Herdenking* DE BAROMETER BLIJFT DALEN. BRANDWEER TELEF. 3333 Biggen- en eiermarkt. Schermbeeldonderzoek. Geslaagd. Ned. Motet- en Madrigaalkoor gaat naar Duitsland. Volleybal S.V.V. IN DE HOEK. Groene Kruis. Natuurbad. DINSDAG 6 MEI 1958. 36e JAARGANG No. 35. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De voortdurende teruggang in het economische leven wordt door de offi ciële cijfers nog eens te meer be vestigd. Het terugkerend arbeidssei- zoen in de landbouw heeft de gewenste opluchting niet gebracht. Het aantal ontslagen in de metaalnijverheid blijft zich als een olievlek uitbreiden en in de textielindustrie is de toestand zelfs zorgelijk. Zal het werkelijk op een ern stige crisis uitlopen Kan men met kunstgrepen deze depressie stuiten Hoe lang zullen de welvaartsgoden ons de rug toekeren Het is onmogelijk deze vraag te beant woorden als wij alleen zien naar de binnenlandse economische politiek. Evenmin kan ons land met operaties in de geldsfeer het getij doen keren. An dermaal zal blijken dat het minder moeilijk is een gunstige conjunctuur te stuiten dan om deze te verwekken. Kunnen de prijzen stand houden? Langzamerhand is het grootste deel der bevolking er psychisch van door drongen dat de depressie ons over spoelt. Dit heeft gevolgen voor de verwachtingen inzake de verkoopmoge lijkheden en beïnvloedt eveneens in on gunstige zin de kooplust. Koop- en verkoopmogelijkheden zijn op hun beurt weer beslissend voor de prijsvorming, die nog steeds het econo mische wereldhart snel of in vertraagd tempo doet kloppen. Met de prijsvor ming is het enigszins merkwaardig ge steld. Reeds maandenlang heeft men kunnen lezen dat de prijzen van grond stoffen als staal, tin, koper, landbouw producten een dalende tendens verto nen. Tot heden zijn echter die dalingen nog nauwelijks doorgedrongen in de prijzen van de eindproducten. Met allerlei kunst- en vliegwerk tracht men de consumentenprijzen op een be hoorlijk niveau te houden, waardoor de bestaande geldstroom op peil blijft en men in het zakenleven zijn verplichtin gen nog kan blijven nakomen. Collectieve contracten met vakbonden over de lonen houden het loonpeil in stand. Ruimere steun aan werklozen dan ooit werd gegeven houdt nog steeds de consumptie enigszins op peil. Tot heden hebben de grote wereldconcerns, die het prijspeil goeddeels beheersen, er de voorkeur aan gegeven de produc tie in te krimpen boven het doen ineen zakken van het prij zenregiem. Wanneer barst de kruik Maar ook deze kruik gaat zo lang te water tot zij breekt. Grote kortingen voor contante betaling, reducties bij aankoop van grote partijen en dergelij ke verschijnselen wijzen er op, dat het dunne weerstandsvlies elk ogenblik kan breken. Een plotseling doorgebroken prijsdaling zou de depressie op korte termijn verergeren, maar zou enige ver lichting brengen aan de leveranciers van grondstoffen met een geringere eco nomische weerstand, die momenteel gro tendeels het gelag moeten betalen. Belangrijk is de discussie in de voor naamste landen omtrent het voortduren van de economische teruggang. In Ame rika zijn vele industriëlen van mening, dat de economen zich vergist hebben in de aard van de recessie-draak, zoals die thans in dat werelddeel rondspookt. Bij de beheersing van het economische leven staat de wetenschap nog in de kinderschoenen, zo meent men. De economen zijn daarop het antwoord niet schuldig gebleven. Zij wijzen erop, dat een groot aantal wetenschapsmen sen er vorig jaar reeds tegen gewaar schuwd heeft, dat men voor een op hol geslagen conjunctuur wel een dam kan opwerpen, maar dat men de kracht van de tegenstroom nimmer zou kunnen meten. Overigens wilde men immers de inflatie beteugelen. Dan moet men de gevolgen daarvan ook durven aanvaar den en deze gevolgen zijn thans bezig uit te werken. Slechts 12 De reeds gememoreerde daling van de grondstofprijzen is deels veroorzaakt doordat men alom zijn voorraden heeft ingekrompen. Een aantal industriëlen, waarbij men een onderzoek heeft inge steld, is van mening dat de voorraad- vorming over enkele maanden zijn mini mum positie zal hebben bereikt. Dan ligt de weg open voor een nieuw her stel. Men noemt deze crisis nog niet cata strofaal. Bij de beruchte crisis van 1929 daalde de industriële productie in één jaar met 17 °/o. In 1921 moest men een vermindering in de bedrijvigheid van zelfs 24 constateren. Het laat ste jaar was er „slechts" sprake van 12 inkrimping van bedrijvigheid. Men wijst op de betere organisatie van het kredietsysteem vergeleken met vroe ger en men ziet hier en daar de orders voor de crisis-barometer-bedrijven als die van krachtwerktuigen en gereed schappen alweer stijgen. Meer van belang dan deze speculatieve beweringen achten wij dat de koersen van industriële fondsen thans veel meër weerstand bieden tegen een daling dan enkele maanden geleden. Het ergste kan nog komen. In Europa woedt de depressie minder hevig dan in Noord-Amerika, maar dit zegt op zich nog niets. Het zou niet de eerste keer zijn dat het oude wereld deel met schroom volgt, maar dan ook een langere uitloopperiode neemt. Er bestaat een nauw verband tussen alle westelijke economieën en wij kun nen de hardste klappen nog krijgen wanneer de isolationisten en de pro- tectionisten onder Eisenhowers bewind zoveel aanhang krijgen dat de hulp aan onder-ontwikkelde gebieden en aan eco nomisch zwakke landen sterk wordt verminderd en de invoer nog sterker aan banden wordt gelegd. Dan wordt de export van de rest van de wereld getroffen en dan zal men ook de invoer uit Amerika beperken. Daar mee zou dan de wereldhandel in zijn totaal sterk kunnen inkrimpen, waar mee een deel van de toestand uit de dertiger jaren kan herleven. Voor Duitsland geldt in sterke mate f>en band met de Zuidamerikaanse mark ten. Deze landen zijn echter zeer ge voelig voor de grondstoffenprijzen. Met de uitvoer van die grondstoffen (voor namelijk naar de V.S.) betalen de jonge Latijnse landen hun import. Geen geld, geen Zwitsers en dus kan west-Duits- land uit die hoek nog ferme klappen krijgen, die hun weerslag op onze eco nomie niet zouden missen, want Duits land is onze belangrijkste klant. Moeilijk jaar wacht ons. In Engeland is er ook geen reden tot jubelen. Men verwacht daar dat nieuwe versterking van de banden tussen de landen van het gemenebest tot een gedeeltelijke verbetering zullen leiden. Over kosten en prijsverlaging wordt daar praktisch niet gesproken. Men heeft er alle moeite met de hernieuwde looneisen van de verschillende vakbon den, die er voorstander van zijn opnieuw de weg van inflatie te kiezen boven de aanvaarding van de loden last der werkloosheid. Moedgevend voor ons land, zozeer aan gewezen op vrijhandel, is de eensgezind heid waarmee men in Europa pleit voor het behoud van zoveel mogelijk inter nationale handel. Hiervan zal men ook de V.S. kunnen overtuigen. Indien wij niet zouden worstelen met de tegen slagen uit het Indonesisch drama zou voor ons de klap in elk geval veel min der hard zijn aangekomen. Het lijkt er ondanks op, dat in enkele bedrijfstak ken het dieptepunt bereikt is. Maar wij moeten wel rekening houden met een betrekkelijk moeilijk jaar in het voor uitzicht en stellig niet zo goed van ge loven zijn, dat een opheffing van de be stedingsbeperking van vandaag op mor gen de toestanden zou doen opklaren. Daarvoor staat de conjunctuursbarome ter internationaal nog te slecht en het in gang zetten van tegenmaatregelen zou zeker voor het najaar geen vol doende effect sorteren. Tenzij we nog maals een economisch „miracle hollan dais" beleven, hetgeen niet waarschijn lijk is. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1, werden aangevoerd 368 biggen in prijzen van 45,tot 60, en 11 drachtige zeugen van 275,tot 375,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 175.000 stuks. Hoendereieren van 13,60 tot 14,25. Middenprijs 13,90. Prijs per kg. 2,24 (basis 62 gr.). De handel op beide markten was goed. Vele millioenen doden waren het droe vig resultaat van wereldoorlog num mer twee en eenmaal per jaar worden de vele duizenden Nederlanders, die daartoe behoren, herdacht. In Soesterberg ligt de kogelbaan, waar tegen de dertig mannen stonden die gefussileerd werden door de bezetters. Daar staat een houten kruis op de plaats waar de lichamen lagen en, evenals ieder jaar, werd zaterdagmid dag naar deze plek een stille tocht gehouden. Vanaf de hoofdingang van het vliegveld liep men in stilte naar het kruis, waarbij de vlag halfstoks hing. Hier werd de wacht betrokken door de leden van de luchtmacht en twee amerikaanse officieren. De burgemeester van Soest legde bij aankomst een krans van aronskelken en anjers aan de voet van het kruis. Adjudant Pasman van de Soester po litie hield het dodenappèl door het uit spreken van de namen van hen die vielen na de inleidende woorden „Wij gedenken hen, die in de jaren 1940-1945 als strijders voor recht en vrijheid hun leven hebben gelaten. Op deze plaats gedenken wij die vaderlanders, die voor de duitse vuurpeletons werden gebracht en de heldendood stierven". Nadat een minuut stilte gehouden was zong het Soesterbergs gemengd koor het Ave Verum en het Wilhelmus. Vele familieleden van de gevallenen, die uit het gehele land gekomen waren, defileerden met de anderen langs het kruis. In Soest vond de jaarlijkse plechtigheid op het politiebureau plaats, waarbij de oud-korpschef, de heer A. F. Schreu- der, herdacht werd. De heer Schreuder werd geboren te Veenendaal op 2 au gustus 1885 en hij was als inspecteur van 1928-1942 ko^y-^hef van de Soester politie. Hij werd door de duitsers ge arresteerd en overleed op 2 november 1942 in het concentratiekamp Neuen- gamme. De korpschef van de Soester politie, de hoofdinspecteur C. van Es, sprak de zoon, de zuster en de tante van wijlen inspecteur Schreuder toe. Zij waren uit Meppel en Rhenen ge komen om de plechtigheid bij te wonen. Tot hen en de leden van het korps sprak de heer Van Es over de ach ting, die men bij de Soester politie voor de oud-korpschef heeft. De naam Schreuder zal tot in lengte van jaren aan het Soester korps verbonden blij ven. De heer Van Es verheugde zich over de belangstelling, die ook de jonge agenten voor deze plechtigheid toon den hoewel ze de heer Schreuder niet gekend hebben. De heer Van Es hecht te een krans van margrieten aan de plaquette, die in het politiebureau de herinnering aan inspecteur Schreuder levendig houdt, waarna de zoon van de overledene met een handdruk allen dankte die de sobere plechtigheid bij woonden. Bij het monument van de gevallenen vond zaterdagavond, te acht uur, de plechtigheid plaats die daar ieder jaar gehouden wordt en die wordt ingeleid door de stille tochten. Vanaf het kerkplein bij de Steenhoff- straat, de Chr. Geref. kerk aan de Ju- lianalaan en de Beetzlaan vertrokken de stoeten omstreeks half acht naar Braamhage waar reeds velen wachtten om hen te gedenken, die het leven in de oorlog lieten. Tegen acht uur gaf een trompetsignaal het begin van de minuut stilte aan waarna kransen gelegd wer den bij het monument. De burgemeester legde de krans van het gemeentebestuur, de heren De Haan en Pol van de oud-illegalen, de heren Festen en Butselaar van het oorlogs- gravencomité en de heren v. Schaffe- laar, Uiterwijk en Elderman legden de krans van de Soester Sportfederatie aan de voet van het monument. Het mannenkoor Apollo zong hierna „Ecee quomode moritur" en het Wilhelmus. Alle inwoners van 12 jaar en ouder heb ben thans een oproepingskaart ontvan gen om deel te nemen aan het massa- schermbeeldonderzoek op t.b.c. Het onderzoek bestaat uit het maken I van een foto van de borstkas. Het is van belang de achterzijde van de gele oproepingskaart goed te lezen. De kosten bedragen 1,25 per persoon. Het onderzoek zal plaats hebben in de navolgende lokalen A. Wijkgebouw N.H. Gemeente Soes terberg, 16, 17 en 19 mei. B. Kamphuis „De Lichthoek", Parklaan 9, Soest, 20, 21 en 22 mei. C. Gebouw Ludgardis, Vredehof straat 5, Soest, 23, 24, 27, 28, 29, 30, 31 mei en 2 juni. D. Hotel „De Schouw", Birkstraat 47, Soest, 3, 4, 5, 6 en 7 juni. E. Nijverheidsschool, Molenstraat 52, Soest, 9, 10, 11, 12 en 13 juni. Het onderzoek op bovengenoemde da gen wordt gehouden van 13.30 tot 16.30 en van 18.30 tot 21.30 uur (des zater dags van 9 tot 12.30 uur. In Den Haag slaagde de heer L. R. Bongers, onderwijzer aan de Van der Huchtschool, alhier, voor het onder rijkstoezicht staande examen „Volks- dansleider" en wel voor de beide on derdelen „Engelse Contradans" en „Continentale dans". De laatste jaren heeft de Soester jeugd verschillende sport-uitwisselingen ge had met het Duitse Soest, gelegen in Westfalen. Voor de deelnemers individueel is het een grote gebeurtenis en in het alge meen draagt zo'n uitwisseling veel bij om de jeugd uit verschillende landen tot elkaar te brengen. Soest kent sinds en kele jaren ook zo'n uitwisseling op cul tureel gebied en wel voor gemengde koorzang. Twee jaar geleden ging het Nederl. Motet- en Madrigaalkoor, toen nog onder de naam „Semper Avanti", met haar 65 leden naar Gummersbach, alwaar een grandioos concert werd ge geven. Enkele weken daarna bracht het Caeciliën-chor uit Gummerbach met meer dan 100 leden een bezoek aan Soest, aan welk bezoek eveneens een gezamelijk concert was verbonden. Zaterdag a.s. gaat het Ned. Motet- en Madrigaalkoor wederom naar Duitsland. Het bezoek geldt nu het gemengde koor in het stadje Mayen, gelegen in de Eifel, in de omgeving van Koblenz. Het programma omvat ook nu weer een groot concert op zaterdagavond, het zingen in een kerkdienst op zondag morgen en een feestavond op zondag avond. In de loop van zondag wordt nog een rondrit georganiseerd in de omgeving van Mayen en langs de rivier de Moe- sel. Wij wensen onze zangers-ambassadeurs in Duitsland veel succes. Het tweede en derde team van de Soester Volleybal Vereniging hebben hun laatste competitiewedstrijden ge speeld. Het tweede speelde tegen Spirit 5 en het derde tegen de kampioenen, Meteoor 1. Het betere smashen aan Spi rit-zijde gaf in de wedstrijd van het tweede team de doorslag en met 15-10, 15-7 trokken de Amersfoorters dan ook aan het langste eind. De jeugd deed in haar wedstrijd tegen Meteoor alle moeite om de prestatie van het tweede team van enkele we ken geleden te evennaren zij brachten toen de kampioenen een nederlaag toe. Vooral in de eerste twee sets kwamen de S.V.V.-ers met goed spel voor de dag. Een aanvankelijke voorsprong in de eerste set moesten zij echter prijs geven en met 17-15 wonnen de militai ren deze set. In de tweede set kreeg Meteoor geen kans de achterstand in te lopen, zodat met 15-10 door S.V.V. ge wonnen werd. In de derde set wilde het niet meer vlotten, zodat deze set met 15-2 verloren ging. Nu de competitie tot het verleden be- hqort, blijkt dat alle teams van de Soester Volleybal Vereniging zich heb ben kunnen handhaven. Het damesteam heeft met 2 punten voorsprong op Vios 2 weliswaar ter nauwernood aan de laatste plaats in de eerste klas kun nen ontkomen, maar met het hele zo merseizoen voor de boeg zal het waar schijnlijk wel mogelijk zijn in dit team voor de aanvang van de nieuwe com petitie de nodige versterking aan te brengen. Het eerste herenteam zag de enige twee punten, die zij in de eerste helft van de competitie behaalde, verloren gaan, doordat D.G.T. zich uit de competitie terug trok. In de tweede helft wist Wanneer U mij vraagt, welke dag in mijn leven het diepst in mijn geheugen staat gegrift, zou ik, om thuis deining te voorkomen, misschien zeggen mijn trouwdag. In één adem zou ik er echter aan toevoegen de avond van de dag, toen wij, na een dag van geruchten, via de B.B.C. te horen kregen, dat het duitse leger onvoorwaardelijk had ge capituleerd. Zolang ik leef zal ik nooit het heerlijke, niet te omschrijven vreugdegevoel ver geten waarmee wij de straat oprenden in een stemming om alles en iedereen te omhelzen, want we waren vrij na vijf lange bange jaren, waarin het vaak leek dat we onze vrijheid voor goed verloren hadden. Het was vanzelfsprekend, dat uit het grote gevoel van dankbaarheid voor het herkrijgen van onze vrijheid, zich het verlangen kristaliseerde de onver getelijke dag, die onze vrijheid terug bracht, jaarlijks te herdenken. Van de beginne af is het echter met de herdenking van onze vrijheidsdag knud de geweest. Altijd moest er veel ge praat worden over de vraag of het wel „kon" en zonder nog te willen zeggen dat deze dag, om welke reden dan ook, ergens gesaboteerd werd, was er nooit iets in terug te vinden, dat op vreug de leek over de herwonnen vrijheid. Zelfs voor de schoolgaande jeugd is „Vrijheidsdag" geen onverdeeld genoe gen meer, want een half dagje vrij is alles wat er op over kon schieten. Daarmee heb ik persoonlijk nog een heel slechte beurt gemaakt, want ik had mijn dochter voor deze dag een hele vrije dag beloofd. Deze dag, waarvan ik m'n kinderen heb verteld als iets overweldigends, die we nooit mogen vergeten, wordt bewust teruggedrukt als iets dat zo spoedig mogelijk uit onze gedachte moet. Niet jammer, wel schandalig. H. OEKMAN, dit team evenwel nog tien punten te behalen, waardoor de snelle promotie in twee jaar van de derde naar de eer ste klas bevestigd werd. Het tweede en derde herenteam, die dit jaar voor het eerst in de competitie uitkwamen, bereikten vooral tegen het einde goede resultaten. In het bijzon der het jeugdteam wist zich uitstekend te handhaven en een gedeelde vijfde plaats met D.H.V. en B.G. en S.V. is stellig een zeer eervol resultaat. In de afgelopen maanden is er door de leden van S.V.V. hard gewerkt om terrein en akkomodatie van het nieuwe veld achter het raadhuis in gereedheid te brengen voor het zomerseizoen. Meer dan 250 werkuren heeft het gekost voor zaterdag j.1. de verlichting kon worden ingeschakeld, die beide veldjes van het nodige licht voorziet en die de vereni ging in staat zal stellen gedurende een half jaar het buitenspel 's avonds te beoefenen. Acht breedstraallampen op zes meter hoogte boven het veld, zullen de heren dinsdags en de jeugd en de dames donderdagsavonds in staat stel len de training voort te zetten, wan neer het reeds lang donker is. Het Groene Kruis houdt maandag 12 mei de jaarvergadering in de zaal van „Credo". Van de periodiek aftredende bestuursleden stellen zich mevr. A. E. Peters-Zanen en de heer H. M. Reulen herkiesbaar. Mevr. Ten Bosch-Van Steenbergen niet om gezondheidsrede nen. Mej. C. M. Merk, verpleegster in alge mene dienst van de provinciale utrecht se vereniging „Het Groene Kruis", zal op deze vergadering spreken over „Ge zondheidszorg". De tweede voorzitter en de penningmeester van de provin ciale utrechtse vereniging zullen op deze vergadering aanwezig zijn. De voorverkoop van abonnementen voor het Soester Natuurbad is beëin digd. De volgende zwemliefhebster en zwemliefhebbers hadden nog het geluk een gratis abonnement te ontvangen. Johan Smits, Klein Engendaalweg 4 G. Martens, Hartmanlaan 20 R. Meyer, Van Weedestraat 24 E. van Woerden, Den Blieklaan 77 W. Steenbakkers, Plasweg 37 Maria van Zanten, Sterren- weg 48, Soesterberg en P. de Vries, prof, Lorentzlaan 23, Soesterberg.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1