OLIE EN GOUD GENOEG, MAAR ER WORDT NOG VEEL ARMOE GELEDEN TWEEDE BLAD SOEST. Ouderavond Van der Huchtschool. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL C. DE JONGH RADIO - TELEVISIE Voor Kwaliteitsvoeder Volleybal „Olympia". „Columbia is een land van tegenstel lingen", heet het in de officiële reis gids en dat is zeker geen overdrijving. Men noemt het het land van de dich ters en het draagt deze onderscheiding terecht, ofschoon ongeveer 60 °/o van de bevolking lezen noch schrijven kan. Columbia zou rijk kunnen zijn, want het heeft de beschikking over natuur- schatten in overvloed en toch ontdekt men, afgezien van de dunne bovenlaag, niets van rijkdom. Enkele maanden geleden gingen de Columbiaanse kiezers naar de stembus. De stemming had een buitengewone re den het volk moest over een grond wetswijziging beslissen, waarvan het doel de versterking van de binnenlandse politieke vrede was. Columbia kan niets beter gebruiken dan deze vrede. Hoe echter wil men deze verzekeren Vrijheid is vaak bijzaak. De vrijheid stond in Columbia al' sinds 1945 niet hoog aangeschreven. In dat jaar had Generaal Rojas Pinilla door middel van een staatsgreep de macht gegrepen. In het begin had het volk hem toegejuicht, want hij was de man, die het gelukt was de smeulen de burgeroorlog te liquideren. De vreugde daarover was echter van korte duur. Weliswaar begreep men, dat de eerste tijd bijzondere maatre gelen vereiste, doch toen werd het duidelijk dat Pinilla het land dicta toriaal wilde regeren. In de sleutel posities zaten al heel gauw alleen maar vrienden van het staatshoofd, die zich om het welzijn van het volk in het geheel niet, daarentegen om hun eigen welzijn veel bekommerden. Spoedig stond de pers onder strenge censuur. Professoren van universi teiten, die voor de vrijheid opkwamen, Een straatbeeld in een Columbiaans dorp* tussen Bogota en Villavicencio. Een stemming van gelatenheid beheerst het dorp, langzaam voortsjokkende ezels, een paar groepjes pratende mannen en vrouwen. De mensen hebben de tijd en willen niets anders dan met rust te worden gelaten. Het beroemde plein in Bogota werd naar de bevrijder Bolivar genoemd. De foto geeft een beeld van de kathe draal. werden ontslagenstudenten werden gearresteerd en de burgelijke vrijhe den, die door de grondwet werden ge garandeerd, miskend. Economische moeilijkheden en de Kerk - Columbia is voor bijna 100 °/o streng katholiek - voerden tenslotte tot de ondergang van de dictator. Buitenlandse waarnemers zagen in de opstand tegen het staatshoofd niets buitengewoons, want politieke onrust is in Columbia een bestaande toestand. „Zou er werkelijk veel veranderen vroegen ze gelaten. In werkelijkheid is er veel veranderd. Nog weet men niet hoe het verrassende experiment zal aflopen, maar er zijn genoeg aan wijzingen, dat Columbia een periode van minder politieke spanningen te gemoet gaat. Veel strijd. Maar waarom In het naar Columbus genoemde land zijn twee grote partijen, die elkaar tot nu toe heftig bestreden hebben, hoewel het buitenstaanders moeilijk valt de reden daarvan in te zien. Ter wijl de conservatieven voorgeven be vriend te zijn met de kerk, geven de liberalen zich voor anticlericaal uit. Hoe het ook zij, de partijtwist heeft een lange burgeroorlog tengevolge ge had, waarbij niemand precies wist, waar het tenslotte om ging, wat ech ter niets veranderde aan het feit, dat er duizenden slachtoffers vielen. Nu eindelijk is er voor de komende 12 jaren een partijvrede gesloten. In de ze tijd zullen beide partijen volkomen paritair de macht in de staat delen. Bij de laatste verkiezingen heeft het volk zich met een overweldigende meerderheid voor deze oplossing uit gesproken. Ze zal in augustus van dit jaar van kracht worden. In die maand zal de militaire junta, die sinds de val van de dictator het land regeert, haar macht «overdragen aan de rege ring, die door twee partijen zal wor den gevormd. Gouden tijd in Columbia? Niemand weet hoe dit experiment uiteindelijk zal uitpakken, maar de vooruitzichten voor een succes wor den algemeen als heel goed beoor deeld. Zouden de optimistische voor spellingen uitkomen, dan gaat Co lumbia een gouden tijd tegemoet. Het land is de grootste goudleverancier van Zuid-Amerika en staat op dit contingent als olieland na Venezuela op de tweede plaats. Als koffie-ex- portland neemt het na Brazilië even eens de tweede plaats in. Grote delen van Columbia zijn tot nu toe ontgon nen. Nuttige grond voor landbouw economie ligt nog voor duizenden vierkante kliometers braak, de hout rijkdom is verregaand onbenut en tal rijke rivieren kunnen voor de ener gievoorziening worden gebruikt. Nog voor 1000 jaar zout. Vier honderd jaar is het geleden, sedert mensen begonnen te boren, in het bergmassief van Zipaquira, de grote zoutberg ten noorden van Bo gota. Nog steeds is deze berg erg vrij gevig en deskudigen zeggen, dat Columbia zich de komende 1000 jaar voor zijn zoutbehoefte hiermee vol komen kan dekken. In de loop van de tijd zijn in het binnenste van de berg door de zout- exploitatie geweldige hallen en gale rijen ontstaan, die soms de hoogte van een huis van zes verdiepingen be reiken. Ongeveer 1800 meter van de hoofdingang is bij de ontginning een reusachtige hal geschapen, die bij vele bezoekers de indruk van een kathedraal wekt. Wie de eerste was, die zich opmaakte om van elke hal een Godshuis te ma ken, is niet bekend. Het staat daaren tegen vast, dat de staatsbank, aan wie het gehele bergmassief toebehoort, een aantal jaren geleden de architekt Gon- zales opdroeg, het werk van de natuur te vervolmaken en een dom te scheppen. Gonzales begon daarop de ruwe zout- wanden af te slijpen. Hij vervaardigde slechts een middenschip waarvan de bodem geëffend werd. Het altaar liet hij uit tegels bouwen. Daarboven verheft zich een zeven me ter hoog kruis van eenvoudig zwart hout. Verder werd alleen een 700 me ter loodrechte schacht naar boven ge maakt, die een smalle strook daglicht in het binnenste van deze unieke ka thedraal laat dringen. Vrouwen zijn een noodzakelijk kwaad. De Kogi-indianen in Noord-Columbia behoren tot de zeldzaamste oerbewoners hoogste van alle idealen is en nieuws gierigheid het grootste kwaad. De vrouwen van de stam, die van ge lijkberechtiging klaarblijkelijk verder verwijderd zijn dan de meeste van haar zusters in andere delen van de wereld, schijnen met hun lot volstrekt tevreden te zijn. De stad van het Heilige Geloof. Bogota, de stad van het Heilige Ge loof ligt op een 2660 meter hoog pla teau in de oostelijke Cordilleras. Wie uit dit vlakke land komt, moet al de eerste dag van zijn verblijf in de Co lumbiaanse hoofdstad vaststellen, dat hij reeds na een verhoudingsgewijs kort wandelingetje erg vermoeid is. Een klein partijtje tennis betekenft voor hem een zware opgaaf, maar men raakt snel aan de ijle lucht gewoon. De stad werd in 1538 door Don Gonzalo Jimenez de Quesada gesticht. Zij ver bindt ook vandaag nog de oude Spaan se koloniale traditie met de moderne tijd. De Columbianen noemen hun hoofdstad vol trots het Athene van Amerika. Tegenwoordig bestaat Bogota eigenlijk uit twee steden Bogota en Santa Fé, waarbij de laatste met haar talrijke oude kerken en kapellen, nauwe straten en huizen met kunstvol betra- liede vensters een echt stuk Spanje vertegenwoordigt. Het centrum van de oude stad is het Bolivar-plein, een groot vierkant plein, waar op bijna elke vierkante meter geschiedenis is gemaakt. Daar waar zich tegenwoordig de machtige kathedraal verheft, stond eens een klein kerkje, waarin pater Las Casas de eerste mis in Columbia las. Op dit VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 2 MEI 1958. Vorige week werd in de Van der Huchtschool een ouderavond ge houden, die bezocht werd door ouders van de kleuter-, lager- en u.l.o. school kinderen. De avond werd geopend door de voor zitter van het schoolbestuur Ir J. W. Niermans, die in zijn openingswoord o.a. sprak over de huidige stand van zaken op de Van der Huchtschool. Daarna werd het woord gevoerd door het hoofd der lagere school, de heer J. F. Sprink, die de mogelijkheden uit- NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 De havenstad Cartagena heeft twee gezichten. Naast moderne havenbe drijven en hoge bankgebouwen, zijn er smalle stegen met lage huizen, die de armoede van de bevolking verraden. In Spaans-koloniale stijl is dit gebouw in Cartagena opgetrokken. De haven stad, die in 1533 door de Spanjaarden werd gesticht, bezit een universiteit en is een belangrijk industriecentrum van Columbia. van het hele Zuidamerikaanse kon tinent. Zij zijn van de beschaving zo ver verwijderd, dat ze enkele jaren geleden nog geloofden, dat Columbia nog door Spaanse koningen werd ge regeerd. Zij waren volkomen verrast, toen onderzoekers hen duidelijk maak te, dat Columbia al lang een republiek was, wat helemaal niet zo eenvoudig was, want het begrip republiek kon den zij zelfs niet thuisbrengen. De knapen van dit ongeveer 2000 leden tellende volk, worden door de medicijnmannen opgevoed. Deze op voeding duurt ongeveer negen jaar, gedurende welke zij in de riten van de stam worden ingewijd. Ze leren ook, dat de vrouwen een noodzakelijk kwaad zijn. Hun rol bestaat uit het bebouwen van de velden en het ver zorgen van de mannen. Is nu een Kogi-jongeling op een leeftijd dat hij trouwen kan, dan kijkt hij naar een meisje uit, dat krachtig genoeg gebouwd is om de zware veld arbeid aan te kunnen. Of ze mooi is of niet, dat is voor de jonge man vol komen bijzaak. Van familieleven houden de Kogi- mannen even weinig als van werken. Ze verzamelen zich veel liever in hun gemeenschapshut, waar ze coca-blade ren kauwen en naar de filosofische beschouwingen van de medicijnman nen luisteren. Deze leerstellingen ko men daarop neer, dat nietsdoen het Terwijl enkele Indianenstammen ge heel de gebruiken van de westelijke beschaving hebben overgenomen, be waarden andere hun eigen volksleven. Ettelijke stammen sloten een compro mis en mengden eigen oude zeden met westelijke levensstijl. Hier zien wij een Goagira-indiaanse met haar kind. plein begonnen de eerste opstanden, die tenslotte de beëindiging van de Spaanse heerschappij tengevolge had den. Oorlogen en opstanden. Slechts enkele meters verder ston den eens de galgen, die de Spaanse generaal Morillo liet oprichten om als afschrikwekkend voorbeeld patriotten te laten terechtstellen. Op een steen worp afstand fusilleerden, hingen op en onthoofden de Spanjaarden de presi dent van de „Verenigde Provincie van Nieuw-Granada", Camillo Torres, na dat zij het land heroverd hadden op de opstandelingen. Doch hun hoop dat deze „drievoudige" dood de opstand eindelijk zou doen verstikken, dat de Spaanse heerschappij voor altijd ge vestigd zou zijn, ging niet in vervul ling. Enkele jaren later ontving een geestdriftige menigte op hetzelfde plein de bevrijdingsheid Bolivar. Een groot bronzen gedenkteken op het naar hem genoemde plein herinnert aan die be langrijke dagen van het jaar 1819. Na de uitroeping van de republiek eenzette van gedifferentiëerd en or ganisch onderwijs (o.a. aansluiting bij het middelbaar onderwijs). Nadat van de gelegenheid tot het stel len van vragen een ruim gebruik was gemaakt, werd onder het nuttigen van een kopje thee gepauseerd. In het overleg met en over de contact commissie werden de dames Enders: (u.l.o) en Gardien (l.o.) tot leden van deze commissie benoemd. Zowel de schoolreisplannen van de u.l.o., als die van de lagere school wer den besproken, waarna om ongeveer half elf het eind van deze geslaagde ouderavond was gekomen. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 was er bij de vroede vaderen van de stad Bogota evenzeer onenigheid als bij de politieke partijen in het parle ment. Een vastomlijnd plan voor de opbouw van de stad ontbrak. In het wildeweg werden wolkenkrabbers gebouwd, de straten voor het autover keer werden veel te nauw. Toen de chaos na de laatste wereldoorlog een hoogtepunt bereikte, kwamen enkele Columbiaanse architecten naar voren, waarvan de meesten in het buitenland hadden gestudeerd. Op hun tekenbor den hadden ze in gezamenlijke arbeid een nieuw Bogota ontworpen - een moderne en breedopgezette stad, ge pland op de toekomst. Niet alles, wat destijds is geprojecteerd, is verwezenlijkt. De binnenlandse be roeringen heb en onderbrekeningen te weeg gebracht, maar vandaag den dag hebben de burgers van Bogota alle hoop dat de modernisering van hun stad ver dere en grotere vooruitgang zal maken. De competitie 1957-1958 behoort voor de ploegen van Olympia ook tot het verleden en vorige week zijn de laat ste wedstrijden gespeeld. Voor Olympia waren die van weinig belang, aangezien, de kampioenen en de clubs die degra deren al bekend zijn. Verheugend was echter toch nog de terugkomst van het eerste herenteam van Olympia, dat na een betrekkelijk lange periode van zwakte de oude vechtlust weer terug vond en in goede en spannende wed strijden respectievelijk Giraffes 1 en het hoog geplaatste Spirit 2 een verdien de 2-1 overwinning afdwong. Ook het eerste damesteam won de nog te spel n wedstrijden. Allereerst werd Vios 2 overwonnen, waardoor de degra datie van dit team een feit werd en ver volgens kreeg B.G. en S.V. een neder laag te incasseren. Het tweede dames team had geen moeite met V.V.A. 5. Zij wonnen in een vlotte wedstrijd met 2-0. Een nederlaag leed het tweede heren- team. Dit team, dat voor zoveel aange name verrassingen heeft gezorgd, moest ditmaal buigen voor de kampioenen van de eerste klasse V.V.A. 1. De Olympianen hebben de overwinning niet cadeau gedaan en zich tot het uiterste verdedigd. Setstanden 15-6 en 15-11. Bij het opmaken van de stand blijkt thans, dat het eerste damesteam het er het best afbracht. Met 32 punten uit 16 wedstrijden werden ze ongeslagen kampioen van de eerste klasse dames. Het tweede damesteam heeft ook een mooie staat van dienst behaald. Met 18 punten uit 14 wedstrijden bezetten zij een eervolle tweede plaats in de derde klasse. Het eerste herenteam begon goed, daar na volgde een zwakke periode, welke werd gevolgd door een goed besluit. Met 12 punten uit 16 wedstrijden bezetten zij de zesde plaats in de eerste klasse. Het tweede heren team heeft prima ge speeld. Veel sterkere tegenstanders moesten voor de grotere routine van de Soester heren buigen en met 16 punten uit 16 wedstrijden staan zij stevig op de vierde plaats van de eeerste klasse. Tijdens de prijsuitreiking door de heer Verschuur, voorzitter van de Nevobo, afdeling Amersfoort, werd een ieder ver rast door het binnenmarcheren van de drumband van Olympia, die het eerste damesteam een muzikale hulde kwam brengen ter gelegenheid van het be haalde kampioenschap. De voorzitter van Olympia, de heer Kerkhof, felici teerde het team eveneens en bood na mens heel Olympia een gloednieuwe volleybal aan, welke door de aanvoer ster in dank werd aangenomen. Mej. Kamerbeek en de heer D. A. Ka merbeek ontvingen deze avond het scheidsrechtersdiploma C, waarvoor de afgelopen winter een cursus werd ge volgd.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5