Bijna kampioen* S*E*C* verslaat Amsvorde I IN DE HOEK. DINSDAG 13 MEI 1958. 36e JAARGANG No. 37 SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 12615» Hoog wapperden de S.E.C.-vlag boven de hoofden van de juichende Soeste- naren en mistroostige Amersfoorters toen het eindsignaal in de wedstrijd Amsvorde-S.E.C. een eind gemaakt had aan de grote spanning en S.E.C. de bijzondere zware strijd gewonnen had. Vurige aanhangers van onze kampioens kandidaat hadden deze vlag de hele middag laten wapperen, maar soms was er wel eens reden geweest hem half stok te hijsen, want heel lang had de Amersfoortse ploeg de beste kansen en iedere Soestenaar wist, dat een neder laag van S.E.C. het einde van alle kampioensillusies betekende. Nu de overwinning behaald is, is het kampioenschap nog wel geen feit, maar de zaak staat er nu toch wel heel gun stig voor. Zondag a.s. kan het in IJs- selstein feest zijn. Zes kwartier is er gespeeld in deze wedstrijd, maar het laatste kwartier stelt de andere volledig in de schaduw. Toen begon S.E.C. aan een soort Soes- ter kwartiertje, zoals het nederlands elftal voor de oorlog het hollands kwar tiertje kende en Amsvorde vergat helemaal dat de 1-0 voorsprong over winningsillusies veroorzaakt had. Wout de Bruin was het, die de kansen deed keren en in vermeende buitenspelpo sitie de bal in het doel van Amsvorde schoot uit een voorzet van v. Breu- kelen. De grensrechter vlagde bijzonder ener giek om de scheidsrechter erop te wijzen, dat De Bruin buitenspel stond, maar die had de bal via de voet van een Amsvorde-speler gekregen, dus er was geen sprake van off-side. Was het wel een buitenspel-doelpunt geweest, dan zou de scheidsrechter zich waar schijnlijk ook niets van het gevlag aan getrokken hebben, want in de eerste helft was het hem al opgevallen dat de Amsvorde-grensrechter erg graag en erg vaak vlagde. Kort daarop het tweede doelpunt van De Bruin, een snelle kopbal uit een corner, waarmee hij iets sneller rea geerde dan keeper Stevenaart, die zich de bal bijna uit zijn handen zag koppen. De scheidsrechter wees kort naar het midden maar trok snel zijn arm terug toen bijna het hele elftal van Amsvorde kwam protesteren omdat er hands ge maakt zou zijn. Hij herriep zijn beslis sing - wat vreemd was - ondanks de heilige verzekering van De Bruin, dat hij zijn hoofd en niet zijn handen ge bruikt had, en kende een vrije schop toe. Dit betekende een grote teleurstelling voor de Soester ploeg, die steeds ster ker geweest was dan Amsvorde, maar het werd sportief genomen en felle aanvallen volgden elkaar in steeds snel- ter tempo op. Voorlopig echter zonder succes en bijna alle S.E.C.-supporters begonnen zich maar vast gelukkig te prijzen omdat het tenminste een gelijk spel geworden was. Tot drie minuten voor het einde Van Kooij een corner nam, die misschien wel de twintigste was. Van Breukelen kreeg de bal op zijn hoofd en kopte tot voor het doel. Daar stond De Bruin, die met een kor te zijdelingse kopstoot de bal buiten bereik van de Amsvorde-keeper het doel injoeg. Honderden Soestenaren dansten en juichten en de vlag, die een beetje mistroostig was gaan hangen, wap perde nu fier tot het einde toe. S.E.C. begon de strijd met wind en zon mee en al spoedig na de aftrap bleek dat de Soestenaren beslist sterker wa ren dan de Amersfoortse gastheren. Dit uittte zich niet direct door gevaar lijke aanvallen, want de zenuwen moes ten eerst bedwongen worden en de te genstander op sterkte gepolst. Het publiek, dat voor minstens de helft uit Soestenaren bestond, moedigde ste vig aan, maar tot aanvallen waar de ploegen houvast aan hadden kwam het aanvankelijk niet. Bijna kreeg Amsvorde een goedkoop succesje toen van 't Klooster heel ge vaarlijk op Adams terugspeelde en mid- voor Barends de bal uit handen van de Soester keeper trapte. Even stonden honderden Soester harten stil van schrik, maar de achterhoede ruimde resoluut op. S.E.C. begon te tonen, dat het Soester voetbal niet onder hoeft te doen voor het spel van de Amersfoortse kampi- oens-kandidaten en vooral Nijholt was bijzonder actief. Hij gaf Ruttenberg een kans maar de lange stopper Katten- berg voorkwam een schot. Deze spil van twee meter voorkwam nog heel wat onheil voor zijn keeper, tot hij te gen het einde uitgespeeld raakte en het moeilijker voor hem werd de snelle S.E.C.-aanvallen te keren. Opnieuw Nijholt in de aanval, die zich met veel listige schijnbewegingen tot in de buurt van Van Breukelen werkte. Een voorzet naar Ruttenberg, een goede kopbal, maar de scheidsrech ter had al voor buitenspel gefloten. Weer Nijholt in de aanval en tot besluit een hard schot, dat in handen van de keeper terecht kwam. S.E.C. opereerde nu volledig op de Ams- vorde-helft en kopballen en schoten van Van Kooij, Ruttenberg, De Bruin, Nij holt en Van Breukelen deden vermoe den, dat er wel gauw een Soester doel punt zou komen. Er brak echter een wat rustiger perio de aan voor de Amsvorde-achterhoede en de Amersfoorters gingen in de aan val. Daarbij stuitten zij echter op Van 't Klooster, Jekel en Ten Hove, terwijl Brouwer en Huijink gul waren met het verlenen van assistentie als dat nodig mocht zijn. Dit kwam echter sporadisch voor, zodat de kanthalfs meer aandacht konden schenken aan het opstuwen van de voorhoede, waarin Nijholt en Rut tenberg goed voor het contact met de middenlinie zorgden, zodat het midden veld meestal in handen van de Soes tenaren was. Even een gevaarlijk duel tussen Jekel en de Amsvorde-linksbuiten v. d. Kraats, waarbij Van 't Klooster de knoop ten gunste van S.E.C. doorhak te. Onmiddellijk hierna S.E.C. weer in de aanval met een schot van De Bruin, dat iets te hoog was en een scherpe cor ner van Van Kooij, die de bal op het net bracht. Van Breukelen en Nijholt probeerden het weer eens samen, zoals zij dat al verschillende malen gedaan hadden, maar de Amsvorde-achterhoede verde digde bijzonder stug. Nijholt raakte in een sportief gevecht met drie Amsvorde- spelers tot hij op de grond lag en zijn hoofd met zijn handen bescherm de tegen al de benen, die boven hem'1 aan het werk waren. Sporadisch kwam de Amsvorde-voor- hoede bij het doel van Adams. Uit een vrije trap van Buijs kreeg Ba rends een schietkans, maar hij be- het rust en S.E.C. had minder ge kregen dan verdiend was, want het grote overwicht had toch zeker wel met een doelpunt beloond mogen wor den. S.E.C. trapte in de tweede helft af en had nu zon en wind tegen. Dat bete kende echter niets, want met dezelfde energie werd doorgevochten. Ruttenberg kreeg de eerste schietkans, maar het was geen vrije kans en de bal kwam naast het doel. Meer succes had v. d. Kraats aan de andere kant toen hij de bal uit het midden kreeg en met een kopbal keeper Adams pas seerde. (10). Wie gedacht had dat S.E.C. hierdoor ontmoedigd zou zijn, vergiste zich, wan de Soestenaren ble ven sterker en de felle aanvallen ver minderden niet. Nijholt vooral dook overal op en een paar maal raakte hij in duel met kee per Stevenaart, die steeds won en zijn doel schoon hield. Even was het gevaar voor S.E.C. bij zonder groot dat een tweede doelpunt van Amsvorde alle kansen voor een Soester zege zouden wegvagen toen rechtsbuiten Nicolaas zo snel met de bal op het doel afrende dat Ten Hove hem niet houden kon. In vliegende vaart loste hij een schot. Adams had zich uitstekend opgesteld en hij stompte de bal resoluut corner. Een combinatie Nijholt-Van Breukelen, gesteund door Huijink, die weer meer ging opdringen, een vliegend schot van Nijholt dat net over de lat ging en toen een prachtige kans voor Rutten berg. Nijholt snelde langs de rechterkant van het veld, gaf goed af aan Van Breuke len, die snel twee spelers passeerde en de bal precies voor de voeten van Rut tenberg legde. Die gaf een bijzonder hard en goedgericht schot en een en keling begon al :e juichen omdat dit toch zeker een dcblpunt moest worden. Keeper Stevenaart dook echter languit naar de bal en hij voorkwam een doel punt. Bij een botsing raakte Van 't Klooster geblesseerd en hij werd vervangen door De Rooij. Brouwer ging nu op de spil- plaats en alsof er helemaal geen sprake was van een verzwakking werd met dezelfde energie doorgespeeld. Alle spelers van S.E.C. sjouwden alsof ze pas begonnen waren en Amsvorde raakte kennelijk door zoveel uithou dingsvermogen de kluts kwijt. Adams had niets meer te doen en het zag er al gauw naar uit, dat de gelijk maker moest komen. En die kwam dan ook als inleiding van het laatste kwar tier, waarin de strijd steeds spannen der werd. Even werd er na het doel punt van De Bruin wat forser gespeeld, nutte die niet. Aan de andere kant 1 [^,e^1.sportief' °°k toen waren de hoekschoppen erg goedkoop af' tenaar is. De heer Van Oort is tijdens de vijfde conferentie van de „International Board on Books for young people", welke te Florence is gehouden, onderscheiden voor zijn boek over Franciscus van Assisi, waarmee hij in november 1956 in ons land een letterkundige prijs won. De schepper van Paulus, de kleine ka bouter, die allerlei vreemde dingen be leeft, had druk werk aan de avonturen van de kleine man. Maar ook Eucalypte, Wawwa, het draakje, Kennarrepoere en Priegeltje gaven hem veel te stellen, omdat hij niet alleen de auteur van deze grappige jeugdlectuur was, maar ook de illustrator. Daarnaast koning Noppie en zijn wonderlijk vispaard en het vele andere werk dat er te doen is voor een man met een fantasie zonder eind en een grote liefde voor de jeugd. Assisi werd bezocht en daar werd het plan geboren te schrijven over Fran- cesco, die in de hele wereld bekend is als Franciscus van Assisi. Het moest een boek voor de jeugd van alle gezindten worden en driemaal ging de heer Van Oort naar Assisi te rug om gegevens te verzamelen voor zijn boek, dat wel nooit genoeg geld in het laadje zou brengen om alle ge maakte kosten te vergoeden. Maar daarom ging het ook helemaal niet. Het ging erom te schrijven over een fi guur, die in zijn alomvattende liefde en onbegrijpelijke zelfverloochening een lichtend voorbeeld is voor allen. Een man als Franciscus steekt ver bo ven een bepaalde geloofsrichting uit en zijn leven kan vooral in deze tijd van macht en geweld een wegwijzer voor de jeugd zijn. Het boek kwam klaar en voor het uit gegeven was werd het al bekroond door de World Youth Association. Anderhalf jaar later volgde de tweede onderschei ding, op 9 mei 1958, te Florence. TEGENVALLER. De bijdrage van het rijk in de restaura tie van de oude kerk is vastgesteld, maar door de bestedingsbeperking zal een bedrag van 60.000,pas over één of twee jaar uitgekeerd worden. Dit is een tegenvaller voor het kerk bestuur, want in december zal de res tauratie voltooid zijn en men zal nu moeten lenen om aan zijn verplichtin gen te kunnen voldoen. en de buitenspelers Van Kooij en Van Breukelen namen ze zo, dat iedere corner gevaar opleverde voor keeper Stevenaart. Vaak omdat de grensrech ter wat erg vlug met zijn vlag zwaaide, maar dat werd minder toen de scheids rechter hem verzocht eerst even na te denken voor hij vlagde of iets van dien aard. S.E.C. bleef sterker. Een hard schot van Nijholt toonde dit en ook een schot van Ruttenberg. Er waren momenten dat Amsvorde in het hele stuk niet voor kwam, maar nog steeds kreeg S.E.C. geen loon naar werken, al verdiende Amsvorde eveneens een beloning voor de hardnekkige wijze waarop ze de Soester aanvallen bleef afslaan en de wijze waarop de voorhoede probeerde de eigen achterhoede verlichting te be zorgen door zelf aan te vallen. Meestal was dat niet erg gevaarlijk, maar toen Buijs en Barends met en kele S.E.C.-verdedigers over de grond lagen te rollen zag Ising zijn kans schoon en hij probeerde Adams te pas seren. Die belette dit echter resoluut en zette met een verre uittrap zijn voor hoede weer aan het werk. Kansen voor Ruttenberg, De Bruin en Nijholt, maar het lukte nog steeds niet. Amsvorde vocht vaak me de rug tegen de muur en de ijver waarmee verde digd werd bracht twee Amsvorde-spelers ertoe elkaar tegen de benen te trappen in hun haast om de bal weg te werken. S.E.C. bleef opdringen en zelfs Jekel waagde een schot uit een corner van Van Breukelen. Een mooie boogbal van Ruttenberg ging net over de lat, aan de andere kant verdween de bal na een schot van de rechtsbuiten Ni colaas eveneens in de ruimte, Van Breu kelen kopte op de lat en een schot van De Bruin werd gestopt. Toen was keuren van het tweede doelpunt moest verwerken en toen Wout de Bruin met een mooie kopbal zijn ploeg op de rand van het kampioenschap bracht. S.E.C. won verdiend met 2-1 en de sportieve Amsvorde-spelers gaven dit bij het fe liciteren van hun rivalen zelf te kennen. Nu nog naar IJsselstein en misschien komt S.E.C. als kampioen terug. VOETBALUITSLAGEN. Gooi 4S.E.C. 2 2-0. Actief 4—S.E.C. 4 1-3. Baarn bS.E.C. a 1-5. Welpen Quick 1S.E.C. 1 4-4. Welpen S.E.C. 2—Cobu Boys 2 2-0. Welpen S.E.C. 3—Quick 5 2-2. GEPAKT. Een chauffeur, die naar zijn werk gaat als bijna alle mensen nog slapen, werd betrapt bij het stelen van 4 flessen chocolademelk. Het was niet de eerste maal dat hij gebruik maakte van de gun stige gelegenheid die geboden wordt om melk te stelen. De melkfabriek zet de flessen voor de winkels of opslagplaat sen van de melkhandelaren neer en dat gebeurt ook op de Groen van Prinste- rerstraat, waar de melkhandelaar B. een opslagplaats heeft. Hij miste wel eens melk dus de politie hield de onbe heerde voorraad in de gaten en de chauffeur vloog in de val. Hij werd in gesloten en bekende al eerder flessen gestolen te hebben. JEAN DULIEU ONDERSCHEIDEN. De kinderen kennen Paulus de Boska bouter van de radio en uit de krant en het interesseert ze helemaal niet, dat Dulieu de vertaling is van de naam Van Oort, die in het Soester adres- en telefoonboek voorkomt omdat de geestelijke vader van Paulus een Soes- A. v. d. BURGT. LANGE-AFSTAND-KAMPIOEN. Tien renners van Tempo gingen van start voor de rit over 120 km om het kampioenschap lange afstand. Het was koud en stormachtig in de polder en er werd dan ook geen snelle tijd ver wacht. Toch is er veel strijd geleverd. Jaap v d. Burgt was de eerste, die een uitlooppoging ondernam. Het was slechts een strovuur en in de tweede ronde lag alles weer bij elkaar. In de derde ronde probeerde Otto de Weerd en Adri Doekemeijer het. Na de vierde ronde was hun voorsprong op gelopen tot 44 sec., maar daarna moest Adri lossen en hij viel terug in het pe- leton. Otto de Weerd hield nog twee ronden stand. Na de zesde ronde kwam Wim Hommes als tweede door met 40 sec. achterstand op De Weerd en het peleton op 1 minuut achter hem. Nol de Heus en Menze van de Broek hadden toen al enige achterstand. De 35 km ging in ongeveer 1 uur en 2 minuten. Na deze ronde gaf Wim Hommes op en verloor ook Adri Doeke meijer contact met het peleton. In de achtste tot de tiende ronde kwam er weinig verandering in de stand. Alleen Bart de Wolf, die voor het eerst weer voorzichtig meereed, kreeg een lap. De 50 km ging in 1 uur 27 min. Doekemeijer, die nog adspirant is, ein digde zijn 50 km in 1.29. Na de elfde ronde kwam Joop van de Burgt weer als eerste door, op 100 m. gevolgd door broer Adrie, Gerrit Rut tenberg, Koos van Selm en Otto de Weerd. In de dertiende ronde waren de vijf man weer bijeen en had Menze v. d. Broek zijn eerste lap te pakken. In de veertiende ronde werd Nol de Heus gedubbeld en Otto de Weerd kwam op 300 meter. Na de zestiende ronde verloor Koos van Selm het con tact met de kop. In de zeventiende ron de was Gerrit Ruttenberg het slacht offer en kreeg Menze van de Broek zijn tweede lap. Na de negentiende ronde ging Adri v. d. Burgt er onweerstaan baar vandoor en hij won onbedreigd. De drie achtervolgers kwamen in de 23e ronde bijeen en een eindspurt moest Het lag aanvankelijk niet in mijn be doeling commentaar te geven op het ingezonden stuk van „Toeschouwster", dat vorige week dinsdag in de Soester Courant verscheen naar aanleiding van het geen ik schreef over de Koninginne dagviering in ons dorp. Mijn opvatting over feestelijkheden voor kinderen op Koninginnedag wijkt te veel af van wat „toeschouwster" als „het van het" voor de kinderen ziet en zo vreselijk belangrijk is het nu ook weer niet. Dat ik nu toch op het ingezonden stukje terugkom vindt z'n oorzaak in een schrij ven dat ik ontving van de Oranjever eniging „Wilhelmina" te Soesterberg, welk schrijven ik hieronder laat afdruk ken. „Mogen wij U er wel op attenderen, dat, in tegenstelling tot Soest, de Oranjever eniging „Wilhelmina" te Soesterberg, juist voor de kinderen, volop feestelijk heden organiseert, elk jaar weer. Wij hier in Soesterberg vieren een ge- zamelijk feest, waarbij wij ca. 750 kin deren een genoeglijke dag verschaffen. Dat dit wel eens hoofdpijn en zorgen geeft als bestuursleden, speelt een on dergeschikte rol. De kinderen krijgen hun mooi Oranjefeest, waarbij aange tekend dient te worden, dat het onder wijzend personeel der 3 scholen ons immer vlot terzijde staat bij de diverse spelen, film etc., die de kinderen aan geboden krijgen". Tot zover het schrijven uit Soesterberg. En om nu toch nog aan „toeschouw ster" commentaar te geven Het kan er bij mij nog niet in, dat wat in Soes terberg dus blijkbaar wel mogelijk is, in Soest bij gebrek aan medewerking zou moeten mislukken. Misschien wordt wel aan verkeerde deuren geklopt. Overigens las ik nog nooit een opwek king voor zoiets en om het helemaal eerlijk te zeggen ik wist tot vorige week niet eens dat we een „Oranje comité" in onze gemeente rijk zijn, laat staan dat ik weet wie comitélid zijn. En wat het gebrek aan terreinen betreft die zijn, wanneer we zoeken, heus nog wel te vinden. H OEKMAN. de volgorde van binnenkomst bepalen. 1 en kampioen Adri v. d. Burgt, 120 km in 3.33 uur. 2. Koos van Selm op 4.50 min. 3. Gerrit Ruttenberg idem. 4. Jaap v. d. Burgt op 5 min. 5. Otto de Weert op 9 min. 6. Nol de Heus op 2 ronden. 7. Menze v. d. Broek op 21/4 ronde. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, trok de kampioen de trui aan en reikte de prijzen uit, terwijl de heer Lamens de overwinnaar met bloemen huldigde. ARTSEN- EN APOTHEEKDIENSTEN OP HEMELVAARTSDAG. Donderdag (Hemelvaartsdag) wordt de artsendienst waargenomen door dr J. Kuiper, Middelwijkstraat 34, tel. 2815 en dr G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, tel. 2667. Geopend is apotheek „Soest", Soester- bergsestraat. BALDADIGE JEUGD. Baldadige jongens hebben een keet van de Nederlandsche Spoorwegen, die in Soestduinen staat, ondersteboven ge gooid, waarna ze de benen namen. Het zal moeilijk uit te zoeken zijn welke lieverdjes het geweest zijn, B.D.C. WINT VAN MEERVOGELS. B.D.C. heeft goed succes gehad met een 4-0 overwinning op Meervogels. Huigen opende de score en Brouwer maakte het tweede doelpunt. Vlak voor rust scoorde Huigen opnieuw en in de tweede helft schoot de spil van Meervogels de bal in eigen doel, waar mee de stand op 4-0 in het voordeel van B.D.C. kwam. ANDIJVIE VOOR HALVE PRIJS. Dit hebben ongetwijfeld vele dames gedacht nadat ze de advertentie van Firma Reehorst hadden gelezen in ons nummer van vrijdag. Daarin stond 1 kilo Andijvie voor 25 ct. Dit moest zijn Va kilo voor 52 ct. SPELEN MET VUUR. Een jongen was verdacht met lucifers bezig in het bos te Soest-Z., maar voor hij onheil kon aanrichten hadden be woners van de Heideweg hem te pakken. De politie ontfermde zich over de as pirant-brandstichter.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1