SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 29 APRIL 1958. 36c JAARGANG No. 83. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 STRAALJAGERS BOVEN SOESTDIJK. Niet alleen de Soester en Baarnse sport- jeugd zal H.M. woensdagmorgen ter ge legenheid van Haar verjaardag eer be tuigen door een défilé, want omstreeks dezelfde tijd zullen 96 straaljagers in formatie over het paleis vliegen. VERKEERSDIPLOMA UITGEREIKT. Aan 426 schoolkinderen is vrijdagmid dag, in het City-theater, het verkeers- diploma uitgereikt tijdens een bijeen komst die ieder jaar plaats vindt. De burgemeester reikte het diploma Uit aan 47 leerlingen, die met lof slaag den omdat zij tijdens het examen geen enkele fout maakten. De middag werd geopend door de chef van de verkeerspolitie, adjudant De Raadt, die in het bijzonder de burge meester. de korpschef de heer C. van Es en de leerkrachten verwelkomde. Hij wees de meisjes en jongens erop, dat zij nu wel het diploma behaald had den, maar dat zij er niet mee waren door dit in te lijsten en op te hangen, maar dat het er nu op aankwam het ge leerde in de praktijk* toe te passen. De burgemeester dankte de politie, die zich ook dit jaar veel moeite gegeven heeft om de kinderen op te leiden voor het examen. Vooral op de drie examen- dagen had de politie het bijzonder druk gehad. De burgemeester wees de jeugd erop, dat het behalen van het diploma de verplichting inhoudt voortaan te tonen dat je weet hoe het in het ver keer hoort. Nu komt het erop aan zich aan de regels te houden om daardoor ongelukken te voorkomen. Het is heel erg als er een ongeluk door schuld ge beurt en dit kan voorkomen worden als ieder zich een meisje of een jon gen van het veilig verkeer toont. Tot slot werden enkele films gedraaid. BROMFIETSER AANGEREDEN. Mensen op leeftijd zijn nog wel eens door onachtzaamheid de aanleiding tot een verkeersongeval, maar de 82-jarige bromfietser Van T., inwoner van Soest, die in Hilversum reed, was geen schul dige bij het ongeval, dat hem met een heupfractuur in het Hilversumse diako- nessenhuis bracht. Hij werd aangereden door een personenauto, bestuurd door de 69-jarige L. K. uit Huizen, die op de Gijsbrecht van Amstelstraat geen voorrang gaf. VERGADERING GEPENSIONEERDEN. Onder voorzitterschap van de heer M. de Regt vergaderde de Soester afdeling van de Algemene Ned. Bond van Ge pensioneerden in „De Gouden Ploeg". In zijn openingswoord sprak de voor zitter zijn vreugde uit over de goede opkomst van de leden. Het jaarverslag over 1957 werd gelezen door de secretaris, de heer C. Oosterom, die mededeelde, dat de afdeling in het afgelopen jaar groeide. Wel overleden er 19 leden maar het ledental steeg toch van 415 tot 434. Er werd een minuut stilte gehouden voor hen die de vereniging door de dood verloor. Uit het financieel overzicht van de pen ningmeester, de heer G. J. Boesjes, ver namen de leden dat de kas een batig saldo heeft. De heer Bungener deelde namens de kascommissie mee, dat het financieel beheer niets te wensen overliet, waar na in de nieuwe kascommissie de heren Bungener, Beuken en Dekker gekozen werden. Het aftredende bestuurslid, de heer W. J. Schiphouwer, stelde zich niet her kiesbaar en er kwam een bestuursplaats vrij door het overlijden van de heer C. Kant. De heren H. J. Bakker en P. Boer werden tot bestuurslid gekozen. De voorzitter dankte de aftredende heer Schiphouwer voor het vele werk dat hij voor de vereniging deed en hij bood hem een boekenbon aan. De heer De Regt betreurde het ver trek van de heer Schiphouwer als be stuurslid, temeer omdat de vereniging dit jaar het twintig-jarig bestaan viert. De heren M. de Regt en C. Oosterom werden gekozen als afgevaardigden naar de bondsvergadering, die op 10 juni te Utrecht wordt gehouden. Plaats vervangers zijn de heren Bakker en Boer. Voor de eerste maal voerde de heer J. L. Krijger, lid van het hoofdbestuur, het woord in de afdeling Soest. Hij is de op- vólger van de heer Groen, die zich stéeds beijverd heeft de leden op de Onze Vorstin, die morgen haar 49e verjaardag herdenkt. Foto M. C. Meijboom. hoogte te houden van de stand van za ken en hen heeft gewezen op de plich ten en de rechten van de gepensioneer den. De heer Krijger hoopte het met evenveel succes te doen als zijn voor ganger. DAMESHOEDEN IN EEMLAND. Enige maanden geleden waren Potasch en Perlemoer als handelaars in textiel in Eemland en Johan Kaart en Johan Boskamp konden rekenen op de goed- lachsen en ook op hen, die niet zo gemakkelijk aan het lachen te krijgen zijn, maar het toch niet laten konden bij de kolder, die het geroutineerde tweetal voor het voetlicht bracht. De heren H. Kenter en G. Groenewold mogen dan minder routine hebben dan Kaart en Boskamp, omdat zij het stuk niet voor de 500ste maar voor de eer ste maal speelden, ook zij hebben suc ces gehad als twee handelende com pagnons, die elkaar nogal eens in het vaarwater zitten, maar verder proberen er het beste van te maken. Dat ging niet altijd even gemakkelijk, want Eli Appelbloesem en Josef Rosenwater wa ren niet bepaald succesvolle zakenlie- len en na heel veel pech komt. ten slotte de deurwaarder, die kind aan huis dreigt te worden. Er is echter nog hoop voor de arme stakkers, want de ontwerper van de zaak, Max Polofski (Bas Bakker), is van plan met iets heel bijzonders voor de dag te komen. Het moet een atoombom- hoed worden en dit supermoderne hoofd deksel moet de zaak redden. Twee bedrijven lang is het mis.ère voor de twee compagnons, maar dan gaat het bergopwaarts en de orders zijn niet te stuiten. Bij zoveel voorspoed kan Josef Rosenwater zich wel een amou rette veroorloven met de actrice Eva Malheur (mevr. N. Hessing), die recla me maakt voor de nieuwe wonderhoed, terwijl Eli Appelbloesem (Tiny Brekel- mans) haar liefde voor Max Polofski evenmin onder stoelen of banken steekt. Tot slot kunnen twee firmanten van een bloeiend bedrijf zich een vacantie naar de Rivièra veroorloven. De heren Kenter en Groenewold heb ben de twee vreemde zakenlieden uit stekend gebracht, daarin bijgestaan door een groot aantal andere leden van de toneelvereniging „Soestdijk", die met dit vrolijke stuk het toneelseizoen sloot. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer J. Hessing, die na afloop in het bijzonder de regisseur, de heer H. Menning dankte. OPBRENGST COLLECTE. De Emmabloem-collecte, welke vorige week in onze gemeente werd gehouden, heeft opgebracht 886.38. SPORT VAN ZONDAG. Het is het afgelopen weekend maar heel mager met de sport in Soest geweest, want het weer werkte bijzonder tegen. Er is niet getennisd, de wielrenners lie ten hun fiets thuis staan en ook de hockey-wedstrijden liepen op niets uit. Gevoetbald is er wel, maar dat had ook maar weinig om het lijf. S.E.C. speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen Donar, de sterke derde klasser en wachtte vol spanning af hoe de concurrent Amsvorde het zou doen. Dit werd een gelijkspel en daarmee staan de twee koplopers volkomen ge lijk. Beide hebben 18 wedstrijden gespeeld en hebben 27 punten. Amsvorde moet nog tegen F.A.K. uit Bilthoven en S.E.C. tegen V.V.IJ., de sterke IJselsteinse ploeg, terwijl nog de bijzonder span nende wedstrijd Amsvorde-S.E.C. op het programma staat. Er is nog van alles mogelijk voor de Soester kanshebbers, dus nog even de tanden op elkaar. De vriendschappelijke wedstrijd tegen Donar werd voor weinig publiek ge speeld omdat het grootste deel van de S.E.C.-supporters in Amersfoort was om te zien hoe het afliep met Amsvorde. Donar maakte het eerste doelpunt ge volgd door de gelijkmaker van Nijholt. Het werd 2-1 voor Donar en na rust maakte De Bruin gelijk. Donar maak te het derde en vierde doelpunt, waar na De Bruin de stand op 3-4 bracht en Van Kooij voor de gelijkmaker zorgde. De andere uitslagen waren S.E.C. 2—Donar 3 2-2. S.E.C. 3V.V.O.G 2 5-0. B.D.C. 2Limvio 2 4-1. B.D.C. bS.D.O. b 1-4. LUSTRUMVIERING NED. MOTET- EN MADRIGAALKOOR. Zaterdag j.1. herdacht het Nederlands Motet- en Madrigaalkoor haar 10-jarig bestaan met een concert in de Julia- nakerk te Soestdijk. De toehoorders, onder wie de burge meester van Soest, Mr S. P. Baron Bentinck, wethouder Van Zadelhoff en echtgenote, Mgr A. G. Smit en de ka pelaans Kuipers en Pohl, hebben van een zeer gevarieerd programma kun nen genieten. Aan dit concert werd me dewerking verleend door de bekende organist Meindert Boekei. Elders in dit blad vindt een meer uitgebreide re- centie van dit concert een plaats. Zondagmorgen waren de leden met hun intfoducé's in het St. Ludgardisgebouw bijeen voor een feestelijk ontbijt, waar bij ook kapelaan Pohl aanwezig was. Na het ontbijt bood ook mgr A. G. Smit zijn felecitaties aan. In zijn toe spraak memoreerde de mgr. de oprich ting en de ontwikkeling van de vere niging, die hij zeer van nabij heeft medegemaakt. Het concert van zaterdag noemde mgr een bewijs van het zeer hoge peil, dat het koor onder leiding van zijn dirigent Lex Karsemeijer heeft bereikt. Zondagavond bezochten de leden met hun introducé's, in hotel Eemland, een intieme feestavond, die praktisch ge heel door eigen krachten werd ver zorgd. HET DÉFILÉ IN DE PALEISTUIN. In tegenstelling met de laatste jaren, toen het défilé, door deelname van groe pen in diverse klederdrachten, een lan delijk karakter had, komt daarin, op verzoek van Hare Majesteit de Konin gin, ditmaal weer enige verandering. Zoals wij reeds schreven, zal het belang rijkste deel van de stoet nu gevormd worden door jeugdige leden van Soester en Baarnse verenigingen. In de stoet van Soester verenigingen, waarin ook enkele drumbands uit an dere gemeenten zijn opgenomen, is de plaatsing der Soester verenigingen als- volgt 1. Muziekvereniging „Patientia Vincit Omnia". 2. Vaandel met vaandelwacht van de S.S.F. 3. Landelijke rij vereniging „De Eem- ruiters". 4. Korfbalvereniging „E.D.O.". 5. Mixed Hockey Club „Soest". 6. Drumband. 7. Volleybalvereniging „S.V.V.". 8. Wandelsportvereniging „De Geuzen". 9. Drumband. 10. Chr. Gymnastiekver. „Olympia". 11. Drumband „Prins Bernhard" uit Tilburg. 12. Soester Turnclub. 13. Handbalvereniging „B.D.C.". 14. Wandelclub „Soestdijk". 15. Drumband van de padvinders uit Arnhem. 16. Padvindersgroepen Soest. 17. Accordeonvereniging „Animato". 18. Drumband „Crescendo". 19. R.K. Gymnastiekver. „Crescendo". 20. Voetbalvereniging „S.E.C.". 21. Wandelsportvereniging „Vitess". 22. Buurtvereniging „Kerkebuurt". 23. Muziekvereniging „St. Joseph", Soes- terberg. De opstelling der verenigingen zal plaats hebben in het park „Colenso". GEEN SPREEKUUR. Als gevolg van koninginnedag zal de burgemeester morgen (woensdag) niet zijn wekelijks spreekuur houden. DE WIJZE NAR. Zoals bekend wordt morgenmiddag in het openluchttheater de kinderoperette „De wijze nar" gespeeld. Wij wijzen er op, dat toegang tot het openluchttheater alleen bestaat vanaf de Soesterbergsestraat. OMSTREDEN BOTSING. Op de Beukenlaan stond een bestel auto van E. S. uit Hilversum en uit de Wijnand Toplaan kwam de vrachtauto van de Soester melkrijder G. W. van R. Die moet volgens E. S. domweg achter uit gereden zijn tegen zijn auto aan, maar de melkrijder beweert dat het net andersom is, zodat de politie deze puzzel mag oplossen. Beide auto's wer den beschadigd. JUBILEUMCONCERT NED. MOTET- EN MADRIGAALKOOR. Het Ned. Motet- en Madrigaalkoor her dacht haar 10-jarig bestaan met een jubileumconcert, dat zaterdag gegeven werd in de Julianakerk te Soestdijk. Dit koor werd in 1948 in onze ge meente gevormd onder de naam „Sem- per Avanti" en enige jaren geleden omgezet in Ned. Motet- en Madrigaal koor. Dit wijst er op, dat het in de loop der jaren doelbewust een bepaalde richting gekozen heeft. De heer Lex Karsemeijer heeft zijn zangers en zangeressen een ideaal voor ogen gehouden, die hen in aanraking gebracht heeft met de schoonste mu ziek, die er ooit voor koor geschreven is, met name het zingen van muziek uit het bloeitijdperk der koormuziek, de oude polyphonie, Palestrina, Lassus enz. Het mag een grote verdienste van de dirigent genoemd worden, dat hij zijn mensen deze muziek heeft leren ken nen en het zo ver heeft weten te bren- Zoals werd verwacht is de uitspraak in de zaak tegen majoor K(oopman) vrij spraak geworden. Van deze uitspraak heeft het grootste deel van ons volk en zeker het deel dat niet door een bevooroordeelde .pers op een dwaalspoor was gerangeerd, met de grootste voldoening kennis genomen. Zoals ik echter in mijn hoekje van de vorige week reeds schreef, met deze vrijspraak alleen zijn we er niet. Ik bedoel hier niet dat de uitspraak is gedaan „wegens gebrek aan bewijs"» hetgeen feitelijk zou inhouden U kunt. gaan omdat we u niet met absolute zekerheid ten laste kunnen leggen waar u van werd verdacht, anders was u I toch de pineut geweest. Hetgeen ik bedoel is dat wij mogen eisen, dat deze zaak tot in de diepste diepten wordt uitgepluisd. Dat zal misschien voor deze of gene niet zo aangenaam zijn, maar het lijkt mij voor de legerleiding toch wel pret tig tegenover het publiek schoonschip te maken. Deze zaak en alles wat er nog meer gaande is in legerkringen, heeft immers bij het publiek een mening doen postvatten die niet is om over naar huis te schrijven. Tot besluit nog dit. Er zijn dagbladen geweest, die het De Telegraaf hoogst kwalijk namen, dat zij, terwijl de zaak tegen majoor K. gaande was, over een en ander nog al fel schreef. Deze bladen stonden op het standpunt, dat schrijven in een courant over een zaak die „sub judice" is, bij een onge schreven wet verboden is. Zo is het gelukkig echter niet en we zullen er voor moeten waken, dat drij vers in die richting vaste voet krijgen en kans zien van die ongeschreven wet een geschreven wet te maken. In landen met een leken-jurie is er voor zo'n verbod misschien veel te zeg gen, maar zolang wij zelfstandige rechters hebben, moeten we die „sub judice"-nonsens vergeten. Om het nog even duidelijk te zeggen ik ben er van overtuigd, dat majoor Koopman zonder deze publicaties tij dens de subjudice-periode het loodje had gelegd. H. OEKMAN. gen, dat ze er van zijn gaan houden. Dat het koor hem in dit streven volgt kan niet anders dan aangemoeidigd en geprezen worden. Het zingen van dit soort muziek eist van een koor veel en de voldoening bij uitvoerenden en toehoorders is daarom des te groter. Het lijkt wel of het aantal werken van componisten uit die tijd onuitput telijk is. Zo ook de Missa ad usum Cappellae Pontificae van Allessandro Scarlatti. Deze Italiaan, die in de geschiedenis bekend staat als een opera-componist, laat in deze mis horen hoe hij het componeren in de z.g. „oude stijl" machtig was. Deze werkelijk grootse mis bewijst dat Scarlatti een groot componist genoemd mag worden. Hij schijnt pl.m. 200 wer ken gemaakt te hebben. Het uitvoeren van een dergelijk werk mag een zeer grote prestatie genoemd worden. Met belangstelling wordt een volgend werk in deze geest tegemoet gezien. Het tweede deel van het program ver meldde een aantal a capella werken van Johannes Brahms. Het zijn koorwerken met veel uitdrukkingsmogelijkheden. Ze werden prachtig gezongen. Zeer verrast waren we door het lezen van de naam Claude Debussy. Van hem werd een van zijn „trois chansons" ge zongen, n.1. het „Dieu Qu 'il la fait bon regarder". Kna.p werk. Vermelden we verder nog „De pro- fundïs" van Mozart en van Anton Brückner een „Benedictus". Het laatste deel was zeker als een soort „uitsmijter" bedoeld; het viel enigszins buiten de rest van het pro gram overigens leuke stukken. Als solist werkte mee de bekende or ganist Meindert Boekel. Hij speelde met een voortreffelijke voordracht en registratie op het nog niet geheel afgebouwde orgel van de Ju lianakerk. Zijn program bestond uit Clérambault, Joh. Seb. Bach (Pr. fuga in a moll), Sonata cheesa van H. Andriessen en hij besloot met een feestelijke mars van Guilmant. Het publiek luisterde met gespannen aandacht en dankte de uitvoerenden aan het slot met een daverend ap plaus.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1