II Miljard gevraagd S.E.C. speelt gelijk tegen Swift. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 DINSDAG 10 JUNI 195S. 36e JAARGANG No. 42. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT BOKSTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35. SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 12615» Wanneer men een matige belangstelling heeft voor het economische wel en wee van het Nederland van morgen, dan zal men ook kennis genomen hebben van de zesde industrialisatie-nota, die minister Zijlstra thans aan de Staten- Generaal heeft aangeboden. De minis ter geeft daarin een korte samenvat ting van het probleem, waarmee onze industrie in de komende 5 jaren zal kennis maken. De nota is geen vijf jarenplan, noch een plan van de arbeid. Wie er zoiets achter wil zoeken, komt bedrogen uit. Wij zien aankomen dat er weldra voor 60.000 personen per jaar meer werk aan de winkel moet zijn. Wij weten eveneens dat een toenemend aantal ge huwde vrouwen aan het arbeidsproces deelneemt en dat er een deel van de landbouwarbeiders naar huis zal worden gestuurd. De conclusie dat industriële arbeid de enige oplossing is om het groeiende arbeidsaanbod op te vangen, zal evenmin niemand verbazen. Ontstellend tijdverlies. Wanneer wij echter nog eens met de neus op de geweldige te verrichten taak worden gedrukt, dan vragen wij ons wel af waarom men eerst de eco nomische activiteit in ons land enorm liet teruglopen en duizenden wegenbou wers en andere bouwvakarbeiders in de werkloosheid stortte als men nu alle hens aan dek wil roepen om in gewel dige inspanning gebieden industrie-rijp te gaan maken en de noodzakelijke ha vens en wegen aan te leggen. Want er is van verschillende zijden bij herha ling reeds op aangedrongen dat de noordelijke provincies en Zeeland open gelegd moeten worden voor de indu strie door de aanleg van geweldige ver keersaders. Dit plan bevestigt deze ge dachte en nu zal het nog tot de be groting in september moeten duren, voordat men concrete uit te voeren ob jecten aanwijst. Dan zullen ze eerst nog goedgekeurd moeten worden en dan hebben wij weer een jaar verloren, ter wijl intussen de werkloosheidscijfers stijgen. De oorzaak van dit uitstel ligt stel lig in de financiële sector. Men moet tenslotte voor de aanleg van wegen, havens en industrieterrein over vijf jaar verspreid ten minste 15 miljoen be schikbaar hebben en 's lands financiën moeten dit kunnen verdragen. Boven dien moet men rekening houden met de monetaire (mogelijk inflatoire) gevol gen van de investering van minstens 15 miljoen door de industrie zelf voor ge bouwen. Elf miljard Genoemde uitgaven hebben alleen nog maar betrekking op het hoofdstuk in dustriespreiding. Daarnaast komen de geweldige kapitaalsbehoeften voor de uitbreiding van de industrie en de ver vanging van verouderde installaties. In totaal schat men de benodigde kapi taalsbehoefte op elf miljard en van zelfsprekend moet het leeuwendeel door de industrie zelf worden opgebracht. Over de mogelijkheid daartoe is de mi nister optimistisch, omdat in de perio de van 19521957 voor liefst 9 miljard is geïnvesteerd. Ook dit geld kwam voor het grootste deel (80 uit de onder nemingen zelf langs de weg der afschrij vingen en voorts uit ingehouden winst. Gezien het succes dat de zg. zelf-finan- ciering voor de industrie heeft gehad is men dus stellig niet van plan daar iets tegen te doen, want zij moge dan voor de aanwas van middelen voor de be drijven zeer nuttig zijn, voor de aan deelhouders betekent het inhouden van winst een lager dividend. Al worden dan met ingehouden gelden nieuwe winst mogelijkheden geschapen, de eigenaars van de ondernemingen verliezen de vrije beschikking over de hun toeko mende middelen en kunnen dus hun inkomen niet aanwenden waar zij dit wensen. De gevolgen van deze financiering voor de maatschappij zijn nog onvoldoende onderzocht om een scherp gestelde con clusie te trekken, maar het is niet onmo gelijk dat door het systeem van ingehouden winsten de bedrijf sconcen- tratie en industriële verstarring in de hand worden gewerkt. In hoeverre de totale besparing er door bevorderd of tegengewerkt wordt, is niet zonder meer te zeggen. De koersen van aan delen worden er nodeloos door ge drukt en dit is een dissonant in het spaarconcert. Als richtingwijzer voor onze economi sche politiek voldoet de nota stellig en dat is ook haar doel. Daarom is het nu nog geen tijd voor een detailkritiek op de industrialisatiepolitiek van de rege ring. Dat hierover verschil van me ning bestaat, ook in het kabinet, is wel duidelijk. Nergens wordt ook maar bij benadering voor of tegen een bepaalde gedragslijn gekozen. Het ministerie kan met deze nota alle kanten uit. Men wacht met het geven van concrete plannen tot de begroting in september. Daarom geeft men geen richtlijnen voor het toenemen der be sparingen, zoals noodzakelijk is. Even zeer vermijdt men het spreken over wijziging in de belastingstarieven, die zeer noodzakelijk zijn, wil de indu strialisatie slagen. En met goede wil valt er veel te lo ven in dit staatsstuk. Zie de beslissing van de regering om niet over te gaan tot sluiting van de randstad Holland voor de vestiging van industrieën. Even min zal men het bedrijfsleven dwingen de nijverheidstenten in het noorden of oosten op te slaan. Men beseft dat de beslissing hierover aan de ondernemers toekomt, anders kunnen zij hun verant woordelijkheid jegens aandeelhouders en consumenten niet meer dragen. Wel is het te loven dat de regering een pre mie tot 50 °/o wil toekennen aan hen, die industriegrond gaan kopen in min der bevolkte streken mits zij er ook fa brieken op bouwen. Ieder kan dus in vrijheid de mogelijkheden en tegenwer kende factoren afwegen. De remmen losser Het andere grote winstpunt betreft de herleving van de investeringsaftrek voor de fiscus. Dat men hiervan eerst het volgend jaar zal kunnen profiteren is begrijpelijk. De regering heeft het jaar 1958 financieel reeds uitgestippeld en het tevens voorbestemd als een tijdperk van remmen, ook op het terrein der in vestering. De vraag is echter of de be doelde aftrek wel een voldoende trek pleister zal zijn om de inmiddels sterk gekrompen investeringen weer op peil te brengen, omdat voor hernieuwde economische activiteit meer nodig is dan een fiscale gunst, hoe welkom deze ook zal zijn. Wij moeten industrialiseren. De nota bewijst dit met overstelpende hoeveel heid cijfermateriaal. De noodzaak zal worden beaamd door allen die op het punt staan aan het arbeidsproces deel te nemen, evenals door alle ouders met kinderen, die de productieve jaren wel dra bereiken. Onze ondernemers zijn niet minder overtuigd van de kansen die de industrie onze welvaart kan bieden. Daarom moge de omlijning van onze industriële toekomst hoop vestigen in ons aller hart. En aan onze regering de overtuiging schenken dat slechts die begroting in september a.s. voldoening zal schenken, die op grootse wijze alle fiscale en andere econmische remmen wegneemt, welke de voltooiing van het industrialisatie-voornemen kunnen ver tragen. Alleen dan mag men spreken van een gerechtvaardigd vertrouwen in onze toekomst binnen het verenigd Eu ropa. S.E.C. heeft opnieuw een punt vero verd in de opmars naar de derde klasse. Daarbij moest het tweede punt aan Swift gelaten worden, maar het 0-0- gelijke spel tegen de sterke amsterdamse ploeg is een uitstekend resultaat waar mee S.E.C. tevreden mag zijn. Swift heeft trouwens evenmin reden te klagen, want S.E.C. was toch echt wel iets beter en iets gevaarlijker dan de amsterdamse tegenstanders, die tot hun geluk in keeper Van Dijk een uitste kende doelverdediger hadden. De supporters van Swift waren uit Am sterdam gekomen met spandoeken en bellen, terwijl ze met veel aanmoedi- gingskreten hun favoriete club steun den. Dat was vooral in de eerste helft wel nodig, want S.E.C. speelde met de sterke wind en de zon mee. Direct na de aftrap gingen Nijholt en Ruttenberg op het doel van Van Dijk af. Van Breu- kelen kreeg tenslotte de bal en hij loste het eerste schot. Het ging naast. Uit de doelschop kreeg Huijink de bal, die in de knoop raakte met twee Swift- spelers en de hulp van Jekel nodig had. Opnieuw Van Breukelen naar voren, die zich echter vastliep tussen Los en v. d. Vliet, de beide backs van Swift, die de bal tot voor het doel van Adams opruimden. Ten Hove miste, maar hij herstelde zich uitstekend en gaf een pass aan Ruttenberg, die een schot van grote afstand loste. De bal ging naast. De S.E.C.-achterhoede drong nu ver op en er werden opnieuw schoten van grote afstand door Ruttenberg en Huijink gelost, maar de Swift-keeper trok zich er weinig van aan en maakte ze kalm onschadelijk. V/eer kwam S.E.C. terug met uitvallen van Van Breukelen en Veldhuizen, maar het werd voor het doel van de Amsterdammers al even min erg gevaarlijk als voor het doel van Adams, waar midvoor De Mare en rechtsbuiten Slisser het met schoten probeerden die van geringer afstand kwamen omdat de wind vrij sterk was. Een kopbal van rechtsbinnen Slisser werd gevangen, waarna S.E.C. weer aan de beurt was om het te proberen. Veldhuizen gaf De Bruin een pass, maar die kon er net niet bij, zodat kee per Van Dijk kon ingrijpen. Zijn uit trap tegen de wind in bracht de bal niet ver, maar de middenlinie zorgde voor het verder transport en de ach terhoede van S.E.C. kwam nu werke lijk wat in de knoei. Jekel bracht uitkomst, Ruttenberg gaf De Bruin een mooie kans, maar de bal kwam in handen van de keeper. Swift begon nu wat op te dringen en trachtte S.E.C. het heft uit handen te nemen. Dat lieten de gastheren echter niet toe en vooral Brouwer en Van Klooster ruimden veel en ver op, zo dat de voorhoede aa^i het werk kon blijven. Ruttenberg en De Bruin gin gen samen op de linkervleugel in de richting van het amsterdamse doel. De Bruin zag een kopbgl ji handen van de keeper terecht komen en een vlie gend schot, dat hij even later loste, mislukte ten dele. Aan de andere kant moest Van Klooster Slisser op resolute wijze de weg versperren en toen de Soester voorhoede opnieuw schietkansen kreeg lukte het weer niet. Ook een vrije schop, genomen door Brouwer en 'n kopbal van Nijholt leverde niets op. Swift drong opnieuw op en nam bezit van een groot deel van het veld. Het werd gevaarlijk voor het doel van Adams, maar met veel doorzettingsver mogen bleef de achterhoede aan het werk en gaf geen kans tot het lossen van doeltreffende schoten. Ten Hove onderbrak een van die aan vallen, ging zelf nkar voren, gaf de bal af aan Ruttenberg, kreeg hem te rug, en loste een schot. De bal ging net over. Een listige kopbal van De Bruin ging dezelfde weg en als de achterhoede van Swift erg in het nauw kwam dan werd de bal maar corner getrapt, zo dat S.E.C. meer hoekschoppen te nemen kreeg dan Swift. Uit een daarvan loste Huijink een kei hard schot. Los kopte de bal uit het doel, waarna De Bruin tegen de lat schoot. Wat later ging een vrije schop van Van Breukelen verloren omdat de bal heel hard voor het doel van Swift langs schoot en een schot van Nijholt uit een voorzet van Veldhuizen kwam niet be ter terecht. Nijholt en Van Breukelen probeerden het samen, maar het duurde te lang en Swift kon weer ingrijpen. Brouwer ging naar voren en kopte een voorzet van Veldhuizen in het zijnet en alles wat geprobeerd werd leverde geen resul taat op. Bij Swift lukte het evenmin al was Eve- leens kort voor rust gevaarlijk door gebroken. Van Klooster en Ten Hove hielden hem op het laatste moment te gen en een combinatie van Ruttenberg en Veldhuizen, die snel van plaats ver wisselden leek succes te kunnen bren gen. De bal ging echter hoog over. Schutte brak na de uittrap onverwacht door, maar Adams stopte de bal goed. Beide ploegen gingen er na de rust direct stevig op los. Het spelbeeld was echter ineens heel anders. Aan beide kanten werd veel te kort, veel te peu terig en veel te veel in de breedte gespeeld en lang werd door beide ploe gen een weinig spannend spelletje ver toond. Sporadisch werd geschoten want men was veel te druk met combineren tot in het oneindige. Wout de Bruin probeerde het wel, maar hij werd gemangeld tussen twee ver dedigers, zodat zijn schot weinig uit richtte. Ruttenberg kreeg een hele mooie kans maar hij aarzelde en liep nog even met de bal in plaats van direct te schie ten, zodat keeper Van Dijk op de juiste wijze kon ingrijpen. Het korte spel ging over en weer en er werd aan beide zij den geprobeerd met schoten een doelpunt te maken omdat men blijkbaar inzag dat samenspel tot voorbij de keeper niets kon opleveren bij de stugge wijze van verdedigen in beide achterhoedes. Even kreeg Swift een mooie kans, maar Van Klooster kopte de bal, na een oer- hard schot van middenvoor De Mare, weg. Achter hem stond Adams ook nog klaar om een doelpunt te voorkomen. Er werd van alles geprobeerd en het kleine S.E.C.-overwicht hierbij bleek uit de cornerverhouding (7-4), maar ge scoord werd er niet. Een wat mager resultaat, maar van wat groter belang toen later bleek dat Zwa luwen Vooruit en Roda ook gelijk speel den, zodat S.E.C. en Swift nu de beste kansen voor promotie hebben met beide drie punten tegen de andere twee elf tallen een punt. VIER PALEIZENTOCHT. Twee en veertig deelnemers startten za terdagmiddag, om 6 uur, bij restaurant „Zonneheuvel" voor het afleggen van de 320 km, die hen langs 4 paleizen brach ten en onder hen bevonden zich de 68- jarige Soestenaar, V. ten Haaf, al bijna een halve eeuw toerrenner, en de ze ventigjarige heer J. J. Vlootman uit Amsterdam. De heer Vlootman had eerst de afstand van Amsterdam naar Soest gefietst en toen de tocht er zondagmid dag opzat ging hij weer op de fiets naar de hoofdstad terug. De rijders van die eerste groep kwa men uit Amsterdam, Alphen aan de Rijn, Boskoop, Den Hoef, Lisse, Leid- sendam, Rotterdam, Weesperkarspel, Hilversum, Utrecht, Soest en omliggen de plaatsen. Zij reden met een gemid delde van 18 km per uur. Te 9 uur startten de renners die met een gemiddelde van 24 km per uur reden. Deze deelnemers kwamen uit Amster dam, Haarlem, Beverwijk, Heer-Hu- gowaard, Lutjebroek, St. Pancras, Bo- venkarspel, Weesp, Venhuizen, Rotter dam en Wormer. Er was een dame bij, mej. C. M. Lenior uit Amsterdam. De rit ging vanaf Soest in de richting Haarlem en via Weesp werd het tweede paleis - in Amsterdam - bezocht. Voor Haarlem werd gerust en daarna ging het naar Den Haag, waar het derde paleis midden in de nacht gepasseerd werd. Vroeg in de morgen kwamen de renners in Soestduinen aan waar bij hotel „De Soester Duinen" de grote rust gehouden werd en gelegenheid ge geven werd tot kerkbezoek. Paleis Het Loo bij Apeldoorn was het vierde en laatste van deze tocht en in de loop van de middag kwamen de rij ders in Soest terug. Voorzitter Gerrit sen van „Tempo" reikte de prijzen uit nadat hij hulde had gebracht aan het uithoudingsvermogen van de bejaarde heren Ten Haaf en Vlootman. Hij dank te de E.H.B.O., die de hele tocht mee maakte, en de politie voor de medewer king die ook dit jaar weer verleend is en hij sprak de verwachting uit, dat alle renners het volgend jaar weer pre sent zullen zijn. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Op het einde van de vorige maand stonden bij het Gewestelijk Arbeids bureau alhier nog 300 mannen als werk zoekenden ingeschreven. Hiervan waren er 110 (einde april 117) afkomstig uit Baarn, 10 (einde april 9) uit Eemnes en 180 (einde april 174) uit Soest. De werkloosheid bleef ten opzichte van de stand per eind april onveranderd. Weliswaar deden zich in enkele be- drijfsklassen flinke mutaties voor, doch een verdere verbetering van de werk gelegenheid moet in de eerstkomende maanden niet worden verwacht. Het aantal tewerkgestelden op objec ten van aanvullende werkgelegenheid steeg in mei van 4 naar 13. Een daling van de werkloosheid viel te constateren in de bouwnijverheid en bij de groep losse arbeiders. Daarentegen vond een niet onbelang rijke stijging plaats in het aanbod van metaalbewerkers en in de groepen van handels- en kantoorpersoneel. Uit de analyse van de geregistreerde ar beidsreserve ultimo mei 1958 blijkt, dat de seizoenwerkloosheid sedert de voor afgaande maand met 50 °/o is afgeno- Ieder jaar, zo tegen de vacantie, zijn in dagbladen en periodieken artikelen te lezen over de voordelen die wij zou den beleven wanneer we aan „vacantie- spreiding" zouden doen. Daarover wordt zeker al 25 jaar ge praat» Er bestaat, zoals te doen gebrui kelijk, een „studiecommissie" om ons de voor- en nadelen uit de doeken te doen (uiteraard voornamelijk de voordelen), maar in de praktijk kwam er tot nu toe, kortweg gezegd, geen fluit van tercht. Dat behoeven we niet vreemd te vinden, want, ondanks het feit dat er veel ja en amen wordt geknikt wanneer er ergens over gesproken wordt, is va- cantiespreiding niet populair. Ik neem me zelf maar bij de kop. Ik geloof wel dat ik er vóór ben, maar ik zou het toch niet prettig vinden wanneer iemand zich met mijn vacan tie ging bemoeien en zou zeggen wan neer ik met vacantie moet gaan. Ik voel natuurlijk wel, dat dit geen standpunt is waarmee het vraagstuk uit de windselen komt, maar wanneer ik zo links en rechts om mij heen hoor, geloof ik, dat we niet meer over va- cantiespreiding behoeven te spreken. Al zijn we het er wel over eens, dat een heel vroege of late vacantie ook prettig kan zijn, we hebben toch maar liever dat een ander heel vroeg of heel laat gaat. Om tot iets als een oplossing te komen, zal men de grote vecantie der scholen over 3 of 4 maanden moeten uitsmeren. De consequentie hiervan is, dat ook de bedrijven en kantoren de vacanties over die periode moeten uit smeren en ik denk dat men daarvoor niet erg enthousiast zal zijn. Nee, voorlopig zie ik nog geen schok kende veranderingen in de vacantie- regeling komen. H. OEKMAN. De wrijvingswerkloosheid en het aan bod van mindergeschikten bleven gelijk. De structuurwerkloosheid en de z.g. „overige werkloosheid" (w.o. conjunc turele invloeden) namen daarentegen toe. Evenals op het einde van april behoor den ultimo mei 62 gerepatrieerden uit Indonesië tot de geregistreerde arbeids reserve van mannen. De ontwikkeling van de vraag naar mannelijke arbeidskrachten toonde nog overduidelijk de terughoudendheid van het bedrijfsleven, ook al waren de vraagcijfers, als gevolg van het aan trekken van het seizoen in enkele be drijfstakken, hoger dan in de vooraf gaande maand. Per einde mei werden dan ook nog 166 mannelijke arbeids krachten gevraagd (einde mei 1957 282). Per einde mei van het vorig jaar was de werkloosheid van mannen aanzien lijk minder en waren in Soest 62, in Baarn 25 en in Eemnes 3 werklozen. Het aanbod van vrouwen steeg even eens, zij het dat hierbij dikwijls inci dentele oorzaken een rol spelen. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrach ten nam sedert de vorige maand toe van 62 tot 83. LUNAPARK IN SOEST. Op het terrein aan de Koninginnelaan, waarop jaarlijks, het concours hippique wordt gehouden, is thans een groot lunapark in aanbouw. Als wij goed zijn ingelicht, komen er ruim 20 attracties, waaronder rups- en golfbaan, zweef- en draaimolens, swingmill, luchtschommel,, variététheater, berenshow enz. Gedurende 4 dagen, van woensdag tot en met zaterdag, zal het lunapark ge opend zijn. Donderdagavond zullen „De Knollen- plukkers" de stemming nog verhogen, terwijl vrijdagavond ,,De Eemruiters" hun kunnen zullen tonen. ONTSNAPT. Uit de gevangenis in Utrecht ontsnap te V., die geen moeite had met een muur van 5 meter. Er werd gemeld, dat hij gesignaleerd was langs de spoorlijn Amersfoort-Soestduinen, maar waar schijnlijk is de andere melding juister. In Utrecht zou de man een dames fiets gestolen hebben en naar Soester- berg gefietst zijn. Daar was hij zo moe van de lange fietstocht, dat hij een bromfiets pikte. De Utrechtse dames fiets is in Soesterberg gevonden. Hij ontvreemde de brommer aan de Post- dwarsweg.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1