S.E.C. wint eerste promotiewedstrijd IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 3 JUNI 1958. 36e JAARGANG No. 40. SOESTER OURANT Yernchqnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 RODA KANSLOOS MET 4-0 GEKLOPT De supporters van S.E.C., die met ang stige harten naar Bovenkerk gegaan zijn, kwamen met opgewekte gezich ten terug in Soest, want alle verhalen, die over Roda verteld waren, hadden de S.E.C.-spelers niet zodanig geïmpo neerd, dat ze zich lieten overbluffen. Leo van Breukelen op de rechtsbuiten plaats trok zich niets aan van de grote reputatie, die de linksback al in 'Soest had voor S.E.C. het Roda-veld betrad en menigmaal snelde hij hem voorbij. Jan Veldhuizen trok er zich evenmin iets van aan, dat het niet meespelen van Van Kooij, die geschorst is wegens deel name aan wild voetbal, een verzwak king voor S.E.C. moest betekenen, want hij speelde zo overtuigend, dat er van een verzwakking geen sprake was en hij maakte het tweede doelpunt. Achter hen waren vooral Brouwer en Van Klooster uitstekend op dreef, maar het hele elftal deed het goed, hetgeen blijkt uit de flinke overwinning, die be slist niet geflatteerd was. S.E.C. trapte af tegen de wind in en de linksbinnen van Roda, Jossel, was de eerste, die een schot loste, waarmee hij Adams echter niet bang kon maken. Ruttenberg gaf Veldhuizen voor het doel van Roda een kans, maar keeper Turkenburg raakte evenmin in de war en met 'n verre uittrap kwam de bal he lemaal op de rechter vleugel bij J. van Gerwen, die naast schoot. Aan beide zijden werd vrij lang maar wat heen en weer getrapt als om de zaak te verkennen en de zenuwen er aan te wennen dat ze kalm moesten zijn. Van een S.E.C.-overwicht was geen sprake, maar ook Roda zag geen kans een stempel op de wedstrijd te zetten, die veel weg had van een vriendschap pelijke ontmoeting. Soms drong S.E.C. ver op, maar wat later dacht Roda dat te kunnen doen en dan was er even een licht overwicht van gastheren of gasten. Lang duurde zoiets nooit en werkelijk gevaarlijke momenten waren schaars. Schoten van de middenvoor Bosman en De Bruin bezorgden de doelverde- digers maar weinig werk omdat ze niet gevaarlijk waren en ook wat de andere spelers aan scoringspogingen op brachten was weinig verontrustend. Snelle uitvallen van Veldhuizen en Van Breukelen brachten de hooggeroem de Roda-achterspelers wel eens in pa niek, maar dan was er altijd nog de cornerbal als laatste uitkomst. Aan de andere kant werd nog al eens op keeper Adams teruggespeeld als het wat al te gevaarlijk was en zo sukkelde de wedstrijd een half uur door zonder dat er veel spannends te beleven viel. Wel deden beide ploegen hun uiterste best en werd er redelijk gespeeld, maar het laatste duwtje dat de doelpunten maakt, ontbrak. Tweemaal zag het er na dat half uur naar uit, dat Roda de leiding zou ne men, maar aanvoerder Ten Hove redde de eerste maal op het nippertje door van Gerwen het inschieten te beletten en Van Klooster pikte midvoor Bos man op het laatste moment de bal van de schoen. Keeper Turkenburg had een kwartier voor rust bijna niets te doen, maar dat bleek de stilte voor de storm te zijn, want wat later brak die los. S.E.C. kwam wat meer in de aanval te gen de pittige wind in en een minuut of vijf voor rust had dit succes. Leo van Breukelen werkte zich snel langs de linksback, Van Duinhoven, zette rustig voor en even rustig schoot Wout de Bruin de bal vlak langs de paal, zodat keeper Turkenburg geen schijn van kans kreeg. Weer kwam Van Breukelen terug en hij dwong de linksback de bal corner te werken. Die leverde niets op, maar de kort daar op volgende ingooi wel. Van Breukelen loste een hard schot, de bal kwam tegen de paal, waarna de keeper hem op het nippertje kon grij pen. De uittrap was niet ver genoeg en weer kreeg Van Breukelen de bal. Hij zette voor, Veldhuizen kwam naar binnen en maakte kort voor rust het tweede doelpunt. Wie gedacht had dat Roda na rust pas los zou komen vergiste zich, want S.E.C. deelde in de tweede helft nog meer de lakens uit dan voor de rust en dat het maar bij 0-4 gebleven is mag geluk voor het Roda-elftal heten. Schaars en weinig gevaarlijk waren de aanvallen op het doel van Adams. Aan de andere kant werd er lustig op los geschoten en Huijink en Brouwer drongen de voorhoede op het doel van Turkenburg af omdat ze het rustig aan Adams, Je- kel en Van Klooster konden overlaten. Een schitterend schot van midvoor Bos man werd door Adams keurig gestopt, maar verder lieten de gastheren wei nig mooie schoten zien. Dat ging aan de andere kant beter, want Ruttenberg loste een schot, De Bruin veranderde de richting en het was 0-3. Er was toen 25 minuten in de tweede helft gespeeld en Roda kon alle hoop wel laten varen. De gastheren bleven echter merkwaardig rustig spelen en toonden zich helemaal niet geërgerd om dat ze in S.E.C. de stérkere ontmoet hadden. S.E.C. ging rustig door en de voorhoede loste verschillende harde schoten. Een daarvan kwam van Huijink uit een vrije schop en slechts een machtige sprong van Turkenburg kon redden. Met een vliegend schot van Nijholt had hij min der moeite, want de bal kwam nu recht op hem af. Vijf minuten voor het eind ging Huij ink ver naar voren, hij plaatste de bal naar Ruttenberg, die niet aarzelde en met een hard schot het vierde en laat ste doelpunt maakte. Roda zag in de resterende minuten geen kans de eer te redden en dat hadden de sportieve gastheren toch eigenlijk wel verdiend, want zonder een spoor van wrok accepteerden ze de vrij zware nederlaag. HEIDi AND. Bij ee^ «brand in de omgeving van het Soester ^Woonwagenkamp is 20 m2 heide en dennfen verloren gegaan. De brand weer rukte uit doch behoefde slechts met 1 straal het vuur te blussen. BIJZONDERE WEEKEND-WIJDINGS- AVOND. Zaterdag droeg de weekend-wijdings- avond, die elke zomer aan de vooravond van iedere zondag gehouden wordt, een bijzonder karakter door de mede werking welke werd verleend door de 20 bazuinblazers van het Posaunenchor uit Solingen-Wald. Na opening door de heer G. den Broe der werd muziek van Weber, Bach en Pretorius uitgevoerd, waarbij de ver bindende tekst gesproken werd, die de bijzondere dagen van het kerkelijk jaar - van nieuwjaar tot kerstmis - betreffen. Er werd gedeclameerd door mevr. Maria Maatman. Deze weekend- wijdingsavond werd door 450 mensen bijgewoond. JAARVERGADERING RODE KRUIS. De afdeling Soest-Soesterberg van het Rode Kruis heeft in restaurant „Zon- neheuvel" de jaarvergadering gehou den onder voorzitterschap van de bur gemeester, mr S. P. Baron Bentinck. Er was een geringe opkomst, zoals ge woonlijk, maar de voorzitter achtte dit niet teleurstellend wanneer het bete kent dat de leden vertrouwen stellen in het bestuur. Daarnaast moet er ech ter gewerkt worden, zoals deze week bij de jaarlijkse geldinzameling, waar voor de vereniging de hulp van de leden nodig heeft. De voorzitter sprak de wens uit, dat deze inzameling ook dit jaar een succes zal worden. De secretaris-penningmeester, de heer H. de Graaf, las de notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag. Er is een kleine stijging van het leden aantal. In 1956 waren er 1690 en in 1957 1759. Dit is vooral te danken aan de aktiviteit van het colonnelid C. v. d. Pijpenkamp te Soesterberg. In de laatste zes jaar zijn er gemiddeld 100 leden per jaar bijgekomen. De jaarlijkse inzameling is, dank zij mevr. De Vries en de heren Raven en Buitelaar, een succes geworden. De 4000,werd overschreden, hetgeen een vooruitgang van 20 betekent. De secretaris-penningmeester bracht hiervoor dank aan de wijkhoofden en de vele collectrices die medewerking ver leenden en hij sprak de hoop uit, dat nog jarenlang op deze medewerking gerekend zal kunnen worden. Ook het personeel van de Nederlandsche Midden- standsbank werd dank gebracht. Zij be lastte zich met het tellen van het geld. De afdeling heeft, onder leiding van de heren Raven, Oranje en Buitelaar, meegewerkt aan de zegelverkoop ten bate van het Rode Kruis. Het leverde de afdeling een netto bedrag van 550,— op. In het afgelopen jaar zijn 9 Soester chronische patiënten een week met va kantie geweest. Zij hebben op de Ka steel van Staverden te water door ons land gereisd. In 5 jaar zijn er nu to taal 43 chronische patiënten geweest. Voor de welfare-werk zou de leidster, mevr. v. Zanten, ei;»?nlijk een mede werkster nodig heb oen, maar het is nog niet gelukt deze te vinden. De bloedtransfusiedienst, die geheel voor het sanatorium Zonnegloren werkt, heeft voldoende donores. Aan 8 van hen werd in 1957 de Landsteiner penning uitge reikt. Het lectuurhuisje heeft ook in 1957 een goede opbrengst gehad. De secretaris dankte de gevers en de bode van het gemeentehuis, die voor de verzending zorgt. In het afgelopen jaar werd ca. 20 liter moedermelk ingezameld. Vooral in de kraamafdeling „Mariënburg" wordt veel ingezameld. In 1957 zijn er weer verschillende cur sussen gehouden voor leden van de colonne en aspirant-leden. Deze colon ne bestond op 31 december 1957 uit een commandant, een leidster, 16 hel pers, 18 helpsters en 11 leerlingen. Mevrouw Touwen, die steeds een grote steun in de colonne geweest is, heeft, wegens het bereiken van de voorge schreven maximum leeftijd, ontslag moeten nemen. Tot slot van zijn beschouwing over 1957 sprak de heer De Graaf de wens uit, dat de afdeling nog eens zal mo gen beschikken over een eigen Rode- Kruis-huis met magazijn. Thans wor den de cursussen nog steeds in „Zon negloren" gehouden, waarvoor de di rectie dank gebracht werd. Ook financieel maakt- de vereniging het goed. Een groot deel van de kleding van helpsters en broers kon dan ook vernieuwd worden. Het ontvangen con tributiebedrag steeg met 10 °/o en de jaarlijkse inzameling ging met 20 °/o omhoog. Bijzondere belangstelling heeft Soest nog steeds voor het fonds chro nische patiënten. Aan contributies is 2934,- ontvangen en de geldinzame ling bracht 4031,- op. Voor de chro nische patiënten werd 1816,- ge schonken. Het saldo per 31 december 1957 bedraagt bijna 1400.-. Schriftelijk werd door de heren Gij- zen, Bergman en Kaspers, die leden van de kascommissie waren, meege deeld, dat het financieel beheer niets te wensen overliet. In de nieuwe kas commissie werden benoemd mevrouw Charldorp en de heren Bergman en Gij zen. De aftredende bestuursleden, mr S. P. baron Bentinck, H. de Graaf, A. J. W. Hagedoorn, C. L. Oranje, J. Douma en H. van Harten werden bij akklamatie herkozen. Aan de volgende donores, die vijfmaal bloed gaven ten behoeve van de bloed transfusiedienst, werd door de voorzit ter de bronzen Landsteiner penning uit gereikt J. v. Bokhorst, F. A. Zein- stra, C. J. v. d. Donk, A. Marcus, J. E. Roeijmans, G. M. Kooij, P. Dorst, mevr. H. v. Charldorp-Huisman en D. Kuiper. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. VAL. Het 7-jarig meisje D. N. zat, rijdende op de Bosstraat, bij een ander meisje op de bagagedrager. Zij viel door on bekende oorzaak van de fiets en kreeg een hersenschudding. Zij werd naar het ouderlijk huis gebracht. S.E.C.-JEUGD WINT. In het jeugdtournooi, dat georganiseerd werd door Amerfoortse Boys, hebben de S.E.C.-jongens in de finale de gastheren met 4-1 verslagen. Zij wonnen hiermee de Koning Voetbal-trofee en een beker. De aanvoerders kregen tevens een her inneringsmedaille. SPOORBOOM VERNIELD. Een meisje van 8 jaar, J. W. v. A., kwam van de Talmalaan in de rich ting van de spoorwegovergang met de halve spoorbomen. Terwijl ze door het hellen van de weg vrij snel op de spoor baan afreed, keek ze om, zodat ze niet kon zien dat de spoorbomen gesloten waren. Met een klap kwam het stuur van haar fiets tegen een boom aan, die afbrak en op de rails terecht kwam. De trein, die net uit Soestdijk vertrok, moest er voor stoppen en kreeg 4 mi nuten vertraging. Het meisje mankeerde niets. JAARVERGADERING BOERENLEENBANK. Onder voorzitterschap van de heer J. J. Koelman is de 52e jaarvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank in hotel „De Gouden Ploeg" gehouden. De voorzitter sprak met voldoening over het afgelopen jaar, dat gunstig voor de bank was, ondanks de bestedingsbeper king, die een tendens veroorzaakte tot vermindering van het spaaroverschot en versnelling van de voorschot- en kredietverlening. Toch is de bank in 1957 belangrijk voor uitgegaan, hoewel voor de nationale woningbouwlening IV2 ton opgenomen werd. Het zal echter nodig blijken aan dacht te blijven schenken aan de al gemene financiële ontwikkeling, opdat eventuele maatregelen genomen kunnen worden, die het mogelijk maken ook in de toekomst voor het landbebouwende deel van de bevolking een financiële steun te zijn. De notulen werden gelezen door de secretaris, de heer C. v. d. Bremer. De rekening over 1957 werd, met dank aan de heer C. v. d. Bremer, goedge keurd nadat de heer J. Zoetelief namens de kascommissie verklaard had, dat al les in orde bevonden was. Er is ondanks hoge afschrijving toch nog 10728,winst gemaakt en op voor stel van de voorzitter werd dit bedrag voor de reserve bestemd. De heren P. G. Kok en P. H. Stalenhoef traden periodiek af. Zij stelden zich herkiesbaar. Bij de stemming voor een bestuurslid kreeg de heer Kok 28 van de 30 stemmen en bij de stemming voor een lid van de Raad van Toezicht kreeg de heer Stalenhoef 20 stemmen, zodat beiden herkozen werden. De v'-atie- gelden voor de leden van het iffetuur en de raad van toezicht werden vastge steld op 75,per jaar. Uit mededelingen van de voórzitter bleek dat de centrale bank, n^et een winst van 1.384.013.in omZet een miljarden-zaak geworden is. Na de rondvraag sloot de voorzüjf$r de ze 52e jaarvergadering. KORFBALTOURNOOI. Vrijdag vinden op het terrein van S.E.C. weer de jaarlijkse korfbalwed strijden plaats van de lagere scholen, u.l.o. en v.g.l.o. Er is zoveel belangstel ling, dat er tien twaalftallen afgewe zen moesten worden, maar er blijven er toch nog 76 over, die uit zullen maken op welke scholen het best ge korfbald wordt. Er wordt niet van vak, maar slechts van speelrichting veran derd om een ordelijk verloop van dit grote tournooi te bevorderen. Dit vak wisselen vindt wel plaats als het tour nooi goed op gang is en allen al een wedstrijd gespeeld hebben. Een vijftig tal onderwijzers zal deze sportdag in goede banen leiden. SLOTAVOND VAN DE GEREFORMEERDE JEUGD. De drie jeugdverenigingen van Soest houden zaterdagavond in de Wilhel- mina een slotavond. Een zelf gemaakt oratorium wordt uit gevoerd. Ds Ypma uit Amersfoort zal spreken en verder is er erg veel sa menzang met orgel en trompet. VAN DER HUCHTSCHOOL. De heer J. Gorter, hoofd der Van der Hucht ulo-school, die sedert 1929 de school trouw heeft gediend, wordt wegens gezondheidsredenen gepension- neerd. Helaas moet de heer Gorter om de zelf de redenen van een algemeen afscheid afzien, zodat dit meer intiem plaats vindt. De door hem gegeven vakken worden thans door de heer J. E. Langeland onderwezen, die met ingang van 1 september ook scheikunde zal doceren. VERGIF. In Soest-Zuid zijn konijnen vergiftigd en de eigenaar deed aangifte bij de politie. De beestjes zijn voor onderzoek opgestuurd naar Leiden. De laatste tijd hebben zich daar meer gevallen van vergiftiging voorgedaan. Toen betrof het katten en honden. OLYMPIA WINT WEER. De juniores van Olympia - 58 meisjes en jongens - hebben zaterdagmiddag in Amsterdam, onder leiding van de heer W. A. Suman, deelgenomen aan de achtste Trouw-mars, waaraan ruim 10.000 wandelaars deelnamen. Voor de derde maal wonnen de jeugdige loop sters en lopers van Olympia een eerste prijs bij deze marsen, met 90 punten Wanneer ooit terecht kan worden ge zegd, dat ieder land de regering krijgt die het verdient, is het op het ogen blik Frankrijk wel. Hoezeer ik ook voorstander ben van een ver doorgevoerde democratie, zo gek ben ik nu ook weer niet om niet te kunnen inzien, dat -diezelfde zeer ge prezen democratie in Frankrijk, vooral sedert 1945, goed bezig was het vooi immer te verknollen. Eerlijk gezegd leek het nergens meer op en ik geloof dat er maar weinig mensen zijn, hoe democraat in hart en nieren ook, die wat in Frankrijk ge beurde goed "willen praten. Ik heb wel eens gezegd liever een „bende" in vrijhe'-d dan een geordende totalitaire staat, *rin je op comman do in- en uit mag ademen. In principe houd ik dit nog vol, maar het moet dan van een andere alure zijn dan in Frankrijk de laatste jaren is vertoond. Voor wie wil inzien dat Frankrijk al jarenlang op de rand van een totaal failliet wankelde, is het niet meer dan logisch, .dat, nu de nood zo hoog steeg, een man als De Gaulle zou terugkeren. We hoeven er niet om te juichen, dat het gezag in Frankrijk nu in handen van een generaal is. Generaals hebben de gewoonte burger zaken door de zelfde bril te bekijken als waarmee zij militaire aangelegenheden bezien en dit heeft in de geschiedenis al vaak be roerd uitgepakt. Frankrijk heeft thans niet veel keus en ik heb het idee, dat Frankrijk en West- Europa een beetje dankbaar moeten zijn, dat Frankrijk in deze benarde uren terug kan vallen op een figuur als De Gaulle. Bij alle minder prettige eigenschappen, die zijn tegenstanders hem toeschrij ven, geloof ik niet, dat De Gaulle gek is en dat hij cr ziek wei van bewust is, dat het franse volk, ook het ge deelte dat nu achter hem staat, hem vlug en desnoods met geweld de laan uit zou sturen, als hij een poging zou doen dictatoriale macht te verkrijgen. Ik geloof dat de generaal te veel frans man is en dat hem de grootheid van Frankrijk te veel aan het hart ligt en Europa daarom geen angst voor de toe komst behoeft te hebben. H. OEKMAN. meer dan nummer 2. Achttien seniores, onder leiding van de heer H. Albertus, liepen tegen 80 groe pen en zij wonnen de derde prijs. Zaterdagavond werden de triomfators door de drumband opgewacht en met vliegende vaandels en slaande trom men ging het naar de Veldweg, waar ontbonden werd. Zaterdag wordt deelgenomen aan de Jansdalmars van 15 km, georganiseerd door de 's Heerenloo-stichting te Ermelo. SPREEKUUR. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is om op woensdag, 4 juni a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. In plaats daarvan zal hij spreekuur houden op donderdag, 5 juni a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur uur. ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Soest,, gelet op artikel 75 der Lager-onderwijs- wet, brengen ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente, in zijn ver gadering van 23 mei 1958, de wettelijk voorgeschreven medewerking is ver leend ten aanzien van het verzoek van het R.K. kerkbestuur te Soestdijk om verandering van de sanitaire inrichting in de Mariaschool. KANTOOR GEMEENTEONTVANGER GESLOTEN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de gemeenteontvanger op woensdag, 4 juni a.s. gesloten zal zijn. UITSLAG GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN. De voorzitter van het Centraal Stem bureau maakt, overeenkomstig artikel N 23 van de Kieswet, bekend, dat van af heden voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage is neergelegd het proces-verbaal, vermeldende de uitslag der gemeenteraadsverkiezingen, gehou den op 28 mei 1958.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1