DRUKKERIJ SMIT TWEEDE BLAD SOEST. MODERN DRUKWERK SOESTERBERG VAN DE „SOESTER COURANT" VAN DINSDAG 1 JULI 1958. KANARIES. Voor de leden van vogelvreugde heeft de heer W. Hoeven uit Amersfoort over kanaries gesproken in een bijeenkomst welke in café „Middelwijk" gehouden werd. De heer Hoeven is hoofdbestuurs lid van de Nederlandse Kleurclub (N.K.C.). Eerst gaf de heer Hoeven een uiteen zetting van de verhouding tussen de nieuwe bond van vogelliefhebbers en de N.K.C., waarover nogal eens misver stand is. Beide lichamen zijn verenigd in een federatie en zij hebben hetzelfde orgaan. De kweek van kleurkanaries is niet ge makkelijk. Grote kwekers hebben hier bij het voordeel, dat ze door betere se lectie uitstekende jongen kunnen over houden, terwijl de kleine kweker aange wezen is op ruiling of aankoop. Om hierin meer mogelijkheden te hebben is het raadzaam zich bij een vereniging aan te sluiten. De vogels die in mei uitkomen zijn kwa litatief beter dan de exemplaren die in juni uitgebroed worden. De vogels moe ten in de zomer en de herfst in goede conditie gebracht worden om ze de winter door te helpen. Vooral de regen in de herfst kan funest zijn, daar gemak kelijk schimmel optreedt. De vogels hebben verse zaden nodig uit lepeltjesblad, wilde rogge of haver. Het grote voordeel hiervan is, dat deze zonder kosten te krijgen zijn. Lijster bes en vlierbes moeten ze leren eten, want in het begin moeten ze er niets van hebben. In de herfst moet erop gelet worden, dat de vogels niet aan sterke tempera tuurswisselingen blootgesteld worden. Tocht veroorzaakt ziekte en sterfte. Bij een buitenvolière dienen voorzieningen getroffen te worden om de muggen te beletten de diertjes lastig te vallen. De heer Hoeven sprak uitvoerig over de hapziekte, die de dood van vele vo gels meebrengt. Zij wordt veroorzaakt door een schimmel. Schimmelvorming treedt op als men de waterbak steeds op dezelfde plaats zet en ook in de hoeken van de volière is veel kans op het ontstaan van schimmel. De vogel, die door schimmel aangetast wordt, krijgt longontsteking en sterft dan meestal, want geen enkele vogelsoort is tegen de hapziekte bestand. Bestoft en beschimmeld voedsel kan eveneens de hapziekte veroorzaken. Deze ziekte is zo gevaarlijk, dat er zelfs koeien aan ster ven en er zijn gevallen bekend, dat de hapziekte de dood van een kweker ver oorzaakte, die, uit overgrote zorg, het voedsel voor zijn vogels voor het voe ren kauwde zonder er van op 'de hoogte te zijn dat dit voer door schimmel aan getast was. Als de ziekte bij 'de vogels geconsta teerd wordt dan betekent dit de dood van 90 Besmettingsgevaar is het grootst tussen de derde en de 15e le vensdag. Bestrijding is mogelijk door veel zonlicht, gezond voer en een ruim schoon hok. Tevens verdient het aanbe veling calciumjodide aan het drinkwa ter toe te voegen. Dit helpt bij geringe besmetting en houdt de dieren die niet besmet zijn gezond. ORGELCONCERT EN ZANGAVOND. IN DE WILHELMINAKERK. Ter gelegenheid van het weer in ge- bruiknemen van het gerestaureerde or gel van de Wilhelminakerk, wordt op 4 juli a.s., te 8 uur n.m., een concert avond gegeven. De heren Piet van Egmond, organist van het Concertgebouw te Amsterdam en Kees Deenik, concertzanger te Hil versum, verlenen hun medewerking en zullen o.m. de gemeentezang begeleiden. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de in dit nummer voorkomende advertentie en naar het uitgebreide programma, dat in de kerk wordt uit gereikt. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 266 biggen in prijzen van 42,tot 60, en 10 drachtige zeugen van 300, tot 425,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 195.000 stuks. Hoendereieren van 8, tot 15,Henneneieren van 8, tot 13,Middenprijs 14,60. Prijs per kg 2,36 (basis 62 gr.). De handel op beide markten had een vlot verloop. TEMPO-INTERCLUBRIT EN RITTEN IN KORTENHOEF. Op het parkoers van de wielervereni ging „De Adelaar" te Hilversum heeft „Tempo" deelgenomen aan de interclub- ontmoeting voor adspiranten. Onder gunstige weersomstandigheden werd deze rit in de Eemnesser polder verreden en de juniores zetten er al di rect een stevig tempo in. Na 2 ronden vormden 8 man een kop groep. Onder hen bevonden zich de Tempo-rijders Adri Doekemeijer en Nico Westhof. Doekemeijer moest lossen en hij reed enige tijd achter deze kopgroep. Moedig zette hij door en bij het ingaan van de laatste ronde kon hij weer aan sluiten. In de eindsprint bracht hij het tot de derde plaats. 1. Hoveling (A.). 2. R. Pouw (A.). 3. A. Doekemeijer (T.). 4. Veerman (A.). 5. N. Westhof (T.). 6. Knip (A.). Zaterdag 28 juni werd de rit voor nieu welingen in Kortenhoef verreden. Er waren 80 deelnemers onder wie Menze v. d. Broek, Adri v. d. Burgt, Wim Hom mes en Wout van 't Klooster. Zoals gewoonlijk lag het tempo vrij hoog en verschillende renners moesten dan ook de strijd staken. De rijders van Tempo konden echter goed bijblijven. Adri v. d. Burgt heeft een tijd lang met twee andere renners een flinke voor sprong gehad, maar zij werden tenslotte door het jagende peleton weer inge haald. Wout van 't Klooster moest de strijd staken door 'n lekke band. Men ze v. d. Broek zat steeds voor in het peleton, maar hij had blijkbaar te veel van zijn krachten gevergd en kwam er bij de eindstreep niet aan te pas. Hij eindigde in het peleton en viel bui ten de prijzen. Wim Hommes draaide wel goed mee maar hij bleef veel te veel achterin hangen. Hij moest zich dan ook met een 15e plaats tevreden stellen. Adri v. d. Burgt had zich in de laatste ronde goed voorin genesteld en hij legde beslag op een eervolle derde plaats. Te 4.15 uur startte in Kortenhoef de amateurs voor hun rit over 100 km. Jaap v. d. Burgt, Gerrit Ruttenberg en Otto de Weerd namen deel. Ook hier werd feit gestreden en de uitlooppogin gen wisselden elkaar steeds af, hetgeen de wedstrijd ten goede kwam. Na de vele mislukte uitlooppogingen ontsnap ten plotseling zes man. Het peleton rea geerde niet snel genoeg, zodat de vluch telingen hun voorsprong steeds konden vergroten. De drie Tempo-rijders ble ven in het peleton, ook toen er nog een paar renners vandoor gingen. Jaap v. d. Burgt moest de strijd staken en Gerrit Ruttenberg kreeg in de voorlaatste ron de een inzinking. Hij werd door de kop groep gelapt en moest in opdracht van de jury de strijd staken omdat hij een ronde achterstand had. Otto de Weerd probeerde er in de laatste ronde tussen uit te gaan, maar hij werd weer terug gehaald. Hij eindigde als 11e van het peleton en werd daarmee twintigste in de eindklassering. WEER GRANAAT IN HUISVUIL. Opnieuw is een granaat gevonden tus sen het huisvuil, dat verwerkt wordt in de nieuwe vuilverwerkingsinstallatie aan de Maatweg. Het gevaarlijke projectiel, dat 15 cm lang is, komt uit Soester- berg. Het was in een doos verpakt. VOLLEYBAL-UITSLAGEN. De soester volleybalcompetitie is voort gezet met de volgende wedstrijden Jeugd S.V.V. a-Olymoia a 2-0 (15-0 15-0). Olympia b-S.V.V. 'b 0-2 (5-15 2-15). Beslissingswedstrijd S.V.V. b-Olym- pia a 2-0. S.V.V. b kampioen. Dames Olympia 2-S.E.C. 1-1 (12-15 15-4). S.V.V. 2-Ceramiek 1-1 (15-6 13-15). Olympia 2-S.V.V. 1 1-1 (4-15 16-14). Heren S.V.V. 2-S.V.V. 1 0-2 (11-15 12-15). S.V.V. 3-Shot 0-2 (12-15 10-15). S.P.S.V.-Olympia 1 1-1 (15-13 9-15). BROMFIETSRIT MET DROPPING. De Soester Bromfietsclub organiseerde een zeer geslaagde bromfietsrit met dropping in de buurt van Maarn. De heren H. Grift, G. v. d. Brink en B. Kok hadden hun auto's ter beschikking gesteld om de rijders ergens in de bos sen te lossen. Als eerste werd H. van Rouwendaal gedropt, als tweede J. C. Kamerbeek, maar deze was nog eerder in Bosch en Duin binnen dan Van Rou wendaal. Beiden hadden echter te veel strafpunten om voor een prijs in aanmer king te komen. 1. J. van Ginkel, 0 strafpunten. 2. J. N. Grift (1). 3. R. Wehmann (1). 4. H. Exal- to (1). 5. M. Exalto (2). De heer R. van Rouwendaal reikte de prijzen uit. MOOIE OPDRACHT. Door het bestuur van de Woningbouw vereniging „Nijmegen" te Nijmegen is aan het aannemersbedrijf Th. H. de Goede te Soesterberg opgedragen het bouwen van een Bejaardencentrum, on der architecten A. Evers en G. J. M. Sarlemijn te Amsterdam, voor de som van i.070.000,— VERKEER OP 5 JULI. Voor het verkeer op 5 juli, ter gelegen heid van het vliegfeest van de Konink lijke Luchtmacht, werd, op instigatie van de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, een verkeers- commissie ingesteld, welke tot taak kreeg een verkeersregeling op te stellen. Men ging er hierbij o.m. vanuit, dat het aantal bezoekers wel 300 duizend zou kunnen bedragen. Hoe druk het wel kan worden op die dag is echter moei lijk te schatten. Veel zal ook afhangen van de weersomstandigheden. Wat de verkeersregeling' betreft ziet deze er in grote lijnen uit als volgt. Overeenkomstig de indeling van het gereserveerde gedeelte van het vlieg veld in vakken en ondervakken, waarbij de tribune- en staanplaatsen in kleuren worden aangegeven, volgen de bestuur ders van motorvoertuigen op hun route de kleur van hun doorlatingsbewijs. Deze bepijling begint reeds op grote afstand van het vliegveld. De bestuurders van rijwielen en brom fietsen volgen de bepijling langs de daarvoor in aanmerking komende rijwiel paden of toegangswegen in de kleur van het toegangsbewijs. Ook zijn de kleuren aangegeven voor personen reizende met openbare ver voermiddelen. Zijn zij bestemd voor de staanplaatsen, dan dienen zij per trein te reizen tot Den Dolder en aldaar uit te stappen. Zij, die bestemd zijn voor de tribune plaatsen, dienen vanaf het station Utrecht of Amersfoort te reizen per bus tot Soesterberg. Een gedeelte, al naar gelang van de kleur, betreedt het vliegveld via de loopbrug Beuk- berglaan aan de rijksweg; een ander gedeelte via de loopbrug Postweg. Voor de kleuren groen ook via de loop brug Van Weerden Poelmanweg. Op tal van plaatsen rondom het vlieg veld zijn er parkeerplaatsen voor mo torvoertuigen ingericht. Voor motorvoertuigen uit de richting Amersfoort, die bij Hamaly rechts de zijweg moeten inslaan, is er een par keerplaats even ter zijde van de Van Weerden Poelmanweg, vanwaar de be zoekers zich over de luchtbrug te voet naar de plaats hunner bestemming kun nen begeven. Motorrijtuigen uit de richting Utrecht gaan niet verder dan de spoorweg bij Soestduinen. GESLAAGD. Mej. M. Péters slaagde te Utrecht voor het mulo-diploma A en het midden standsdiploma. De heer E. B. van Lankeren slaagde te Den Haag voor het diploma B als 2de scheepswerktuigkundiga.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5