ZWEDEN '.Xtatf/ZeeËen „De Witte Pompen'' het venetië van het noorden, ORGELS - PIANO'S goed passende schoenen van SOEST ROUW- en TR O kleding Phoenix en Triumph Rijwielen 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts TWEEDE BLAD W. VAN TOL Gun ook uw voeten vakantie! Firma VAN ISSELT-KOOMAN Il&tjtj jX.Uw. De Zweden zijn realistisch en neu traal. Hun realisme heeft hen ertoe gebracht, dat zij de overtuiging aan hangen, dat ook de neutraliteit verde digd moet worden en wel met de mo dernste wapens, die er zijn. Zweden is op de goede weg een atoommacht te worden. Het heeft de beschikking over een luchtwapen, uitgerust met moderne vliegtuigen, het heeft onder zeebootbunkers die praktisch onver woestbaar zijn en het geeft voor zijn veiligheid veel geld uit, wat door de belastingbetalers in het algemeen bil lijk wordt gevonden, want veiligheid zonder financiële offers is tegenwoor dig ondenkbaar. Zweden kan er zich op beroemen de volmaakte sociale staat verwezenlijkt te hebben. Het land zorgt voor zijn burgers in de waarste zin van het woord van de wieg tot het graf. Ieder een - met uitzondering van de koning - heeft een wettelijke aanspraak op een ouderdomsrente. Wie werkloos is, krijgt een ondersteuning met een on beperkte duur. Critici wezen er dik wijls op, dat al deze maatregelen het persoonlijk initiatief eerder ontne men dan bevorderen, doch hierover zijn de meningen erg verdeeld. In elk geval, Zweden is zo rijk, dat het zich deze luxe veroorloven kan. In de smalle, pittoreske straatjes van de oude binnenstad van Stockholm is sedert eeuwen niets veranderd. Stockholm, de hoofdstad van Zweden, het „Venetië van het noorden", be hoort tot de mooiste steden van Europa. Het laat zich met andere wereldsteden van ons continent niet vergelijken, of schoon dat dikwijls geprobeerd is. Wit en blauw zijn de overheersende kleuren van deze noordelijke hoofdstad - het wit van de statige huizen en ho tels aan de boulevards het blauw van de zee, wier nabijheid men overal in Stockholm voelt. Stockholm is een van de modernste ste den van Europa. De gemeenteraad be sloot enkele jaren geleden het onder grondse spoorwegnet uit te breiden. Daar de stad voor een groot deel op graniet gebouwd is, waren de kosten voor dit project astronomisch hoog, doch niemand nam daar aanstoot aan, want alle Stockholmers hebben de wens met hun tijd mee te gaan en deze zo mogelijk nog iets voor te zijn. Dat wordt wel bijzonder aangetoond in de nieuwe woonwijken, die naar Europese begrippen vaak hypermodern zijn. De architecten, die deze ontwier pen, lieten bewust alle oude vormen los. Ze gebruikten de nieuwste opvattingen op het gebied van de voortschrijdende woningbouw en de kleurenpsychologie. Intussen heeft de kunst van het „Zweeds wonen" school gemaakt. Verschillende andere eigenschappen van het leven in de Zweedse hoofdstad be vallen echter minder. Dansgelegenheden zijn er maar weinig, want deze vereisen een licentie, die blijkbaar maar heel spaarzaam afgege ven worden. In die dansgelegenheden is ook van- De Dom van de universiteitsstad Lund stamt uit de 11e eeuw. daag nog een bijzonder soort vermake lijkheidsbelasting elke heer, die wil dansen, moet een kaartje kopen, dat ongeveer een kwartje kost. Dit recht wordt echter alleen van de dansers ge heven, terwijl 't verblijf in de dancing afgezien van de consumpties, niets kost. De „zaalbewakers" hebben zo'n scherp oog, dat Sherlock Holmes hen daarom benijden zou. Met ongelooflijke zeker heid kunnen ze zeggen, of ergens een jonge man, zonder aan zijn verplich tingen te hebben voldaan zich op de dansvloer heeft gewaagd. Nog slechts enkele jaren geleden was het in Stockholm moeilijk om een glas cognac, whisky of jenever te krij gen. Dranken met een hoog percenta ge alcohol werden slechts in samen hang met een maaltijd geserveerd. Toen de beperking eindelijk werd op geheven, bleef weliswaar het verbod van het vaste land. Haar symbool is niet meer het koninklijk paleis uit de 18e eeuw in de binnenstad, maar het stadhuis, dat pas in 1923 afgebouwd werd. Lijkt het stadhuis al modern, de nieuwe woonwijken zijn het nog meer. Zij lijken uitgesproken Amerikaans, echter alleen wat de voorgevels aan gaat. In de afzonderlijke woningen n.1. blijkt het, dat de Zweden veel grotere individualisten zijn dan de Amerika nen. De huurprijzen in de nieuwe woon blokken zijn voor onze verhoudingen buitengewoon hoog, maar dat komt overeen met de levensstandaard van de Zweden. Hij behoort tot de allerhoog ste van Europa. Koning Gustaaf Adolf VI van Zweden is een der laatste regerende vorsten van de aarde. Ofschoon zijn land een so cialistische regering heeft, willen de Zweden helemaal geen afstand van hun koning doen de koning is voor hen weliswaar aan de ene kant een sym bool, maar daarenboven een mens, waarin zij een voorbeeld kunnen zien, zonder dat het hen onbereikbaar toe schijnt. „Kungsgatan", de „Koningsweg" is de alom bekende hoofdstraat van Stock holm. Op de achtergrond een der beide Koningstorens, rechts het Concert gebouw. op brandewijn e.d., doch het bleek al spoedig, dat de Zweden de vreugden van het gevulde glas zo zeer beviel, dat de alcoholfirma's al spoedig kon den afzien van grootopgemaakte ad vertenties. Stockholm is een grote stad en zoals alle grootstedelingen proberen de Stock holmers 's zomers buiten de huizenzee ontspanning te vinden. Zij hebben hun Malarmeer en duizenden brengen daar hun weekend door zonder gevaar te lopen, dat men het strand van de veel- De oude kerk Sankta Gertrud ligt in de Stockholmse binnenstad. Rechts een deel van de „Ridderholmskyrkan", waar de Zweedse koningen bijgezet zijn. heid van mensen niet meer kan zien, want aan het Malarmeer is plaats ge noeg. Stockholm zou het tienvoudige van zijn tegenwoordige bevolking kunnen hebben en dan zouden toch alle bewo ners hun weekenduitstapje naar 't meer kunnen maken, zonder dat de oevers overbevolkt zouden worden. Kopenhagen heeft zijn Tivoli en Stock holm heeft zijn Skansen, een eigenaar dig mengsel van Lunapark en open luchtmuseum. In Skansen kan men dansen en zich amuseren, maar ook de geschiedenis van Zweden bestuderen. Nauwelijks honderd meter van een dansvloer verwijderd, waarop een band het laatste swingnummer geeft, ziet men eeuwenoude huizen. Ook dat behoort tot Stockholm, het „Venetië van het Noorden". De stad heeft ongeveer 760.000 inwo ners. Volgens de geschiedboeken werd het 700 jaar geleden voor de le keer vermeld. De oude binnenstad op het eiland „tussen de bruggen" heeft met haar oude kerken, nauwe straatjes en paleizen haar historische gezicht be waard. Van dit eiland uit nam de stad bezit van de omliggende eilanden en De Stortorget-markt in Malmö met het ruiterstandbeeld van Koning Karei X en op de achtergrond het in 1946 ge bouwde raadhuis in Hollandse Renais sancestijl. Terwijl het bijvoorbeeld de Britse ko ningin niet kan overkomen zonder be waking door de Londense straten te wandelen en inkopen te doen, omdat zij anders de aanleiding van ovatie's en verkeersopstoppingen zou worden, heeft de Zweedse koning veel meer vrijheden. Men kan hem en zijn familie vaak ge noeg in de drukke straten van de hoofd stad van zijn land zien, zonder dat het veel ophef veroorzaakt. Zijn onderdanen groeten hem, voorzover zij hem herken nen, en hij groet terug. Het geheel heeft noch aan de ene kant iets onderworpens, noch aan de andere kant iets wat aan de genade van conventionele monarchen herinnert. De Zweedse koning is welis waar de eerste burger van zijn land, maar toch een burger. En juist dat waarderen zijn onderdanen van hem, want de mystieke glans van de kroon ligt hen niet erg. CONFRONTATIE. „Confrontatie heet de tentoonstelling, die niet in Soest gehouden wordt, maar dicht genoeg in de buurt, om er eens een kijkje te gaan nemen als het weer uitnodigt toteen ritje naar de Lage Vuursche, waar een stal naast het ho tel tot expositierumte ingericht is voor het werk van Herman Egtberts uit Baarn. Het is niet bedoeld als het tonen van het werk dat een kunstenaar schiep maar het wil de mens uitsluitend met zichzelf confronteren en de tentoonge stelde maskers, koppen en figuren die nen als verkeersborden in het morele snelverkeer in deze dagen. Of men het geëxposeerde tot beeldende kunst met een grote K mag rekenen is bij deze tentoonstelling niet de belang rijkste vraag. Van meer belang is het of de heer Egberts erin geslaagd is met zijn expositie de bezoeker inderdaad een spiegel voor te houden waarin hij zichzelf ziet zoals hij helaas geworden iseen product van een bezeten we reld. Het voor de grap boetseren van vormen uit nat vloeipapier en lijm werd tot het vervaardigen van maskers, waaronder bijzonder knanoe. Ook afschrikwekkende want confrontatie is niet een slappe duw in de richting van de goede weg maar wil een stevige zet zijn van iemand die allang begrepen heeft dat we het helemaal verkeerd deden en nog steeds doen, terwijl er toch een betere manier moet zijn. Veel lijkt in het geëxposeerde negatief ÏÏJtv adres voor hei huren van OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN BAARN, TEL. 2783 en veel schijnt weinig met optimisme te maken te hebben. Zelfs afschuw wordt soms gewekt omdat de maskers en kop pen zeer duidelijke taal spreken. Bijzonder sprekend is de groep die de honger uitbeeldt en ons heel duidelijk wil maken dat wij maar al te vaak ver geten dat vele honderden miljoenen honger lijden. Men ziet er de mens die zich zelf aan het kruis nagelt door het gooien van de atoombom, men ziet er de mens in zijn ongeluk, zijn tragiek en de weinige vreugde die voor hem over bleef. Men ziet er de kop van Albert Schweitzer uit was geboetseerd en ver der heel veel zaken die misschien niet direct duidelijk zijn, maar daarvoor is de catalogus met uitgebreide tekst, ge schreven door de vervaardiger van het geëxposeerde. Soms werkt deze tekst niet altijd verhelderend maar dan is er altijd wel iemand aanwezig die de hel pende hand zal bieden. Deze confrontatie - begonnen woens dagmiddag - is de moeite van het be kijken waard, al was het alleen maar om de sfeer die in de stal geschapen is. Er is echter meer en daaronder veel wat tot nadenken stemt. En dat is juist de bedoeling. SOLEX verkrijgbaar bij STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit Onzuiverbloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma tische Pijnen. Kruschen's zes minerale ganen nieuwe krachten toe, maken ze zouten voeren de bloedzuiverende or- weer jeugdig. En zo - naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen - ver dwijnen de pijnverwekkende onreinhe den langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. 25 JAAR NATUURBAD. Het goot op die zaterdagmorgen in juni 1933, de dag waarop het Soester Natuur bad geopend werd. Het regende zo hard dat de mars en het défilé van 1000 Soester sportbeoefenaars niet doorging tot grote teleurstelling van de deelne mers en van het publiek, dat uit 2000 belangstellenden bestond, onder wie mr 's Jacob, de commissaris van de Konin gin, de burgemeesters van Amersfoort, Baarn en De Bilt en de echtgenote van burgemeester Deketh, die door ziekte verhinderd was zelf te komen. Twintig jaar eerder waren er al pogin gen gedaan om te komen tot een zwem bad. Maar dan in de Eem. Dit liep op een mislukking uit en pas op 10 novem ber 1932 werd 'n agendapunt in de raad behandeld dat de mogelijkheden voor Soest bood eindelijk een zwembad te krijgen. Voor de aanleg van het bad werd een som van 70.000,beschik baar gesteld, maar voor het zover was moest de zaak eerst uitvoerig bespro ken worden. Sommigen vonden het on gewenst dat het bad op zondag geopend zou zijn en anderen deelden in die raadsvergadering mee dat gemengd zwemmen uit den boze was. Mej. Funke, het enige vrouwelijke raadslid vond dit maar gekheid want gemengd zwemmen was juist aan te bevelen omdat men dan in gezinsverband het bad kon bezoeken. Het was niet aan te bevelen dat pa met zijn zoons met een lunchpakket aan de ene kant van het gaas zou zitten en ma met haar dochters plus een lunch pakket aan de andere zijde. Er werd gestemd. Tien raadsleden waren voor VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 4 JULI 1958. INKOOP VERKOOP VERHUUR NIEUWEWEG 103 TELEF. 2968 het zwemmen op zondag en 4 waren er tegen. Toen kwam het voorstel van de bouw aan de orde en hiertegen was maar 1 raadslid dus het ging door. Over het al of niet gemengd zwemmen was men het echter nog niet eens. Zaterdagmiddag om 3 uur was het weer wat beter en nadat P.V.O. het Wil helmus gespeeld had sprak de heer A. Endendijk als voorzitter van de zwem- commissie, die bestond uit mej. Funke en de heren Bleeker, Nooder, v. d. Bree- mer, Busch, Van Dam, Endendijk en Hornsveld. Hij dankte het college en de raad voor de medewerking die de com missie gekregen had en droeg de zorg voor het bad aan B. en W. over. Het „Wien Neerlands bloed" werd ge speeld en de loco-burgemeester, de heer Van Duren, sprak. Hij was getrof fen door de mooie ligging van het bad en betreurde het dat de burgemeester niet aanwezig was want die zou zeer zeker in meer bloemrijke en poëtischer taal de lof van het bad en de omgeving kunnen bezingen. Mr. Deketh bevond zich echter in het diakonnessenhuis te Utrecht en op voorstel van de loco-bur gemeester werd hem het volgende tele gram gestuurd „Uw ingezetenen, in grote getale bij eengekomen ter feestelijke opening van Dat kan met die TORENSTRAAT 5 - TELEFOON 3473 het Soester Natuurbad, spreken hun leedwezen uit over Uw gedwongen af wezigheid, doch hopen en vertrouwen op spoedig volledig herstel. Wij zijn alle dankbaar omdat de gemeente Soest een grote inrichting rijker geworden is." De heer Van Duren wenste de ouders van de Soester kinderen geluk omdat deze zich nu niet meer in de gevaar lijke Eem hoefden te wagen. Hij dankte de zwemcommissie en deelde tenslotte mede dat het college de goede zeden in bescherming nam door gemengd zwem men toe te staan maar gemengd zonne baden niet. De voorzitter van de V.V.V., de heer Veenstra, sprak, daarna de voorzitters van de Soesterbergse V.V.V., de heer Nooder, en van de V.V.V. Soest Zuid, de heer Kerkkamp. Ook de commandant van de vrijwillige brandweer, de heer W. Groart voerde het woord en hij bood het bad een vlag aan die gehesen werd. Na dit officiële deel het semi-officiële met zwemwedstrijden waarvoor men ook Willy den Ouden uitgenodigd had. Zij kon niet komen, maar wel de dames Kasteyn en Ladé, die evenals Willy deel hadden uitgemaakt van de Olym pische zwemploeg die in 1932 aan de spelen in Los Angeles deelgenomen had. Het officiële deel was afgelopen en nu kon iedereen het bad in met de weten schap dat na het gemengd zwemmen het separaat zonnebad aan de beurt kwam. Wethouder Peter v. d. Bremer zorgde voor beroering onder de streng ste bewakers van de goede zeden door zich openlijk op het deel van het zonne bad te gaan uitkleden dat voor de da mes bestemd was. Eerst de plechtige zwarte jas en toen de rest. Niemand hoefde zich echter om te draaien want onder de zwarte plechtigheidskledij droeg hij een zwempak en moedig stort te hij zich in het water. Van gemengd zonnebaden kwam die dag niets en ook de volgende dag niet. Daarna trachtte men echter streng de hand aan deze be paling van het college te houden maar het haalde weinig uit, want man nen voelen er niets voor hun vrouwen en dochters achter gaas te zien zonne baden en vrouwen en meisjës kregen ook al zo'n concentratiekamp-idee als zij mannen en vaders achter de ver sperring zagen. Steeds werden dus de paaltjes uit de grond gesloopt en het personeel van het bad werd het beu ze iedere keer weer overeind te zetten. Deze sabotage van de bezoekers maakte dan ook al gauw een eind aan de be paling die men niet wilde aanvaarden. Er werden nu uren voor dames, heren en gemengd zwemmen vastgesteld en dat beviel veel beter. Wie zich nu be dreigd voelde kon wegblijven als er ge mengd gezwommen werd en moest weg blijven als de andere kunne aan het zwemmen en zonnebaden was.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5