S.E.C. DERDE KLASSER na overwinning op Swift* VAKANTIE. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 1 JULI 1958. 36e JAARGANG No. 48. SOESTER OURANT V«richrjnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVEDBUKKEBIJ SMIT - BOKSTDIJK - BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMXNISTBlriEr^rEEDESTE^^^ Abonn. p. kwart 2.10 per posé 2.25 2566 POSTGIRO 126151 Op het binnenveld van de sintelbaan op het Olympiaplein te Amsterdam - waar Chris Berger 25 jaar geleden de 100 meter in de wereldrecordtijd 10,3 sec. liep - is het S.E.C. na 20 jaar gelukt het derde-klassersehap te beha len door een 1-0-overwinning op Swift. Vrijdag j.1. schreven wij dat S.E.C. moest winnen omdat het nu lang ge- noeg geduurd had en de vijfentwintig waren toen al 25 minuten gespeeld en voor het zover was had S.E.C. duidelijk getoond sterker te zijn, maar het viel niet mee door de stugge Swift-verde- diging te komen, die achter zich een uitstekende keeper had. Soms waren er momenten met een licht Swift-overwicht, maar erg onrust barend was dit niet omdat de aanvallen van de Amsterdammers volkomen on- Na de zegetocht door Soest worden de spelers in De Gouden Ploeg gehuldigd. Foto „Astra" - Soest. ste wedstrijd in deze zware competitie is inderdaad gewonnen. Viermaal is het in promotiewedstrijden mislukt, maar nu is het dan zover dat velen meegeleefd hebben met cie prestaties van onze nieuwe derde klas- sers blijkt uit de grote belangstelling, die er voor de intocht van het zege vierende elftal was. S.E.C. trapte af en toonde al spoedig iets sterker te zijn dan de gastheren. Veldhuizen, Huijink en Van Breukelen waren betrokken bij de eerste aanval op het Swift-doel, maar direct daarop kwam Adams in het nauw toen Van Klooster de bal verkeerd op zijn hoofd kreeg en naar achteren kopte. Hij was eerder bij de bal dan middenvoor De Mare en wierp hem naar Huijink, die snel naar voren ging en hard tegen de lat schoot. S.E.C. drong ver op en verschillende spelers losten schoten, die niet terecht kwamen op de plaatsen die bedoeld waren, terwijl keeper Van Dijk stopte wat beter gericht was. Bij een aanval van Swift werd Huijink gehaakt en even later onderging Rut- tenberg dezelfde onprettige gewaarwor ding. Zijn ge bid brak bij de rare tui meling die hij maakte, maar ook zon der gebit ging het wel en hij had z'n tanden niet nodig voor het scoren van het eerste, enige en beslissende doel punt uit een pass van De Bruin, die helemaal naar rechts gezwenkt was. Er gevaarlijk waren. Daarbij gaven de heren nog wel eens een vrije schop weg, omdat zij in hun ijver wel eens wat onbeheerst deden. Ook het schie Draai de dop stijf op uw ballpoint, smijt maar weg die lineaal En vergeet die nare regels van de Nederlandse taal. Laat Pythagoras toch rusten, klap dicht dat geschiedenisboek Meester loopt al zonder boordje m een pijpenloze broek. Op het nachtslot de kantoordeur, op het letterslot de kluis, Personeel zit in San Remo, directeur in Nieuwersluis. Weg pipetten en formules wens de pip aan Tacitus Met véél mede-buspatiënten puft prof in de autobus. Grand Hotel de 1'Esplanada staat met luxe kamers klaar Hé Ik kan u Ja, dat kén wel (die twee kunnen dus mekaar). Slager zeilt op zijn privé-jacht met zijn clubvlag hoog in top Tuinman tuft in zijn Mercédes restjes kindertoeslag op. Gaat naar 't buitenland vooral toe zo ver en zo lang als 't kan Met het oog op volle wegen profiteert ons land daar van. Komt dan bruinverbrand naar huis toe, gaat weer moedig aan de slag, Wellicht nog met hoger lonen en een kort're arbeidsdag. ten was onbeheerst, zodat Adams wei nig schoten te houden kreeg. In de Soester achterhoede werd hard gewerkt en de middenlinie maakte door haar stuwend werk al gauw een eind aan het korte overwicht van de Am sterdammers. Verschillende malen schoot Huijink van grote afstand op het doel maar succes bleef uit tot De Bruin Rut- tenberg in staat stelde heel zacht en heel zuiver in te schieten. De tweede helft begon met een vrije schop, die Va'n Klooster dicht voor het doel van Swift mocht nemen De bal kwam op het harde hoofd van back V. Vliet terecht, die in het doel stond en in een goede combinatie ging Swift naar voren. Brouwer ontnam Eveleens een scorings kans en plaatste naar Ruttenberg, die in een zwaar duel met twee Swift- spelers raakte. Hij won en plaatste naar Van Breukelen, die hoog voorzette. Voor De Bruin kon inkoppen plukte keeper Van Dijk de bal hoog uit de tucht. Wat later opnieuw een S.E.C - aanval die gevaarlijk was. Veldhuizen passeerde Nieuwhardt en plaatste de bal naar De Bruin, die oerhard op het doel schoot. De bal ging net naast. Nieuwhardt werd vervangen door Van 2 I" "aarmate de verstreek werd S.E.C. steeds sterker. Er werd goed geschoten en vooral Veldhuizen kiste een schot, dat Van Dijk de grootste moeite kostte. Het Soester publiek moedigde met monden, deksels en toe- ters aan en verbeten hield de SEC- verdediging stand. Adams moest' nog een enkele maal in actie komen en hij deed dit uitstekend, zodat hij zijn doel vrij van goals hield en toen de scheids rechter voor de laatste maal floot was het nog 1-0 voor S.E.C. Het publiek rende het veld op en alle spelers gingen op de schouders. Bij Trier wachtten omstreeks zes uur vele honderden op de zegevierende ploeg en met P.V.O. voorop ging het in een Jan Plezier naar De Gouden Ploeg waar het elftal door ontelbaren gefe liciteerd werd en waar een bloemstuk van de gemeente blijk gaf van de waardering die ook het gemeentebe stuur van Soest voor deze mooie pres- tatie heeft. e.h.b.o.-oefening. <>De E.H.B.O., afdeling Soest, heeft bij Oranjehof een buitenoefening gehouden en drie ploegen, onder leiding van mej. Kudders en de heren H. Smit en K. Lam, hebben hulp verleend aan de vermeende I s'achtoffers van een ernstig ongval. CLINGE DOORNBOS. Bij het rooien van een boom stond een man op een tak. Deze brak en de man viel. De tak kwam terecht op de man die zich onder de boom bevond. Het eerste slachtoffer was bewusteloos, de tweede man klaajde over pijn op ver schillende plaatsen. Met zorg werden de slachtoffers door de drie ploegen behandeld, waarna de voorzitter van de E.H.B.O., dokter Schut te, de oefening besprak. Hij dankte de deelnemers aan de oefening voor hun opkomst, de jeugdige slachtoffers voor hun medewerking aan de oefening en de heer Kudders voor het beschikbaar stellen van het terrein. Er werd gelegenheid gegeven zich be schikbaar te stellen voor het bezetten van E.H.B.O.-posten tijdens het vlieg- feest, waarbij erop gewezen werd, dat het raadzaam is de collectebus niet te vergeten, want de laatste dag van de collecte - die van 30 juni tot en met 5 juli gehouden wordt - is de zaterdag van het vliegfeest. Aan de volgende^dames en heren wer den hierna door de voorzitter diploma's uitgereikt mej. Reiche, mej. M. J. van Drie, mej. D. v. d. Kuil, mej. A. J. Kudders, mej. G, Kudders, mevr. Van Homoet, mevr. Kochius, mevr. Karsen en de heren J. van Ostende, H. E. J. Smit en J. van Drie. Ook het speldje, dat bij het diploma behoort, werd uitge reikt. Wie gisteren of vandaag nog niets in de collectebus voor de E.H.B.O. deed, kan dit morgen, donderdag en vrijdag nog doen, maar zaterdag zeer zeker, want de E.H.B.O. helpt dan met de politie en het Roode Kruis mee laan een goed verloop van het vliegfeest. Zaterdag is het de laatste dag van dé jaarlijkse collecte en men rekent op een recordbedrag van gulle gevers die hét vliegfeest bezoeken. MUSEUMSCHIP KLEIN ARTIS' TE SOEST. Wie één dezer dagen iets moois wil zien, moet eens gaan naar de Eem bij de Kleine Melm aan het einde van de Eemweg. Daar ligt tot en met maandag a.s. ge meerd een groene boot, waarop met grote letters te lezen staat„Klein Artis". De naam zegt al direct dat er dus die ren te zien zijn. Behalve echter apen, 8 aquaria met zeer zeldzame vissen, de typische wandelende takken, insecten die precies op boomtakjes gelijken, een 30-tal slangen, de weinig geziene zwar te cavia's en nog meer klein goed. Er is ook een interessante collectie schelpen, waarbij pareloesters met pa rels erin. Ook prachtige exotische vlin ders sieren de wanden en een mooie verzameling gereedschappen uit het stenen tijdperk doen de gedachten gaan naar ver vervlogen tijden. Enorme de len van een walvis, zoals een wervel van 48 kilo, een rib van 2 meter lengte en nog enkele andere fragmenten ge ven een idee van de grootheid dezer dieren. Prachtige snijwerkjes van ivoor, werk van inlanders, boeien het oog. Men kan zien hoe rubber getapt wordt, er is een stuk rots met eetbare vogel- nestjes. We zouden U nog heel veel meer van de prachtige verzameling in deze boot kunnen vertellen. Vergeet U niet dat de totale collectie, levend en dood mate riaal, tezamen uit een 2000 stuks be staat. Er zijn zelfs dingen, die men in geen enkel Europees museum zal zien. Als voorbeeld noemen we de molukse zee- tuin. Als U dit ziet, krijgt U enig idee van het prachtig gekleurde dierenle ven op de bodem van de Indische zeeën. Een en ander is wel in gepre pareerde vorm, maar de aanblik is er niet minder mooi om. In een der aquaria zwemt zelfs de blinde grotvis, afkom stig uit Mexico, een vis zonder ogen, die alles doet op het gevoel. En zag U al eens Axolotl's of waterhonden? Eveneens uit Mexico. Als deze dieren een poot verliezen, groeit er weer een nieuwe voor in de plaats. We zijn lang niet volledig met deze kleine opsomming, doch hopen U op gewekt te hebben eens te gaan zien. Kinderen kunnen er leren en genieten tegelijk, groteren zullen er vele we tenswaardigheden ontmoeten. „Klein Artis" vaart al 33 jaar door de nederlandse wateren, maar het is de eerste maal dat onze plaats wordt be zocht. Wij twijfelen er niet aan, of de belangstelling zal, evenals te Amers foort, waar het verblijf verlengd moest worden, ook hier groot zijn. De mooie verzameling, gepaard gaande met een zeer lage entreeprijs, recht vaardigen een grote toeloop. BROMFIETSBOTSING. De militair A. S. uit Amersfoort reed met zijn bromfiets op het Kerkpad, hetgeen verboden is. Op de hoek van de Korte Middelwijkstraat kwam hij botsing met de Soestenaar O. v. K., die eveneens op een brommer reed. Het kwam hard aan en de gevolgen waren ernstig. Van K. brak het rechter sleu telbeen en hij kreeg een lichte hersen schudding. S. liep een zware hersen schudding en een hoofdwond op. Dok ter Kuiper verrichtte de eerste hulp, waarna Van K. naar de Lichtenberg ge bracht werd en S. naar het militair hos pitaal. N.V.E.V. Op de laatste bijeenkomst voor de va- cantie, die door vele leden van de Ne derlandse Vrouwen Electriciteits Vere niging werd bijgewoond, hield me vrouw dr T. Schutte-Beek, arts alhier, een causerie over de elementaire kennis van de ziekenverzorging in het gezin. De taken en eisen, die men aan een ver zorgster mag stellen zijn vele. Zij moet handig zijn, vriendelijk, zich tijd gunnen voor de patiënt, aan de kleine wensen van de patiënt tegemoet komen, be trouwbaar en zindelijk zijn en zij moet er ook goed verzorgd uitzien. Spreekster behandelde hierna de inrich ting van een ziekenkamer, die zo moge lijk op het Z.O. of Z.W. moet liggen, niet grenzen aan keuken of toilet, noch boven in het huis moet zijn gelegen. Goede ventilatie is noodzakelijk. Elec- trische of centrale verwarming is beter dan kolen of gas, in elk geval nooit petroleum. Vervolgens kwam de eigenlijke verzor ging van de patiënt ter sprake. Een ge zond mens verliest per 24 uur D/2 L vocht, door transpiratie is dit bij een zieke groter, zodat steeds gezorgd moet worden voor fris water, vruchtensappen e.d. De dag begint met wassen van het gezicht en handen en na het ontbijt volgt een volledige wassing, opmaken van het bed enz. Na een kopje koffie of wat fruit kan de patiënt wat gaan rusten en na de maaltijd weer rust. Dr Schutte sprak daarna over bijzondere patiënten, zoals kinderen met besmette lijke ziekten, ouden van dagen enz. Ook werd nog gesproken over invalide patiënten, revalidatiecentra enz. TUMULT IN HET NATUURBAD. Het is te hopen dat de zwembond het eerste zevental van Woestduin heel lang schorst, want deze heren hebben vreem de opvattingen over het spelen van wed strijden. In de wedstrijd tegen Duinkik kers 1 werd gisteravond door de scheids rechter een speler wegens een over treding het water uitgestuurd. Men kan er lang over twisten of de Duinkikkers- speler ook in overtreding was, maar de scheidsrechter beslist nog altijd. Wat later beging de Woestduin-keeper een overtreding en de opmerking van de scheidsrechter beantwoordde hij met een onbeschofte grote mond. Zeer te recht stuurde de man met de fluit hem het water uit. Dit was voor de an dere spelers reden het water te verla ten en de wedstrijd te staken. Daarmee verspeelden zij de 2-1-voorsprong, be zorgden zichzelf een nederlaag en ho- penlijk schorsing voor het hele seizoen. Het Duinkikkers-zevental was com pleet en direct na het beginsignaal los te G. Maris een hard schot. De bal kwam tegen de lat. Een kogel van Woestduin werd uitstekend door Wim Doove gestopt. Henk Timmerman schoot tegen de paal, Kraaijkamp tegen de lat en opnieuw stopte Doove een schot uit een Woestduin-aanval uitstekend. Het volgende was hem echter te mach tig en de Doornse zwemmers leidde met 1-0. Kort daarop maakte ze het tweede doelpunt. Aan de andere kant hadden de Duinkikkers minder succes en een doorslagbal van Rob Meijer ging net over het doel. In de tweede helft al gauw een tegen- punt van Timmermans en enkele ge vaarlijke aanvallen van de Duinkikkers. Schoten tegen de paal, maar de stand bleef ongewijzigd omdat de gasten het gewenst vonden het water uit te gaan. De meisjes van Duinkikkers 2 wonnen met 4-0 van Pinguins 2. Tweemaal doel puntte Hahny van Riemsdijk en twee maal haalde de Pinguinkeepster bij de uitworp zover terug dat ze voor de an dere doelpunten zorgde. Het eerste herenzevental won dit week end een tweede prijs bij een tournooi, Het is te verwachten en te hopen, dat onze regering, nu de bestedingsbeper king geleidelijk kan worden omgezet in een bestedingsverruiming, de maatrege len ongedaan gaat maken, die zij tij dens de beperking trof. Dat zal wel stroef gaan, want ik vind niet, dat on ze regering van een zodanig gehalte is, dat zij een voor haar voordelige positie zonder slag of stoot prijs geeft. Daar weten onze industrie en scheep vaart, waar het toch grotendeels van moet komen, van mee te praten. Willen wij bij de tijd blijven dan is een grotere investeringsaftrek punt 1. Maar daar nu niet over. Als een der eerste dingen, die het pu bliek merkte van de „verruiming" is het losser zetten van de rem op de afbeta ling. Dat dit een bar gelukkige stap is geloof ik niet. Integendeel. In verband met de niet zo vlotte houding, die de regering ten opzichte van de lonen gaat innemen, zoals in de bouwvakken bleek, had zij de afbetalingsvoorschrif ten beter kunnen laten zoals zij waren. Niet dat aan die voorschriften nu zo heel erg de hand werd gehouden en wanneer er al controle op werd uitge oefend was die maar zeer miniem. Het is dan ook maar een klein kunstje om, zonder zelfs met de voorschriften in botsing te komen, alles en nog wat in stotterbetaling te krijgen. In een semi-officiële uitzending hoorde ik kort geleden de grote narigheid, die het te gemakkelijk op afbetaling kopen had teweeg gebracht. Om veel mensen tegen zich zelf en tegen handige handelaren te beschermen had het, hoezeer ik tegen voorschriften ben, in dit geval meer in de lijn gelegen de mensen door betere voorschriften van afbetaling af te houden, dan hun, door het verlichten der eisen, in feite een aanmoediging te geven. Er had minstens mee gewacht kunnen worden tot de werkgelegenheid weer groter is, de industrie weer goed op gang en het grote aantal werklozen weer aan de slag. H. OEKMAN. dat georganiseerd werd door Vecht streek 2, dat zelf de eerste plaats be zette. De derde plaats was voor Steen- vliet 1. RAMEN LOS. Donderdagmiddag, na 3 uur, zal de ge nerale repetitie van het vliegfeest ge houden worden en de toestellen zullen de duizelingwekkende vaart bereiken waarmee ze de toeschouwers zaterdag zullen verrassen. Het is raadzaam alle ramen op een kier te zetten, want er kunnen harde klappen vallen als de ge luidsbarrière doorbroken wordt. En dat kan ruiten kosten. OP STRAAT GEZET. W. aan de Hartweg zette de inwonende mevr. O. op straat nadat hij de sleutel van haar appartement geëist had. vervolgens zette hij haar bed in een schuurtje. Zo gemakkelijk gaat dat ech ter niet, want mevr. O. woonde er vol komen legaal. anjercollecte. De Anjer-collecte bracht in Soest 745,55 op, in Soesterberg 167,43. V.V.V.-KINDERVOORSTELLINGEN. Op 19 juli treedt Tijl Uilenspiegel in hét openlucht-theater voor de kinderen op, op 2 augustus komt Pietje Bell en op 16 augustus worden de spannende be levenissen van de goudmaker gebracht. De V.V.V biedt de kinderen deze voor stellingen aan. KOEIEN OP STAP. Tien koeien liepen vannacht in optocht de Raadhuisstraat op en neer. De poli tie dreef ze een weiland in. aanrijding. Mevr. E. v. d. W. stak op de fiets de Van Weedestraat over tussen stilstaan de auto's door, die wachtten voor de overweg, waarvan de bomen net open gingen. Uit de Steenhoffstraat kwam de Soester motorrijder J. J. v. K. die on verwacht mevr. v. d. W. op zijn weg vond. Hij remde sterk en week uit, maar schijnt haar toch met zijn arm ge raakt te hebben. Zij viel en klaagde over pijn in de rug en de borst. Dokter Kuipers verleende de eerste hulp waarna mevr. v. d. W. door haar echtgenoot per auto naar huis gebracht werd.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1