SPANJE LAND VAN FRANCO EN AMERIKA nieuwste Dames Falcons Kindermiddag V.V.V. BLOEMEN CORSO 1958. VV, 4444H|4I44IM^!IW4<»?u?U4w Als 't vuur hoog opsehiot in de keel - 30 april Koninginnedag „DE WIJZE NAR", 8 MEI A.S. TWEEDE BLAD SSfEPK? VENEMA ERKENDE A.N.W.B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN Shot-nieuws. Voor Kwaliteits voeder Volleybal „Olympia". SOEST Ouderavond ar. V.G.L.O.-school. Spanje wordt dikwijls - en volgens ve len terecht - als het zuidwestelijke bruggenhoofd van de NAVO be schouwd. Dit inzicht heeft tengevolge gehad, dat de Verenigde Staten zich al vele jaren geleden beijverden om steunpunten in het land van Franco te krijgen. Hoewel Spanje tot nog toe geen lid van de NAVO is, heeft het sedert 1952 de neutraliteitspolitiek, welke vanaf de overname van de macht door Franco werd ingevoerd, terzijde gesteld. In dat jaar onderte kende Spanje en de Verenigde Staten een steunpunten-overeenkomst, waar bij in de bouw van enige lucht- en ma rinebases werd voorzien. De generalissimus stelde als voorwaar de voor deze concessie, dat de Ame rikanen steun zouden verlenen bij de •pbouw van een Spaanse industrie en uitbreiding van het wegennet, voor waarden die hij ingewilligd kreeg. Er bleef hem trouwens ook niets an ders over, want Spanje kon uit eigen middelen de aansluiting aan het ove rige Westeuropa niet bekostigen. Een ander probleem van het heden daagse Spanje is de kwestie van het koningschap. Franco heeft al geruime tijd geleden verklaard, dat Spanje na zijn aftreden weer een koning moet hebben. Hij wil de infante Juan Car- los op de troon zetten. Franco zelf heeft het toezicht op de opvoeding van de thans 20-jarige prins, waarvan hij De kathedraal van Léon belichaamt in haar verheven schoonheid de diep in bet Spaanse leven gewortelde religie. hoopt, dat deze zich eenmaal naar zijn inzichten zal richten en zijn politieke erfenis zal waarnemen. Monarchie of republiek? Nu is in Spanje de tegenstand tegen wederinvoering van de monarchie niet gering. Veel aanhangers van de par tij van_Franco beschouwen dat als een stap terug. Onder de voorstanders van de monarchie zijn de meningen ook niet eensgezind. Sommige menen, dat de toekomstige koning van Spanje de graaf van Barcelona moet zijn, ande ren hebben zich voor diens zoon, Juan Carlos, ingezet. Weer een andere stro ming zou graag de prins van Bour- bon-Parma op de troon zien, doch zij hebben hun hoop intussen wel moeten opgeven, wat echter helemaal niet be tekent, dat daarmee de zaak thans be slist is. Franco is een konsekwente politikus. Hij heeft jaren geleden al voorspeld, dat eens de Sowjet-Unie het grootste gevaar voor de westelijke wereld zou worden. Hij kreeg inderdaad gelijk. Hij wist ook, dat Spanje te zijner tijd een grote rol in de Amerikaanse stra tegie zou gaan spelen en daarin kreeg hij ook gelijk. Hij is van plan Spanje naar de monarchie terug te voeren, omdat hij gelooft dat dit systeem het De voorjaarsbeurs in Sevilla begintIn oude klederdrachten, die de be tovering van een eerbiedwaardige kuituur ademen, laten de mooie Spaanse vrouwen zich bewonderen. land meer ten goede komt dan een republikeinse staatsinrichting. Madrid is Spanje niet. Madrid is een stad, over welks schoon heid te twisten valt. Het kan zich ook in het geheel niet beroemen op een traditie als b.v. Barcelona en de steden in Andalusië. Het is nuchter en eigen lijk de ontwikkeling, die zich in Span je aftekent, al vooruit. Doch zoals ook Londen Engeland niet is en New York niet Amerika - Madrid is nog veel min der Spanje. In dit land, vaak slechts een paar kilometer buiten de hoofdver keerswegen, toont zich het beeld van een oord, dat vele raadselen voor vreemdelingen biedt. Kort geleden circuleerde in de Spaan se pers een geschiedenis, die beter dan alle andere laat zien, dat in vele delen van het land de tijd meer dan 100 jaar heeft stilgestaan. Er werd in verhaald, dat in Saornil, een klein dorp op on geveer 100 km. afstand van Madrid, een oud echtpaar leefde. De beide oudjes, die kort tevoren hun gouden huwelijks feest hadden gevierd vertelden op ze keren morgen hun verwonderde buren, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, dat zij - vóór zij stierven - de hoofdstad Madrid wilden zien. „Naar Madrid vroegen zij, „dat kost een hoop geld en jullie zijn nooit ver der geweest dan het dichtsbijgelegen dorp." „Veel geld meende de oude man, „hier, kijk zelf eens, het kost totaal maar 6 peseta's" Hij haalde de krant te voorschijn en daar stond het zwart op wit. Wat hij echter niet gemerkt had, was de aanhef „Wat voor 50 jaar gebeurde". De buren lichtten hen in. Bedroefd pakten hij en z'n vrouw hun boeltje weer uit en gingen naar huis terug. De plaatselijke krant hoorde van de Een typisch straatje in Caceres. Talloze mensen omzomen de straten van Cartagena, waardoor zich een feestelijke processie beweegt. in het water gevallen reis en schreef erover. Een krant uit de hoofdstad zag meer in de geschiedenis en stuurde 2 verslaggevers en een fotograaf naar Saornil. Zij moesten het paar intervie wen en hun de reis naar Madrid mo gelijk maken. Zij hadden de trein kaartjes al bij zich en bovendien had de krant in een van de beste hotels van Madrid ecii ^karner gereserveerd. De persmensen arriveerden om de sensatiegeschiedenis op te nemen. Niemand in het dorp wilde hen inlich ten hoe de beide oudjes heetten. De verslaggevers werden als indringers beschouwd en dienovereenkomstig be handeld. De eenvoudige dorpelingen roken gevaar. Bijgelovig, zoals ze sinds eeuwen zijn, dachten ze aan een voorgenomen ontvoering. Toen de re porters zagen dat de toestand drei gend werd, dat zelfs de eerste stenen werden opgeraapt om mee te gooien, namen ze de vlucht. Deze geschiedenis is historisch en Saornil ligt ongeveer 100 km. van Ma drid verwijderd. Sevilla, stad van stierenge vechten. Een van de meest bekende steden in Spanje is Sevilla. In de week voor Pasen staat deze stad volkomen in het teken van de diepgewortelde religie der Spanjaarden en trekken dagelijks processies door de straten, waaraan duizenden mensen deelnemen. Op Eerste Paasdag wordt dan het seizoen voor de stierengevechten geo pend en men zal moeilijk één Span jaard kunt vinden, die daaraan niet minstens even hartstochtelijk deelneemt als aan de processies. Om vijf uur 's middags is de stad uitgestorven. Heel Sevilla en de om liggende dorpen zijn om deze tijd in de arena verzameld. Wie zal deze keer Donderdag- en vrijdagavond werden twee ouderavonden in de school voor chr. v.g.l.o. gegeven waarvoor bijzonder veel belangstelling was. Het welkomstwoord werd gesproken door het hoofd van de school, de heer W. J. Gerritse, die in het bijzonder de inspecteur van het chr. nationaal school onderwijs, de heer H. Veenhof, ver welkomde. De heer Gerritse sloot met zijn openingswoord aan op de 90e psalm die gelezen was. Vooral in deze tijd ja gen wij door het leven en het gevaar is groot, dat wij tot enkel materialisme en oppervlakkigheid vervallen, die geen plaats bieden voor bezinning welke no dig is om met wijsheid de zin van 't leven en dat van de kinderen te ver staan. Dan weten wij welk een grote, verantwoordelijke en moeilijke taak wij moeten vervullen bij de opvoeding van onze kinderen. Tot deze taak hoort het kiezen van school en beroep en daarmee dient ernst gemaakt te worden. Naast de godsdien- oplaaiend vanuit de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Bennies die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Bennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. Ten noordwesten van Madrid verheft zich het wereldberoemde klooster paleis Escurial. In het slot, dat eens als zomerresidentie van de Spaanse koningen dienst deed, bevinden zich kostbare kunstschatten en biblio theken. de beste stier leveren Welke matador zal de ster van het seizoen zijn Geen enkele burger van deze stad kan deze vragen onberoerd laten. Na de opwindende tonelen in de arena trekt iedereen naar het grote marktplein, wat de vreemdelingen steeds weer het genoegen schenkt de om hun schoonheid beroemde vrou wen van Sevilla te bewonderen. An ders krijgt hij daar nl. slechts zelden de gelegenheid voor. Het hoogtepunt van de avond is het dansen. Ook van daag nog danst men in Sevilla voor namelijk de „Flamenco", waartegen over de moderne modedansen uitge sproken armoedig en zelfs vervelend aandoen. in het Openluchttheater. Opgevoerd wordt de KINDEK-OPERETTE met kabouters, feeën, boeren, boerinnen, hofhouding enz., o.l.v. Mevr. Bruinshoofd-Diemel. Aanvang 2 uur. Entree 0,25. Kinderen krijgen een tractatie. Bij slecht weder worden er 2 voor stellingen in Eemland gegeven. Om 2 uur voor de houders van de groene kaartjes en om 4 uur voor de gele kaartjes. Voorverkoop vanaf heden aan het verkeershuis van de V.V.V. stige en lichamelijke opvoeding moet aandacht geschonken worden aan de verstandelijke en zedelijke opvoeding. Een kind dat de zes klassen van de lagere school doorlopen heeft, moet naar een andere school. Dit geeft vaak moeilijkheden. Niet altijd, want voor vele kinderen kan, in overleg met het hoofd der school, worden bepaald of het kind naar het uitgebreid, middel baar of technisch onderwijs gaat. Maar bij een grote groep kinderen zijn in tellect of technische aanleg of licha melijke of geestelijke rijpheid van dien aard, dat men niet goed weet welke weg nu ingeslagen moet worden. Het aantal van deze jongens en meisjes is groter dan men meent. Helaas zijn er nog vele ouders, die hun kind vaak tegen het advies van het hoofd naar een school sturen waar het niet thuishoort. Het is daarom ver heugend, dat er v.g.l.o.-scholen zijn, waar het kind zich naar zijn aanleg kan ontplooien om uit te groeien tot een meisje of jongen, dat de weg in de Allen, die belangstelling hebben voor deelname aan het Corso 1958, worden vriendelijk verzocht hier van mededeling te doen voor aan 't verkeershuis van de V.V.V., telefoon 2886. Het ligt in het voornemen van de V.V.V. om de deelnemers aan het komende corso geheel vrij te laten in het ontwerpen van en het aanbrengen van bloemversierin- gen aan de deelnemende voertui gen. BESTUUR VAN V.V.V. SOEST. maatschappij zal vinden. Vele kinderen zijn reeds door dit onderwijs ten gun ste veranderd, omdat het niet alleen aandacht schenkt aan de ontwikkeling van hoofd en hart, maar ook van de hand. Psychologisch gebeurde er iets met deze kinderen het gedrag veran derde, de geslotenheid verminderde, pessimisme veranderde in vrolijk en open optimisme. Er kwam ijver, aanpak en lust om iets te presteren. De heer Gerritse achtte het niet no dig uitvoerig in te gaan op het doel, de werkwijze en de inrichting van de school, omdat de kinderen op deze avonden zelf zouden laten zien wat op de school gedaan werd. Een jongenszangkoor, onder leiding van de heer Zeldenrijk, begon met het pro gramma dat door de leerlingen ver zorgd werd en hierna werd gedecla meerd. Enkele jongens toonden wat be reikt kan worden bij de toegepaste VAN DE „SOESTER COURANT- VAN VRIJDAG 25 APRIL 1958. ONTVANGEN DE in tweed en linnen. HOFLEVEBAN CIEB F. C. Kuyperstraat 10 Telefoon 2803 handenarbeid en zij behandelden hier voor de bodemschatten van ons land olie steenkool en zout. Zij hadden hier voor zelf een boortoren en een ja-knik ker vervaardigd. Hans van Helden hield een complete lezing over de enorme mo gelijkheden, die plastic biedt en hij had hiervan bijzonder veel werk gemaakt. Vele fabrieken had hij voor zijn gron dige studie bezocht. Een heel ander genre bood Jaap Walet, maar hij be reikte dat er geweldig gelachen werd om de drie benen waarop hij door het leven ging. Henk van der Wal en Evert Essenburg speelden uitstekend op hun akkordeon en guitaar, waarna de ou ders hun kinderen op de foto aan het werk konden zien in de school, want deze werden geprojecteerd. I Na de pauze een toneestukje, dat de beeldroman belachelijk maakte en ter wijl Nol Luijer met enorm stemgeluid een bijna eindeloos cowboylied zong, werd alles klaar gemaakt voor het sprookje „De prinses op de erwt", dat de kinderen onder leiding van mej. Veerman opvoerden. Er was bijzonder veel aandacht aan de costuums en de decors besteed. Een mode-show, een groep meisjes die zuidafrikaanse liedjes zongen bij een ossenwagen, 'n verloting en uitstekende zang door een groot meisjeskoor, onder leiding van mevr van Ziel-Muis, waar na de eerste avond besloten werd door het bestuurslid, de heer E. van Brum- melen en de tweede door de voorzitter, de heer H. Fennema. In de gangen en lokalen werd werk van de meisjes en jongens geëxposeerd. Bij zonder mooi linoleum-snijwerk, koper werk, houtsnijwerk, speelgoed, glas in lood en plastic. Er waren vele artike len, die de leerlingen met bijzonder veel zorg en toewijding vervaardigd hadden. GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST-ZUID TEL. 3823 Op neutraal terrein te Hilversum bon den Shot 2 en Huizen 1 de strijd aan. De Huizenaren verloren met 4-3 maar dit lag niet aan het goede spel van de gooise kampioene mej. I. Tessensohn, want zij won driemaal. Dasselaar (Shot) en Hooft (Shot) wonnen ieder tweemaal. Het vijfde en beslissende punt werd door Schrijvers gescoord, die, na een aarzelend begin, in deze beslissende set zijn vorm hervond en met bekeken spel Shot de overwinning bezorgde. Enkele zware wedstrijden heeft Shot 2 nog voor de boeg maar de kans op pro motie is er nog. Onder grote belangstelling werd een begin gemaakt met de teamwedstrijden van Shot. Team E trad aan tegen team B. Het jeugdige team B presteerde het 't geroutineerde team E met 5-4 te verslaan, hetgeen een verrassing was. Nadat Th. Daselaar van team D B. van Haarlem van team F. in 3 games had bedwongen, zag het er naar uit, dat team D wel de overwinning zou behalen. H. Overgoor dacht er echter anders over en wist niet alleen Daselaar te verslaan maar scoorde eveneens tegen Uchelen en Hooischuur. Mej. R. Rade maker zag kans Hooischuur te klop pen waarmee Shot F een keurige 6-3- overwinning behaalde. De volgende ronde gaat tussen Shot G en Shot C en tussen Shot A en Shot H. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 Door Olympia werden slechts 2 com petitie-wedstrijden gespeeld. Het 2e damesteam boekte een 2-0-regle- mentaire overwinning op Vios 5. Het 2e herenteam zag zich geslagen door Vios 1. Deze nederlaag lag wel in de lijn der verwachtingen, maar met wat meer en thousiasme hadden de soester heren een veel beter resultaat kunnen berei ken. De setstanden waren 15-5 en 15-9.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5