HOLLAND OP ZIJN SMALST. Korte raadsvergadering. Soest ia de toekomst. Het grote vliegfeest. IN DE HOEK. VRIJDAG 20 JUNI 1958. 36e JAARGANG No. 45. SOESTER OURANT V*riebijnt iedere dinsdag en vrijdag, Abona. p. kwart 2.10 - per posi 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOKSTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 WAAROM MOETEN WE IN ZEELAND VEERGELD BETALEN? Vorige week vrijdagmiddag hebben de Zeeuwen uit het aan de overkant van de Schelde gelegen stukje Nederland op het Binnenhof te 's Gravenhage ge zamenlijk geprotesteerd tegen de aan merkelijk verhoogde veertarieven, die de provinciale Waterstaat gaat vergen om van Zuid Beveland of Walcheren af naar Zeeuws-Vlaanderen of omge keerd te worden overgezet. Zij hebben, zoals reeds eerder, van minister Al- gera de kous op de kop gekregen. De, voor de sommige categorieën tot het driedubbele verhoogde, tarieven zul len voorlopig niet worden verlaagd. De regering wil deze provinciale veerdien sten zoveel mogelijk „self-supporting" maken, er geen subsidie voor aan de provincie verlenen, die de gestegen kos ten zelf niet meer kan dragen. En dus moet het wegverkeer nu nog maar eens een extra belasting betalen om van het ene stukje Nederland naar het an dere te kunnen komen. Een wegverkeer, dat zijn speciale belastinggelden, in de vorm van benzinebelasting en motor rijtuigenbelasting en omzetbelasting, al in de verste verte niet gebruikt ziet voor verbetering van wegen en verbin dingen doch voor heel andere doel einden van het rijk. Deze tariefsverhoging voor de Schelde- veren vloeit natuurlijk mede voort uit de vorig jaar noodzakelijk gebleken bestedingsbeperking oftewel bezuiniging op uitgaven. Een inmiddels gebouwde belangrijk grotere maar ook belangrijk luxeuzer veerboot moet met verhoogde tarieven weer worden afgeschreven, op dat een tekort van een paar miljoen op de provinciale Scheldediensten kan worden weggewerkt. De provincie, die nauwelijks over eigen inkomsten be schikt, is hiervoor geheel aangewezen op het rijk. Dat, ondanks de protesten, de regering zo streng blijft vasthouden aan de ver hoging doet wat vreemd aan nu in tussen is gebleken, dat de rijksinkom sten dit jaar de ramingen met mis schien wel anderhalf miljard zullen overtreffen. „Maar de begroting is eenmaal vast gesteld", zullen minister en ambte naar daartegen opmerken", dus is dit jaar geen verandering zelfs meer moge lijk". Dat is dan het verweer van een bureaucratische geest, want mógelijk zou het wel zijn, zoals men ook in elk particulier bedrijf zich onmiddellijk zou aanpassen bij een veranderde finan ciële situatie en een eerder ingenomen standpunt zou gaan wijzigen. Maar afgezien van de verhoging, waar tegen de protesten van de Zeeuws-Vla mingen uitsluitend gaan, lijkt ons de gehele veergeld- oftewel tolheffing over de Schelde een verouderd begrip en niet meer op zijn plaats. Waarom, zo vragen we ons af, moet men hier tol betalen om overgezet te worden, terwijl dit bij de rijksponten al lang niet meer het geval is Deze veerdiensten vormen de enig moge lijke schakel tussen Nederland en het stukje van ons land dat toevallig aan de andere kant van de Schelde is ge legen. Er zou dus alle aanleiding zijn om deze veren, met name die van Vlis- singen-Breskens en Kruiningen-Perk- polder, waarop de rijkswegen aansluiten, in exploitatie te doen nemen door Rijks waterstaat en er ook een gratis dienst voor het wegverkeer van te maken. Waarom moeten wij betalen om bij die Zeeuws-Vlamingen te komen, waarom moeten zij betalen om naar „Holland" of naar het andere stuk van hun eigen provincie te komen Waarom worden we b.v. bij de Hembrug wel gratis over het Noordzeekanaal gezet, met auto en al, waarom kunnen we wel gratis over bruggen en door tunnels rijden, zelfs waar eens gemeentelijke of provinciale veren het wegverkeer lieten betalen voor hun dienstverlening Waarom kan en mag dat bij de Schelde niet Tunnelbouw zal hier wellicht nog te veel investering vergen, maar êds zo'n tunnel er eens komt, dan zal men er wel gratis door kunnen rijden. Toen enige tijd geleden een particuliere com binatie aanbood op eigen kosten een tunnel door het IJ te graven mits na de totstandkoming tol van het er door gaande verkeer gevraagd zou mogen worden, werd dit immers afgewezen omdat zo'n tolheffing niet paste in de verkeerspolitiek. En zeer terecht. Het verkeer betaalt waarachtig al genoeg aan belasting. Omdat de Schelde bij Zeeland een Ne derlands binnenwater is, behoort daar minstens één veerdienst kosteloos voor het wegverkeer beschikbaar te zijn. Dat is een rijksaangelegenheid, evengoed als overal elders waar Rijkswaterstaat veer diensten noodzakelijk achtte. Dat men hier de tarieven nu zelfs dras tisch gaat verhogen, alleen omdat de provincie anders niet uitkomt met de haar door het Rijk toegewezen gelden, is een krentenpolitiek van Holland op z'n smalst. Het wegverkeer heeft recht op een kosteloze verbinding. EEN AGENDA MET UITSLUITEND HAMERSTUKKEN. 21 Raadsleden benoemd. Dinsdagavond zijn in een korte raads vergadering, waarin de heren Schaafs- ma (Prot. Chr.) en Butselaar (K.V.P.) af wezig waren, de geloofsbrieven van de raadsleden, die in september zitting zul len nemen, onderzocht en door een com missie, bestaande uit de heren Pieren (P.v.d.A.), Dorrestein (Prot. Chr.) en Klarenbeek (K.V.P.) akkoord bevonden. Hierna werden de volgende raadsleden benoemd K.V.P. W. G. van Zadelhoff, mr A. A. H. Du Toij van Hees, A. P. Hilhorst, H. C. Klarenbeek, J. H. Hom, P. R. van Roomen en P. H. Versteijne. Prot. Chr. J. v. d. Arend, C. van An- del, L. J. Dijkstra, J. Berkelbach v. d. Sprenkel, D. de Haan. P.v.d.A. K. de Haan, mevr. S. M. Po- let-Musler, P. C. Pieren, P. Grift. V.V.D. dr D. J. P. Oranje, J. E. Brou wer, J. G. Kalden, J. K. de Bruin, mevr. E. C. van Goor-Cleton. Hierna werd de agenda in snel tempo afgewerkt. 1. Ingekomen stukken. a. Verzoek van de heer T. Rietveld, d.d. 14 mei 1958, inzake de indiening van de tweede contra-memorie, met voorstel dit voor kennisgeving aan te ne men. Aldus besloten. b. Aanbieding overeenkomstig artikel 22 van de „Gemeenschappelijke Regeling met betrekking tot de Bescherming Be volking in de kring U IV" van de re kening van inkomsten en uitgaven over 1957 met voorstel dit voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. c. Overlegging processen-verbaal inge volge de artikelen M 6 en N 24 van de Kieswet met voorstel deze voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. d. Verzoek om ontslag van de heer Chr. de Vries als onderwijzer van de open bare u.l.o.school met voorstel dit te verlenen met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. Conform besloten. e. Jaarverslag over 1957 van de Stich ting Borgstellingsfonds voor de Gelder se Vallei met voorstel dit voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de uitbreiding van de rijwielstalling aan de openbare u.l.o. school. Conform besloten. 3. Voorstel tot medewerking in gevolge artikel 50 der Kleuteronderwijswet voor het maken van een zandbak bij de Chr. Kleuterschool te Hees. Conform besloten. 4. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding als bedoeld in artikel 101 bis der Lager-onderwijswet 1920 (vakon derwijzers) over het jaar 1957. Conform besloten. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van een speel-werklokaal voor de Chr. kleuter school te Soesterberg. Conform besloten. 6. Vaststelling besluit tot verdaging van de beslissing op het ontwerp uitbrei dingsplan Oude Tempel. Conform besloten. 7. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage ten behoeve van de school- tandverzorging. Conform besloten. 8. Voorstel tot het verlenen van mede werking aan een viertal verzoeken van het bestuur van de Vereniging „Een school met den Bijbel" te Soest inzake aanschaffing van diverse benodigdhe den voor de Chr. kleuterscholen te Soest. Conform besloten. 9. Voorstel tot benoeming van een on derwijzer aan de openbare u.l.o.school. De heer A. Pescb, onderwijzer te Amersfoort, werd met algemene stem men benoemd. 10. Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 33.500, Conform besloten. 11. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting over het dienstjaar 1957. Conform besloten. 12. Voorstel voor de bouw van 14 wo ningwetwoningen aan de Schaepman- straat-Thorbeckestraat. Conform besloten. Verder verklaarde de raad zich ac- coord met het verlenen van een krediet van 175.000.voor het bouwen van een chr. school in Soesterberg en met het aangaan van een lening voor het zelfde bedrag bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Rente 5 °/o. Ook besloot de raad het huis Soester- bergsestraat 105, bekend als „Over- heide", aan de heer Kuinders te verko pen voor 35000, De heer Van Wely (V.V.D.) had dit na gekomen punt graag bij de raadsstuk ken gezien, maar dit was niet mogelijk, omdat de zaak eerst enkele dagen tevo ren haar beslag had gekregen. Integratie is een na-oorlogs modewoord, dat op alle terreinen een rol speelt. De economische integratie van Europa wil de economische mogelijkheden van ieder europees land bundelen tot een groter verband dat krachtiger is dan wanneer ieder op eigen gelegenheid economie bedrijft. Deze integratie speelt ook een grote rol bij de europese de fensie, want men wil alle landen in één militair lichaam onderbrengen om beter toegerust eventuele aanvallen van buitenaf het hoofd te kunnen bieden. Bij de uiteenzetting, die ir S. J. van Emden uit Delft voor de Soester raads leden over de ontwikkelingsmogelijkhe den van Soest gegeven heeft, kwam deze integratie eveneens ter sprake. Vroeger zorgde een gemeente zoveel mogelijk voor zichzelf en in dat ge meentelijk huishouden werd uitgemaakt hoe en hoeveel men zou gaan uitbrei den. In Soest gebeurde dit ook en in het uitbreidingsplan was rekening gehouden met een bebouwing van de Eng en met de aanleg van een verkeersweg over dit gebied. Dit was grotedeels lokaal ge zien, maar de integratie eist dat wij ons deel zien van een groter geheel. Niet alleen nationaal, maar zelf interna tionaal. Londen, New York en Parijs zijn uitge groeid tot steenklompen waar men maar moeilijk weg mee weet en om te voorkomen dat wij in ons land dezelfde weg opgaan, is men aan het piekeren ge gaan. De randstad Holland moet steeds meer mensen onderbrengen en het is niet de bedoeling van Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Amsterdam steden te maken die op Londen, Parijs en New York gaan lijken. Dit betekent dat het gebied waar de mensen ondergebracht zullen worden vergroot moet worden en in de voorlo pige beschouwing over een juiste ver spreiding van de mensenmassa's over dit gebied is rekening gehouden met Soest, dat daarmee dan niet zou groei en tot een 40.000 inwoners maar tot 80.000. Theoretisch heeft de gemeente zelf zeg genschap in de ontwikkelingsgang van de gemeente, maar het is de integratie, die waarschijnlijk zal dwingen in de richting van 80.000 inwoners, al zijn wij daar natuurlijk nog lang niet aan toe. Niet alleen nationaal, maar ook inter nationaal zal dit bekeken moeten wor den, want de kustlijn van Le Havre tot Hamburg zal steeds belangrijker wor den als de in- en uitvalspoort naar an dere werelddelen. In het achterland van dit gebied ligt Soest en het zal haar deel moeten bijdragen tot een juiste verde ling van de bevolking van het dichtst- bewoonde deel van ons land. Definitieve plannen zijn er nog niet en kunnen er ook nog niet zijn, want voor een groot deel zal de gang van zaken afhankelijk zijn van factoren die nog niet te bekijken zijn. Men houdt er zich echter nu reeds mee bezig om niet de kans te lopen met de plannen achteraan te komen wanneer werkelijkheid gaat worden wat nu nog het onderwerp van beschouwin gen is. Zoals thans wel algemeen bekend is wordt op zaterdag 5 juli te Soester berg de grote „NATO"-luchtmachtde- monstratie gehouden ter gelegenheid van het 45-jarig jubileum van de Ko ninklijke Luchtmacht. Aansluitend daar op zal, eveneens te Soesterberg, van 7-19 juli a.s., een luchtmachttentoon stelling worden georganiseerd. Voorafgaande aan de demonstratie op 5 juli wordt op 20 juni op de vliegbasis Volkel een wedstrijd georganiseerd tus sen enige nederlandse formaties om het nederlands kampioenschap forma- tievliegen. Hieraan doen Hunter-teams en F-84F (Thunderstreak)-teams mee. Op 3 juli volgt een wedstrijd formatie- vliegen te Soesterberg, waaraan teams van verschillende „NATO"-landen (o.a. het op 20 juni als kampioen aangewe zen Ned. team) deelnemen. De twee of drie beste teams bestrijden elkaar op 5 juli om het NATO-kampioenschap, y/aarvoor de K.L. een grote zilveren beker uitlooft. Op 5 juli begint te 11.00 uur een uit gebreid voorprogramma dat 12 num mers omvat. Er worden demonstraties formatievliegen, demonstraties met he- licoptère's, met zweefvliegtuigen, met diverse typen straaljagers, met Canber- ra's en een schietdemonstratie e.d. ge geven. Dit voorprogramma dient om diegenen die vroeg komen, reeds inte ressante demonstraties te bieden. Het hoofdprogramma vangt aan te 15.00 ufir en zal 3 uur en 3 minuten duren. Dit programma bestaat uit 22 nummers, waaronder de formatievluchten om het „NATO"-kampioenschap. Er zullen ver scheidene interressante toestellen voor- gevlogen worden, zoals de Vickers „Va- liant", de Super Mystère B2, de Eng- lish Electric P 1 B, de Bréguet 1001, de Folland „Gnat" de Fiat G-91, de B-66, de Super Marine Scimitar en de K-B 50. Waarschijnlijk komen ook de Handley Page Victor en de Avro Vulcan. Er zullen tal van demonstraties in for matievliegen gegeven worden, varië rend van formaties van vier tot for maties van 12. O.a. zullen 12 F-100's een start in squadron-verband laten zien. Acht Canberra's doen een bom aanval. Voorts zijn er raket-, bom- en napalm-aanvallen door straaljagers. Ook de „Skyblazers" zijn weer van de partij. De tentoonstelling wordt op 5 juli, te 18.30 uur, officieel geopend door Z.K.H. Prins Bernhard. Van 7-19 juli a.s. is zij voor het publiek geopend, dage lijks van 13,00 tot 21,00 uur, behalve op zondag. De tentoonstelling omvat alle facetten van de moderne luchtmacht, zoveel mo gelijk door bewegende modellen uit gebeeld. Zij beslaat twee der grootste hangars op Soesterberg, terwijl er ook geëxposeerd wordt op het terrein buiten deze hangars. BOTSING. De automobilist D. J. P. uit Maartensdijk was al te beleefd toen hij bij het Nieu- werhoekplein voorrang verleende aan een vrachtauto die uit de Koninginne- laan kwam. P. kwam zelf uit de rich ting Amsterdam en hij remde krachtig bij de bocht. Achter hem reed een au to uit Amsterdam, bestuur door K., die niet rekende op deze rem-manoeuvre en hij botste dan ook tegen de auto van P. op. Beide auto's werden beschadigd. ONVOORZICHTIG. Mevr. S. uit Delfzijl stak bij garage Tensen heel onvoorzichtig het fietspad over. N. uit Amsterdam passeerde juist met zijn brommer en hij reed mevr. S. ondersteboven. Ze kreeg een hersen schudding en werd na behandeling door dokter Tervoert naar het ziekenhuis gebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Ring met twee sleutels, blauwe zwem broek en handdoek, herenfiets, blauwe autoped, sleutel, bril, ring met vier sleu tels, haarspeld, witte glacé handschoe nen, padvindersriem met fluit, zwar te sandalen, witte kinderschoenen, le- Sedert jaren geleden een Baarnees mij eens zei„zolang er in Soest voetbal wordt gespeeld met een bal en niet met een knol, maken jullie er niets van", heb ik het altijd een beetje gênant gevonden in Soest over voetballen te praten, want iedere keer moest ik er aan denken wat die man uit Baarn zei. We moeten helaas toegeven dat Baarn, met maar even meer dan de helft van ons inwonertal, het op de voetballadder een stuk hoger heeft geschopt dan wij hier. Ik heb daar wel eens een uitleg voor horen geven, maar dat doet er nu niet toe en daar praten we dus niet over. Maar S.E.C.-ers, wanneer ik jullie zo eens noemen mag, jullie hebben me, afgezien van die knol, toch wel veel verdrietige maandagochtenden bezorgd. Ik wil jullie nu wel bekennen, dat ik en met mij veel Soesters, waarvan jul lie het misschien heel niet verwachten, elke maandagmorgen vlug even in de krant kijk „hoe S.E.C. het heeft ge maakt". Tot nu was het steeds zo, dat jullie op het laatste ogenblik nog net de kaas van de derde klas-boterham lie ten wegsnoepen, maar we spreken nu af, dat dit deze keer niet gebeurt. Dat mogen jullie ons deze keer niet aan doen. Zondag moet het lukken. Zondag moeten jullie winnen. Niet alleen omdat we een derde klasser willen, maar ook om dat ik dat nare idee van die knoi kwijt moet en we Baarn kunnen to nen, dat het maar een cynisch Baar nees grapje was. Dus mensen, dat is afgesproken. Zondag middag hebben jullie er voor gezorgd, dat ik er niet meer omheen hoef te draaien, wanneer mij wordt gevraagd in welke klas onze plaatselijke club speelt. Al is het dan geen schande in de 4e klas te spelen en al was het vaak ge zellig op het veld, we leefden toch wel een beetje onder onze stand. En wat Baarn betreft met dat ver haaltje over die „knol", op een keer poetsen we die geschiedenis wel uit de wereld. H. OEKMAN. ren motorhandschoenen, wieldop V.W., blauw etui, 2 kisten, bril in etui, groen kinderjack, medaillon, grijze slipover, vlieger, engelse sleutel, ring met sleu tels en zakmes, huissleutel, fietsbel, kin derringetje, spaarkaart, bruine tas met badgoed, bruin beige vest, bal, vulpen, damessjaal, aktetas groene damesfiets. Inlichtingen aan het politiebureau op zaterdag- en woensdagmiddag. VROEGE BELLERS. Twee bewoners van de Korteweg heb ben zich bij de politie beklaagd. Ze zijn al een paar maal om vier uur 's morgens uit bed gebeld door lieden die blijkbaar graag vroeg opstaan. MORGENAVOND GROOT VUURWERK BIJ DE NAALD. Met een feestelijke mars door Baarn, waaraan door de leden van 10 sport verenigingen, de drie plaatselijke mu ziekverenigingen en de speciaal voor de ze gelegenheid gekozen Sportkoningin werd deelgenomen, is gisterenavond de jubileum-sportweek, van de Baarnse Sportbond, die dit jaar 25 jaar bestaat, geopend. In het kader van deze sportweek geeft de jubilerende Sportbond zaterdag avond, 21 juni, 's avonds om half tien, een groot vuurwerk bij de Naald, nabij de Stadhouderslaan. Andere belangrijke evenementen zijn de 25 km-loop, waarvan de start morgen middag, om 4 uur, zal plaats hebben op het sportterrein van het Baarnse Ly ceum, de korf bal wedstrijd Amsterdam- Den Haag, die dinsdagavond gespeeld wordt op het Lyceumterrein (aanvang 19.15 uur)het volleybaltournooi Amers- foort-Baarn-Soest, dat donderdagavond in het Oranjepark zal plaats hebben (aanvang 19.30 uur) en een grote gym- nastiekuitvoering te geven door de 4 Baarnse gymnastiekverenigingen in de Pekingtuin. Voor liefhebbers van puzzeltochten or ganiseert de Baarnse Sportbond heden avond puzzelritten voor wielrijders, bromfiets- en scooterberijders, motorrij ders en automobilisten. Start te 19.30 uur bij „Astoria", Oranjestraat en res taurant „Onder de Linden", Hoofdstraat,, Baarn.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1