OVERHEMDEN TIEN JAAR ISRAËL laisySSpimoL GAZELLE Strijd tegen haat van de buurlanden en de onvruchtbare bodem* Garage Stam fUGERS RIJWIELEN UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Verlovings ringen Voor Kwaliteitsvoeder TWEEDE BLAD D ~„-|-ïoC verdwijnen met SOEST. Firma VAN DE WIJNGAART Schoenpoetsers en kiosken met kran ten in alle wereldtalen behoren tot het straatbeeld van Jerusalem. Toen deed de Heere zwavel en vuur regenen over Sodom en Gomorra en keerde deze steden om en alle inwo ners en ook het gewas des lands. En zijn (Lot's) vrouw zag achter zich en zij werd een zoutpilaar". Zo staat het in het eerste boek van Mozes. Sodom en Gomorra liggen naar de mening van vele geleerden op de bodem van de Dode Zee, maar bewijzen daarvoor hebben zij nog niet. Rijdt men van Beersheba naar de Dode Zee, dan vergeet men de strijd van de geleerden, want het landschap roept herinneringen aan de toorn Gods wakker. Boven de rotsen azen de roofvogels en 's nachts hoort men het blaffen van de jakhalzen. Zelfs de donkerblauwe Dode Zee maakt de in druk, alsof ze reeds duizende jaren geleden gestorven "is. Geen enkel golf je, hoe klein ook, rimpelt haar opper vlakte. Het water kan men wegens zijn hoge zoutgehalte (25 pCt) niet diinken. Het is ook onmogelijk in deze zee te verdrinken, want het water is zo draagkrachtig, dat een mens zonder zwembewegingen te maken als een stuk hout er in ronddrijft. Niettemin is het baden in de Dode Zee geen genoe gen. Men komt met een dikke zout laag bedekt uit het water. Woestijnen hebben dikwijls een zeer zeldzame geschiedenis. Wij nemen b.v. zonder meer aan, dat de Sahara de grootste woestijn van de wereld is en maken daaruit al te gemakkelijk op, dat zulks altijd het geval geweest is, wat na de jongste onderzoekingen he lemaal niet met de feiten overeenstemt. Bij de Negeb-woestijn is het nauwelijks anders. Zij werd eerst door het plan loze kappen van uitgestrekte wouden tot dat, wat zij nu is. De schade, die door vele generaties is aangericht, kan slechts door de arbeid in vele tiental len jaren weer goedgemaakt worden. De woestijn zal eens weer bloeien, maar de Dode Zee zal altijd dood blij ven, en de toeristen zullen nog eeu wenlang de bizarre Zoutberg bewon deren waarvan het heet, dat hij Lot's huisvrouw is. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 De vereniging „Het Groene Kruis" heeft in „Credo" de jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer L. G. H. Mulder, die in het bijzonder de heren G. A. Dagnelie en W. Kruiswijk van de Prov. Utrechtse Ver. verwel komde. De notulen en het jaarverslag werden gelezen door de secretaresse mevr. Drukker. Op 15 febr. van het vorig jaar is een magazijn voor verplegings- artikelen ingericht. De beide gezins hulpen hebben 372 dagen in de gezin nen van de leden geholpen. De samen werking met het hoofdbestuur was bijzonder prettig en vooral voor een jonge afdeling is dit waardevol omdat die nog veel raad en steun nodig heeft. Een van de gezinshulpen is 8 dagen voor de afdeling Baarn werkzaam ge weest en Soest heeft voor 6 dagen hulp van buiten nodig gehad. De dames A. Drijber-Muller en A. E. Peters-Zanen hebben in Utrecht de leidsterscursus ge volgd. Het aantal leden steeg van 283 tot 384, in hoofdzaak dank zij de uitwer king van de huis-aan-huis circulaires, maar voor een grote gemeente als Soest is het ledental te gering. Om verschil lende redenen moesten 25 leden afge voerd worden. Er zal binnenkort weer een ledenwerfactie gehouden worden. Uit het financieel overzicht van de heer H. M. Reulen bleek dat er een behoor lijk batig saldo was. De kascommissie TllaMie/ - thegfüoi» Groenhis/zeq^. \lANGESTR.38 TEL.6285 AMERSFOORT FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 bestaande uit de heren F. Krul en H. van Egdom, prees het financieel beheer. Op de begroting wordt een tekort van ongeveer 450,geraamd. In de nieuwe kascommissie hebben de heren J. Kreger, H. van Egdom en F. Krul zitting. De heer H. M. Reulen en mevr. A. E. Peters-Zanen werden herkozen als be stuurslid en mevr. L. J. de Smidt-v. d. Bliek zal de plaats innemen van mevr. Ten Bosch-Van Steenbergen, die wegens drukke werkzaamheden bedanken moest. Het bestuur werd gemachtigd een aan tal medische adviseurs te benoemen. Er wordt aan gedacht de artsen Schutte NIET STRIJKEN, 12.90 - 15.90 - 17.90 - 21.50 J. HOPPENBROUWERS VAN WEEDESTRAAT 44 NAAST DE APOTHEEK Nachtwacht aan de grens van een kibboets in Israël VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 16 MEI 1958. en Kuipers hiervoor te polsen. Zuster C. M. Merks, verpleegster in de algemene dienst van de Prov. Utr. Ver. „Het Groene Kruis", sprak hierna over gezondheidszorg. In 1954 waren er in ons land 261 zieken huizen met 42000 bedden. Als er nu een ziekenhuis gebouwd moet worden dan kost dat 30000,per bed. In 1954 was 70 van de bevolking in het zieken fonds, waarvan 5 miljoen verplicht ver zekerd en 2 miljoen vrijwillig. Het voorkomen van ziekten is nog be langrijker dan het genezen, zodat de preventieve geneeskunde een belang rijke plaats inneemt. Vaak ontstaat ziekte door slechte wo ningtoestanden of door de omstandig heid dat de huisvrouw het gezin niet op peil weet te houden. Aan de vrouw in het huwelijk wordt niet gevraagd of ze een diploma heeft waaruit blijkt dat ze in staat is een huishouden te bestu ren, maar misschien was het niet on juist slechts woonruimte vooor echtpa ren ter beschikking te stellen als een huisvrouw zo'n diploma zou kunnen overleggen. De overheid heeft hier een taak en met huishoudelijke voorlichting wordt veel verbeterd. Ook op ander terrein dat raakt aan de volksgezondheid moet de overheid waken keuringsdienst van waren, melk- en broodbesluit, woning wet enz. Voor de gezondheidszorg werd in 1955 51V2 miljoen gulden rijkssubsidie ver leend. Dit is nog geen procent van de totale rijksuitgaven. Naast de over heid doen de kruisverenigingen bijzon der veel. Het Groene Kruis vanaf 1900, toen het Wit-Gele, vanaf 1923 en daar na het Oranje-Groene Kruis. Renault 4 vanaf ƒ4740, Renault Dauphine v.a. 5995, Vraagt inlichtingen en proefrit bij NIEUWERHOEKPLEIN 1 SOESTDIJK TELEF. 2850 Honderd jaar geleden was de gemiddel de leeftijd 52-54 en nu 72 hetgeen wijst op een sterk verbeterde hygiëne. De kruisverenigingen hebben hierin een groot aandeel gehad. In 1926 stierven 61 van de 1000 zuige- lingen en in 1950 nog maar 25, dus 1 ook hierin een grote vooruitgang. De sterfte voor en kort na de geboorte is niet zo sterk gedaald. Verschillende af delingen hebben zich aaneengesloten bij kraamcentra om hierin verbetering te brengen. De kleuters vormden lang een vergeten groep, maar daarin komt nu gelukkig verbetering. Dit is ook nodig, want in de kleutertijd wordt een groot deel van de basis gelegd voor het latere leven. De kleutersterfte is gedaald, maar het aantal ongevallen met dodelijke afloop steeg. In 1908 was dat 5 van de kleu tersterfte en in 1952 25 °/o. In 1952 kwa men 160 kleuters door verdrinking om, 155 in het verkeer en 40 bij brand. De gezinsverzorging is de jongste aan winst van het Groene Kruis-werk en het verlicht de taak van de huisvrouw zeer. De vermindering van de span ning voor de zieke door deze hulp be vordert de spoedige genezing. Met 8 stemmen tegen werd na de uit eenzetting van zuster Merks besloten tot instelling van wijkverpleging. Een brede promenade langs het strand in Tel Aviv. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE6 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Steeds weer hebben de Arabische sta ten verklaard, dat Israël van de land kaart moet verdwijnen. De jongen natie der joden wier bestaan vanaf de ves tigingsdatum gevaar liep, herdenkt nu de tiende verjaardag van haar bestaan. Tien jaar van zware strijd tegen de onvruchtbaarheid van de bodem en tegen de haat van haar buren liggen achter Israël. Nog is de toekomst in zoverre onzeker, dat nog vele gevaren dreigen, dat nog veel problemen moe ten worden opgelost en dat de strijd om de vrijheid nog niet ten einde is. Al is alleen het feit van het tienjarig bestaan van die staat al reden genoeg om het te vieren, al zullen de in ver band hiermee geplande feestelijkheden pas op 11 mei van het volgende jaar ein digen, de opbouw en de waakzaamheid zullen in die periode geen onderbre king kennen. Met zijn geschrift „De Joodse Staat" legde de Weense letterkundige Theo- dor Herzl in 1896 de grondslag voor het Zionisme, welks doel de terugkeer van het Joodse volk in zijn oude bij belse vaderland was. Zonder de Zio nistische beweging, waarbij zich al gauw veel prominente joden uit alle delen van de wereld aansloten, zou er ook vandaag nog geen Israëlische staat geweest zijn en zo kwam het, dat de regering in Jeruzalem besloot de vie ring van het tienjarig bestaan der na tie met een feestelijke plechtigheid op de Herzlberg in te leiden. Deze plech- Het immigrantenschip legt aan de kade aan. "Vol hoop en vertrouwen zijn de mannen en vrouwen, waarvoor Israël het vaderland wordt. tige opening vond plaats op 23 april j.1. De joodse staat werd op 29 novem ber 1947 door het verdelingsplan van de Verenigde Naties voor het toenma lige Britse mandaat Palestina in het leven geroepen. Geproklameerd werd Israël op 14 mei 1948. De eigenlijke op bouw kon echter pas na de wapenstil stand in februari 1949 beginnen. Wat Israël zo wezenlijk van de an dere tot stand gekomen staten onder scheidt, is het feit, dat veel meer dan de helft van zijn bewoners immigran ten zijn. De immigratie wierp een groot aantal problemen op, want Israël werd een verzamelplaats van mensen uit meer dan 70 landen, die verschillende talen en graden van ontwikkeling hadden. Weliswaar hadden ze allemaal het jood se geloof, maar ook daarin was een wezenlijk onderscheid te vinden tussen de Orthodoxen en de „Liberalen". De smeltkroes van de natie is het leger. Daarin moeten de jonge mannen twee- en een half jaar en de meisjes twee jaar dienen. Gewapende patrouilles langs de sectorgrens. Berlijn is een verdeelde stad, en toch kan men de sectorgrenzen overschrij den zonder dat formaliteiten nodig zijn. In Jeruzalem zijn de verhoudingen meer gespannen. De sektorgrens is eigenlijk demarkatielijn, die in 1948 bij de wa penstilstand in de Arabisch-Israelische oorlog werd vastgesteld. De demarkatielijn, die als een ijzeren gordijn de beide heften van Jeruzalem scheidt, heeft slechts een kleine door gang de Amandelboompoort, die hele maal geen poort is, maar een slag boom. Voor de bedevaartgangers wordt hij alleen met Kerstmis en Pasen om hooggehaald. Jeruzalem is naar alle waarschijnlijk heid al voor 5000 jaar bewoond geweest. Het werd voor de eerste keer onder de naam Uru Salem in 1350 v. Chr. in Egyptische documenten vermeld. De stad heeft de heerschappij van de kruis ridders, de Saraceën, de Mongolen en de Turken gekend, evenals de Britse be zetting, die in 1917 begon en in 1948 eindigde. Weinig verheugend is zeker voor de joden het feit, dat de demarkatielijn niet alleen de stad in twee helften verdeelt, maar ook dat de oude binnen stad, waar de meeste heiligdommen liggen, aan Jordanië werd toegewezen. Men wordt evenwel ook in het Isra ëlische, nieuwe gedeelte der stad bij elke schrede herinnerd aan de bijbel se tijd. In de Hebreeuwse universi teit kan men sinds enige maanden de zeven Schriftrollen van de Dode Zee bewonderen, die de Israëlische regering tot nu toe verworven heeft. Ze werden door een herder gevonden en stammen waarschijnlijk uit de eer ste eeuw v. Chr. Geen bezoeker van de Heilige Stad zal nalaten de Botanische Tuin te be zoeken, want daarbinnen is een die renpark ingericht, waarin vele dieren worden gehouden, die in het oude en Nieuwe Testament genoemd zijn. Zelfs de leeuwenkuil van Daniël werd na gebootst. Bovendien werden er bloe men aangeplant, zoals de „Lelie van Jericho" en de „Rozen van Saron" en veel andere gewassen, die in de bijbel worden genoemd en die slechts weinig mensen van onze tijd hebben gezien. Het fruit van het land, vaak met on eindige moeite aan de bodem ontrukt, wordt op de markt in Tel Aviv ver kocht. In de woestijn ligt de toekomst. Meer dan de helft van het Israëli sche gebied bestaat uit woestijn. En daarin ligt de toekomst van de jonge natie. Om de oude stadskern van Beershe ba, de hoofdstad van de Negebwoes- tijn, zijn de laatste tien jaren vijf ultra-moderne „satelief'-steden ont staan. Industrieën, werden uit de bo dem gestampt en de 130.000 inwoners van Beersheba zijn er trots op, dat zij meehelpen de woestijn te bedwingen. AANBESTEDING. Door de directeur van Gemeentewerken is woensdagmorgen aanbesteed het ma ken van de bouwkundige werken van een zuiveringsinstallatie voor rioolwater met bijbehorende werken en 2 bedrijfs woningen in de gemeente Soest. De begroting was 972.000, Inschrijvingen kwamen binnen van J. van Beek, Ermelo, 1008.000,Van Dijk, Utrecht 1079.000,De Vroom, Harderwijk, 1100.000,Betonindu- strie, Vinkeveen 995.000,Haver land, Zwolle, 996.000,Faassen, Vucht, 975.000,Hussen, Culemborg, 981.000,Kosterman, Amsterdam, 1360.000,Hoogakker, Appingendam, 991.000,Hoogevest, Amersfoort, 1015.000,Strijland, Uithoorn, 972.000,Beton- en aann. bedr. Zwolle, 979.000,Dubbers, Malden, 1079.000,De Vijzel, Amersfoort, 1030.000,—. Hubers, De Bilt, 1020.000,—. KERKSTRAAT 3 S0EST-TEL2030 Betaling in overleg. JAARVERGADERING GROENE KRUIS

Soester Courant | 1958 | | pagina 5