LIBANON BERINI KAN ALLE KANTEN OP. fUGERS RIJWIELEN RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH Voor Kwaliteitsvoeder UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL TWEEDE BLAD N.V. Wasserij „GELRIA" SOEST. Het Vuilverwerkingsbedrijf. GEERVLIET heeft de ajdUUbarije hoorbri U hoort er weer bij door beter te horen N.V. Instr. handel v/h P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'dam-C. - .Tel.' 37728 Maatweg rijden, waarvan een behoor lijk begaanbare rijweg gemaakt is. Men heeft uitgerekend dat iedere bewoner van Soest en Baarn elk jaar voor 175 kilo huisvuil zorgt en onder deze 175 kilo bevindt zich ongeveer 6 kilo ijzer. Dit betekent dat men ongeveer 275 ton ijzer per jaar uit het vuilnis zal halen. Dat Soest en Baarn er een installatie van groot belang bijgekregen hebben blijkt uit de interesse die men ook in het buitenland voor het vuilverwer- kingsbedrijf aan de Maatweg heeft. Zo zal, in opdracht van een Belgisch mi nisterie, het hele proces gefilmd wor den. Het bedrijf is in werking zodat het nu niet meer nodig is het vuil in het bos onder te spitten. Het wordt nu verwerkt tot compost dat de landbouw ten goede komt. Deskundigen hebben uitgemaakt dat onze bodem langzamerhand uitgemer geld raakt en met deze compost kan de landbouwgrond nieuw voedsel krijgen. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, voor het verstrekken van inlichtingen, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, zit ting ten Gemeentehuize alhier. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 BIOSCOOPPROGRAMMA. Van vrijdag tot en met maandag komt Eddie Constantine op het doek van het City-theater in de film „De terug keer van Lemmy Caution". Hij stort zich in adembenemende avonturen en zet met ware boksersvreugde gezellige knokpartijen op touw om het recht te doen zegevieren. Het begint met een rustige vacHntie,in Italië, maar die duurt niet lang en spoedig is Eddie verwikkeld in een opwindende strijd met gangsters, die hij stuk voor stuk afrost om tenslotte als zegenvierende held te voorschijn te komen. Zondagmiddag de verfilmde roman van Zane Grey, „Het Roversnest", met Geor- ge Montgomery in de hoofdrol. Hij is een moedige cowboy, die gauw met enkele veedieven te maken krijgt, die de zuster van zijn werkgever ontvoeren. Dat dwingt hem tot vele moedige daden die hij met plezier verricht, daarbij ge holpen door zijn schietgrage revolver. Ook anderen maken veelvuldig gebruik van het schietijzer, dus aan spanning en sensatie is geen gebrek. Van maandag tot en met woensdag Ma- rina Vlady in „Blonde Heks", een ver haal dat zich ergens in het noorden van Zweden afspeelt. Daar heeft een jong frans ingenieur de leiding bij de exploitatie van een enorm bos. Hij FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 woont in een gehucht, waar zeer be krompen en zeer bijgelovige mensen wonen. Hij vist en jaagt in zijn vrije tijd en ontmoet op een van zijn tochten de mooie Aino (Marina Vlady), die in de bossen het leven van een halve wilde lijdt. Volgens de dorpelingen on derhouden Aino en haar grootmoeder ongeoorloofde relaties met de duivel. Aino en de ingenieur worden verliefd op elkaar en hij vraagt haar ten huwelijk. Zij weigert omdat zij niet naar de kerk wil waar het huwelijk voltrokken zal worden. Op een morgen gaat ze ech ter toch naar de kleine kapel om een godsdienstoefening bij te wonen en bij het uitgaan van de kerk willen woe dende dorpsvrouwen haar lynchen. Zij wordt op tijd ontzet door de werkgeef ster van de ingenieur, die de hysterische vrouwen met een zweep te lijf gaat. Deze bevrijding kwam echter toch iets te laat, want de blonde heks sterft in het bos. Een opvallend mooie film met een prachtige rol van Marina Vlady. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 27 JUNI 1958. In de donderdag-cyclus „Raspoetin", de levensgeschiedenis van de geheimzin nige russische monnik met zijn magi sche invloed op de*tzaren-familie, In de hoofdrol Pierre Brasseur. KORFBAL K.V.S. K.V.S. 2 heeft de strijd aangebonden tegen Biko 3 uit Bilthoven om het kam pioenschap derde klas van de G.U.K.B. Met een gelijk spel zou K.V.S. 2 al pro moveren. De gehele wedstrijd werd vrij zenuachtig gespeeld, zodat ver keerd plaatsen nogal eens voorkwam. Na enige tijd spelen maakte mej. R. Radstok het eerste doelpunt. De gehele eerste helft verstreek verder zonder scoren, zodat de tweede helft met een magere 1-0-voorsprong begonnen werd. Na rust wist K. Rouwendaal al spoe dig met een ver schot de mand te vin den (2-0). Het antwoord van Biko kwam vrij spoedig in de vorm van twee doel punten, waarmee de stand gelijk werd (2-2). Dit was voor K.V.S. wel voldoende maar een erg veilige stand was het niet. Onder aanvoering van mej. Radstok in het middenvak werd de aanval van K.V.S. steeds goed van ballen voor zien en het kon dan ook niet lang uitblijven of een derde doelpunt, ge scoord door De Jong, gaf K.V.S. weer de leiding. Enkele minuten later be machtigde mej. H. Esch de bal en ze schoot onmiddellijk. Het was een doel punt (4-2), waarmee K.V.S. zich al een stuk veiliger stelde. Biko bracht de stand op 4-3. De heren van K.V.S. kon den in het aanvalsvak de korf niet vin den zodat de dames het gingen probe ren. Ze deden het beter en mej. Rad stok bracht de stand op 5-3. Dit was 5 minuten voor het eind. Er werd niet meer gescoord en met de eindstand 5-3 won K.V.S. 2 deze wed strijd. Het betekent promotie naar de tweede klas van de G.U.K.B. Zondag a.s. neemt K.V.S. deel aan de Tovers-series te Zeist. Verleden jaar 1 0 E STOOM WAS SERU Stuur Uw was naar Gelria. Onder voortdurende controle van het Wasserij-Instituut T.N.O. Maandag halen - Donderdag thuis. EDE Telefoon 08380-8050. behaalde het twaalftal van K.V.S. de eerste prijs, een wisselbeker, die zondag verdedigd moet worden. Er wordt gespeeld tegen Samos 5 (11 uur), D.V.V. 1 (12.50), Tovers 2 (14.30) en Amersfoort (15.45). De wedstrijd tegen Amersfoort is de zwaarste, omdat dit twaalftal kampioen van de G.U.K.B. is geworden en het vol gend seizoen in de K.N.K.B. gaat spelen. BAKFIETS BESCHADIGD. Meneer R. kwam bij de politie ver tellen, dat het linker wiel van zijn bakfiets totaal vernield is doordat een onbekende auto tijdens zijn afwezig heid de bakfiets ramde. VOORTVLUCHTIGE VOGELS. Enige tijd geleden gingen een paar kraanvogels, aangekocht door de heer G. v. d. Brink, dierenhandelaar aan Den Blieklaan, er van door en nu zijn er drie pelikanen die de vrijheid verkozen. Zeventien kwamen er uit Cuba naar Soest en voordat ze gekortwiekt waren gingen er drie op de vlucht. Ze vlogen niet direct van honk weg maar bleven in de buurt van het bedrijf cirkelen. Er is geprobeerd ze met vis terug te lok ken maar dit lukte niet en zij koersten naar het IJselmeer, waar eveneens de vis is die ze als voedsel nodig hebben. MAANDAGAVOND VUURWERK BIJ DE NAALD. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard en mede in ver band met het 25-jarig bestaan van de Baarnse Sportbond zal maandag a.s., 's avonds om half tien, op het terrein achter de Naald, bij de Stadhouderslaan, een groot vuurwerk afgestoken worden. Zoals bekend lag het oorspronkelijk in de bedoeling van de organisatoren dit vuurwerk op zaterdag 21 juni te la ten ontsteken. Het moest toen echter wegens de slechte weersomstandigheden afgelast worden. le aanbetaling verlaagd van 30 tot 15 °/o. Elke vrijdag, van 10 tot 2 uur, zitting in Volksgebouw, Snouckaertlaan, Amersfoort. straties, maar thans is het reeds zover, dat er een groot aantal doden zijn ge vallen en sommige ziekenhuizen vol liggen met gewonde patiënten. Begonnen als binnenlandse aangelegen heid, is de strijd thans uitgegroeid en in het internationale vlak getrokken. De wereld wacht af en Nasser zit op het vinketouw. Beiroetspionnen en mooie vrouwen. De stad Beiroet zou men een inter nationale heksenketel kunnen noemen, want nergens lopen meer internationa le spionnen rond dan in deze - sterk aan Parijs herinnerende - stad. In de dure hotels - trefpunten van de opperste tienduizend - treft men naast rijke Libanezen, ook Amerikaanse miljonairs en Arabische vorsten aan. Waar geld is zijn mooie vrouwen. Deze stelling geld voor Beiroet ook. Vaak komen zij in het land als Franse danseressen. Wanneer zij er eenmaal Slechts het portaal en enkele zuilen zijn er van de eens zo beroemde kathedraal van Jerash overgebleven. Onder de landen van het Nabije Oosten nam Libanon tot voor enige weken een uitzonderingspositie in. Was het in de andere landen zo, dat keer op keer de spanningen op po litiek terrein hoog oplaaiden, in Li banon bleef het rustig. Terwijl andere landen zich hevig interesseerden voor het wel - en wee van de Arabische re publiek en Nasser, in Libanon liep men alleen warm voor de handel, hetzij met het Oosten hetzij met het Westen. Enige weken geleden werd die voor delige rust wreed verstoord en thans is het zo dat Libanon praktisch geen dag meer kent of er zijn op een of andere plaats onlusten te melden. Voor de eerste keer in de geschiedenis hebben de vijanden van het westen daar de kop opgestoken. De wereld heeft er weer een nieuwe haard van onlusten bij. De zoveelste. Veel Franse herinneringen. Libanon is maar een klein land. Van het uiterste noorden tot aan het zuide lijkste puntje is het slechts 180 kilo meter van west naar oost is het slechts vijftig kilometer. Het land telt anderhalf miljoen inwoners. In 1920 werd Libanon een zelfstandige staat onder Frans mandaat. Pas in 1946 De grote toren op de Place d' Etoile in Beiroet is een van de grote beziens waardigheden. Dit systeem, waarbij dus iedere groep weet waar het aan toe is, heeft jaren lang uitstekend voldaan tot ieders te vredenheid. Maar men was er zich van bewust dat een agitator, die zich van de steun van bepaalde buiten landse machten kon verzekeren, een gevaar kon beteken. Zo heeft b.v. Nasser nooit onder stoelen of banken zijn, blijkt dat zij noch Fransen zijn, noch kunnen dansen. Zij zijn voor eigen re kening naar Libanon gekomen en be zorgen de autoriteiten veel werk. Vele vrouwen komen groepsgewijze naar Beiroet en het staat wel vast dat hun komst is georganiseerd door de internationale handel in blanke sla vinnen. Vandaar ook dat Beiroet steeds opnieuw bezocht wordt door agenten van Interpol, die trachten hier een draad in handen te krijgeji van de wijdvertakte komplotten. Beiroet noemt men wel eens de stad van de duizend gezichten. Op deze titel mag zij zeker aanspraak maken. Het vervelende is echter dat vele van die gezichten slechts maskers zijn. En om achter dat masker te kijken valt niet mee. KERKSTRAAT 3-S0EST-TEL203C Tempelruïnes in de zonnestad Baalbek. trokken de laatste Franse troepen uit dit land. Overal treft men nog herin- nerigen aan de Franse tijd aan. Als men in Beiroet b.v. naar het parlements- plein vraagt dan gebeurt het vaak, dat de aangesprokenen zegt O, u bedoelt de Place d'Etoile Er zijn nog verschillende straten en wegen, die naar beroemde Fransen zijn genoemd, terwijl tal van grote hotels een aanzien en inrichting hebben die aan Parijs doet denken. Libanon heeft in de loop der eeuwen tal van invasies beleefd en overleefd. Wij zijn de grootste calloborateurs in de wereld, zeggen de Libanezen, en ze bedoelen daarmee te zeggen, dat zij steeds weer op een of andere wijze bij de bezettende macht in het gevlei wis-' gestoken dat het westelijk georiën teerde Libanon hem een doorn in het oog was. Men vermoedt dan ook dat hij in de onlusten de hand heeft. In ieder geval is hij de buurman die ge- interesseerd toekijkt en tracht er zijn voordeel uit te halen. De eigenlijke oorzaak van de onlusten is echter een zuiver binnenlandse aan gelegenheid. Volgens de bestaande grondwet kan een president slechts zes jaar regeren. Verlenging van zijn ambtsperiode is niet mogelijk. Presi dent Schamoen wilde echter kortge leden de grondwet ten zijnen gunste veranderen, maar toen kwam de op positie in het geweer. In het Oosten laait een dergelijke strijd direct hoog op. Het begon met een paar demon- Zonsondergang aan de kust van Libanon. Deze week heeft het vuilverwerkings bedrijf aan de Maatweg voor het eerst gewoon gedraaid. Vuilnisauto's hebben hun lading gelost en de lopende banden hebben het vuil opgenomen voor het transport naar de enorme trommel van 26 meter lengte en 3V2 meter doorsnee, waarin het drie dagen al draaiend de bacteriewerking zal ondergaan, die van het huisvuil tenslotte compost maakt. Vanaf de stortbak, waarin de auto's het vuilnis deponeren, loopt een band van twee meter breedte die overgaat in een smallere band, die naar de trommel leidt. Twee mannen met dikke hand schoenen aan houden goed in de gaten wat zich op de band naar de trommel bevindt, want metalen die niet door de magneet vastgehouden worden, moeten verwijderd worden. Ook gïas, aarde werk, textiel en hout wordt eruit ge haald. Papier niet want dat ondergaat met succes het biologisch proces in de trommel. Oude schoenen, die nogal eens tussen het huisvuil zitten doen dit niet, dus zij worden ook verwijderd. Het pa pier geeft een extra probleem voor het in de trommel is, want al bij het stor ten heeft het de neiging op dé vlucht te gaan, zodat men maatregelen neemt om te voorkomen dat de hele polder vol papier komt. Metalen, die door de magneet aangetrokken worden, blijven op deze wijze buiten de enorme trommel, die één omwenteling in 85 seconden maakt. De officiële opening vindt voorlopig nog niet plaats, maar er kan gedraaid wor den. Drie auto's uit Soest en voorlopig twee uit Baarn zullen het huisvuil van 46000 inwoners, die over 13500 vuilnis emmers beschikken, dagelijks naar de ten te komen, waardoor hun vrijheid op de duur weer een feit werd. Libanon is het enige land in het vooroosten waar meer Christenen dan andere gelovigen wonen. Hoe men steeds weer de orde en rust wist te bewaren, is voor velen een raadsel. Elke groep komt aan bod. Het bestuur van het land is zo geregeld, dat alle groepen bepaalde sleutelposities krijgen te bezetten. Zo is het een onge schreven wet, dat de president steeds een Christen van de Maronitensekte moet zijn, terwijl de minister van de fensie moet komen van de krijgshaftige stam der Drusen. die maakt.dat U zich weer vrij in gezelschap kunt bewegen. Siert zowel dames als heren. Geen kledinggeruis en snoeren.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5