Het groeiend gevaar. Route-aanduidingeo voor het vliegfeest. SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 4 JULI 1958. 36e JAARGANG :ic. 49. SOESTER (0 OURANT SOKSTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTBAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Tinchgnt Iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT De gevaar waarin de ganse wereld gaat verkeren door de proeven met kernwa pens, die de noodlottige radioactiviteit in de lucht gestadig groter doen wor den, begint meer en meer ook tot de massa te spreken. Geleerden wezen reeds op het nader komen van het noodlottige punt in de atmosfeer en het zijn in de vrije lan den uiteraard de pacifisten die voort durend aandringen op een staken van deze proeven, opdat de wereld voor het atoomgevaar behoed blijve. De Russen deden aan het westen het voorstel de kernontploffingen te sta ken, juist nadat zij zelf een flink aantal ontploffingen tot stand hadden ge bracht. Het op dit gebied nog niet klaar zijnde westen ging daar niet zo gretig op in, omdat het juist nog enige proeven voor de boeg had en deed echter een tegenvoorstel om eerst door geleerden te laten onderzoeken, of controle op kernontploffingen over de gehele we reld mogelijk was en zo ja, hoe. Hoewel de Russen hierop eerst ja en toen nee hebben geantwoord, is thans toch de technische voorbespreking te Genève aangevangen. Maar toch zal men voorlopig niet veel resultaat van de conferentie kunnen verwachten. De beslissingen liggen in het politieke vlak en men wil wederzijds de beschikking hebben over de afschrik wekkendste middelen, in het vertrou wen dat dezen het ontketenen van een nieuwe wereldoorlog zullen voorkomen. Gezien het gevaar dat de proeven reeds voor de gezondheid van de mensheid gaan opleveren, is het begrijpelijk, dat er van vele zijden en hoe langer hoe meer actie tegen gevoerd wordt. Toch schuilt in het voeren van deze actie ook een gevaar, want het westen kan en mag zich niet veroorloven de proe ven met kernwapens eenzijdig te be ëindigen. Wij staan tegenover een me- dogenloze dictatuur en dat houdt voor ieder ander land nu eenmaal een du rend gevaar in. De acties tegen kernontploffingen die nen zich dus niet alleen te richten te gen de door westerse landen georgani seerde proeven, maar moeten zeker en vooral ook een appèl zijn aan de rus- sische regeerders er verder definitief van af te zien en controle er op toe te laten. Men zal het wederzijds dan maar moe ten doen met de verschrikkingen, die men intussen al bij elkaar gedokterd heeft en waarvan de gevolgen al ont zettend genoeg kunnen zijn om nog ooit een overwinnaar in een nieuwe wereld- strijd te kunnen opleveren. Het communisme zou natuurlijk wel graag zien, dat in he,t westen het volk een staken van de proeven zou weten af te dwingen van zijn regeringen. In Rusland is een dergelijke volksdwang niet of nauwelijks denkbaar en wordt een pacifist zelfs als staatsvijandig be schouwd. Een eenzijdig pacifisme, hoe schoon het ideaal op zichzelf ook is, kan het westen zich beslist niet ver oorloven. Juist de democratisch geregeerde vol ken kunnen en dienen voldoende ver trouwen te hebben in hun regeerders om het verwerven van kernwapens niet eenzijdig door hen te laten beëindigen. Pacifisten (en zijn we dat in wezen ei genlijk niét allemaal dienen in hun oproep tot staking der proeven en tot ontwapening vooral ook een beroep te doen op Rusland. Of het daar dön ge hoord wordt is een tweede, zij het niet uit te vlakken punt. Maar de acties der pacifisten zijn, ook voor het westeri, nutteloos indien men er niet in slaagt deze ook tot het russische volk te la ten doordringen en ook dit in brede lagen er voor te winnen. Maar of men hiertoe pogingen aan wendt en hoe men dit denkt te berei ken, daarvan vernemen we in de paci fistische oproepen helaas niets. En daarom dragen zulke acties het ge vaar in zich besmet te worden of te zijn met communistische bedoelingen. Het is alleen Rusland dat van het wes terse pacifisme voordeel kan trekken, maar wij zelf niet. De historie heeft al vele malen geleerd, dat er met een dictatuur alleen valt te praten wanneer men een stok achter de hand heeft. Wordt die stok ons uit de hand gesla gen, dan staan we onmiddellijk aan al le soorten van afpersing bloot. Dat is immer de tragiek van het paci fisme, dat overigens van een zo zui ver beginsel uitgaat en zeker in het gevoelen van de meeste nederlanders een haast natuurlijke plaats inneemt. Vannacht is de laatste hand gelegd aan de luchtbruggen over de Van Weer den Poelmanweg, de Rademakerstraat en de Generaal Winkeimanstraat en de overspanningen van 20 ton zijn aange bracht. De Soester politie heeft de vele borden aangebracht die de verkeersstroom moe ten leiden en zaterdag zullen ongeveer 800 politiemannen in touw zijn om de 300.000 bezoekers, die verwacht worden, in goede banen te houden. De rijkswegen in Soest en Soesterberg zijn vanaf 9 uur volledig afgesloten voor het doorgaand verkeer. In Soest wordt dit over de Stadhouderslaan, Brinkweg, Ferdinand Huycklaan en Van Lenneplaan geleid. Houders van groene tribunekaarten vol gen de normale weg naar Soesterberg en de grote groene borden wijzen de parkeerplaatsen voor auto's en moto ren. Via een luchtbrug kan men dan naar de tribune. Wie per fiets of brom fiets met een groene tribunekaart arri veert moet van de stalling aan de voet van het Soester Hoogt gebruik maken. De tribunes worden langs de begane grond bereikt. Houders van blauwe paddockkaarten volgen ook de gewone route over Soestduinen, volgen de blauwe pijlen en komen over de oude weg naar het vliegveld bij de hoofdingang waar de parkeerplaatsen aangewezen zullen wor den. Houders Van witte tribunekaarten rij den eveneens naar Soestduinen en ver vólgens over de' Van Weerden Poelnian- weg naar de rijksweg Amersfoort- Utrecht. Daar rechtsaf naar Soester berg en opnieuw rechtsaf bij ,,'t Zwaan tje" de Veldmaarschalk Montgomery- weg in. Auto's en motoren parkeren op het vliegveld. Fietsers en bromfietsers moeten bij ,,'t Zwaantje" linksaf de Kampweg op om te stallen en via de luchtbrug van de Generaal Wankelman- straat naar de Postweg, bereiken zij de tribune. Houders van Oranje tribunekaarten, die niet tot de genodigden behoren gaan de zelfde route als de houders van witte kaarten en zij parkeren eveneens op het vliegveld en stallen fiets of bromfiets aan de Kampweg. Zij die als genodigden een oranje kaart hebben, moeten ,,'t Zwaantje" voorbij rijden, de Sterren bergweg inslaan en verder de oranje pijlen volgen. Zij die een gele tribunekaart hebben moeten bij het paleis in de richting Bilthoven rijden. Via Den Dolder be reiken de automobilisten, motorrijders, bromfietsers' en fietsers het vliegveld. Zij die een paarse tribunekaart met wit te balk hebben gaan eveneens naar het paleis en via Den Dolder naar de aan gewezen parkeerplaatsen. Voor bromfietsers en fietsers zijn apar te pijlen waarbij aangegeven staat dat ze voor brommers en rijwielen bedoeld zijn. De pijlen zonder die aanduidingen zijn voor de automobilisten en de motor rijders. De pijlen voor bromfietsers en fietsers zijn langs het rijwielpad aange bracht, Het ls beslist noodzakelijk dé kleur op auto of mótöi1 aait té brengen om de politie té tórién in welke richting men wil rijdèrt. Bruine staanplaatsen brengen hun eigenaars naar Soestduinen. Daar rechts af de Beaufortlaan in, waar de route nader aangeduid is. Alle parkeerplaatsen zijn door porto foons met elkaar verbonden. De politie beschikt over mobiele en vaste posten met een centrale commandopost op het vliegveld. Een klein politievliegtuig zal een wakend oog op de gang van zaken houden. Mocht de opgestelde re geling door onverwachte, overgrote drukte niet aan de verwachtingen vol doen dan staan borden klaar om het geheel in andere banen te leiden. Deze blijven bedekt tot het moment waarop ze gebruikt moeten worden. De politie van Baarn, Soest, Zeist, Amersfoort en De Bilt zal versterkt worden met rijkspolitie. De marechaus see zal uitsluitend op het vliegveld zelf dienst doen. Alle 800 politiemannen zullen op deze voor hen zo drukke dag een warme maaltijd krijgen want men voelt er niets voor evenkarig bedeeld te worden als de voriee maal toen er bijna honger ge leden is door de dienstdoende agenten. Er zijn vele verkeersproblemen die opge lost moeten worden en zij zullen opge lost worden als het publiek zich maar aan de instructies van de politie houdt en als iedereen goed op de hoogte is van de kleur van zijn toegangsbewijs. De afvoer na de demonstratie zal langs geleide wegen gevoerd worden die na genoeg allemaal tijdelijk éénrichtingver- keer zullen voeren. MORGEN ALLE SCHOLEN GESLOTEN. In verband met het morgen te Soes terberg te houden Nato-vliegfeest zullen, in verband met de te verwachten ver keersdrukte, alle Soester scholen op die dag gesloten zijn. GAAT V.U. VERDWIJNEN. De Volksuniversiteit Soest zorgde wel ieder jaar voor een serie lezingen en films, maar vergaderd is er zelden. Nu is er echter een vergadering belegd welke vrijdag 11 juli in het Oranje Ho tel gehouden zal worden. Daar zal in overweging genomen worden of het zin heeft de Volksuniversiteit te laten voortbestaan nu blijkt, dat er de laat ste tijd weinig belangstelling is voor de aktiviteiten van de V.U. Als er geen of heel weinig belangstel ling voor deze vergadering zal zijn dan zal het bestuur hieruit de conclusie moeten trekken dat de leden stilzwij gend hun geringe interesse voor het bestaan van de Soester Volksuniversi teit willen tonen. KLEDING GEVONDEN. Op de Birkstraat werd een damesman tel, een japon en een hoed gevonden. Men neemt aan dat deze kleding daar gedeponeerd is door iemand die uit een inrichting ontvlucht is. DAGVAARDING VOOR DE GEMEENTE. De gemeente heeft een dagvaarding ont vangen inzake een schadeloosstelling die de eigenaar van „Klein Jonkers Hof stede" eist. Deze woning brandde twee jaar geleden af en de schade die om streeks 35.000,bedraagt zou aan de eigenaar, de heer J. Vroege in Den Haag, vergoed zijn als de gemeente het huis niet gevorderd had voor het af brandde. De verzekeringsmaatschappij is nu van mening dat de heer Vroege verhaal zal moeten vinden bij het ge- gemeentebestuur, dat de verplichting heeft het huis op te leveren zoals het bij de vordering geaccepteerd is, dus niet half afgebrand. Daar de gemeente wei nig voelt voor deze suggestie zal de rechter wel móeten uitmaken wat er gebeuren gaat. VOLLEYBAL-UITSLAGEN. Uitslagen van de Soester volleybal-com petitie Heren Olympia 2—S.V.V. 2 1-1. Ceramiek van BreugelK.V.S. 1-1. S.V.V. 1—S.P.S.V. 2-0. S.E.C.—Shot 0-2. S.V.V. 2—Olympia 1 1-1. S.V.V. 3Ceramiek van Breugel 2-0. Shot—K.V.S. 0-2. Ceramiek van Breugel-S.E.C. 0-2. PUZZELRIT VOOR OUDE KERK. Ten bate van de restauratie van de Oude Kerk is een puzzelrit voor fietsers ge houden metstart en finish in Eltheto. Er namen 68 koppels deel. Uitslag i. Elly Schlebaum en Cora v. Ostende, 2 strafpunten. 2. E. v. d. Broek (3). 3. Jan en Tiente de Boer (3). 4. Jo ke Spelt eii Trüdy van Dijk (3). 5. Mevr. Kraaij en dochter (4). 6. Henny v. d. Broek en Rietje Spek (4). 7. Mevr. Mar- cus en mevr. Schild (4). 8. Mevr. E. v. d. Broek èn dochter (5). 9. Rietje Hool- werf en Annie Dorland (6). 10. Echtpaar Moll (7). De heer A. Strous reikte de prijzen uit. Hij dankte de schenkers van deze prij zen en de heren Van Rouwendaal die de rit uitgezet hadden. VREEMDE GESCHIEDENIS. Het begint met de melding van een ouwe heer aan de politie dat hij een jonge man bij Mariënburg gezien had die zijn fiets daar neerzette en pogingen deed te liften in de richting Amsterdam. Dat lukte niet erg. Wat later kwam een tweede jongeling en hij gaf nummer één iets. Toen gingen ze ieder huns weegs. Dan de mededeling van een zuster van Mariënburg, die de jongeman eveneens zijn fiets zag neerzetten en constateer de dat hij een revolver bij zich had. Ze zei hem dat dit gevaarlijk speelgoed is maar het kon geen kwaad beweerde hij want het was een luchtpistool. Tenslotte de melding van het stelen van een damesfiets, die teruggevonden werd op de Koninginnelaan. De politie wist uit te zoeken waar die fiets thuishoorde. Het adres klopte maar eigenlijk had de zoon des huizes die fiets bij zich moe ten hebben, want daarop ging hij naar zijn werk in Hilversum. Dat bleek later niet juist te zijn, want hij parkeerde het rijwiel altijd bij Mariënburg en ging dan liften. En dat pistool nam hij voor de aardigheid mee. De politie heeft dat toen ook maar gedaan en nu ligt het op het bureau. LAATSTE WEDSTRIJD VAN S.E.C. Er kan S.E.C. niets meer gebeuren want de plaats in de derde klas is veroverd, maar het elftal heeft nog de sportieve plicht zondag de uiterste best te doen tegen „Roda", de club uit Bovenkerk, die in de uitwedstrijd met 4-0 verslagen werd. S.E.C. heeft 8 punten uit 5 wedstrijden, Roda 5, en Swift 5. „Zwaluwen Voor uit heeft nog maar twee punten. Swift moet zondag naar Utrecht om te gen deze zwakke broeder te spelen en promoveert bij een overwinning, mits Roda aan de Bosstraat verliest of ge lijk speelt. S.E.C. heeft 13 wedstrijden gewonnen en 12 gelijk gespeeld dus een gelijkspel is wel het minste wat zondag bereikt kan worden, want dan is de competitie zonder nederlaag beëindigd en is ook in de promotiewedstrijden niet verloren. „Roda" heeft beloofd met heel veel pu bliek te kopien dus ook de Bovenker- kers zijn zich bewust van de belangrijk heid van deze wedstrijd. Vooraf wordt een wedstrijd gespeeld tussen een wel penelftal van S.E.C. en „Roda". OLYMPIA PUZZELRIT. De derde puzzelrit van Olympia is ver reden door 35 koppels, die 13 km fiets ten met een gemiddelde van 12 km per uur. Ria en Ansje Pasman kregen een troost prijs omdat ze 133 strafpunten hadden. De uitslag was 1. J. en W. van Leek (8). 2. G. en W. v. d. Broek (9). 3. C. en A van Dijk (9). 4. Echtpaar D, v. d. Broek (10). 5. K. Roskam en L. Klaar (11). 6. Elly v. d. Meij en Tini Engel (23). 7. P. den Uil en C. Wiersma (31). 8. G. v. d. Leij (32). 9. G. en N. Starink (32). 10. S. Tuenter en D. Heij (33). Woensdag 17 juli wordt de vierde rit gehouden. NIEUWE TRAINER, Trainer Van Apeldoorn gaat S.E.C. ver laten om te trachten de vereniging Amersfoortse Boys tot dezelfde presta tie te brengen als door S.E.C. verricht is. In zijn plaats wordt de heer W. Boer boom uit Amersfoort trainer. Hij is op geleid aan het Zios-sportinstituut te Overveen, ontving daar onder meer les van Kaufmann en v. d. Leek, is thans candidaat-oefenmeester en sportinstruc- teur in militaire dienst. KERKCONCERT EMMAKERK. Dinsdagavond 8 juli a.s. zal in de Emma kerk te Soestdijk een gratis toeganke lijk kerkconcert worden aangeboden door Muziekkring De Cantorij o.l.v. Maarten Kooy. Het ensemble, dat op 11 juli a.s. zal optreden bij de prijsuitrei king van het Internationaal Orgelcon cours te Haarlem, brengt dit program ma - in uitgebreider vorm - dinsdag avond in de Emmakerk. Uitgevoerd worden werken van Oc- keghem, des Prez, Padbrué, Distier e.a. Aanvang 8 uur. De opbrengst der te houden collecte is bestemd voor de restauratie van de Oude Kerk. GESLAAGD. De hieronder genoemde leerlingen van de O.L. School te Soest-Zuid slaagden voor het toelatingsexamen voor Amersfoorts Lyceum Greet Rijk, Jopie Westerhoff. Rijks H.B.S. A'foort Hans v. Dijk, Dick v. Dorssen, Mieke Stegenga. Gymnasium A'foortFred de Leeuw. Bilthoven's Lyceum Joke Koenderink. Baarns Lyceum Deana Olyslager, Do- rinde v. Oort en Jan Hofman. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Sinds wij aan de Maatweg onze bloed eigen vuilverbrandings-industrie heb ben, waarbij aan de voorkant het vuil erin gaat en aan de achterkant de com post in keurige plasticzakjes eruit komt, is er voor (haast) iedere Soester een re den te meer trots op onze gemeente te zijn. Weliswaar blijft de vraag over, of het stenen gevaarte temidden van de lan delijke rust niet misstaat en of het niet te weinig aangepast is aan de omgeving, doch de schoonheidscommissie keurde het aesthetisch goed. Dat er voorlopig bij elk zakje compost een paar centen bij moet, mag ook de pret niet drukken. Per slot kun je niet alles vangen wat er vliegt. Hoe het ook zij, wij hebben iets, waar menige grotere gemeente niet op kan bogen. En dat is óók wat waard. Maar toen ik hierboven schreef „haast iedere Soester", was dit met voorbe dachte rade, want wanneer de bewoners van de Stadhouderslaan en omgeving het voor het zeggen hadden, zetten ze de hele santekraam midden in het IJsselmeer, want, met permissie gezegd, wanneer de vuilverbranding in werking is, stinkt het in die buurt als de U weet wel. Daardoor is er bij de bewoners in die buurt van de trots op deze mooie installatie, niet veel meer over. Zelfs bij hermetisch gesloten deuren en ramen, en uiteraard vooral bij ooste lijke winden, dringt de penetrante stank de huizen binnen en pleegt onze vuil verbranding een stinkend soort huis vredebreuk. Ik ben een volslagen leek op het ge bied van rook- en stankverdrijving, maar ik heb toch het idee, dat het geen heksentoer behoeft te zijn in deze tijd van technische wonderen er voor te zorgen, dat de stank bij onze vuilver branding wordt afgevoerd. Ik werd er op attent gemaakt, dat ver hoging van de schoorsteen al verbete ring zou brengen. Maar daar geloof ik niet erg in en zeker niet bij vochtig weer. Dat zoeken de vakmensen wel uit, die, zoals de omwonende hopen, vlug te hulp zullen worden geroepen om aan deze zeer onwelriekende affaire vlug een einde te maken. H. OEKMAN. In totaal deden 12 leerlingen examen. Afgewezen 2. Al de leerlingen die daartoe waren opgeleid door de Mariaschool en de St. Theresiaschool zijn geslaagd voor de toelatingsexamens aan de Middelbare Scholen. Voor Lyceum O.L. Vr. ter Eem Anneke Naron. Voor het R.K. Lyceum v. h. Gooi te Hilversum Paul de Vries, Hans de Wit, Ben Loth, Rob Uiterwijk, Tine van Ooij- en en Lida Koolloos. Voor het Constantinianum te A'foort Wim Epskamp en Rob v. Dijk, Voor het toelatingsexamen van het Amersfoortse Lyceum slaagde Arie Looren de Jong, leerling van de Insin- gerschool. Van de R.K.-jongensschool Soest deed C. Verkerk toelatingsexamen voor het R.K. Lyceum te Hilversum en hij slaagde. BILJARTPROMOTIE. Ries v. d. Linden bezette de tweede plaats in de wedstrijden om het dis trictskampioenschap tweede klasse drie banden met een algemeen gemiddelde van 0,402. Deze prestatie betekent pro motie naar de eerste klasse driebanden groot biljart. „ONS GENOEGEN" BESTAAT TIEN JAAR. De toneelvereniging „Ons Genoegen" be staat 1 augustus 10 jaar en ter vie ring van dit jubileum zal zaterdag 9 augustus in het openluchttheater het stuk „Dorp in onrust" van Kees Spie- rings opgevoerd worden. De regie heeft M. J. ter Hoeven. SOESTER VOLLEYBALCOMPETITIE. Shot is volleybalkampioen van Soest in de tweede klasse heren en S.V.V. 1 won voor dit jaar de wisselbeker. Voor het vaststellen van de winnaars der tweede en derde prijzen zullen waarschijnlijk nog wel enkele beslis singswedstrijden nodig zijn als vanavond de laatste wedstrijden van de competitie gespeeld zijn.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1