Huldiging Wethouder W. G. van Zadelhoff IN DE HOEK. DINSDAG GEEN COURANT. VRIJDAG 23 MEI 1958. 36e JAARGANG No. 38. OESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Niet het feit dat honderden Soestena- ren, waarvan men kan verwachten dat zij de volgende week op de K.V.P. zul len stemmen, dinsdagavond naar het St. Josefgebouw kwamen om het echt paar W. G. van Zadelhoff geluk te wen sen met het 1272 jarig ambtsjubileum van de wethouder van openbare wer ken was het belangrijkste op deze kille zomeravond, maar de aanwezigheid van velen die andere richtingen zijn toege daan, maar die er toch prijs op stelden te zeggen hoezeer zij het werk van de heer Van Zadelhoff waardeerden. De bijeenkomst was belegd door de af deling Soest van de K.V.P., vijf dagen na de officiële datum, want op 15 mei was de heer Van Zadelhoff 1272 jaar wethouder in onze gemeente. De voorzitter van de afdeling, de heer H. J. van Hal, verwelkomde omstreeks zeven uur de familie Van Zadelhoff na dat hij de vele genodigden bij hun aan komst de hand gedrukt had. Onder hen bevonden zich de burge meester, mr S. P. Baron Bentinck de gemeentesecretaris, de heer J. J. J. M. Festen; de wethouders K. de Haan en J. v. d. Arend, de raadsleden mevr. Polet- Musler, mevr. Landweer-de Visser en de heren Van Wely, Oranje, Van Andel, Brouwer, Klarenbeek, Hilhorst, Butse- laar, Versteijne, Zoetelief en Grift, het hoofd van de B.B., de heer J. van Leeuwen de korpschef van de politie, de heer C. van Es de directeur van gemeentewerken, de heer J. Th. van Noesel en de adjunctdirecteur, de heer Fros een groot deel van het personeel van gemeentewerken, pastoor mgr Vis ser, pastoor Lommerse, kapelaan Kuy- pers, de directeur van het gasbedrijf, de heer Bredeveld de commandant van de brandweer, de heer W. Groartde art sen Stroband en Van Beurden, de af delingshoofden van het gemeentehuis, de heren P. C. Groot, Th. M. Peet, C. Engelbarts, J. Dobben en de gemeente ontvanger, de heer Th. J. Regterde heer J. A. Luijf van Soesterberg, nota ris Van Veeren, inspecteur Scholtmeijer en de besturen van de R.K. kiesvereni ging, R.K. Middenstand en K.A.B. Bij het betredën van de zaal werden mevr. Van Zadelhoff bloemen aange boden, waarna de heer H. J. van Hal namens het bestuur van de afdeling Soest van de K.V.P. sprak. Hij dankte de aanwezigen voor de bereidwillig heid waarmee zij gehoor hadden gegeven aan de oproep aandacht te willen schen ken aan dit jubileum en een bijzonder woord van welkom richtte hij tot mevr. Rupert, die na een leven aan de zijde van wijlen haar echtgenoot, die zovele jaren het lichamelijk welzijn van dui zenden Soestenaren behartigde, nu de huldiging van haar schoonzoon mocht bijwonen, die op geheel andere wijze gedurende I2V2 jaar het algemeen wel zijn gediend had. De heer Van Hal ging in gedachten ve le jaren terug toen hij de kennismaking van de heer Van Zadelhoff met Soest in herinnering bracht. Hij kwam uit Arnhem om hier als introducé van mej. Rupert te tennissen en al gauw schonk hij hier zijn hart aan de vrouw van zijn keuze. Later zou hij dat hart nog eens wegschenken aan de Soester gemeen schap. In de laatste oorlog was de heer Van Zadelhoff hoofd van de luchtbescher ming en helaas moest hij in actie komen bij bombardementen van Soesterberg, Lange Brinkweg, Talmalaan en Konin- ginnelaan. In de hongerwinter nam hij het initiatief tot de oprichting van de Hokam, het lichaam dat zich het lot van de hongerende kinderen aantrok en tegen het aanbreken van de bevrijding maakte hij zich als vertrouwensman verdienstelijk. Als lid van de nood-gemeenteraad kreeg de heer Van Zadelhoff de smaak van de politiek al gauw te pakken en op 15 november 1945 werd hij tot wet houder benoemd. De K.V.P. is er trots op, dat, mede door het werk van haar wethouder, in Soest zoveel tot stand gekomen is. In goede samenwerking en een sfeer van ver trouwen is door het college en de raad heel veel in het belang van het alge meen gedaan en ook de K.V.P. heeft dit algemeen belang steeds voorgestaan. Vaak was er kritiek omdat men de ach tergronden van bepaalde handelingen en besluiten niet kende, maar de K.V.P.- afdeling Soest heeft steeds het volste vertrouwen gehad in de wethouder, die uit haar groepering voortgekomen was, in de raadsfractie, het dagelijks be stuur van de gemeente en de gemeente raad. De wethouder heeft steeds vol beschei denheid gewerkt, met het oog op de toe komst gericht en hoewel ieder wist, dat het de heer Van Zadelhoff niet ligt ge fêteerd te worden, toch had men zich de kans niet willen laten ontnemen op deze avond te zeggen hoezeer men zijn werk gewaardeerd heeft en nog waar deert. De heer Van Hal sprak de wens uit, naren af te werken en alle wensen in vervulling te doen gaan. De gemeente moet echter verder kijken dan de indi viduele verlangens op korte termijn en trachten de verlangens op lange termijn in vervulling te doen gaan. Hieraan heeft wethouder Van Zadelhoff gedu rende 1272 jaar medegewerkt en het is goed dat nu eens getoond wordt dat zijn werk gewaardeerd wordt. Persoonlijk dankte de burgemeester de jubilerende wethouder voor de prettige en loyale wijze waarop hij aangename samenwerking steeds mogelijk maakte en voor het begrip dat hij steeds getoond heeft. De familie Van Zadelhoff ontving even eens dank, want het is niet altijd ge- De heer A. P. Hilhorst wenst de heer Van Zadelhoff geluk namens de katholieke raadsfractie. Foto „Astra", Soest. dat wethouder Van Zadelhoff nog lang onder Gods zegen voor de Soester ge meenschap zou mogen werken en bood een documententas aan met de verze kering dat deze minstens 1272 jaar zou moeten meegaan. Een jongenskoor, onder leiding van de heer G. v. d. Schepop, zong een drie tal oud-nederlandsche liederen als zang- hulde aan de jubilaris: De burgemeester toonde zich zeer er kentelijk voor de gastvrijheid van de K.V.P. en de gelegenheid die hem ge boden was het woord te voeren. Bij een jubileum van iemand, die een bestuurs functie op zich nam, vraagt men zich wel eens af wat de drijfveer is geweest om dit te doen. Wanneer men dit bij de heer Van Za delhoff doet, dan blijkt al gauw, dat hij nu eenmaal tot de kleine groep be hoort op wie men steeds een beroep doet. Zij wordt gevormd door hen, die zich verantwoordelijk voelen voor de maatschappij waarin wij leven en zij willen zich niet afzijdig houden als het er om gaat mede leiding te geven. Een grote belangstelling voor het maat schappelijke leven en liefde voor de de mocratie zijn de drijfveren geweest en elke baatzucht is de heer Van Zadelhoff vreemd. Ook de schone schijn van de functie heeft hem niet aangelokt, want hij kent te goed de bedriegelijke waarde hier van. De jubilerende wethouder heeft het belang van het democratisch staatsbe stel gezien en hij heeft begrepen dat slechts een onbaatzuchtig beschikbaar stellen voor een bestuursfunctie van belang is voor de gemeenschap. Hij heeft geweten en ervaren dat het heus geen sinecure is en niet altijd prettig, want men zit in een glazen huis en er is veel kritiek. De dankbaarheid voor al het werk dat achter de schermen verricht wordt is gering, want het publiek ziet slechts de buitenkant. Het grootste ge vaar voor de democratie komt niet van buitenaf maar van binnenuit en dat gevaar is het grootst als er geen mannen als wethouder Van Zadelhoff meer te vinden zijn, die ondanks kritiek en ondanks de vele minder prettige zijden van de bestuursfunctie, zich on baatzuchtig beschikbaar stellen. Dan komen de anderen, die het wel uit baatzucht doen of om de schone schijn en die de glamour van het ambt boven alles stellen. Misschien is het maar goed, dat de heer Van Zadelhoff bij het aanvaarden van het wethouderschap niet precies geweten heeft welke moeilijkheden hij allemaal zou overwinnen, want dan kon hij zich nog wel eens bedacht hebben. Ve len zijn n.1. van mening, dat het ge meentebestuur de plicht heeft de geza menlijke verlanglijst van alle gemeente makkelijk een echtgenoot en vader te hebben, die voor .n deel van de ge meenschap is. De heer A. Hilhorst sprak namens het katholieke deel van de bevolking, waarvan het merendeel de politieke aktiviteit beperkt tot het rood maken van de witte stip bij de Verkiezingen. Er wordt wel eens geklaagd over gebrek aan belangstelling in de politiek, maar het is allemaal zo ingewikkeld geworden, dat dit begrijpelijk is. Vroeger konden de problemen van paardetram, straat lantaarns en naamgeving van straten door iedereen opgelost worden, maar nu zijn er voor specialisten nog grote puz zels. Vroeger kon een wethouder het letterlijk op zijn sloffen af en een andere (Peter v. d. Breemer. Red.) kon nog eens op spectaculaire wijze in het water springen. De gemeente is echter een ge meenschap die groeit en verandert en daarvoor zijn bekwame mensen nodig, want deze groei en verandering moet in goede banen geleid worden. In deze dynamische tijd heeft wethouder Van Zadelhoff zijn werkkracht in dienst gesteld van de zich steeds uitbreidende gemeente en katholiek Soest is trots op het vele werk dat hij, in goede sa menwerking met anderen, voor de ge meente verrichtte. Populariteit heeft de wethouder nooit nagestreefd en al zijn zijn naaste mede werkers mensen die aan de weg moeten timmeren, zelf houdt hij zich graag bescheiden op de achtergrond. Vuilver werking, riolering en uitbreidingsplan brachten vele moeilijkheden en de nood zakelijkheid heilige huisjes af te bre ken gaf meer moeilijkheden dan het afbreken van bouwvallige huizen in de gemeente. De bestedingsbeperking kwam een spaak in het wiel steken maar wethouder Van Zadelhoff werkte door om mee te hel pen van Soest een gemeente te maken die bruist van aktiviteit. Ook de sport had de belangstelling van de wethouder en hij heeft steeds mee geholpen een oplossing te vinden voor de sportproblemen. De heer Hilhorst sprak de wens uit, dat het wethouder Van Zadelhoff ge geven mag zijn nog lang zijn krachten te wijden aan de gemeenschap, zijn ge zin en zijn verantwoordelijk beroep. Katholiek Soest zal hem hiervoor dank baar zijn. Pastoor mgr Visser was van mening weinig recht van spreken te hebben in deze bijeenkomst omdat hij slechts kort in Soest woont. Daarbij komt dat velen van mening zijn, dat geestelijken zich niet met politiek moeten bemoeien, maar als burger van de nederlandse staat heeft ook een pastoor zijn rech ten in het politieke leven. Een wethouder staat aan veel kritiek bloot, maar overal wordt steeds met de grootste lof gesproken over de energie, de bekwaamheid en de overgave waar mee wethouder Van Zadelhoff zich aan zijn werk geeft. Deze lof geldt niet al leen de wethouder maar ook de mens. Dit is een felicitatie waard. Deze geluk wens geldt echter niet alleen de jubi laris en zijn familie, maar ook de af deling Soest van de K.V.P., de gemeente raad en de gehele gemeente, waaraan de heer Van Zadelhoff zijn krachten wijdt. De heer C. van Andel sprak namens de C.H.U. als deel van de prot. chr. raads fractie. Een 1272-jarig jubileum zegt gewoonlijk niet zoveel omdat het om een betrekkelijk korte tijd gaat, maar hier geldt het de vervulling van een ambt waarvoor de man die het ver vult 3 maal gekozen is. Dat zegt wel iets. Teleurstelling en voldoening hebben el kaar in deze 127a jaar afgewisseld, maar wethouder Van Zadelhoff heeft zich niet alleen wethouder getoond. Ook volhouder en achter hem stond zijn vrouw. Met voldoening mag hij te rugzien op dé jaren waarin hij de Soes ter gemeenschap gediend heeft. De laat ste jaren zijn het moeilijkst geweest, want toen kwam de bestedingsbeper king de strijd tegen volksvijand num mer één verzwaren. De heer Van Andel sprak de hoop uit, dat wethouder Van Zadelhoff de kans geboden zal worden als overwinnaar uit deze strijd te voor schijn te komen. Soest is de jubilerende wethouder er kentelijk voor datgene wat hij op ver schillend terrein tot stand bracht en als iets niet ging zoals gewenst was, dan was het niet billijk dat kritiek de wet houder trof, want dan waren het de om standigheden die remmend werkten. Het was dan ook vaak de kritiek van de beste stuurlui die aan wal staan. De heer van Andel sprak de wens uit, dat de wethouder onverstoorbaar zou voortgaan om onder Gods zegen te wer ken in het belang van de gemeente. De voorzitter van de P. v. d. A. afde ling Soest, de heer Hermsen, woont pas kort in Soest en toen hij zich ori- enteerde omtrent de politieke verhou dingen in deze gemeente trof hij steeds waardering voor het werk van de wet houder, die er kennelijk steeds van door drongen is dat niet datgene wat scheidt van belang is maar dat wat bindt, om dat slechts daarmee positieve resulta ten behaald worden. Ook de P. :v. d. A. zal de wethouder zeer erkentelijk zijn als hij op deze wijze zal voortgaan ten bate van de gemeenschap te werken. Dr. Oranje van de V.V.D. noemde de lof, die men wethouder Van Zadelhoff toe gezwaaid had, ten volle verdiend. Ook de V.V.D. in Soest heeft de ervaring opgedaan dat de wethouder slechts het algemeen belang wenst te dienen en zijn werk doet met inachtneming van de belangen en wensen van alle groe peringen. Het is dan ook de oprechte wens van de V.V.D. wethouder Van Za delhoff in de nieuwe zittingsperiode van de raad opnieuw in het college van B. en W. in functie te zien. De heer A. P. Hilhorst heeft de heer Van Zadelhoff meegemaakt vanaf de eerste dag waarop hij deel van de ge meenteraad uitmaakte. Al spoedig bleek dat hij begrip had voor allen en alles, zodat speciale groepsbelangen hem vreemd waren. Als er agrariërs waren, die meenden dat zij als oude Soesters een streepje voor hadden, dan bleek al gauw dat hun belangen even zwaar wogen als de belangen van andere groe peringen. Toen ze zich met deze gedach te verzoend hadden legden zij hun be langen graag in handen van de wet houder, het college en de gemeente raad met de wetenschap dat ze in goe de handen waren. De verhouding in de katholieke fractie is uitstekend en dank zij de openhar tigheid van de wethouder is er steeds klaarheid* als de zaken in de gemeente raad ter tafel komen. De K.V.P. hoopt dat zij wethouder Van Zadelhoff nog lang als sierraad van de fraktie en van de gemeenteraad zal mo gen behouden. Architect Bunders dankte namens de schoonheidscommissie voor de samen werking met de wethouder waarop deze commissie altijd kan rekenen. De heer P. de Bos bood namens direc teur en personeel van gemeentewer ken een aantal gramofoonplaten aan. In de loop der jaren heeft wethouder Van Zadelhoff alle problemen van ge- Gelukkig heb ik nog een paar dagen, waaronder een extra zondag, om er mijn gedachten over te laten gaan welke partij ik deze keer bij de ge meenteraadverkiezing nu eens geluk kig zal maken met m'n stem. Ik ben altijd al een twijfelaar geweest als het op stemmen aan komt, maar deze keer is het erger dan gewoonlijk. Moet ik nu een beetje naar rechts of een beetje naar links Ik stem namelijk nooit op een of andere partij omdat ik die partij zo lief heb of omdat ze me zoveel beloven. Ik wil, wat het besteden van mijn ei gen stem betreft, het stemgeheim wel even opheffen. Ik stem namelijk altijd tegen iets waar ik bang voor ben. Krijgt rechts te veel stemmen naar m'n zin, dan kunt u mij prompt bij de vol gende stemming links vinden en loopt links te hard dan zwenk ik weer naar rechts. Blijft het zaakje in evenwicht, dan speel ik smorgens eerst kruis of munt. Dat is natuurlijk volgens een heleboel democraten een methode van lik me vestje, maar u moet er toch eens over denken. Ik ben er namelijk voor dat niemand de baas wordt. Wanneer ik naar de radio luister en de kranten lees, waarin de mannen vertellen hoe ze het allemaal zullen doen en wat ze zul len doen, wordt het mij angstig bij de gedachte dat een van de partijen het voor het zeggen krijgt op een kwade dag. Voor a.s. woensdag weet ik dus nog niet op welke kant van de balans ik zal gaan zitten. M'n twijfel is zo groot, dat ik het liefst zou gaan vissen, doch eerstens mag dat nog niet op 28 mei en verder heeft mijn vader mij steeds ingepompt, dat een stem laten verlopen een misdaad tegen de democratie is, en ik dus toch m'n stem ga uitbrengen. Laten we hopen, dat mijn stem en ook die van U, zó terecht komt, dat onze gemeente er iets aan heeft. H. OEKMAN. Als gevolg van Pinksteren ont breekt ons de tijd het volgend nummer van ons blad gereed te maken. „De Soester Courant" ver schijnt daardoor a.s. dinsdag niet. meentewerken leren kennen en dit maakte een prettige verstandhouding mogelijk. Graag schonk het personeel van gemeentewerken nu iets waardoor de heer Van Zadelhoff even los zou kunnen komen van deze dienst waar mee hij zoveel te maken heeft. Drs Dijkstra dankte wethouder Van Za delhoff namens de A.R.-partij voor de bekwaamheid, de kracht en het gezag waarmee hij 1272 jaar lang het wet houderschap bekleed had. De heer Dijkstra hoopte dat God het werk van de jubilerende wethouder zou blijven zegenen. De heer Van Zadelhoff dankte alle sprekers voor het vele goede dat zij van hem gezegd hadden en dat hem toegewenst was. Aanvankelijk had hij er niet zoveel voor gevoeld het middelpunt van een dergelijk huldebetoon te zijn, maar de spontane wijze waarop men dit georga niseerd had, deed hem beseffen, dat hij zich hieraan niet mocht onttrekken. In de eerste plaats was men echter dank aan God verschuldigd, die het mo gelijk gemaakt had dat dit werk ver richt was. Er zijn veel teleurstellingen geweest maar ook veel goede kanten en gun stige resultaten. Dit was echter geen persoonlijke verdienste maar het ge volg van de goede samenwerking, 't Welzijn van Soest is hiermee gediend. De wethouder bracht dank aan allen, die deze goede samenwerking mogelijk maakten. Dank voor de prettige verhou ding in college en raad, dank aan allen die spraken en de jongens van het koor van de heer v. d. Schepop die zongen. Tenslotte sprak de wethouder de wens uit, dat het vertrouwen, dat men in hem gesteld had, behouden zou blijven. Hierna kwamen de zeer velen binnen, die het echtpaar Van Zadelhoff ge luk wensten. Onder hen waren bestu ren van vele verenigingen.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1