SOEST 1 Mei-viering. Bioscoopprogramma. Nationale Motorterreinraces. BRANDWEER TELEF. 3333 Zeepost. Olympia-wedstrijden. DERDE BLAD Botsing. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. De afdeling Soest van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond in hotel Eemland, de 1 mei-viering gehouden, die werd bijgewoond door de drie Soester raadsleden van de Partij van de Arbeid mevrouw Polet, wethouder De Haan en de heer P. Grift. Voorzitter M. A. Hermsen opende de avond en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat alles zo veranderd was sinds de tijd waarin men niet onge stoord een 1 mei-viering kon bijwonen. De dag van de eerste mei is niet alleen een dag van de arbeid maar ook van de solidariteit. Hij wekte de aanwezi gen op hun gaven voor de vluchtelin gen bij de collecte beschikbaar te stel len. Een Soester cabaretgroep, die onder re gie van de heer S. F. Besselsen, voor het eerst voor het voetlicht kwam, bracht de voorstelling in revuevorm van „Zeg het met bloemen" en er werd begonnen met het bloemenlied, waarbij de leden van de groep zich in de zaal begaven en bloemen uitdeel den. Na declamatie en een lentelied, met begeleiding van een buikorgeltje dat muziekloos was, de belevenissen van een paartje op een bank, met con versatie zoals die in Frankrijk en Rus land zou kunnen voorkomen. Opnieuw declamatie en zang over het zuid-afrikaanse rassenprobleem, waar na kinderen van de Van der Hucht- school dansten onder leiding van de heer Bongers. Dansend naar Engeland, Frankrijk, Israël en Zweden en ten slotte een dans om de meiboom. Een telefoongesprek, declamatie en ten slotte het gehele gezelschap, dat zingend afscheid nam en bedankt werd door de heer P. Grift, die de dames bloemen aanbood en in het bijzonder de heren Besselsen en Bongers en de kinderen dankte. De heer W. van Halm, N.V.V.-bestuurs- lid, sprak nadat de familie Gardien 'n trio van Haydn gespeeld had. Hij wees op het jaar 1889 toen men de eerste mei uitzocht als een dag voor demon straties. Aanvankelijk golden deze de wens naar meer loon en meer vrije tijd en vaak heeft men de socialistische beweging dan ook verweten dat het materieel gewin de belangrijkste plaats schijnt in te nemen, maar men vergeet daarbij dat het woord van Dolema Nieuwenhuis „Als de voeding op is dan is het met de voeding niets ge daan", maar al te waar is. Materiële verheffing was eerst nodig voor men een tweede deel van de strijd om de menselijke waardigheid en het menselijk geluk toekwam. De tijden veranderden maar de doel stellingen van de socialistische bewe ging en de geest, die spreekt uit de so cialistische liederen, veranderde niet. Na de eerste strijd om een menswaar dig bestaan kwam na de oorlog van 14-18 het verlangen naar internationale solidariteit en wereldvrede sterk naar voren. Later kwam de vraag naar va kantie en toen de crisis kwam moest hiertegen even hard gestreden worden als tegen fascisme en nationaal socia lisme. Het grote ideaal, het socialisme over de gehele wereld, ging niet in vervul ling en daarmee kwam er van de wens naar wereldvrede niets terecht. Na de tweede wereldoorlog ontstond een vernieuwing in het socialisme. Er kwam een verlangen naar een verenigd Europa, internationale samenwerking, vrijheid voor verdrukte volken, er was grote belangstelling voor de achterge bleven gebieden en men venangde in ons land een juiste verdeling van de nationale welvaart. Het belangrijkst bleef de wens naar wereldvrede. Beziet men de toestand van dit mo ment dan blijkt dat het nationale inko men niet rechtvaardig verdeeld is, want er komen steeds meer miljonairs, de dividenden stijgen en nog te veel mensen moeten worstelen met een be staansminimum. Er heerste verontrus ting toen de P.v.d.A. bij de laatste verkiezing stemmen verloor en terecht. Het is dan ook nodig bij de gemeen teraadsverkiezingen beter voor de dag te komen, want er is voor de socialist nog heel veel te doen. De werkloosheid moet bestreden worden, want al is het misschien aanvaardbaar dat er een arbeidsreserve is, wie werkloos is voelt zich uitgestoten. Internationaal is de vrede nog steeds in gevaar en velen van de wereldbevolking lijden honger. Toch is er geen reden tot pessimisme, want wie een ideaal heeft moet verder kijken dan vandaag. Een nieuwe wereld moet geboren worden met werk, wel vaart, vrijheid en vrede voor iedereen. Als er geen werk en geen welvaart is dan komt de vrijheid in gevaar. De ge dachte van de collectieve vrijheid moet gemeengoed over de gehele wereld wor den en zij moet desnoods met wapenen verdedigd worden zoals het westen met wapenen tegen het communistisch ge vaar verdedigd moet worden. De so cialistische beweging moet de stopzet ting van proeven met A- en H-bommen eisen en meewerken aan de verminde ring van de spanningen in de wereld, want het gaat ook nu om de mens en de mensheid en het is de taak van de socialist hiervoor te strijden. In de herfst van 1939 ging het duitse slagschip de Graf Spee bij Zuid-Amerika ten onder en de commandant Hans Langsdorff pleegde zelfmoord. Misschien omdat hij er niets voor voelde om zijn Führer onder de ogen te komen, mis schien omdat hij het niet verdragen kon dat zijn schip door de Engelsen naar de bodem van de zee geschoten was. De strijd van de zeeschepen die hierbij betrokken waren is onderwerp van de film „De ondergang van de Graf Spee" geworden en het werd een boeiende film, die een drama in beeld brengt zoals alleen door de oorlog kan ontstaan. Deze film draait vrijdag en zondag. Maandag is Norman Wisdom als duvels toejager te zien. Hij wordt in de leuke film „Man of the Moment" bijgestaan door Lana Morris en Belinda Lee. Norman doet in deze film weer de gek ste dingen zoals we die van hem gewend zijn. Hij moet de britse legatie naar Geneve vergezellen en hij begint zijn stommiteiten in Zwitserland met het uitschakelen van een gedelegeerde, die hij een bloempot op zijn hoofd gooit. Om het aantal weer voltallig te krij gen neemt men Norman in het gezel schap op en trots als een pauw stapt hij, keurig in het zwart, de conferentie zaal binnen. Onze vriend heeft meer belangstelling voor vrouwelijk schoon in de zaal dan voor de gewichtige be sprekingen en hij wuift naar een dame. Die armzwaai wordt opgevat als het teken dat hij tegen het vestigen van een strategische basis op het droomeiland Tawaki is en zijn stem beslist. De koningin van het eiland is zo ont roerd door het nobele gebaar, dat zij het lot van haar gebied in zijn handen legt. Dat betekent voortdurend levens gevaar en dreigende aanslagen. Norman komt echter alles te boven en als hij terug is in Engeland wordt hij gevierd als een held. Er wordt nog wel een aanslag op hem gepleegd maar alles komt tenslotte toch op zijn poot jes terecht, al moet eerst het omstre den eiland na een vulkanuitbarsting in zee verdwijnen. Dinsdag en woensdag „Daar is de dokter", het vervolg op „Doctor in the house" en „Doctor at sea" met Dick Bogarde. Men kan veel plezier aan deze gezellige film beleven. In de donderdagcyclus de bekende film ,.De wreede zee", de aangrijpende ge schiedenis van een oceaan, twee sche pen en 150 bemanningsleden. Een ver haal van de oorlog en de rol die de zee daarin speelt. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie wordt op Hemel vaartsdag (15 mei) te Amersfoort, op het terrein „Bokkeduinen", weer de nationale motorterreinraces gehouden. Hieraan is verbonden het kampioenschap van de provincie Utrecht, tevens mee tellend voor het kampioenschap van Nederland. De meest prominente renners van Ne derland komen weer aan de start, om de kampioenstitel te behouden of te behalen. De organisatie is weer in handen van de Amersfoortse Motor- en Automobiel club. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Yapayu", 8 mei. Australiës.s. „Orontes", 8 mei. Brazilië s.s. „Alphard", 6 mei. Canada m.s. „Noordam", 8 mei. Chili via New York, 8 mei. Indonesië s.s. „Cyclops", 7 mei. Indonesiëm.s. „Poelau Laut", 8 mei. Ned. Antillen m.s. „Pr. der Neder landen", 6 mei. Ned. N. Guinea s.s. „Peleus", 10 mei. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Pretoria Castle", 10 mei. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Er was veel belangstelling voor de on derlinge wedstrijden welke de leden van de Olympia-drumband in Eltheto hielden. De prestaties werden beoor deeld door de heren Cammenga en v. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 2 MEI 1958. d. Zalm als jury. Er waren 25 deelne mers en van hen behaalde H. van Rou wendaal met 51 punten de eerste prijs. Hij sloeg een schotse mars evenals J. Tak, die 50 punten behaalde en daar mee de tweede prijs won. De derde prijs was voor A. v. d. Wal met 50 punten en de troostprijs voor J. Bos man met 37 punten. Voorzitter B. Kerkhof reikte de prijzen uit. Twee jongens uit Hardenberg fietsten in de richting Soesterberg. Bij de Os- sendamweg remden ze af om een auto, die daaruit kwam, te laten passeren. Zij weken hierbij iets uit en een van de jongens botste tegen een bromfiet ser die van de andere kant kwam. Schrammen en beschadigingen. BEHOUD VAN BOMENRIJKDOM. „We zijn geen boomaanbidders en we zijn niet conservatief", verklaarde de secretaris van het Baarnse Comité tot behoud van bomen, de in Baarn geboren heer J. v. d. Maal (57), en „We moe ten zuinig zijn met onze bomen, zo zui nig als men er in Brussel op is. De bomen, die daar de wereldtentoonstel ling in de weg stonden, zijn niet geveld, maar verplant. Die komen later op hun eigen plekje terug. Kijk eens in Hilversum, of Blaricum of Laren, daar is het mooi door de bomen. Natuurlijk zullen er steeds bomen moe ten verdwijnen, maar laat men dan om de andere boom rooien en direct nieuwe bomen planten. En niet van die hele kleintjes." De heer v. d. Maal heeft veel instem ming gekregen van de Baarnse burge rij en het gemeentebestuur staat niet onwelwillend tegenover het streven van het comité. Nog deze aanhaling uit het artikel in De Gooi- en Eemlander„We zullen attent blijven op iedere aanslag op onze bomenrijkdom." (Bovenstaande gaarne voor Soest ter overweging aanbevolen.) BURGER.

Soester Courant | 1958 | | pagina 9