblas en J. den Hol landerJ. Stoop en A. Vink 6-4 10-8. Dames-dubbel. Mej. A. van Beinem en mej T. Hoppenbrouwersmej. A v. d. Kamp en mevr. Lutterman 7-5 4-6 7-5. Gemengd-dubbel. F. Baptist en mej. A. van BeinemW. Stoop en mevr. G. Lutterman 6-4 4-6 6-4. Mej. T. Hoppen brouwer en J. den Hollandermej. L. van de Steur en A. Borneman 6-0 4-6 6-4. Programma voor zondag Soest 1Shot 3. U.L.T.C. 6—Soest 2. Wilskracht 2Soest 3. Voor de vierde maal in successie or ganiseert de Soester Volleybal Vereni- De jeugd van tegenwoordig is in meer der opzicht niet te benijden. Natuurlijk zijn er ook heel veel om standigheden op te noemen waarin zij veel voorliggen op wat wij in onze jeugd kenden, maar bij al die meestal materiële voordelen heb ik vaak mede lijden met de jeugd van thans. Nu zijn er natuurlijk pedagogen in ons dorp, die er eens goed voor gaan zit ten, want Oekman gaat nu eens even heel fijn een van de grootste vraag stukken van de eeuw van het kind uit de doeken doen. Nou, vergeet u het maar hoor. De aan hef van miin hoekje diende alleen maar om even de aandacht te trekken, want medelijden heb ik wel met de jeugd. De aanleiding hiertoe is een berichtje, dat onze politie strenger gaat optre den tegen de voetballende jeugd in de straten en reeds hier en daar ballen buitmaakte. Wanneer wij vroeger voetbalde in de straat en dat deden we iedere dag, mocht dat natuurlijk evenmin als nu, maar wij hadden van de agenten van toen niet de minste last. Het waren bejaarde mensen, die al les te voet deden en zij waren op kilo meters afstand al waar te nemen door hun glinsterende uitmonstering en helm. Angst hadden wij niet in het minst voor die mannen, al had dat ook niets te maken met „de politie is je beste kame raad". Wij waren ze alleen maar de baas in snelheid en hier is het waar mijn mee- waren met de jeugd van tegenwoordig begint. De langzaamste politie-kameraad, die bezwaren tegen je partijtje voetballen op straat heeft, zit immers altijd nog op een fiets. De snellere kameraden op een motor of in een auto. Dat vind ik nou niet helemaal eerlijk. De kansen liggen niet gelijk meer. Op de minst verwachte ogenblikken kan er ineens een agent naast je opduiken, de bal inpikken en pa de boete laten betalen. Nu is voetballen in de straat, gezien door onze oudere ogen, natuurlijk niet anders dan af te keuren. De gevaren zijn te groot door het verkeer en ruiten zijn duur. Om aan dat voetballen een eind te maken kan men verschillende methoden toepassen. Eén daarvan is wet handhaven, bal inpikken, proces verbaal opmaken. Een andere manier is zorgen dat de jeugd ergens op een terrein de gelegenheid krijgt zich uit te leven, hetzij in een speeltuin met apparatuur, waarvoor we dan best wat ruimer middelen beschikbaar mogen stellen, of zo maar op een braak liggend terrein, waar zij hun gang kunnen gaan. Ik weet wel, dat er zal worden gezegd we hebben geen terrein, maar als we goed rondkijken, vinden we heus nog wel wat. H. OEKMAN. ging met Hemelvaartsdag een tour- nooi. Nu ter geglegenheid van het vier jarig bestaan in mei. Evenals het vorig jaar zal het tour- nooi ook dit jaar weer gehouden wor den op het terrein van de hockey-vere- niging aan de Birkstraat. Niet minder dan 35 teams zullen op die dag aan het net elkaar de prijzen in de verschillende klassen op sportieve wijze betwisten. Het is echter niet alleen het aantal teams, dat dit tornooi doet uitgroeien tot een sportfestijn van de eerste orde in onze gemeente. Ook heeft het bestuur van de Soester Volleybalvereniging, door het aan trekken van nieuwe verenigingen, er zorg voor gedragen, dat op die dag in Soest volleybal gedemonstreerd zal worden, waaraan de liefhebbers hun hart zullen kunnen ophalen. Beperkte het vorig jaar het aantal overangsklassers zich tot de vereni ging ,,'t Zand", dit jaar zullen ook de overgangklasser „Wilhelmina" te Amers foort en de hoofdklasser „Tornado" uit Zwolle als nieuwe verenigingen zich mengen in de strijd om de wissel beker, die de inzet vormt, zowel bij de dames als bij de heren eerste klasse. Wanneer de weergoden de organiserende vereniging gunstig gestemd zijn, dan zullen velen die dag kennis kunnen maken, dan wel hun kennismaking kun nen hernieuwen met een sport, die na de oorlog een stormachtige groei heeft doorgemaakt en momenteel reeds de vierde plaats inneemt van alle sporten die in Nederland worden beoefend.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1