Soest voor 30 jaar. TWEEDE BLAD Ï3 VOOR SCOOTERRIJLES D. ENGEL SOEST. Duinkikkers vergaderden. Mixed Hockey Club Soest. Gevonden voorwerpen. Sirene-proef B.B. DAARVOOR BEHOEFT U NIET NAAR DE STAD! NIEUWENHUIS Hockey-tournooi MENINGEN VAN ONZE LEZERS. Dierenbescherming. Prijzen S.V.V.-tournooi. SOESTERBERG Koninklijke onderscheiding. Tweede R.K.-school. 1 Mei-viering. Officiële Mededelingen. BRANDWEER TELEF. 3333 Burgerlijke stand. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN DINSDAG 6 MEI 1958. E. H. kreeg een procesverbaal om dat hij B. v. K. met een biljartkeu een gat in zijn hoofd sloeg. Hij nam hier voor het dikke einde omdat dat beter aankwam. Er werd proefgereden met 'n nieuwe bus, die dertig jaar geleden nog plech tig omnibus genoemd werd. Op de Praamgracht raakte het spiksplinter nieuwe voertuig in brand en aan blus sen viel niet te denken. Men reed het gevaarte toen maar de Praamgracht in, waar het water voor het doven van de vlammen zorgde. De verlaagde bustarieven waren in derdaad laag, want voor 15 cent kon men van het raadhuis naar Amersfoort rijden en een weekabonnenment Nieu- werhoek-Amersfoort kostte maar een gulden. De slagers Hesp, Floor, v. d. Berg, Laseur, v. d. Brink, Jac. v. d. Berg, J. Zoetelief, J. v. d. Berg en H. Burg man maakten bekend, dat hun zaken voortaan om 7 uur gesloten zouden zijn, want ze hadden er genoeg van, dat de klanten om half tien nog om een bief stuk kwamen. Snot bij kippen kon genezen wor den met snotpoeder en dat kostte 40 cent per pakje. Dirk Radstok zette zijn naam voluit onder de advertentie waarin hij Soes- ter biljartliefhebbers uitnodigde naar zijn café te komen, waar prof. Koehof uit Amsterdam zou komen. Dit was geen hooggeleerd heer maar een be roepsbiljarter, die heel veel carembols voorgaf aan de man die het tegen hem durfde opnemen. Een meneer protesteerde per ad vertentie tegen de roddelpraatjes, waar in beweerd werd, dat de politie 19 on geijkte gewichten bij hem in beslag genomen zou hebben. Het waren er geen 19 en ook geen 18, maar geen enkele, dus hij had alle reden te pro testeren. Een meneer waarschuwde tegen de minder prettige praktijken van een ko lenhandelaar, die zijn knecht naar de klanten stuurde als er pas kolen af geleverd waren, met de mededeling dat er een abuis gemaakt was, waar na het „teveel gebrachte" weer opge haald werd. Overigens een vrij om slachtige manier van knoeien, want je kunt veel gemakkelijker direct maar te weinig brengen, dat spaart veel tijd. Er was ruzie in de raad en één van de raadsleden maakte zich zo kwaad, dat hij grof werd. Men noemde Poin- caré een ramp voor Frankrijk, maar nog groter ramp achtte hij een collega raadslid voor Soest. De voorzitter nam dat niet en diende de verbolgen man gezouten van repliek. In Italië zouden alle raadsleden toen met elkaar slaags geraakt zijn, maar in Soest ging dat rustiger en het incident was gesloten. De R.K. Kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen vroeg subsidie aan de gemeente Soest, waarvan de raads- Vele jaren na de laatste wereldoor log viel een opsomming van het aantal werklozen in onze gemeente ongunstig uit voor het Soest van 30 jaar geleden, want toen waren er veel meer werk lozen dan voor kort. Nu is het echter anders dank zij de roemruchte beste dingsbeperking, die een arbeidsbeper- king werd. Dertig jaar geleden waren er in Soest omstreeks april 13 opper- i lieden, 10 losse arbeiders, 10 timmer lieden, 11 metselaars, 15 grondwerkers, 2 land- en tuinbouwarbeiders, 2 kan toorbedienden, 2 schilders, 3 stucadoors, 1 chauffeur, 1 behanger en 1 stoker smid werkloos. In totaal 61. Nu zijn er ruim 200. Noodlijdend Duitsland werd met gulle hand geholpen maar natuurlijk waren er weer lieden, die meenden dat eerst zijzelf hulp nodig hadden, zodat zij in de cel kwamen omdat zij zich goederen hadden toegeëigend. "i iAJfc v SDÈSTERBERGSESTRM TEL ZMSJQEST J leden waarschijnlijk niet eens wisten dat vroedvrouwen een kweekschool be zoeken en hoeveel honderd kilometer Heerlen van onze gemeente verwijderd is. B. en W. stelden voor goedgustig op dit verzoek te beslissen, maar daar mee waren niet allen het eens. De heer Besselsen was van mening, dat het rijk aangezocht moest worden en de heer Heynings vond dat die school wel heel erg ver weg lag en dat er precedenten van vérstrekkende aard aan het toe kennen zouden vastzitten. De heer Hil- horst was echter van mening dat de subsidie verleend moest worden omdat het hier een nuttige instelling betrof van groot katholiek belang. De heer Endendijk was doodsbenauwd dat men hem antipapisme zou verwijten als hij tegen het voorstel was, maar hij was er toch niet voor, want zuinigheid was geboden. Het voorstel kwam in stem ming en de vroedvrouwen kregen hun subsidie, met 7 stemmen voor en 5 tegen. Dertig jaar geleden kon men ook Amerikaanse legergoederen kopen en de prijzen waren bijzonder laag. Een jekker kostte vier gulden en een lange leren jas kon men al voor 12,ko pen. Overjassen kostten maar 6 gulden en een leren vest met wol gevoerd 5,Fiets- en motorpetten 60 ct. NAAR NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Onder voorzitterschap van de heer J. Elderman hielden „De Duinkikkers" de jaarvergadering in „De Schouw". De heer Elderman verwelkomde in het bijzonder de nieuwe leden en wees erop, dat de vereniging Springlevend is. Het vorig jaar zijn er prachtige tochten naar Soest (Dl.) en het Sauerland gemaakt. Met een minuut stilte herdacht men staande het overlijden van de heer Otto Griebel, voorzitter van de duitse zus tervereniging „Die Wasserfreunde", waarmee de Duinkikkers guitengewoon prettige betrekkingen onderhouden. Met de heer Griebel ging een bijzonder goed mens en een vriend van onze plaatselijke zwemvereniging heen. Na het lezen van de notulen door de secretaris, de heer J. Klüwen, werden de ingekomen stukken behandeld, waar bij een schrijven van de Koninklijke Nederlandsche Zwembond, dat er legi- timatiekaarten zullen worden ingevoerd om te voorkomen dat in de competitie spelers meedoen, die niet in een zeven tal thuishoren. Enige leden van De Duinkikkers zul len deelnemen aan de 2 km-zwemwed- strijd te Ti el, welke op 2 juni a.s. ge houden wordt. Uit- het jaarverslag van de secretaris bleek, dat 1957 een gunstig jaar voor de vereniging geweest is. Het ledental is gelijk gebleven, maar het spelpeil van de leden ging omhoog. Het eerste herenteam promoveerde en de andere zeventallen namen een gunstige plaats in op de competitieladder. Penningmeester D. J. Kat gaf het ver slag van hét financiële deel. Er is een behoorlijk batig saldo ondanks de stij gende uitgaven en de voorzitter kon, na het meedelen van de cijfers, zeggen dat De Duinkikkers een rijke vereni ging is, want dat is een nederlandse zwemvereniging, die geen nadelig saldo heeft, automatisch. De heer H. Meijer bracht het jaarver slag van de technische commissie uit. De deelname aan de training moet beter worden. Het ligt in de bedoeling dat er een tweede herenteam bijkomt. De ad- spiranten, die tot nu toe steeds alleen maar getraind hebben, zullen in zeven tallen ondergebracht worden. Zij zul len een onderlinge competitie spelen en in officieuze wedstrijden uitkomen tegen adspiranten van andere clubs. Namens de kascommissie verklaarde de heer Rietveld, dat het financieel be heer niets te wensen overliet. De nieuwe kascommissie zal bestaan uit de heren Rietveld en v. d. Heiden. De Duinkikkers zullen op 12 juni de kampioenschappen organiseren van de kring Midden Nederland van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond. Dan zal men cracks als Theo Hoogveld, Wil- lemsen, Mary Kok en Leny de Nijs in het Soester Natuurbad krijgen. Er wa ren zes verenigingen die gebrand wa ren op de organisatie van dit tournooi, maar De Duinkikkers stelden dit jaar bijzonder prijs op de organisatie om dat de Soester Sportfederatie vijf jaar bestaat en dit belangrijke zwemtournooi naast de sportweek een mooi onderdeel van de viering van dit eerste lustrum vormt. De Duinkikkerjeugd zal meedoen aan de kringkampioenschappen voor junio res en adspiranten, die in het bad Crai- lo gehouden worden. De trainingsavonden zijn vastgesteld op maandag, woensdag en vrijdag, de wed strijden in de zomercompetitie op maan dag en woensdag. In augustus zal een waterpolo-tournooi gehouden worden voor dames en heren in het Soester Natuurbad. Er wordt ge speeld van 8 tot 10.30 uur 's avonds, dus gedeeltelijk vinden de wedstrijden bij kunstlicht plaats. De aftredende voorzitter, de heer J. El derman, werd voor de vijfde maal bij akklamatie herkozen. In de vakature, ontstaan door het bedanken van de heer J. Schut, die geen tijd meer heeft de belangen van de vereniging als be stuurslid tenvolle te behartigen, werd de heer Brink gekozen met 36-4 stem men. De technische commissie werd uitge breid met mej. R. Timmerman en de heer H. Timmerman. Dinsdag 20 mei houdt de Mixed Hockey Club „Soest" de algemene ledenver gadering, welke in hotel „Bos en Duin" plaats vindt. De heren W. Schunselaar en Ph. Bakker treden periodiek af als bestuursleden en stellen zich herkiesbaar. Om studierede nen legt mej. T. Roes haar functie neer Het bestuur stelt voor mej. T. Hoppen brouwers te benoemen. Er worden verschillende comissies be noemd en het bestuur doet de volgende voorstellen Commissie van beroep mevr. J. de Jong en de heren J. M. Hoppenbrou wers en A. Wijsmuller. Plaatsvervan gend lid dr. P. Felix. Kascommissie mej. L. Rommerts en heer L. Mimpen. Plaatsvervangend mej. T. Mulder en de heer G. Hinder- dael. Elftalcommissie de heren W. Groenen dijk, J. Hoppenbrouwers en W. Schun selaar. Commissie van materiaal de heren Ph. Bakker, H. Butselaar, J. Groenendijk. P. Schneider, A. van Vlijmen en P. Baten burg. Duo, radiator-hoezen, herenfiets, lin ker motorhandschoen, loper, rode step met luchtbanden, bord S.H., kinderbril, sjaal, padvindersmuts, militaire brood zak, rozenkrans, kinderkleding, kinder kruiwagen, kinderfiets, planken en stuk board, bankbiljetten van 10.brui ne leren motorwant, Gazelle fiets, zwar te dames-portemonnaie, zilverbon van 2,50, damesbril, 5 kolenzakken, tas met gereedschap en brood, rode dames- glacé's, lipssleutel, speelgoedbeest, pad- vindersriem, gebreide sjaal, kinderwant, portemonnaie met 4,militair grond zeil, hondenzweep, passer en potlood, V.W.-wieldop, briletui, zwarte dames- glacé's, rode portemonnaie, paraplu, handzaag, padvindershoed en stok, wol len sjaal, paar kinderwanten, vulpen, zakmes, huissleutel, armband, paar glacé's, grijze sweater, zwarte cap, wit tennisshirt, schooltas, rekenliniaal, boor, rode poederdoos, paar steunzolen, vul pen, zwarte sjaal, 2 damestassen, rech ter zwarte handschoen, gebreide wol len handschoen. Een duif, een konijn en een witte leg horn raakten de weg kwijt. Inlichtingen omtrent deze dieren en voorwerpen op het politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdag- en zater dagmiddag. De eerstvolgende proef met de sirenes van de Organisatie Bescherming Be volking zal gehouden worden op maan dag 12 mei, des middags 12 uur. U zult verrast staan over onze sortering in ELECTRISCHE ARTIKELEN, zoals SCHEMERLAMPEN - ELECTRISCHE KLOKKEN - LAMPEKAPPEN enz. Voorts alle artikelen en appa raten op sanitair- en electrisch gebied. VAN WEEDESTRAAT 23 TELEFOON 2577 Ook Uw Loodgieter en Electriciën Het jaarlijkse hockeytoernooi om de dr Felix-beker heeft het drukke sei zoen van de Mixed Hockey Club „Soest" besloten. Zondagmorgen, te 11 uur, be gon het tournooi waaraan deelgenomen werd door vier damesteams. Kampong won met 1-0 van Kameleon, Soest speelde met 1-1 gelijk tegen het dameselftal uit 's Hertogenbosch, Kame leon won met 2-0 van Soest en Kampong won met 3-0 van de Bossche ploeg. Ook Soest kon het tegen Kampong niet bolwerken en verloor met 0-1, terwijl 's Hertogenbosch met 1-0 van Kamele on won. Mevrouw Felix reikte de dr. Felix-beker uit aan Kampong, dat met 6 punten de eerste plaats bezette en de secretaris van de Mixed Hockey Club, de heer W. Schunselaar, gaf bekers aan de win naar van de tweede prijs ('s Hertogen bosch, 3 punten) en van de derde prijs (Kameleon, 2 punten). De aanvoerster van Kampong, mejuf frouw Vinkenborg, dankte de vereni ging, die het tournooi jaarlijks organi seert en de aanvoerster van Kameleon, mej. Liket bood de Mixed Hockey Club een langspeelplaat aan voor de pick-up, die binnenkort in het verenigingslokaal zal komen. Geachte Redactie. Gaarne zag ik onderstaande in Uw blad opgenomen. Waarde heer Oekman. Alles wat u in uw laatste hoekje schreef over Koninginnedag laat ik voor wat het is, maar u schrijft dat de jeugd die dag wel heel erg vergeten is en dat ben ik niet met u eens. De gebruikelijke spelen, die zo'n beet je bij Koninginnedag horen, waren er niet. Weet u hoe dat komt Omdat er niet voldoende mensen te vinden zijn, die bij die spelen willen helpen. Als er 400 kinderen meedoen en er zijn pl.m. 20 mensen die helpen, is dat wel vol doende, maar als het getal kinderen aangegroeid is tot pl.m. 1000, dan is dit aantal mensen veel en veel te klein. Men gaat liever kijken naar voet bal en concours-hippique dan bij de kinderspelen te helpen. Daarbij komt dat het terrein aan de Schrikslaan niet meer beschikbaar is voor de spelen en omdat het terrein aan de Waldeck Pyrmontlaan beslist ongeschikt is voor dit doel heeft het Oranjecomité gemeend de openlucht uitvoering er voor in de plaats te moe ten stellen. Dit is voor de kinderen veel mooier en plezieriger. Als er pl.m. 1000 kinderen meespelen, zullen er zowat 250 een prijs(je) krij gen, de overigen krijgen enkel de trac- tatie. Verder zijn er altijd kinderen, die in 't begin van de spelen al uitvallen en dan verder maar zo'n beetje rondhan gen. Als er pl.m. 1500 kinderen en ouders naar de voorstelling in het openlucht theater gaan, krijgt ieder op zijn toe gangsbewijs een tractatie en al deze kinderen hebben 2 a 3 uur volop ple zier. Daarom zou ik, en ik denk dat ik uit naam van vele ouders spreek, het Oran- jecomité een pluim willen geven voor deze verandering. Zelf heb ik 5 jaar de kinderspelen mee gemaakt als helpster en nu sedert twee jaar deze openlucht-uitvoering. Hebt u wel eens zo'n massa kinderen meegemaakt, die meeleven met a'lles wat er op het toneel plaats grijpt Niet Komt u dan de volgende keer eens kijken, dan zult u het met mij eens zijn, dat er beter 1500 kinderen naar een openlucht-uitvoering kunnen gaan dan naar kinderspelen met onvol doende leiding en op een totaal onge schikt terrein. U, mijnheer de redacteur, dank voor de plaatsing. EEN TOESCHOUWSTER. Zondag a.s. zal een Soester damesteam deelnemen aan een tournooi in 's Her togenbosch. Het elftal is samengesteld uit de dames L. Burgers, doel T. Mul der en L. van Weering, achter H. Mon- sjou, L. v. d. Sterren en T. Roes, mid den mevr. De Jong, C. de Beurs, A. Groenendijk, R. Mundt en J. Regter, voorhoede. De maand april was op inspectiegebied weer een drukke maand en vele klach ten werden onderzocht. Enige waakhonden kregen een betere ligging en enkele eigenaren van hon den een waarschuwing. In het dieren tehuis was het eveneens druk en de be heerster had, in samenwerking met de ochtendhulp, de handen vol. Enige zwerfhonden konden een goed tehuis krijgen. Een der leden slaagde er in 20 spaarkaarten met Persil-emmer- tjes in te zamelen, waardoor het die rentehuis weer 20,rijker werd. De prachtige prijzen, die door de Soes ter Volleybal Vereniging voor de ver schillende klassen van haar tournooi op Hemelvaartsdag zijn aangekocht, zijn momenteel tentoongesteld in het V.V.V.- kantoor. Tot ridder in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden is benoemd majoor F. Leenaarts te Soesterberg. In Den Haag is aan de burgemeester toezegging gedaan, dat het Rijk bereid is gelden beschikbaar te stellen voor het bouwen van een tweede, 6-klassige R.K. lagere school te Soesterberg. De afdeling Soesterberg van de Partij van de Arbeid vierde donderdagavond in de grote zaal van Huis ten Halve het 1 mei-feest. Des middags waren de kinderen van de leden naar „Boslust" in Zeist geweest om daar te genieten van een filmvoor stelling, gevolgd door een tractatie. In zijn 1 mei-rede, in de avondbijeen komst, wees het kamerlid Stufkens er o.m. op, dkt reeds 70 jaar geleden, toen het proletariaat nog in de grootste el lende verkeerde, al 1 mei werd ge vierd. Dat was mogelijk omdat de ide alen van de strijders uit die dagen hen met een ontembare strijdlust bezielden voor de verkrijging van een betere we reld. Vreugde moet er vandaag zijn, aldus spreker, over alles wat er in de voor bij gegane jaren werd bereikt. Maar er blijven nog genoeg idealen over waarvoor gestreden moet worden. De leuze van dit jaar houdt in Voor werk en welvaart in een wereld van vrij heid en vrede. Door het gruwelijke oor logswapen is er een toestand gescha pen als nimmer tevoren. Daarom zal de strijd voor vrijheid en vrede op on gekende weerstanden stuiten. Bij die strijd moet een ieder bereid zijn verantwoordelijkheden te aanvaarden. Het politiek lekencabaret „De Peperbus" uit Hilversum verzorgde het vermake lijk gedeelte van deze avond in een 12- tal nummers met humoristische propa ganda, waarbij de gemeentepolitiek in 't algemeen en de a.s. raadsverkiezingen betrokken werden. Ook Soesterbergse problemen, zoals de scholennood en de behoefte aan een dorpshuis, kwamen hierbij even aan de beurt. Met een toepasseliik woord opende en sloot de heer Pieren deze feestavond. KLEUTERSCHOOL SOESTDIJK. De ouders, die hun kinderen met in gang van de nieuwe cursus onderwijs wensen te doen geven aan de openbare kleuterschool gelegen aan de Nachte- gaalweg 8, alhier, worden verzocht hier van aangifte te doen aan het hoofd van de school. Gelegenheid tot het doen van aangifte wordt gegeven op 7, 8 en 9 mei a.s., in het schoolgebouw, van 11.3013.30 uur. De ouders worden verzocht bij de in schrijving het trouwboekje ter inzage te verstrekken. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 29 april 1958 bij hen is ingekomen een verzoek van A. Y. Bekema, wonende te Soest, om een verlof in de benedenlo- kaliteiten van het perceel gelegen aan de Burgemeester Grothestraat 37, Soest. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij hun college worden inge diend. Soest, 6" mei 1958. GEBOREN Met je Adriana, dochter v. P. v. d. Broek, opzichter-tekenaar, en A. van der Wolf, Birkstraat 102. Cornelia Maria Theresia, dochter van T. A. P. J. Roelofsma, bloemist, en C. M. Heideman, Torenstraat 13a. Gerrit, zoon van J. Tak, garagehou der, en J. P. Muis, Ferd. Huycklaan 24. Johannes Hendrikus, zoon van D. Loo- huizen, wegwerker Ned. Spoorwegen, en E. G. Huijskes, Birkstraat 139. Maria, dochter van D. van de Kamp, mi litair, en M. Gerth, Postweg 52. Gijsbertus Johannes Antonius, zoon van A. J. H. Scholman, veehouder, en J. H. M. van Zijl, Van Lenneplaan 69. Alfred, zoon van A. Hop, militair, en A. van der Woude, Buys Ballotlaan 10. Johan Maurits, zoon van C. Hagenbeek, opzichter, en M. W. J. Bladergroen, Amersfoortsestraat 91. Piet, zoon van J. Kramer, tuinman, en J. Lodewijks, Nieuweweg 85. Jan Marius, zoon van A. T. van Heiningen, rijksambte naar, en G. de Lange, Verl. Talma- laan 19. Arthur, zoon van S. E. P. Roelofsen, metaalbewerker, en H. J. S. Foeken, Kerkpad Z.Z. 45. ONDERTROUWD Geen. GEHUWD Nicolaas van der Wal, we tenschappelijk ambtenaar, Westersingel 27, Groningen en Suzanna Fanny Mey- neken, zonder beroep, Oranjelaan 14. Bernardus Willebrordus Huiden, land bouwer, Wakkerendijk 154, Eemnes en Maria Antonia Kuijper, zonder beroep, Kerkpad N.Z. 37. Jacobus Hendrikus Ossendrijver, melkslijter, Birkstraat 155 en Johanna Elisabeth Wijntjes, zonder beroep, Birkstraat 155. Johannes Augustinus Karl Theodor Schmidt, boekhouder, Nicolaas Beetslaan 45, Baarn en Hendrica Geertruida Beijer, zonder beroep, Beetzlaan 16. Willem Eekhof, werktuigkundige, Tilanusstraat 841, Amsterdam en Maartje Cornelia Jekel, zonder beroep, Braamweg 34. OVERLEDEN Johannes Gradus Uilen hoed, 84 jaar, zonder beroep, weduw naar van J. M. Gordijn, Steenhoff- straat 46. Lambertus Rokenbrand, 76 jaar, zonder beroep, Steenhoffstraat 46. Johanna Petronella Adriana Ma ria Verhagen, 77 jaar< zonder beroep, Nieuw erhoekplein 10. Wilhelmina Anthonijs, 63 jaar, zonder beroep, we duwe van G. G. A. Sommer, Amers foortsestraat 91. Rikje Ossendrijver, 75 jaar, zonder beroep, weduwe van W. van den Bedum, Steenhoffstraat 46.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5