KONINGINNEDAG IN SOEST m DE HOEK. VRIJDAG 2 MEI 1958. 36e JAARGANG No. 4. SOESTER OURANT Yerschqnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per posi 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2586 POSTGIRO 126158 Niet eerder heeft Soest zo'n groot aan deel gehad in de huldiging van de jarige Koningin als woensdag en ook dit aan deel heeft deze grootse manifestatie voor het paleis opnieuw tot een getui genis gemaakt van de liefde van een volk voor zijn vorstin. Het vorig jaar kwamen van de bijna 1100 gemeenten die ons land kent twee afgevaardigden naar Soestdijk om Haar te eren, die in al die gemeenten zo'n grote plaats in de harten der mensen inneemt. Ditmaal waren het de leden van de Soester en Baarnse verenigingen die al vroeg opmarcheerden naar het paleis en het was in hoofdzaak de jeugd van deze verenigingen. Heel veel dappere kleuters liepen opge wekt het grote stuk dat hen van hun jarige koningin scheidde, maar ze wer den niet moe en ze konden voor het bordes nog heel goed laten zien hoe flink ze stappen konden en hun gezich ten toonden dat ze het dankend wui ven van de jarige vorstin een gebeur tenis van enorm belang in hun korte leven vonden. Voor het défilé begon arriveerde de laatste estafetteloper van het leidse studentenkorps met de oorkonde voor Hare Majesteit en terwijl het collegium van het corps, bestaande uit de heren G. de Wilde (preases), A. P. R. Jacobo- vits de Szeged (ab-actis), F. F. Otten (assessor), B. J. W. Steensma, president van de Sociëteit Minerva, G. J. Jonck- heer, praeses van Pro Patria en G. F. Boreel, praeses van de roeivereniging Njord, het bordes betrad om deze oor konde aan te bieden, verschenen in ge luidsbarrière-doorbrekende vaart twee formaties van 48 vliegtuigen boven het paleis. Het waren 48 Thunderstreaks, 24 Hawker Hunters, 12 Sabres en 32 Super Sabres van de U.S.Air-forces, die op Soesterberg gelegerd zijn. Hare Majesteit was op het bordes ver schenen in gezelschap van Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. de prinsessen Bea trix, Margriet en Marijke en de heer jhr F. Hooft Graafland, voorzitter van de Baarnse Oranjevereniging, die de Koningin voorlichtte over de defileren de Baarnse verenigingen, terwijl tijdens het tweede deel de voorzitter van het Soester Oranje-comité, de heer J. J. J. M. Festen, H.M. inlichtingen gaf over de defilerende Soester verenigingen. Uit een venster keek H.K.H. Prinses Wilhelmina toe. Na het leidse studentenkorps bood het utrechtse korps, vergezeld van de burge meester van Soest, de gelukwensen aan. Toen kwamen de 1400 jeugdige sport beoefenaars uit Baarn, voorafgegaan door het Muziekkorps „Concordia", dat als tamboers twee hele kleine knaapjes heeft, die ditmaal dubbel hard roffel den om dat het zo'n belangrijke dag was. De vlag van de Baarnse Sportbond had een escorte van 9 personen. Daarach ter liepen de bestuursleden van de bond en 150 leden van de voetbalver eniging „Baarn", die dit jaar een halve eeuw bestaat. De christelijke gymnas tiekvereniging D.E.V. had een afvaar diging van ruim 100 kleine gymnasten en de voetbalvereniging T.O.V. een 50- tal jonge voetbalcracks. De Baarnse Gymnastiek- en Schermver- eniging kwam met een eigen drumband, die spoedig gevolgd werd door de show band van „M.C.C." uit Laren. Ook de R.K. sportvereniging „Limvio" had een drumband meegebracht en zij liep aan het hoofd van ruim 125 sport beoefenaars van deze vereniging. De R.K. gymnastiekvereniging „Actief" werd gevolgd door de christelijke gym nastiekvereniging „Excelsior", die even eens 50 jaar bestaat. De mondakkorde- onvereniging „Excelsior", het Muziek korps „Crescendo" en 18 meisjes van de scholen „Nijenburg" en „Jelburg" voor maatschappelijke werksters en jeugdleidsters feliciteerden op originele wijze door zich voor het bordes op te stellen. Ieder van hen stak een letter omhoog die samen de gelukwens „Pro ficiat Majesteit" vormden. Toen kwamen de gidsen, de verkenners, de kabouters en de welpen en de chris telijke jeugdorganisatie sloot de rij van 1400. De heer A. Barendrecht was met een grote groep repatrianten gekomen. Zij arriveerden met de „Oceania" en de „Zuiderkruis", werden ondergebracht in het legerkamp Budel en daar werden zij bezocht door Hare Majesteit. Nu kwamen ze Haar bezoeken en ze brach ten een foto mee, waarop de Koningin tijdens haar bezoek aan het kamp staat. Het echtpaar Sinot bood deze foto aan en het bejaarde echtpaar Simon, gebo ren in Solo, schonk orchideeën. De vendelgroep „Kracht en Vlugheid" ging vooraf aan de bestuursleden van de Soester Sportfederatie" en daarna kwam „P.V.O.". Het vaandel van de S.S.F. had een wacht van 6 meisjes en vlak achter hen kwamen de amazones en de ruiters van een van de jongste leden van de Soester Sportfederatie, de „Eemruiters". De korfbalvereniging „E.D.O." werd gevolgd door de Mixed Hockey Club „Soest", die groetend met de sticks voorbij marcheerde. De grote drumband „Strijd en Kracht" liep voor de volleyballers van „S.V.V.", die ach ter zich een drumband hadden, n.1. van de chr. gymnastiekvereniging „Olym- pia", met vele honderden kleine athle- ten en onder hen de wonderwandelaars van de heer Suman, die alleen maar eerste prijzen kunnen halen. De drum band „Prins Bernhard" bestond uit louter jeugd. Kleine trommelaars, klei ne trompetters, alles in miniatuurfor maat en het zag er schitterend uit. Kabouters, welpen, gidsen en verken ners van de „Hopman Masselmangroep" en de „Paltzscouts", zeeverkenners uit Soest, luchtverkenners uit Soesterberg, en daarachter alweer de drumband van „Crescendo" en de R.K. gymnastiekvere niging „Crescendo" met vele jeugdleden. „S.E.C." en „B'.D.C." met voetbalvereni ging en dameshandballers, „Vitess", de R.K. wandelaars, „St. Joseph, het mu ziekcorps uit Soesterberg met de hoog- gemutste tambour-meisjes en tot slot de chr. sportvereniging „Laetitia" uit Soesterberg en „A.G.A.V.S.", eveneens uit Soesterberg. Vier koks brachten een enorme taart van de suikertentoonstelling, die een meter in het vierkant was. Daarna de vele honderden uit alle delen van het land, maar ook uit het buitenland. Onder hen Michaël en zijn vrouw, die uit Ober-Bayern kwamen en de Ko ningin Edelweiss brachten. Een Ambon- nezen-groep, bijzonder fleurig gekleed, voerde de ambonnese vlag mee. Moeders raakten tijdelijk hun kinderen kwijt, want ze voelden zich geroepen met hun korte benen het bordes op te klimmen om eigenhandig hun bloemen te gaan brengen en opgewonden te to nen hoe blij ze waren dat ze zo dicht bij de Koningin mochten komen. Ook een oude dame klom met enige in spanning het bordes op. Het was mevr. Juliana Jansen-De Kruyff, uit Loos- drecht, die zich kras genoeg voelde voor deze klim, maar bij het afdalen even struikelde. Onmiddellijk schoot de Koningin toe en zij nam graag de geluk wensen van Haar naamgenote in ont vangst. Voor zij zich weer op het bor des begaf overtuigde H.M. zich ervan dat de wat overhaaste afdaling de 84- jarige geen letsel bezorgd had en Zij liet haar een stoel brengen. Alle verenigingen en alle muziekcorp sen en drumbands hadden zich op het gazon voor het paleis opgesteld en on der het roffelen van trommels en het schetteren van fanfares ging het de- filé nog een uur lang door. Hongaarse meisjes boden een honingtaart aan na mens de vluchtelingen en langzamer hand kwam het hele bordes vol bloe men te liggen, die door gidsen keurig geordend werden en al gauw was het een bloemtapijt, dat zich over vele meters uitstrekte. Toen de laatsten voorbij waren kwam de koninklijke familie van het bordes af. Alle vaandels en vlaggen kwamen naar voren en onder tromgeroffel en trompetgeschal brachten zij de groet aan de jarige koningin, die velen aan zich liet voorstellen. Onder hen het bestuur van de jubilerende verenigin gen „Baarn" en „Exelsior" en uit Soest de verenigingen „Crescendo" (25 jaar) en „S.T.C." (30 jaar). Mevr. Rijks bood namens De Eemrui ters bloemen aan en zij werd eveneens aan de koninklijke familie voorgesteld. Ook bestuursleden van de S.S.F. werden aan H.M. voorgesteld. Toen de koninklijke familie het paleis was binnengegaan begon de afmars der verenigingen, die op de terugweg tussen dikke rijen toeschouwers liepen, die ten minste een deel wilden zien van de grootse huldiging, die de Soester en Baarnse jeugd de jarige vorstin ge bracht had. Reeds om 8 uur begon het concours hippique aan de Koninginnelaan met de voorwedstrijden en de dressuurproe- ven. Eerst de dressuurproef Klasse B 1, individueel, waaraan deelgenomen werd door 16 leden van de landelijke rijver- enigingen Heuvelrr.iters, Voorwaarts, Nimmerdor, Valleiruiters en Venneper ruiters, daarna klasse B 2 met deelne mers van Valleiruiters en Venneper ruiters, klasse L.M. en Z. met 11 deel nemers van Heuvelruiters, Voorwaarts, Nimmerdor, Valleiruiters en Venneper ruiters. Aan de dressuurproeven voor viertallen namen 5 landelijke rijvereni- gingen deel en aan de dressuurproeven voor achttallen slechts de Venneper ruiters, die met velen uit Nieuw Vennep gekomen waren. Tegen half twee kwam het publiek in grote getale, want toen begon het deel dat de moeite van het aanzien ten vol le waard was het springconcours en de wedstrijden voor landbouwtuigpaar- den, afgewisseld door demonstraties van de Amsterdamse politie te paard. De eerste uitslag betekende een Soes ter succes, want opnieuw won de heer J. Blankenstijn het concours eenspan- landbouwtuigpaarden met Soester paard en rijder. Hij kreeg oor zijn eerste plaats de wisselbeker, die aangeboden was door de Coöperatieve Boerenleenbank. Het paard dat hem de zege bezorgde was Corrie van de heer P. G. Kok. Tweede werd A. J. v. d. Hengel met Ralona, derde A. A- van Zijtveld met Black, het paard van de heer J. Rijks, terwijl de eervolle vermelding voor de heren W. C. v. Logtenstein met Roe- landa en A. de Jong met N.N. waren. Aan de parade van de landelijke rijver- enigingen namen deelEemruiters uit Soest, Heuvelruiters uit Doorn, Voor waarts uit Essen, Nimmerdor uit Amers foort, Valleiruiters uit Woudenberg en de Venneper ruiters Nieuw-Vennep. Paradecommandant was de heer Jan sen, inspecteur van de Venneper ruiters. De inspectie werd verricht door de he ren W. J. van Schaffelaar, voorzitter van de Soester Sportfederatie, J. Snoek van de Utrechtse federatie van lande lijke rij verenigingen en W. Kistemaker, voorzitter van de Koninklijke Neder- landsche Federatie van Landelijke rij- verenigingen. Bijna 30 ruiters en amazones hadden zich opgegeven voor het springconcours voor leden van de Nederlandsche Hip pische Sportbond en bijna 25 reden het parkoers dat niet gemakkelijk was, want slechts twee ruiters bleven vrij van strafpunten. R. J. W. Koster startte als eerste op het paard Condor. Hij reed het parkoers in 91 seconden en kreeg 16 strafpunten. De heer C. V. M. Jurgens reed op Mus keteer foutloos in 77,8 sec. G. de Bruin op Flaxman Price kreeg 12 strafpun ten en A. Timmers op Mistress 16 met een tijd van 103,2 sec. De heer S. M. Pruikemaker reed twee maal en op beiden paarden (Lady be good en Play Boy) kreeg hij 4 straf punten. De heer K. Dekker van de Am sterdamse politie was de eerste van vier politiemannen, die buiten mede dinging meereed, maar helemaal geen concurrenten geweest zouden zijn, om dat drie van hen door weigerende paar den de ring moesten verlaten terwijl de vierde een hindernis dusdanig ver nielde, dat deze hersteld moest worden. De heer G. Prins op Anita deed dan ook bijna 3 minuten over de rit, want de tijd draaide door toen de hindernis weer in bruikbare staat gebracht werd. Jan van Tiel reed als zevende en hij zou winnaar worden. Met Ferner reed hij een foutloos parkoers in 86,8 sec. D. Siem jr deed het slechter met Ak- teur, want hij kreeg 24 strafpunten. Mej. C. Jurgens startte bijzonder snel en goed, maar de laatste twee hinder nissen moesten sneuvelen en dit kostte haar strafpunten. D. v. d. Wetering had een paard (Bachelor), dat zijn berijder eerst van zijn rug gooide en toen deze opnieuw startte verschillende pogingen deed om dit kunststukje te herhalen. Dr W. H. J. Nuver kreeg 4 strafpunten en zijn tijd was 101,2 sec. en dr A. W. Th. Binnendijk 8 met een tijd van 89 sec. A. Timmer kreeg met Garter-Robe 16 strafpunten en mr Albers Pistorius met Ajax 8. Jan van Tiel kwam voor de tweede maal in de ring, nu met Marsalla, maar hiermee kon hij zijn goede prestatie op Ferner niet herhalen. Hij kreeg 3 straf punten en reed 96 sec. over het par koers. De heer Greef met Fatum moest de ring verlaten wegens herhaald wei geren van het paard en de heer A. Wolf met Dynamiet sloot de rij uitstekend door slechts 4 strafpunten te halen in de goede tijd van 85,2 sec. De barrage tussen de heren Jurgens en Van Tiel mislukte omdat Jurgens, die met Musketier een hindernis ge heel ondersteboven reed, het parkoers moest verlaten daar hij verkeerd gere den was, terwijl Ferner van Van Tiel weigerde. Daarmee bleef de prestatie van Jan van Tiel beter en hij ontving uit handen van de burgemeester van Soest de 'medaille, die beschikbaar ge steld was door H.M. de Koningin en een geldprijs van 80,2. C. V. M. Jur gens op Musketeer. 3. J. van Tiel op Marsalla. 4. A. Wolf op Dynamiet. 5. S. M. Pruikemaker op Play-Boy. 6. Mej. Jurgens op Mary's Folly. Bij de eenspan-landbouwtuigpaarden open klasse won H. Nederhof met Lord van wed. De Lang. 2. H. G. v. d. Hurk met Frits van W. Ruitenbeek. 3. A. J. v. d. Hengel met Rolana, De eervolle vermeldingen waren voor W. van Es sen met Mia en J. Plaggenhoef met Lathia. Voltige-rijden door drie leden van het Amsterdamse korps bereden politie werd aantrekkelijke cirkusimitatie. Leider van deze demonstratie was de brigadier van politie G. Prins. Het concours voor twee-spannen land- bouwtuigpaarden werd een overwin ning voor Mia en Lathia, gereden door W. van Essen. Tweede werd J. Blan kenstijn met de paarden Gonny en Cor rie van A. C. Logtenstein en P. G. Kok. Derde Ralona en N.N., gereden door A. J. v. d. Hengel, terwijl A. A. van Zijt veld met Black van J. Rijks en Prille van de berijder de eervolle vermelding verdienden. Het springconcours voor jeugdige rui ters werd het vorig jaar een eindeloze strijd door ontelbare barrages. Die kans bestond nu niet, omdat er zonder barra ge gereden werd. Dertien jeugdige ama zones en ruiters bonden de strijd aan. Bella Speyer werd met Bilitis eerste na het rijden van een foutloos parkoers. Zij kreeg 65 punten voor stijl. Lance Huet kreeg de tweede prijs met Grote Pooka, 3 strafpunten, stijl 70 punten. 3. J. Heybroek met Doesjka. 4. Tineke Zwolsman met Nitouche. 5. Marianne Eichholtz met La Huzarde. Ook aan de jeugd reikte de burgemeester de prij zen uit. Bella Speyer ontving de medail le, die beschikbaar gesteld was door Z.K.H. Prins Bernhard. De leden van de Amsterdamse politie demonstreerden opnieuw. Nu hongaar- se post, waarbij twee rijders ieder vier paarden bereden. Zij stonden op de ach terste twee en menden zo de voorste twee. Bij de bespanning a la flèche mende de ruiter twee paarden, die ach ter elkaar liepen. Hij zat daarbij op het laatste paard. Brigadier Prins leidde dit en na afloop dankte zijn paard voor het gulle applaus door te knielen voor het publiek. J. Blankenstijn op Corrie en H. Neder hof met Lord moesten uitmaken wie Soester kampioen van de eenspan-land bouwtuigpaarden zou worden en H. Nederhof won. Het L.M. en Z-springconcours voor landelijke ruiters werd gewonnen door A. Sengelman op Hugo, die 0 strafpun ten kreeg. Tweede werd D. Bos met vrijbuiter, die eveneens een foutloos parkoers reed, derde mej. G. de Kruif met Ralf, vierde J. A. de Breuk met Steurman en vijfde H. v. d. Brink met Rita. De eervolle vermelding was voor de heer W. Nugteren met Donald. Tot besluit het concours eenspan land- bouwtuigpaarden gereden door dames. Eerste werd Lord, gereden door mej. Van Rijn. Tweede Frits, gereden door mevr. G. v. d. Hurk-Avezaath, die te vens de prijs voor het schoonste geheel kreeg. 3. Mia, gereden door mej. G. van Klooster. 5. Gonnie, gereden door mej. Boomhouwer. Precies op tijd eindigde het concours, dat door velen werd bijgewoond en een bijzonder goed geslaagd concours ge weest is. Dit waren de twee belangrijkste eve- Wanneer u eens verlegen mocht zit ten om iemand, die op uw feestje het feestgedruis moet aanwakkeren, kunt u gerust een boodschap naar ondergete kende sturen. Voor stampij maken had ik tijdens mijn schooltijd al vrij goede cijfers. Wanneer u echter bij mij zoudt aankloppen om een festiviteit je, hoe klein ook, te organiseren, dan bent u wel heel erg aan het verkeerde adres. Op dit gebied ben ik een nul in het kwa draat en zonder mijn vrouw zouden hierdoor zelfs verjaardagen en andere gelegenheden thuis ongemerkt voorbij gaan. Daarom vind ik het van mezelf een beetje onredelijk te zeggen, dat de koninginnedagviering in onze gemeente mij dit jaar nog meer is tegengevallen dan het vorige jaren reeds deed. In de ochtenduren, tijdens het défilé, lijkt het nog wat, maar dat is van nie mand een prestatie, want de duizenden mensen hiervoor komen toch wel. Zodra is het défilé afgelopen en de rust voor ons politiecorps teruggekeerd, of daar sta je. Wat zullen we gaan doen Behoudens een kindervoorstelling in het openluchttheater was er niets te beleven. De gebruikelijke spelen, die zo'n beetje bij de koninginnedag horen, mankeerden. Voor de ouderen is dit niet zo erg, ook al is het voor hen een biezondere dag, maar ik vind dat dit jaar de jeugd wel heel erg vergeten is. Ik heb aan mijn koninginnedagen van vroeger erg levendige herinneringen. In de gemeente waar ik groot werd, werd koninginnedag „gevierd" en von den we het jammer wanneer die dag om was. De Soester jeugd mist aan die dag echter niet veel wanneer ze in bed blijven. Nu moet u mij niet vragen wat er alle maal op zo'n dag moet gebeuren, want dat weet ik niet. Wel weet ik, dat we op koninginnedag in onze gemeente heel erg te kort schieten. H. OEKMAN. nementen van een feestdag, die overi gens vrij rustig verliep. Aan de vooravond vond in de Juliana- kerk een nationale zangavond plaats, die door de burgemeester met gebed werd geopend nadat hij gewezen had op de betekenis van een dergelijke avond, waaraan koren van verschillende gezindten meewerkten, juist omdat het aan de vooravond van de verjaardag van de koningin plaats vond. Het mannenkoor „Apollo", onder leiding van Gerard v. d. Schepop, zong „Dankt nu allen God" en „O Heer die daar des hemels tente spreidt", nadat de heer v. d. Schepop met een preludium van Bach het muzikale deel van de avond geopend had. Het R.K. jongenskoor van de kerk in Soest zong onder leiding van Cees Luyckx een oud-vaderlands lied en het gemengd evangelisatie-zang koor „De Roepstem" zong o.l.v. de heer G. den Broeder. Het R.K. jongenskoor van Soestdijk bracht o.l.v. Gerard v. d. Schepop, „Als ick riep met verlangen" en „Die Vo- ghelkens in der muyten", waarna „Apollo" het overbekende „Domine sal- vam fac reginam nostram" van v. d. Gie- zen zong, gevolgd door „Ons Holland". Opnieuw het Soestdijker jongenskoor met „Ik was in mijn hofken" en „Het viel eens hemels douwe", „De Roep stem" met „Com nu met Sang" en „Mijn Vaderland" en tot besluit van de koor zang de jongens van het koor van de St. Petrus en Pauluskerk met twee oud-vaderlandse liederen. De heer G. den Broeder besloot met de hollandse rapsodie van Feike Asma, gespeeld op het orgel, waarna alle aan wezigen twee coupletten van het Wil helmus zongen. In de vroege morgen van koninginne dag werd opnieuw gezongen, nu door de schooljeugd. Honderden meisjes en jongens waren naar het gemeentehuis gekomen, waar zij een aubade brachten. Zij werden begeleid door P.V.O. en de burgemeester wees op de betekenis van koninginnedag en het belang van het vorstenhuis voor ons vaderland, 's Middags werd voor de kinderen in het openluchttheater de kinderoperette „De wijze nar" opgevoerd. Dit was het grote feest voor de kinderen en het openluchttheater heeft zelden zoveel bezoekers geteld. Meer dan 1500 kinde- Vervolg pag. 2, kolom 1.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1