In ENGELAND elegant WIJMfl staan oude gebruiken hoog in aanzien* bekledings- hoezen nog qiotele VOLDOENING BAARN, TEL. 2783 HUIZEN Nw.Büssummerwég 187a Tel.02952-93' TWEEDE BLAD BRANDWEER TELEF. 3333 Voor uw VAKANTIEREIZEN ROUW- en TROUWldedlng SOEST. Neem iedere dag de kleine dosis KRUSCHEN Kapsalon W. A. BUTZELAAR Napoleon gaf deze ortodoxe aanvals- thorie de doodsteek. Hij verwarde zijn vijand omdat hij van rechts aanviel. Hij vond ook uit, dat hij de verwarring van zijn tegenstanders nog vergroten kon als hij zijn soldaten op het rechter weggedeelte, dus tegengesteld aan de toenmalige verkeersrichting, liet mar cheren. In alle landen, die Napoleon bezette, beval hij, dat ook het burgerlijk verkeer zich op het rechter gedeelte van de weg moest bewegen. Daar de grote veldheer echter nooit zijn droom van de bezetting van Engeland kon verwe zenlijken, bleven de Engelsen bij het links verkeer. Rare testamenten. In geen enkel land genieten de eigen- aarigheden van de medemens zo'n ach ting als juist in Engeland. Dat tekent zich vooral ook in de eerbied voor tes tamenten, hoe grillig ze ook mogen zijn. Alle testamenten moeten in Engeland openbaar worden gemaakt en wat men daarin soms lezen kan, is werkelijk ver bazingwekkend. Zo liet bijvoorbeeld een man, Blair genaamd, zijn vermogen van 135.000 gulden na aan zijn papegaai Bob, terwijl een zekere Mr. Newman zijn bescheiden kontanten aan een vriend vermaakte, echter onder voorwaarde, dat deze het geld in de café's moest ver drinken, die de vrienden altijd gezamen lijk hadden bezocht. Een der zeldzaamste testamenten is on geveer 70 jaar oud. Toendertijd ver maakte een vrouw aan koningin Victoria haar papegaai. Voor zijn onderhoud bestemde zij 1800 gulden uit haar aan zienlijk vermogen. Echter was ook hier aan een bijzondere voorwaarde verbon den de koningin moest de vogel twee maal per jaar aan haar hofhouding to nen, om zo te bewijzen, dat de verzorger het dier niet had doodgemaakt. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 20 JUNI 1958. glorieuze huwelijk van Sissi met Franz Josef, Het piepjonge prinsesje werd een gelukkige keizerin en moeder van een dochter. Haar onstuimige temperament komt nogal eens in conflict met het star re weense hofceremonieel en meermalen komt zij in botsing met haar schoon moeder, die Franz Josef haar wil pro beert op te leggen. Als Sissi met haar dochtertje Gisela een reis naar Oosten rijk maakt, stelt schoonmama alles in het werk om haar zwart te maken bij de keizer. Franz Josef gelooft er geen woord van en hij reist zijn jonge vrouw tegemoet, waarna zij enkele onbezorgde dagen in Bad Ischl doorbrengen. Aan deze onbezorgdheid komt echter spoedig een einde als blijkt dat Sissi EEN NIEUWE WAGEN VAN AUTOVERHUURBEDRIJF Soesterbergsestraat 95 - Telefoon 3316 MJtc adres voor hei huren van OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN GESLAAGD. Voor de hoofdacte christelijk kleuter onderwijs slaagde mej. E. Klein en voor de acte A mej. W. Jansen, beide alhier. DE DUIVEN VLOGEN. Wedvlucht vanaf Chayny. Afstand 325 km. Gelost 6.30 uur met oostenwind. De ZwaluwIn concours 192 duiven. Aankomst eerste duif 10.48.55. Snelheid 1266,43 meter per minnuut. Aankomst laatste prijsduif 11.07.00. G. M. Duiser 1 14 30. W. Krijt 2 21 28. C. van Soest 3 4 6 32. H. Gorissen 5 17. B. Roest 7 12 25. A. J. van Dorrestein 8 11 23 26 33. J. Wijnands 9 38. P. de Bes 10, J. van Breukelen 13. J. Ottens 15. A. Hilhorst 16 36. J. v. d. Brakel 18 24. J. v. d. Belt 19. C. Dijkman 20. J. Rauch 22. C. Coerman 27 31. L. van Klooster 29. p. Grift 34. H. Reulen 35. H. Woudstra 37. De Vriendschap In concours 158 duiven. Aankomst eerste duif 10.51.57. Snel heid 1246.20 meter per minuut. Aan komst laatste prijsduif 11.8.36. S. en G. Rijksen 1 4 8 18 25 27 28 35 36 39. J. Wijnands 2 29 30. H. Verkerk 3 7 15 31. W. Nieuwenhuis 5 6 11 12 19 22 34 38. C. Jak 9 14. R. Koster 10 40. Z.K.H. Prins Bernhard 13 17 24. D. J. Bos 16. W. Roest 20 23. F. Groenestein 21. E. C. van Daatselaar 26. G. H. v. d. Broek 32. W. Altenaar 33. E. Veerman 37. een longaandoening heeft. Zij moet naar het zuiden om genezing te vinden. Zij herstelt vrij snel en samen met haar man brengt zij een bezoek aan de ita- liaanse provincie van zijn rijk om de adel gunstig te stemmen. Aanvankelijk brengt dit bezoek slechts teleurstelling, want de adel doet alles om het keizerlijk echtpaar te negeren. De heren blijven weg van de galavoor stelling, die in de opera van Milaan ge geven wordt en zijn zelfs zo brutaal het personeel naar de voorstelling te sturen. Sissi's hartveroverende charme en haar gehele optreden missen echter hun uit werking niet en de licht-ontvlambare Italianen zijn enthousiast over de jon ge keizerin. Zij wint de harten van het italiaanse volk, zoals zij eens de harten van het hongaarse volk won. Terwijl de gekrenkte adel zich afzijdig houdt, juichen de mensen op straat haar toe. Het bezoek bereikt zijn hoogtepunt op het San Marco-plein in Venetië, waar de jonge keizerin een grootse hulde gebracht wordt. - en drqf zo die Rheumatiek nit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kru- schen's zes minerale zouten op uw bloedzuiverende organen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. BEKEURD. Een rijwielhandelaar en een garage houder kregen een proces-verbaal om dat ze het arbeidsregister niet in orde hadden. Opnieuw zijn enige lieden bekeurd, die met hun brommer op het Kerkpad reden en de motor niet afgezet hadden. Een fietser passeerde een verkeerszuil aan de linkerkant en ook hij werd be keurd. STEENHOFFSTRAAT 52 TEL. 2843 FIETS GEVONDEN. Op de Bartolottiloon is een oude fiets gevonden, waarvan de eigenaar onvind baar is. BIJEN OP STAP. Op de Bartolottilaan is een oude fiets en in een boom. De heer v. d. Brul, wo nende aan de Birkstraat, werd er bij gehaald en hij korfde de voortvluchtigen. LEERLINGENAVOND. De jaarlijkse voordrachtavond van Ida Beinink-Jongsma, wordt in „Credo" ge houden. In afwijking van andere jaren zullen de leerlingen voor een groot gedeelte in quatre-mainsspel optreden, met als 2e partij de lerares naast zich. Hierdoor zal muzikaal een hoger peil bereikt worden. De meeste muziek is origineel voor quatre-mains geschreven. Ook is er weer een kinderkoortje, dat ijverig canons gestudeerd heeft. Verder zal Loe Bongers voor de pauze met zijn volksdansgroep iets van zijn werk laten zien. SISSI, KEIZERIN EN MOEDER. Men heeft uitgerekend, dat twee mil joen bioscoopbezoekers de film Sissi in ons land gezien hebben en ook voor de tweede film van Romy Schneider en Karlheinz Böhm was bijzonder veel belangstelling. Deze week draait in Soest de film, die de trilogie van Keizerin Elizabeth van Oostenrijk besluit. Sissi, Keizerin en Moeder is de titel. In de hoofdrollen opnieuw de ongemeen populaire Romy Schneider als Sissi en Karlheinz Böhm als keizer Franz Jozef. De moeder van Romy Schneider, Mag- da, is Hertogin Ludovika en Gustav Knuth Hertog Max. Er zijn enige jaren verlopen sinds het Overdadig groots ziet het er niet uit dit beroemde huis Downingstreet 10, waarin de grote politiek gemaakt wordt. Eenmaal per jaar, bij de traditionele „Swan Upping", worden de zwanen van de koningin op de Theems bijeengedreven en geteld. De Tower, kroonjuwelen en executie-blok. Volgens de laatste statistiek van de Engelse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer bezoeken meer toeristen de Tower in Londen dan welke andere bezienswaardigheid in Groot-Brittannië ook. Wie het machtige gebouwencom plex aan de oever van de Theems een maal gezien heeft, moet toegeven, dat de Tower enig is in de hele wereld. Elke steen heeft daar zijn geschiedenis. In het midden van de Tower verheft zich de „white tower", die Willem de Veroveraar in de 11e eeuw liet bouwen. Hij is tegenwoordig het laatste intakte voorbeeld van de bouwkunst der Noor mannen in Engeland. Een bescheiden venster, ongeveer vijf meter boven de grond, was vroeger zoals de gids verzekert, de hoofdin gang tot het stenen gevaarte. De meeste bezoekers worden voorname lijk aangetrokken door de Wakefield to ren, want deze bevat de kroonjuwelen, wier glinsterende pracht de vreemdelin gen eerbiedig doet verstommen. Op de tweede plaats van de „attrakties" staat het „executie-blok", een in het grasveld ingelaten granietblok. Op deze plaats werden minstens zeven mensen terecht gesteld, die bekendheid in de geschie denis hadden Lord Hastings, Konin gin Anna Boleyn, de tweede echtgenote van Koning Hendrik VIII, diens vijfde Waarover wordt hier gediscussieerd Over de godsdienst of over de politiek Het doet er niet toe, in elk geval heeft de redenaar, die hier aan de beroemde hoek van het Hyd'. Park zijn behoefte aan mededelingen de vrije loop laat, be langstellende toehoorders. kritiek te beperken. De redenaarshoek zal op een andere plaats opnieuw ont staan. Zij is een typisch Engels gebruik. Iedereen kan daar zijn mening zeggen, zonder dat hij zich voor zijn openheid ooit behoeft te verantwoorden. Spreekt hij goed, dan zal hij veel toehoorders hebben, zeggen zijn oratorische kunsten niet veel, dan spreekt hij voor zich al leen. De spreekvrijheid beperkte zich tot nu toe naar ongeschreven wetten op het terrein van de politiek en de religie. De laatste tijd echter doet een werk vrouw van zich spreken die zich prak tisch over alles uitlaat wat haar invalt. Zij maakt het zo gortig, dat de „wereld verbeteraars" haar niet kunnnen uit staan, want zij lokt bij hen de meeste toehoorders weg. Houdt links. Kort geleden reisde Bondskanselier Adenauer naar Engeland. Voor de Brit ten was het bezoek van de West-Duit se regeringsleider een bezoek van het kontinent". Voor de leden van de Duit se delegatie was het een reis in een der landen van Europa, waar de oude tradities zorgvuldiger bewaard blijven dan in de andere staten. Groot-Brittanië is voor vreemdelingen een land vol merkwaardigheden. Downingstreet 10. De zetel van de Britse minister-presi dent is een bescheiden huis, waarin men zich nauwelijks kan voorstellen, dat hier zo vele beslissingen van wereld belang zijn genomen. Downingstreet 10 heeft een bijna magische klank. Daarbij is het een kleine zijstraat en het huis met het nummer 10 is het minst opvallende in de hele straat. Daarmede beginnen al direct de merk waardigheden. Wie zou toch de man ge weest zijn, die deze straat haar naam gaf Een beroemde staatsman of een wetenschapsmens, een weldoener of een generaal George Downing was noch het een noch het ander. Hij leefde in de zeventiende eeuw en was Brits gezant in Holland, waar hij elke dag van Cromwell vier Pond Sterling kreeg om na te gaan wat de verbannen koning Charles II deed. Zelfs bij 40 graden in de schaduw leggen de gardesoldaten hun karakte ristieke beremutsen niet af. Downing nam niet alleen met deze be zigheid genoegen. Hij briefde ook aan Charles over wat deze wetenswaardig toescheen. Deze dubbele functie legde hem geen windeieren, want na de te rugkeer van de koning werd hij in de adelstand verheven en kreeg hij lande rijen. Wat kan de naam schelen. In een ander land zou men de straat zeer waarschijnlijk omgedoopt hebben, maar de Engelsen zijn niet zo licht geraakt. Zij zijn van mening, dat Dow ning evengoed tot hun geschiedenis be hoort als Koning Hendrik VIII, die de fatale gewoonte had zijn liefdes verhoudingen te legaliseren en de tot koninginnen uitgeroepen geliefdes, als hij ze beu werd, te laten terechtstellen. Ook de Britse premier zou in een aan de belangrijkheid van het land aange past paleis kunnen resideren, maar hij denkt er niet aan passende gewoonten terzijde te stellen. Sinds 1731 is het huis no. 10 in Downingstreet zetel van de „Eerste Lord van de Schatkist", die bij na steeds ook eerste-minister was. Bezienswaardigheid no. 1 in Londen is de duizendjarige Tower. gemalin Koningin Catharine Howard, Gravin Margaret Salisbury, Lady Jane Grey, Robert Devereux, de Hertog van Essex en tenslotte Jane Viscountess van Rocheford. Zoals bekend houdt het verkeer in En geland links. Wat is er echter met deze merkwaar dige gewoonte aan de hand Tot het einde van de 18e eeuw reed men in heel Europa links, wat een begrijpe lijke reden had het zwaard werd links gedragen. Werd een reiziger plotseling aangevallen, dan trok hij zijnwapen en was onmiddellijk in de beste ver dedigingspositie. Tot die tijd was het ook gebruikelijk, dat het leger zijn vij and van links aanviel. De zwanen zijn van de koningin. Menige bezoeker van Londen heeft al eens aan de oever van de Theems ge staan en de zwanen broodkruimels toe geworpen, zonder te weten dat hij dieren voedert, die eigendom van de koningin zijn. Vroeger werden de zwanen als 'n deli- katesse beschouwd. Een van de middel eeuwse koningen van Engeland vond, dat uitsluitend hem het privilege toe behoorde te bepalen, wie deze dieren mocht houden. Tegenwoordig behoren alle zwanen op de Theems aan de koningin en aan twee oude Londense instellingen. Weliswaar zijn deze vogels als kulinair genot al lang uit de mode verdwenen, maar het plezier voor oude tradities is gebleven. De redenaarshoek. Kort geleden vernamen de Londenaars, dat de beroemde redenaarshoek in Hyde Park binnenkort aan de uitbreiding van het wegennet ten offer moet vallen. Dit is niet een poging om de openbare Twee botteliers zwaaien hun rijzen be zems om de zojuist gekozen Grootmees ter van het „Godsvruchtige Wijngilde der stad Londen" de feestelijke kerkgang te vergemakkelijken. Het gebruik stamt uit de 14e eeuw, toen de toestand van de straten het gebruik van bezems dringend noodzakelijk maakte.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5