Nederlands Motet- en Madrigaalkoor concerteerde in Ma/en (Dld.). Geen spreekuur. S.V.V. Volleybaltournooi IN DE HOEK. VRIJDAG 16 MEI 1958. 36e JAARGANG No- 38- 5QESTER(fybURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrjjdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het Nederlands Motet- en Madrigaal koor, dat enige weken geleden met een concert in de Julianakerk het feit van het tienjarig bestaan herdacht heeft een bezoek gebracht aan het Cacilien- chor in Mayen in het Eifelgebergte. Het contact met dit koor, dat in het Rijngebied als een van de beste koren geldt, werd gelegd door de dirigent Lex Karsemeyer, die het koor naast de nationale bekendheid, ook interna tionaal een steeds groter gehoor tracht te verschaffen. Daarvoor is men. zaterdagmorgen naar Mayen vertrokken. Na een kort oponthoud in Elten voor een kopje koffie en na de douane-for maliteiten leidde de reis over Emmerich en Wesel naar de autobaan en rijdende langs de grauwe steden van het Roer gebied zag men in de verte Keulen met de torenspitsen van de Dom. Na nog een dertigtal kilometers rijden vond iedereen het voorlopig welletjes en werd de rustplaats Siegburg aange daan. Na hervatting van de reis werd bij Neuwied de autobaan verlaten en de Rijn overgestoken en daarna ging het snel op Mayen aan. Mayen, een stadje met 17000 inwoners, is gelegen in de Hoge Eifel, in een keteldal van de Nette. De prachtige omgeving met de Laacher See, de beroemde abdij van Maria Laach en de bekende renbaan Nürburg- ring, en de grote historische betekenis van deze stad zijn een bezoek op zich waard. Ieder koorlid, voorzien van tulpen, vond spoedig z'n gastvrouw of gastheer, waar- sprak. De burgemeester dankte de Hollanders hartelijk voor hun komst en voor het prachtige concert, waarbij hij de wens uitsprak, dat dit bezoek mocht bijdra gen tot de Europese eenwording, waar van hij in de Hollanders, zowel als in de Rijnlanders, zovele voorstanders wist. 's Middags werd een tocht gemaakt in de omgeving van Mayen en ondanks de regen genoot ieder van de prachtige natuur. Na een bezichtiging van het uniek ge legen slot Bürresheim ging de trip naar Laacher See. Hier werden ook de abdij van Maria Laach en de abdij kerk met zijn indrukwekkende torens bezichtigd. Daarna weer terug naar Mayen, waar de gastvrouwen de bewijzen van hun kookkunst voorhanden hadden, 's Avonds werd het koor een echte Rijn landse avond aangeboden. Vanzelfspre kend werd hierbij de wijn aangespro ken en ofschoon een Hollander geen wijndrinker is, zong men samen en dronk men samen. Van de zijde van het ontvangende koor werd door de voorzitter de heer M. Loch, het Nederlands Motet- en Madri gaalkoor de muziek van een Madri gaal aangeboden, dat zij zelf eerst ver tolkten. Het koor uit Mayen liet zich niet on betuigd. Goede solisten lieten zich ho ren in duetten en o.a. in het Bundel terzet van Mozart. In de rij van solisten werd de eer van Soest op overtuigende wijze opgehou den door mevr. F. Menning-Hooze. De directeuren van beide koren begroeten elkaar. na onthaal in huislijke kring plaats had. In de Clemenskerk hield de dirigent Lex Karsemeyer met zijn koor om zeven uur een kleine repetitie. Het Ned. Motet- en Madrigaalkoor is in de loop der jaren in diverse kerken en zalen opgetreden, maar een accou- stiek als in deze dertiende eeuwse kerk had men nog niet aangetroffen. Te acht uur precies ving het concert aan in de prachtige, volle kerk. Het programma voor deze avond kwam in grote trekken overeen met dat van het Jubileumconcert en ook hier werd de zang afgewisseld met orgelspel. Het koor had zich geen aandachtiger gehoor kunnen wensen. Dit geheel in overeenstemming met hetgeen de diri gent van het Cacilienchor, Joannes Will, gezegd had„Vanavond komen de fijnproevers". Zondagmorgen was het koor weer present om de Mis met hun zang op te luisteren. Was de kerk tijdens het concert vol, nu stonden de mensen rijen dik tussen de banken en achter in de kerk. Na afloop van de Mis werden de koor leden ontvangen op de Genovevaburcht, waar de burgemeester van Mayen, dr Dahmen, hen op het binnenplein toe- De stemming steeg mede door een be scheiden glas wijn en de klok sloeg weinig toen allen voldaan huiswaarts gingen. „Auf Wiedrsehn" was het lied, waarmee het Nederlands Motet- en Madrigaal koor maandagmorgen Mayen verliet, uit geleide gedaan door tientallen inwoners, die het koor een onvergetelijk weekend hadden bezorgd. Men reed terug langs de Nürnburgring naar Schleiden en hier werd gepau zeerd voor de koffie. Daar liet de zon zich zien, die de zangers zo lelijk in de steek had gelaten en wie zou er dan niet van een landschap genieten. Via Mondschau, Aken en Vaals ging het naar Roermond waar de inwendige mens vertroeteld werd hetgeen in 's Hertogenbosch nog eens nodig bleek. Opgewekt ging het daarna op Soest aan, zij het met een omweg om de koorleden uit Utrecht en Amersfoort te gerieven. In september zal het koor in de gele genheid zijn om de rol van gastkoor op zich te nemen om daarmede het evenwicht wat te herstellen. Woensdag a.s. geeft het koor, in sa menwerking met „Pro Musica" en het „Amsterdams Mannenkoor" een concert in de Naarder kerk. De wethouder van Sociale Zaken en Onderwijs is verhinderd a.s. dinsdag zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. Toen gistermorgen de eerste vereni gingen zich meldden voor het tournooi dat de Soester Volleybal Vereniging voor het vierde jaar in successie orga niseerde deed een regenbui het erg ste vrezen voor het welslagen van de dag. Gelukkig bleek dit evenwel van korte duur en toen de voorzitter om kwart voor elf de aanwezigen verwel komde was het droog en stak de re gen verder geen spaak in het wiel. In zijn openingswoord bracht de heer Kolthof dank aan hen die door het be schikbaarstellen van een prijs de ver eniging in financieel opzicht tegemoet waren gekomen. Ook memoreerde hij de grote medewerking die de vereni ging van diverse zijden bij de organi satie van haar tournooi steeds mag ont vangen. Had het S.V.V.-bestuur kans gezien om voor de teams van Olympia-Zeist, die zich hadden teruggerokken, ande re teams aan te trekken, voor Wilhel- mina, dat bij de aanmelding haar tweede herenteam terugtrok, moesten de wed strijden vervallen. In het bijzonder bij de eerste klasse heren viel van goed volleybal te ge nieten. In poule-A bleken onze plaat selijke teams Olympia. I en S.V.V. I niet van plan een ondergeschikte rol te spelen in de strijd om de eerste en tweede plaats, die recht gaven op een plaatsje in de finale. Het herenteam van S.V.V. zorgde zelfs voor een grote verrassing door met hetzelfde punten- aantal te eindigen als het team uit Zwolle, dat in cU> hoofdklasse achter Achilles op de tweede plaats eindigde. Met het kleinst mogelijke verschil t.w. een setpunt kreeg Tornado het recht om tegen de winnaar van poule-B t.w. 't Zand in de finale om de le en 2e plaats uit te komen, terwijl S.V.V. de strijd om de 3e en 4e plaats uit moest vechten met V.I.O.S. I uit Amersfoort. De wisselbeker werd in een spannende finale door Tornado met 2-1 gewonnen. Setstanden 16-14, 15-13. In de halve finale om de 3e plaats won S.V.V. de eerste set met 15-2, terwijl de tweede met 15-5 verloren ging. In de derde set toonde V.I.O.S. I zich met 15-11 de sterkste waarmee zij zich van de derde prijs verzekerde. Bij de dames eerste klas slaagde Olym pia er in definitief beslag te leggen op de wisselbeker. In hun poule wisten deze dames al hun wedstrijden te win nen, zodat zij met 6 punten als eerste eindigden. B.G. en S.V. werd hier een goede twee de met 4 punten. In de andere poule was het Tornado uit Zwolle dat zich in de eindfinale plaatste met 6 punten. Tweede werd hier V.I.O.S. I met 3 punten. De halve finale tussen B.G. en S.V. en V.I.O.S. werd door de Baarnse dames gewonnen, terwijl de finale om de eerste plaats door Olympia gewon nen werd met 15-10 en 15-11. In de tweede klas heren was er een beslissingswedstrijd nodig om uit te maken wie voor de eerste prijs in aan merking kwam. 't Zand II won deze wedstrijd met 2-0 van Mars. De derde prijs was voor W.O.V.O. uit Wouden berg. In de tweede klas dames haalde het tweede damesteam van B.G. en S.V. 9 punten uit 5 wedstrijden waarmee op de eerste plaats beslag gelegd werd. 't Zand cn Mars eindigden hier gelijk met 7 punten, zodat eerst na een be slissende set de tweede prijs aan 't Zand kon worden toegewezen. Door het uitvallen van het jeugdteam van Olympia-Zeist had het A-team van S.V.V. niet veel moeite om de eerste prijs in de wacht te slepen. Alle vijf wedstrijden werden door haar gewonnen en het was jammer dat tijdens de laat ste wedstrijd een van de S.V.V.-jongens een ongelukkige val maakte waardoor hij zijn arm brak. V.I.O.S. werd met 8 punten goede twee de en W.O.V.O. uit Woudenberg derde. Het was omstreeks kwart voor zeven toen de voorzitter van S.V.V. tot de prijsuitreiking kon overgaan, waarmee het einde kwam aan een sportdag waar sportief gestreden werd en die zich kenmerkte door een uitstekende orga nisatie. Dames le klas. Heren le klas. Poule A. Tornado I 6 ptn. V.I.O.S. I 3 ptn. Wilhelmina I 2 ptn. S.V.V. 1 punt. Poule B. Olympia I 6 ptn. B.G.&S.V. 4 ptn. Tornado II 1 p. V.I.O.S. II 1 p. Eindstand 1. Olympia I. 2. Tornado I. 3. B.G.&S.V. I 4. V.I.O.S. I. Dames 2e klas. B.G.&S.V. II 9 ptn. 't Zand 7 ptn. Mars 7 ptn. Olympia II 3 ptn. W.O.V.O. 2 ptn. Wilhelmina 2 2 ptn Jeugdklas, S.V.V. a V.I.O.S. W.O.V.O. Olympia S.V.V. b Olympia Poule A. Tornado 6 ptn. S.V.V. I 6 ptn. Olympia I 5 ptn. Wilhelmina I 2 ptn. V.I.O.S. II 1 p. Poule B. 't Zand I 8 ptn. V.I.O.S. I 4 ptn. Excelsior 4 ptn. Olympia II 4 ptn. Eindstand 1. Tornado I. 2. 't Zand I. 3. V.I.O.S. I 4. S.V.V. I. Heren 2e klas. 't Zand II 6 ptn. Mars 6 ptn. W.O.V.O. 5 ptn. B.G.&S.V. 3 ptn. 5.V.V. II 0 ptn. 10 ptn. 1 ptn. 5 ptn. a 4 ptn. 3 ptn. b 0 ptn. JAARVERSLAG BOERENLEENBANK. Het afgelopen boekjaar heeft zich ook voor de Boerenleenbank gekenmerkt door een sterke bewogenheid op fi nancieel gebied. Herhaalde disconto-ver hogingen van de Nederlandse Bank brachten renteverhogingen op ieder ter rein. Mede door de bestedingsbeperking was er over het algemeen een tendens tot vermindering van het spaaroverschot en een versnelling van de voorschot- en kredietverlening. Zelfs in dit moeilijke spaar jaar is de Boerenleenbank vooruitgegaan en het ingelegd bedrag is van 4,6 miljoen in 1956 gestegen tot 4,9 miljoen in 1957. In 1956 waren er 4314 spaarders en in het afgelopen jaar 4465. Deze spaar- aanwas is bijzonder gustig voor de bank omdat hiermee de kredietverle ning gewaarborgd kan worden. De vraag naar geld in de vorm van vaste voor schotten is belangrijk gestegen en in het afgelopen jaar werd een bedrag van bijna 5 miljoen uitgeleend. Door af lossing en terugbetalingen ten bedrage van 267.960,is de totale voorschot verdeling met 231.740,toegenomen. In het nieuwe jaar blijft soberheid ge boden, want de vooruitzichten zijn ook voor de landbouw niet bijzonder gun stig. Prijsdalingen en kostenstijgingen zullen tot verminderde opbrengsten lei den en voor bepaalde producten wordt verwacht dat de afzetmoeilijkheden nog zullen toenemen. De liquiditeit van de bank kan uit stekend genoemd worden en de groei blijkt uit het nog steeds toenemen van de omzetcijfers. 1953 16 miljoen. 1954 20 miljoen. 1955 28 miljoen. 1956 31 miljoen. 1957 37 miljoen. Het aantal dagboekposten over die jaren is1954-15181. 1955-18358. 1956- 22655. 1957-16525. SOESTER DANSGROEP HEEFT KLEDINGSTUKKEN NODIG. Reeds eeuwen geleden moeten er in Soest boerendansers geweest zijn, want de dansen, die nu nog uitgevoerd wor den, zijn bijzonder oud. Wijlen Peter v. d. Bremer deed veel voor het in stand houden van de liefde voor de oude Soester dansen en nu is het zijn kleinzoon, eveneens Peter v. d. Breemer, die als leider van de jonge vereniging „Soester Boerendansgroep" de traditie voortzet. De vereniging is opgericht 3 maart 1958 en zij bestaat uit jonge boerenzoons en dochters, die het werk van de ouderen willen overnemen. Die voerden de dan sen ook uit en iedere Soestenaar heeft ze wel eens bezig gezien in het open luchttheater, achter het V.V.V.-huis of op andere plaatsen. De heer A. Kamerbeek had dan de lei ding en hij was het ook die aanvanke lijk de leiding had bij de leden van de jonge groep. De heer P. v. d. Breemer nam dit over. Velen van hen waren bij de groep, die dansen uitvoerden ter gelegenheid van het priesterjubileum van wijlen pastoor Voss. Na de oprichting van de vereni ging werd in Hoogland opgetreden, op 22 mei gaat het naar Amersfoort en op 17 mei wort medewerking verleend aan een programma dat in Arnhem ge bracht wordt ter gelegenheid van het Ergens in Den Haag hebben één of meerdere heren van het departement van buitenlandse zaken beslist, dat de indische jongens, Robert Twiss en Ru- dolf Schrijver, niet in ons land zullen worden toegelaten. Niet als nederlanders, niet als indische vluchtelingen en niet als mensen aan wien asyl kan worden verleend in af wachting van een nadere beslissing. De enige mogelijkheid, die in Den Haag voor deze twee jongens wordt gezien, is terugzending naar Indonesië en wan neer U dit leest en er is geen wonder gebeurd, dan hebben zij de terugreis reeds aanvaard naar het land waaruit zij wegvluchtten en waar zij bij hun aankomst zeker geen prettig onthaal zullen vinden. De heren in Den Haag zullen voor deze daad wel volkomen gedekt worden door wetboeken en mogelijke afspraken voortvloeiend uit de rondetafelovereen- komst, waaraan wij ons altijd nog ge bonden achten, maar zij moeten we ten, dat zij met deze daad het rechts gevoel en het de nederlanders aange boren gevoel voor wat behoorlijk is, voor de zoveelste keer een ernstige knauw hebben gegeven. Voor de mees te nederlanders is het zo, dat deze jon gens eigenlijk voor de wilde beesten worden geworpen. De zaak met de twee indische jongens ligt anders, verluidt het in Den Haag, dan destijds met Hongaren. Dat zal wel. Er zijn vrijwel nooit twee zaken geheel gelijk. Maar of mensen voor de duivel zelf of voor zijn knechten op de vlucht gaan maakt voor de slacht offers niet veel verschil. Ik ben er van overtuigd, dat het gehe le nederlandse volk, wanneer het de kans kreeg zich uit te spreken in deze zaak, de jongens in Nederland werden toegelaten. Er wordt met terugzenden van deze jongens door onze overheid een daad begaan, die ons volk, om het zacht te zeggen, zeer onbillijk en wreed vindt en zeker, wanneer we in aanmerking ne men, dat de vluchtelingen, die als ver stekelingen in een nederlandse haven aankwamen, wel werden toegelaten. Wanneer de beide jongens geen Itali aans schip hadden genomen en daar door in het buitenland aankwamen, maar een nederlandse boot, dan was er geen vuiltje aan de lucht geweest. H. OEKMAN. tienjarig bestaan van het landelijke comité ter verzameling van nederlandse klederdrachten ten behoeve van de collectie van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Voor ieder optreden wordt er enige ma len geoefend bij een der leden en meestal is de deel de aangewezen plaats. ,De vereniging waakt er voor dat slechts jonge boeren en boerendochters toe treden om de juiste sfeer te behouden. Niet alleen de oude dansen maar ook de oude klederdrachten wil het tien tal dansparen in ere houden. Wijlen de heer P. v. d. Breemer heeft eens 12 koperen oorijzers laten ver vaardigen ten gerieve van de dans paren die toen optraden, maar ze zijn alle zoek geraakt. De groep neemt ze graag over van mensen die ze in hun bezit hebben, evenals losse stukken van vrouwencostuums waaraan behoef te is. De secretaresse, mej. T. v. d. Hen gel, Kerkpad Z.Z, 67, is iedereen dank baar, die haar komt vertellen dat on derdelen voor oude Soester klederdrach ten, overgenomen kunnen worden. Momenteel streeft men er naar de 19e eeuwse klederdrachten compleet te krijgen. Lukt dit dan heeft men plannen voor de dracht van omstreeks 1750, maar voorlopig zal men al te vreden zijn met de medewerking van de Soester bevolking voor het comple teren van de kleding van een honderd tal jaren geleden. VLEESVERKOOP. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis wederom verkoop van vlees plaats. ZILVER TE TRA. Maandagavond is er een vergadering van de vereniging van aquariumhou ders „Zilver Tetra" in De Gouden Ploeg. Naast de gewone agenda is er een le zing men dia's van de heer A. O. Janze uit Hilversum over het onderwerp „Wat de natuur ons leert".

Soester Courant | 1958 | | pagina 1