Foto Van Essen Duitse Autobahn-t iandiete gegrepen. SOEST. Uw vrienden wisten 't wel, DE MOOISTE FOTO'S 17-jarig meisje schuldig aan moord, meermalen gepleegd. Een zucht van verlichting gaat door het Duitse volk. Eindelijk is er een einde gekomen aan die geheimzinnige moor- denreeks op stille plekken van de West- duitse „Autobahnen" gepleegd en aan de vele diefstallen uit de opslagplaat sen en goederenwagens van de bonds- spoorwegen. Na moeizaam speurwerk is het aan de chef van de recherche te Hannover, hoofdcommissaris Goje, en aan de re chercheurs van de afdeling moordzaken van het hoofdbureau gelukt om een aantal geheimzinnige Autobahn-moor- den en grote diefstallen uit de opslag plaatsen van de Bundesbahn op te los sen en de daders daarvan te arresteren. Een mislukte opvoeding. Op 13 augustus 1940 werd te Hannover het tweede kind van het echtpaar Machlowitz geboren. Daar papa in feite te lui was om te werken, zocht en vond z'n vrouw een betrekking als werkster in een der grote warenhuizen in de stad. Voortdurend hadden de echtelie den ruzie en er bestond in het gezin - hoe kon het anders - een chronisch ge brek aan geld. Reeds vroeg werden daarom de kinderen vertrouwd gemaakt, niet alleen met de huiselijke en huwe lijksmoeilijkheden der ouders, doch ook met de manier waarop geld en goed van anderen verkregen kon worden en zo werd Inge op haar 12e jaar een vol leerde winkeldievegge, daarbij trouw terzijde gestaan door haar één jaar ou der broertje Hans. Bij de definitieve ondergang van het nazi-Duitsland in april 1945 verliet de heer des huizes de echtelijke woning. Moeder moest, met haar twee kinderen, leven en ze begreep opperbest dat ze daarvoor geld nodig had. Zij begon daarop een kring van meestal jongere misdadige figuren om zich heen te verzamelen. „Revolver-Ede". In het voorjaar van 1948 zien wij vrij plotseling een nieuw gezicht in de wo ning van vrouw Marchlowitz. Het is dat van de 28 jaar oude bendeleider Gerhard Popp. Deze Pommerse boerenzoon was na ge allieerde krijgsgevangenschap in dienst gekomen bij een onderafdeling van de Duitse spoorwegen te Letter en thans is aan het licht gekomen, dat deze „Re volver-Ede" vanaf 1947 de leider was van een bende, die zich ondermeer be zig hield met het plegen van grote dief stallen uit spoorwagons en opslagplaat sen der spoorwegen. De mannen van deze bende lieten zich insluiten in spoorwagens. Omdat de goederentreinen voornamelijk in de nachtelijke uren rijden, konden de man nen in de nacht de gestolen goederen op afgesproken plaatsen uit de treinen werpen, waar het door helpers werd opgevangen, waarna de dieven van de rijdende treinen sprongen. Enkele le den van de bende werden ten slotte door de spoorwegpolitie gegrepen, doch de leider bleef - dank zij het optreden van „Blonde Inge" - steeds buiten schot. De Autobahn-moorden. Het is een koude en gure avond in oktober. Eenzaam en verlaten wringt de rijksautoweg, komende uit de rich ting Hannover, zich in grote bochten, dieper Duitsland in. Met een matige snelheid nadert een luxe auto. De wa gen stopt op een eenzame plek langs de weg. In de auto klinken gedempte stemmen, het zijn die van een man en van een nog jonge vrouw, een meisje. Plotseling een harde en droge knal van een pistoolschot. Behoedzaam wordt het autoportier geopend en we zien Inge uitstappen, omzichtig om zich heen kij kend. Uit de richting Hannover nadert op dat tijdstip, met grote snelheid een motor, welke stopt op enkele meters afstand van de luxe auto. De bestuurder van deze zware B.M.W. blijkt Gerhard Popp te zijn. Hij voert enkele ogenblikken een gedempt ge sprek met z'n vriendin. Zij overhandigt hem een tas met inhoud de buit van die avond, om daarna plaats te nemen op de duo, en weg spoedt zich het twee tal van de eenzame plek. Een nachtelijke politiepatrouille vindt op de rijksweg de onverlichte auto, waarin het ontzielde lichaam van de bestuurder. Het hoofd, met aan de rech ter slaap een schotwond, rust op het stuurwiel. Het gebuikelijke politieon derzoek volgt, zelfs politiehonden wor den ingeschakeld, zonder succes overi gens het spoor loopt na 10 passen dood. Nieuwe aanslagen. Ongeveer drie weken later, weer in de avonduren, omstreeks 21.45 uur en op dezelfde rijksweg, een tiental meters van de plaats waar Heinrich Bick werd neergeschoten, vindt een passerende in specteur van politie een onverlichte per sonenauto aan de kant van de weg. De politieman, die de zaak niet vertrouwt, komt tot de ontdekking, dat de automo bilist dood achter het stuur zit, met aan de rechter slaap een schotwond. Ook deze man blijkt géén geld bij zich te hebben. Weer volgt een onderzoek en weer loopt het 'spoor dood. De automobilisten gaan de snelwegen mijden of rijden in colonnes. We schrijven november 1957. De heer en mevrouw Wichmann uit Letter zijn op bezoek bij vrienden in Hannover. Het zal ongeveer 21.45 uur zijn als het echtpaar opbreekt voor de rit naar huis, ongeveer 10 km verder. De liftende verpleegster. Het is aardedonker, het waait en regent. Bij het oprijden van de „Autobahn", even buiten de stad, ziet mevrouw Wich mann, die achter in de wagen zit, aan de kant van de weg een verpleegster staan, die om een lift vraagt. De heer Wichmann remt af en de koude en nat te verpleegster krijgt een plaatsje naast mevrouw achter in de auto. Met een regelmatige snelheid rijdt de Mercedes over de machtige snelweg. Ondanks haar vermoeidheid bekijkt me vrouw Wichman nauwletend de knappe zuster. Op een gegeven moment ziet ze, dat de verpleegster een greep in haar tas doet en enkele ogenblikken later een pistool op haar man richt. Mevrouw Wichman begint te gillen en slaat met haar gebalde vuist op de uit gestrekte arm van de verpleegster. Het schot gaat af, maar de kogel verdwijnt in het instrumentenbord van de wagen. De bestuurder geschrokken, remt af, waardoor de zuster de gelegenheid krijgt om het portier te openen en de vlucht te nemen. Het echtpaar overlegt slechs enkele seconden. De automobilist keert z'n wagen en pijlsnel gaat het terug naar Hannover, doch thans naar het hoofdbureau van politie. Onderweg passeren zij slechts een een zame motorrijder op een B.M.W. De ontmaskering. Het echtpaar rijdt weer over de auto bahn, thans onder geleide van de re cherche. De vergezellende politiehond vindt op de plaats van de misdaad, aan de kant van de weg, een pistool, het is een Walther, kaliber 6,3 mm. De hond zoekt verder, ook in de auto van de heer Wichmann, en van de achterbank apporteert het dier ten slotte een pa troonhuls, die afkomstig blijk te zijn uit het bewuste vuurwapen. De ziekenhuizen te Hannover en van de steden in de omgeving worden door de recherche uitgekamd. Men zoekt de ver pleegster met blond haar, zonder succes overigens. Daarna krijgen de wapenhan delaars een beurt en de vraag luidt wie kocht de laatste tijd een automa tisch pistool van het merk Walther, ka liber 6.3 mm Dit onderzoek heeft meer succes en sporen worden gevonden. Arrestaties volgen in bepaalde wijken van Hannover. Een drietal vrouwen klapt uit de school en de afdeling Moordzaken van de recherche te Han nover slaat toe, hard en onverbiddelijk. Gerhard Popp wordt met z'n vriendin „Blonde Inge" van één en het zelfde bed gelicht. De politie vindt behalve een kindje van 4 maanden de bij het Walther-pistool passende munitie, maar ook de zware B.M.W. van „Revolver- Ede" en ook de bebloede verpleegsters- kleding die door „Blonde Inge" werd gedragen. Bekentenis. De verdachten worden naar de auto van de heer Wichmann gebracht, die in de garage van het hoofdbureau staat opge steld. Weer komt de speurhondhet dier snuffelt aan de achterbank van de wagen, verlaat deze, om! vervolgens blaffend voor de 17-jarige Inge te blij ven staan, die daarop bekent zich te hebben schuldig gemaakt aan moord, meermalen gepleegd en aan poging tot moord op het echtpaar Wichmann. Zij geeft toe, dat zij dit deed onder de vakkundige leiding van haar vriend Gerhard Popp, bijgenaamd „Revolver- Ede", die ook de vader blijkt te zijn van haar baby. Hij bekent de chef te zijn van de ben de, bekend onder de naam „De wa genspringers van Letter". DUINKIKKERS VERLIEZEN. Duinkikkers 2 (heren) heeft verloren van IJselmeer 1 (Huizen) in een wed strijd met vrij gelijk opgaand spel. Een licht overwicht van IJselmeer kostte de Soester spelers echter de overwinning. De twee doelpunten van Duinkikkers werden gemaakt door G. v. d. Gaast. OUD BEZOEK. Een gezelschap ouden van dagen uit Monnikendam zal maandag a.s. res taurant Eemland bezoeken en onder hen bevindt zich een dame van 101 jaar, die zich niet te oud voelt om nog een dagje met een bus uit te gaan. WEINIG BELANGSTELLING. P.V.O, gaf onder leiding van de heer Mar. Larsen een zomeravondconcert in het park Colenzo, doch de belangstel ling was zeer gering. Er werden mar sen, walsen, ouvertures en een potpour ri uitgevoerd volgens het programma dat wij dinsdag publiceerden. E.H.B.O. EN ROODE KRUIS BIJ HET VLIEGFEEST. Op 5 juli hebben niet alleen de orga nisatoren maar ook de politie, de E.H. B.O. en het Roode Kruis handen vol werk. De organisatoren om de zaak in de lucht goed te laten draaien, de poli tie om de 300.000 mensen, die verwacht worden, in goede banen te houden en de mensen van E.H.B.O. en Roode Kruis om voor kleine en grote ongevallen hulp te bieden. In de eerste plaats wordt natuurlijk re kening gehouden met ongelukken zoals die dagelijks kunnen voorkomen, maar er moet nu eenmaal ook aandacht be steed worden aan eventuele catastrofes, die mogelijk- zijn als veel vliegtuigen demonstreren boven een terrein waar vele tienduizenden mensen zijn. Vijf jaar geleden ging het uitstekend en er ge beurde niets, maar ook toen was men op alles voorbereid. Een maand geleden wer'den reeds de eerste besprekingen tussen de E.H.B.O. van het district Utrecht en het Roode Kruis gehouden, waarbij men het er over eens was, dat niet alleen een eer- stehulpverlening op^ en in de naaste om geving van het vliegterrein de aandacht verdiende, maar dat het in bfeder kring bezien moest worden omdat op de aan- en afvoerwegen naar Soesterberg enor me mensenmassa's gedirigeerd zullen worden door het grote leger agenten, dat over een twintigtal mobilofoon- posten beschikt om ervoor te zorgen dat er geen stagnatie ontstaat. Met de directie van de spoorwegen zijn rege lingen getroffen waardoor spoorbomen steeds snel geopend zullen kunnen wor den om zo het verkeer sneller te kunnen toen ze die goeie Jappencamera koch ten. Zij profiteerden van de omstan digheden en maken nu in zwart-wit en kleuren. In ruime keuze in onze etalages te zien. Royale garantie. SOEST-ZUID TELEF. 2874 verwerken. Ongetwijfeld heeft men hier in de eerste plaats het oog gehad op de overweg in Soes^fcnen, waar de bomen pas opengaan trein al drie minu ten voorbij is^^lK Hulpverlening^JU^ E.H.B.O. en Roode Kruis zal ook mogelijk zijn in de om liggende grote steden, waarbij men re kening gehouden heeft met mogelijke rampen. Daar de voorshow al om 11 uur begint zullen de posten van 9 uur tot 9 uur, dus gedurende 12 uur bezet zijn. Het Roode Kruis zal dienst doen op het vliegveld, waarbij eventueel de E.H. B.O. versterking biedt. Een dertigtal leden van de Soester Roo de Kruis-colonne zullen dienst doen on der leiding van dokter J. C. Rip. Op het vliegveld heeft men de beschikking over een eigen verbindingsdienst en een mobilofoonnet met een aantal posten op de verbindingsroutes. Deze posten worden ingericht als verzamelplaatsen voor gewonden. De E.H.B.O. krijgt o.m. posten op het politiebureau, bij garage Van Kooij en in Soestduinen, waar de ziekenauto zal staan. Het Roode Kruis krijgt posten in Huis ter Heide (Prins Alexanderweg), De Bilt, Amersfoort (Laan 1914) en Soest- dijk (Hotel Trier). De Roode Kruis-afde- lingen van Amersfoort, Zeist, De Bilt en Utrecht zullen medewerking verlenen. Verder komen er vaste posten van de Koninklijke Nederlandsche Vereniging E.H.B.O. en de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. in Zeist, Wouden berg, Hoevelaken en Oud-Leusden. Deze posten zullen in contact staan met de Centrale Commandopost. Daar men dit niet voldoende acht zullen nog meer vaste posten ingericht worden. Dit ge beurt reeds op vrijdagavond voor het vliegfeest. Vanuit de posten zullen pa trouillediensten gehouden worden. Als bij een ongeluk het aantal E.H.B.O.-ers niet voldoende is dan kan, via de cen trale commandopost, hulp van het Roode Kruis aangevraagd worden. Het is te hopen, dat het gaat zoals het vijf jaar geleden ging, maar er moet gerekend worden op ongelukken en zelfs op een ernstige ramp, want driehon derdduizend personen zullen op het vliegveld aanwezig zijn en daarboven razen urenlang de vliegtuigen. BOND VAN OUDEN VAN DAGEN. De Algemene bond van Ouden van Da gen heeft 76000 leden verdeeld over 225 afdelingen en een van deze afdelin gen is in Soest. Hier zijn 70 leden en tot voor kort was de heer Wl. F. van Riet voorzitter, secretaris en penning meester van de afdeling. Hij overleed enkele weken geleden, zodat een bestuur- loze afdeling afwachtte wat er zou ge beuren. Door de afdeling Baarn werd een ver gadering in hotel De Gouden Ploeg be legd, welke gistermiddag gehouden werd. Er kwamen slechts 8 leden. De heer A. E. Naafs, voorzitter van de af deling Baarn, leidde de hoofdbestuurder, de heer J. Dekker (86 jaar) in. Deze prees het werk, dat wijlen de heer van Riet voor de afdeling deed, maar een bezwaar was dat hij alles alleen deed, zodat bij zijn overlijden een stuurloze afdeling achterbleef. Soest heeft 70 leden en met een beetje propa ganda kan dit gemakkelijk opgevoerd worden. Baarn begon met 2 leden, die aangesloten waren bij de afdeling Hil versum en nu heeft Baarn een eigen af deling met meer dan 450 leden. In Bus- sum hetzelfde. Daar zijn nu ruim 400 leden. Er wordt de laatste tijd heel veel ge schreven en heel veel gepraat over hetgeen voor de bejaarden gedaan moet worden, maar de daden moeten ze zelf verrichten. Er dient gezorgd te worden voor een on bezorgde oude dag en daar zijn de meeste nog lang niet aan toe. Een alleenstaande heeft 78,in de maand en een echtpaar ruim 1500, per jaar en dat is beslist onvoldoende voor hen die geen andere inkomsten hebben. Dit betekent, dat velen aange wezen zijn op de steun door hun kin deren of door Sociale Zaken, die het dan weer op de kinderen willen verhalen. Voor de meesten is deze gang naar de gemeente om ondersteuning een hele zware gang en de bond van ouden van dagen wil hieraan een eind maken. Een onbezorgde oude dag, een goede huisvesting en gelegenheid tot vrijetijds besteding staan op het program van de bond, die met drie andere bonden het C.O.S.O. vormt, een lichaam met 400.000 leden, die door hun grote aantal iets in de melk te brokkelen hebben. De meeste bejaarden willen graag zelf standig blijven en daarvoor is een A.O.W.-uitkering onvoldoende. Dat is zij echter ook voor het verblijf in een bejaardencentrum of een rusthuis, dus er zal nog heel wat gedaan moeten worden voor het zover is dat gespro ken kan worden van een uitkering waarvan de bejaarde inderdaad leven kan. In Amsterdam betalen ouden van dagen de halve prijs op de tram en in Haar lem is er een kapper, die bejaarden voor de halve prijs knipt en scheert, mits ze op een bepaalde dag komen. Dat is alle maal wel goed bedoeld, maar voor de ouden van dagen eigenlijk vernederend, want het laat zien dat de meesten nog steeds met de pet in de hand moeten staan om rond te komen. Er is een ziektewet die 80 °/o van het loon garandeert en een werkloosheids wet. Aan de totstandkoming hieraan hebben velen medegewerkt die nu be jaard zijn. Op hun beurt willen €ij nu een wet, die ervoor zorgt, dat zij zonder steun van Sociale Zaken of diakonie kunnen leven. Daaraan wordt gewerkt door de aktivi- teit van 400.000 leden in 4 bonden en de afdeling Soest kan hierbij niet gemist worden. Om te voorkomen, dat de af deling verloopt, is echter een bestuur nodig, maar al het aandringen van de heren Dekker en Naafs was tevergeefs. Geen van de acht heren bood zich aan voor een functie als voorzitter, secre taris of penningmeester. Tenslotte stel de de heer Vogel zich beschikbaar als tijdelijk secretaris. Hij zal alle leden aanschrijven en hen opwekken de ver gadering van 8 juli a.s. te bezoeken. Hopenlijk zal daar dan uitgemaakt kun nen worden wie het bestuur van de afdeling zullen vormen. ZOMERFEEST VAN DER HUCHTSCHOOL. Woensdag waren een groot aantal kin deren en ouders samen gekomen om 't Zomerfeest te vieren. De grote zaal was om 7 uur geheel gevuld en het programma, dat 15 nummers bevatte, werd op voortreffelijke wijze afgewerkt. Zang en muziek, gymnastiek en dans wisselden elkander af. De volksdansen, onder leiding van de heer Bongers, vielen zeer in de smaak. „De Brieven bus" door Annie Schmidt en de opera „De Poederdoos" oogstten veel bijval. Het „Kamplied", dat de volgende week wel veel gezongen zal worden, als de 5e en 6e klas op Terschelling kampeert, werd nu al met animo gezongen. Na de pauze werd het feest buiten voortgezet. Met behulp van een luid spreker klonken de woorden duidelijk over het schoolplein. Toen het don ker werd volgde een fgkkeldans, die een waardig slot vormde van het ge slaagde feest. GAT IN DE WEG. Bij de Julianalaan is een gat in de weg gekomen en v. B. viel daardoor met zijn brommer. Schade en een pijn lijke nek. Het slachtoffer zoekt verhaal bij gemeentewerken. GOEDE HANDEL. Dr Berghauser Pont, de geneesheer directeur van Zonnegloren, die zich zeer beijvert voor de restauratie van de Oude Kerk, wilde ook de lompen- en oud papier-actie steunen. Hij zei tegen zijn dienstmeisje dat er een paar zakken pa pier en vodden klaar stonden voor hen die dat ten behoeve van de kerkrestau ratie ophalen en verkopen. Er werd gebeld en een man kwam vra gen of er nog lompen of afgedankte kranten waren. „O, u komt voor de Oude Kerk", zei het meisje en ze gaf de zakken mee. De voddenman - een woon wagenbewoner - was zeer verheugd over deze voordelige handel en hij gebruik te nog meer malen dat toverwoord „Oude Kerk" om de mensen te bewegen hun afgedankte zaken gratis aan hem af te staan, maar dat was niet de be doeling van de mensen die de kerk ge restaureerd willen zien. AANRIJDING. De groentehandelaar Th. de Z. stak met zijn bestelauto de Koninginnelaan over en werd gegrepen door de perso nenauto van v. d. B. uit Baarn. Beide auto's werden beschadigd en tegen de Z. werd proces-verbaal opgemaakt. DE JEUGD SPEELDE PIANO. Met duizelingwekkende snelheid is de jonge Amerikaan Van Cliburn als pia nist omhoog gekomen en tegelijk met de uitvoering, die de leerlingen van mevr. Ida Reinink-Jongsma in gebouw Credo gaven, speelde hij het beroemde eerste pianoconcert van Tschaikowski, dat aan vankelijk door niemand gespeeld kon worden. In het dankwoord, dat de heer Joh. Uiterwijk namens de ouders tot mevr. Reinink richtte, wees hij er op, dat de beroemde Van Cliburn net zo begonnen is als de leerlingen, die deze avond had den laten horen wat zij kunnen. Mevr. Reinink geeft zich de moeite om de kinderen te brengen tot zelf muci- ceren en dat is 'n hele taak, want radio, gramofoom en televisie maken het tegen woordig al te gemakkelijk. Mevr. Reinink kreeg bloemen van de heer Uiterwijk namens de ouders en de bloemen van de leerlingen werden aan geboden door Margo Spijker. De kleintjes begonnen en Thea Blanken- stein opende de rij met Masurek, opus 3 nr 10 van Von Weber. Gera Spijker speelde een walsje van Molenaar, Re- gientje Lambers Heerspink „Der erste Anfang" en Truusje Kragt met Jetty van Helsdingen „Des winters als het regent". Imy Kamphorst liet horen dat ze „froh durchs Leben" wenste te gaan, want dat speelde ze. Een menuet van Mozart door Henk Hendrikse, een scher zo van Richard Hol door Joke Appel boom en van Forsten Petre speelde Johan v. d. Burg „Valse gracieuze". Yvonne Odink bracht een melodie van Berndt, Elsje Akse „Menuet sentimen- tale" van Galuzzi en Edy van Calck „Les cloches des matins" van Burgmül- ler. Het zangkoortje onder leiding van mevr. Reinink zong enkele canons en een liedje van Catharina van Rennes. Hans Higler speelde een wals van Coolwijck, Fons Hilhorst een sonatine van Diabelli en later zong hij, waarbij hij door Hans van Wely op de blok fluit begeleid werd. Jan Broekhuis waagde zich aan Bach en Douwe Wie- linga kreeg bijzonder veel applaus voor zijn uitnemend spel in Chopin's fanta sie-impromptu, waarop hij urenlang ge studeerd moet hebben. De heer L. Bongers bracht bijzonder prettige afwisseling met zijn volksdans- groepje, waarna Fieke Blankenstein „Aufforderung zum Tanz" speelde. Geert Smid, Tiny Higler en Ankie Hen drikse speelden ieder een deel van een sonate van Mozart en Jan Oosterveen bracht het er met een nocturne van Chopin uitstekend af. Adri de Wblf reed pianospelend op een olifant en Rob Uiterwijk speelde kra nig een thema van Schubert. Toos Hilhorst met een sonate, Truuske Hoegen Dijkhof met een teder wiege lied, Frans Higler met een menuet van Paderewski, Joke Westerveld met een moeilijke maar goed-gespeelde polonai se van Chopin en tenslotte Margo Spij ker, die Impromptu van Schubert uit stekend bracht. VERNIELING. De heer N. de Br. heeft de politie mee gedeeld, dat kwajongens een ventilator van zijn fabriek aan de Beckeringhstraat stuk gegooid hebben. De schade bedraagt ongeveer 50 gulden. BAL GEARRESTEERD. Mevr. v. d. B. legde beslag op een bal, die door de jeugd in haar tuin geschopt werd. Zij bracht hem naar het politiebu reau, waar hij tot 11 juli zal blijven liggen om de jeugd tot inkeer te bren gen. VOLLEYBALSUCCES IN BAARN. Het Soester dames-volleybalteam, dat bestaat uit zes dames van Olympia 1, heeft gisterenavond in Baarn gewonnen van Amersfoort en gelijk gespeeld tegen Baarn. De eindstand werd 1. Soest, 2. Amers foort, 3. Baarn. De heren wonnen met 2-0 van Baarn maar kregen tegen Amersfoort weinig kansen en verloren met 0-2. Eindstand 1. Amersfoort, 2. Soest, 3. Baarn. GIFT VOOR KINDEREN. Hedenavond zal K.P.S. het batig saldo van de laatste feestavond overdragen aan de afdeling Soest van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden en Gezondheidkolonies. VOGELVREUGDE. Op een bijeenkomst van de vereniging „Vogelvreugde" zal hedenavond, in ca fé Middelwijk gesproken worden door de heer Verhoeven uit Amersfoort. Het onderwerp is „Kanaries".

Soester Courant | 1958 | | pagina 2