Afscheid van de raad. SOEST IN DE HOEK. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. DINSDAG 17 JUNI 1958. 36e JAARGANG No. U. SOESTER OURANT Verichgnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 12(155 M. M. VAN WELY. De heer M. M. van Wely, die zijn zetel voor de V.V.D. in de gemeenteraad beschikbaar stelde, is niet alleen de oudste van de 8 raadsleden die niet terugkeren, maar hij was 9 jaar lang de nestor van de raad. Vóór de laatste verkiezingen gaf de heer Van Wely het bestuur van de V.V.D., afdeling Soest, te kennen, dat hij zijn plaats graag beschikbaar stelde voor een jonger lid, want iemand, die dichter bij de 80 dan bij de 70 is, achtte hij niet op zijn plaats in een tijd, waar in jonge mensen met nieuwe ideeën meer voor de gemeenschap kunnen doen dan conservatieve heren op leeftijd, waaronder de heer Van Wely zichzelf schaart. Met dit conservatisme valt het echter nog wel mee als men zo'n ruim standpunt kan innemen. De heer Van Wely werd geboren in de Betuwe, bezocht de rijkskweekschool te Nijmegen, was 2 jaar onderwijzer in Velp en 19 jaar in Hilversum. Toen er een kans was op een mooie positie in Ned. Oost-Indië moest deze worden afgeslagen, want in 1918 was de heer Van Wely weduwnaar geworden en het was niet mogelijk met de twee kleine meisjes, die nu mevr. Tensen en mevr. Drost zijn, naar Indië te gaan. Nieuwe kansen deden zich voor. Aan vankelijk leek het erop, dat het waar nemend hoofd in Hilversum daar school hoofd zou worden, maar het liep an ders, want op 28 februari 1922 werd de heer Van Wely benoemd tot hoofd van de nieuwe openbare lagere school aan de Beetzlaan, die op 1 april ge opend werd. In die tijd was mr De Beaufort bur gemeester van Soest en de heren En dendijk en P. v. d. Breemer waren de wethouders en met deze heren had het nieuwe schoolhoofd nogal eens te maken, want hij moest voorlopig in Hilversum blijven wonen omdat er geen huis beschikbaar was. Wel waren er in Soest 150 huizen te koop, maar geen enkel te huur. Twee jaar heen en weer reizen bete kende veel ongerief en ook ergenis, want lieve jongens van 't Hart braken graag in en hielden van sloopwerk zaamheden aan de nieuwe school. Er moest dus toezicht komen en die kwam er toen er voor de heer Van Wely en zijn kinderen een huis bij de school gebouwd werd. Zo had hij beter toe zicht op de vernielzuchtige jeugd. Op 1 april waren 104 leerlingen van de school Kerkebuurt overgenomen. Binnen 3 jaar waren er al 259 kinde ren, zodat er een lokaal bijgebouwd werd. Ook drong de heer Van Wely aan op de stichting van een openbare ulo, omdat de kinderen die hogerop wil den naar Baarn moesten. Dat gaf nogal wat voeten in de aarde, want een chris telijke, een katholieke- en een human- taire ulo floreerden niet zo best, dus de inspecteur van het onderwijs was bang dat een openbare ulo net zo'n zorgenkind zou worden. Toch kwam de ulo er en de heer Van de Wal werd hoofd. In 1932 hertrouwde de heer Van Wely en de huidige mevr. Van Wely was lange tijd onderwijzeres aan de school van haar man. Op 1 april 1941 volgde pensionnering en het scheidende hoofd heeft bij zijn toespraak tot het nieuwe hoofd, de heer A. de Boer, niet kun nen vermoeden, dat hij hem 15 jaar later weer zou toespreken. Toen werd de heer Den Boer gepensionneerd en opgevolgd door de heer L. Overhoff. De heer Van Wely was voor de oorlog de kant der Vrijzinnig Democraten toe gedaan zonder dit te laten blijken, want hij achtte het onjuist als hoofd van een openbare school aan politiek te doen. Op zijn school was plaats voor kin deren van iedere gezindte en meer dan de politiek interesseerde hem het wel en wee van deze kinderen. Van 1906-1922 was hij bestuurslid in Hilversum van het Centrale Genootschap voor kinderherstellingsoorden en vakan tiekolonies en later had de afdeling Soest zijn belangstelling. Daarnaast werd hij bijna 25 jaar geleden ge machtigde van de amsterdamse inrich ting, die kinderen van 3 tot 21 jaar in goede gezinnen onderbrengt. Dit bracht het toezicht mee op deze kin deren in 't Gooi en de streek langs de Eem. Er was dus wel wat anders te doen dan de politiek. Na de oorlog werd de V.V.D. opge richt* en mevr. v. d. Swan nam zitting in de raad. De winst van 100 °/o in 1949 bracht de heer Van Wely naast haar. Mevr. v. d. Swan vertrok en dr Oranje nam haar plaats in. De heer Van Wely heeft als oud-schoolhoofd steeds bijzondere belangstelling voor de onderwijszaken gehad en al spoedig was hij dan ook lid van de commissie van onderwijs. In deze commissie en die van financiën heeft hij bijna negen jaar zitting gehad. En steeds met genoegen al waren er natuurlijk ook wel eens haken en ogen. Zo bij de intrede in de raad, toen mevr. v. d. Swan en de heer Van Wely voor de V.V.D. en mevr. Landweer-De Visser en de heer Schaddelee voor de C.H.U. een uurtje later ontboden werden en te horen kregen dat de grote frakties de wet houderszetels vastgesteld hadden. Dit nooodzaakte de heer Van Wely met een protest te starten. Dat de heer Van Wely zijn taak voor het grootste gedeelte op het terrein van het onderwijs zag is ook gebleken uit het vele stof, dat opwaaide bij de benoeming van de heer Van Tuyll tot onderwijzer aan de Beetzlaanschool en wat later bij de niet-benoeming tot hoofd van deze school, ondanks de sterke aandrang van vele ouders der schoolkinderen. Veel van dit stof deed de heer Van Wely waaien omdat hij meende, dat het belang van de school en daarmee het belang van Soest met de benoeming van de heer Van Tuyll zeer gediend was. Het werken voor de gemeente is altijd bijzonder prettig geweest, omdat er van het college, van de mede-raadsleden en de ambtenaren van de gemeente steeds medewerking ontvangen is. De heer Van Wely heeft van nabij de toe standen gekend waardoor ons gemeen tebestuur voor de oorlog een minder goede naam had, maar na de oorlog is hiervan niets overgebleven en dit maakte het tot een genoegen deel uit te maken van de gemeenteraad. Voor de heer Van Wely zal over en kele weken het afscheid van de raad een feit zijn. Hij vindt het prettig dit te kunnen doen als een vitaal raads lid, dat niet aan het eind van zijn krachten is, maar de tijd gekomen acht anderen het woord te laten. Dit bete kent niet, dat er gerust zal worden, want er is nog zoveel te doen. Niet al leen het werk in de tuin, dat dagelijks aandacht vraagt, maar ook het werk voor het misdeelde kind, dat aandacht nodig heeft. En dan niet te vergeten de aandacht, die de beide zoons van 13 en 16 kunnen eisen van een vader, die zijn leven lang tussen kinderen geleefd heeft en hen leiding gaf. De politiek zal de belangstelling hou den van de heer Van Wely, die als V.V.D.-er in hart en nieren de vrij heid en de democratie aanhangt. Het juiste hanteren van deze vrijheid en het goede gebruik van democratie schenkt ieder de volle verantwoorde lijkheid, die hem tot een vrij man en een vrije vrouw maakt. Het dragen van deze verantwoordelijkheid als volwaar dig burger kan slechts tot heil strekken van ons land, ons volk en onze ge meente. En dit heil is het gemeente raadslid M. M. van Wely negen jaar lang zeer ter harte gegaan. DE WITTE ANJER. De witte anjer is het symbool van het Prins Bernhard Fonds. En onder dit symbool zal men de komende week een beroep op u doen tijdens de z.g. Anjer collecte. Het doel van het fonds is financiële steunverlening aan het culturele leven van ons volk in de ruimste zin (weten schap, kunst, volksontwikkeling, jeugd zaken enz. Het Prins Bernhard Fonds doet dus zelf geen practische culturele arbeid, doch steunt slechts. Een steun, die zich beweegt tussen hulp aan b.v. een Hoge Bloeddruk Centrum in Nijmegen en een plaatselijke Harmo nie die in nood zittussen steun bij wetenschappelijke publicaties en hulp aan leeszalen tussen steun aan het Ne derlandse ballet en hulp aan amateur- toneelverenigingen enz. enz. Zegt het u iets, dat in 1956 alleen al in de provincie Utrecht voor een totaal bedrag van 13.905,72 financiële steun werd verleend en toegezegd aan Har monieverenigingen, Zangverenigingen, Clubhuizen, Atletiekverenigingen, Jeugdbibliotheken, Ontwikkelingsvere- nigingen, Kunstkringen enz. En dat deze steun verleend kon wor den zonder dat het Prins Bernhard Fonds gelden ontving uit 's Rijks kas De opzet van het fonds is dan ook dat de benodigde geldmiddelen bijeen wor den gebracht door het Nederlandse Volkwij zelf zullen ons verantwoorde lijk moeten weten voor onze eigen cul tuur. Deze verantwoordelijkheid draagt u op de juiste wijze door in de week van 23 tot en met 28 juni uw bijdrage aan de Anjercollecte niet te onthouden, hetzij door het kopen van de nieuwste foto van het Koninklijk Gezin, hetzij door het storten van een gift in de collecte bus. Z.K.H. Prins Bernhard, die Regent is van het fonds, zei het eens aldus „Aan mooie woorden hebben onze cul turele arbeiders niets, er dienen daden te worden gesteld. Ik zou elke landge noot er van willen doordringen, te be seffen, dat het fonds geen liefdadigheid vraagt, maar een vrijwillige bijdrage in het belang van onze culturele op bouw. Het is een zaak van alle Neder landers". Inderdaad Het gaat om uw aller zaak. Als dus de dames van de plaatselijke U.V.V., die zich zo bereidwillig met deze Anjercollecte hebben belast, u een foto van het Koninklijk Gezin of een col lecte-speldje aanbieden, weet dan wat van u verwacht wordt en stelt uw daad. En mocht u voor dit mooie doel nog en kele uren beschikbaar willen stellen om de dames van het U.V.V. te helpen, dan bent u hartelijk welkom bij voor Soestmevr. J. J. H. Goudriaan-Nowee, Kerkdwarsstraat 18 voor Soesterberg mevr. L. Willemse-Rupp, Gen. Winkel manstraat 50. BEDANKT. De voorzitter van de Soester Sportfe deratie, de heer W. J. van Schaffe- laar, heeft het bestuur van de fede ratie te kennen gegeven geen prijs meer te stellen op het voorzitterschap. BIGGEN EN EIERMARKT. On de Amerfoortse weekmarkt van vrij dag j.1. werden aangevoerd 197 biggen in prijzen van 42,tot 60,en 8 drachtige zeugen van 300,tot 460,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 190.000 stuks. Hoendereieren van 14, tot 14,75. Henneneieren van 8,tot 12,50. Middenprijs 14,25. Prijs per kg. 2,30 (basis 62 gram). De handel op de eiermarkt was goed, doch de verkopen op de biggenmarkt hadden een redelijk verloop. MARINUS VAN MEEL STIERF. Als over enkele weken het grote Nato- vliegfeest in Soesterberg gehouden wordt, dan zal een heel belangrijke gast ontbreken. Dan zal Marinus van Meel, die het eerste vliegtuig aan de jubile rende Koninklijke Nederlandse Lucht macht leverde, niet aanwezig zijn, om dat hij donderdag j.1. op 78-jarige leef tijd overleden is. Dat het grote Nato- vliegfeest in juli 1958 gehouden wordt is geen toevalligheid, want in die maand bestaat de Koninklijke Luchtmacht 45 jaar. Van 7 juli tot en met 9 juli vindt dan een tentoonstelling plaats, waarop men de ontwikkeling van de neder- landse luchtmacht kan zien. In 1913 werd een luchtvaartafdeling van het nederlandse leger opgericht met kapitein H. Walaardt Sacré als commandant. Deze genie-officier was balloncommandant en hij kreeg vier man personeel. Onder hen waren drie luitenants, die zich in het buitenland bekwaamd hadden in het vliegen en een administrateur. Vliegtuigen waren er in die dagen nog niet, zodat men aangewezen was op dat ene toestel, „De Brik", dat vervaardigd was door Marinus van Meel, die in 1909 Jan Olie slagers had zien vliegen en niet rustte voor hijzelf het luchtruim in kon. Er was niemand, die het hem in ons land leren kon, zodat hij zijn eigen leer meester werd en het na langdurig stu deren en experimenteren waagde met zijn toestel de lucht in te gaan. Het ging uitstekend en met de vlieger werd het toestel beroemd. De jonge nederlandse luchtmacht kocht het en toen de oorlog uitbrak waren er vier toestellen meer, terwijl 10 officie ren en 31 onderofficieren en manschap pen deel uitmaakten van deze jongste tak van de nederlandse defensie. De vliegtuigbemanningen kregen op dracht te patrouilleren langs de neder landse grenzen. Aanvankelijk kon al leen in Soesterberg opgestegen worden en ook voor een reglementaire landing was men aangewezen op het vliegveld in onze gemeente, maar spoedig kwa men er vliegvelden in Venlo, Gilze- Rijen en Souburg. Buitenlandse vlieg tuigen, die in ons land hun toevlucht zochten na luchtgevechten, werden aan onze kleine luchtvloot toegevoegd, ter wijl de bemanningen werden geïnter neerd. Bij de inval van de Duitsers beschikte de luchtmacht over ruim 120 toestellen, die niet opgewassen waren tegen de Luftwaffe, maar zich zo verdienstelijk weerden, dat de Nederlandsche Lucht macht de Militaire Willemsorde ont ving. Bij het veertigjarig bestaan kreeg de Nederlandsche Luchtmacht het predi kaat Koninklijk en over enkele weken zal de luchtmacht opnieuw geëerd wor den met een vliegfeest waaraan 13 landen deelnemen. Marinus van Meel zou dit feest bijwonen, maar hij is niet meer. FRAAIE PRESTATIE. De heer G. Stam alhier behaalde met Renault Dauphin een tweede prijs in de sportklasse in de rally Scheveningen- Luxemburg-Scheveningen. Kaartlezer was de heer H. Stam. SCHAKEN. De uitslagen van de in de afgelopen week gehouden onderlinge wedstrijden zijn alsvolgt G. van MunsterJ. K. v. Zijtveld V2-V2. J. K. v. ZijtveldC. Samsom 0-1. C. GeijtenbeekG. v. Munster V2-V2. C. v. DijkJ. Timmer 0-1. K. van DijkA. Hilhorst 1-0. H. SchreuderA. Snijders 1-0. B. BeukenJ. Wamsteker 1-0. G. LandmanJ. J. W. Blom V2-V2. J. WamstekerK. F. Mud 1-0. C. Hilhorst—B. Beuken V2-V2. K. F. Mud—J. J. W. Blom 1-0. S. de ZoeteK. F. Mud 10. J. BoesjesC. van Zijtveld V2-V2. J. WamstekerJ. J. W. Blom 0-1. CLANDESTIEN KAMPEREN. Een man en een vrouw kampeerden tweevoudig clandestien. Ze hadden hun tent opgeslagen bij de blokhut zonder vergunning en werden daarvoor be keurd. Ook waren zij niet getrouwd, maar daarop staat geen verbod. GAAS GESTOLEN. Drie rollen harmonicagaas werden ge stolen van een ijzergieterij aan de Dor- resteinweg. WINKEL OPEN. Twee kruideniers probeerden wat te verdienen tijdens de verplichte vakan tieweek en zij hielpen klanten in hun winkel. Dat betekende een proces-ver baal. Soms is werken ten strengste ver boden. AANRIJDING. De heer B. P. B. uit Baarn kwam met zijn auto van het kermisterrein en hij was nog zo vol van het gevecht met de beer, dat hij niet oplette en geen voor rang gaf aan de heer J. C. K. uit Bilthoven, die met zijn auto op de Koninginnelaan reed. Bij de botsing werden beide wagens beschadigd. ERNSTIGE AANRIJDING. Op het rijwielpad van de Soesterberg- sestraat reed ter hoogte van „Sparren hof" W. v. d. C. met zijn meisje. Bei den waren op de fiets en zij gingen in de richting Soesterberg. Van de andere kant kwam een bromfiets, waarop J. C. uit Soest en mej. C. S. op de duo. Bij het passeren week v. d. C. teveel naar links. Hij raakte de duopassagiere, die van de brommer viel. Zij kreeg een her senschudding en werd aan het gelaat gewond. Per ziekenauto werd zij naar huis gebracht. TE SNEL. Twee bromfietsers kregen een bekeu ring omdat ze te snel reden. B.D.C. DAMESHANDBAL. In de afgelopen week hebben 29 meisjes van de dameshandbalclub B.D.C. deel genomen aan de avondvierdaagse te Amersfoort en allen hebben de tocht met succes volbracht. Naast de persoon lijke herinnering ontving de leidster van de groep wandelaarsters, mej. M. Duwel, het cijfer 3, omdat de groep reeds voor de derde maal heeft deelge nomen. Het is mij van bepaalde zijde kwalijk genomen, dat ik in mijn hoekje van een paar weken geleden vroeg waarom de Hongaren twee jaar geleden wel zonder meer in ons land werden toegelaten en aan de twee jongens, die nog steeds in Italië zitten, die toegang werd gewei gerd. Ik had dit beter niet kunnen doen, werd mij gezegd. De reden kon mij niet duidelijk worden verteld, alleen maar, dat het geval met de mensen uit Indo nesië op „een ander vlak" ligt. Met dit laatste ben ik het roerend eens. Inderdaad ligt dit geval op een ander vlak en naar mijn smaak op zo'n héél andere manier, dat het feitelijk een schande is, dat de vergelijking met de Hongaren getrokken moest worden in de poging de aan ons verwante mensen, die bovendien de dupe werden van onze stomme politiek, in ons land toegelaten te krijgen. Met de Johan van Oldebarneveldt arri veerden vorige week weer ruim 140 personen uit Indonesië zonder de ver eiste papieren. Ik ben bij de aankomst tegenwoordig geweest. Familie kwam na 35 tropen jaren, berooid als kerkratten, in het moederland terug, maar ofschoon zij niet graag terugkwamen, hadden zij het papiertje dat de 140 misten. Graag had ik een paar verstekelingen gesproken, maar ik kreeg geen schijn van kans. Voorlopig zijn die mensen ergens in ons land ondergebracht, in afwachting van een nadere beslissing en weer wil ik zeggen wat ik voor de jongens in Italië schreef onze regering moet die mensen toelaten. Zij mag die mensen niet te lang in het onzekere laten, ook al valt hun aantal tegen en zelfs wan neer het waar is wat de minister zei, dat er zich onder de verstekelingen een paar avonturiers bevinden. Terugzenden mag onze regering deze mensen niet en zeker is dit niet de wil van ons volk. Uiteindelijk zijn zij door onze schuld in de narigheid gekomen. Nooit klopte een vluchteling tevergeefs aan onze deuren. Zullen we dan de schande op ons laden mensen, die ge vlucht zijn uit een rechtloze staat als Indonesië, terug te zenden? H. OEKMAN. Zondag nam B.D.C. deel aan het jeugd- tournooi van N.K.S.-verenigingen, on der supervisie van het Nederlandsch Handbalverbond. Dit tournooi werd ge houden op de terreinen van E.M.M. te Hilversum. De juniores wonnen drie van de vier wedstrijden en behaalden daarmee een tweede prijs. De adspiranten moesten een beslissingswedstrijd spelen om de eerste prijs, welke slechts met 0-2 werd verloren. Ook zij kregen een tweede prijs. Beide prijzen bestonden uit een verzilverde lauwertak. Deze goede pres taties beloven iets voor de nieuwe com petitie. PADVINDERS DANKEN U. De stroopwafelactie, die de Hopman Masselman Groep organiseerde, is een volledig succes geworden. Dankzij de medewerking van het Soester publiek werden in deze periode 1950 pakjes wa fels door welpen en verkenners ver kocht. E.H.B.O. Dezer dagen slaagde voor het einddi ploma E.H.B.O. de dames v. d. Burg en v. d. Kuil. Zij werden opgeleid door de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. voor Eerste Hulp Bij Ongelukken. Het aantal geslaagden van de afgelopen cursus steeg hiermee tot 13. Een mooi resultaat. Geachte redactie. „U kunt niet alles weten". Dat dit ook van toepassing is op uw vraag- en antwoordrubriek, blijkt door de beantwoording van de vraag naar makkelijker muziekschrift. Niet cijfer schrift is het juiste antwoord, maar „klavarskribo". Hiervoor bestaat een vereniging met eigen maandblad. Een exemplaar hiervan kan K.K. bij de re dactie van de Soester Courant in ont vangst nemen. Abonnee.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1